Skandaloze:Greqia, nënshtetësi masive emigrantëve të krishterë shqiptarë.

Iron_Leon

شيطان בעל זבוב
e para uli germat se syte tane jane ne rregull po pate ti problem vendos syze...e dyta ne certifikatat e ketyre homogjenve i dashur orakull shkruhet nenshtetsia Shqiptare kombesia Greke domosdo kur marin pasaporte Greke e vetmja gje qe ndryshon eshte shtetesia se kombesine Greke e kane te shkruajtur ne certifikatat Shqiptare......
__________________HAAAHAHAA Spartak ne fakt shumica e atyre qe kane mare pasaporte greke apo karta vorio arqidhjoti jane vllehe arumune cobane apo ku ta di une cfar emri tjeter kane, shteti shqiptar keta nuk i ka te njohur si minoritet dhe per rrjedhoje nuk mund te kene kombesi greke dhe ne fakt certifikatat[shqiptare] qe ti permend, te pakten ne Korce [prej andej nga je dhe ti] jane 100% FALLCO TE BERA TE FLAMINGO mund te te jepja dhe ndonje emer te ketyre[nenpunesve te gjendjes civile]por nuk ka lidhje me temen.Duke vazhduar me tej doja te te thoja se keta [greke]i thone burgut hapu te hyme,sepse ne librin themeltar te gjendjes civile shkruhet qarte kombesia dhe shtetesia e tyre [fakt i pa kundershtueshem], duke mos folur me pas per ata vorio arqidhjote qe ne certifikatat e dorezuara ne zyrat greke emrin e babait e kane Alqi ndersa ne te vertete emri i babait te tyre eshte Aqif pra ne fakt shumica e tyre rrezikojne dhe burg per mashtrim dhe fallcifikim te dokumentave zyrtare,dhe sigurisht vijojme me minoritaret e vertete te cilet per fatin tone jane shume shume me pak se ato shifrat e frikshme qe trumbetohen me te madhe nga greket[ne fakt sipas tyre ne shqiperi ka me shume greke sesa orthodokse]. Ndersa sa per artikullin me keqardhje mendoj se dhe une mund te isha nje prej atyre qe do dorezoja kombesine shqiptare per te marre pasaporte greke duke pare realitetin e hidhur shqiptar,nuk besoj se kjo do te ndodhe me mua por dua te them qe askush prej nesh nuk duhet ti gjykoje keta njerez per ate zgjedhje qe pak a shume eshte e imponuar nga vete kushtet ne te cilat ndodhemi, sa per greket mire bejne se ne kete menyre ata kane formuar shtetin e tyre grek, pa pasur greke, ju lumte! ndersa per shtetin tone; te gjithe politikaneve pa perjashtim nenat... nenat... dhe vetem nenat... per asimilimin e afert te kombit shqiptar NENAT MU NE P... DHE NJE PYETJE PER TY ORAKULL MOS VALLE KE PASAPORTE AMERIKANE ?NESE PO NUK KE NDONJE NDRYSHIM ME KETA TE TJERET SEPSE TI E DI ME MIRE SE MUA PER BETIMIN QE BEN .[NE QOFTE SE AMERIKA HYN NE LUFTE ME SHQIPERINE TI DO TE LUFTOSH KUNDER NJEREZVE E TU?]PRA TE JEMI ME REALISTE DHE TE MOS DEGJENEROJME ME SHARJE KUNDER NJERI TJETRIT POR TE SHAJME ATA QE JA SHKAKTOJNE KETO HALLE KOMBIT TONE TE CILET ME TE VERTETE QE JANE PSEUDO SHQIPTARET E RINJ PRA VORJO ARQIDHJOTET
 

orakulli

Anëtar i Respektuar
Kam qene Spartak.Qe kur hyra ndaloj autobuzi per nje ore sepse doganieri me mbante peng vetem mua.Shkaku:Isha me vize te regullt,por nuk dija Greqisht.Dija greqishten e vjeter por ate ata se kuptonin.Hyra Spartak pas nje inati te brendshem qe smund ta oershkruaj.Nenpunesi i Doganes nuk pranonte as te flisnim anglisht.Kam vajtur disa here -por nje ngjarje e ndodhur ne Janine nuk kam per ta harruar.Ishte afer mbremjes,afer oresgjashte.Pasi zura hotel,dola per te ngrene ne ndonje lokal jasht.Pashe nje restorant prej se largu qe kisht nje Llahutke dhe Klarinet dhe mendova te shkoja aty.Hyra berenda .Kisht vetem nje tavoline.U ula dhe erdhi menjehere kamarirerja.Mora dicka per te ngrene.Le mos te zgjatem..kur isha ne te mbaruar njeri prej personave te ulur ne Tavoline me ftoj tek tavolina etyre.I thashe qe nuk dija Greqisht ..Por ata kemngulen.Pasi mbarov u cova dhe ula ne tavolinen e tyre.Nuk e dija se si mund te komunikonim .I testova ne gjuhe te tjera dhe doli qe njeri prej tyre dinte deri diku gjermanisht..Pasi kaloi faza nga je dhe nga vjen,mu prezantuan.Ata ishin tre persona,njeri prej tyre ishte pronari.Pronari me beri pershtypje per fizionomin e tij shume shqiptare lekure shume e bardhe sidomos per nje Hundshqiponje te theksuar.Nejse.
Ku qendron momenti qe me ka ngelur ne kujtese.Po vazhdojme biseden:
Greku-ke ardhur vetem apo me gjith gruan?
Pergjigjja-me gjith gruan(genjeva.Genjeva me qellim sepse me beri pershtypje pyetja).
Greku-Gruaja punon apo esht pa pun?(prape gruaj thashe me vete)
-Jo esht pa pun.
Greku-Te pyetem sepse ky pronari ka dhe nje magazin ku ka nevoje per nje sekretare.
-Sekretare apo te punesuar si gjithe te tjeret.
Greku-Jo,sekretare,te mbaje dhe disa llogari..etj
Nuk po e mbaja me veten.Nje zjarrm po ngrihej nga brenda.Qellimi ishte i hapur ..Skishim as 10 minuta biseda dhe ata nuk dini asgje qe un banoja aty,isha refugjat,isha kalimta..kerkesa
I thashe qe do ta mendoj.
I thashe qe me duhet te Iki.Por para se te iki i thshe une nuk jam refugjat,un kam ardh ketu per te takuar dike per maredhenie pune(ceshtjet e camerise dhe te pronave,por atyre nuk ja thashe kete gje).
Jam ne Hotel dhe jam vetem.Tani dua qe t'jua bej une nje pyetje?
Po,me thane grekerit.
-Ky pronari ka ndonje vajze te re qe di anglisht,ose gjermanisht,sepse une ne hotel kam dicka per te shkruajt ne greqisht dhe nuk mund ta bej dot i vetem.
Te tre fytyrat e tyre u skuqen dhe nuk po i mbante karrikja.I futa nje Kalinikta,ftohte me indeferentizem dhe ika.
 

