Skandaloze:Greqia, nënshtetësi masive emigrantëve të krishterë shqiptarë.

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Po jane dy gjera te ndryshme. Flm qe me ndihmove argumentimin tim.
Kombesia Greke?????
Gjerat qenkan me alarmante
. Ohh, shpresoj qe te ndergjegjesohemi para se te jete teper vone.

sigurisht por duhet filluar qe ne Shqiperi.....kjo gje....une e thashe nuk ka tani per tani Greqia synim mbi emigrantet SHQIPETARE jo mbi ata qe jane te lekundur kjo politike edhe do ndryshoje nuk i dihet....thjesht SHQIPTARET ketu tani me keto lejat e reja te qendrimit pa afat nuk i behet dhe shume vone per pashaporte.......
 

vitk

Anëtar i Respektuar
nejse ti ke te drejte se dhe rilindasit tane e luftonin turkun nga stambolli
ajde pra e luftojme nga jashte me pashaporta evropiane ndersa ata shqipetare qe kane pashaporta greke ti quajme tradhetare
Llogjikisht, mendon qe ceshtja shqiptare ndihmonet me shume duke ndenjur brenda ne Shqiperi apo jashte saj?
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
nga halli e kane marre kombesine!

Kjo thenje me duket shume makiaveliane: "QELLIMI JUSTIFIKON MJETIN"...
Per mua vlen vetem nese mjeti nuk sjell deme apo nuk eshte negativ!
 
Redaktimi i fundit:

krutonja

Anëtar Aktiv
nejse ti ke te drejte se dhe rilindasit tane e luftonin turkun nga stambolli
ajde pra e luftojme nga jashte me pashaporta evropiane ndersa ata shqipetare qe kane pashaporta greke ti quajme tradhetare

Nqs e lexon me siper, ata nuk eshte se thjeshte kane ndryshuar nenshtetesi, por kane pranuar nje kombesi tjeter, duke mohuar kombesine shqiptare. Eshte shume, shume ndryshe ky rast.
 

orakulli

Anëtar i Respektuar
Bejbi teoria e prejardhjes nga majmuni s'duhet te te ofendoje kaq shum(kemi miliona vjet qe jemi ndare nga ata).Duhet te ofendojne ata njerez te sotem,me menyren e tyre te gabuar qe perdorin aftesite njerezore,ose shperdorimi i dhuntise qe quhet "te menduarit"
 
Redaktimi i fundit:

vitk

Anëtar i Respektuar
o krutane nuk e di sa shpesh udheton me pashaporte shqipetare dhe nuk e di sa ke vojture per dekumentat
me ate shqipetare ti rri gjysem ore dhe te shikojne si kreminel,dhe kur merre ate pashaporten tjeter nuk do tia dishe se cfare kombesie je vetem thua te kaloje dhe une si shumica
me ka rene rasti te takoje nje goce qe kishte pashaporte ceke dhe thoshe qe kame deshire te udhetoje me pashaporten shqipetare por ne nja dy raste qe e kame perdorur me vononin shume neper aroporte .
per kete problem leri te zihen ata qe jetojne ne greqi jo ne te tjeret
Nqs e lexon me siper, ata nuk eshte se thjeshte kane ndryshuar nenshtetesi, por kane pranuar nje kombesi tjeter, duke mohuar kombesine shqiptare. Eshte shume, shume ndryshe ky rast.
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Kush jemi ne qe te gjykojme keta njerz te lire dhe te rritur , per veprimin e tyre ,te menduar mire e mire . Mos valle duhet te na kishin pyetur ne se çfare duhet te bejne me
jeten e tyre ???? Pse?
Ata jane te lire te vendosin per veten e tyre ,dhe personalisht i uroj ta gezojne kombesine greke dhe mire se te vine ne Shqiperi ,Ashtu sikurse uroj dhe Krutanen me shoke e shoqe ta gezojne nenshtetsine apo lejeqendrimin amerikane , italiane ,apo çfaredo qofte .
Qe te gjykosh dike , hapi i pare eshte venja e vetes ne vendin e tij ,pastaj fillon gjykimi.
Briko ,uroj te mos te bjeri asnjehere ne jeten tende qe te besh diçka makiavelljane ,pasi ne shume raste dhe ndodh qe qellimi te justifikoje mjetin , sidomos atehere kur bie ngusht.
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Kush jemi ne qe te gjykojme keta njerz te lire dhe te rritur , per veprimin e tyre ,te menduar mire e mire . Mos valle duhet te na kishin pyetyr ne se çfare duhet te bejne ne
jeten e tyre ???? Pse?
Ata jane te lire te vendosin per veten e tyre ,dhe personalisht i uroj ta gezojne kombesine greke dhe mire se te vine ne Shqiperi ,Ashtu sikurse uro dhe Krutanen me shoke e shoqe ta gezojne nenshtetsine apo lejeqendrimin amerikane , italiane ,apo çfaredo qofte .
Qe te gjykosh dike , hapi i pare eshte venja e vetes ne vendin e tij ,pastaj fillon gjykimi.
Briko ,uroj te mos te bjeri asnjehere ne jeten tende qe besh diçka makiavelljane ,pasi ne shume raste dhe ndodh qe qellimi te justifikoje mjetin , sidomos atehere kur bie ngusht.

Me ka ndodhur, po nuk kam justifikuar veten ne kete rast...Edhe pse kam gabuar vete duke perdorur mjetin e gabuar per qellim te mire, kjo nuk do te thote se duhet bere rruge!
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Me ka ndodhur, po nuk kam justifikuar veten ne kete rast...Edhe pse kam gabuar vete duke perdorur mjetin e gabuar per qellim te mire, kjo nuk do te thote se duhet bere rruge!

As ata nuk besoj se e kan justifikuar veten ,por une po i justifikoj.
 

krutonja

Anëtar Aktiv
dhe personalisht i uroj ta gezojne kombesine greke dhe mire se te vine ne shqiperi ,ashtu sikurse uroj dhe krutanen me shoke e shoqe ta gezojne nenshtetsine apo lejeqendrimin amerikane , italiane ,apo çfaredo qofte .

Akoma nuk e ke kuptuar ndryshimin midis KOMBESISE dhe NENSHTETESISE?
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus

Akoma nuk e ke kuptuar ndryshimin midis KOMBESISE dhe NENSHTETESISE?

Si ka mundesi qe kjo gje vihet re me shume tek ju qe jetoni ne Amerike ??? Valle ju dogji kaq shume patriotizmi....se me vjen keq por sme duket keshtu....thjesht shikoj disa persona qe te vetmen gje qe bejne te kritikojne pa patur fakte per ato qe thone.....Cti bejme kur u ndane keto na rrane Greqia ishte zgjidhja jone e fundit se sna rra Amerika e svajtem te marrim dhe atje pasaporte po he jeta disa i mer dhe i ngre ne qiell disa te tjere i mer e i hedh ne balte.....se u be bajat kjo tema.....
 

pol

Antar Aktiv
Titulli: Skandaloze:Greqia, nënshtetësi masive emigrantëve të krishterë shqiptarë.

