Skandaloze:Greqia, nënshtetësi masive emigrantëve të krishterë shqiptarë.

Bilderberg

Anëtar i ri
Greqia, nënshtetësi masive emigrantëve të krishterë shqiptarë 02/10/2008 10:45:09
Exhibitor_listBetween.jpg


1.400 qytetarë të huaj kanë bërë betimin për marrjen e nënshtetësisë greke ditën e hënë në prani të prefektit të Athinës, Jani Zguro, në një ceremoni të veçantë në Pallatin e Sportit të SPORTING, ku merrnin pjesë gjithashtu ministri grek i Brendshëm, Prokopis Pavlopulos, deputetja e PASOK-ut, Silvana Rapti dhe zyrtarë të tjerë të lartë të pushtetit vendor.

Qytetarët që morën dje nënshtetësinë greke vinin nga 28 shtete të ndryshme të botës, nga Kongo e deri në SHBA. 51% e tyre janë gra dhe 49% burra. 99% janë të krishterë ortodoksë në besimin fetar, 10 janë myslimanë dhe dy prej tyre janë ateistë. Shumica e tyre, 96% janë nga Shqipëria. Për sa u përket profesioneve të tyre, 21% punësohen si ndihmës shtëpiake, 9 % janë pensionistë, 4% të papunë, ndërsa të tjerët punojnë në 121 profesione të ndryshme, prej të cilëve 21% nëpunës privatë, 14% punëtorë të thjeshtë dhe muratorë, 6% profesionistë të lirë, mjekë, profesorë, mësues etj.

Prefekti i Athinës, Janis Zgurros midis të tjerave në fjalën e tij theksoi se: "Sot është një ditë shumë e rëndësishme për ju dhe për vendin tonë, sepse 1400 qytetarë homogjenë dhe të huaj, bënë betimin në prefekturën e Athinës. ثshtë nder i veçantë për Greqinë t'ju pranojë ju në gjirin e saj, si grekë të rinj. Për ne grekët, emigrimi është një pjesë e bashkangjitur në historinë moderne të vendit dhe shumica, pak a shumë e kanë provuar. Ju mbështesim dhe do të përpiqemi secili prej nesh t'ju ndihmojë. Pas këtij betimi prej fillimit të vitit 2007, një numër prej 6.319 qytetarësh homogjenë dhe të huaj kanë marrë nënshtetësinë greke. Sot kemi pranë nesh bashkatdhetarët e rinj të cilët jetojnë për më shumë se 10 vjet në Greqi dhe vazhdojnë të punojnë dhe jetojnë me durim, që kanë bërë përpjekje të mëdha në jetën e tyre, që e deshën këtë vend dhe sot betohen si qytetarë grekë. Ju tregoni rrugën edhe për emigrantët e tjerë ekonomikë dhe politikë që kërkojnë në atdheun tonë një jetë të re".

Në ceremoni ka përshëndetur edhe ministri grek i Brendshëm dhe i Pushtetit Lokal, Prokopis Pavlopulos. Midis të tjerash në fund të fjalës së tij ai deklaroi se: "Jeni për vite me radhë grekë dhe këtë e dini mirë, u vonuam t'ua japim atë të cilën, gjithsesi ju e kishit tuajën. Bashkë me faljen tonë, njohim atë çka ishte një realitet. Ne do të bëjmë çfarë është e mundur që emigrantët të jetojnë së bashku me ne, në paqe dhe demokraci, dhe ato pak fenomene të cilat janë të jashtëligjshme të mundohemi t'i pakësojmë. Të bëjmë atë çka duhet, që në të ardhmen emigrantët të mos kalojnë ato që keni kaluar ju".(Balkanweb)

link: http://www.ina-online.net/Default.aspx?news=2be142e2-bd6c-4751-b215-a6bb0cca424d&ln=3
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Pse nuk i ha mortja perpara se ti haje greku ?