mirela

DODONA hajmali
Kam qene Spartak.Qe kur hyra ndaloj autobuzi per nje ore sepse doganieri me mbante peng vetem mua.Shkaku:Isha me vize te regullt,por nuk dija Greqisht.Dija greqishten e vjeter por ate ata se kuptonin.Hyra Spartak pas nje inati te brendshem qe smund ta oershkruaj.Nenpunesi i Doganes nuk pranonte as te flisnim anglisht.Kam vajtur disa here -por nje ngjarje e ndodhur ne Janine nuk kam per ta harruar.Ishte afer mbremjes,afer oresgjashte.Pasi zura hotel,dola per te ngrene ne ndonje lokal jasht.Pashe nje restorant prej se largu qe kisht nje Llahutke dhe Klarinet dhe mendova te shkoja aty.Hyra berenda .Kisht vetem nje tavoline.U ula dhe erdhi menjehere kamarirerja.Mora dicka per te ngrene.Le mos te zgjatem..kur isha ne te mbaruar njeri prej personave te ulur ne Tavoline me ftoj tek tavolina etyre.I thashe qe nuk dija Greqisht ..Por ata kemngulen.Pasi mbarov u cova dhe ula ne tavolinen e tyre.Nuk e dija se si mund te komunikonim .I testova ne gjuhe te tjera dhe doli qe njeri prej tyre dinte deri diku gjermanisht..Pasi kaloi faza nga je dhe nga vjen,mu prezantuan.Ata ishin tre persona,njeri prej tyre ishte pronari.Pronari me beri pershtypje per fizionomin e tij shume shqiptare lekure shume e bardhe sidomos per nje Hundshqiponje te theksuar.Nejse.
Ku qendron momenti qe me ka ngelur ne kujtese.Po vazhdojme biseden:
Greku-ke ardhur vetem apo me gjith gruan?
Pergjigjja-me gjith gruan(genjeva.Genjeva me qellim sepse me beri pershtypje pyetja).
Greku-Gruaja punon apo esht pa pun?(prape gruaj thashe me vete)
-Jo esht pa pun.
Greku-Te pyetem sepse ky pronari ka dhe nje magazin ku ka nevoje per nje sekretare.
-Sekretare apo te punesuar si gjithe te tjeret.
Greku-Jo,sekretare,te mbaje dhe disa llogari..etj
Nuk po e mbaja me veten.Nje zjarrm po ngrihej nga brenda.Qellimi ishte i hapur ..Skishim as 10 minuta biseda dhe ata nuk dini asgje qe un banoja aty,isha refugjat,isha kalimta..kerkesa
I thashe qe do ta mendoj.
I thashe qe me duhet te Iki.Por para se te iki i thshe une nuk jam refugjat,un kam ardh ketu per te takuar dike per maredhenie pune(ceshtjet e camerise dhe te pronave,por atyre nuk ja thashe kete gje).
Jam ne Hotel dhe jam vetem.Tani dua qe t'jua bej une nje pyetje?
Po,me thane grekerit.
-Ky pronari ka ndonje vajze te re qe di anglisht,ose gjermanisht,sepse une ne hotel kam dicka per te shkruajt ne greqisht dhe nuk mund ta bej dot i vetem.
Te tre fytyrat e tyre u skuqen dhe nuk po i mbante karrikja.I futa nje Kalinikta,ftohte me indeferentizem dhe ika.


hallall e pac !
 

