• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Si të menaxhoni zënkat mes fëmijëve

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL


Britma të padurueshme, lodra që përhapen gjithandej, dhe shpesh grindjet me njëri-tjetrin. Zënkat mes vëllezërve mund të arrijnë një tension të vështirë për tu duruar. Pyetja e parë që bëjnë prindërit është nëse është e drejtë të ndërhysh. Në fakt, ekspertët këshillojnë që të lini fëmijët të menaxhojnë konfliktin mes tyre në mënyrë autonome. Gjithmonë duke pasur në kujdes bisedën, dhe ndërhyni nëse arrijnë në dhunë fizike, apo fjalë të pista.

Mos ndërhyni gjithmonë

Bëhet fjalë për sjelljen më natyrale që ekziston: kur vëllezërit zihen, mami dhe babi kanë tendencën të ndërhyjnë menjëherë për ti dhënë fund debatit. Por në këtë mënyrë prindërit rrezikohen të dëmtojnë më shumë. Para së gjithash, nëse ndërhyni fëmijët nuk do të arrijnë të menaxhojnë ndryshimet dhe mendimet e pavarura.

Mos merrni pozicionim
Një tjetër sjellje shumë e shpeshtë e prindërve para një zënke është ajo e të marrit një pozicion të paevitueshëm për njërin prej fëmijëve. Kjo ndodh ndoshta ngaqë më i vogli mund të dëmtohet gjatë një debati. Por kjo nuk është zgjidhja ideale dhe prish ekuilibrat në familje.

Evitoni konfliktin mes vëllezërve
Shpesh janë prindërit ata që krijojnë idealet e presupozuara për një konflikt kronik dhe të vazhdueshëm mes vëllezërve, për shembull nëpërmjet një krahasimi të vazhdueshëm. Edhe pse për një qëllim të mirë, krahasimi mes fëmijëve nuk është edukimi më i mirë. Kjo minon vetëvlerësimin e fëmijëve dhe sensin e identitetit.

Jepni shembullin e mirë
Nuk mund të pretendoni që fëmijët të mos konfliktohen kur vetë prindërit grinden përpara tyre. Kështu që jepni shembull të mirë për fëmijët tuaj. I ndodh të gjitha çifteve që të grinden por është thelbësore ta bëni me kufizime të ndikuara nga qëllimi i mirë dhe roli i prindërit.

/ Top Channel
 

Nicktjeter

Per aspera ad astra.
Titulli: Si të menaxhoni zënkat mes fëmijëve

Lltau lltau nja dy here e cdo kthehet ne normalitet.
 
Top