Si ta mposhtësh dhimbjen për ata që na lanë pa thënë lamtumirë

AnaVie

Undisputed woman
63662388-CB96-4DEF-8698-D1614D16D84C.jpeg
Me siguri ekziston një person që na la duke shkaktuar një zbrazëti të thellë në veten tonë të brendshme. Gjithashtu jo të gjithë njerëzit largohen në të njëjtën mënyrë. A është “më e lehtë” të përpunosh humbjen e një të dashuri që e pret prej disa kohësh apo të dikujt që largohet befas?

Nje pyetje që vështirë t’i përgjigjesh. Supozojmë se është e lehtë, kur flasim për tema kaq delikate, por padyshim që asgjë nuk është e lehtë. Të dish që një person po largohet ngadalë, na jep mundësinë të racionalizojmë humbjen e tij. Është shumë e keqe të flasim në terma të caktuar, por truri ynë duhet të kërkojë strehim përballë tragjedive.

Sidoqoftë, shumë shpesh, ata që na lanë pa pasur mundësi të themi lamtumirë, na ngarkojnë një detyrë edhe më të vështirë. Plotësimi i një boshllëku për të cilin nuk ishim gati mund të jetë rraskapitës. Shumë shpesh kjo ndjenjë e pafuqisë shoqërohet me keqardhje të mëdha. Një ankth për gjërat e pashprehura, fjalët e mbajtura brenda. Mungesa e mundësisë për t’i thënë lamtumirë atyre që duam. E gjithë kjo është rraskapitëse.

Në fund të fundit, me kohën, gjithçka do të kalojë. Koha është një ilaç që shëron dhimbjen tonë, e cila do të zbehet pa e kuptuar. Nuk do të jetë e lehtë, aq më pak e shpejtë.


Çfarë mund të bëjmë për të luftuar dhimbjen?

Gjëja e parë që duhet bërë është që të mos kapemi pas gjërave të pashprehura. Duke provuar që të rigjejmë momentet e bukura të kaluara së bashku, ato që na bënë të ndihemi mirë dhe të buzëqeshnim.

Qëndroni pranë të dashurve që ndajnë dhimbje me ju. Mos e fajësoni veten për gjëra të pashprehura. Personi që na la, me siguri e dinte sa e donim atë dhe na ktheu ndjenjën tonë të shkëlqyeshme. Le të mos e harrojmë. Le ta nderojmë me kujtimet tona më të ëmbla dhe ky person do të jetojë përgjithmonë brenda zemrës sonë.

Revista Psikologji.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
A është “më e lehtë” të përpunosh humbjen e një të dashuri që e pret prej disa kohësh apo të dikujt që largohet befas?

Mendoj se dhimbja eshte dhimbje, do te mbetet dhimbje per aq kohe sa e din se personi i dashur nuk ekziston me ne mesin tuaj, nuk eshte me prezent. A eshte me e lehte apo me e rende? Varet sa i forte eshte karakteri i njeriut. Dikush ate forcen e merr nga besimi fetar, dikush nga pervoja e madhe, i eshte kalitur shpirti etj.

Sidoqoftë, shumë shpesh, ata që na lanë pa pasur mundësi të themi lamtumirë, na ngarkojnë një detyrë edhe më të vështirë. Plotësimi i një boshllëku për të cilin nuk ishim gati mund të jetë rraskapitës. Shumë shpesh kjo ndjenjë e pafuqisë shoqërohet me keqardhje të mëdha. Një ankth për gjërat e pashprehura, fjalët e mbajtura brenda. Mungesa e mundësisë për t’i thënë lamtumirë atyre që duam. E gjithë kjo është rraskapitëse.

Per kete arsye nuk duhet te mbajme inat, duhet t'ja dime vleren dhe rendesine atyre qe i kemi afer, sepse "Nothing last forever". - Per kete arsye duhet te gezohemi, ta shijojme jeten, ti kenaqim dhe te mundohemi t'i lumturojme njerezit, sidomos me te dashurit tane, sepse fundi i fundit, njeriu si krijese nderron jete, mbeten veprat e tij ato qe i le ai pas dhe me te cilat do te kujtohet :)


Çfarë mund të bëjmë për të luftuar dhimbjen?

Fokusohu ne te tashmen, dija vleren atyre qe sot i ke prane, duke marre shembull ate qe shkuan e nuk jane me.
 

Hope

◕‿◕
Zija ka me shume etapa, e deri sa nuk i ke kaluar te gjitha nuk ke si te mposhtesh dhimbjen.
Ndonjehere mbetesh i bllokuar ne nje etape, e do kohe ta kalosh...por koha i regullon te gjitha, dhe dhimbja nuk zhduket por transformohet, dhe pranohet ne nje final, gje qe te te le vazhdosh jeten.
 

Bebw

😈😇
Një peshqirë ju lutem ,as e marr mundimin ta lexoj temën por se di pse pata nevoj për 1 peshqirë
 

Grensi

Dhe vjen nje dite..
Ata qe ikin na presin neve...prandaj ne vend qe ti themi ne lamtumire..ndoshta duhet ti themi mire u pafshim
 

Grensi

Dhe vjen nje dite..
He PRA ...kur I them Magdalenes se nuk jam mire ajo nuk beson
 

Ivy

Fakte ska,veç interpretime.
Pse duhet te thone lamtumire njehere?!
Lamtumira thuhet vetem me ata qe ndahen perjete,dhe vec vdekja i ndan njerezit perjete.
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Une mendoj se ndarjet pa lamtumire jane te veshtira. Sido qe te jete mendoj se cdo lloj maredhenie duhet te ndahet pasi cdo gje sqarohet. Por, gjthss edhe pse nuk kam eksperience ne dashuri te kesaj gjeje, thjesht ne shoqeri nja 2 here, Lol, mendoj se gjeja me e mire eshte ti duash te miren tjetrin. Njeriu kapet pas "xy' te mire, ose 1 momenti dhe fundja beson se per aq sa u njohet e ishit bashke ishte bukur. Ndaj, le te ruhet ajo gje dhe jeta do te sjelle shume njerez te tjere qe do e zene jo vetem ate boshllek por do te te mbushin me me shume pozitivitet. :D
 
Top