Si te vdesin, pa te vrare.

Ad Adi

Antarë i Respektuar
Kur isha ne gjimnaz,mora dy cmime kombetare ne letersi,njeri pas tjetrit,edhe nja dy te tjera ne rreth. Nuk me dhane leke per te botuar nje liber,madje me kerkuan leke. Plot 500 000 leke,per kater tregime. Une ju thashe "mi jepni ju 500 000 leke,dhe une po jua jap perseri juve,dhe ju botojeni librin tim". Ata qeshen. Sot,me kane dale thinjat
Emri im eshte ne muzeun e shkolles,dhe me kujtojne ende si nje shkrimtar te ri qe kishte shume talent,shume cmime,por per fat te keq nuk kishte kokerr leku. Sot jam 36 vjec ,dhe nuk kam botuar asnje liber.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Nuk e kuptoj cka ketu per t'u diskutuar, tema shoqerore ? Kjo eshte teme personale, mendoj se e ka vendin tek zhgarravina a si quhet ajo teme ku shprehin njerzt mendimet, idete, ndjenjat e momentit.
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Kur isha ne gjimnaz,mora dy cmime kombetare ne letersi,njeri pas tjetrit,edhe nja dy te tjera ne rreth. Nuk me dhane leke per te botuar nje liber,madje me kerkuan leke. Plot 500 000 leke,per kater tregime. Une ju thashe "mi jepni ju 500 000 leke,dhe une po jua jap perseri juve,dhe ju botojeni librin tim". Ata qeshen. Sot,me kane dale thinjat
Emri im eshte ne muzeun e shkolles,dhe me kujtojne ende si nje shkrimtar te ri qe kishte shume talent,shume cmime,por per fat te keq nuk kishte kokerr leku. Sot jam 36 vjec ,dhe nuk kam botuar asnje liber.
Mir se ke ardhe ne vendin e duhur..ktu kemi nxer nje liber ne treg(te mbyllur)?veq a ke lek mi korreptu drejtorin se libri do e sheh driten e diellit ne mes dimrit?
 
Kur isha ne gjimnaz,mora dy cmime kombetare ne letersi,njeri pas tjetrit,edhe nja dy te tjera ne rreth. Nuk me dhane leke per te botuar nje liber,madje me kerkuan leke. Plot 500 000 leke,per kater tregime. Une ju thashe "mi jepni ju 500 000 leke,dhe une po jua jap perseri juve,dhe ju botojeni librin tim". Ata qeshen. Sot,me kane dale thinjat
Emri im eshte ne muzeun e shkolles,dhe me kujtojne ende si nje shkrimtar te ri qe kishte shume talent,shume cmime,por per fat te keq nuk kishte kokerr leku. Sot jam 36 vjec ,dhe nuk kam botuar asnje liber.
Qenke shkrimtar deshtak me pak fjale. Ska gje mos u merzit. Jeta ka plot zhgenjime.

Si perfundim meqe shkrimtar nuk u bere ca profesioni te mesoj jeta 36 vjecare?
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Kur isha ne gjimnaz,mora dy cmime kombetare ne letersi,njeri pas tjetrit,edhe nja dy te tjera ne rreth. Nuk me dhane leke per te botuar nje liber,madje me kerkuan leke. Plot 500 000 leke,per kater tregime. Une ju thashe "mi jepni ju 500 000 leke,dhe une po jua jap perseri juve,dhe ju botojeni librin tim". Ata qeshen. Sot,me kane dale thinjat
Emri im eshte ne muzeun e shkolles,dhe me kujtojne ende si nje shkrimtar te ri qe kishte shume talent,shume cmime,por per fat te keq nuk kishte kokerr leku. Sot jam 36 vjec ,dhe nuk kam botuar asnje liber.
Ndonje krijim per konkursin e letersise do me sjellesh...meqe ra mhb po them
 

Ad Adi

Antarë i Respektuar
Qenke shkrimtar deshtak me pak fjale. Ska gje mos u merzit. Jeta ka plot zhgenjime.