Kam qene Spartak.Qe kur hyra ndaloj autobuzi per nje ore sepse doganieri me mbante peng vetem mua.Shkaku:Isha me vize te regullt,por nuk dija Greqisht.Dija greqishten e vjeter por ate ata se kuptonin.Hyra Spartak pas nje inati te brendshem qe smund ta oershkruaj.Nenpunesi i Doganes nuk pranonte as te flisnim anglisht.Kam vajtur disa here -por nje ngjarje e ndodhur ne Janine nuk kam per ta harruar.Ishte afer mbremjes,afer oresgjashte.Pasi zura hotel,dola per te ngrene ne ndonje lokal jasht.Pashe nje restorant prej se largu qe kisht nje Llahutke dhe Klarinet dhe mendova te shkoja aty.Hyra berenda .Kisht vetem nje tavoline.U ula dhe erdhi menjehere kamarirerja.Mora dicka per te ngrene.Le mos te zgjatem..kur isha ne te mbaruar njeri prej personave te ulur ne Tavoline me ftoj tek tavolina etyre.I thashe qe nuk dija Greqisht ..Por ata kemngulen.Pasi mbarov u cova dhe ula ne tavolinen e tyre.Nuk e dija se si mund te komunikonim .I testova ne gjuhe te tjera dhe doli qe njeri prej tyre dinte deri diku gjermanisht..Pasi kaloi faza nga je dhe nga vjen,mu prezantuan.Ata ishin tre persona,njeri prej tyre ishte pronari.Pronari me beri pershtypje per fizionomin e tij shume shqiptare lekure shume e bardhe sidomos per nje Hundshqiponje te theksuar.Nejse.
Ku qendron momenti qe me ka ngelur ne kujtese.Po vazhdojme biseden:
Greku-ke ardhur vetem apo me gjith gruan?
Pergjigjja-me gjith gruan(genjeva.Genjeva me qellim sepse me beri pershtypje pyetja).
Greku-Gruaja punon apo esht pa pun?(prape gruaj thashe me vete)
-Jo esht pa pun.
Greku-Te pyetem sepse ky pronari ka dhe nje magazin ku ka nevoje per nje sekretare.
-Sekretare apo te punesuar si gjithe te tjeret.
Greku-Jo,sekretare,te mbaje dhe disa llogari..etj
Nuk po e mbaja me veten.Nje zjarrm po ngrihej nga brenda.Qellimi ishte i hapur ..Skishim as 10 minuta biseda dhe ata nuk dini asgje qe un banoja aty,isha refugjat,isha kalimta..kerkesa
I thashe qe do ta mendoj.
I thashe qe me duhet te Iki.Por para se te iki i thshe une nuk jam refugjat,un kam ardh ketu per te takuar dike per maredhenie pune(ceshtjet e camerise dhe te pronave,por atyre nuk ja thashe kete gje).
Jam ne Hotel dhe jam vetem.Tani dua qe t'jua bej une nje pyetje?
Po,me thane grekerit.
-Ky pronari ka ndonje vajze te re qe di anglisht,ose gjermanisht,sepse une ne hotel kam dicka per te shkruajt ne greqisht dhe nuk mund ta bej dot i vetem.
Te tre fytyrat e tyre u skuqen dhe nuk po i mbante karrikja.I futa nje Kalinikta,ftohte me indeferentizem dhe ika.:dong::dong::dong::dong::dong::dong:
 

pol

Antar Aktiv
Titulli: Skandaloze:Greqia, nënshtetësi masive emigrantëve të krishterë shqiptarë.

Me vjen keq qe shkruan keshtu.

Dinjiteti nuk vjen me para, nuk eshte nje virtyt vetem i atyre qe hane tre vaktet. Perkundrazi, ata qe kane patur para gjithe jeten nuk kane patur shume mundesi per te treguar sa te denje jane, ndersa keta njerez perleshen me te miren dhe te keqen cdo dite.

Nuk besoj se akti i te nisurit per emigracion ne Greqi te zhvesh nga dinjiteti, as fakti qe shkel ne ate toke, as tjetri qe do te punosh atje. Ke mijera e mijera shqiptare qe punojne me ndershmeri ne Greqi, qe derdhin djerse per cdo 'evro' qe fitojne. Ky eshte dinjitet. Ata nuk i mban greku, por i mbajne krahet e veta punetore.
Ndersa ata qe ndryshojne fe, nenshtetesi, "komb" per nje jete me komode ne nje vend qe te perdor si mjet propagande...shiten.

Ne nje te ardhme te larget (ose te afert), autoritetet greke mund t'i perdorin keta numra per interesat e tyre per 'vorio-epirin.' Mund t'i perdorin per t'i shpjeguar botes se ne fakt, ne jugun e Shqiperise ka njerez me origjine greke. Pak rendesi ka nese keta 1,400 njerez jane kundra apo pro kesaj gjeje...kur te arrije puna ne nje proces te tille nuk do pyesi njeri ata, por do pyeten te tjere njerez, qe shiten, per nje cope deshmi. Ndryshimet e nenshtetesine ne mase te atille gjithmone me alarmojne.
Kjo me frikeson mua.

Te shtoja dicka do ishte e tepert.:dong::dong::dong:
 

alfonci

Veri investigatio
Titulli: Skandaloze:Greqia, nënshtetësi masive emigrantëve të krishterë shqiptarë.

- Po përgatitet në fillim libanizimi i Shqipërisë (lufta civile mes vetë shqiptarëve të feve të ndryshme), e pastaj copëtimi pëfundimtar i jugut dhe bashkimi i dhunshëm i kësaj toke historikisht shqiptare me Greqinë.


Vazhdojnë me një ritëm të paparë ritmet e greqizimit të shqiptarëve në jug të Republikës së Shqipërisë. Tranzicioni i dhimbshëm që ka shkaktuar vështirësi të mëdha ekonomike për qytetarët shqiptarë, është duke u shfrytëzuar në maksimumin e tij të mundshëm nga qeveria, shoqatat e ndryshme politiko-fetare dhe e gjithë shoqëria greke në unison.

ثshtë përpiluar deri në detajet më të imta një strategji e plotë terroriste për të greqizuar shqiptarët deri në lumin Shkumbin. Në këtë betejë të paprinciptë e të paprecedentë për asimilimin e një kombi në mes të Europës në vitin 2008!!!, janë duke u shfrytëzuar mjete e forma nga më të ndryshmet e nga më të papërfytyrueshmet për mendjen e shëndoshë njerëzore.

Lajmet e ndryshme që vijnë nga Shqipëria jugore janë duke i habitur gjithë shqiptarët kudo janë.

Duke e ditur shumë mirë se i. a.q “minoritet grek” në Shqipëri përveç dy tri fshatrave të humbura me vllehë të greqizuar të Dropullit nuk ekziston, shovinizmi grek zbulon vazhdimisht mënyra të reja veprimi, si e si të shtojë numrin e grekëve etnikë në “Skiperia”.

Si pjesë e parë e asaj strategjie barbare greke është kushtëzimi për një vizë apo punë të përkohshme, i njerëzve të varfër apo të sëmurë nga sëmundje të rënda apo të papunëve të ndryshëm, me ndryshimin e emrit personal, kombësisë, e në raste të caktuara, edhe të origjinës fetare të familjes.

Kështu, individi i tillë i cili i pranon nga halli këto kushte banditeske, tjetërsohet në të gjitha përkatësitë, anulohet, shndërrohet në numër i cili shpresohet të manipulohet për lojën me zjarr që planifikon për të ardhmen terrorizmi shtetëror grek. Ndryshimi i emrave dhe kombësisë nga shqiptarë në grekë vazhdon me intensitet të njëtë si në vitet më të vështira të së kaluarës së afërt.

Po përgatitet në fillim libanizimi i Shqipërisë (lufta civile mes vetë shqiptarëve të feve të ndryshme), e pastaj copëtimi pëfundimtar i jugut dhe bashkimi i dhunshëm i kësaj toke historikisht shqiptare me Greqinë.

Një përbërës tjetër shumë i rëndësishëm në strategjitë greke për shkombëtarëzimin e shqiptarëve dhe shkatërrimin e Republikës së Shqipërisë është çështja me të a.q ”Kishë ortodokse autoqefale e Shqipërisë”, e cila vazhdon me veprimtaritë e saj të tmershme politike e kulturore antishqiptare, në territor shqiptar.

