Si te vdesin, pa te vrare.

ilia spiro

Anëtar i ri
Kur isha ne gjimnaz,mora dy cmime kombetare ne letersi,njeri pas tjetrit,edhe nja dy te tjera ne rreth. Nuk me dhane leke per te botuar nje liber,madje me kerkuan leke. Plot 500 000 leke,per kater tregime. Une ju thashe "mi jepni ju 500 000 leke,dhe une po jua jap perseri juve,dhe ju botojeni librin tim". Ata qeshen. Sot,me kane dale thinjat
Emri im eshte ne muzeun e shkolles,dhe me kujtojne ende si nje shkrimtar te ri qe kishte shume talent,shume cmime,por per fat te keq nuk kishte kokerr leku. Sot jam 36 vjec ,dhe nuk kam botuar asnje liber.
Eshte e veshtire rruga e shkrimtarit. Megjithate mos u demoralizo! Rendesi ka te jesh vetvetja.
 

Frank

Mysybet Anëtar. :D
Edhe megjithate,prape me kerkuan leke per te botuar nje liber. Botuesi i Sarandes,Milosao,mi hodhi cmimet kombetare ne fytyre,dhe qeshi. Ato per te nuk kishin asnje vlere. Tashti gjimnazi i Sarandes ka 15 vjet qe nuk po merr asnje cmim ne konkurset e letersise.
Ore plehra po te them.
 

Ad Adi

Antarë i Respektuar
Ore plehra po te them.
Nejse,une jam hakmarre sipas menyres sime,duke i kthyer ne perbindesha ne perrallat e mija. Ne gjimnaz ishte nje treshe gangsteresh qe me binin me qafe. Sot ata jane "Smoglindet" ,femijet e lindur nga smogu ,ne novelen time. I quajta Smoglind,sepse pinin duhan dhe leshonin shtellunga tymi ngado qe shkonin. Keshtu hakmerrem une,pa share dhe pa "gjujtur".
 

Marla

Quo Vadis!
Me mesoi te mos ju pergjigjem budallenjve,dhe ja tashti po gaboj duke tu pergjigjur ty. As qe ja vlen te merresh me njerez si puna jote. Sa per mua si shkrimtar,mos u bej merak,se nuk kam deshtuar. I kam nja 23 000 lexues te huaj ne platformen online,edhe shume prej tyre qe po vijne. Nese nuk beson,shko dhe verifikoje. Por une nuk po lavderoj veten se ,nuk ka kuptim,ashtu sic nuk ka kuptim edhe ta ul veten pa shkak. Nese ti mendon se une kam deshtuar sepse s'kisha leke te botoja nje liber,atehere nuk paske kuptuar asgje nga postimi im. Lexoje dhe njehere,dhe do ta kuptosh. Nuk hidhen ne rruge njerezit e talentuar. Nejse,nje dite shkrimet e mija do te botohen ne ndonje vend tjeter,me te hajrit se ky yni,dhe atehere do ta kuptosh se kush ka deshtuar.

Ad deshtaku se tani gjeta kohe me u pergjigj sepse me dukesh i tille pa te ofenduar sigurisht. Fakti qe je shkrimar(po e deklaron ti veten te tille sepse une skam lexuar asnje gje prej teje deri tani) te jesh 36 vjec e mos kesh botuar nje liber sepse ske mundesi financiare i bie qe ke deshtuar jo vetem ne letersi po dhe ne jeten private.

Sa per ato epitetet me budallenj mua as me skuqet as me nxihet faqja kuptohet sepse ja di vlerat vetes. Kshu Ad deshtaku.

Na jep ndonje link te te lexojme sa i talentuar je dhe ndoshta te te gjejme sponsor te te financojme botimin.
 

Frank

Mysybet Anëtar. :D
Nejse,une jam hakmarre sipas menyres sime,duke i kthyer ne perbindesha ne perrallat e mija. Ne gjimnaz ishte nje treshe gangsteresh qe me binin me qafe. Sot ata jane "Smoglindet" ,femijet e lindur nga smogu ,ne novelen time. I quajta Smoglind,sepse pinin duhan dhe leshonin shtellunga tymi ngado qe shkonin. Keshtu hakmerrem une,pa share dhe pa "gjujtur".
Ore mer vesh a jo ti, maskarenj po te them!
Bah ca njerezish!
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Ju e kini publikuar perrallen tek faqja e tregimeve. Nejse,ju e dini: Gjeneza e Sirenave
Funksionon cik ndryshe konkursi
Dmth ti ben nje krijim ne baze te nje teme ( qe eshte bere publike) dhe ate krijim ma nis mua ne inbox ( si drejtuese e konkursit) Une i publikoj ne fillim te muajit ne anonimat dhe antaret votojne krijimin qe pelqejne. Ne daten 15 te muajit mbyllet votimi dhe une shpall fituesin dhe bej te ditur kush jane autoret.
Tema eshte - Shkelqim dritash
uroj te kem qene e qarte mbi menyren si funksionon

Klb
 

Bebw

❌Once✖
Staf në FV.AL
Kur isha ne gjimnaz,mora dy cmime kombetare ne letersi,njeri pas tjetrit,edhe nja dy te tjera ne rreth. Nuk me dhane leke per te botuar nje liber,madje me kerkuan leke. Plot 500 000 leke,per kater tregime. Une ju thashe "mi jepni ju 500 000 leke,dhe une po jua jap perseri juve,dhe ju botojeni librin tim". Ata qeshen. Sot,me kane dale thinjat
Emri im eshte ne muzeun e shkolles,dhe me kujtojne ende si nje shkrimtar te ri qe kishte shume talent,shume cmime,por per fat te keq nuk kishte kokerr leku. Sot jam 36 vjec ,dhe nuk kam botuar asnje liber.
Vazhdo te ecesh perpara ashtu sic ke bere
 

jana80

Super Moderator
Duke mos marre parasysh motivin e kesaj teme po marrim titullin e temes se ad adin ..
Si te vdesin pa te vrare..
Ka njerez qe kane nevoje per vemendje e mosvemendja i zbeh ato.
Ka te tjere qe duan ne heshtje dhe te pakorisponduar e zbehen edhe ato..
Ka te tjere qe duan te ecin ne karriere e per motive te ndryshme nuk i lene te ecin me pare e i zbehin ato.
Nje dhune psikologjike apo fizike e zbeh te dhunuarin...
Nje semundje e gjate, paralize..etj etj zbeh
Humbja e nje femije e zbeh jeten
E sa e sa shembuj te tjere mund te sjellim.
Perdora fjalen zbehje dhe jo vdekje pasi sme pelqen ta perdor as ne menyre figurative.
Ajo cmendoj se ka dashur te thote ad adi apo me egzakt mesazhi qe duhet te kaloje eshte lehtesia, apo armet qe kemi ne dispozicion per te zbehur te tjeret .. duke nisur nga fjala deri ne vepra.
 
Top