Si perfundim meqe shkrimtar nuk u bere ca profesioni te mesoj jeta 36 vjecare?
Me mesoi te mos ju pergjigjem budallenjve,dhe ja tashti po gaboj duke tu pergjigjur ty. As qe ja vlen te merresh me njerez si puna jote. Sa per mua si shkrimtar,mos u bej merak,se nuk kam deshtuar. I kam nja 23 000 lexues te huaj ne platformen online,edhe shume prej tyre qe po vijne. Nese nuk beson,shko dhe verifikoje. Por une nuk po lavderoj veten se ,nuk ka kuptim,ashtu sic nuk ka kuptim edhe ta ul veten pa shkak. Nese ti mendon se une kam deshtuar sepse s'kisha leke te botoja nje liber,atehere nuk paske kuptuar asgje nga postimi im. Lexoje dhe njehere,dhe do ta kuptosh. Nuk hidhen ne rruge njerezit e talentuar. Nejse,nje dite shkrimet e mija do te botohen ne ndonje vend tjeter,me te hajrit se ky yni,dhe atehere do ta kuptosh se kush ka deshtuar.
 
Me mesoi te mos ju pergjigjem budallenjve,dhe ja tashti po gaboj duke tu pergjigjur ty. As qe ja vlen te merresh me njerez si puna jote. Sa per mua si shkrimtar,mos u bej merak,se nuk kam deshtuar. I kam nja 23 000 lexues te huaj ne platformen online,edhe shume prej tyre qe po vijne. Nese nuk beson,shko dhe verifikoje. Por une nuk po lavderoj veten se ,nuk ka kuptim,ashtu sic nuk ka kuptim edhe ta ul veten pa shkak. Nese ti mendon se une kam deshtuar sepse s'kisha leke te botoja nje liber,atehere nuk paske kuptuar asgje nga postimi im. Lexoje dhe njehere,dhe do ta kuptosh. Nuk hidhen ne rruge njerezit e talentuar. Nejse,nje dite shkrimet e mija do te botohen ne ndonje vend tjeter,me te hajrit se ky yni,dhe atehere do ta kuptosh se kush ka deshtuar.
Mir.
 

Ad Adi

Antarë i Respektuar
Nuk e kuptoj cka ketu per t'u diskutuar, tema shoqerore ? Kjo eshte teme personale, mendoj se e ka vendin tek zhgarravina a si quhet ajo teme ku shprehin njerzt mendimet, idete, ndjenjat e momentit.
Juve nuk ju ben pershtypje faktI qe njerezit e talentuar shkrimtare,sportiste,muzikante etj hidhen ne rruge? Une solla nje shembull personal,thjesht per te treguar se si po e vrasin pak nga pak kete vend.
 

Ad Adi

Antarë i Respektuar
Interesante!
Po gjimnazin e mbarove?
Po,megjithese doja ta lija fare shkollen,ne fund e mora diplomen. Ishte nje kompromis. Mesuesit e gjimnazit donin nje cmim tjeter kombetar,dhe me kerkuan te shkruaj perseri. Me kercenuan se po te mos e beja,nuk do ma jepnin maturen. Une as qe e doja diplomen,por me vinte keq per prinderit. Doja tja mbathja dhe te shkoja te jetoja vetem ne nje ishull. Ne fund pranova kompromisin.Keshtu une shkrova disa tregime,ata i cuan ne konkurs tregimet,dhe moren nje cmim tjeter kombetar,kurse une si shperblim mora maturen. Eshte e cuditshme,por te njejtet mesues te cilen nuk me lejuan ne vit te pare te shkoj ne konkursin kombetar,edhe pse kisha fituar cmim te pare ne shkolle,tashti me detyronin qe te shkoja. Ishte nje sjellje prej banditesh....
 

