• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Si të bëjmë turshi me speca dhe gjizë

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Si të bëjmë turshi me speca dhe gjizë.Specat turshi me gjizë janë një ushqim tipik dimëror i vendit tonë prandaj të dashura amvisa mos u kurseni në këto ditë të fundit të shtatorit ku kemi specat më të shijshëm dhe më të pjekur nga dora e nënës Natyrë.

Përbërësit:
3 kg gjizë me kripë
3 kg speca të kuq me tul
3-4 speca djegës
1 filxhan gjalpë i tretur (ajkë)

Përgatitja:
Specat pastrohen mirë nga bishtat dhe farat dhe i mbushim me gjizën e përgatitur më parë dhe i renditim në një enë më të thellë dhe shtrojmë një radhë speca një radhë gjizë dhe kështu veprojmë derisa të mbarojmë.
Në fund i shtojmë gjalpë të shkrirë dhe e lemë në vend të ftohtë pasi e kemi mbyllur hermetikisht.
Specat janë të gatshëm për konsumim pas 1-2 jave, por kjo recetë mund të bëhet edhe nëse specat kanë qenë turshi më parë dhe t’i konsumojmë më shpejt./shije.al
 

Passion

Banned
M;qafsh Neve me keto tema,se kemi Netfix qe na i pasuron. :D

Mos na i sill e ti,si ajo tjetra(me behen si postimet e Jetmires) vuuuuuuuuuuuuuuu :p
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Po thash meqe niveli i diskutimit ketu ne forum ka kohe qe na ka lene shendetin,thash te mesojme te gatuajme te pakten speca me gjize ahahhahaha.
 

Passion

Banned
Per gatime mishi pyet Janen :p

Per diskutime ka hapesire plot(vullneti i antareve ku eshte) ?
Per te letersia kemi shume,e per te libido jam vete,se iku Ylli :p
 
Edhe ata specat e mbushur me laker e karrote,bera njehere per dimer por me lemontoz ,qe se dija se beheshin e ashtu ...dhe dolen perfekte,vecse pash c'pash ja dhash nje familje se su henkershin vete,dhe kisha bere dy vazo te medha .. :D

E kshu,kshu ky muhabet.. :p
 

jana80

Super Moderator
Staf në FV.AL
Per gatime mishi pyet Janen :p

Per diskutime ka hapesire plot(vullneti i antareve ku eshte) ?
Per te letersia kemi shume,e per te libido jam vete,se iku Ylli :p
hahahaha janen per mish?? un jam kundra mishngrensve.. vraresve te gjallesave per hir te stomakut...:p..
gjithesesi ok mdonje recet do e gjejme te mbajme reputacionin..
sa per zevendesimin e yllit ste shoh edhe aq te denje me shume te shoh nga letersia edhe pse i rri aq larg thua se te ndeshkoj... po me ka dal nomi se jam e eger ka ren nr i komentimeve pasi peshty lart e te bie ne sy peshty poshte te bie ne gji tha populli e keshtu qe... kam vendos krijuesit do i mbroj e nga kjo ju e ti passion ;) i rrini larg... keq sh keq por cte bej ty se .. :)
 
Top