Si t’i pjekni geshtenjat

s-11.jpgSi t’i pjekni në mënyrë të përsosur gështenjat në furrë?

Është koha e gështenjave. Qoftë të pjekura apo të ziera, aroma e tyre është e parezistueshme, posaçërisht kur kërkojmë diçka që të na ngrohë.

Duke shikuar këtë video, gatuani ëmbëlsirën e përsosur vjeshtore në furrë, transmeton Telegrafi.


Për fillim ju duhet vetëm një linjë e gjatë përgjatë tërë gështenjës dhe ajo e bërë me thikën për prerje të bukës (me teh si sharrë).

Pastaj qitni në një enë me ujë të ftohtë, shtoni kripë sa mund të kapni me gishta, lërini që të qëndrojnë gjysmë ore në ujë dhe ngroheni ujin.

Fusni në furrë në 200 gradë celsius rreth 15 minuta.

Për të përftuar gështenja perfekt pasi që t’i nxirrni nga furra, mbuloni me leckë kuzhine për 15 minuta.

Kokrrat e gështenjës kanë vlerë të lartë ushqyese e dietike. Ato përmbajnë rreth 40 për qind niseshte, kur janë të freskëta.

Gështenjat kanë veti të mira rrudhëse dhe rregullojnë funksionimin e stomakut dhe të zorrëve, treten lehtë dhe ndihmojnë në tretjen edhe të ushqimeve të tjera, duke aktivizuar organet dhe gjëndrat e tretjes.
/Telegrafi/
 

Attachments

  • s-11.jpg
    s-11.jpg
    222.5 KB · Shikime: 0
  • s-11.jpg
    s-11.jpg
    222.5 KB · Shikime: 0

TinkyPinky

🎈Stay wild moon child ❤️
Nuk e di...
Sjam e sigurt qe te rregullojne funksionimin e stomakut dhe te zorreve.
Hengra gjysem kg dhe te nesermen ngela ne wc.
 

Yara

Njeriun,sa pak e gjej tek “Njeriu”
Une i dua aq shume geshtenjat,ha pa mend po i pata para,por vec se ndohem si mal pasi i kam konsumuar.Ndoshta varet nga metabolizmi,por mua sme japin keto efekte te mira.
 
Top