Skandaloze:Greqia, nënshtetësi masive emigrantëve të krishterë shqiptarë.

orakulli

Anëtar i Respektuar
Titulli: Skandaloze:Greqia, nënshtetësi masive emigrantëve të krishterë shqiptarë.

Cdo njeri ne kete bote eshte gjithmone nen nje proces te panderprere te mesuari,ku meson te tjeret dhe mesohet prej te tjereve.Kjo quhet ndryshe dhe "inteligjenca kollektive".Nje nga qellimet kryesore te forumuve eshte pikerisht mesim-nxenia e gjithesejcilit nga "inteligjenca kolektive",si nje forme e perparuar edukimi.Por e gjitha kjo kerkon "mendje te hapur" dhe jo "mendje mbyllur'.Perndryshe harxhon kohen tende ne radhe te pare,te tjereve si kjo e imja per ty tani,si dhe i shton mundesine vetes qe te mos adoptohesh me tej ne jete me elementet kryesore jetesore
 

Angel_Devil

Themelues i Forumit
Titulli: Skandaloze:Greqia, nënshtetësi masive emigrantëve të krishterë shqiptarë.

.•°♥ Зngjεll ♥°•.;139823 said:
Ja ku e ke me te qarte Biancka - Kjo eshte lista e shteteve nese japin apo jo dubel shtetesi , ne vendet ku eshte Po/Jo eshte dhe PO dhe Jo sepse varet nga kushtet e atij vendi .
Per ata qe kuptojne fr mund ta shikojne origjinalin tek kjo adrese :
La double nationalitأ©, la conscription et la peine de mort


Dy-shtetesia--Dubel shtetesi

AD l'Andorre------- Jo

AE les ةmirats arabes unis---- Jo

AF l'Afghanistan ---- Po/Jo

AL l'Albanie ------- Po

AM l'Arménie------- Jo

AO l'Angola ------- Jo

AR l'Argentine----- Po/Jo

AT l'Autriche------ Po/Jo

AU l'Australie------ Po

AZ l'Azerbaïdjan------ Jo

BA la Bosnie-Herzégovine----- Po/Jo

BD le Bangladesh------- Po

BE la Belgique------ Jo

BG la Bulgarie------- Po

BJ le Bénin ------- Po

BO la Bolivie------- Po/Jo

BR le Brésil ---------- Po

BS les Bahamas------- Jo

BW le Botswana--------- Jo

BY le Bélarusi ------ Po

CA le Canada------ Po

CG le Congo ; la République du Congo----- Jo

CH la Suisse --------- Po
CL le Chili --------- Po/Jo

CM le Cameroun ------ Jo

CN la République populaire de Chine -- Jo

CO la Colombie ----- Po

CR le Costa Rica ------ Po

CS la Serbie-et-Monténégro----- Po

CU Cuba ------ Jo

CY Chypre------- Po

CZ la République tchèque------ Po/Jo

DE l'Allemagne----- Po/Jo

DK le Danemark----- Jo

DZ l'Algérie ------ Jo

EC l'ةquateur------ Po/Jo

EE l'Estonie ------- Jo

EG l'ةgypte------- Po/Jo

ES l'Espagne------ Po/Jo

FI la Finlande----- Po

FR la France------ Po

GB le Royaume-Uni----- Po

GE la Géorgie----- ?

GR la Grèce------------ Po

HR la Croatie----- Po/Jo

HU la Hongrie----- Po

ID l'Indonésie---------- Jo

IE l'Irlande--------- Po

IL Israël---- Po/Jo

IN l'Inde----- Jo

IQ l'Iraq---- Jo

IR la République islamique d'Iran----- Po/Jo

IS l'Islande------------- Po/Jo

IT l'Italie ---- Po

JM la Jamaïque--- Po

JO la Jordanie---- Po

JP le Japon ------------Jo

KE le Kenya ---- Jo

KG le Kirghizistan ---- Jo

KH le Cambodge--- Po/Jo

KP l République populaire démocratique de Corée--- Po/Jo

KR Corée---- Jo

KW Koweït --- Jo

KZ Kazakhstan ---- Jo

LB Liban ---- Po

LT Lituanie---- Po/Jo

LU Luxembourg ----Po/Jo

LV Lettonie ---- Po/Jo

MA Maroc----- Po/Jo

MD Moldova ---- Po/Jo

MK Macédoine--- Po

MT Malte --- Po

MX Mexique --- Po/Jo

NE Niger ---- Jo

NG Nigéria------ Po/Jo

NI Nicaragua---- Po/Jo

NL Pays-Bas--- Po/Jo

NO Norvège---- Po/Jo

NZ Nouvelle-Zélande ---- Po

PA Panama----- Po/Jo

PE Pérou ----- Po

PH Philippines--- Po

PK Pakistan---- Po

PL Pologne----- Po

PS Palestine ---- ?

PT Portugal---- Po

PY Paraguay-- --- Po/Jo

RO Roumanie --- Po

RU Russie---- Po

SA l'Arabie Saoudite--- Jo

SD Soudan --- Jo

SE Suède---- Po

SI Slovénie --- Po/Jo

SK Slovaquie---- Po

SN Sénégal---- Po

SO Somalie----- ?

SY Siri ---- Po

TN Tunisie ---- Po

TR Turquie----- Po

UA l'Ukraine ---- Jo

US ةtats-Unis --- Po

VE Venezuela-------- Jo

YE Yémen---- Jo

ZA l'Afrique du Sud ---- Po/Jo

1

shtetet me koti se jepkan pfffffffffff dhe te me lusin nuk shkoj
 

Bianca SK

Anëtar i Nderuar
Titulli: Skandaloze:Greqia, nënshtetësi masive emigrantëve të krishterë shqiptarë.