I a.q biznesi grek në Shqipëri, është një komunitet krejt i ndryshëm nga bizneset tjera të themi amerikane, gjermane, italiane apo austriake, të cilët shikojnë në rradhë të parë dhe kryesisht interesa financiare jopolitike. Ky biznesi grek në kontrast të plotë me gjithë bizneset e tjera të huaja në vendin tonë, përpiqet në mijëra mënyra për uljen e numrit të shqiptarëve dhe shtimin artificial të numrit të grekëve, d.m.th greqizimin e shqiptarëve në jug të atdheut tonë të shenjtë.

Të a.q “Investitorë grekë në vendon tonë” d.m.th biznesi grek në Shqipëri, është krahu financiar i Janullatos, Bollanos, Kserës, Tavos, Solis, Angjelit, e banditëve të tjerë të pafytyrë që kanë ndëruar kombësi dhe shitur gjithçka tjetër për një grusht me lekë.

Tani siç duket grekëve nuk u mjafton gjithë kjo gjëmë që janë duke ua shkaktuar Shqipërisë e shqiptarëve në rajon. Presionet e ndryshme politike ekonomike greke ndaj Shqipërisë kanë detyruar mësa duket qeverinë shqiptare që të emërojë për prefekt të qarkut të madh shqiptar etnik të Gjirokastrës Spiro Kserën, një spiun me përkatësi etnike shqiptare të vetëshpallur si minoritar grek, kuptohet për interesa minore ekonomike.

Ky Spiro Ksera bashkë me Vasil Bollanon dhe gjithë kompaninë tjetër të atdhemohuesve bastardë, kanë marrë përsipër realizimin sa më efektiv të këtyre politikave shoviniste.

Shovinizmi grek gjurmon vazhdimisht për mënyra, forma e burime tjera financimi për shkatërrimin sa më të shpejt të shqiptarëve si komb dhe si kulturë e veçantë.

Në këtë kryqëzatë për shkatërrimin e shqiptarëve, shovinizmi grek është duke ia dalë të gllabërojë edhe fondet e BE-së për projekte të ndryshme shumë humane e njerëzore.

Dredhia antihumane e antishqiptare greke nuk njeh kufi.

Grekët janë inspiruesit kryesorë që në qytetin shqiptar të Përmetit, me paratë e BE-së, të organizohet një festival me emrin e çuditshëm “Përmeti multikulturor”. Tani, ç’ne festival “multikulturor” mu në vendlindjen e themelueve të nacionalizmit shqiptar, vëllezërve Frashëri, edhe atë në kufi me Greqinë? ا’i duhet Përmetit njëkulturor shqiptar festivali “multikulturor”?

Pse Greqia nuk organizon festivale multikulturore në Janinë, Konicë, Kozhan, Prevezë, Artë, Igumenicë, Hydra, Specia, Athinë, Selanik, Lerin, Levadia, Pind, Traki, Samotrakë…, etj. Me një fjalë, e gjithë Greqia është e mbushur me multikulturë? Pse Greqia nuk organizohen festivale të tilla “multikulturore”, kur e dimë se atje kemi kulturë shqiptare, vllahe, bullgare, turke, hebraike, rome, saracene, pomake, etj.

Pse nga ana tjetër me ndërhyrjet terroriste greke, fondet e Bashkimit Europian të destinuara për festivale shqiptare avullojnë në “festivale multikulturore”, edhe atë mu në zonat e të a.q Vorio-Epir, të pretenduara nga shovinizmi grek?

Një shembull tjetër interesant ku u shprehën qartë veprimtaritë e planifikuara greke për zhdukjen ose uljen e numrit të shqiptarëve me çdo mjet të mundshëm, ishte vizita që i bëri Spiro Ksera festivalit të verës po në Përmet. Edhe aty u tha shqiptarëve të Përmetit që “vitin e ardhshëm nuk do jeni vetëm, do ju sjellim edhe prodhues vere nga Greqia!?

Edhe në festivalin me ushqime tradicionale të qytetit të shenjtë shqiptar të Korçës, banditi Ksera u përkujdes që vitin e ardhshëm të keta prezencë edhe të gastronomëve grekë. Shihet qartë se me çfarë zelli dhe kontinuiteti është duke punuar për zhdukjen e shqiptarëve ky bandit që paguhet nga buxheti i varfër i popullit më të varfër në Europë.

Para disa javëve me financimin e BE-së, një grup i terroristëve grekë të maskuar si mjekë, bënë disa vizita grave shqiptare në jug të vendit, gjoja për të parandaluar kancerin në qafën e mitrës. E gjithë kjo bëhet me qëllimin e qartë që të krijojë te shtresat e gjera të varfëra shqiptare në jug përshtypjen se ja, shihni sa bëmirës këta grekët, po na ndihmojnë edhe me kontrolle mjekësore falas.

Janë forma më antinjerëzore të mundshme, të shfrytëzohet sëmundja e tjetrit për ta detyruar të ndryshojë botëkuptimin e tij për jetën, emrin e mbiemrin personal, kombësinë, fenë e të parëve, etj.

ثshtë një politikë banditeske kjo, për të cilën fajin kryesor e bart qeveria dhe shoqëria jonë shqiptare në përgjithësi. Edhe aty nuk mund të mungonte surrati i zi shovinist hindu-mongoloid i Spiro Kserës.

Në inaugurimin e punimeve për rrugën 50 kilometërshe të Bregut bashkë me kontraktorin që për çudi edhe ai ishte grek, u dukën duke skërmitur dhëmbët e mprehtë edhe të përhershmit Spiro Ksera, Vasil Bollano, Vangjel Dule, Panajot Barka, të dërguarit e Nikollas Gaxojanis, Paoku i Amerikës, prefekti shovinist grek i Prevezës, zyrtarë të ndryshëm grekë, gjithë tufa e fundamentalistëve e shovinistëve me rraso të zezë e banditë të tjerë si këta. Gjithë lukunia e ujqve të pangopur me gjak të pafajshëm shqiptar ishin mbledhur aty duke fërkuar duart e duke shpresuar edhe për ndonjë copë tjetër nga Shqipëria jonë e varfër, mëse njëherë e copëtuar dhe gjakosur. Ndërtimi i rrugës sipas shovinistëve grekë do të lehtësojë penetrimin ekonomik, politik, kulturor, agjenturor grek deri thellë në Tiranë. Për bregun as që bëhet fjalë. Që moti Bregu është përcaktuar si zonë greke me kryeqytet Himarën.

Tani së fundmi u dha lajmi për një të a.q ”simpozium shkencor” në lidhje me muzikën popullore në qarkun e Gjirokastrës dhë veriut të Greqisë, me titullin djallëzor ”Urat kulturore muzikore në të dy anët e kufirit”.

Tani është vërtetuar shkencërisht që muzika popullore, veshjet popullore, tradita, ritet e gjithçka tjetër këtej e andej kufirit është e njëjtë, pra është muzikë popullore etnike shqiptare, veshje kombëtare shqiptare, tradita e rite popullore shqiptare. Kufiri është i dhunshëm pasi ka ndarë shqiptarët nga njëri tjetri. Edhe përkundër zhdukjes dhe deportimin të një numri të madh të shqiptarëve, Greqia e Veriut banohet përsëri në masë 70% nga shqiptarë ortodoksë.

Tani shtrohet pyetja logjike se cilët “popuj” dhe cilat “kultura” janë duke u lidhur këtu? Kultura shqiptare e dy anëve të kufirit, apo çka? Nuk ka “popuj” për të lidhur në këto zona. Aty jeton vetëm një popull që nuk mund të lidhet me festivale se e ka lidh vetë perëndia - populli shqiptar, andej e këtej kufirit të padrejtë antishqiptar.

