Skandaloze:Greqia, nënshtetësi masive emigrantëve të krishterë shqiptarë.

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Titulli: Skandaloze:Greqia, nënshtetësi masive emigrantëve të krishterë shqiptarë.

ENGJELL... shpirt , sa qenke lodhur me kete pune.....

UUUUUUUUUUUU.... sa mire ti gezojne pasaportat aq me teper qe qenkan dhe shqiptare te krishtere... (pra paskan vertet identitet europian te kosoliduar)...

Ai qe jeton jashte e di shume mire sa gje e poshter eshte kur shkon ne aeroport dhe duhet ti drejtohesh hyrjes per ""Njerez te botes trete""vetem e vetem se ke pasaporte shqiptare , nderkohe qe ne edhe historikisht edhe identitetin e kemi ""EUROPIAN"" !!!!!Ndersa kur ja nxjerr danezen me vjen inat si nuk po ma kontrollon fare....

Persa i perket nderrimit te emrave nga shqiptare ne greke nuk eshte fare e vertete , po kjo vjen nga """INJORACA """ dhe nga ""DYLBERET E ISLAMIT""" qe i fryjne benzine zjarrit per te prishur unitetin veri-jug te Shqiperise .

Si te gjitha praktikat ligjore edhe Greqia nuk""" HA BUKE"" vec vendeve te tjera te EU. Nese ti kerkon te pagezohesh emrit tend zyrtar i shtohet dhe nje emer i dyte qe quhet ""EMER KISHTAR" dhe ky zgjidhet ne regjistrin e asaj kishe ku ti ke bere pagzimin (APSULUTISHT NUK FSHIN TE PARIN) Une jam pagzuar protestant ne DK dhe kam dy emra ..(fare e thjeshte)

Por ka dhe nje klecke , mbasi shumica e pagzimeve jane bere ne Greqi ne kishat greke prandaj dhe emri i dyte eshte grek . Kjo eshte e perkohshme mbasi mbasi """FAN NOLI""" eshte themeluesi i kishes autoqefale ortodokse shiptare me trung kristian ortodoks,por te shkeputur nga kisha greke dhe nese pagzimet behen ne nje kishe ortodokse ne Shqiperi edhe emrat i perkasin regjistrit te asaj kishe ne shqip .Pra brezi i ri eshte ndryshe nga ata te eksodit te madh ...

Ne jeten e perditshme ti zgjedh vete se si do te therrasin njerzit, por ne cdo database sigurisht qe ke emrin tend te pare . Por ka dhe nje mundesi tjerer(praktike ligjore me pagese ne disa shtete) nese ti deshiron te nderrosh komplet emrin e origjines psh . Te gjithe myslinanet qe kane ardhur nga Shqiperia ne Danmark i kane fshire emrat kundrejt pageses ne komune dhe i kane bere kristiane ... (kjo mbetet ne deshiren e secilit)

Persa i perket pasaportes aty shkruhet vetem """NENSHTETSIA""" dhe jo """KOMBESIA""". Po sigurisht ne kompiuter ti figuron me kombesi shqiptare si ne gjithe europen ... Po pse ore aq gomere i dini europianet dhe greket ju ne rastin konkret ... Sic nuk doni ju t`ju nderroje ""KOMBESINE"" as ai nuk ju do juve !!!!...

Po te kishte ndermend greku te na ""ASIMILONTE SHQIPTARET""" ndermjet pasaportave , nuk leshtonte 1400 po 100000...., po problemi eshte qe ato qe i fryjne kesaj pune kane me shume """FRIKEN""" e kristianizmit sesa te grekut !!!!

Te mos ishte kaq fanatikokristian ky post besoj se do ishte nje post qe tregon shume realitetin (jo se nuk e tregon ;) )
 

Bilderberg

Anëtar i ri
Titulli: Skandaloze:Greqia, nënshtetësi masive emigrantëve të krishterë shqiptarë.

ENGJELL... shpirt , sa qenke lodhur me kete pune.....

UUUUUUUUUUUU.... sa mire ti gezojne pasaportat aq me teper qe qenkan dhe shqiptare te krishtere... (pra paskan vertet identitet europian te kosoliduar)...

Ai qe jeton jashte e di shume mire sa gje e poshter eshte kur shkon ne aeroport dhe duhet ti drejtohesh hyrjes per ""Njerez te botes trete""vetem e vetem se ke pasaporte shqiptare , nderkohe qe ne edhe historikisht edhe identitetin e kemi ""EUROPIAN"" !!!!!Ndersa kur ja nxjerr danezen me vjen inat si nuk po ma kontrollon fare....

Persa i perket nderrimit te emrave nga shqiptare ne greke nuk eshte fare e vertete , po kjo vjen nga """INJORACA """ dhe nga ""DYLBERET E ISLAMIT""" qe i fryjne benzine zjarrit per te prishur unitetin veri-jug te Shqiperise .

Si te gjitha praktikat ligjore edhe Greqia nuk""" HA BUKE"" vec vendeve te tjera te EU. Nese ti kerkon te pagezohesh emrit tend zyrtar i shtohet dhe nje emer i dyte qe quhet ""EMER KISHTAR" dhe ky zgjidhet ne regjistrin e asaj kishe ku ti ke bere pagzimin (APSULUTISHT NUK FSHIN TE PARIN) Une jam pagzuar protestant ne DK dhe kam dy emra ..(fare e thjeshte)

Por ka dhe nje klecke , mbasi shumica e pagzimeve jane bere ne Greqi ne kishat greke prandaj dhe emri i dyte eshte grek . Kjo eshte e perkohshme mbasi mbasi """FAN NOLI""" eshte themeluesi i kishes autoqefale ortodokse shiptare me trung kristian ortodoks,por te shkeputur nga kisha greke dhe nese pagzimet behen ne nje kishe ortodokse ne Shqiperi edhe emrat i perkasin regjistrit te asaj kishe ne shqip .Pra brezi i ri eshte ndryshe nga ata te eksodit te madh ...

