Skandali e-Albania/PS dhe përdorimi i të dhënave të qytetarëve për arsye elektorale.

hapat_regjistrohu2.png

Çdo parti politike në vend ka tendencën që të hartojë një regjistër, sa më real të votuesve të saj potencialë për ditën e zgjedhjeve, pasi kështu krijohet projeksion i përafërt me rezultatin. e këtë qëllim krijohen lista me emra votuesish që kanë lidhje me strukturat. Këto lista organizohen, sipas Qendrave të Votimit dhe në bazë të llogaritjeve krijohet një objektiv i përafërt i rezultatit.

Mirëpo, nën ethet e zgjedhjeve të 25 prillit, Partia Socialiste e ka çuar gjurmimin e votuesve në tjetër nivel, duke tejkaluar edhe ligjshmërinë. Në zyrat elektorale të PS-së është vënë në dispozicion një sistem të dhënash, që ngre dyshime të forta për përdorimin e database shtetërore të E-Albania në funksion të partisë në pushtet.

Kjo është një database ku janë të përfshira të dhëna konfidenciale të 910 mijë votuesve të Tiranës nga 19 deri në moshën 99 vjeç. Dokumenti përmban të dhënat personale të secilit prej nesh, si numrat e telefonit, numrin e kartës së identitetit, numrin e qendrës së votimit, vendin e punës për shumicën e të regjistruarve dhe një përshkrim të përkatësisë politike për secilin prej qytetarëve të Tiranës.

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6.jpg7.jpg8.jpg9.jpg10.jpg11.jpg12.jpg13.jpg14.jpg15.jpg16.jpg


Në praktikë, e gjitha është fryti i një pune monitorimi të qytetarëve, që ka në themel të saj, të dhënat që ne ia kemi besuar shtetit. ërkatësia politike e secilit është përshkruar shkurt me PO ose me JO në një kollonë, nga personat që janë pjesë e skemës së kontrollit apo siç njihet ndryshe “patronazhit”. “Patronazhistët” quhen ndryshe anëtarët e PS-së që përmes kontakteve, telefonatave apo të njohurve të përbashkët krijojnë një ide të përafërt të bindjeve politike të secilit prej nesh. Sistemi i patronazhit është përdorur edhe në zgjedhje të kaluara, por diferenca për “mandatin e tretë” është se, dikur të dhënat për votuesit potencialë mblidheshin në mënyrë vullnetare, kurse në database që përdor sot Partia Socialiste ka informacione sensitive tonat, që po keqpërdoren për fushatën zgjedhore.


Në database, përmbajtja e të cilit përbën vepër penale, janë të dhënat për 910 mijë qytetarë të Tiranës të cilët nuk i kanë dorëzuar me vullnetin e tyre informacionet për Partinë Socialiste, por ato i janë vjedhur secilit prej nesh, që nga numrat e telefonit, numri ID i kartës së identitetit apo vendi i punës etj. Ky dokument është shpërndarë në kompjuterat e selisë së PS të Tiranës, ku bëhet përpunimi i të dhënave dhe e njëjta procedurë antiligjore ndodh në selitë e degëve të PS në qarqet e tjera, duke e shpërndarë këtë skemë pune për të gjithë votuesit e Shqipërisë.

Nga një verifikim i thjeshtë, rezulton se të dhënat e qytetarëve janë azhornuar në muajt e fundit. Gjatë kohës së pandemisë, E-Albania ka qenë një ndër aplikacionet më të rëndësishme, kur secili prej nesh është detyruar ta përdorë për një qëllim apo një tjetër. Gjithsesi disponimi i të dhënave personale nga PS mund të jetë bërë edhe nga institucionet e tjera shtetërore, duke qenë se Partia Socialiste është aktualisht në pushtet.

Krijimi dhe përdorimi i këtij Database për qëllime elektorale duket se është provë se për të fituar zgjedhjet, Rilindja nuk po ndalet në kufijtë e ligjit dhe nuk ka skrupuj të vjedhë të dhënat përsonale për cilindo. Sistemi i të dhënave përfshin informacione për ministra, familjarë të tyre, drejtorë të Rilindjes, prokurorë, avokatë, gjyqtarë, policë, gazetarë të të gjitha mediave në Tiranë, aktorë të angazhuar apo jo në politikë, personazhe të shoqërisë civile dhe të jetës publike, të gjithë nën vëzhgimin syrit magjik, që sheh përtej ligjit.