E keqja më e madhe është që ky festival duket qartë se organizohet nga agjenturat greke, për qëllime shoviniste terroriste greke, dhe financohet nga Bashkimi Europian nëpërmjet programit “Interreg III”.

Këto janë programe të krijuara nga demokracia europane për të vendosur ura bashkëpunimi mes popujve e jo për të legjitimuar okupimin e territoreve të tjetrit, vrasjen masive dhe asimilimin/zhdukjen e një kombi nga një komb tjetër. Ky projekti me titull shumë kuptimplotë ”promovimi i veprimtarive kulturore artistike, garanci për identitet të përbashkët dhe bazë për integrim ndërkufitar”, do të ishte shumë i drejtë nëse me identitet të përbashkët do të nënkuptoheshin nga njëra anë shqiptarët gati të asimiluar që sot përbëjnë shumicën dërmuese të popullsisë në Filat, Artë, Gumenicë, Prevezë, Janinë, Konicë, Follorinë dhe nga ana tjetër shqiptarët e qarkut të Gjirokastrës.

shkembi.com
 

Зngjεll

___________
Titulli: Skandaloze:Greqia, nënshtetësi masive emigrantëve të krishterë shqiptarë.

o krutane nuk e di sa shpesh udheton me pashaporte shqipetare dhe nuk e di sa ke vojture per dekumentat
me ate shqipetare ti rri gjysem ore dhe te shikojne si kreminel,dhe kur merre ate pashaporten tjeter nuk do tia dishe se cfare kombesie je vetem thua te kaloje dhe une si shumica
me ka rene rasti te takoje nje goce qe kishte pashaporte ceke dhe thoshe qe kame deshire te udhetoje me pashaporten shqipetare por ne nja dy raste qe e kame perdorur me vononin shume neper aroporte .
per kete problem leri te zihen ata qe jetojne ne greqi jo ne te tjeret

Nga gjithcka qe lexova ketu , dhe nga shume mendje qe duan te nxjerrin ne dukje "inteligjencen e tyre te ndritur" vitk te pergezoj per konceptin qe i ben kesaj ceshtjeje dhe gjithashtu dhe per Bianken qe ka dhene nje mendim te pershtatshem .
Desha te shtoja dhe une disa gjera : Nuk arrij te kuptoj disa njerez qe arrijne te gjykojne shqipetaret qe marrin nje nenshtetesi te huaj !!
A ka ndonje ketu qe familja e tij/saj ka kaluar nga vitet 97 ?
Vetem ata persona dhe ato familje do arrijne ta kuptojne sesa e dhimbshme , sesa e veshtire , sesa tragjike dhe sesa jete jane marre per te rregulluar jeten e tyre , te femijeve te tyre , te familjeve te tyre dhe vetem ata arrijne ta kuptojne sesa e veshtire ka qene te marrin nje nenshtetesi te huaj , ata e dine sa shume u ka dhembur shpirti kur kane marre nje dokument te nje shteti te huaj dhe me keq akoma ka qene gjendja e tyre kur kane kaluar ne nenshtetesi .
Shqipetaret qe ndodhen ne greqi qe nga 97-98 shpirti i tyre e di sasa mundime kane patur ( duke futur dhe tezen time qe ka ikur me familjen dhe me femijen e saj ne krahe 3-vjeç ne ate kohe qe shpirti i tyre e di cfare kane hequr ) dhe gjithsesi shume nga keta shqipetar qe jane ne greqi edhe pse jane pajisur me pasaporte greke , kane ngritur themelet e te ardhmes se femijeve te tyre ne Shqiperi duke krijuar nje burim financiar per ta , qe nje dite te kthehen ne token e tyre .
Per shume persona ketu , qe nuk kane arritur ti perjetojne ato vite nuk e kane te mundur te kuptojne veprimin e disa personave qe marrin nenshtetesi te huaj .

Ne france ka shume kosovar dhe shqipetar qe une njoh me familje dhe femije dhe kur kane arritur ne kohen e marrjes se pashaportes , kam pare se ne pashaporten franceze kur merr nenshtetesine shkruhet :

Emri ...........
Mbiemri .............
Datelindja ................
Qyteti i lindjes : e zeme Tirana
Nenshtetesia : Franceze

( Mund te ma shpjegoj dikush si quhet kjo : nenshtetesi apo kombesi franceze ? )


Atehere mendoni se mund te quhen tradhetar te vendit te tyre ?
Me vjen keq per disa qe kane harruar plaget e medhaja te emigrimit shqipetar dhe gjendjen e tyre ne dhe te huaj .

Dhe pooooooo , eshte mese e vertet qe me pashaporte shqipetare neper aeroporte na shohin me sy tjeter sepse kam patur rastin te udhetoj pak dhe te mbajne 3 ore qe kur kam marre "karten rezidente" ka patur nje ndryshim te vogel por perseri ka ngelur ai shikim .

Mgjt nuk jam dhe dakort me disa shqipetare te jugut qe e quajne veten grek dhe shkaterrojne shkolla ne Sarande e shkruajne poshte Shqiperia jemi grek , keto jane veprime dhe njerez te ulet .
 

Angel_Devil

Themelues i Forumit
Titulli: Skandaloze:Greqia, nënshtetësi masive emigrantëve të krishterë shqiptarë.

pfffff popull kot dhe se jam ne itali dhe greku sme ka bere gje e eurrej se di si shkojne e bejne betimin disa trapa duke ditur se greku i ka vene shkelmin nenshtetesine ta marin se kam problem por te shkosh e te besh betimin yyy rrac muti qe paskemi qene
 

Bianca SK

Anëtar i Nderuar
Titulli: Skandaloze:Greqia, nënshtetësi masive emigrantëve të krishterë shqiptarë.

Lexova dhe disa postime te tjera perciptasi,me shpresen mos kishte thene dikush ndonje gje me vlere.Por ishin te paket ato...Po gjykoj dhe une postimet tuaja,meqe ju i lejoni vetes te gjykoni njerez qe nuk njihni.

Jam shqiptare,krenare qe jam e tille,e tille do mbeten gjithemone edhe nese shkoj ne Honolulu. Por ketu po u them qe ne momentin qe nje shtet tjeter me ofron ato qe Shqiperia nuk me ofron,nuk do mendohem dy here per te perqafuar ate mundesi.
Ndonje tip si puna e Orakullit do me quaje jashteqitje te kombit???Problem i madh se shikoni ju.Do konsiderohem tradhetare??Serisht problem i madh (gjithemone per ju,se mua s'do ma ndjej shume per mendimin e te tjereve)
E shikoni se ne ç'gjendje eshte Shqiperia?As kushtet minimale te jeteses nuk mi ofron...Me duhet per hir te patriotizmit te vuaj tere jeten??? Jo jo.As qe me kalon ne mendje. Njeriu gjithemone kerkon ate qe eshte me mire per veten e tij dhe çdo jete e mire per familjen e ardhshme qe do te krijoje.
Shqiperine do e mbaj ne zemer gjithemone,por nuk do e kthej ne dashuri te verber.
Ne momentin kur Shqiperine do e konsideroj SHTET me standarte do jem pjese e saj 100%.
Dhe na i lini keto patriotizmat e kota se po ta doni Shqiperine kaq shume e ta keni me kaq shume merak pakesimin e popullsise ktheheni e jetoni atje.
Eshte e lehte per ju te flisni,por mendoni per ate prind qe ka lene kockat ne emigrim per t'i siguruar nje te ardhme femijes se tij.Duhet te heqin dore nga disa lehtesime vetem se konsiderohen tradhetare???
Shikoni gjerat nga brenda dhe mos flisni pa njohur realitetin qe eshte ne Greqi.


Dhe per ta mbyllur,nuk na ka fajin greku por SHTETI YNE....Vendoseni mire ne koke kete.
 

orakulli

Anëtar i Respektuar
Titulli: Skandaloze:Greqia, nënshtetësi masive emigrantëve të krishterë shqiptarë.