Frank

Mysybet Anëtar. :D
Po,megjithese doja ta lija fare shkollen,ne fund e mora diplomen. Ishte nje kompromis. Mesuesit e gjimnazit donin nje cmim tjeter kombetar,dhe me kerkuan te shkruaj perseri. Me kercenuan se po te mos e beja,nuk do ma jepnin maturen. Une as qe e doja diplomen,por me vinte keq per prinderit. Doja tja mbathja dhe te shkoja te jetoja vetem ne nje ishull. Ne fund pranova kompromisin.Keshtu une shkrova disa tregime,ata i cuan ne konkurs tregimet,dhe moren nje cmim tjeter kombetar,kurse une si shperblim mora maturen. Eshte e cuditshme,por te njejtet mesues te cilen nuk me lejuan ne vit te pare te shkoj ne konkursin kombetar,edhe pse kisha fituar cmim te pare ne shkolle,tashti me detyronin qe te shkoja. Ishte nje sjellje prej banditesh....
Pffff ca legenash!
 

Ad Adi

Antarë i Respektuar
Une kam nje perralle,te cilen e kane krahasuar me filmin "THE SHAPE OF WATER". Mesuesja ime e dikurshme e letersise dhe disa te huaj e kane krahasuar me perrallat e vellezerve Grim. Une e publikova ketu ne portalin tuaj. Merreni nese ju pelqen. Titullohet "Gjeneza e Sirenave".
 

Ad Adi

Antarë i Respektuar
Pffff ca legenash!
Une kisha respektin me te madh per Moikom Zeqon. Por ai,ne konkursin kombetar te vitit 2002,ma hoqi cmimin e pare,dhe me dha te dytin. Cmimin e pare duhet ta merrte Tirana. Megjithate Moikomi,ndjese paste,pasi nuk me gjeti mua ne salle,i tha zyshes sime "thua atij djalit se ai meritonte cmimin e pare,por gjimnazi juaj e kishte marre tashme nje cmim te pare,ndaj i dhame te dytin".....
 

Ad Adi

Antarë i Respektuar
Pffff ca legenash!
Edhe megjithate,prape me kerkuan leke per te botuar nje liber. Botuesi i Sarandes,Milosao,mi hodhi cmimet kombetare ne fytyre,dhe qeshi. Ato per te nuk kishin asnje vlere. Tashti gjimnazi i Sarandes ka 15 vjet qe nuk po merr asnje cmim ne konkurset e letersise.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Juve nuk ju ben pershtypje faktI qe njerezit e talentuar shkrimtare,sportiste,muzikante etj hidhen ne rruge? Une solla nje shembull personal,thjesht per te treguar se si po e vrasin pak nga pak kete vend.

Mua me ben pershtypje se si ti si nje i ashtuquajtur shkrimtar, nuk po e din me hape tema ku duhet.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Une kisha respektin me te madh per Moikom Zeqon. Por ai,ne konkursin kombetar te vitit 2002,ma hoqi cmimin e pare,dhe me dha te dytin. Cmimin e pare duhet ta merrte Tirana. Megjithate Moikomi,ndjese paste,pasi nuk me gjeti mua ne salle,i tha zyshes sime "thua atij djalit se ai meritonte cmimin e pare,por gjimnazi juaj e kishte marre tashme nje cmim te pare,ndaj i dhame te dytin".....

Po mire, cfare mund te bejme ne per padrejtesine qe t'u paska bere, ketu nuk eshte komuna e as zyra e ankimeve.
 

Ad Adi

Antarë i Respektuar
Po mire, cfare mund te bejme ne per padrejtesine qe t'u paska bere, ketu nuk eshte komuna e as zyra e ankimeve.
Kush u ankua? Une thjesht po rrefej nje episod. Disa njerez nuk e kuptojne se nuk jane te detyruar ti lexojne disa komente.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Kush u ankua? Une thjesht po rrefej nje episod. Disa njerez nuk e kuptojne se nuk jane te detyruar ti lexojne disa komente.

As ti nuk je i detyruar ti lexosh disa pergjigje
 

Ad Adi

Antarë i Respektuar
As ti nuk je i detyruar ti lexosh disa pergjigje
Ju u bete pjese e postimit tim. Nese doni tju injoroj,atehere ma thoni. Mbani mend se trokitet ju ne deren time. Nese doni te mos e hap,atehere mos trokisni me. Mos mendoni se une erdha ketu per te grumbulluar like apo fansa. Une doja te komunikoja me dike,qofte edhe online,sepse isha krejt i vetem. Doja te qetesohesha,edhe jo te lodhja koken me zvarritje mendimesh pa fund.
 