Al calduccio nel cuore della mia famiglia....
Pjesa ne italisht ishte per ty.Meqe ke dicka te shkruajt ne Italisht,mendova se duhet te dije italisht.Paskam gabuar.
Para se te japesh mendim per nje teme si kjo,duhet te besh ca kerkime ne internet(ka site plot0.Te gjesh material rethh temes dhe ti lexosh me vemendje per te kuptua si eshte koncptimi i tyre filozofik,ligjor ne kohet e sotme.Si jane ligjet e vendeve te vecanta,cilat jane detyrimet ligjore qe brojne nga konventat nderkombetare ku ka marre pjese shtete e Europes dhe kane firmosur per ti zbatuar keto te drejta.Pasi ti lexosh,mesosh,kuptosh mund te shkruash idete e tua ne kete drejtim.
Ke te nenvziuar kombesine,ne gjuhen italiane, ne pjesen qe i takon pashaportes.Por te diskutosh per kete teme,nuk mund ta permbledhesh me dy reshta.Jane konventat nderkombetare qe kane percaktuar qarte te drejten e gjuhes,kombesise,shtetesise.
Ne gjuhen angleze fjala Convention ka dy kuptime;1.bindje2.mbledhje.
Mbledhje ndermjet njerzeve,perfaqesuesve te organizatave,shteteve te cilet kane bindje te njejte per ;te drejtat e njeriut per shembull.Di ti Bianka,cilat jane te drejtat themelore te njeriut???
por problemi me ty qendron;
Di ti bianka cdo te thote "mendje e hapur" dhe"mendje e mbyllur".Nje mendje e hapur,e zgjeruar nga procesi i te mesuarit nuk tenton te ngushtohet,te behet mendje e e mbyllyr,per shembull.Nje mendje e mbyllur,e ngushte,e vogel ka ngelur e tille sepse ri gjithmone mbyllur ndaj hyrjes se dijes.
Cdo njeri ne kete bote eshte gjithmone nen nj proces te panderpre te mesuari,ku meson nga te tjeret dhe mesohet prej te tjereve.Kjo quhet ndryshe dhe "inteligjenca kollektive".Nje nga qellimet kryesore te forumuve eshte pikerisht mesim-nxenia e gjithesejcilit nga "inteligjenca kolektive" si nje forme e perparuar edukimi.Por e gjitha kjo kerkon "mendje te hapur" dhe jo "mendje mbyllur'.Perndryshe harxhon kohen tende ne radhe te pare,te tjereve si kjo e imja per ty tani,si dhe i shton mundesine vetes qe te mos adoptohesh me tej ne jete me elementet kryesore jetesore.

Shtetesia mund te jepet,ndersa kombesia jo.Shteti grek po shfrytezon keqesine ekonomike te shqiptareve per ti ndryshue kombesine,bianka,dhe jo shtetesine.Kjo eshte e verteta ,Bianka,do ti,apo nuk do ti.E verteta ,Bianka,eshte e rendesihsme ne jete.Mundesia per ta kuptuar ate varet se sa "mendje hapur' je.


I nderuar. Nuk ke pse me sjell fakte ne italisht vetem per mua.Ti mendja e hapur e FV duhet te mendosh dhe per anetaret qe nuk dine italisht.Ti nacionalisti i zjarrte duhet te mendosh qe eshte mekat te shkruash ne nje FV shqiptar ne gjuhe te huaja.
Sdq persa i perket informimit apo dizinformimit tim, ate preferoj ta bej ne biblioteka e jo ne internet.
Nuk eshte tregues i nje mendje te hapur copy paste (kopjim dhe ngjitje) nga faqe te ndryshme interneti.
Dhe per ta mbyllur ketu me ty, e di kush eshte ndryshimi mes kombesise dhe nenshtetesise.
Ju me duket se keni vene dy proshuta ne sy dhe lexoni ç'te doni e nuk kapni thelbin e asaj qe po shkruaj une ka dite te tera.


MOS GJYKONI ATA QE KANE MARRE KETE VENDIM,NUK NJIHNI ASNJE PREJ TYRE DHE NUK E DINI SA E VERTETE ESHTE KJO GJE.
NE MOMENTIN KUR DIKUSH NGA KETA QE KA MARRE KOMBESI GREKE DEL DHE E THOTE PUBLIKISHT ATEHERE FLISNI.
DERI ATEHERE, MOS BINI PREH E KURTHAVE GREKE. SE DERI ME TANI KENI RENE KOKE E KEMBE.NESE GREKU KA SI QELLIM TE FUSE PERCARJE MES SHQIPTAREVE PO E BEN ME SE MIRE. E KJO FALE JUSH (QE E KONSIDERONI VETEN MENDJE HAPUR)
UROJ QE MENDJA JOTE E HAPUR TA KUPTOJE ATE QE PO SHRUAJ.
 
Last edited by a moderator:

orakulli

Anëtar i Respektuar
Titulli: Skandaloze:Greqia, nënshtetësi masive emigrantëve të krishterë shqiptarë.