Ky proces i avashte asimilimi ka kohe qe ka nisur, ai nuk duket, por pregatit seriozisht nje tragjedi te madhe nen hundet tona...
 

krutonja

Anëtar Aktiv
Nuk e mendoja qe do te citoja dike nga Big Brother, por, "e kane shitur veten shume lire."
 

vitk

Anëtar i Respektuar
ajde ti gezojne
nuk e kuptoje se cfare te keqe ka ne greqi po jeton pashaporte greke po merr po te ishin ne gjermani do merrnin gjermane eshte mese normale
tani se perse nuk po jua jepe dhe shqipetareve qe kane me vite qe jetojne atje dhe jane ingranuare shume mire me jeten ketu po qe duhet ti shajme
 

mirela

DODONA hajmali
ajde ti gezojne
nuk e kuptoje se cfare te keqe ka ne greqi po jeton pashaporte greke po merr po te ishin ne gjermani do merrnin gjermane eshte mese normale
tani se perse nuk po jua jepe dhe shqipetareve qe kane me vite qe jetojne atje dhe jane ingranuare shume mire me jeten ketu po qe duhet ti shajme

Vitk jam shume dakort me mendimin tend
Ashtu eshte dhe ne amerike per 5 vjet merr passaporten amerikane
Keta nacionaliste te terbuar e te pacipe shume e kene vonuar dhenien e pashaportes greke
PO ajo qe te ben te "terbohesh " nga inati eshte se ne gjermanine qe keni permendur ju dhe ne Ameriken qe permenda une s'do t'ja dije njeri se kujt feje i perket , ndersa keta po s'je Dhimitris , Vasiliqi , Andromaqi , Llaqi, Taqi apo ku di une s'te japin as uje per te pire jo me passaporte
 

vitk

Anëtar i Respektuar
Vitk jam shume dakort me mendimin tend
Ashtu eshte dhe ne amerike per 5 vjet merr passaporten amerikane
Keta nacionaliste te terbuar e te pacipe shume e kene vonuar dhenien e pashaportes greke
PO ajo qe te ben te "terbohesh " nga inati eshte se ne gjermanine qe keni permendur ju dhe ne Ameriken qe permenda une s'do t'ja dije njeri se kujt feje i perket , ndersa keta po s'je Dhimitris , Vasiliqi , Andromaqi , Llaqi, Taqi apo ku di une s'te japin as uje per te pire jo me passaporte

mire por ne kete drejtim kemi dhe ne pak gabim se nuk duhet ta mohonim fene (qe per mendimin time ne 90 kur u hapen kufijte ne sna hante shume per fete)apo emrat tone por ju servilosem grekeve duke u bere ortodoks apo gjysem perse nuk e ndyshonin emrat irakianet apo kurdet e plot refugjate mysliman te tjere
pastaj dihet qe ata na kane urryer dhe do na urrejne per sa kohe qe ne jua kemi nevojen
 

mirela

DODONA hajmali
mire por ne kete drejtim kemi dhe ne pak gabim se nuk duhet ta mohonim fene (qe per mendimin time ne 90 kur u hapen kufijte ne sna hante shume per fete)apo emrat tone por ju servilosem grekeve duke u bere ortodoks apo gjysem perse nuk e ndyshonin emrat irakianet apo kurdet e plot refugjate mysliman te tjere
pastaj dihet qe ata na kane urryer dhe do na urrejne per sa kohe qe ne jua kemi nevojen

Vetem ne paskemi faj VITK ???????????
 

vitk

Anëtar i Respektuar
Vetem ne paskemi faj VITK ???????????

nuk e thashe qe ne e kemi fajin
kemi pak faje dhe vete
kur me pyeti mua greku per emrin nuk i thashe vitk po kosta dhe jame ortodokse i thashe n q se do i thosha te verteten nuk do me merrte ne pune por po ti thoshin te gjithe te vertet (me vone po ginjenim veten se ja beri mu )nuk do pyeste me se cfare je
pastaj ti e shikon ai po ngren flamurin greke ne mes te shqiperise dhe nuk do tia dije njeri se kemi frike se na kundershton greku per ne nato
 

mirela

DODONA hajmali
nuk e thashe qe ne e kemi fajin
kemi pak faje dhe vete
kur me pyeti mua greku per emrin nuk i thashe vitk po kosta dhe jame ortodokse i thashe n q se do i thosha te verteten nuk do me merrte ne pune por po ti thoshin te gjithe te vertet (me vone po ginjenim veten se ja beri mu )nuk do pyeste me se cfare je
pastaj ti e shikon ai po ngren flamurin greke ne mes te shqiperise dhe nuk do tia dije njeri se kemi frike se na kundershton greku per ne nato

Nuk e kam fjalen per keta antishqiptare qe ne vend te gjakut kane uje , po e kam fjalen per ata shqipatre si ti dhe si shume te tjere qe nga halli se nuk i mernin ne pune detyroheshin te nderronin emrin
Faji mendoj une s'eshte i qytetarve te lodhur e qe duan te permiresojne jetesen e tyre nepermjet punes, fajtor per kete mbeten ata "mikpritesit" qe mezi priten sa u erdhi dita e tyre ,Fajtore me e madhe ka qene eshte dhe do mbetet faktori nderkombetar qe mizen te ne e ben buall dhe buallin te ata s'e shikon dot
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Nuk e mendoja qe do te citoja dike nga Big Brother, por, "e kane shitur veten shume lire."