vitk

Anëtar i Respektuar
une s po e koptoje se perse po grindeni kote kur per nuk pyet shteti shqipetare cfare do pyesi greku apo italiani ore kush merr ate pashaporte thote shyqyre dhe nuk ndo tia dije njeri se thote kombesi greke apo nenshtetesi greku
ne nuk po na mban vendi yne dhe po shajme te tjeret
dhe keta qe hiqen ketu si patriota perse nuk kthehen dhe te punojne ,stodiojne dhe te jetojne ne shqiperi por ju ka zene bytha rehate neper perendime apo amerike dhe me pashaporta te huaja dhe na bejne dengla ketu
tani ne e dime dhe e kemi diskutuare ne shume tema qe greku me i mire qe eshte duhet ta varesh ne litare ,jepni ndonje mendim cfare duhet te bejne 500-600 mije shqipetaret qe jetojne atje qe shteti jone filozof per nje certifikate qe ju duhen ne ambasade do rrish me ore te tera ne radhe apo do paguash nen dore
prandaj mos u grindni apo shani kote me njeri tjetrin
 

krutonja

Anëtar Aktiv

dhe keta qe hiqen ketu si patriota perse nuk kthehen dhe te punojne ,stodiojne dhe te jetojne ne shqiperi por ju ka zene bytha rehate neper perendime apo amerike dhe me pashaporta te huaja dhe na bejne dengla ketu

Llogjikisht, mendon qe ceshtja shqiptare ndihmonet me shume duke ndenjur brenda ne Shqiperi apo jashte saj?
 

Bianca SK

Anëtar i Nderuar
Ku qendron skandalozja ketu??? Une sinqerisht nuk e kuptoj.Ne shqiptaret jemi JETIME dhe siç ndodh me jetimet e jetimoreve ndodh dhe me ne.Dmth disave na biresojne.
Une nuk i njoh keta qe kane ndryshuar nenshtetesi dhe nuk mund ti gjykoj.Kush jeton jashte e di se sa e veshtire dhe sesa burokraci ka per te marre nje lejeqendrimi(te pakten ne Itali ta nxine jete).Shteti yne nuk mendon per ne,e si rrjedhoje ne duhet te mendojme per veten dhe per çfare eshte me mire per ne.
Pastaj edhe se merr pasaporte greke,hollandeze,kongoleze etj etj shqiptari shqiptar mbete,e ka te shkruar ne balle.Ne mos gaboj ishte sheti yne qe ka hequr opsionin te mbash dy nenshtetesi.Me korigjoni nese jam gabim.
Nuk kemi pse u drejtojme gishtin njerezve qe ne fund te fundit po mundohen te mbijetojne ne kete bote qe te gjithe e dime se si po shkon.Gjithesecili eshte zot i jetes se tij dhe nuk duhen gjykuar vendimet e tilla qe nje pjese marrin.
Nganjehere me duket sikur ne duam te shtojme popullsine tone ne nr me çdo kusht.
Kur Shqiperia te kujtohet per shqiptaret do e shikoni qe nuk do jete me e nevojshme qe dikush te marre nenshtetesi te huaj apo te vendoset perballe nje zgjedhjeje te tille.Po i shtoj dhe ca gjera te tjera ketij mendimit tim...O MILET njerezve u kane rene kockat duke punuar neper shtete te huaja,jane shfrytezuar ne max dhe e kane pranuar kete shfryetezim per te mbajt me buken e gojes nje familje te tere.U jepet mundesia te marrin nenshtetesi,pse mos ta marrin...Na ka harruar shteti ne,mos te harrojme dhe ne veten.
Mbase keta qe marrin si nenshtetesi si kombesi e bejne thjesht per te lehtesuar veten e tyre dhe jetesen,per tu siguruar nje te ardhme femijeve te tyre.Pse duhet ti gjykoni ju?? Nuk na e ka fajin shteti grek por shteti yne.Dmth ne se ne e perbejme shtetin.
I keni njerezit qe vetem ankohen nga mengjesi deri ne darke,e kur vjen puna nuk bejne asgje per te ndryshuar gjerat.I leme fajin grekut ne,se keshtu ndihemi me pak ne faji per ate qe jemi...
Mjaft beme viktimen.Askush nuk ka faj per ate çfare eshte Shqiperia,apo çfare do te jete.Te gjitha fajet i kemi ne si popull.
 

krutonja

Anëtar Aktiv
Po i shtoj dhe ca gjera te tjera ketij mendimit tim...O MILET njerezve u kane rene kockat duke punuar neper shtete te huaja,jane shfrytezuar ne max dhe e kane pranuar kete shfryetezim per te mbajt me buken e gojes nje familje te tere.U jepet mundesia te marrin nenshtetesi,pse mos ta marrin...Na ka harruar shteti ne,mos te harrojme dhe ne veten.
Mbase keta qe marrin si nenshtetesi si kombesi e bejne thjesht per te lehtesuar veten e tyre dhe jetesen,per tu siguruar nje te ardhme femijeve te tyre.Pse duhet ti gjykoni ju?? Nuk na e ka fajin shteti grek por shteti yne.Dmth ne se ne e perbejme shtetin.
I keni njerezit qe vetem ankohen nga mengjesi deri ne darke,e kur vjen puna nuk bejne asgje per te ndryshuar gjerat.I leme fajin grekut ne,se keshtu ndihemi me pak ne faji per ate qe jemi...
Mjaft beme viktimen.Askush nuk ka faj per ate çfare eshte Shqiperia,apo çfare do te jete.Te gjitha fajet i kemi ne si popull.

Problemi qendron se askush nuk mund te adoptoje nje kombesi tjeter, deshi apo nuk deshi.
Ti lind ne nje komb, dhe do te mesosh ta duash ate komb nese do qe te kesh sado respekt per vetveten.
Kur thua qe jam i nje kombesie tjeter, do te thote qe nuk ke qene asnjehere ne fillim i kombesise se meparshme.