Bianca!
Une jetoj prej kohesh ne Amerike.Te jetosh jashte at-dheut tend eshte nje gje dhe ta duash apo mos ta duash ate,eshte nje dicka tjeter.Te lutem mos i ngaterro keto koncepte te thjeshta,pamvaresisht se je e lejuar te zgjedhesh mosdashjen e tij,por nuk je e lejuar ta argumentosh si nje qendrim te drejte ate.
Une,kur fillova jeten ne Amerike,ne muajt e pare nuk me beri pershtypje mungesa e vendit tim.Duke kaluar koha,filloi nje mall i paperpshkueshem.Une kuptova qe sa e doja ate vend (qe une e cilesoj vend magjik qe ka dicka te lidhur me Zotin).
Kur nuk e ke më nje diçka si; Atdheun,nanen,atin,atehere e kupton dhe e ndjen se çfare vlere te pazevendesueshme kane.
 

alfonci

Veri investigatio
Titulli: Skandaloze:Greqia, nënshtetësi masive emigrantëve të krishterë shqiptarë.

Lexova dhe disa postime te tjera perciptasi,me shpresen mos kishte thene dikush ndonje gje me vlere.Por ishin te paket ato...Po gjykoj dhe une postimet tuaja,meqe ju i lejoni vetes te gjykoni njerez qe nuk njihni.

Jam shqiptare,krenare qe jam e tille,e tille do mbeten gjithemone edhe nese shkoj ne Honolulu. Por ketu po u them qe ne momentin qe nje shtet tjeter me ofron ato qe Shqiperia nuk me ofron,nuk do mendohem dy here per te perqafuar ate mundesi.
Ndonje tip si puna e Orakullit do me quaje jashteqitje te kombit???Problem i madh se shikoni ju.Do konsiderohem tradhetare??Serisht problem i madh (gjithemone per ju,se mua s'do ma ndjej shume per mendimin e te tjereve)
E shikoni se ne ç'gjendje eshte Shqiperia?As kushtet minimale te jeteses nuk mi ofron...Me duhet per hir te patriotizmit te vuaj tere jeten??? Jo jo.As qe me kalon ne mendje. Njeriu gjithemone kerkon ate qe eshte me mire per veten e tij dhe çdo jete e mire per familjen e ardhshme qe do te krijoje.
Shqiperine do e mbaj ne zemer gjithemone,por nuk do e kthej ne dashuri te verber.
Ne momentin kur Shqiperine do e konsideroj SHTET me standarte do jem pjese e saj 100%.
Dhe na i lini keto patriotizmat e kota se po ta doni Shqiperine kaq shume e ta keni me kaq shume merak pakesimin e popullsise ktheheni e jetoni atje.
Eshte e lehte per ju te flisni,por mendoni per ate prind qe ka lene kockat ne emigrim per t'i siguruar nje te ardhme femijes se tij.Duhet te heqin dore nga disa lehtesime vetem se konsiderohen tradhetare???
Shikoni gjerat nga brenda dhe mos flisni pa njohur realitetin qe eshte ne Greqi.


Dhe per ta mbyllur,nuk na ka fajin greku por SHTETI YNE....Vendoseni mire ne koke kete.

Problemi qe parashtroni ju eshte shume prezent per shume e shume njerez nga vendet e botes ne zhvillim, duke mos lene pas Shqiperine. Zgjedhja eshte me nje cmim te larte, per disa te tjere cmimi eshte shume me i larte se per disa te tjere. Mundesite e zgjedhjes jane per te qene ai/ajo qe jeni, shume here me te njejten pashaporte, apo me nje tjeter pashaporte por me nje jete "me te mire."

Eshte bere fenomen qe nga renia e komunizmit me sportiste, emigrante e shume kategori. Shqiperia nuk ka patur gjer per t'iu ofruar bazuar ne kerkesat e tyre. Por nuk eshte se shqiperia nuk do t'iu kishte ofruar nese ato do i kishin ofruar shoqerise shqipetare ato qe ato kishin mundur ti ofrojne.

Eshte shume e qarte se shqiperia do te behet vetem me shqipetare. Nuk do te jete as kinezi, as Amerikani, as Italiani, as Turku apo ndonje tjeter qe do te punoje per te ushqyer dher per te dhuruar nje jete te mire. Duhet ta fitosh vete, pasi pergjegjesite jane te tuat perpara se te ndokujt tjeter.

Ne nivel individual ndoshta linja per ta ndare nje vendim te tille si te gabuar apo te drejte eshte shume afer, apo edhe e bashkuar me njera tjetren. Por nese mendon ne terma te pergjitheshem do te veresh se patjeter ndikimi eshte shume negativ ne drejt vendlindjes. Psh eshte i pacmim identifikimi i shqipetareve ne jug si greke per te perfituar politikisht pasi ka ngjallur argumente dhe probleme me cmime shume te larta per vendin tone. Psh... numri i minoritetit greke ne shqiper eshte rritur duke ndikuar ne nivelin e influences dhe perpjekjeve te shtetit Grek per te shenderruar pretendimet e tij per territore ne shtetin tone. Ndikimi ka qene aq i madh saqe ne kreun e kishes autoqefale Shqipetare qe pas renjes se komunizmit nuk ka qendruar akoma nje shqipetare. Si per ironi kjo kishe u krijua pas perpjekjeve te shumta per nje qellim te thjeshte, per ta ndare ate perfundimisht nga influenca greke. Si per ironi Janullatosi merr edhe cmime nderi ne prefekturen e gjirokastres. Per te mos shkuar me larg per te permendur Bollano & Co... problmet sic shihen jane te shumta.

*Une personalisht kam pak vite ketu dhe e shoh te pamundur per te aplikuar ndonjehere per nenshtetesi, ne nje kohe qe i kam dhe kam patur te gjitha kushtet per dicka te tille ne nje rruge te thjeshte. Nuk me vjen cudi sikur te quhem i pazgjuar per nje zgjedhje te tille, por jam krenar pasi ajo eshte zgjedhja ime, eshte ajo qe une dua dhe ndjeje se eshte gjeja e duhur dhe e drejte per tu bere.
 

tiesto

SKENDERBEU KAMPION
Titulli: Skandaloze:Greqia, nënshtetësi masive emigrantëve të krishterë shqiptarë.

ata qe nuk e duan shqiperine ne e dine vendin.....
 

Bianca SK

Anëtar i Nderuar
Titulli: Skandaloze:Greqia, nënshtetësi masive emigrantëve të krishterë shqiptarë.

Bianca!
Une jetoj prej kohesh ne Amerike.Te jetosh jashte at-dheut tend eshte nje gje dhe ta duash apo mos ta duash ate,eshte nje dicka tjeter.Te lutem mos i ngaterro keto koncepte te thjeshta,pamvaresisht se je e lejuar te zgjedhesh mosdashjen e tij,por nuk je e lejuar ta argumentosh si nje qendrim te drejte ate.
Une,kur fillova jeten ne Amerike,ne muajt e pare nuk me beri pershtypje mungesa e vendit tim.Duke kaluar koha,filloi nje mall i paperpshkueshem.Une kuptova qe sa e doja ate vend (qe une e cilesoj vend magjik qe ka dicka te lidhur me Zotin).
Kur nuk e ke më nje diçka si; Atdheun,nanen,atin,atehere e kupton dhe e ndjen se çfare vlere te pazevendesueshme kane.