Per ke flet ?? per ata qe kane marre pasaporte ??
 

baby-angel

Thpilt
Ku eshte skandali ketu? Si mund te flisni kaq me siperfaqesi, duke e njohur mire Shqiperine, duke i njohur kushtet ne te cilat jetojne shqiptaret, ku nuk te sigurohen as kushtet minimale per jetese? Sa Shqiptare kane vdekur rrugeve apo edhe ne Greqi ne kerkim te nje jete me te mire?
Pavaresisht se ata kane marre pasaporta Greke kjo gje nuk i ben ata Greke, ata ngelen Shqiptare, edhe pse qellimet e grekut mund te jene te tjera. Mos i hidhni poshte si Shqiptare,se duhet te hidhni shume shqiptare keshtu..
Dhe mos harroni dicka : Emigrimi nuk eshte zgjedhje e bere me deshire...
Mua me vjen mire per emigrantet Shqiptare. :)
 

mirela

DODONA hajmali
Ku eshte skandali ketu? Si mund te flisni kaq me siperfaqesi, duke e njohur mire Shqiperine, duke i njohur kushtet ne te cilat jetojne shqiptaret, ku nuk te sigurohen as kushtet minimale per jetese? Sa Shqiptare kane vdekur rrugeve apo edhe ne Greqi ne kerkim te nje jete me te mire?
Pavaresisht se ata kane marre pasaporta Greke kjo gje nuk i ben ata Greke, ata ngelen Shqiptare, edhe pse qellimet e grekut mund te jene te tjera. Mos i hidhni poshte si Shqiptare,se duhet te hidhni shume shqiptare keshtu..
Dhe mos harroni dicka : Emigrimi nuk eshte zgjedhje e bere me deshire...
Mua me vjen mire per emigrantet Shqiptare. :)

Nuk i kemi hedhur poshte . Lexoji mire dhe me vemendje te gjitha bisedat qe jane bere
 

Bilderberg

Anëtar i ri
Ku eshte skandali ketu? Si mund te flisni kaq me siperfaqesi, duke e njohur mire Shqiperine, duke i njohur kushtet ne te cilat jetojne shqiptaret, ku nuk te sigurohen as kushtet minimale per jetese? Sa Shqiptare kane vdekur rrugeve apo edhe ne Greqi ne kerkim te nje jete me te mire?
Pavaresisht se ata kane marre pasaporta Greke kjo gje nuk i ben ata Greke, ata ngelen Shqiptare, edhe pse qellimet e grekut mund te jene te tjera. Mos i hidhni poshte si Shqiptare,se duhet te hidhni shume shqiptare keshtu..
Dhe mos harroni dicka : Emigrimi nuk eshte zgjedhje e bere me deshire...
Mua me vjen mire per emigrantet Shqiptare. :)

Nuk kuptoj se per çfare te vjen mire???
Ty do te te vinte mre sikur te mos quanin me shqiptare por greke me kombesi?
Ata s'kane marre thjesht pashaporta greke, por edhe kombesine greke duke mohuar ate shqiptare!!
 

orakulli

Anëtar i Respektuar
Baby anxhel,kuptohet shume mire qe nuk te pelqen,nuk do bile urren te jesh me emrin shqiptar mbi ballin tend.Je e lire te shkosh ku te duash.Por nese nuk do vendin tend,asnje njeri nuk do te doje atje ku do vesh.Esht e thjesht,si mund te duash ti Italine,Greqoine a kedo vend tjeter kur ti nuk do Shqiperine.Lenia e dashurise ndaj vendit tend ben qe te tjeret te dyshojne se ti mund ta lesh edhe ndaj atij vendi tjeter qe merr.Ai nuk ngelet vetem dyshim me vone se ti vertetuar me fakte qe e ke len nje shtetesi dhe mund te lesh dhe ate rene pas njefare kohe.keta ne gjuhen shqpe quhen "langaraq",emer shume i vjeter ky.Ky emer vjen nga lashtesia 2000 vjecarte.Romaket kur donin te pushtonin Ilirine perdoren nje fis tradhtar Ilir me emrin "langar".Fisi "langar" u tregoi atyre vendet ku ishin fortifikatat e Ilireve.keto nuk jan fjale te miat por shkrime te verteta te shkruesve romake.Prandaj sot ne gjuhen e siperzot,gjuhen shqipe kemi fjalen "langaraq".
 