Ne jeten e perditshme ti zgjedh vete se si do te therrasin njerzit, por ne cdo database sigurisht qe ke emrin tend te pare . Por ka dhe nje mundesi tjerer(praktike ligjore me pagese ne disa shtete) nese ti deshiron te nderrosh komplet emrin e origjines psh . Te gjithe myslinanet qe kane ardhur nga Shqiperia ne Danmark i kane fshire emrat kundrejt pageses ne komune dhe i kane bere kristiane ... (kjo mbetet ne deshiren e secilit)

Persa i perket pasaportes aty shkruhet vetem """NENSHTETSIA""" dhe jo """KOMBESIA""". Po sigurisht ne kompiuter ti figuron me kombesi shqiptare si ne gjithe europen ... Po pse ore aq gomere i dini europianet dhe greket ju ne rastin konkret ... Sic nuk doni ju t`ju nderroje ""KOMBESINE"" as ai nuk ju do juve !!!!...

Po te kishte ndermend greku te na ""ASIMILONTE SHQIPTARET""" ndermjet pasaportave , nuk leshtonte 1400 po 100000...., po problemi eshte qe ato qe i fryjne kesaj pune kane me shume """FRIKEN""" e kristianizmit sesa te grekut !!!!

Ti paske vendosur emer Danez keshtu?
Bukur fort, por problemi eshte se Danimarka nuk ka qellime dhe interesa per "Vorio Epirin" siç ka greqia, Danimarka nuk ben propagande anti-shqiptare siç ben Greqia (brenda dhe jashte saj), Danimarka nuk u jep Karte te Homogjenitetit Shqiptareve per ti konsideruar dhe futur ne listen e "MINORITAREVE" GREK NE SHQIPERI qe gjoja shtypen nga pushtetaret "turko-shqiptare" (siç i konsoiderojne ata shqiptaret kur dihet mir se jane greket turq te fese se krishtere) dhe ligjet "turko"-shqiptare, Danimarka nuk po kerkon shkeputjen e shqiperise se jugut per te krijuar nje "hellade" epiriote qe nis nga Shkumbini deri ne gjirin e Artes !!!

Nuk ka te beje fare me fene ketu por ka te beje me nje metod asimilimi te ngadalsheme qe sot per sot nuk ndihet dhe nuk kuptohet... Ka te beje me faktin se neser kur femijet e ketyre emigranteve shqiptar (te kartave te famshme te homogjenitetit) do rriten dhe nuk do dine te flasin shqip (se Rrugaçet e poltikes shqiptare nuk e kane vene ujin ne zjarr per hapur shkolla shqipe) por do dine te flasin vetem greqisht, nuk kane per tu ndier shqiptar por minoritar ne Shqiperi ... Neser pas 30-40 vjeteve keta femije shqiptaresh "minoritare" te helenizuar me karta te homogjenitetit kane pe te kerkuar shkeputjen ose autonomine e Shqiperise se jugut dhe bashkimin e saj me Greqine....Neser shqiptaret e Jugut (ata qe nuk u helenizuan) rrezikojne te jene vertet minoritare ne shtepite dhe tokat e tyre te lashta dhe te trasheguara brez pas brezi !!!
Naiviteti dhe paftesia per te pare pertej aparences siperfaqsore te fakteve dhe ngjarjeve ka per ti kushtuar çdo shqiptari me shume sesa arrijme sot ta marrim me mend !!
Neser do jete shume vone per te kuptuar se çfare po ndodh dhe fajtore, shkaktare dhe bashkevuajtes do jemi te gjith!!!

Do vije nje dit dhe do shkruhet neper librat e historise : "Na ishte njehere Shqiperia e lashte dhe shqiptaret e lashte qe u zhduken ne shekullin e 21 pa lene gjurm " Ironike apo jo?? :isterik:


Dhuna ne Janine, per shkak te "Vorio Epirit"


link: [ame="http://www.youtube.com/watch?v=uTxH4cYqcbI"]YouTube - Dhuna ne Janine, per shkak te Vorio Epirit[/ame]
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Titulli: Skandaloze:Greqia, nënshtetësi masive emigrantëve të krishterë shqiptarë.

Bilder, edhe ne pamje te pare, kuptohet shume lehte qellimi. Shqiptaret duke patur varre grekesh ne Shqiperi, duke patur nje minoritet shume te madh shqiptar grek-foles, qe per arsye te ndryshme ekonomike ( apo ketu futet edhe padituria ) do ta kete shume me te lehte jo vetem ta pretendojne por edhe te kontribuojne ne Idene e madhe antishqiptare greke.
 

abstraction

Carpe Diem
Titulli: Skandaloze:Greqia, nënshtetësi masive emigrantëve të krishterë shqiptarë.

une kam marr pashaporte amerikane. A jam tradhtare ?Lol
 

Hard Styler

ђєค๔ђยภtєг
Titulli: Skandaloze:Greqia, nënshtetësi masive emigrantëve të krishterë shqiptarë.

une kam marr pashaporte amerikane. A jam tradhtare ?Lol

ua pa shih kush eshte shoqja ime e dashur...

ti shko merr dhe pashaporte Marsjane ti ja ke plotesuar ditet shqiperise je e falur....ne te gjitha kuptimet :puth::puth::puth:
 

orakulli

Anëtar i Respektuar
Titulli: Skandaloze:Greqia, nënshtetësi masive emigrantëve të krishterë shqiptarë.