Cdo njeri ne kete bote eshte gjithmone nen nje proces te panderprere te mesuari,ku meson te tjeret dhe mesohet prej te tjereve.Kjo quhet ndryshe dhe "inteligjenca kollektive".Nje nga qellimet kryesore te forumeve eshte pikerisht "mesimi ndaj te tjereve"-njekohesisht-"nxenia per vetveten" i,e gjithesejcilit nga "inteligjenca kolektive",si nje forme e perparuar edukimi.Por e gjitha kjo kerkon "mendje te hapur" dhe jo "mendje mbyllur'.Perndryshe harxhon kohen tende ne radhe te pare,te tjereve si kjo e imja per ty tani,si dhe i shton mundesine vetes qe te mos adoptohesh me tej ne jete me elementet kryesore jetesore.
...jo "mendje mbyllur" e cila vazhdon procesin e mbylljes ne rrugen e ndryshimit te mendimit.Psikologji,manaxhim,filozofi,sociologji jane lende te shkelqyera te cilat jane te detyrueshme per tu pervetesuar.
 

Bianca SK

Anëtar i Nderuar
Titulli: Skandaloze:Greqia, nënshtetësi masive emigrantëve të krishterë shqiptarë.

Aridaje...E ke shkruar dhe me lart kete gje,s'ke pse e perserit.
 

Burrel1924

Anëtar i Respektuar
Titulli: Skandaloze:Greqia, nënshtetësi masive emigrantëve të krishterë shqiptarë.

egziston dashuria midis shqiperise se jugut dhe greqise historikisht,

keto sahanlepiresit tone e kan me qef te madh greqizimin,

dashuri e madhe per te folur greqishetn ne jug te vendit, degjojne muziken e grekut.

kam degjur plot kur thone,
greku i keq eshte , ama muziken e kane te mire,
greket e shqiptaret jemi nje komb, etj.

imagjinoni imagjinoni sa zvarranike ka ne shqiperi?
 

Зngjεll

___________
Titulli: Skandaloze:Greqia, nënshtetësi masive emigrantëve të krishterë shqiptarë.

Burreli mos i fut te gjithe ne nje thes me ate fjalen "Jugu" sepse dhe une nga jugu jam por nuk di greqisht fare . Dhe te degjosh nje muzike e cilido shteti qofte ai nuk do te thote se je grek apo italian apo me the te thashe ,çfare jane keto budallalleqe aman .
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Titulli: Skandaloze:Greqia, nënshtetësi masive emigrantëve të krishterë shqiptarë.

.•°♥ Зngjεll ♥°•.;140729 said:
Burreli mos i fut te gjithe ne nje thes me ate fjalen "Jugu" sepse dhe une nga jugu jam por nuk di greqisht fare . Dhe te degjosh nje muzike e cilido shteti qofte ai nuk do te thote se je grek apo italian apo me the te thashe ,çfare jane keto budallalleqe aman .

Engjell kur ngrihesh ne mengjes nuk lan as syte shikohesh ne pasqyre dhe trembesh keto pasoja sjell te lene pak ashtu naiv budalla etj etj....qe ne castin qe shikon armiq kudo per mua duhet te te cojne atje ne mes te Shqiperse afersisht qe te mos ngelesh i pa kenaqur se je ne jug.......Elbasani e ka ate (K.P.N.T.I.P.L) ???
 

Зngjεll

___________
Titulli: Skandaloze:Greqia, nënshtetësi masive emigrantëve të krishterë shqiptarë.

Engjell kur ngrihesh ne mengjes nuk lan as syte shikohesh ne pasqyre dhe trembesh keto pasoja sjell te lene pak ashtu naiv budalla etj etj....qe ne castin qe shikon armiq kudo per mua duhet te te cojne atje ne mes te Shqiperse afersisht qe te mos ngelesh i pa kenaqur se je ne jug.......Elbasani e ka ate (K.P.N.T.I.P.L) ???

Cfare te besh ore Spartakus kur nuk ka uje , nuk i laj une i shkreta i le ashtu se behesh me e ditur thone dhe flet me mendje te paster :D , ku kam pasqyre une bre :p njeriu kur humbet fijen e trurit nuk ka ci duhet me pasqyra :) . Mgjt uroj ti kem kuptuar te gjitha keto keshillat e tua por se besoj se do i kuptoj nga vete nickaname duket nga vij keshtu qe eshte e kote si kap dot jo :D :)
 

krutonja

Anëtar Aktiv
Titulli: Skandaloze:Greqia, nënshtetësi masive emigrantëve të krishterë shqiptarë.

Ore po mos na kane bere magji qe vetem grihemi me njeri-tjetrin? Akuzohet nje cep shqiptar ne nje teme, dhe nje cep ne temen tjeter.
 
Redaktimi i fundit:

Зngjεll

___________
Titulli: Skandaloze:Greqia, nënshtetësi masive emigrantëve të krishterë shqiptarë.

Krutanja une me kete Spartakusin nuk grindemi , po e kemi pak me kode :)
 

Burrel1924

Anëtar i Respektuar
Titulli: Skandaloze:Greqia, nënshtetësi masive emigrantëve të krishterë shqiptarë.

po thyhet kushtetuta shqiptare ,
nuk ka bere vaki ne bote qe qytetaret e nje shteti te mbajne dy nacionalitete.

ka ardh koha me var nga dhjet persona ne c'do rreth qe te marrin vesh te tjeret.
 

mirela

DODONA hajmali
Titulli: Skandaloze:Greqia, nënshtetësi masive emigrantëve të krishterë shqiptarë.

