• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Skandal në librin e Sociologjisë: Muhamedi është biri i Zotit (Dokument)

Zana1

Braveheart
Titulli: Skandal në librin e Sociologjisë: Muhamedi është biri i Zotit (Dokument)

Po Muhameti & biri i tij .. c'fare kerkojne ne librat e Sociologjise ? :kaprico:

Me komentet me lart nuk cuditem , sipas vendit behet kuvendi - fjale e vjeter e popullit.... Sidomos me ato qe konspiresojne fene lart e poshte . ::kafe::
 
Redaktimi i fundit:

Marla

PPSL
Titulli: Skandal në librin e Sociologjisë: Muhamedi është biri i Zotit (Dokument)

Ne Kosove ky botim?
 

Vvetoni

Larguar
Titulli: Skandal në librin e Sociologjisë: Muhamedi është biri i Zotit (Dokument)

Per kshu ofendimesh thua mo !!!! Po te jene keto ofendime i bie te me ofendojne sa here qe flasin !
Ja qe besa në forum nuk kam pa që dikush të ka ofendue, e ti myslimanet po. Keq shoku, shumë keq.
 

Marla

PPSL
Titulli: Skandal në librin e Sociologjisë: Muhamedi është biri i Zotit (Dokument)

Po Muhameti & biri i tij .. c'fare kerkojne ne librat e Sociologjise ? :kaprico:
Sociologjia eshte nje disipline e aplikuar dhe akademike qe studion ... ekonomine, ligjet, psikologjine, etiken, filozofine dhe teologjine dhe teorite e tyre......
 

Zana1

Braveheart
Titulli: Skandal në librin e Sociologjisë: Muhamedi është biri i Zotit (Dokument)

Sociologjia eshte nje disipline e aplikuar dhe akademike qe studion ... ekonomine, ligjet, psikologjine, etiken, filozofine dhe teologjine dhe teorite e tyre......
Vertet ? Nuk e dija... nuk e kam ndeshur nje strukture/disipline prb/pika te tilla .. gjate studimeve. Je e sigurte per c'fare flet ?

Sociologjia - E dija qe ka te beje me strukturen/funksionimin e ndertimit te problemeve sociale/njerezimit ne pergjithesi, jo ato teologjike.... dmth me statmente te tilla se kush eshte Muhameti/Jezusi , nga vijne ..cili eshte qellimi i tyre etj etj , k'to hyjne tek bota imagjinare, eshte e pamundur te mbaje pergjigjegjesi/parulla te tilla Sociologjia/psikologjia.
 
Redaktimi i fundit:

Marla

PPSL
Titulli: Skandal në librin e Sociologjisë: Muhamedi është biri i Zotit (Dokument)

Teologjine e studion sociologjia si sjellje njerezore flas, persa i perket historikut te fese ndoshta ne liber eshte bere nje prezantim informues per fene mgjate tema ne fjale paska lapsus te madh nuk mund te kete nje botim informues gabime te tilla qofshin keto dhe te karakterit fetar.
 

Aguron

Anëtar Aktiv
Titulli: Skandal në librin e Sociologjisë: Muhamedi është biri i Zotit (Dokument)

Religjioni eshte hartuesi me i mire i shkences shoqerore te quajtur "sociologji" :)
 

Zana1

Braveheart
Titulli: Skandal në librin e Sociologjisë: Muhamedi është biri i Zotit (Dokument)

Teologjine e studion sociologjia si sjellje njerezore flas, persa i perket historikut te fese ndoshta ne liber eshte bere nje prezantim informues per fene mgjate tema ne fjale paska lapsus te madh nuk mund te kete nje botim informues gabime te tilla qofshin keto dhe te karakterit fetar.
Teologjine e studion RS - Religious Study , eshte dege me vete , jo Sociologjia . Sociologjia permbledh nje pike shume te vogel persa i perket fese .. pshm se qysh sillen/jetojne njerezit jeten sociale nepermjet fese ose prb qe sjellin ne jeten sociale, por sic thashe nuk studion Teologjine/perkundrazi .