Idiotizmi ne kohet moderne po ben kerdine.Nuk e di sa e kenaqshme eshte te jesh Idiot.Me vjen seriozisht keq qe spitalit te madh te te cmendureve te Greqise i jane shtuar se fundmi edhe specia tjeter "idiote shqiptar te konvertuar".Idiotet kane dhe nje veti tjeter,jane krenar per konvertimin e kombesise.
 

abstraction

Carpe Diem
Titulli: Skandaloze:Greqia, nënshtetësi masive emigrantëve të krishterë shqiptarë.

ua pa shih kush eshte shoqja ime e dashur...

ti shko merr dhe pashaporte Marsjane ti ja ke plotesuar ditet shqiperise je e falur....ne te gjitha kuptimet :puth::puth::puth:

dhe ajo me ka ngel pa marre :p

Hi Hard, long time no see :)
 

abstraction

Carpe Diem
Titulli: Skandaloze:Greqia, nënshtetësi masive emigrantëve të krishterë shqiptarë.

Idiotizmi ne kohet moderne po ben kerdine.Nuk e di sa e kenaqshme eshte te jesh Idiot.Me vjen seriozisht keq qe spitalit te madh te te cmendureve te Greqise i jane shtuar se fundmi edhe specia tjeter "idiote shqiptar te konvertuar".Idiotet kane dhe nje veti tjeter,jane krenar per konvertimin e kombesise.

Po ti zotrote e ke marre pashaporten amerikane ? Thuaj te verteten he ? Lol

Ti je si puna e atij : beni si them une, po mos beni si bej une. Ja kshu dhe ti. :qenis:
 

orakulli

Anëtar i Respektuar
Titulli: Skandaloze:Greqia, nënshtetësi masive emigrantëve të krishterë shqiptarë.

Idiotet,se harrova,ne shume raste flasin ose shkruajne ne kllapi.Raporti realitet dhe jorealitet per ta eshte i ndryshem me ate te njerzve normale.
 

orakulli

Anëtar i Respektuar
Titulli: Skandaloze:Greqia, nënshtetësi masive emigrantëve të krishterë shqiptarë.

Une e kam marre zonjushe I(ne anlisht eshte Aj) por jam homogjenizuar.Une jam shqiptar me shtetesi Amerikane.Bile mbaj dhe nje flamur te madh shqiptar te ngritur ne shtepine time.Ligji nuk e ndalon kete.
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Titulli: Skandaloze:Greqia, nënshtetësi masive emigrantëve të krishterë shqiptarë.

Une e kam marre zonjushe I(ne anlisht eshte Aj) por jam homogjenizuar.Une jam shqiptar me shtetesi Amerikane.Bile mbaj dhe nje flamur te madh shqiptar te ngritur ne shtepine time.Ligji nuk e ndalon kete.

Mos u bej qesharak me shume se cje ne ja do te miren Shqiperise mblidhi rrobat dhe kthehu ne Shqiperi me thuaj sa here ke nxjerre ti pasaporten Shqiptare ne per aeroporte une them se deri sa more pasaporten Amerikane se me tej ndoshta se di ku e ke hedhur....u beme tere te zgjuarit e b....... llomotet kot se koti je bere histerik ik re gjej ndonje femer te shfryhesh se do na marre lumi me pseutopatriote si puna tende....pak kemi hallet tona ne kemi dhe ty qe na ben moral....zgjohu ne mengjes shko tek pasqyra dhe fillo dhe beji vetes ne rradhe te pare....Pse pranove pasaporte Amerikane apo se te erdhi pas b...... DHE KUPTOJE UNE KAM PARE PASAPORTE DHE INFORMACIONI I VETEM ESHTE NENSHTETSIA NUK SHKRUAN GJE KOMBESI....PO TE DESHEN NUK NA NDANIN NE TE HUAJ DHE HOMOGJENE.....
 

bledikorcari

Anëtar i Nderuar
Titulli: Skandaloze:Greqia, nënshtetësi masive emigrantëve të krishterë shqiptarë.

Mos u bej qesharak me shume se cje ne ja do te miren Shqiperise mblidhi rrobat dhe kthehu ne Shqiperi me thuaj sa here ke nxjerre ti pasaporten Shqiptare ne per aeroporte une them se deri sa more pasaporten Amerikane se me tej ndoshta se di ku e ke hedhur....u beme tere te zgjuarit e b....... llomotet kot se koti je bere histerik ik re gjej ndonje femer te shfryhesh se do na marre lumi me pseutopatriote si puna tende....pak kemi hallet tona ne kemi dhe ty qe na ben moral....zgjohu ne mengjes shko tek pasqyra dhe fillo dhe beji vetes ne rradhe te pare....Pse pranove pasaporte Amerikane apo se te erdhi pas b...... DHE KUPTOJE UNE KAM PARE PASAPORTE DHE INFORMACIONI I VETEM ESHTE NENSHTETSIA NUK SHKRUAN GJE KOMBESI....PO TE DESHEN NUK NA NDANIN NE TE HUAJ DHE HOMOGJENE.....

cke qe e prish terezine o burr I dheut,
nje fjale e urte thote; kush eshte jashte valles,shume lloj vallesh di.
 

Askushius_DK

Anëtar i ri
Titulli: Skandaloze:Greqia, nënshtetësi masive emigrantëve të krishterë shqiptarë.

BILDERBERG....qe ne fillim e nise gabim me pyetjen :Ti paske vendosur emer Danez keshtu?

Une nuk ka vendosur emer danez por ""EMRIN KISHTAR"" mbasi ne kishe te japin nje liste me 1500 emra kristian dhe ndermjet tyre ka emra qe perdoren ne gjithe europen (kane te njejten rrenje dhe kuptim) gjithashtu shume te perhapur dhe ne Shqiperi . Tani kam dy emra kristian rresht mbasi dhe i pari eshte i tille ,por ne pasaporte detyrimisht eshte i pari , te dytin e vendos nese ke ""TI""" deshire kur ploteson formularet e aplikimit...