Po, i leme fajin grekut kur fajin e kemi vete ne. E kemi fajin ne qe i leme te na perdorin te tjeret per interesat e veta ne vend qe te perdorim aftesite tona per interesat tona. Se, potenciali nuk mungon, por mungon ndergjegjesimi dhe njohja e rendesise se idese dhe simbolikes se kombit, gjuhes, atdheut.
Te tjeret do te te respektojne aq sa respekton vetveten. Dhe te emigrosh, nuk eshte nenvleresim i kombit, gjuhes, atdheut...por te mohosh vetveten eshte.

Emigrantet, sot per sot, jane burim kryesor i reklamimit te vendit tone, dhe nuk eshte dicka e keqe. Por...mohimi ne mase i gjuhes ame, mohimi i kombit, eshte thjeshte e trishtueshme.

C'ka eshte me e trishtueshme per mua eshte nenvleresimi i precedentit qe sjell kjo levizje.
 

Bilderberg

Anëtar i ri
Problemi qendron se askush nuk mund te adoptoje nje kombesi tjeter, deshi apo nuk deshi.
Ti lind ne nje komb, dhe do te mesosh ta duash ate komb nese do qe te kesh sado respekt per vetveten.
Kur thua qe jam i nje kombesie tjeter, do te thote qe nuk ke qene asnjehere ne fillim i kombesise se meparshme.

Po, i leme fajin grekut kur fajin e kemi vete ne. E kemi fajin ne qe i leme te na perdorin te tjeret per interesat e veta ne vend qe te perdorim aftesite tona per interesat tona. Se, potenciali nuk mungon, por mungon ndergjegjesimi dhe njohja e rendesise se idese dhe simbolikes se kombit, gjuhes, atdheut.
Te tjeret do te te respektojne aq sa respekton vetveten. Dhe te emigrosh, nuk eshte nenvleresim i kombit, gjuhes, atdheut...por te mohosh vetveten eshte.

Emigrantet, sot per sot, jane burim kryesor i reklamimit te vendit tone, dhe nuk eshte dicka e keqe. Por...mohimi ne mase i gjuhes ame, mohimi i kombit, eshte thjeshte e trishtueshme.

C'ka eshte me e trishtueshme per mua eshte nenvleresimi i precedentit qe sjell kjo levizje.


Jam plotesisht dakord me opinionin tend!
 

orakulli

Anëtar i Respektuar
shqiptar NENAT MU NE P... DHE NJE PYETJE PER TY ORAKULL MOS VALLE KE PASAPORTE AMERIKANE ?NESE PO NUK KE NDONJE NDRYSHIM ME KETA TE TJERET SEPSE TI E DI ME MIRE SE MUA PER BETIMIN QE BEN .[NE QOFTE SE AMERIKA HYN NE LUFTE ME SHQIPERINE TI DO TE LUFTOSH KUNDER NJEREZVE E TU?]PRA TE JEMI ME REALISTE DHE TE MOS DEGJENEROJME ME SHARJE KUNDER NJERI TJETRIT POR TE SHAJME ATA QE JA SHKAKTOJNE KETO HALLE KOMBIT TONE TE CILET ME TE VERTETE QE JANE PSEUDO SHQIPTARET E RINJ PRA VORJO ARQIDHJOTET
amerika e ka treguar .Ka hyre njehere ne lufte te vertete per kete Komb.Asnje prej anetareve te Natos nuk ishte dakord me perjashtim te Anglise dhe Turqise.Vendosi te bente sulmin e veteme.
Para se te flasesh per Ameriken dhe relacionin e saj me ne duhet te mendohesh mire.Ajo ka hyr ne nje drejtim te caktuar dhe nuk kthehet me.Ishin ushtaret Amerikan qe rezikuan jeten e tyr per lirin e shqiptareve te Kosoves dhe indirekt te cdo shqiptari kudo qe esht.Amerika esht drita e drejtesise.Ata qe jane kunder e saj e kan percaktuar veten se ku jane.E kan vendosur veten ne anen e kundert te drejtesise,ne te ane qe ka erresire.Kjo erresire mbartet nga dogmat xheloze te minimshteteve,minimendjeve,dogmave fetare e te tjera.Amerika terheq gjithe botes si nje traktor gjigand drejt Drejtesise Universale.
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
amerika e ka treguar .Ka hyre njehere ne lufte te vertete per kete Komb.Asnje prej anetareve te Natos nuk ishte dakord me perjashtim te Anglise dhe Turqise.Vendosi te bente sulmin e veteme.
Para se te flasesh per Ameriken dhe relacionin e saj me ne duhet te mendohesh mire.Ajo ka hyr ne nje drejtim te caktuar dhe nuk kthehet me.Ishin ushtaret Amerikan qe rezikuan jeten e tyr per lirin e shqiptareve te Kosoves dhe indirekt te cdo shqiptari kudo qe esht.Amerika esht drita e drejtesise.Ata qe jane kunder e saj e kan percaktuar veten se ku jane.E kan vendosur veten ne anen e kundert te drejtesise,ne te ane qe ka erresire.Kjo erresire mbartet nga dogmat xheloze te minimshteteve,minimendjeve,dogmave fetare e te tjera.Amerika terheq gjithe botes si nje traktor gjigand drejt Drejtesise Universale.