Orakull,aman o djale kush te thote ty qe ata qe nderrojne nenshtetesi nuk e duan Shqiperine???
Mos gjyko ti njerezit kur nuk i njeh...Nese dikush nga keto qe do dilte ne TV per te thene qe une e ndryshova nenshtetesine se urrej Shqiperine,atehere te jap te drejte.
Nuk e di pse ju duhet kaq shume se thjesht po beni lojen e grekut,i jepni kenaqesine atyre qe te shikojne se si urreni ata qe marrin nje vendim ne jete.E ky vendim nuk do te thote qe te mos duash Shqiperine.


P.s. Nuk eshte e nevojshme te hedhesh kunj e hunj per te me thene ndonje gje....E dua Shqiperine,dhe s'kam pse ta tregoj ketu ne FV.
 

Bianca SK

Anëtar i Nderuar
Titulli: Skandaloze:Greqia, nënshtetësi masive emigrantëve të krishterë shqiptarë.

Problemi qe parashtroni ju eshte shume prezent per shume e shume njerez nga vendet e botes ne zhvillim, duke mos lene pas Shqiperine. Zgjedhja eshte me nje cmim te larte, per disa te tjere cmimi eshte shume me i larte se per disa te tjere. Mundesite e zgjedhjes jane per te qene ai/ajo qe jeni, shume here me te njejten pashaporte, apo me nje tjeter pashaporte por me nje jete "me te mire."

Eshte bere fenomen qe nga renia e komunizmit me sportiste, emigrante e shume kategori. Shqiperia nuk ka patur gjer per t'iu ofruar bazuar ne kerkesat e tyre. Por nuk eshte se shqiperia nuk do t'iu kishte ofruar nese ato do i kishin ofruar shoqerise shqipetare ato qe ato kishin mundur ti ofrojne.

Eshte shume e qarte se shqiperia do te behet vetem me shqipetare. Nuk do te jete as kinezi, as Amerikani, as Italiani, as Turku apo ndonje tjeter qe do te punoje per te ushqyer dher per te dhuruar nje jete te mire. Duhet ta fitosh vete, pasi pergjegjesite jane te tuat perpara se te ndokujt tjeter.

Ne nivel individual ndoshta linja per ta ndare nje vendim te tille si te gabuar apo te drejte eshte shume afer, apo edhe e bashkuar me njera tjetren. Por nese mendon ne terma te pergjitheshem do te veresh se patjeter ndikimi eshte shume negativ ne drejt vendlindjes. Psh eshte i pacmim identifikimi i shqipetareve ne jug si greke per te perfituar politikisht pasi ka ngjallur argumente dhe probleme me cmime shume te larta per vendin tone. Psh... numri i minoritetit greke ne shqiper eshte rritur duke ndikuar ne nivelin e influences dhe perpjekjeve te shtetit Grek per te shenderruar pretendimet e tij per territore ne shtetin tone. Ndikimi ka qene aq i madh saqe ne kreun e kishes autoqefale Shqipetare qe pas renjes se komunizmit nuk ka qendruar akoma nje shqipetare. Si per ironi kjo kishe u krijua pas perpjekjeve te shumta per nje qellim te thjeshte, per ta ndare ate perfundimisht nga influenca greke. Si per ironi Janullatosi merr edhe cmime nderi ne prefekturen e gjirokastres. Per te mos shkuar me larg per te permendur Bollano & Co... problmet sic shihen jane te shumta.

*Une personalisht kam pak vite ketu dhe e shoh te pamundur per te aplikuar ndonjehere per nenshtetesi, ne nje kohe qe i kam dhe kam patur te gjitha kushtet per dicka te tille ne nje rruge te thjeshte. Nuk me vjen cudi sikur te quhem i pazgjuar per nje zgjedhje te tille, por jam krenar pasi ajo eshte zgjedhja ime, eshte ajo qe une dua dhe ndjeje se eshte gjeja e duhur dhe e drejte per tu bere.


Alfonc e kush e ka fajin per gjithe kete???? SHTETI.....
Greqia ka gjetur shesh ku te bej pershesh.


* Ty asnje nuk te quan te pazgjuar nese nuk aplikon per nenshtetesi. Ti keshtu e mendon me mire per veten tende dhe keshtu duhet te veprosh. Thjesht nuk me pelqen qe egersoheni ndaj atyre qe marrin kete vendim e mbi te gjitha pa i njohur.
 

Bilderberg

Anëtar i ri
Titulli: Skandaloze:Greqia, nënshtetësi masive emigrantëve të krishterë shqiptarë.

Lexova dhe disa postime te tjera perciptasi,me shpresen mos kishte thene dikush ndonje gje me vlere.Por ishin te paket ato...Po gjykoj dhe une postimet tuaja,meqe ju i lejoni vetes te gjykoni njerez qe nuk njihni.

Jam shqiptare,krenare qe jam e tille,e tille do mbeten gjithemone edhe nese shkoj ne Honolulu. Por ketu po u them qe ne momentin qe nje shtet tjeter me ofron ato qe Shqiperia nuk me ofron,nuk do mendohem dy here per te perqafuar ate mundesi.
Ndonje tip si puna e Orakullit do me quaje jashteqitje te kombit???Problem i madh se shikoni ju.Do konsiderohem tradhetare??Serisht problem i madh (gjithemone per ju,se mua s'do ma ndjej shume per mendimin e te tjereve)
E shikoni se ne ç'gjendje eshte Shqiperia?As kushtet minimale te jeteses nuk mi ofron...Me duhet per hir te patriotizmit te vuaj tere jeten??? Jo jo.As qe me kalon ne mendje. Njeriu gjithemone kerkon ate qe eshte me mire per veten e tij dhe çdo jete e mire per familjen e ardhshme qe do te krijoje.
Shqiperine do e mbaj ne zemer gjithemone,por nuk do e kthej ne dashuri te verber.
Ne momentin kur Shqiperine do e konsideroj SHTET me standarte do jem pjese e saj 100%.
Dhe na i lini keto patriotizmat e kota se po ta doni Shqiperine kaq shume e ta keni me kaq shume merak pakesimin e popullsise ktheheni e jetoni atje.
Eshte e lehte per ju te flisni,por mendoni per ate prind qe ka lene kockat ne emigrim per t'i siguruar nje te ardhme femijes se tij.Duhet te heqin dore nga disa lehtesime vetem se konsiderohen tradhetare???
Shikoni gjerat nga brenda dhe mos flisni pa njohur realitetin qe eshte ne Greqi.


Dhe per ta mbyllur,nuk na ka fajin greku por SHTETI YNE....Vendoseni mire ne koke kete.


Bianca ti je, apo ben vet?? :confused:
E sigurte Bianca qe fajin e ka vetem shteti shqiptar??

Shteti nuk eshte nje entitet abstrakt moj Bianca, por perbehet nga njerez prej mishi dhe gjaku, dhe keta njerez jane prodhim i ketij populli autolezionist/vetvrases shqiptar !! Eshte padija dhe injoranca e shqiptarit (si individ dhe si kope bagetije) qe e çon shqiptarin drejt ruajtjes dhe zhvillimit te nje shteti ujqerish!!

Apo mos duhet te te kujtoj rilindasit e dashur, te cilet edhe pse ne dhe te huaj punuan me shume per shqiperine sesa vet shqiptaret qe jetonin ne shqiperi!!!

Cfare kushtesh minimale te ofroka nje shtet i huaj me shume se Shqipria moj bianca??
Aty ku jeton ti ne ITALI e dashur edhe une kam miq , shoqeri dhe kushurinj qe jetojn dhe i njoh shuem mire shuem gjera. E vetmet gjera qe te ofron italia me shume se shqiperia jane: Punen e krahut neper fabrtika dhe ne bujqesi me 2 qindarka me shume se ne Shqiperi, punen e larjes se banjove edhe pse shqiptareet mund te kene mbaruar universitetin dhe njohin PC dhe 3 gjuhe, punen e badanteve/ asistenteve per te moshuarit ose handikapatet, etj etj dhe kur jane pa shkolle e vetmja gje qe u ngelet eshte te punojne per mafjen italiane ....