SOT isha diku dhe iu "luta "te zotit te shtepise me tregonte passaporten greke te marre nga djali i tij . E PASHE ISHTE SHKRUAJTUR NE GREQISHT dhe ne krah anglisht NACIONALITETI ishte GREK
Djali i ketij ku isha une sot eshte nga Dhermiu
Dhe ju qe se besoni se Greku ka dhene pasaporta me nacionalitete te fallsifikuara , mos e besoni
Une do ta besoj se e pashe vete me syte e mi
TURP te gjitheve atyre shqiptareve qe nenat kur i linden ninullat ua kenduan ne gjuhe shqipe . Nenat kur i martuan , apo do i martojne i kenduan apo do u kendojne po ne shqip .TURP te gjitheve atyre qe kur te vdesin do duan ti vajtojne po ne shqip ( se s'ka vaje e kenge me te bukura se tonat) e per 250 euro te qelbura , apo per te pasur nje mundesi me teper te bredhesh boten ti lepihesh grekut duke thene s'jam shqiptar
TURP!


PS
Pyetja qe bera atje ne ate familje ishte : PO afrikaneve , arabeve , apo kujt do tjeter greku kur u jep passaaporten a ia nderron kombesine .?
M'u pergjigjen JO!
A eshte e moralshme kjo, !!!!!!!!!!


BE do na u shperbeka , tymi ti dale me laro e zaberhane qe ka ne tavoline te vete
 

Trendelin

FULL OF PATOS
Titulli: Skandaloze:Greqia, nënshtetësi masive emigrantëve të krishterë shqiptarë.

Uhhhh sa kot me vjen me nacionalistet fallco qe e mbajn b*then groht groht neper vendet evropjane ku jetojn edhe nuk mendojn qe ka persona qe ndryshimin e shtetesis, qofte edhe te kombesis, nacionalitetit, e kan te nevojshme, te domozdoshme.
Sepse ke avantazhe, shum shum her me teper se sa te jesh shqiptar NE LETRA!!!! Sduhet te humbesh kohe e pare neper ambasada per dokrra e budalliqe burokratike, te paguash "mikun" edhe se dokumentat i ke ne regull etj etj etj etj...provo te rrish 2jave ne radhe para ambasades qe nga ora 4 e mengjesit edhe dokumentat ti kesh te gjitha ne regull e pastaj ejani hidhuni perpjet me presh per nazionalizmin ktu pastaj....

Sa ma shpifin robt qe gjykojn pa mar parasysh konditat rrethuese...ndryshim nacionaliteti? ne leter esht, e ca pastaj...sa nga ju nacionalist te zjarrte qe na hapet barkun, qe shkruajn ne kte forum, e as qe sja ka haberin se si esht shqiperia tani, se sa duhet te vuash per te ber nje cop leter, nje cop m*t vize....apo jeni rehat zoterinj neper vendet evropjane ku jetoni, me dokumenta te regullta, mbase edhe me shtetesi te huaj, por ama keni nacionaliteti, ah po po, ate e keni, edhe keni edhe kohe per tu shfaqur nacionalist neper forume...nacionalismi ska te bej me, crap, bullshit trash ju name it, te shkruara neper forume...ju rroft nacionaliteti, ne te gjitha aspektet...pffff
 

Bianca SK

Anëtar i Nderuar
Titulli: Skandaloze:Greqia, nënshtetësi masive emigrantëve të krishterë shqiptarë.

Uhhhh sa kot me vjen me nacionalistet fallco qe e mbajn b*then groht groht neper vendet evropjane ku jetojn edhe nuk mendojn qe ka persona qe ndryshimin e shtetesis, qofte edhe te kombesis, nacionalitetit, e kan te nevojshme, te domozdoshme.
Sepse ke avantazhe, shum shum her me teper se sa te jesh shqiptar NE LETRA!!!! Sduhet te humbesh kohe e pare neper ambasada per dokrra e budalliqe burokratike, te paguash "mikun" edhe se dokumentat i ke ne regull etj etj etj etj...provo te rrish 2jave ne radhe para ambasades qe nga ora 4 e mengjesit edhe dokumentat ti kesh te gjitha ne regull e pastaj ejani hidhuni perpjet me presh per nazionalizmin ktu pastaj....

Sa ma shpifin robt qe gjykojn pa mar parasysh konditat rrethuese...ndryshim nacionaliteti? ne leter esht, e ca pastaj...sa nga ju nacionalist te zjarrte qe na hapet barkun, qe shkruajn ne kte forum, e as qe sja ka haberin se si esht shqiperia tani, se sa duhet te vuash per te ber nje cop leter, nje cop m*t vize....apo jeni rehat zoterinj neper vendet evropjane ku jetoni, me dokumenta te regullta, mbase edhe me shtetesi te huaj, por ama keni nacionaliteti, ah po po, ate e keni, edhe keni edhe kohe per tu shfaqur nacionalist neper forume...nacionalismi ska te bej me, crap, bullshit trash ju name it, te shkruara neper forume...ju rroft nacionaliteti, ne te gjitha aspektet...pffff

Mendje mbyllur...Kombesia nuk ndryshohet edhe sikur te jesh duke vdekur.Tradhetare...:haha: :haha: :haha: Kete do te te kishte shkruar Orakulli...