Mbase ne Albania librat dhe qellimet jane ndryshe nga k'tu ku jetoj une , nuk jam e informuar... ama do ishte katastrofe, nese studion/meson te llojit te tille. Shameless.
 

Vvetoni

Larguar
Titulli: Skandal në librin e Sociologjisë: Muhamedi është biri i Zotit (Dokument)

Nëse sociologet e shohin religjionin si një ndër format e para dhe më të vjetra të vetëdijes shoqërore, atëherë e kuptueshme që sociologjia merret me studimin e fesë. Jeni tu i ba padrejtësi të madhe Dyrkemit e Weberit. Qe besa edhe "Sociologjisë së fesë/religjionit", e shumë studimeve të tilla që përdorin metodat e studimit të sociologjisë, që studiohet gjithandej.

Pak ABC në kohë vere.
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Skandal në librin e Sociologjisë: Muhamedi është biri i Zotit (Dokument)

Ja qe besa në forum nuk kam pa që dikush të ka ofendue, e ti myslimanet po. Keq shoku, shumë keq.
ok une jam i keq , shyqyr qe ti je i mire dhe ke shoke shume !
 

Malsi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Skandal në librin e Sociologjisë: Muhamedi është biri i Zotit (Dokument)

E o se nuk ua vrau njeri muhamedin e as zotin qe merziteni ,ja do sqarohet dhe do hiqet nga libri dhe muhamedi sdo jet me djali i zotit .
Sociologjia eshte lenda qe trajton cdo aspekt te jetes se njeriut ,gjithcka ka te bej me 'social' . Feja ose Teologjia sic edhe trajtohet ne temat e sociologjise eshte njee pjese e rendesishme e sociologjise ashtu sic eshte edhe pjese e rendesishme e njerezimit ,mjafton te shohim ne forum se cka behet kur hapet nje teme qoft edhe : "Hoxha hengri orbit" . Dihet se cfare ndikimi ka feja ne shoqeri dhe sigurisht qe Sociologjia eshte ajo qe i jep trajtim me te gjere
 

Aguron

Anëtar Aktiv
Titulli: Skandal në librin e Sociologjisë: Muhamedi është biri i Zotit (Dokument)

Per gabime teknike nuk do bente fjale askush.. Mirepo problemi eshte se ky nuk qe thjeshte nje gabim teknik, por veprim i qellimshem dhe tejet tendencioz. Une te pakten i njoh deri diku qendrimet e Fatos Tarifes qe ai i mban ndaj feve.
 

Marla

PPSL
Titulli: Skandal në librin e Sociologjisë: Muhamedi është biri i Zotit (Dokument)

Si perfundim qe te mesojme dicka tek kjo tema Muhamedi nuk eshte djali i Zotit por eshte Profet i derguari i tij?
 

Vvetoni

Larguar
Titulli: Skandal në librin e Sociologjisë: Muhamedi është biri i Zotit (Dokument)

Si perfundim qe te mesojme dicka tek kjo tema Muhamedi nuk eshte djali i Zotit por eshte Profet i derguari i tij?
Muhamedi është i dërguar i Zotit. Të dërguar të Zotit kanë qenë më parë Ademi (Adami), Ibrahimi (Abrahami), Is'haku (Azjaku), Musai (Moisiu), Isa (Jezusi) (këta janë disa nga shumë pejgamberet).
Nuk mund të jetë njëri si i biri i Zotit, Zoti ka atribute të krijuesit dhe duke e "bërë" Atë baba ne i marrim atributin e Krijuesit. E ne besojmë që ka vetëm NJث Krijues.
Të gjithë pejgamberet e tjerë ishin të dërguar për popuj të ndryshëm, Muhamedi është i dërguar i gjithë njerëzimit. Ne jemi të detyruar të veprojmë në bazë të asaj që ka vepruar i dërguari ynë i fundit. Madje një nga shtyllat e besimit është dhe dëshmia (shehadeti) me anë të së cilës deklarojmë dhe dëshmojmë se nuk ka Zot tjetër pos All-llahut, dhe se Muhamedi është rob dhe i dërguar i Tij. (kësisoj ai nuk është i biri i tij, por i dërguari i tij).
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Titulli: Skandal në librin e Sociologjisë: Muhamedi është biri i Zotit (Dokument)