E cilat na qenkan keto standarde moj bianca per te konsideruar nje shtet si te tille 100%?

Ketu nuk po diskutojhej marrja e nenshtetesise moj bianka por po diskutohej ndryshimi i kombesise se shqiptareve ne greqi, qe nenkupton ndryshimin e perkatesise etnike!!
Keta "shqiptare" qe kane ndryshuar nenshtetesine ne greqi nuk quhen me shqiptare por quhen grek, pasi greqia eshte i vetmi shtet ne europe dhe ne bote qe te detyron te ndryshosh kombesine per te marre nenshtetesine. Gje qe ne itali atje ku jeton ti nuk ta kerkon dhe nuk te detyron njeri, pasi ne itali dhe ne shtetet e tjera perendimore mund te marresh fare mire 2 nenshtetesi pa ndryshuar kombesine!!
Mundohu te kuptosh ndryshimin dhe dallimin !!
 

Bianca SK

Anëtar i Nderuar
Titulli: Skandaloze:Greqia, nënshtetësi masive emigrantëve të krishterë shqiptarë.

Bianca ti je, apo ben vet?? :confused:
E sigurte Bianca qe fajin e ka vetem shteti shqiptar??

Shteti nuk eshte nje entitet abstrakt moj Bianca, por perbehet nga njerez prej mishi dhe gjaku, dhe keta njerez jane prodhim i ketij populli autolezionist/vetvrases shqiptar !! Eshte padija dhe injoranca e shqiptarit (si individ dhe si kope bagetije) qe e çon shqiptarin drejt ruajtjes dhe zhvillimit te nje shteti ujqerish!!

Apo mos duhet te te kujtoj rilindasit e dashur, te cilet edhe pse ne dhe te huaj punuan me shume per shqiperine sesa vet shqiptaret qe jetonin ne shqiperi!!!

Cfare kushtesh minimale te ofroka nje shtet i huaj me shume se Shqipria moj bianca??
Aty ku jeton ti ne ITALI e dashur edhe une kam miq , shoqeri dhe kushurinj qe jetojn dhe i njoh shuem mire shuem gjera. E vetmet gjera qe te ofron italia me shume se shqiperia jane: Punen e krahut neper fabrtika dhe ne bujqesi me 2 qindarka me shume se ne Shqiperi, punen e larjes se banjove edhe pse shqiptareet mund te kene mbaruar universitetin dhe njohin PC dhe 3 gjuhe, punen e badanteve/ asistenteve per te moshuarit ose handikapatet, etj etj dhe kur jane pa shkolle e vetmja gje qe u ngelet eshte te punojne per mafjen italiane ....

E cilat na qenkan keto standarde moj bianca per te konsideruar nje shtet si te tille 100%?

Ketu nuk po diskutojhej marrja e nenshtetesise moj bianka por po diskutohej ndryshimi i kombesise se shqiptareve ne greqi, qe nenkupton ndryshimin e perkatesise etnike!!
Keta "shqiptare" qe kane ndryshuar nenshtetesine ne greqi nuk quhen me shqiptare por quhen grek, pasi greqia eshte i vetmi shtet ne europe dhe ne bote qe te detyron te ndryshosh kombesine per te marre nenshtetesine. Gje qe ne itali atje ku jeton ti nuk ta kerkon dhe nuk te detyron njeri, pasi ne itali dhe ne shtetet e tjera perendimore mund te marresh fare mire 2 nenshtetesi pa ndryshuar kombesine!!
Mundohu te kuptosh ndryshimin dhe dallimin !!

Bilder,si fillim me gjithe respektin e madh qe kam per ty bej kujdes kur me drejtohesh mua.Nuk ofendova njeri me duket dhe si rrjedhoje mos e bej as ti.
E kuptoj shume mire ndryshimin dhe bej po aq mire edhe dallimin.
Ju me duket qe s'po kuptoni ate qe po them une. I njihni ata njerez qe kane ndryshuar kombesine???? Jooooooo....Si mund t'i gjykoni???
Nuk po te mbron njeri Greqine, thjesht dua qe ju te kuptoni se nuk na e ka fajin greku por SHTETI....E kur them SHTETI nuk nenkuptoj vetem qeverine por te gjithe popullin.
Pastaj mos krahaso Italine me Shqiperine e as mos bej shembuj qe s'kane te bejne fare.Nuk te lavderova Italine apo ndonje shtet tjeter une.
E di ti sa familje ka ne Shqiperi qe jane lene ne meshire te fatit??? Qe jetojne me 2000 lek asistence??Besoj se e di.
E di ti qe ne Shqiperi s'ke uje e drita,kushte minimale keto.
E di ti qe ne Shqiperi heqin spitalin dhe policine nga nje qytet me 10000 banore???
Para se te gjykoni ata qe marrin nje vendim personal per jeten e tyre, filloni te ndryshoni gjerat ne Shqiperi.
Do e shikoni qe ne momentin kur Shqiperia te doje popullin e saj,dhe populli do e doje ate.
Uroj te kem qene me e qarte tani.
 

mirela

DODONA hajmali
Titulli: Skandaloze:Greqia, nënshtetësi masive emigrantëve të krishterë shqiptarë.

Orakull,aman o djale kush te thote ty qe ata qe nderrojne nenshtetesi nuk e duan Shqiperine???
Mos gjyko ti njerezit kur nuk i njeh...Nese dikush nga keto qe do dilte ne TV per te thene qe une e ndryshova nenshtetesine se urrej Shqiperine,atehere te jap te drejte.
Nuk e di pse ju duhet kaq shume se thjesht po beni lojen e grekut,i jepni kenaqesine atyre qe te shikojne se si urreni ata qe marrin nje vendim ne jete.E ky vendim nuk do te thote qe te mos duash Shqiperine.


P.s. Nuk eshte e nevojshme te hedhesh kunj e hunj per te me thene ndonje gje....E dua Shqiperine,dhe s'kam pse ta tregoj ketu ne FV.

Bianca te gjithe keni nje "mani" te kundershtoni orakullin , ose nuk e kuptoni ne ato qe ai shkruan ose e beni nga zilia se ai eshte me imiri

Lexoje mireb orakullin ne te gjitha ato qe thote , te kjo teme ai ka bere nje "sulm"te forte ndaj cyber spartakut dhe po ta lexosh te gjithen cka dasshur te thote ai s'do ta beje pyetjen se do e gjeje pergjigjen
Passaporta merni sa te doni dhe ne Kongo po deshet shkoni , s'ju ndalon njeri , po kombesine mos pranoni asnjehere ta nderroni !
Te jesh internacionalist eshte bere mode tashme , te jesh nacionalist ka qene dhe mbetet DETYRE!!!!!!!
 

inushja2

preshevare
Titulli: Skandaloze:Greqia, nënshtetësi masive emigrantëve të krishterë shqiptarë.

ja dhe nje mundesi per tu paisur te gjithe emigrantet me dokumenta :D

Kur shumica se kishin fare problem te ndryshonin emer mbiemer (ti kthenin ne greqisht dmth) te ndryshojn fe me duket se do jet gjeja me e leht per tu ber per disa...

C shtet i qelbet mund t jet nje si ky qe te ben te mohosh identitetin tend duke te te prekur qoft ne identitet ,nacionalitet qoft ne besim!

Sdo t jetoja as edhe nje or ne kte shtet skandaloz
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Titulli: Skandaloze:Greqia, nënshtetësi masive emigrantëve të krishterë shqiptarë.