Amerika drita e drejtesise ja fute kot.....Amerika cdogje qe ben e ben per arsyet e veta ekonomike gjeopolitike se nuk i plasi per nje cop Kosove ose nje cope Shqiperi thjesht eshte pozicioni gjeopolitik ne kete rrast (shiko nje nga bazat me te medhaja qe ka ndertuar mbas luftes te Vietnamit quhet Camp Bondsteel).....sa per drejtesine Amerikane lexo me mire se ndoshta ke kaluar faqen ku thote per te drejtat e Indianve qe i shfarosi dhe vazhdon me te fundit qe kane ngelur........ nuk jam kunder Amerikan thjesht realist.... Jemi aleate ose me sakte vendparkingu i Amerikanve per sa kohe ata kane perfitime nga kjo gje ndryshe do shkojne diku tjeter...Mundohemi te mburremi me te tjeret se e dime se sa te bukur jemi vete....
 

orakulli

Anëtar i Respektuar
Aha spartak tani e prishe.
Ne Amerike kur nje invalid do te hipi ne Autobuz,e di ti si behet?
Autobuzet jane te detyruar me ligj te prodhohen me nje sistem te deres te pershtatshem per te hipur nje invalide me karroce te motorizuar.Ne deren e pare perpara esht instaluar nje mekanizem i posacem qe rotullon nje pjese te dyshemese180 grade.Dyshemeja rotullohet dhe ne fund takontrotuarin.Invalidi qete qete kalon me karrocen e motorizuar dhe futet brenda ne Autobuz.
Dhe ky ivalid mund te jete:Indian,kineze,libanez,shqipatar,afroamerikan..
Nje shtet qe trajton invalidet ne kete menyre..nuk esht ..funderingreqi qe shkel te drejtata e te sakteve 1000 here ne sekonde..
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Nje pyetje me lind vetvetiu. Nenshtetsine ketyre po ua japin me zor apo e kane kerkuar vete ?????????????????
Nqs e kane kerkuar vet ,ta gezojne! Dhe jam i bindur qe e kane kerkuar vete.
Nqs ua kane dhene me zor ,gabim i madh , shkelje flagrante e te drejtave te njeriut.
Pastaj shtrohet pyetja ; Pse nuk protestohet edhe per shiptaret qe marrin nenshtesi amerikane , gjermane , italiane , belge ,angleze etj?
Jam dakort qe te behet propagande nacionaliste , shume dakort biles ,por ajo duhet te kete nje logjike te shendoshe , se perndryshe eshte shterp ,madje ben dhe efekt te kundert.
 

Bianca SK

Anëtar i Nderuar
Nje pyetje me lind vetvetiu. Nenshtetsine ketyre po ua japin me zor apo e kane kerkuar vete ?????????????????
Nqs e kane kerkuar vet ,ta gezojne! Dhe jam i bindur qe e kane kerkuar vete.
Nqs ua kane dhene me zor ,gabim i madh , shkelje flagrante e te drejtave te njeriut.
Pastaj shtrohet pyetja ; Pse nuk protestohet edhe per shiptaret qe marrin nenshtesi amerikane , gjermane , italiane , belge ,angleze etj?
Jam dakort qe te behet propagande nacionaliste , shume dakort biles ,por ajo duhet te kete nje logjike te shendoshe , se perndryshe eshte shterp ,madje ben dhe efekt te kundert.

:dong::dong::dong::dong::dong:
 

orakulli

Anëtar i Respektuar
Prishja e sistemit llogjik te analizes.Ketu duhet te shtrojme pyetjet qe kane bejne ne vetveete me problemin?
Jashte problemit dhe temes,ose jargavitje e llogjikes jane se cfare ben nje shqiptar ne gjermeni,ne amerike e te tetjera...
Ne greqi ushtrohet propagande e madhe dhe presion i madh ekonomik,psikologjik,mediiatik, nga qeveria dhe organizata te caktuara qe shqiptaret te nderojne kombesine.Veprimet e ndermara nga njera pale duke shkelur ne thelb te drejtat e njeriut jane njesoj me ato te vrasesit..Ketu nuk vritet nje person fizikisht ..por vritet dinjiteti i mijerave njerezeve dhe i brezave qe do te sjellin ata pas..
 

Bianca SK

Anëtar i Nderuar
Prishja e sistemit llogjik te analizes.Ketu duhet te shtrojme pyetjet qe kane bejne ne vetveete me problemin?
Jashte problemit dhe temes,ose jargavitje e llogjikes jane se cfare ben nje shqiptar ne gjermeni,ne amerike e te tetjera...
Ne greqi ushtrohet propagande e madhe dhe presion i madh ekonomik,psikologjik,mediiatik, nga qeveria dhe organizata te caktuara qe shqiptaret te nderojne kombesine.Veprimet e ndermara nga njera pale duke shkelur ne thelb te drejtat e njeriut jane njesoj me ato te vrasesit..Ketu nuk vritet nje person fizikisht ..por vritet dinjiteti i mijerave njerezeve dhe i brezave qe do te sjellin ata pas..

O Orakull po nuk besoj se te gjithe ata qe jane ne Greqi po marrin kete nenshtetesi me ndryshim kombesie,siç nuk besoj se po i bejne me zor qe ta marrin.Presion mbi emigrantet behet ne çdo shtet se te bejne jeten e veshtire ne maksimun.Qendron ne aftesite individuale te secilit emigrant qe tu bejne balle ketyre presioneve.
Une personlisht ne raste te tilla perqafoj ate moton "me mire pak e sak"...
 

Bilderberg

Anëtar i ri
Nje pyetje me lind vetvetiu. Nenshtetsine ketyre po ua japin me zor apo e kane kerkuar vete ?????????????????
Nqs e kane kerkuar vet ,ta gezojne! Dhe jam i bindur qe e kane kerkuar vete.
Nqs ua kane dhene me zor ,gabim i madh , shkelje flagrante e te drejtave te njeriut.
Pastaj shtrohet pyetja ; Pse nuk protestohet edhe per shiptaret qe marrin nenshtesi amerikane , gjermane , italiane , belge ,angleze etj?
Jam dakort qe te behet propagande nacionaliste , shume dakort biles ,por ajo duhet te kete nje logjike te shendoshe , se perndryshe eshte shterp ,madje ben dhe efekt te kundert.