Personalisht jam per nje distancim total te librave teologjike ne shkollat publike.
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Titulli: Skandal në librin e Sociologjisë: Muhamedi është biri i Zotit (Dokument)

Po mire de na muhabet po bojm. Ti mos u nxeh se ski nevoj mu nxeh qeshtu kaq shume.Qe jepma edhe nje disslike qetash se i paske marak loL


.....................................:hmm:
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Skandal në librin e Sociologjisë: Muhamedi është biri i Zotit (Dokument)

Muhamedi është i dërguar i Zotit. Të dërguar të Zotit kanë qenë më parë Ademi (Adami), Ibrahimi (Abrahami), Is'haku (Azjaku), Musai (Moisiu), Isa (Jezusi) (këta janë disa nga shumë pejgamberet).
Nuk mund të jetë njëri si i biri i Zotit, Zoti ka atribute të krijuesit dhe duke e "bërë" Atë baba ne i marrim atributin e Krijuesit. E ne besojmë që ka vetëm NJث Krijues.
Të gjithë pejgamberet e tjerë ishin të dërguar për popuj të ndryshëm, Muhamedi është i dërguar i gjithë njerëzimit. Ne jemi të detyruar të veprojmë në bazë të asaj që ka vepruar i dërguari ynë i fundit. Madje një nga shtyllat e besimit është dhe dëshmia (shehadeti) me anë të së cilës deklarojmë dhe dëshmojmë se nuk ka Zot tjetër pos All-llahut, dhe se Muhamedi është rob dhe i dërguar i Tij. (kësisoj ai nuk është i biri i tij, por i dërguari i tij).
Kush do ishte si ti po te dije se cfare po flet. Lol
 

Vvetoni

Larguar
Titulli: Skandal në librin e Sociologjisë: Muhamedi është biri i Zotit (Dokument)

Kush do ishte si ti po te dije se cfare po flet. Lol
Më fal nuk po të kuptoj se çfarë po thua, e as ndërlidhjen me temën.

Ditën e mirë.
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Skandal në librin e Sociologjisë: Muhamedi është biri i Zotit (Dokument)

Më fal nuk po të kuptoj se çfarë po thua, e as ndërlidhjen me temën.

Ditën e mirë.
po them se as ti vete nuk po din se c'po flet.
 

Vvetoni

Larguar
Titulli: Skandal në librin e Sociologjisë: Muhamedi është biri i Zotit (Dokument)

po them se as ti vete nuk po din se c'po flet.
Më ke ngatërruar më dike tjetër me gjasë. Unë kur shkruaj në forum nuk shkruaj i dehur por jam shumë i kthjellur. Ato që shkrova ishin përgjigje për kërkesën e Marles, nëse ajo nuk do e kuptonte do të kërkonte sqarime shtesë.

Ditën e mirë.
 

Marla

PPSL
Titulli: Skandal në librin e Sociologjisë: Muhamedi është biri i Zotit (Dokument)

Une jam e qarte doja shpjegimin e nje muslimani per te kuptuat gafen ne librin e sociologjise.Tani me ben kuptim se cfare thuhet.
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Skandal në librin e Sociologjisë: Muhamedi është biri i Zotit (Dokument)