Redaktimi i fundit:

baby-angel

Thpilt
Nuk i kemi hedhur poshte . Lexoji mire dhe me vemendje te gjitha bisedat qe jane bere
Nuk e kisha me ty dhe Vitk , se i lexova postimet tuaja , e kisha me ata qe po i hedhin. :)
Nuk kuptoj se per çfare te vjen mire???
Ty do te te vinte mre sikur te mos quanin me shqiptare por greke me kombesi?
Ata s'kane marre thjesht pashaporta greke, por edhe kombesine greke duke mohuar ate shqiptare!!
Me vjen mire qe sdo jetojne me frike te pakten, sepse ata po jetojne atje.
Kush nuk i quan Shqiptare, pervec grekeve dhe disa Shqiptareve? Per mua jane shqiptare, ashtu sic jane Shqiptare edhe shume te tjere qe kane marre neshtetesite Italiane, Amerikane, Gjermane etj me rradhe.
Pastaj Shqiperia akoma se ka hequr dyshtetesine.

Baby anxhel,kuptohet shume mire qe nuk te pelqen,nuk do bile urren te jesh me emrin shqiptar mbi ballin tend.Je e lire te shkosh ku te duash.Por nese nuk do vendin tend,asnje njeri nuk do te doje atje ku do vesh.Esht e thjesht,si mund te duash ti Italine,Greqoine a kedo vend tjeter kur ti nuk do Shqiperine.Lenia e dashurise ndaj vendit tend ben qe te tjeret te dyshojne se ti mund ta lesh edhe ndaj atij vendi tjeter qe merr.Ai nuk ngelet vetem dyshim me vone se ti vertetuar me fakte qe e ke len nje shtetesi dhe mund te lesh dhe ate rene pas njefare kohe.keta ne gjuhen shqpe quhen "langaraq",emer shume i vjeter ky.Ky emer vjen nga lashtesia 2000 vjecarte.Romaket kur donin te pushtonin Ilirine perdoren nje fis tradhtar Ilir me emrin "langar".Fisi "langar" u tregoi atyre vendet ku ishin fortifikatat e Ilireve.keto nuk jan fjale te miat por shkrime te verteta te shkruesve romake.Prandaj sot ne gjuhen e siperzot,gjuhen shqipe kemi fjalen "langaraq".
Orakull merre cik me shtruar , jo kaq me zjarr. Kush je ti qe gjykon? Me njeh gje ti mua? Nga mi nxorre gjithe keto perfundime?
Une kam qene , jam dhe do ngelem Shqiptare dhe kete te drejte sma heq nje cope leter dhe as nje njeri si ti, e para.
E dyta, une kam ikur ku kam dashur, dhe jo me shume deshire, sepse ashtu sic ndien ti me nacionalizem (gjoja) ashtu ndiej dhe une per vendin tim, ok?
Pastaj ti Zotrote, cne me flamur Amerikan aty, sikur na je nacionalist apo , sa per llafe?
Dhe e fundit, eigrantet jane ata qe e kane mbajtur gjalle Shqiperine, urrejini sa te doni, thoni cte doni, ky eshte fakt.

Cduhet te bej une qe te quhem Shqiptare sipas teje,? Te urrej kedo qe s'eshte i tille? Te dal te vras ne emer te nacionalizmit apo cfare? Ca ke bere apo po ben ti me shume se une qe e mban veten me lart?

Une jam krenare qe jam Shqiptare, e kam thene dhe ketu ku jetoj se e ndiej, por sjam e semure. Dashuria per vendin eshte ndjenje jo llafe.
 
Redaktimi i fundit:

njoni

llahtaria vete
Nuk kuptoj se per çfare te vjen mire???
Ty do te te vinte mre sikur te mos quanin me shqiptare por greke me kombesi?
Ata s'kane marre thjesht pashaporta greke, por edhe kombesine greke duke mohuar ate shqiptare!!


Skandaloze:Greqia, nënshtetësi masive emigrantëve të krishterë shqiptarë.