Serioze tani...
Po me bezdiset dhe vetja duke u perseritur ju te njejtat gjera.Por mos i gjykoni njerezit qe nuk i njihni.
Ti Mirela i paske pare kete pashaporten ketij xhajes...Ne greqisht i fole xhajes??? Besoj se xhaja te eshte pergjigjur ne shqip, ta ka treguar dhe pa te keq pashaporten.Ne fund te fundit ai po ia fut grekut sa krahu se po i merr ate pensionin....Nuk po i paguan taksat dhe po jeton ne territor shqiptar.
E kam thene dhe njehere, kur Shqiperia te mendoje per shqiptaret do mendojne dhe shqiptaret per Shqiperine.
 

Trendelin

FULL OF PATOS
Titulli: Skandaloze:Greqia, nënshtetësi masive emigrantëve të krishterë shqiptarë.

egziston dashuria midis shqiperise se jugut dhe greqise historikisht,

keto sahanlepiresit tone e kan me qef te madh greqizimin,

dashuri e madhe per te folur greqishetn ne jug te vendit, degjojne muziken e grekut.

kam degjur plot kur thone,
greku i keq eshte , ama muziken e kane te mire,
greket e shqiptaret jemi nje komb, etj.

imagjinoni imagjinoni sa zvarranike ka ne shqiperi?


Eh tra la la, tralala hesapi ky...njof un ktu sa te duash ti, persona nga kulmi malsis, po kulmi po te them, qe dalin neper sheshe me makinen sapo te bler, me shirita zhuls si harixhinj, gjithandej, edhe me keng greke ne "sfond" me volumin ne kulm, napoli centro style, vetem se ata ne napoli, degjojn Gigi D'alession aahahahahahahahahaha

Ik re cun se le nam...mbete duke peshtyjt vrer per jugun larte e posht neper mehalle...ca dreqin te kan ber nje her...po shqiperin e mat me hapa po deshe, nje cop vend esht...ama dy gure bashke su bekan dot...ja shifet shembulli siperm i homosapiensit i hallkezez mangut te zinxhirit....
 

Зngjεll

___________
Titulli: Skandaloze:Greqia, nënshtetësi masive emigrantëve të krishterë shqiptarë.

Mirela atje eshte shkruar : Nacionalitet - shtetesi dhe jo kombesi moj vajze .
Nuk ka pashaporte ne shtetet EU qe te shkruhet :
Kombesia ......
Shtetesia ....

Shkruhet vetem Shtetesia .....
Vendi i lindjes shkruhet qyteti ku ke lindur ne Shqiperi .
Cfare paske vertetetuar ti aman kete e dine te gjithe !!!!
 

orakulli

Anëtar i Respektuar
Titulli: Skandaloze:Greqia, nënshtetësi masive emigrantëve të krishterë shqiptarë.

Intanto dobbiamo notare che la Grecia non ha ancora riconosciuto formalmente l'indipendenza del Kosovo. Nei giorni scorsi ad Atene si è svolta una manifestazione di circa un centinaio di persone per protestare contro la dichiarazione d'indipendenza del Kosovo e contro le presunte ''ingerenze'' di Paesi stranieri nei Balcani che l'avrebbero favorita. Un movimento indipendentista greco ha anche chiesto alle autorità internazionali di dare alla minoranza greca in Albania lo stesso diritto di autodeterminazione che è stato attribuito agli albanesi del Kosovo. Questo piccolo movimento ha poi avvertito il governo di Karamanlis che, qualora la Grecia riconoscesse l`indipendenza del Kosovo prima che il cosidetto Epiro del Nord ottenga l`autonomia, allora tutta la Grecia sarebbe coinvolta in dure proteste che si diffonderebbero ovunque. Nel comizio che si è tenuto davanti alla sede del Parlamento greco, il rappresentante dell'Associazione Panepirica ha dichiarato che “il Kosovo e l`Epiro del Nord sono casi molto simili tra di loro, e per tale motivo due questioni identiche non possono avere due soluzioni diverse!
Greqi nuk ka njohur akoma pamvaresine e Kosoves.Ne ditet e kaluara eshte zhvilluar nje manifestim me reth 100 persona kunder pamvaresise se Kosoves dhe kunder shteteve ballkanike qe favorizuan kete pamvarsi.Nje levizje e pamvarur greke u ka kerkuar autoriteteve nderkombetare ti japi minorances greke ne shqiperi te drejten e vetevendosjes qe ju dha shqiptareve te Kosoves.Kjo levizje i ka kerkuar qeverise te Karamanlis qe greqia te njohi panvarsine e Kosoves me kusht te njohjes me perpara te autonomise se Epirit te veriut,perndryshe gjithe greqia do te perfshihet ne protesta qe do te perphapeshin ne gjithe vendin.Kjo u zhvillua para Parlamentit Grek dhe nje perfaqesues e Asociaconir Panepirik ka deklaruar "Epiri dhe Kosova jane raste te ngjasheme dhe per kete arsye dy ceshtje identike nuk mund te kene zgjidhje te NDRYSHME....................


E IMJA;ME KETA LLOJ GREKESH CAMERIA KA PER TU FITUAR ME SHPEJT SA MENDOHET.
 

alfonci

Veri investigatio
Titulli: Skandaloze:Greqia, nënshtetësi masive emigrantëve të krishterë shqiptarë.

po thyhet kushtetuta shqiptare ,
nuk ka bere vaki ne bote qe qytetaret e nje shteti te mbajne dy nacionalitete.

ka ardh koha me var nga dhjet persona ne c'do rreth qe te marrin vesh te tjeret.

:eek:hh:

Mos u beni qesharak, kushtetuta e shqiperise i lejon qytetaret e saj qe te kene dy apo me shume nenshtetesi. Ne fakt ne bote numri i shteteve qe lejojne me shume se nje nenshtetesi eshte me i madh sesa i atyre qe ekundershtojne ate.