Për të parë si funksionon ky sistem “kontrolli”, kemi publikuar të dhënat për disa gazetarë dhe figura të rëndësishme publike.

Balkanweb.com
 
Avokati i popullit, shoqeria civile, dhe opozita jane ne gjume edhe per kete rast.

Prandaj Rama e ka te sigurt dhe nje mandat te 3te sepse ska ze kunder ne pislliqet qe ben.
 
Me puthi se putha, me shau se shava, 24/7 online pulle poste ke ajo teme.
Na vjedhin te dhenat personale, shkelet çdo e drejte e mundshme dhe dhe as qe duam t'ia dime.

Te çuditshem ne Shqiptaret per koke te Qamiles. lool
 
Uroj te kene moderuar te pakten fjalorin,se keta shahen dhe me `liber shpie`,qe thone meshkujt harama. ahahahahahahaha
 
O Neveeeeee kane vjedh te dhenat persoanale moj, merr mundimin e lexoje se te rashe hasha lool
po e pash titullin,dhe se per cfare ben fjale si ide. :p
Shiko ate me dergim sms ne kohe fushate,tani sdi nga ana ligjore si funksionon atje,por ndodh dhe ketu, ne sms telefoni dergojne sms fushate. . ama me keto virtualet sdi,skam ide.
por kete e thash si shtojce te fushates elektorale qe bejne andej zakonisht ahahhahahahaha.
 
po e pash titullin,dhe se per cfare ben fjale si ide. :p
Shiko ate me dergim sms ne kohe fushate,tani sdi nga ana ligjore si funksionon atje,por ndodh dhe ketu, ne sms telefoni dergojne sms fushate. . ama me keto virtualet sdi,skam ide.
por kete e thash si shtojce te fushates elektorale qe bejne andej zakonisht ahahhahahahaha.
Lexoje prape se asgje spaske lexu lool
 
E lexova.
Po tani PS eshte ne pushtet,punonjesit e saj jane tek formati qeveritar.
Keshtu qe s'ka noj habi te madhe dhe nese harton apo perllogarit edhe ne kete forme.
Ne nje top sekret te ngushte mund ta perdorte cdo parti qe eshte ne pushtet.
Por jo te behet share sistemi i te dhenave personale neper seline e PS.
Dhe aq me keq te kete rrjedhje informacioni ne publik. :p
 
E lexova.
Po tani PS eshte ne pushtet,punonjesit e saj jane tek formati qeveritar.
Keshtu qe s'ka noj habi te madhe dhe nese harton apo perllogarit edhe ne kete forme.
Ne nje top sekret te ngushte mund ta perdorte cdo parti qe eshte ne pushtet.
Por jo te behet share sistemi i te dhenave personale neper seline e PS.
Dhe aq me keq te kete rrjedhje informacioni ne publik. :p
Urrrrrraaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
 
Kush e permbledh se pertoj ta lexoj
Je ti aty jam une ketu?
Jemi dhe ke listat e databaseve te PS me emer mbiemer numer ID adrese banimi vit lindje nr celi adrese emali dhe po jo ndoshta per ke mund te votojme.

Shkelje e privacise, PS perdor aplikacione shteterore duke shkelur ligjin flagrant. Ne vende te civilizuara do ndiqeshin penalisht. Ne vende si ne hame bar e 4 vjet te tjera.
 
Je ti aty jam une ketu?
Jemi dhe ke listat e databaseve te PS me emer mbiemer numer ID adrese banimi vit lindje nr celi adrese emali dhe po jo ndoshta per ke mund te votojme.

Shkelje e privacise, PS perdor aplikacione shteterore duke shkelur ligjin flagrant. Ne vende te civilizuara do ndiqeshin penalisht. Ne vende si ne hame bar e 4 vjet te tjera.
Po edhe po te ngrihesh plumbin e ke te sigurt si me 21 janar
 
Ktu ka dore nje mrekulli hyjnore se PS dhe PD s'bojn kshu gjonash.
Tashi prisni telefonata te tipit :

- keni gjys ore kohe t'ju flas per zotin tone jehovah?!
 
Ideja eshte te ngrihesh institucionalisht nepermjet institucioneve kompetente qe me mbrojne mua si individ dhe shtetas shqiptar.

Gjithesesi ndryshimet i sjellin turmat e inatosura jo individet e pakenaqur.

Cit. Unana lol
As une sdo kisha fol mo mire ?
 
Top