Sigurimi jetesor !

inushja2

preshevare
"Sigurimi jetësor i cili edhe njihet me emrin Kursim i Kapitalit, eshte pergjegjesi e cdo njëri prej nesh, cdo njeri ka te drejten te jete i sigurt dhe te mendoj per te ardhmen e tij. Sigurimi jetesor eshte MUNDESI per t'realizuar qellimet, vizionet dhe deshirat tuaja ne te ardhmen. "

Te po lexoja diku ne nje site dhe po mendoja tju pyesja juve te nderuar miq t forumit :

Sa ju, nese do kishit nje pune, do t pranoni t hyni ne kto programet e ndryshme, ku pershembull , mund te besh nje kontrat kursimi per 20 vjet, dhe ne fund ti maresh te gjitha me nje vler goxha te rritur, nese, larg qoft, te ndodh nje fatkeqesi, perseri personi i cili "trashegon" ate pasuri do te mari po te njejten vler ...

Po shikoja dhe nje grafik, ku popujt si ne Japoni ishte diku 80% e popullates qe benin sigurimin jetsor, ne evrop diku 60 % kurse ne 10 milion shqiptar perqindja ishte me e vogel se 1 !

Jeni ose do t beheshit nje nga kta klientet ?

Do vlersoja shume pergjigjet tuaja !
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Titulli: Sigurimi jetesor !

Ne thjesht jetojme cdo moment hecim me hapin e kohes :D
 

BeniT

Donatorë
Titulli: Sigurimi jetesor !

Une deri para nje muaji , kam pasur siguracion per jeten , paguaja rreth 50 dollar ne muaj..
Nuk ka ndonje gje te keqe kur ke femije e shof si nje gje te detyrueshme , ne rast fatkeqesie, sepse cdo gje mund te ndodh nga casti ne cast, te pakten femijet mos te vuajne dy here , nje per mungesen e prindit , dhe qe mos te vuajne ekonomikisht
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Titulli: Sigurimi jetesor !

ca ishte kjo? :p loool

do beje apo jo sigurimin jetsor t pieta? LOL

Tu pergjigja une jetoj cdo moment nuk kam pse te pres te plakem te marr lek buahahahahahahahah

ne nje vend tjeter te zhvilluar do e beja ketu ne gerqi me asnje gje ne bote pak me mbajne 500 euro/muaj siguracionet shtetrore te jap edhe per sigurim tjeter do vdes per te ngrene.....
 
Titulli: Sigurimi jetesor !

"Sigurimi jetësor i cili edhe njihet me emrin Kursim i Kapitalit, eshte pergjegjesi e cdo njëri prej nesh, cdo njeri ka te drejten te jete i sigurt dhe te mendoj per te ardhmen e tij. Sigurimi jetesor eshte MUNDESI per t'realizuar qellimet, vizionet dhe deshirat tuaja ne te ardhmen. "

Te po lexoja diku ne nje site dhe po mendoja tju pyesja juve te nderuar miq t forumit :

Sa ju, nese do kishit nje pune, do t pranoni t hyni ne kto programet e ndryshme, ku pershembull , mund te besh nje kontrat kursimi per 20 vjet, dhe ne fund ti maresh te gjitha me nje vler goxha te rritur, nese, larg qoft, te ndodh nje fatkeqesi, perseri personi i cili "trashegon" ate pasuri do te mari po te njejten vler ...

Po shikoja dhe nje grafik, ku popujt si ne Japoni ishte diku 80% e popullates qe benin sigurimin jetsor, ne evrop diku 60 % kurse ne 10 milion shqiptar perqindja ishte me e vogel se 1 !

Jeni ose do t beheshit nje nga kta klientet ?

Do vlersoja shume pergjigjet tuaja !

Po me aq page qesharake qe na paguan shteti nuk ja vlen te bejm sigurimet jetesore pavarsisht se ne te ardhmen ajo eshte shume e dobishme.
 

Angel_Devil

Themelues i Forumit
Titulli: Sigurimi jetesor !

leket jane me mire ne xhep
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Titulli: Sigurimi jetesor !