Ai eshte ligji i kafsheve, shqiperia dhe asnje vend tjeter ne evrop e ndalon me ligj denimin me vdekje. eshte nje nder themelt baze te nje vendi per te bere perjekje per t'iu bashkuar BE-se.
 

Burrel1924

Anëtar i Respektuar
Titulli: Skandaloze:Greqia, nënshtetësi masive emigrantëve të krishterë shqiptarë.

shteti dhe populli shqiptar duhet ti kerkoje ndime shtetit mik dhe aleat turk qe te vendosi pjese te ushtrise Turke ne Jugun e vendit.

nese shteti shqiptar nuk eshte ne gjendje te mbroje kufirin dhe propoganden greke per enderra dhe zgjerime territoresh atehere mund te kerkohet ndime nga aleatet.

nje taktike tjeter dinake mund te perdorim qe ne jugun e vendit te dergojme sa me shume patriote nga Kosova dhe Veriu i shqiperise, Maqedonia etj nacionaliste tju jepet Toke per truall me c'mim te lire qe te ndodhen aty dhe ti tregojne grekut zdapin.

keto dy gjera do ndimojne, influencojne,frymezojne dhe shqiptaret qe jetojne ne greqi per te pasur nje ze te forte dhe per Camerine.
 

redi-

Anëtar i Respektuar
Titulli: Skandaloze:Greqia, nënshtetësi masive emigrantëve të krishterë shqiptarë.

Auuuu
Por kur fitum ne futboll me greket ata nuk pyeten musliman apo te krishtere apo ortodoks i ziu ne dajak mer daj!
- Hajde Europe Hajde!

Greku eshte hemmmmmmmmmmm
______
redi
 

mirela

DODONA hajmali
Titulli: Skandaloze:Greqia, nënshtetësi masive emigrantëve të krishterë shqiptarë.

Зngjεll;142977 said:
Mirela atje eshte shkruar : Nacionalitet - shtetesi dhe jo kombesi moj vajze .
Nuk ka pashaporte ne shtetet EU qe te shkruhet :
Kombesia ......
Shtetesia ....

Shkruhet vetem Shtetesia .....
Vendi i lindjes shkruhet qyteti ku ke lindur ne Shqiperi .
Cfare paske vertetetuar ti aman kete e dine te gjithe !!!!

ej engjell ti e di po ka plot te tjere qe se dine ..

Sa per ate qyettin qe thuaj ti se eshte ne shqiperi , nje qe nuk e ka haberin e hartes se botes lexon nje passaaporte greke ku thuhet
emri : Mirela
mbimeri: Arifi
Shtetesia :Greke
Qyteti : Dhermi
Ku eshte Shqiperia ketu , a ma spjegon pak ti meqe une s;di te lexoj ne gjuhe te huaja......?
 

mirela

DODONA hajmali
Titulli: Skandaloze:Greqia, nënshtetësi masive emigrantëve të krishterë shqiptarë.

Greqi nuk ka njohur akoma pamvaresine e Kosoves.Ne ditet e kaluara eshte zhvilluar nje manifestim me reth 100 persona kunder pamvaresise se Kosoves dhe kunder shteteve ballkanike qe favorizuan kete pamvarsi.Nje levizje e pamvarur greke u ka kerkuar autoriteteve nderkombetare ti japi minorances greke ne shqiperi te drejten e vetevendosjes qe ju dha shqiptareve te Kosoves.Kjo levizje i ka kerkuar qeverise te Karamanlis qe greqia te njohi panvarsine e Kosoves me kusht te njohjes me perpara te autonomise se Epirit te veriut,perndryshe gjithe greqia do te perfshihet ne protesta qe do te perphapeshin ne gjithe vendin.Kjo u zhvillua para Parlamentit Grek dhe nje perfaqesues e Asociaconir Panepirik ka deklaruar "Epiri dhe Kosova jane raste te ngjasheme dhe per kete arsye dy ceshtje identike nuk mund te kene zgjidhje te NDRYSHME....................


E IMJA;ME KETA LLOJ GREKESH CAMERIA KA PER TU FITUAR ME SHPEJT SA MENDOHET.

\Hapini syte dhe lexojeni e vereni ne koke se cfare do te thoet te kesh nje pasaporte greke me qyetet shqiptar sipas engjellit
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Titulli: Skandaloze:Greqia, nënshtetësi masive emigrantëve të krishterë shqiptarë.

ej engjell ti e di po ka plot te tjere qe se dine ..

Sa per ate qyettin qe thuaj ti se eshte ne shqiperi , nje qe nuk e ka haberin e hartes se botes lexon nje passaaporte greke ku thuhet
emri : Mirela
mbimeri: Arifi
Shtetesia :Greke
Qyteti : Dhermi
Ku eshte Shqiperia ketu , a ma spjegon pak ti meqe une s;di te lexoj ne gjuhe te huaja......?

Ti merr shtetesi greke se jeton atje mos i ngatro gjerat me kombesine ;)


.....Patentat Greke zakonisht shkruajne qytetin e lindjes por ne shume te huaj shkruajne psh Vlore Shqiperi ne disa shkruajne vetem Vlore ne mua shkruan vetem Korce dhe me germa greke nga kjo gje mua te dashur bashkatdhetare sme kane kerkuar kurre pasaporten per verifikim ;) ja nje lehtesi per mua jo nxir kartat qe je i ligjshem etj etj....Cdo te thote qe greku e ben me qellim burrokraci eshte kjo gje.....
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Titulli: Skandaloze:Greqia, nënshtetësi masive emigrantëve të krishterë shqiptarë.