Bilder,si fillim me gjithe respektin e madh qe kam per ty bej kujdes kur me drejtohesh mua.Nuk ofendova njeri me duket dhe si rrjedhoje mos e bej as ti.
E kuptoj shume mire ndryshimin dhe bej po aq mire edhe dallimin.
Ju me duket qe s'po kuptoni ate qe po them une. I njihni ata njerez qe kane ndryshuar kombesine???? Jooooooo....Si mund t'i gjykoni???
Nuk po te mbron njeri Greqine, thjesht dua qe ju te kuptoni se nuk na e ka fajin greku por SHTETI....E kur them SHTETI nuk nenkuptoj vetem qeverine por te gjithe popullin.
Pastaj mos krahaso Italine me Shqiperine e as mos bej shembuj qe s'kane te bejne fare.Nuk te lavderova Italine apo ndonje shtet tjeter une.
E di ti sa familje ka ne Shqiperi qe jane lene ne meshire te fatit??? Qe jetojne me 2000 lek asistence??Besoj se e di.
E di ti qe ne Shqiperi s'ke uje e drita,kushte minimale keto.
E di ti qe ne Shqiperi heqin spitalin dhe policine nga nje qytet me 10000 banore???
Para se te gjykoni ata qe marrin nje vendim personal per jeten e tyre, filloni te ndryshoni gjerat ne Shqiperi.
Do e shikoni qe ne momentin kur Shqiperia te doje popullin e saj,dhe populli do e doje ate.
Uroj te kem qene me e qarte tani.
Me falni qe po nderhyj, por dukshem Bianca s'po kupton thelbin...

Te gjitha faktet qe permend ti, kane te bejne drejteperdrejte me individet dhe inferioritetin modern shqiptar. Bilder te tha mire qe shteti nuk eshte abstrakt, eshte i krijaur nga njerez, qe dalin prej nesh, te votuar prej nesh dhe qendrojne aty ku jane prej nesh...

Pra ti, une, ai, ajo duhet cdokush ne menyren e tij te jap kontributin e tij dhe reagimi yt nuk eshte kontribut ne kete ngjarje kaq tragjike, perkundrazi eshte indiferentizem qe rrjedhimisht te bashkon me te "gjykuarit" ne fjale.

Nese ne heshtim, behemi pjese e kesaj padrejtesie.
 

Bianca SK

Anëtar i Nderuar
Titulli: Skandaloze:Greqia, nënshtetësi masive emigrantëve të krishterë shqiptarë.

Me falni qe po nderhyj, por dukshem Bianca s'po kupton thelbin...

Te gjitha faktet qe permend ti, kane te bejne drejteperdrejte me individet dhe inferioritetin modern shqiptar. Bilder te tha mire qe shteti nuk eshte abstrakt, eshte i krijaur nga njerez, qe dalin prej nesh, te votuar prej nesh dhe qendrojne aty ku jane prej nesh...

Pra ti, une, ai, ajo duhet cdokush ne menyren e tij te jap kontributin e tij dhe reagimi yt nuk eshte kontribut ne kete ngjarje kaq tragjike, perkundrazi eshte indiferentizem qe rrjedhimisht te bashkon me te "gjykuarit" ne fjale.

Nese ne heshtim, behemi pjese e kesaj padrejtesie.

Me duket se shqip po flasim e vesh s'po merremi...
Sdq nuk jam ketu per t'u ndryshuar mendim juve e as per te bere avokatin e djallit.
Po themi te gjithe te njejten gje....
 

SempreBarca

Anëtar i Respektuar
ja dhe nje mundesi per tu paisur te gjithe emigrantet me dokumenta :D

Kur shumica se kishin fare problem te ndryshonin emer mbiemer (ti kthenin ne greqisht dmth) te ndryshojn fe me duket se do jet gjeja me e leht per tu ber per disa...

C shtet i qelbet mund t jet nje si ky qe te ben te mohosh identitetin tend duke te te prekur qoft ne identitet ,nacionalitet qoft ne besim!

Sdo t jetoja as edhe nje or ne kte shtet skandaloz

Ata festojn atje qe jan ber me nenshtetsi greke e ju ktu hanu me vroncina
 

Bilderberg

Anëtar i ri
Titulli: Skandaloze:Greqia, nënshtetësi masive emigrantëve të krishterë shqiptarë.

Bilder,si fillim me gjithe respektin e madh qe kam per ty bej kujdes kur me drejtohesh mua.Nuk ofendova njeri me duket dhe si rrjedhoje mos e bej as ti.
E kuptoj shume mire ndryshimin dhe bej po aq mire edhe dallimin.
Ju me duket qe s'po kuptoni ate qe po them une. I njihni ata njerez qe kane ndryshuar kombesine???? Jooooooo....Si mund t'i gjykoni???
Nuk po te mbron njeri Greqine, thjesht dua qe ju te kuptoni se nuk na e ka fajin greku por SHTETI....E kur them SHTETI nuk nenkuptoj vetem qeverine por te gjithe popullin.
Pastaj mos krahaso Italine me Shqiperine e as mos bej shembuj qe s'kane te bejne fare.Nuk te lavderova Italine apo ndonje shtet tjeter une.
E di ti sa familje ka ne Shqiperi qe jane lene ne meshire te fatit??? Qe jetojne me 2000 lek asistence??Besoj se e di.
E di ti qe ne Shqiperi s'ke uje e drita,kushte minimale keto.
E di ti qe ne Shqiperi heqin spitalin dhe policine nga nje qytet me 10000 banore???
Para se te gjykoni ata qe marrin nje vendim personal per jeten e tyre, filloni te ndryshoni gjerat ne Shqiperi.

Do e shikoni qe ne momentin kur Shqiperia te doje popullin e saj,dhe populli do e doje ate.
Uroj te kem qene me e qarte tani.

Nuk me rezulton te kem ofenduar njeri moj bianca, perkundrazi te vura ne dukje faktin se kam pershtypjen se hiqesh sikur s'kupton!!!

Mos me thuaj bianca se nuk ke miq, farefis ose te njohur qe kane shkuar ne greqi, sepse une i kam e dashur prandaj dhe nuk flas ne ajer... Njoh nga afet nje familje vlonjate te perbere nga 3 motra, njera eshte martuar me grek dhe i eshte dashur te ndryshoj kombesine per te marre nenshtetesine , e dyta jeton ne itali ku ka mbaruar universitetin dhe punon me kontrata pune te perkohshme qe quhen ATIPICI (ne mos gaboj), e 3 eshte martuar ne gjermani me nje gjerman dhe ka nje djale i cili flet vetem gjermanisht e nuk di shqip dhe per tu marre vesh me kusherinjte e tij ne greqi (te cilet nuk e flasin shqipen) ose flasin anglisht ose duhet te jete prezent e jema e cila ka jetuar ne greqi dhe greqishten e njeh.
Kupton e dashur qe edukata familjare dhe individuale eshte baza per mireqenien e nje individi dhe eshte themeli i nje kombi dhe i mireqenies se ketij kombi ??

Pastaj le ti bejme nje pyetje te thjeshte fare vetvetes: Si arriten keto shtetet perendimore ne kete nivel qyteterimi dhe mireqenie ku jane dhe jetojne? Ne çfare menyre dhe ne çfare formash u arrit kjo mireqenie??
Hidhi nje sy historive politike, kulturore , fetare dhe ekonomike te shteteve perkatese pasi do te sqarojne shume gjera !!!

Do zbulosh se gjithshka e ka bazen tek nje nacionalizem i eger dhe i shfrenuar , ku ne te gjitha nivelet qofshin shteterore, fetare ose popullore theksohej me shume identiteti kombetar i cili u imponohej edhe kombeve te tjera shpeshhere me dhune.
Te kujtoj si shembull luften civile ne USA ne 1860 qe u zhvillua pikerisht per te shtypur individualitetin e popullsive te tjera qe banonin usa ne ate kohe etj etj ...
 
Top