Daisy

Anëtar i Respektuar
Asgje nuk paska ndryshuar ketu
Vazhdoni ti gjuani me gure mysafiret?
Tjetri ju qajti nje hall juve o burra :p

O Adi mos u merzit sa te tille ka ketu ne forum qe shkrine talentin ketu dhe vetem ketu
Ti Po deshe bujrum ka nje teme zhgarravinash tha dikush me lart! Po kam frike se dhe aty nuk do maresh cmim?
Zakonisht I mbajme per vete trofet?
 

Ad Adi

Antarë i Respektuar
Asgje nuk paska ndryshuar ketu
Vazhdoni ti gjuani me gure mysafiret?
Tjetri ju qajti nje hall juve o burra :p

O Adi mos u merzit sa te tille ka ketu ne forum qe shkrine talentin ketu dhe vetem ketu
Ti Po deshe bujrum ka nje teme zhgarravinash tha dikush me lart! Po kam frike se dhe aty nuk do maresh cmim?
Zakonisht I mbajme per vete trofet?
Me vjen keq qe e kane groposur letersine. Kane kultivuar tek njerezit nje shije kaq banale,sa ata nuk jane ne gjendje te bejne dallimin midis letersise se vertete ,dhe pacavureve qe botohen me tonelata. Thone se ne te ardhmen do te kete makina te zgjuara,dhe njerez budallenj. Une kam filluar ta besoj kete.
 

Daisy

Anëtar i Respektuar
Me vjen keq qe e kane groposur letersine. Kane kultivuar tek njerezit nje shije kaq banale,sa ata nuk jane ne gjendje te bejne dallimin midis letersise se vertete ,dhe pacavureve qe botohen me tonelata. Thone se ne te ardhmen do te kete makina te zgjuara,dhe njerez budallenj. Une kam filluar ta besoj kete.

budallai lindi me njeriun Adi.
Dhe shyqyr qe lindi, per ndryshe nuk do ishim ketu tani duke zgjidhur hallet shekspiriane!?

Shqiperia ka vite e vite me radhe qe na nxjer Talente alla Luana me shoqe
Pastaj del dhe ndonje Nard dhe na mbush internetin me memes
Te them te drejten keta na pelqejne! Vjen e diela dhe te gjithe mblidhen te shofin Portokalline ka humor banal por ska gje e shofim dhe me kalamajte!
pastaj na del Arian cani me llapen e gjate qe nuk la b.... pa lepi!
Kemi dhe ca te tjera emisione big brother dhe Shqipen me shoqe.
Tani kush ka faj? Ne kemi audienca, ne kerkojme drame pisllik degjenerim te cilin ka vite e quajme
Modernizim.
Ti Adi mos u lodh dhe Po botove librin jam e sigurte qe askush nuk do e lexoje:p
Letersia dhe arti mirfillte ka vdek
Ata qe dalin e na japin mend sikur kane lexuar! Jane pikerisht ata qe kane vite pa ndjere aromen e librit!
E qe thua ti kemi nje liber neve ktej nga forumi!
Me siguri e ke lexuar!
Shtepite botuese na u luten dite e nate qe ta botonin! Me ne fund e botuam free of charge sepse jemi Talenta?
Ik fli gjum o Adi Me mire

naten
 

DeliriumMind

Antarë i Respektuar
Asgje nuk paska ndryshuar ketu
Vazhdoni ti gjuani me gure mysafiret?
Tjetri ju qajti nje hall juve o burra :p
???????????

Gure the?
Epo po i afrohemi festave dhe sna bon zemra me i gjujt me bakllava surratit
 
Shume nga shkrimtaret me te medhenj ne bote e kane arritur suksesin atehere kur nuk e prisnin per te mos thene qe shumica e artisteve me te medhenj ne cdo gjini te artit jane bere te famshem pas vdekjes.
Rendesi ka qe ti vete beson se do ja arrish dhe ben gjithcka per t'ja arritur.
 
Top