Une di qe ne Shqiperi te mbahen sigurimet shendetesore dhe kur shkon ne spital perseri paguan nje dore te mire parash, nuk ke kartele, nuk paguan 50% etj etj
Te mbahet siguracioni per makinen apo cfaredo lloj malli, por ne rast demi nuk te demshperblejne, te mbahet sigurimi per nje pension te ardhshem dhe ndoshta nuk do ta arrish dot kurre te permbushesh vjetersine e punes apo moshes per te dale ne pension.

Nuk e kuptoj perse nje pjese te hajduteve nuk u tregojme vendin pas hekurave, sic bejme pershembull me nje hajdut te rendomte...?
 

Bianca SK

Anëtar i Nderuar
Titulli: Sigurimi jetesor !

Per momentin kam vetem siguracionin shendetsor...
Pas ca vitesh kur te punoj aty ku them une,do e bej dhe kete siguracionin per jeten dhe njekohesisht do hap nje llogari per femijet e mi te ardhshem.Keshtu kur te lindin e te rriten do kene disa lek te vena menjane....
 

inushja2

preshevare
Titulli: Sigurimi jetesor !

Une di qe ne Shqiperi te mbahen sigurimet shendetesore dhe kur shkon ne spital perseri paguan nje dore te mire parash, nuk ke kartele, nuk paguan 50% etj etj
Te mbahet siguracioni per makinen apo cfaredo lloj malli, por ne rast demi nuk te demshperblejne, te mbahet sigurimi per nje pension te ardhshem dhe ndoshta nuk do ta arrish dot kurre te permbushesh vjetersine e punes apo moshes per te dale ne pension.
Nuk e kuptoj perse nje pjese te hajduteve nuk u tregojme vendin pas hekurave, sic bejme pershembull me nje hajdut te rendomte...?

Nostra,po ndalem te keto qe kam theksuar, sepse pikerisht per kte bej fjale, qe me kursimet qe ti ben per 20 vjet per shembull ia siguron vetes nje pension privat , sepse ata shtetror sic jan 30 % e rroges qe ke mar jan katastrof ... dhe ndryshe nga bankat, qe aq sa investon aq do maresh, ne kto sigurimet jetsore eshte nje gje, qe ti ke shumen e planifikuar + fitimin , ne fund
Por , ne raste fatkeqesie (larg qofshin) ne rast semundje-vdekje, ose aksident - vdekje, personat qe ti i ke len si trashegimtar te ksaj pasurie, neser femit per shembull, do te marin pikerisht shumen e planifikuar edhe pse nuk kan kaluar plot 20 vjet, do u paguhet per aq kohe sa eshte ber kontrata.
Si t thush, per femijet eshte nje trashegimi qe u len prindi, ne rast vdekjeje kur nuk arrin ta gezoj per vete, kjo u shkon femijeve, kshuqe tragjedia mbetet tragjedi, po ama nuk do jen te detyruar te nderpresin shkollimin per shkak t humbjes prindit dhe gjendjes se rende ekonomike, t pakten ekonomin e kan deri diku dhe mund t ken vetem dhimbjen.

Kjo eshte thjesht , te kursesh, qe ti ne kohen e pushimit kur t kesh dal n "pension" ke nje kapital te siguruar, ose ne rast fatkeqesie i lem te siguruar ekonomikisht familjaret

Ky program funksionon , sepse jan kompani sigurimi me tradita qindravjeqare... t pakten familjaret e mi qe jetojn jasht, kto gjera i kan ber prej kohesh ...

Prandaj, kam pershtypjen se neve na duhet nje lloj vetdijesimi me i lart
 

BeniT

Donatorë
Titulli: Sigurimi jetesor !