Me duket se nuk ke kuptuar thelbin e diskutimit!
Ketu nuk behet fjale thjesht per marrje qytetarie (siç e quan ti nenshtetesie) por per ndrrimin e kombesise (me ane te kartes se homogjenitetit) dhe si rrjedhoje edhe ndryshimin e perkatesise etnike nga ajo shqiptare ne ate greke!

Mos ngaterroni Qytetarine (nenshtetesine) me konceptin e Kombesise!!

Eshte njesoj sikur nje Kongolez nga Afrika ose nje kinez nga Kina te vije ne Shqiperi dhe te thoje se nuk eshte me Kongolez ose Kinez por eshte shqiptar!!

Ketu nuk po behet propagande nacionaliste , por po diskutohet nje problem mbar shqiptar qe keto vitet e fundit ka marre vertet permasa tragjike , pasi 50% e shqiptareve po na dalkan me kombesi greke dhe jo shqiptare e kjo thjesht per te patur 5 euro me shume sesa mund te kishin ne shqiperi! Kjo nuk eshte normale!!
Dhe ajo qe eshte me ironikja eshte fakti se Greqia eshte shteti me i dhjer me mut persa i perket zhvillimit ekonomik dhe shoqeror!!

Ka edhe shqiptar qe jetojne ne shtete te tjera ku kane marre nenshtetesin e vendit ku jetojne por kurr nuk e kane ndryshuar dhe nuk u ka vajtur ne mendje te ndryshojne kombesine por kane ruajtur ate shqiptare!!
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Prishja e sistemit llogjik te analizes.Ketu duhet te shtrojme pyetjet qe kane bejne ne vetveete me problemin?
Jashte problemit dhe temes,ose jargavitje e llogjikes jane se cfare ben nje shqiptar ne gjermeni,ne amerike e te tetjera...
Ne greqi ushtrohet propagande e madhe dhe presion i madh ekonomik,psikologjik,mediiatik, nga qeveria dhe organizata te caktuara qe shqiptaret te nderojne kombesine.Veprimet e ndermara nga njera pale duke shkelur ne thelb te drejtat e njeriut jane njesoj me ato te vrasesit..Ketu nuk vritet nje person fizikisht ..por vritet dinjiteti i mijerave njerezeve dhe i brezave qe do te sjellin ata pas..

Orakull je gabim se Shqiptaret kane filluar te marrin leje qendrimi me afat deri sa skadon pasaporta kur te skadon ajo del tjetra ne pasaporten tjeter....Greket i njohim se cilet jane .... dhe ata nuk jane perqendruar per te shkaktuar propogande tek Shqiptaret qe jetojne ne Greqi por perdorin vetem te vetquajtur vorioepiriote dhe kete ta them me bindje...te marresh pashaporte ketu nuk eshte dhe shume e lehte te pakten nuk ka qene hapi qe bene ishte tu lehtesonin ''homogjenve'' pastaj emigranteve te tjere deri kete vit nuk merrnin lehte as ''homogjenet'' se me sa di ishte nje ligj ne Shqiperi per pronen por e hoqen e ndryshuan nuk e mbaj mend te them te drejten....Deri sot Greqise i beheshe mire qe ''homogjenet'' te ishin me letra Shqiptare se e perdornin per te kaluar shume gjera ne qeverine tone te paafte....tani qe po behen me pasaporta greke humbet nje vegel brenda Shqiperise por fatkeqsisht politika greke ka hyre thelle nejeten politike Shqiptare qe duhet te behen perpjekje te pritet qe atje kjo......
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Kurse po te flitet per dinjitet ,apo ku ta di une se çfare ,
keta shqiptare dinjitetin (ose nje pjese te madhe te tij)me te drejte e kane lene tek pragu i deres se shtepis
se tyre kur kane dale ne emigrim , kur jane nisur ne kembe per ne Greqi , me nje buke dhe nje shishe uji me sheqer ne thes , qe mezi e kishin marre me liste ndoshta ne shtetin eme . Nuk ka dinjitet kur barkun e ke bosh .
Ah po ,se harrova , dhe ate pjese te dinjitetit qe e kishin marre me vete , ua kane marre bandat bastisese shqiptare gjate kalimit te kufirit , kur ua kane plaçkitur dhe 5mije lekshin e fundit qe kishin marre me vete per rast urrgjence.

Ka dhe nje gje , edhe keshtu , siç jane ,dhe pse paskane marre kombesine greke , jam i bindur dhe kam besim se ata jane dhe do jene shqiptare deri ne vdekje , madje me patriot se ne qe llapim ne forum per dramen e tyre.
 
Redaktimi i fundit:

Trendelin

FULL OF PATOS
Ore ca dreqin paskeni fol si kodra pas bregut ju ktu? Qekeni ftof keq fare m'duket. Ti orakulli ne ca postime me duket sikur ja fut kot fare, je ne regull ti kshu pergjithesisht? Se sinqerisht e mora mundimin te bej nje lidhje llogjike midis fjaleve te tua, por zor te gjehet kjo lidhja e mjere. Nga pikpamja ime ti nuk me dukesh "normal", ose si thot populli, me duket se "nuk mbush mire". Opinion personal ky, mos e vrit shume mendjen se ste njof e sme njef por me aq sa lexova ktu e kisha lexuar dhe me pare, eheeeeeee.

