• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Si urohej shqip në vigjilje të Vitit të Ri 1901


Shqipja që ne njohim sot ka evoluar shumë me kohën, ndërsa para Kongresit të Manastirit ka pasur shumë germa të huazuara.

Shumë germa kanë ngjashmëri me ato greke, për aq kohë sa shqipja nuk kishte një alfabet të vetin të unifikuar.

Më poshtë një urim në gjuhën shqipe për Vitin e Ri 1901.

Moti i ri 1901

Motin e ri per shume vjet,

Ne e presim me gezime,

Te mira shume sjellt sivjet,

Qofte me shume fitime.

Me shendet e jet te gjate,

Gjithë bijte e Shqiperise,

Sjellt bereqet e drithe,

Dhe shkolla te diturise,

Shkolla me gjuhen tone,

Te mbushet tere Shqiperia,

Zot i madh siç e ka thene,

Ne gjithe librat e tija.
Pamfleti
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Si urohej shqip në vigjilje të Vitit të Ri 1901

Gzue Mot ' I Ri per ty Reaa:flutura:

Tana t'mirat rafshin mi ty'e:mendim:
 
Top