Tani ka lloj-lloj siiguracionesh , per ne Shqiperi nuk kam shume njohuri fatkeqesisht , por per ketu ku jam gati cdo gje ka siguaracion vec duke filluar nga makina , shtepia , dhe edhe siguracione shendetesore , qe edhe nqs nuk punon per ndonje kompani me rregulla ben siguracion personal , dhe ne rast demtimi , paguhesh , dhe ilacet i ke falas ose me gjysme cmimi , kurse spitali falas, eshte per te gjithe rezidentet, kurse per ata pa dokumenta ka disa kufij. Kurse perket siguracionit te makines , po ashtu ka siguracion njeanesh , qe nqs ke faj ti siguraacioni paguan vetem makinen qe ke demtuar apo personin varet nga demi i bere , qe zakonisht vlera arrin deri ne 1 milion dollar .dhe pastaj ka opsionin tjeter dmthn sigurimi i dyanshem . qe siguracioni ne permbledh , djegien , vjedhjen dhe ne rast aksidenti , paguan si makinen tende dhe te personit tjeter , ,por per cdo aksident duhet te pagush nje vlere fikse qe eshte 500 dollar , si kushtoj demi 10 mije si kushtoj 1 mije duhet te paguash 500 dollar , dhe plus qe ne rast aksidenti , siguracioni te jep 900 dollar per te marre makine me qera , plus qe dhe rimorkatori i makines falas, dhe ketu te gjitha keto ti ofron agjensia, nuk e di ne Shqiperi , por ketu ska problem fare. P.s nqs makina nuk eshte a likujduar siguracioni i dyanshem eshte i detyruar.
Pastaj Ka siguaracion per jeten ,( kjo eshte sipas deshires ) qe kur blen Shtepi , ne rast fatkeqesie , kur njeri nga bashkeshortet humb jeten , kredi e bankes shlyhet , Pastaj sigurim shtepie , kjo eshte e (detyrueshme) kjo ka te bej ne fatkeqesite natyrore , si flaka , shiu , termeti , etj etj , dhe te paguhet vlera e shtepise 100%
Me pak fjale ketu ka llojshmeri siguracionesh , disa jane te detyruara.
Une pak a shume vetem siguracione paguaj 300 dollare ne muaj..
 

Angel_Devil

Themelues i Forumit
Titulli: Sigurimi jetesor !

Tani ka lloj-lloj siiguracionesh , per ne Shqiperi nuk kam shume njohuri fatkeqesisht , por per ketu ku jam gati cdo gje ka siguaracion vec duke filluar nga makina , shtepia , dhe edhe siguracione shendetesore , qe edhe nqs nuk punon per ndonje kompani me rregulla ben siguracion personal , dhe ne rast demtimi , paguhesh , dhe ilacet i ke falas ose me gjysme cmimi , kurse spitali falas, eshte per te gjithe rezidentet, kurse per ata pa dokumenta ka disa kufij. Kurse perket siguracionit te makines , po ashtu ka siguracion njeanesh , qe nqs ke faj ti siguraacioni paguan vetem makinen qe ke demtuar apo personin varet nga demi i bere , qe zakonisht vlera arrin deri ne 1 milion dollar .dhe pastaj ka opsionin tjeter dmthn sigurimi i dyanshem . qe siguracioni ne permbledh , djegien , vjedhjen dhe ne rast aksidenti , paguan si makinen tende dhe te personit tjeter , ,por per cdo aksident duhet te pagush nje vlere fikse qe eshte 500 dollar , si kushtoj demi 10 mije si kushtoj 1 mije duhet te paguash 500 dollar , dhe plus qe ne rast aksidenti , siguracioni te jep 900 dollar per te marre makine me qera , plus qe dhe rimorkatori i makines falas, dhe ketu te gjitha keto ti ofron agjensia, nuk e di ne Shqiperi , por ketu ska problem fare. P.s nqs makina nuk eshte a likujduar siguracioni i dyanshem eshte i detyruar.
Pastaj Ka siguaracion per jeten ,( kjo eshte sipas deshires ) qe kur blen Shtepi , ne rast fatkeqesie , kur njeri nga bashkeshortet humb jeten , kredi e bankes shlyhet , Pastaj sigurim shtepie , kjo eshte e (detyrueshme) kjo ka te bej ne fatkeqesite natyrore , si flaka , shiu , termeti , etj etj , dhe te paguhet vlera e shtepise 100%
Me pak fjale ketu ka llojshmeri siguracionesh , disa jane te detyruara.
Une pak a shume vetem siguracione paguaj 300 dollare ne muaj..

ke te drejte beni pershembull un kam te siguruar makinen por dhe veten time dmth siguracion mbi jeten kam jeten time te siguruar ne makine nese ndodh nje aksident eshte siguracioni qe paguan cdo dem timin kypo qe ja vlen se po nuk sigurova jeten cme intereson te siguroj makinen ose shtepine ose tjeter jeta mbi te gjitha !
 