Muhamedi është i dërguar i Zotit. Të dërguar të Zotit kanë qenë më parë Ademi (Adami), Ibrahimi (Abrahami), Is'haku (Azjaku), Musai (Moisiu), Isa (Jezusi) (këta janë disa nga shumë pejgamberet).
Nuk mund të jetë njëri si i biri i Zotit, Zoti ka atribute të krijuesit dhe duke e "bërë" Atë baba ne i marrim atributin e Krijuesit. E ne besojmë që ka vetëm NJث Krijues.
Të gjithë pejgamberet e tjerë ishin të dërguar për popuj të ndryshëm, Muhamedi është i dërguar i gjithë njerëzimit. Ne jemi të detyruar të veprojmë në bazë të asaj që ka vepruar i dërguari ynë i fundit. Madje një nga shtyllat e besimit është dhe dëshmia (shehadeti) me anë të së cilës deklarojmë dhe dëshmojmë se nuk ka Zot tjetër pos All-llahut, dhe se Muhamedi është rob dhe i dërguar i Tij. (kësisoj ai nuk është i biri i tij, por i dërguari i tij).


-Adami, eshte i derguari i Zotit? Per ke e dergoj per majmunet, pasi s'kish akoma njerez te tjere ne toke. Dhe Adami u holl ne toke per demin(sipas besimit islam).
-Abrami nuk ishte i derguari, por i zgjedhur sepse dialogonte me te..
-Isaku nuk ishte i derguari, por i zgjedhuri ku nga linja e tij genetike do vinte Mesia(Jezusi)
-Moisiu nuk ishte i derguari por i zgjedhuri, pasi Zoti rrinte e fliste me te cdo dite njesoj si dy persona ne lokal....

Te gjithe profetet jane personazhe qe kane pase kontakte me Zotin dhe per qeshtjen e popullit te zgjedhur ebre. Dhe jo si thua ti siper;"Të gjithë pejgamberet e tjerë ishin të dërguar për popuj të ndryshëm"

Muhameti nuk mund te jete i derguar i Zotit sepse Muhameti dhe Zoti nuk jane takuar kurr. Dhe po te ishte si besoni ju: Profeti i Allahut, nuk mund te jete per gjithe njerzimin pasi na paska fol vetem ne nje dialekt lokal arab.
A nuk e din ti se gjuha e Zotit eshte ajo shqipe dhe jo arabishte??
 

Vvetoni

Larguar
Titulli: Skandal në librin e Sociologjisë: Muhamedi është biri i Zotit (Dokument)

-Adami, eshte i derguari i Zotit? Per ke e dergoj per majmunet, pasi s'kish akoma njerez te tjere ne toke. Dhe Adami u holl ne toke per demin(sipas besimit islam).
-Abrami nuk ishte i derguari, por i zgjedhur sepse dialogonte me te..
-Isaku nuk ishte i derguari, por i zgjedhuri ku nga linja e tij genetike do vinte Mesia(Jezusi)
-Moisiu nuk ishte i derguari por i zgjedhuri, pasi Zoti rrinte e fliste me te cdo dite njesoj si dy persona ne lokal....

Te gjithe profetet jane personazhe qe kane pase kontakte me Zotin dhe per qeshtjen e popullit te zgjedhur ebre. Dhe jo si thua ti siper;"Të gjithë pejgamberet e tjerë ishin të dërguar për popuj të ndryshëm"

Muhameti nuk mund te jete i derguar i Zotit sepse Muhameti dhe Zoti nuk jane takuar kurr. Dhe po te ishte si besoni ju: Profeti i Allahut, nuk mund te jete per gjithe njerzimin pasi na paska fol vetem ne nje dialekt lokal arab.
A nuk e din ti se gjuha e Zotit eshte ajo shqipe dhe jo arabishte??
Ke probleme në përkthim. Përveç përkthimit të duhet edhe përshtatja e fjalëve, dhe vendosja e të saktës aty ku duhet. E kuptueshme që Zoti ka zgjedhur për të dërguar dhe dhënë vulën e pejgamberisë, këtyre personave.