Edhe ne Greqi nuk ta ve njeri kallashin ne kishe qe te marresh nje emer , por thjesht do """ZGJEDHESH""" nje emer ....!!!!

Ti e quan asimilim kur vete fakti qe ata qe kane marre pasaporta jane kristiane ose mysliman te kther ne fene e te pareve ,gje qe te gjitha qeverite shqiptare e shehin ne menyre progresive per kthimin ne origjine""IDENTITIT KRISTIAN""". Dikur behej ne Greqi tani behet perbrenda Shqiperise mbasi kemi kishat tona tani...

Si e praqet ti gjendjen, ""POULLSIA""" e gjithe jugut (ka dhe nga veriu ne Greqi)eshte shperngulur ne Greqi dhe po asimilohet .Jeta evolon...... ka miljona njerz vazhdojne te jetojne ne jug dhe sot e kesaj dite, breza te tjere vijne.... mos harro. Po ta marresh nga ana ligjore """HOMOGJENET""" i kane perfituar keto te drejta me """CERTIFIKATAT FALLCO""" te shtetit shqiptar ...nisur dhe nga deshira e vete personale te shqiptareve dhe ne te kundert cdo praktike ligjore brenda Shqiprise eshte ""FALSIFIKIM""" dhe denohet me ligj !!

Edhe qe ne Greqi nuk jane hapur shkolla shqipe , eshte faj i shtetit shqiptar dhe jo ""QELLIM""" i grekut (ka sa te duash ne perendim familje shqiptare dhe kosovare ku femijeve nuk u mesojne te flasin shqip)

Per ndryshimin e kufijve eshte vetem """DEMAGOGJI""" mbasi pas dy javesh hyme ne """NATO""" dhe kufijte nuk ndryshohen ""ME""(flejeni mendjen) as nga veriu e as nga jugu vetem nese do kemi """LUFTE BOTERORE""" !!!!...

Sa per ato 30 vetet qe kane demostruar per Vorio Epirin , jemi ne demokraci ...nuk ka pyll pa derra...

ps. E fundit fare..... s`ka nevoje te kujdesesh ti kaq shume per tokat e mia ne jug , se nuk i prek greku joooo... i zoti e nxjerr gomarin nga balta....
 

Askushius_DK

Anëtar i ri
Titulli: Skandaloze:Greqia, nënshtetësi masive emigrantëve të krishterë shqiptarë.

CYBER SPARTACUS.... mos u merr me ""ORAKULLIN""" se ai ben parashikimin e yjeve me teleskop , s`ka zbritur akoma me kembe ne toke ....

ABSTRACTION....shpirt do rrish urte ti......se BILDERBERG-U i ka """VEGLAT""" e ndryshme nga te tuat....
 

Bilderberg

Anëtar i ri
Titulli: Skandaloze:Greqia, nënshtetësi masive emigrantëve të krishterë shqiptarë.

BILDERBERG....qe ne fillim e nise gabim me pyetjen :Ti paske vendosur emer Danez keshtu?

Une nuk ka vendosur emer danez por ""EMRIN KISHTAR"" mbasi ne kishe te japin nje liste me 1500 emra kristian dhe ndermjet tyre ka emra qe perdoren ne gjithe europen (kane te njejten rrenje dhe kuptim) gjithashtu shume te perhapur dhe ne Shqiperi . Tani kam dy emra kristian rresht mbasi dhe i pari eshte i tille ,por ne pasaporte detyrimisht eshte i pari , te dytin e vendos nese ke ""TI""" deshire kur ploteson formularet e aplikimit...

Edhe ne Greqi nuk ta ve njeri kallashin ne kishe qe te marresh nje emer , por thjesht do """ZGJEDHESH""" nje emer ....!!!!

Ti e quan asimilim kur vete fakti qe ata qe kane marre pasaporta jane kristiane ose mysliman te kther ne fene e te pareve ,gje qe te gjitha qeverite shqiptare e shehin ne menyre progresive per kthimin ne origjine""IDENTITIT KRISTIAN""". Dikur behej ne Greqi tani behet perbrenda Shqiperise mbasi kemi kishat tona tani...

Si e praqet ti gjendjen, ""POULLSIA""" e gjithe jugut (ka dhe nga veriu ne Greqi)eshte shperngulur ne Greqi dhe po asimilohet .Jeta evolon...... ka miljona njerz vazhdojne te jetojne ne jug dhe sot e kesaj dite, breza te tjere vijne.... mos harro. Po ta marresh nga ana ligjore """HOMOGJENET""" i kane perfituar keto te drejta me """CERTIFIKATAT FALLCO""" te shtetit shqiptar ...nisur dhe nga deshira e vete personale te shqiptareve dhe ne te kundert cdo praktike ligjore brenda Shqiprise eshte ""FALSIFIKIM""" dhe denohet me ligj !!

Edhe qe ne Greqi nuk jane hapur shkolla shqipe , eshte faj i shtetit shqiptar dhe jo ""QELLIM""" i grekut (ka sa te duash ne perendim familje shqiptare dhe kosovare ku femijeve nuk u mesojne te flasin shqip)

Per ndryshimin e kufijve eshte vetem """DEMAGOGJI""" mbasi pas dy javesh hyme ne """NATO""" dhe kufijte nuk ndryshohen ""ME""(flejeni mendjen) as nga veriu e as nga jugu vetem nese do kemi """LUFTE BOTERORE""" !!!!...

Sa per ato 30 vetet qe kane demostruar per Vorio Epirin , jemi ne demokraci ...nuk ka pyll pa derra...

ps. E fundit fare..... s`ka nevoje te kujdesesh ti kaq shume per tokat e mia ne jug , se nuk i prek greku joooo... i zoti e nxjerr gomarin nga balta....