1.400 qytetarë të huaj kanë bërë betimin për marrjen e nënshtetësisë greke


Nenshtetesia nuk eshte nderrim kombesie. Ke fol totalisht kot ne kete postimin e dyte.
Ato kan marr pasaporta greke, gje qe ua ben me te lehte kalimin nga shteti jone per ne Greqi. Nuk do te thote se moren passaporte Greke edhe fshine shqiperine nga memorja, kombesia eshte Shqiptare, nenshtetesia eshte Greke.

ps; ti edhe sjell artikullin, edhe pastaj shkruan kot gjera qe nuk qendrojne.


sa per te tjerat, jam shum dakord me baby-angel, eshte shum realiste ne ato qe shkruan, edhe me pelqejn njerzit realist, jo si ato fallco qe flasin si kodra pas bregut.
 

Bilderberg

Anëtar i ri
Nenshtetesia nuk eshte nderrim kombesie. Ke fol totalisht kot ne kete postimin e dyte.
Ato kan marr pasaporta greke, gje qe ua ben me te lehte kalimin nga shteti jone per ne Greqi. Nuk do te thote se moren passaporte Greke edhe fshine shqiperine nga memorja, kombesia eshte Shqiptare, nenshtetesia eshte Greke.

ps; ti edhe sjell artikullin, edhe pastaj shkruan kot gjera qe nuk qendrojne.


sa per te tjerat, jam shum dakord me baby-angel, eshte shum realiste ne ato qe shkruan, edhe me pelqejn njerzit realist, jo si ato fallco qe flasin si kodra pas bregut.
Me duket se nuk e ke lexuar mire artikullin!

1.400 qytetarë të huaj kanë bërë betimin për marrjen e nënshtetësisë greke....Shumica e tyre, 96% janë nga Shqipëria.....Jeni për vite me radhë grekë dhe këtë e dini mirë, u vonuam t'ua japim atë të cilën, gjithsesi ju e kishit tuajën.....1400 qytetarë homogjenë dhe të huaj, bënë betimin në prefekturën e Athinës

PRA JANE ME KARTE HOMOGJENITETI E CILA ELIMINON KOMBESINE E ORIGJINES NE FAVOR TE ASAJ GREKE!!

Cilet jane ata qe greket po quajne sot "vorio epiriot"? A nuk jane shqiptaret? Se nuk besoj se nje zezak nga Kongo i afrikes te quhet me origjine greke apo jo??

Shqiptaret me karte homogjeniteti kane marre nenshtetesine greke dhe tani quhen 100 % grek dhe jo shqiptar!!

Sinqerisht nuk di se çfare kupton ti nga artikujt qe lexon!!
 

Bilderberg

Anëtar i ri
Me vjen mire qe sdo jetojne me frike te pakten, sepse ata po jetojne atje.
Kush nuk i quan Shqiptare, pervec grekeve dhe disa Shqiptareve? Per mua jane shqiptare, ashtu sic jane Shqiptare edhe shume te tjere qe kane marre neshtetesite Italiane, Amerikane, Gjermane etj me rradhe.
Pastaj Shqiperia akoma se ka hequr dyshtetesine.

Ja shpjegova Njonit ndryshimin qe ka midis nenshtetesise dhe kombesise! Lexoje!


Per ty mund te jene shqiptar, por ata nuk e konsiderojne me veten shqiptar! Edhe Hmarjotet jane shqiptare por e konsiderojne veten grek vetem sepse gjyshrit e tyre kishin mesuar greqisht per te bere tregeti me grekerit para 1-2 shekujsh!!

Madje edhe Arvanitasit e greqise qe luftuan per çlirimin e peleoponezit, Morese, Epirit, dhe Shqiperise nga turqit jane Shqiptar, por ata fale lavazhos se trurit qe u eshte bere nga na e grekeve nuk e konsiderojne veten shqiptare por grek!! Madje ka nga ata qe thone se shqiptaret e shqiperise nuk jane shqiptare por na qenkan turq!!
 