Tani kjo puna e shtetesis. Te maresh shtetesi te huaj eshte nje arritje per te cilen kan ambicie nje % goxha e madhe shqiptaresh, sepse te kesh dokumenta shqiptare dhe te duhet te udhetosh apo punosh neper europ apo jashte, nuk esht se jeten ta bejn shesh me lule, Perkundrazi. Kush shqiptar thot qe, nuk do pranonte nje shtetesi tjeter, ose nga ana ekonomike nuk ja ndjen nevojen, ose esht hipokrit. Kto mendimet e tuaja pseudonacionaliste te hedhura larte e poshte me duket shume kot. Nese per te mar shtetesin greke ktyre emigranteve u esht dashur te heqin dor nga kombesia shqiptare ateher nga nje ane i kuptoj. Secili ben ca te doj me jeten apo kombesin e vet. Turp ti vij atyre qe kte zgjidhje e marin me deshire te plote, por nese jan te detyruar per nje jetese me te mire, ateher i kuptoj. Kto mendimet nacionaliste ne kte pike mua me duken dokrra.

greku po merr llumin e shoqeris se kta qe ndryshojn kombesi nga halli na qekan llumi shoqeris shqiptare?? yyy pike zez ca flitet kshu ktu...
 
Redaktimi i fundit:

Loyalty

Anëtar i Nderuar
LOLLOL

He mos e vrisni mendjen derman, se ca tradhetare me pak keni (se une s'jam akoma ne Shqiperi:D)...
Me mire kualiteti se sa sasia....
Le te rrine ne Gerqi ata, se i mban greku fort fort fort:)
Rendesi ka mos shkelin me ne troiet shqipe;)
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
LOLLOL

He mos e vrisni mendjen derman, se ca tradhetare me pak keni (se une s'jam akoma ne Shqiperi:D)...
Me mire kualiteti se sa sasia....
Le te rrine ne Gerqi ata, se i mban greku fort fort fort:)
Rendesi ka mos shkelin me ne troiet shqipe;)

Avash me motla se spo te kuptojme cfare po thua per ke e ke
 

Trendelin

FULL OF PATOS
Ajo qe me duket mua skandaloze eshte se si i lejojne vetes disa shkencetare parashikues ketu qe te ofendojne e te arrijne ne nivele kaq te uleta diskutimi. Nuk ia vlen vertete te merresh me specie te tilla...

Ta mbeshtes komplet mendimin!!!!!!!!!!!Totalisht dhe plotesisht!!!!!!!

po shtoj dha ca pikecuditese!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Ore ca dreqin paskeni fol si kodra pas bregut ju ktu? Qekeni ftof keq fare m'duket. Ti orakulli ne ca postime me duket sikur ja fut kot fare, je ne regull ti kshu pergjithesisht? Se sinqerisht e mora mundimin te bej nje lidhje llogjike midis fjaleve te tua, por zor te gjehet kjo lidhja e mjere. Nga pikpamja ime ti nuk me dukesh "normal", ose si thot populli, me duket se "nuk mbush mire". Opinion personal ky, mos e vrit shume mendjen se ste njof e sme njef por me aq sa lexova ktu e kisha lexuar dhe me pare, eheeeeeee.

Tani kjo puna e shtetesis. Te maresh shtetesi te huaj eshte nje arritje per te cilen kan ambicie nje % goxha e madhe shqiptaresh, sepse te kesh dokumenta shqiptare dhe te duhet te udhetosh apo punosh neper europ apo jashte, nuk esht se jeten ta bejn shesh me lule, Perkundrazi. Kush shqiptar thot qe, nuk do pranonte nje shtetesi tjeter, ose nga ana ekonomike nuk ja ndjen nevojen, ose esht hipokrit. Kto mendimet e tuaja pseudonacionaliste te hedhura larte e poshte me duket shume kot. Nese per te mar shtetesin greke ktyre emigranteve u esht dashur te heqin dor nga kombesia shqiptare ateher nga nje ane i kuptoj. Secili ben ca te doj me jeten apo kombesin e vet. Turp ti vij atyre qe kte zgjidhje e marin me deshire te plote, por nese jan te detyruar per nje jetese me te mire, ateher i kuptoj. Kto mendimet nacionaliste ne kte pike mua me duken dokrra.

greku po merr llumin e shoqeris se kta qe ndryshojn kombesi nga halli na qekan llumi shoqeris shqiptare?? yyy pike zez ca flitet kshu ktu...

Shume dakort me ty Trandeline , dhe une ate ide dhash , qe nga halli e kane marre kombesine . As une nuk arrij ti kuptoj disa ketu ,megjithe deshiren e mire.
Nderhyrja jote mu duk shume me vend .
Te lumte!
 

Hartini

Antarë i Respektuar
LOLLOL

He mos e vrisni mendjen derman, se ca tradhetare me pak keni (se une s'jam akoma ne Shqiperi:D)...
Me mire kualiteti se sa sasia....
Le te rrine ne Gerqi ata, se i mban greku fort fort fort:)
Rendesi ka mos shkelin me ne troiet shqipe;)

Tallesh mi!!???????????
 

krutonja

Anëtar Aktiv
Nqs ua kane dhene me zor ,gabim i madh , shkelje flagrante e te drejtave te njeriut.