Vazhdon ti biesh si kodra pas bregut.. ndofta ke nevoje te lexosh nje artikull shume interesant qe titullohet "Komploti greko-komunist kundër Demokracisë Shqiptare" nga Edith Harxhi dhe Mal Berisha...
linkun e ke ketu: http://www.forumivirtual.com/politi...t-kunder-demokracise-shqiptare.html#post42059

Ne kete artikull do gjesh shume materjale dhe te dhena ne lidhje me ate qe kane bere dhe vazhdojne te bejen greket ne shqiperi
Shpresoj gjithashtu te gjesh pergjgijet e pyetjeve te tua!!!

ps. Tokat e tua ne jug??
Ne dejet e mia rrjedh dhe gjak çami perveçse gjak kosovari/dardani dhe korçari dhe besoj se kam pak me shume te drejt se gjithkush tjeter te kerkoj tokat e familjes sime ne jug qe sot konsiderohen
"hellada" nga magjypet turko-arab te fese se krishtere qe e konsiderojne veten "grek" !
 
Redaktimi i fundit:

abstraction

Carpe Diem
Titulli: Skandaloze:Greqia, nënshtetësi masive emigrantëve të krishterë shqiptarë.

ABSTRACTION....shpirt do rrish urte ti......se BILDERBERG-U i ka """VEGLAT""" e ndryshme nga te tuat....

:qesh::qesh:

Aman se kam qef kur e thua. Na e ben mishin puprrica puprrica. Eshte fjale magjike, eksituse Askush. Ti rradhes qe kaloi the qe e perdore "per shpirt- njeri" na rrejte :p . Harron qe ka efekte te lexuesi. Se nuk e degjojme shpesh kete fjale hyjnore. Ketej degjojme honey, sweety, babe etc etc po jo shpirt . :yahoo:
 

Askushius_DK

Anëtar i ri
Titulli: Skandaloze:Greqia, nënshtetësi masive emigrantëve të krishterë shqiptarë.

BILDERBERG...ne linkun qe solle nuk ka asgje konkrete vetem CV e Edit Harxhit dhe Mal Berishes...

ps. Ceshtja nuk shtrohet psikollogjikisht , por praktikisht ...Vertet mendon se mund te
marresh tokat e tua ne Greqi me ""TAPITE E TURKUT"""" ????... Absurditet ....
 

Askushius_DK

Anëtar i ri
Titulli: Skandaloze:Greqia, nënshtetësi masive emigrantëve të krishterë shqiptarë.

BILDERBERG... ti thua :
magjypet turko-arab te fese se krishtere qe e konsiderojne veten "grek" !!

Difinicion shume interesant ...."""PO TI VETE CFARE IDENTITETI KE""" ????
 

Burrel1924

Anëtar i Respektuar
Titulli: Skandaloze:Greqia, nënshtetësi masive emigrantëve të krishterë shqiptarë.

LOL i madh jeLOLLOLLOLLOL

Ne u dashka qe ti kerkojme Turqise qe te vendose trupat ne shqiperi, ne kete menyre do te thote qe ne te bejme marrezine e shekullit te 21. Eshte ndryshe te mrbosh kufijnte dhe ndryshe te mbrosh propogandat dhe pretendimet e popujve. Nje gje te tille te gjithe shtetet e evropes e kane problem.

Une habitem qe sesa pak arrijme te nenkuptoje opinoni shqipetare qe antaresimi ne NATO i ka thene lamtumire camerise per nje kohe shume te gjate nese jo pergjithmone. Nga ana tjeter pretendimet per verio-epir kane marrur rrugen e njejte nga pala Greke. Perfshirja ne kete organizate ushtarake do ti minimizoje pretendimet e rrezikshme, do te shmange perfundimisht konfrontimin mes anetareve deri ne nje vullkan krizash mes fuqive te medha se paku dhe do te hape nje kapitull te ri ne perspektivat dhe mardheniet e vendeve tona.

Nese gjer tani Washingtoni ka dhene udhezime por edhe detyrime, tani e tutje do te jene detyra te doemosdoshme per vendin tone. Nese Turqia e Greqia nuk shkojne ne lufte per shkakun e vetem se jane anetare te kesaj organizate dhe qe te dyja mike te SHBA-se, shqiperise do i minimizohet nje mundesi e tille me shumfisha.

E vetmja menyre eshte per ti zgjidhur keto probleme nepermjet diplomacise, megjithse ne menyre jo te persosur Burreli1924 e ka permendur me lart nje menyre shume efikase per te fituar territoret ne cameri, duke investuar biznesment shqipetar dhe te blejne troje atje. Kjo do te conte ne nje situate te ngjashme me lindjen e mesme, por nga ana tjeter eshte diplomacia gjyqesore. Te behet padi per krimet kunder cameve ne gjykatat nderkombetare.

Eshte per te habitur politika servile e shtetit Grek, por duhet kujtuar qe kapitulli i hapesire se saj per veprim gjithnje zvogelohet me rritjen e shtetit shqipetare ekonomikisht, politikisht (Duke ju bashkuar organizatave te rendesishme si NATO dhe BE) si dhe avancimi i saj shoqerore.

----------------------------------------------------------------
ne kete rast ti o Alfonc po ju thua shqiptareve se perpjekjet per rikthimin e camerise ka vdekur?
bukur shume mjafton qe tregon se je i pa vendosur, i dobet dhe shpres humbur.
miqesia Turko-Shqiptare do frikesonte greqine, dhe te jemi te sakte se greqia po mos te kishte frike Turqine do kishte ozurpuar jugun e shqiperise ne vitin 1997.
greqia shpenzon 35% te buxhetit ekonomik vetem per forcimin e ushtrise,
serbia 12%
bullgaria, shqiperia,maqedonia, nga 4% te buxhetit.

imagjinoni cfare organizimi bethet ne greqi!