orakulli

Anëtar i Respektuar
Une flamurin Amerikan, do ta mbaj dhe me fort do ta dua ate,sepse ai flamur ka mbrojt me shum flamurin e shqiponjes se vendit tim(qe prej rilindjes se tij ne Europe).Duaje ate qe te do dhe kuptoje ate qe s'te do.Kush jam un.Un jam ai qe "Drejtesin e konsideron si te vetmin Zot qe ne duhet te ndjekim ne jet".Cila esht e drejta dhe marja e vendimit gjykues ne baze te saj(drejtesia)"Mbas Shtesise Greke fshihet heqja e kombesise Shqiptare.Nga 20 mije minoritare ,greket duan te bejne 200 mije sot, e 2 milion neser.Nese ne nuk mbajme anen e drejtesise e cila shkruhet ketu ne amerike"denohet me ligj te shtetit Amerikan kushdo qe aplikon diskriminimin National(kombetar)" ne do te shkaterohemi(ky s'esht nacionalizem por esht e drejta e njeriut).Ata po nderojne kombesine si pasoje e presionit te vazhdueshem te ketij diskrimini ne Greqi,i cili te le pa pune,pa te drejten elemntare ate te ekzistences fizike.Kjo esht menyra e te menduarit sipas rruges llogjike te percaktimit te drejte te fenomenit.Greqia ka nje Shtet Antiligjor.
 
Redaktimi i fundit:

baby-angel

Thpilt
Ja shpjegova Njonit ndryshimin qe ka midis nenshtetesise dhe kombesise! Lexoje!


Per ty mund te jene shqiptar, por ata nuk e konsiderojne me veten shqiptar! Edhe Hmarjotet jane shqiptare por e konsiderojne veten grek vetem sepse gjyshrit e tyre kishin mesuar greqisht per te bere tregeti me grekerit para 1-2 shekujsh!!

Madje edhe Arvanitasit e greqise qe luftuan per çlirimin e peleoponezit, Morese, Epirit, dhe Shqiperise nga turqit jane Shqiptar, por ata fale lavazhos se trurit qe u eshte bere nga na e grekeve nuk e konsiderojne veten shqiptare por grek!! Madje ka nga ata qe thone se shqiptaret e shqiperise nuk jane shqiptare por na qenkan turq!!

E di ndryshimin midis nenshtetesise dhe kombesise, gjths edhe une kam thene me lart se nje cope leter ste ben me kombesi tjeter, nese nuk e ke ne zemer nje gje te tille, dhe mos i pergjithesoni gjerat, jo te gjithe e pranojne nenshtetesine sepse e ndiejne me zemer qe jane greke, shumica e bejne se skane rruge tjeter. Sa % e Shqiptareve mendon se do e ndryshonte kombesine nese do kishte mundesi te zgjidhte?
Mua mund te me quaje kushdo cte doje, por une e di se cjam. :)

Une flamurin Amerikan, do ta mbaj dhe me fort do ta dua ate,sepse ai flamur ka mbrojt me shum flamurin e shqiponjes se vendit tim(qe prej rilindjes se tij ne Europe).Duaje ate qe te do dhe kuptoje ate qe s'te do.Kush jam un.Un jam ai qe "Drejtesin e konsideron si te vetmin Zot qe ne duhet te ndjekim ne jet".Cila esht e drejta dhe marja e vendimit gjykues ne baze te saj(drejtesia)"Mbas Shtesise Greke fshihet heqja e kombesise Shqiptare.Nga 20 mije minoritare ,greket duan te bejne 200 mije sot, e 2 milion neser.Nese ne nuk mbajme anen e drejtesise e cila shkruhet ketu ne amerike"denohet me ligj te shtetit Amerikan kushdo qe aplikon diskriminimin National(kombetar)" ne do te shkaterohemi(ky s'esht nacionalizem por esht e drejta e njeriut).Ata po nderojne kombesine si pasoje e presionit te vazhdueshem te ketij diskrimini ne Greqi,i cili te le pa pune,pa te drejten elemntare ate te ekzistences fizike.Kjo esht menyra e te menduarit sipas rruges llogjike te percaktimit te drejte te fenomenit.Greqia ka nje Shtet Antiligjor.

Te do Amerika mendon ti?
Eshte mendim shume naiv ky lal. Amerika kur do "do" per interesat e veta, jo sepse te do sepse i dogji zemra per ty.
Edhe per Irakun ashtu thane ata i duam, por cfare dashurie ishte mbrapa fjaleve se...Nuk po them ta hedhim ate qe kane bere per kombin Shqiptar, sepse deri tani sna kane bere keq, perkundrazi, por edhe te mendosh qe e bejne nga dashuria eshte e tepert.
Ka shume vende ne bote qe jane shume me keq se Iraku, apo vende te tjera qe USA do, madje dhe ne kontinentin e vet, por nuk i duan dhe aq se skane cperfitojne nga te shprehurit e "dashurise" ndaj ketyre vendeve.
Po s'e deshe veten ste do askush. Nese Shqiptaret e Kosoves nuk do ishin ngritur ne lufte mendon se Amerika dokish bere ndonje gje? Mua sma merr mendja.