Në anën tjetër, në përgjithësi je kontradiktor. Flet për njeriun e parë, kurse në temat tjera debaton me aq ngulm për teorinë e evolucionit. A mund të i qëndrosh besnik asaj që realisht beson, apo sa herë që bëhet update wikipedia bëhesh dhe ti? Të lutëm

Shko përtej Katapanos për të kuptuar të vërtetën, dhe kur flas për të shko përtej kësaj ngushtësie që na ka kapluar. Kemi një dëshirë të pashpjegueshme që çdo figurë të e bëjmë shqiptar. Le të bëhemi realist.
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Skandal në librin e Sociologjisë: Muhamedi është biri i Zotit (Dokument)

Ke probleme në përkthim. Përveç përkthimit të duhet edhe përshtatja e fjalëve, dhe vendosja e të saktës aty ku duhet. E kuptueshme që Zoti ka zgjedhur për të dërguar dhe dhënë vulën e pejgamberisë, këtyre personave.

Në anën tjetër, në përgjithësi je kontradiktor. Flet për njeriun e parë, kurse në temat tjera debaton me aq ngulm për teorinë e evolucionit. A mund të i qëndrosh besnik asaj që realisht beson, apo sa herë që bëhet update wikipedia bëhesh dhe ti? Të lutëm

Shko përtej Katapanos për të kuptuar të vërtetën, dhe kur flas për të shko përtej kësaj ngushtësie që na ka kapluar. Kemi një dëshirë të pashpjegueshme që çdo figurë të e bëjmë shqiptar. Le të bëhemi realist.
Je ti ai qe nuk kupton!! Kur i flas per per njeriun e pare ne toke (Adamin)e them ne kendveshtrimin e librave fetar, gje qe nuk eshte e vertete realisht.
Une jam konraditor sepse nuk jam hipokrit si ju, per hire te besimit religjoz peshtyrni edhe aty ku hani...
Zeus ishte perendia i te gjithe perendive, dhe ishte per fat te mire perendia e Ilirve. Ndersa ai Allahu yt ishte i shkretetirave arabe.

ps. sa per info nga wikipedia ta mbylla gojne nje here, apo nuk e more vesh..!! (44)
Erdogan: Otoman
 

Vvetoni

Larguar
Titulli: Skandal në librin e Sociologjisë: Muhamedi është biri i Zotit (Dokument)

Je ti ai qe nuk kupton!! Kur i flas per per njeriun e pare ne toke (Adamin)e them ne kendveshtrimin e librave fetar, gje qe nuk eshte e vertete realisht.
Une jam konraditor sepse nuk jam hipokrit si ju, per hire te besimit religjoz peshtyrni edhe aty ku hani...
Zeus ishte perendia i te gjithe perendive, dhe ishte per fat te mire perendia e Ilirve. Ndersa ai Allahu yt ishte i shkretetirave arabe.

ps. sa per info nga wikipedia ta mbylla gojne nje here, apo nuk e more vesh..!! (44)
Erdogan: Otoman
Ata jane ne te vertete ketu? , Tingulli Primordial eshte Krijuesi i Universit?! , Kush eshte krijuesi i vertete i njeriut , Libri i humbur i Zotit Enki , http://www.forumivirtual.net/historia-botrore-64/njerzit-jan-sjell-n-tok-50317/?highlight= ,

Këto lartë janë tema tua, në kërkim të "Zotit" dhe "krijimit".

http://www.forumivirtual.net/historia-61/nikoll-tesla-ishte-shqiptar-48502/?highlight= kurse këtu e quan dhe Teslen shqiptar.

Nëse unë jam kontradiktor, nuk jam me vetën, jam me ty.
 

Marla

PPSL
Titulli: Skandal në librin e Sociologjisë: Muhamedi është biri i Zotit (Dokument)

A mund te diskutoni si te rritur duke u bazuar ne fakte dhe jo ne ofendime?


Faleminderit!
 

Jetmira

Antarë i Respektuar
Titulli: Skandal në librin e Sociologjisë: Muhamedi është biri i Zotit (Dokument)

:mad::mad::mad:Kte pun kan kta sociologet e psikologet
 
Top