Turqia eshte gatshme te ndimoje shqiperine sidomos ne fushen ushtarake dhe shqiperia duhet ti jape te drejte turqise per nje pushim te mire ne pikat strategjike, kjo do detyronte greket te leshojne pe per shum gjera jo vetem per ceshtjen Came.

shqiperia duhet te nenshkruaj nje marreveshje ushtarake me turqine per 50 vjet qe te mbrohen te drejtat e qytetareve shqiptar dhe ato turq njesoj.
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Titulli: Skandaloze:Greqia, nënshtetësi masive emigrantëve të krishterë shqiptarë.

cke qe e prish terezine o burr I dheut,
nje fjale e urte thote; kush eshte jashte valles,shume lloj vallesh di.

Aman o Bledi po po na bejne budallenj ''disa'' njerez....
Nuk jam kunder patriotizmit te disa antarve POR mos kalojme ne histeri.....kufijte nuk ndryshojne dhe greku e di si qeni.... tani si qen do beje gam gam normale.....Sa per info greqia po shkrin shume reparte ushtarake ne pjesen e janines kosturit mos po i ben per te na vere ne gjume ???
 
Redaktimi i fundit:

Bilderberg

Anëtar i ri
Titulli: Skandaloze:Greqia, nënshtetësi masive emigrantëve të krishterë shqiptarë.

BILDERBERG...ne linkun qe solle nuk ka asgje konkrete vetem CV e Edit Harxhit dhe Mal Berishes...

ps. Ceshtja nuk shtrohet psikollogjikisht , por praktikisht ...Vertet mendon se mund te marresh tokat e tua ne Greqi me ""TAPITE E TURKUT"""" ????... Absurditet ....

Tapite e turkut???
Absurditet!!!
Qe kur na paskan qene tapite e turkut ne çameri zoti askushi, kur dihet shume mir qe çamet jane autoktone dhe jo te ardhur???

Te kujtoj se debmi me dhune i çameve ka ndodhur per here te fundit ne menyre masive ne vitet 1940-1945 dhe jo ne koehn e turkut, dhe shume çam i kane akoma dokumentet e pronesive te tyre dhe tapite e tokave!!


BILDERBERG... ti thua :
magjypet turko-arab te fese se krishtere qe e konsiderojne veten "grek" !!

Difinicion shume interesant ...."""PO TI VETE CFARE IDENTITETI KE""" ????

Sipas teje çfare identiteti mund te kete nje individ me origjine nga kosova, korça dhe çameria? Me siguri jo magjyp azie si si % me e madhe e grekeve te sotem!!
E kam postuar edhe ne tema te tjera linket e studimeve gjenetike te viteve te fundit sipas te cilave gjenetikisht greket e sotem nuk jane europjan dhe as ballkanas por jane nje mix i perzierjeve rracore sllave, turke, arabe dhe afrikane.
Shkenca dhe gjenetika e tregon me mire se çfaredolloj propagande magjypo-turko-arabe te pseudo-grekeve origjinen e tyre te vertete!!

Greek genetist Loukopoulos “The origin of the sickle mutation in Greece evidence from beta S globin gene cluster polymorphisms
(link: The origin of the sickle mutation in Greece; evide...[Hemoglobin. 1991] - PubMed Result)

“…Subsequent haplotype analysis of the b.beta-globin gene cluster in 82 b.betaS chromosomes demonstrated that 79 (96%) belonged to haplotype #19, while the three exceptions (all Hpa I negative) could be explained by a b.delta-b.beta recombination event. Haplotype #19 was never encountered in a parallel study of the 83 b.betaA chromosomes. Comparison of the above results with similar surveys in other parts of the world and consideration of various historical events suggest that the b.betaS mutation was introduced into Greece over the last few centuries by the Saracen raids and/or by settlements of North African slaves brought in by the Arabs, Franks, Venetians, or Ottoman Turks, who have occupied the country over the last millennium.

"HLA genes in Macedonians and the sub-Saharan origin of the Greeks" link: HLA genes in Macedonians and the sub-Saharan origi...[Tissue Antigens. 2001] - PubMed Result

" Greeks are found to have a substantial relatedness to sub-Saharan (Ethiopian) people, which separate them from other Mediterranean groups. Both Greeks and Ethiopians share quasi-specific DRB1 alleles, such as *0305, *0307, *0411, *0413, *0416, *0417, *0420, *1110, *1112, *1304 and *1310. Genetic distances are closer between Greeks and Ethiopian/sub-Saharan groups than to any other Mediterranean group and finally Greeks cluster with Ethiopians/sub-Saharans in both neighbour joining dendrograms and correspondence analyses. The time period when these relationships might have occurred was ancient but uncertain and might be related to the displacement of Egyptian-Ethiopian people living in pharaonic Egypt."

Greke genetist Loukopoulos "zanafilla e drapër mutacion në Greqi dëshmi nga beta S globin gjen grumbull polymorphisms"
(link: zanafilla e drapër mutacion në Greqi; evide ... [hemoglobinë. 1991] - PubMed Result)

"... Pas haplotype analiza e b.beta-globin gjen grumbull në 82 b.betaS chromosomes demonstroi se 79 (96%) i përkasin haplotype # 19, ndërsa të tre përjashtime (Të gjitha të Hpa I negative) mund të shpjegohet me një b. delta-b.beta recombination ngjarje. Haplotype # 19 kurrë nuk ishte hasur në një paralele studimin e 83 b.betaA chromosomes. Krahasimi i rezultateve të mësipërme të ngjashme me vrojtimet e në pjesë të tjera të botës dhe shqyrtimi i ngjarjeve të ndryshme historike tregojnë se b.betaS mutacion ishte futur në Greqi gjatë disa shekujve të fundit nga caraçen bastisjeve dhe / ose nga vendbanimet e Afrikës së Veriut skllevër solli në nga arabët, Franks, Venedikasit, ose turqit otomanë, të cilët kanë pushtuar vend gjatë mijëvjeçarit të fundit. "