Eshte e dyta here qe me citon e ma nxjerr te feja, feja dhe besimi jane bindje, kombesia , nenshtetesia jane tjeter gje, mos i lidh se skane lidhje.

Ju e gjykoni dhe e urreni shtetin Grek per nacionalizem te shfrenuar, per presion kunder te drejtave te njeriut dhe nga ana tjeter jeni po ju ata qe beni thirrje Shqiptareve per te njejten gje, per urrejtje, duke filluar qe me qytetaret e nderuar ShQIPTARE qe jetone atje, dhe qe nga e keqja detyrohen te pranojne ate qe i ofrohet, dhe te tjeret qe i kuptojne ata.
Ti e ke thene shume mire Greqia po i detyron, atehere pse i gjykon?
 
Redaktimi i fundit:

Bilderberg

Anëtar i ri
E di ndryshimin midis nenshtetesise dhe kombesise, gjths edhe une kam thene me lart se nje cope leter ste ben me kombesi tjeter, nese nuk e ke ne zemer nje gje te tille, dhe mos i pergjithesoni gjerat, jo te gjithe e pranojne nenshtetesine sepse e ndiejne me zemer qe jane greke, shumica e bejne se skane rruge tjeter. Sa % e Shqiptareve mendon se do e ndryshonte kombesine nese do kishte mundesi te zgjidhte?
Mua mund te me quaje kushdo cte doje, por une e di se cjam. :)

Me fal dhe mos te te vij keq fare por ti qenke shume naive dhe e painformuar!!
Ta ka shpjeguar orakulli shume mir se çfare do te thote marrja e kombesise greke dhe se ku do ta çoje shqiperine kjo politike asimiluese!!
"Mbas Shtesise Greke fshihet heqja e kombesise Shqiptare.Nga 20 mije minoritare ,greket duan te bejne 200 mije sot, e 2 milion neser"
Kjo do na coje ne greqizim te shqiperise dhe sinqerisht dua te shoh ty se çfare do kesh per te thene pas 30 vjetesh , kur ne krye te qeverise do kesh nje grek qe do te flasi greqish dhe jo shqip, qe do ngreje ne qiell greqine ddhe historine e saj kur dihet shume mire qe ajo eshte histori shqiptare e bere nga shqiptare!

Ju e gjykoni dhe e urreni shtetin Grek per nacionalizem te shfrenuar, per presion kunder te drejtave te njeriut dhe nga ana tjeter jeni po ju ata qe beni thirrje Shqiptareve per te njejten gje, per urrejtje, duke filluar qe me qytetaret e nderuar ShQIPTARE qe jetone atje, dhe qe nga e keqja detyrohen te pranojne ate qe i ofrohet, dhe te tjeret qe i kuptojne ata.
Ti e ke thene shume mire Greqia po i detyron, atehere pse i gjykon?
Sa qesharak ky koment (dhe po ta perseris qe te mos te te vije keq)!
Je ne gjendje te besh dallimin dhe te kuptosh ndryshimin qe ka midis nacionalizmit dhe racizmit te dhunshem te ushtruar nga 1 shtet si greqia me ane te ligjeve, kushtetutes, dekreteve etj , dhe nacionalizmit/ patriotizmit natyral te çdo shtetasi shqiptar ne drejtim te kombit dhe atdheut te tij??

Mos be moral per diçka qe nuk kupton te lutem!!
 

njoni

llahtaria vete
Me duket se nuk e ke lexuar mire artikullin!PRA JANE ME KARTE HOMOGJENITETI E CILA ELIMINON KOMBESINE E ORIGJINES NE FAVOR TE ASAJ GREKE!!

Cilet jane ata qe greket po quajne sot "vorio epiriot"? A nuk jane shqiptaret? Se nuk besoj se nje zezak nga Kongo i afrikes te quhet me origjine greke apo jo??

Shqiptaret me karte homogjeniteti kane marre nenshtetesine greke dhe tani quhen 100 % grek dhe jo shqiptar!!

Sinqerisht nuk di se çfare kupton ti nga artikujt qe lexon!!Ore ca prrallis , e di ti se ca do te thote fjala Homogjen apo jo, se tani me kto qe po shkruan po i ul shum pike vetes!! Ato vetem popull homogjen nuk mund te jene, sepse nuk jan GREK por jan Shqiptare me pasaporte greke.