BeniT

Donatorë
Titulli: Sigurimi jetesor !

ke te drejte beni pershembull un kam te siguruar makinen por dhe veten time dmth siguracion mbi jeten kam jeten time te siguruar ne makine nese ndodh nje aksident eshte siguracioni qe paguan cdo dem timin kypo qe ja vlen se po nuk sigurova jeten cme intereson te siguroj makinen ose shtepine ose tjeter jeta mbi te gjitha !

Disa jane te detyrueshme , si e makines , dhe e shtepise , apo e cdo objekti tjeter qe banka ka financuar , dmthn banka don qe te siguroj leket e veta me pare , dhe jo qe i intereson shume jeta jote apo e imja , dhe pastaj per makinen po ashtu eshte e detyrueshme e njeranshme , nqs e ke te paguar makinen , dhe ky eshte siguracion i detyruar, qe siguron demet e bera nga shoferi , mund te ndodh qe te prishesh nje makine 200-300 mije dollareshe , ose te vrasesh nje avokat , doktor apo ndonje person tjeter qe jeta e tyre kushton me shume se jeta e nje puntori te thjesht,
Pastaj besoj qe ska bota vend me te shtrenjte sesa Kanadaja , per siguracione , une kur kam ardhur ketu vitin e pare mire qe ishte shume e veshtire qe te jepnin siguracion makine kompanite . sepse kerkonin 2-3 vjet eksperience ne Ameriken e Veriut , qe une kisha vetem 2-3 muaj , edhe pse kisha patenete G quhet ketu dmthn qe kisha eksperience si shofer , mezi gjeta nje kompani qe per nje vit rrjesht kam paguar 400 dollar ne muaj, dhe ishte siguarcion vetem i njeashem , dhe kisha nje makine te 1998.
 
Redaktimi i fundit:

Angel_Devil

Themelues i Forumit
Titulli: Sigurimi jetesor !

Disa jane te detyrueshme , si e makines , dhe e shtepise , apo e cdo objekti tjeter qe banka financuar , dmthn banka do n qe te siguroj leket e veta me pare , dhe jo qe i intereson shume jeta jote apo e imja , dhe pastaj per makinen po ashtu eshte e detyrueshme nga njeranshme , nqs e ke te paguar makinen , dhe ky eshte siguracion i detyruar, qe siguron demet e bera nga shoferi , mund te ndon qe te prishesh nje makine 200-300 mije dollareshe , ose te vrasesh nje avokat , doktor apo ndonje person tjeter qe jeta e tyre kushton me shume se jeta e nje puntori te thjesht,
Pastaj besoj qe ska bota vend me te shtrenjte sesa Kandaja , per siguracione , une kur kam ardhur ketu vitin e pare mire qe ishte shume e veshtire qe te jepnin siguracion makine kompanite . sepse kerkonin 2-3 vjet eksperience ne Ameriken e Veriut , qe une kisha vetem 2-3 muaj , edhe pse kisha patenete G quhet ketu dmthn qe kisha eksperience si shofer , mezi gjeta nje kompani qe per nje vit rrjesht kam paguar 400 dollar ne muaj, dhe ishte siguarcion vetem i njeashem , dhe kisha nje makine te 1998.


po i makines eshte i detyruar po i jetes jo eshte + qe e ben nese don dhe e kam bere se si deihet dhe per banken eshte e vertet dhe mua ma ken bere ste japin leket ato po ste siguruan e kan me te futme mire qe mer lek po duhet te pagush dhe siguracion qe po shkove per shele te marin leket nga siguracioni .dhe per sigurimin e makines cdo vend ka ligjet e tij ne it e siguron makinen ku te duash dhe se ske eksperience fare por paguan 3 fish siguracion
 

Lela_Dr

Donatorë
Titulli: Sigurimi jetesor !

Mendoj se jo te gjithe shtresat kane mundesi te kene ose te krijojne nje siguri jete....
Jane me fat disa persona qe kane tasheguar leke nga prinderit, dhe mendojne ti mbajne se nje pjese pensioni duke i futur ne banke dhe duke marre nje fitim nga keto shuma.

Personalisht kam krijuar nje siguri jete te vogel, me aq sa kam mundesi kuptohet, sepse kemi dhe sigurime te tjera per te paguar......si shendetsore, makine, shtepiake,etj etj
 

Noku

Antarë i ri
Kujdes nga sigurimet me kursime!!!!