Hapini syte dhe lexojeni e vereni ne koke se cfare do te thoet te kesh nje pasaporte greke me qyetet shqiptar sipas engjellit

Ska mundesi te ndodhe kjo gje me asnje menyre......Ballkani do kthehet permbys kjo gje nuk ndryshon se po ndodhi do ti shikojme patriotet e lapsit te ferrave dhe te pushkes se keshtu derr derr derr bej ter diten une mprapa ekrani te pc por kur te vije puna per vepra do mbyllen shume goja nga pseutopatriote qe llomotasin majtas e djathtas pa qene te dobishem kur gjendja behet kritike.....
 

alfonci

Veri investigatio
Titulli: Skandaloze:Greqia, nënshtetësi masive emigrantëve të krishterë shqiptarë.

shteti dhe populli shqiptar duhet ti kerkoje ndime shtetit mik dhe aleat turk qe te vendosi pjese te ushtrise Turke ne Jugun e vendit.

nese shteti shqiptar nuk eshte ne gjendje te mbroje kufirin dhe propoganden greke per enderra dhe zgjerime territoresh atehere mund te kerkohet ndime nga aleatet.

nje taktike tjeter dinake mund te perdorim qe ne jugun e vendit te dergojme sa me shume patriote nga Kosova dhe Veriu i shqiperise, Maqedonia etj nacionaliste tju jepet Toke per truall me c'mim te lire qe te ndodhen aty dhe ti tregojne grekut zdapin.

keto dy gjera do ndimojne, influencojne,frymezojne dhe shqiptaret qe jetojne ne greqi per te pasur nje ze te forte dhe per Camerine.

LOL i madh jeLOLLOLLOLLOL

Ne u dashka qe ti kerkojme Turqise qe te vendose trupat ne shqiperi, ne kete menyre do te thote qe ne te bejme marrezine e shekullit te 21. Eshte ndryshe te mrbosh kufijnte dhe ndryshe te mbrosh propogandat dhe pretendimet e popujve. Nje gje te tille te gjithe shtetet e evropes e kane problem.

Une habitem qe sesa pak arrijme te nenkuptoje opinoni shqipetare qe antaresimi ne NATO i ka thene lamtumire camerise per nje kohe shume te gjate nese jo pergjithmone. Nga ana tjeter pretendimet per verio-epir kane marrur rrugen e njejte nga pala Greke. Perfshirja ne kete organizate ushtarake do ti minimizoje pretendimet e rrezikshme, do te shmange perfundimisht konfrontimin mes anetareve deri ne nje vullkan krizash mes fuqive te medha se paku dhe do te hape nje kapitull te ri ne perspektivat dhe mardheniet e vendeve tona.

Nese gjer tani Washingtoni ka dhene udhezime por edhe detyrime, tani e tutje do te jene detyra te doemosdoshme per vendin tone. Nese Turqia e Greqia nuk shkojne ne lufte per shkakun e vetem se jane anetare te kesaj organizate dhe qe te dyja mike te SHBA-se, shqiperise do i minimizohet nje mundesi e tille me shumfisha.

E vetmja menyre eshte per ti zgjidhur keto probleme nepermjet diplomacise, megjithse ne menyre jo te persosur Burreli1924 e ka permendur me lart nje menyre shume efikase per te fituar territoret ne cameri, duke investuar biznesment shqipetar dhe te blejne troje atje. Kjo do te conte ne nje situate te ngjashme me lindjen e mesme, por nga ana tjeter eshte diplomacia gjyqesore. Te behet padi per krimet kunder cameve ne gjykatat nderkombetare.

Eshte per te habitur politika servile e shtetit Grek, por duhet kujtuar qe kapitulli i hapesire se saj per veprim gjithnje zvogelohet me rritjen e shtetit shqipetare ekonomikisht, politikisht (Duke ju bashkuar organizatave te rendesishme si NATO dhe BE) si dhe avancimi i saj shoqerore.
 

Зngjεll

___________
Titulli: Skandaloze:Greqia, nënshtetësi masive emigrantëve të krishterë shqiptarë.

Mirela pergjigjet e mia ti ka dhene Spartakusi shume bukur dhe nuk dua te zgjatem me tej sepse ketu po ngaterrojne shtetesine me kombesine . Por desha te shtoja dicka : Une kur te marr pasaporte te huaj une nuk do hedh poshte vendin tim apo gjakun tim ( nuk me detyrojne mua kur te shkoj te hedh poshte kombesine moj nuk ka ligj ne bote te me detyroje ) se kam bere deri me sot ne prefekture kur kam marre karten e identitetit dhe nuk do e bej kurre por qe te marresh pashaporte je e detyruar te shkruhet Shtetesi : Greke apo Shqipetare eshte njesoj per nje grek qe do te marri shtetesi shqipetare dhe ai ne kete menyre do e kete te shkruar por nuk do te thote se ai nuk eshte grek dhe po hedh poshte vendin e tij . Me e mira eshte te arrijme te marrim dubel-shtetesine: une psh do mundohem shume per dubel-shtetesine ndoshta do ia arrij ndoshta jo por ama une nuk betohem para ketyre te hedh poshte Shqiperine kurre nese arrin puna atje , do jetoj pastaj vetem me karten e rezidences kaq .
Plus qe eshte e thjeshte te gjykosh njerzit pa provuar mergimin dhe jeten . Ju flisni ne ajer kot me kot. Per shume persona ne Shqiperi jeta ka arritur ne gjendje qe vetem te arrish te hash nje cope buke dhe kaq ( ajo eshte e verteta per momentin ne Shqiperi me vjen keq ) !!!! .
 