Cfare quan dhenie me zor ti?
Vetem dhune fizike?
Apo edhe ate psikologjike?
 

orakulli

Anëtar i Respektuar
Kryt o nje gjonat abstrakte asht veshtir me u kuptu si koncpet fillestar edhe jo ma si nje realitet konkret qe ushtrohet ne formen e dhunes abstrakte...
 

krutonja

Anëtar Aktiv
Kurse po te flitet per dinjitet ,apo ku ta di une se çfare ,
keta shqiptare dinjitetin (ose nje pjese te madhe te tij)me te drejte e kane lene tek pragu i deres se shtepis
se tyre kur kane dale ne emigrim , kur jane nisur ne kembe per ne Greqi , me nje buke dhe nje shishe uji me sheqer ne thes , qe mezi e kishin marre me liste ndoshta ne shtetin eme . Nuk ka dinjitet kur barkun e ke bosh .

Me vjen keq qe shkruan keshtu.

Dinjiteti nuk vjen me para, nuk eshte nje virtyt vetem i atyre qe hane tre vaktet. Perkundrazi, ata qe kane patur para gjithe jeten nuk kane patur shume mundesi per te treguar sa te denje jane, ndersa keta njerez perleshen me te miren dhe te keqen cdo dite.

Nuk besoj se akti i te nisurit per emigracion ne Greqi te zhvesh nga dinjiteti, as fakti qe shkel ne ate toke, as tjetri qe do te punosh atje. Ke mijera e mijera shqiptare qe punojne me ndershmeri ne Greqi, qe derdhin djerse per cdo 'evro' qe fitojne. Ky eshte dinjitet. Ata nuk i mban greku, por i mbajne krahet e veta punetore.
Ndersa ata qe ndryshojne fe, nenshtetesi, "komb" per nje jete me komode ne nje vend qe te perdor si mjet propagande...shiten.

Ne nje te ardhme te larget (ose te afert), autoritetet greke mund t'i perdorin keta numra per interesat e tyre per 'vorio-epirin.' Mund t'i perdorin per t'i shpjeguar botes se ne fakt, ne jugun e Shqiperise ka njerez me origjine greke. Pak rendesi ka nese keta 1,400 njerez jane kundra apo pro kesaj gjeje...kur te arrije puna ne nje proces te tille nuk do pyesi njeri ata, por do pyeten te tjere njerez, qe shiten, per nje cope deshmi. Ndryshimet e nenshtetesine ne mase te atille gjithmone me alarmojne.
Kjo me frikeson mua.
 
Redaktimi i fundit:

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Me vjen keq qe shkruan keshtu.

Dinjiteti nuk vjen me para, nuk eshte nje virtyt vetem i atyre qe hane tre vaktet. Perkundrazi, ata qe kane patur para gjithe jeten nuk kane patur shume mundesi per te treguar sa te denje jane, ndersa keta njerez perleshen me te miren dhe te keqen cdo dite.

Nuk besoj se akti i te nisurit per emigracion ne Greqi te zhvesh nga dinjiteti, as fakti qe shkel ne ate toke, as tjetri qe do te punosh atje. Ke mijera e mijera shqiptare qe punojne me ndershmeri ne Greqi, qe derdhin djerse per cdo 'evro' qe fitojne. Ky eshte dinjitet. Ata nuk i mban greku, por i mbajne krahet e veta punetore.
Ndersa ata qe ndryshojne fe, nenshtetesi, "komb" per nje jete me komode ne nje vend qe te perdor si mjet propagande...shiten.

Ne nje te ardhme te larget (ose te afert), autoritetet greke mund t'i perdorin keta numra per interesat e tyre per 'vorio-epirin.' Mund t'i perdorin per t'i shpjeguar botes se ne fakt, ne jugun e Shqiperise ka njerez me origjine greke. Pak rendesi ka nese keta 1,400 njerez jane kundra apo pro kesaj gjeje...kur te arrije puna ne nje proces te tille nuk do pyesi njeri ata, por do pyeten te tjere njerez, qe shiten, per nje cope deshmi. Ndryshimet e nenshtetesine ne mase te atille gjithmone me alarmojne.
Kjo me frikeson mua.

Kombesia me nenshtetsine jane dy gjera te ndryshme apo jo ??
Ndryshimi i fese ??? :eek:hh::eek:hh:
KETA 1400 NJEREZ TE 1350 NE CERTIFIKATAT E TYRE SHKRUHET KOMBESIA GREKE DHE JANE CERTIFIKATA SHQIPTARE (nuk e di sa jane fallco por di qe te shumtat kane dale nga zyre Shqiptare) mos i ngatroni gjerat se nuk eshte aq e lehte te marresh kombesine ketu ne Greqi mos i beni kaq tragjike gjerat
 

krutonja

Anëtar Aktiv
Kombesia me nenshtetsine jane dy gjera te ndryshme apo jo ??
Ndryshimi i fese ??? :eek:hh::eek:hh:
KETA 1400 NJEREZ TE 1350 NE CERTIFIKATAT E TYRE SHKRUHET KOMBESIA GREKE DHE JANE CERTIFIKATA SHQIPTARE (nuk e di sa jane fallco por di qe te shumtat kane dale nga zyre Shqiptare) mos i ngatroni gjerat se nuk eshte aq e lehte te marresh kombesine ketu ne Greqi mos i beni kaq tragjike gjerat

Po jane dy gjera te ndryshme. Flm qe me ndihmove argumentimin tim.
Kombesia Greke?????
Gjerat qenkan me alarmante. Ohh, shpresoj qe te ndergjegjesohemi para se te jete teper vone.
 
Top