"HLA genes maqedonasve dhe në nën-Saharan origjina e grekëve" Lidhje: HLA genes maqedonasve dhe në nën-Saharan origi ... [ind Antigens. 2001] - PubMed Result

"Grekët janë gjetur të kenë një relatedness thelbësore për të sub-Saharan (etiopian) njerëzve, që ata të veçanta nga grupet e tjera mesdhetare. Dyja Grekët dhe Ethiopians share quasi-specific DRB1 alleles, të tilla si * 0305, * 0307, * 0411, * 0413 , * 0416, * 0417, * 0420, * 1110, * 1112, * 1304 * dhe 1310. gjenetike distancat janë më të ngushtë midis grekëve dhe etiopian / sub-Saharan sesa grupet e tjera mesdhetare të çdo grupi dhe në fund grekët grumbull me Ethiopians/sub- Saharans në të dy fqinja bashkimin dendrograms korrespondencë dhe analiza. periudhën e kohës kur këto marrëdhënie mund të ketë ndodhur, por e lashtë ishte e pasigurt dhe mund të jetë e lidhur me zhvendosjen e egjiptian-etiopian njerëzit që jetojnë në pharaonic Egjipt. "
 
Last edited by a moderator:

Askushius_DK

Anëtar i ri
Titulli: Skandaloze:Greqia, nënshtetësi masive emigrantëve të krishterë shqiptarë.

BILDERBERG....lere """"GAZETEN """""" me thuaj me tre fjale cfare ""IDENTITETI "" ke ???

Teorite se cfare jane greket nuk me intresojne fare , ti qe je autokton dhe nuk je magjyp azie.Atehere pse i thua vetes ""CAM"" kur je vete i ""SHPERNGULUR""nga Kosova dhe Korca .... athere emri dhe mbiemri yt.... kujt identiteti dhe kujt qyteterimi i perkasin ????

Te kjo origjina turko-arabe-magjype e ballkanit hyne dhe shume shqiptare jo vetem greket shkencerisht...

ps... U zgjatem shume me kete teme , falenderojme Iliria News Agency per lajmin dhe kjo shtesa jote ne teme si ""SKANDAL""" eshte koplet jashte cdo llogjike ..!!!
 

Bilderberg

Anëtar i ri
Titulli: Skandaloze:Greqia, nënshtetësi masive emigrantëve të krishterë shqiptarë.

BILDERBERG....lere """"GAZETEN """""" me thuaj me tre fjale cfare ""IDENTITETI "" ke ???

Teorite se cfare jane greket nuk me intresojne fare , ti qe je autokton dhe nuk je magjyp azie.Atehere pse i thua vetes ""CAM"" kur je vete i ""SHPERNGULUR""nga Kosova dhe Korca .... athere emri dhe mbiemri yt.... kujt identiteti dhe kujt qyteterimi i perkasin ????

Te kjo origjina turko-arabe-magjype e ballkanit hyne dhe shume shqiptare jo vetem greket shkencerisht...

ps... U zgjatem shume me kete teme , falenderojme Iliria News Agency per lajmin dhe kjo shtesa jote ne teme si ""SKANDAL""" eshte koplet jashte cdo llogjike ..!!!

Ne radhe te pare nuk eshte "Gazete" por jane studime gjenetike te bera nga studjues serioz, dhe ajo qe eshte me ironike eshte fakti se njeri nga studimet eshte bere vete nga 1 grek!!

Jam njeri qe bindjet e mia i bazoj dhe i krijoj ne llogjiken e ftohte te shkences dhe te analizes, dhe si e tille nese shkenca me demostroin se gjenetikisht une si Bilderberg i perkas Y haplogroupit R1B qe eshte haplogroupi me i vjeter i europes ku sipas shpjegimeve te shkencetareve dhe gjenetisteve thuhet se mbartesit meshkujt te Y haplogroupit R1B kane hyre ne europe para 32,000 - 21,000 vitesh para eres sone dhe jane pasardhes te kultures Aurignacian i bie qe te jem me shume autokton se magjypet aziatik te fese se krishtere qe e konsoiderojne veten gabimisht "grek"!!
(link: Aurignacian - Wikipedia, the free encyclopedia )


link shpjegues mbi Y haplogroupit R1B:
http://en.wikipedia.org/wiki/Haplogroup_R1b_(Y-DNA)

Mundohu te besh dallimin midis shpernguljes dhe debimit me dhune pasi jane 2 koncepte te ndryshme si ne aspektin etimologjik ashtu edhe ne ate llogjik!
Shperngulje do te thote kur 1 individ eshte larguar me deshiren e vet.
Debim me dhune do te thote kur te tjere te kane larguar pa deshiren tende me force.

Asnje shqiptar nuk eshte i "shperngulur" nga trojet e veta me deshire, historia e tregon shum qart!
Ta shpjegova shume qarte identitetin tim jam nje shqiptar i perzier vetem me shqiptar te paster puro: shqiptar te kosoves, shqiptar te çamerise dhe shqiptar te korçes dhe jam krenar per te 3 origjinat e mia!!

Te kjo origjina turko-arabe-magjype e ballkanit hyne dhe shume shqiptare jo vetem greket shkencerisht.

Mund te na sjellesh ndonje riferim te lutem (autore, libra) se na paska shqiptare me origjine turko-arabe-magjype?? Edhe sepse eshte shume anakronike ajo qe ke shkruar dhe nuk e di nese arrin ta kuptosh. Nuk egzistojne shqiptar me origjine turko-arabe-magjype, por egzistojne shqip-foles me origjine turko-arabe-magjype qe nuk jane shqiptare!!