Pastaj kjo fjalia
1400 qytetarë homogjenë dhe të huaj, bënë betimin në prefekturën e Athinës
Nuk ka kuptim, sepse ose jan homogjene ose jan te huaj, kush na qenkan homogjenet qe kan ber betimin edhe kush jan te huajt qe kan ber betimin? Ky artikull eshte i ngaterruar, popull homogjen quhen greket e greqise, nuk mund te quhet nje kongolez apo shqiptar qe jeton ne greqi per buken e gojes!! Kto jan emigrante me pasaporte Greke.

Ne kte rast kto jan HETEROGJENE , popullsi me kombesi te ndryshme. Pra smund tu japesh pasaporte homogjene kurre, kombesia nuk ndryshohet.
 

baby-angel

Thpilt
Me fal dhe mos te te vij keq fare por ti qenke shume naive dhe e painformuar!!
Ta ka shpjeguar orakulli shume mir se çfare do te thote marrja e kombesise greke dhe se ku do ta çoje shqiperine kjo politike asimiluese!!
"Mbas Shtesise Greke fshihet heqja e kombesise Shqiptare.Nga 20 mije minoritare ,greket duan te bejne 200 mije sot, e 2 milion neser"
Kjo do na coje ne greqizim te shqiperise dhe sinqerisht dua te shoh ty se çfare do kesh per te thene pas 30 vjetesh , kur ne krye te qeverise do kesh nje grek qe do te flasi greqish dhe jo shqip, qe do ngreje ne qiell greqine ddhe historine e saj kur dihet shume mire qe ajo eshte histori shqiptare e bere nga shqiptare!

O cuni, une spo mbroj shtetin Grek, as politiken e felliqur te shtetit tone, se prej kesaj vijne te tera, por po mbroj Shqiptaret te cilet jane te detyruar te pranojne ate qe i ofrohet. Shqiperia nuk perbehet vetem nga emigrantet, nese mbas 30 vjetesh do kemi ne krye nje Grek kjo do te thote qe sjane ne rregull ata qe jane ne Shqiperi, e jo ata emigrante qe po na u bekan greke. Mos flisni kot tani.
Ekzistenca e nje shteti nuk varet vetem nga numri i popullsise qe ka, perndryshe sdo kishte shtete te vogla, ose dhe vete Shqiperia sdo ekzistonte prej kohesh.

Sa qesharak ky koment (dhe po ta perseris qe te mos te te vije keq)!
Je ne gjendje te besh dallimin dhe te kuptosh ndryshimin qe ka midis nacionalizmit dhe racizmit te dhunshem te ushtruar nga 1 shtet si greqia me ane te ligjeve, kushtetutes, dekreteve etj , dhe nacionalizmit/ patriotizmit natyral te çdo shtetasi shqiptar ne drejtim te kombit dhe atdheut te tij??
Je ti qe spo kupton qe te duash atdheun eshte tjeter gje dhe te thuash urreni Shqiptaret qe duan nje jete me te mire, dhe per kete pranojne (nga zori) kushtet e atij shteti, qofte dhe heqja e kombesise eshte tjeter.
Mos be moral per diçka qe nuk kupton te lutem!!

Spo bej moral po them mendimin tim ashtu si dhe ti apo Orakulli.
 

njoni

llahtaria vete
Pas këtij betimi prej fillimit të vitit 2007, një numër prej 6.319 qytetarësh homogjenë dhe të huaj kanë marrë nënshtetësinë greke

Ky Gazetari qe ka shkruar kte artikull, duhet te pushohet nga puna direkte.
 

orakulli

Anëtar i Respektuar
"Sot është një ditë shumë e rëndësishme për ju dhe për vendin tonë, sepse 1400 qytetarë homogjenë dhe të huaj"
Kuptojeni mire ket fjali?
te huaj=heterogjen
homogjen=greke.
homogjen=kupton me te njetin gen,me te njeten race.Ne kete rast kemi te bejme me origjin dhe jo shtetesi.
Gazetari e ka perkthy sakt.
Te huaj ka sinonim heterogjen,jo homogjen.Ne kete rast rast kemi te bejme me shtetesi.
 

njoni

llahtaria vete
Dmth i bie qe nje GREK i GREQISE te marre nenshtetesi GREKE?

lol
 
Top