Askushius_DK

Anëtar i ri
Titulli: Skandaloze:Greqia, nënshtetësi masive emigrantëve të krishterë shqiptarë.

ENGJELL... shpirt , sa qenke lodhur me kete pune.....

UUUUUUUUUUUU.... sa mire ti gezojne pasaportat aq me teper qe qenkan dhe shqiptare te krishtere... (pra paskan vertet identitet europian te kosoliduar)...

Ai qe jeton jashte e di shume mire sa gje e poshter eshte kur shkon ne aeroport dhe duhet ti drejtohesh hyrjes per ""Njerez te botes trete""vetem e vetem se ke pasaporte shqiptare , nderkohe qe ne edhe historikisht edhe identitetin e kemi ""EUROPIAN"" !!!!!Ndersa kur ja nxjerr danezen me vjen inat si nuk po ma kontrollon fare....

Persa i perket nderrimit te emrave nga shqiptare ne greke nuk eshte fare e vertete , po kjo vjen nga """INJORACA """ dhe nga ""DYLBERET E ISLAMIT""" qe i fryjne benzine zjarrit per te prishur unitetin veri-jug te Shqiperise .

Si te gjitha praktikat ligjore edhe Greqia nuk""" HA BUKE"" vec vendeve te tjera te EU. Nese ti kerkon te pagezohesh emrit tend zyrtar i shtohet dhe nje emer i dyte qe quhet ""EMER KISHTAR" dhe ky zgjidhet ne regjistrin e asaj kishe ku ti ke bere pagzimin (APSULUTISHT NUK FSHIN TE PARIN) Une jam pagzuar protestant ne DK dhe kam dy emra ..(fare e thjeshte)

Por ka dhe nje klecke , mbasi shumica e pagzimeve jane bere ne Greqi ne kishat greke prandaj dhe emri i dyte eshte grek . Kjo eshte e perkohshme mbasi mbasi """FAN NOLI""" eshte themeluesi i kishes autoqefale ortodokse shiptare me trung kristian ortodoks,por te shkeputur nga kisha greke dhe nese pagzimet behen ne nje kishe ortodokse ne Shqiperi edhe emrat i perkasin regjistrit te asaj kishe ne shqip .Pra brezi i ri eshte ndryshe nga ata te eksodit te madh ...

Ne jeten e perditshme ti zgjedh vete se si do te therrasin njerzit, por ne cdo database sigurisht qe ke emrin tend te pare . Por ka dhe nje mundesi tjerer(praktike ligjore me pagese ne disa shtete) nese ti deshiron te nderrosh komplet emrin e origjines psh . Te gjithe myslinanet qe kane ardhur nga Shqiperia ne Danmark i kane fshire emrat kundrejt pageses ne komune dhe i kane bere kristiane ... (kjo mbetet ne deshiren e secilit)

Persa i perket pasaportes aty shkruhet vetem """NENSHTETSIA""" dhe jo """KOMBESIA""". Po sigurisht ne kompiuter ti figuron me kombesi shqiptare si ne gjithe europen ... Po pse ore aq gomere i dini europianet dhe greket ju ne rastin konkret ... Sic nuk doni ju t`ju nderroje ""KOMBESINE"" as ai nuk ju do juve !!!!...

Po te kishte ndermend greku te na ""ASIMILONTE SHQIPTARET""" ndermjet pasaportave , nuk leshtonte 1400 po 100000...., po problemi eshte qe ato qe i fryjne kesaj pune kane me shume """FRIKEN""" e kristianizmit sesa te grekut !!!!
 

Hard Styler

ђєค๔ђยภtєг
Titulli: Skandaloze:Greqia, nënshtetësi masive emigrantëve të krishterë shqiptarë.

ej engjell ti e di po ka plot te tjere qe se dine ..

Sa per ate qyettin qe thuaj ti se eshte ne shqiperi , nje qe nuk e ka haberin e hartes se botes lexon nje passaaporte greke ku thuhet
emri : Mirela
mbimeri: Arifi
Shtetesia :Greke
Qyteti : Dhermi
Ku eshte Shqiperia ketu , a ma spjegon pak ti meqe une s;di te lexoj ne gjuhe te huaja......?

Ne radhe te pare duke patur dy nenshtetesi kur viziton nje shtet mund te zgjedhesh cilen pashaporte te perdoresh...Nuk e di ty po mua ma shkruajne keshtu:

Pashaporta 1...Shteti Huaj

Emri: Hard
Mbiemri: Styler
Qytetilindjes: Vlore (AL)
Shtetesia: Europiane
Shenja te vecanta: Mental Killer

Pashaporta 2: Shqiperi

Emri: Lere se je djali filanit
Mbiemri: Si eshte babi?
Qytetilindjes: Mire nga shtepia?
Shtetesia: Po andej jashte mire?
Shenja te vecanta: Hajde rruge te mbare...

Ca nuk u morr vesh ketu??? Apo qe polici qe sdi harten e botes eshte budall???


Sa per ty nga mati...ske faj ti jo....ka mami jot me babin...ca te besh do benin qejf te shkretet...ku mendonin aq larg...


:uffa:
 
Top