Pershendetje te gjitheve.
Une jetoj ne Itali e punoj per dy kompani sigurimesh. Pjesa me e madhe e punes time ka te beje me lidhjen e kontratat per sigurimin e jetes me kursim por edhe me sigurimin e demeve te ndryshe duke filluar nga automjete e deri tek sigurimi i lopeve te kooperativave.
Eshte nje zanat shume i veshtire por edhe i bukur po punove me pasion e po te pelqen te jesh ne kontakt me shume njerez.

Persa i perket diskutimit per kontratat e sigurimit per Jeten me Kursim mund te jap disa keshilla, persa i perket siguracioneve qe behen ne ITALI, por mendoj se i njejti siguracion behet edhe ne SHQIPERI.

1-Lexoni mire kontraten dhe i kerkoni shpjegime Konsulentit ( qe ne shumicen e rasteve mund te jete nje familjar ose mik i juaji) qe do tju beje kontraten. Konsulentet jane te detyruar tju shpjegojne Kontraten me pike e me presje. Nqse kerkojne qe pyetjeve tuaja ti shmangen do te thote qe brenda asaj kontrate ka gjera qe nuk u duhen thene klientit.
Beso e Kontrollo!!!
2-Nenshkruani keto Kontrata vetem ne rastin kur kuptoni qe ajo kontrate eshte ne te vertete ajo qe doni dhe JO ajo kontrate qe Konsulenti do tju shesi. Konsulenti fiton perqindje ne baze te shumes vjetore qe ju do te kurseni!
3-Nenshkruani keto kontrata VETEM nqse mund te keni nje pune te vazhdueshme e te sigurte.
4-Zakonisht kontratat behen per 20-30 vjet. Nqse, ne vitin e 13 ju nuk arrini dot te kurseni leke , qe do te thote nuk do te derdhni leke ne siguracionin tuaj, ose ne rast se leket do tju duhen para se te mbaroje kontrata (psh 20-30 vjet), Kur ju kerkoni mbrapsht leket qe keni derdhur per keto 13 vjet nuk ju kthehen plotesisht ( humbisni goxha leke nga kapitali juaj) sepse KOmpania te llogarit perqindjet qe nuk do fitoje mbi ty.
5-Ka raste ( kjo varet nga Kompania e nga KOntrata) qe ne fund te planit te kursimit qe keni bere, ne FUND do te merrni leket qe keni derdhur ne keto vite e jo perqindje te medha sic ju thone.
6-UNE, Konsulent shqiptar i nje Kompanie te madhe Gjermane, qe eshte ne Itali, NUK ja kam kesshilluar kurre kete lloj sigurimi bashkekombasve te mi, por vetem italianeve.
7-Keto lloj sigurimesh une i quaj Sigurime te forcuara, qe do te thote qe je i detyruar te kursesh e pas shume vitesh ke nje kapital tendin por jo perqindje te medha sic ju thone.


Nqse keni pyetje ose dyshime mund te me beni pyetje.

Me respekte , Noku

2-
 

Elushe

Vogëlushe
Teme e bukur Inushe.

Siguracion jete kam. E bera kur bleva shtepine ketu. Pse? Per arsye ekonomike me shume. Qe te afermit e mi te mos kene dy humbje. (E paska shpjeguar BeniT mese miri).
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Sigurimi i jetes zakonisht behet me detyrim nga banka qe te jep kredin psh per te blere nje pasuri te patundshme apo diçka tjeter dhe keshtu banka eshtee sigurt qe do te paguhet ne rast se ti iken ne boten tjeter , kurse per te blere nje kontrate sigurimi jete per te siguruar femijet dhe familjen tende nuk me duket e llogjikshme , pasi ne shumicen e rasteve , ne rast vdekje , perveç humbjes tuaj do ti futesh dhe femijet ne nje rruge pa krye , ne gjyqe me asuranca dhe budalleqe per te kerkuar ate qu ju takon .
Principi i asurancave ne keto raste eshte , te siguroj dhe me paguaj , por kur vdes gjejne perhere nje sebep per te mos paguar . Dallavere me duken .Metoda te shpikura nga dembelet qe nuk duan te punojne por te perfitojne me dredhi .
 
Top