Ps. lexoje me vemendje artikullin "Komploti greko-komunist kundër Demokracisë Shqiptare!" nga Edith Harxhi, Mal Berisha se aty nuk eshte thjesht biografia e autoreve por nje studim shume i rendesishem qe dueht te te beje te mendosh

link: http://www.forumivirtual.com/politi...t-kunder-demokracise-shqiptare.html#post42059
 

Nardiusa

Antarë i ri
Greqija si nje super shtet ekonomik i ballkanit ka te drejten e plote politike te dominoje ne rajonin e copetuar dhe te drobitur nga padrejtesite shekullore gjithmon ne kuriz te nje pakice shoqerore qe mundohet te mbijetoje.Dinakeria politike greke shfryezohet ne momentet me kulmore kur njeriu i thjeshte behet endacak per mbijetese,sepse dikush ne vendin e tij,e perbuz,e racon dhe e diskrimino.Ne kete pikpamje ekonomike sepse marja e nenshtetesise greke nga kjo shumice shqiptare behet me te drejte per te mbijetuar nuk ka asgje te keq.Gjithkujt i pelqen jeta dhe ai do ta ndertoje ashtu sec e mendon dhe atje ku i pelqen.
 

vitk

Anëtar i Respektuar
desha te di nga ju forumista se kush i ka siell me teper ane negative shqiperise GREKU apo TURKU
 

sabah

Anëtar i Respektuar
Greqia ka kohe qe po i perdor emigrantet ekonomike shqiptar jo vetem per te pastruar halete e saj qe qelben nje ore larg.Dhe jo vetem kaq,ne vijim te politikave ekspansioniste karshi shqiperise ne kuadrin e "megalidese greke"ajo po perdor si "kale troje"emigrantet shqiptare qe punojne atje.Ne saj te joshjes se paisjes me dokumenta ajo duke perfituar nga fukaralleku i ketyre fatkeqeve i ka detyruar qe shume myslimane shqiptare te ndrojne identitetin ne zyrat e gjendejeve civile shqiptare duke vendosur emra te krishteresh me tingellim grek.Ne kete menyre Greqia ne menyre artificiale ka arritur te shtoje numrin e grekofoneve ne shqiperi.Ate qe greqia nuk e ka arritur ne teritorin shqiptar me forcen e armeve po e arrin ne saj te emigranteve faqezes qe per ca pare te qelbura greke po punojne me dashjen apo padashjen e tyre ne favor te politikave greke jo vetem per asimilimin e tyre ne greqi(kujtoj arvanitasit),por edhe per pretendimet teritoriale greke ne shqiperine e jugut.Keto manovra greke duhen ndalur me cdo kusht.Shteti shqiptar nuk duhet te pranoje identitetin e personave me dyshtetesi.Kjo eshte shume e rrezikeshme per te ardmen e shqiperise.Keta persona qe ndrojne identitetin per nje pasaporte greke ne te ardhmen mund te perdoren mish per top nga ana e shtetit grek per te realizuar qellimet e errta te ketij shteti kunder shqiperise.Mos harroni Greqia mban akoma ne fuqi ligjin e luftes me shqiperine miratuar nga parlamenti Grek ne vitin 1940.
 

vitk

Anëtar i Respektuar
o ti para foles a e kupton ti se jemi popull interasxhi ,njerez vari topat
perse?
Sepse kur na pushtoi turku u bem muhameta dhe hasana sepse kishin interes tani po emigrojne ne greqi dhe po behen jorgo dhe vasila ne perendim po martohen me plaka dhe pleqe prandaj mos shani as grekun e as turkun por sic e thashe se jemi njerez koti dhe pike dhe boll beme si terrez verr verr sikur gjithmone te tjeret na i paskan fajin
 

sabah

Anëtar i Respektuar
o ti para foles a e kupton ti se jemi popull interasxhi ,njerez vari topat
perse?
Sepse kur na pushtoi turku u bem muhameta dhe hasana sepse kishin interes tani po emigrojne ne greqi dhe po behen jorgo dhe vasila ne perendim po martohen me plaka dhe pleqe prandaj mos shani as grekun e as turkun por sic e thashe se jemi njerez koti dhe pike dhe boll beme si terrez verr verr sikur gjithmone te tjeret na i paskan fajin
Ne rast se ti e fut veten ne kategorine e ketyre sojsezeve, qepe e mos fol.Ndryshe permbaju temes dhe mos fol roma pertoma.Nga pushtimi i perandorise otomane(mos e keqperdor fjalen turk)shqiperia nuk ka humbur asnje centimeter katror siperfaqe toke .Shtete te tjera e kane gllaberuar shqiperine.Konvertimi masiv i shqiptareve ishte nje zgjedhje e mencur e te pareve tane qe jo vetem i dha mireqenie shqiperise ,por edhe i ruajti shqiptaret nga politikat asimiluese te kishave ortodokse serbe dhe greke.
 

SempreBarca

Anëtar i Respektuar
Greqija si nje super shtet ekonomik i ballkanit ka te drejten e plote politike te dominoje ne rajonin e copetuar dhe te drobitur nga padrejtesite shekullore gjithmon ne kuriz te nje pakice shoqerore qe mundohet te mbijetoje.Dinakeria politike greke shfryezohet ne momentet me kulmore kur njeriu i thjeshte behet endacak per mbijetese,sepse dikush ne vendin e tij,e perbuz,e racon dhe e diskrimino.Ne kete pikpamje ekonomike sepse marja e nenshtetesise greke nga kjo shumice shqiptare behet me te drejte per te mbijetuar nuk ka asgje te keq.Gjithkujt i pelqen jeta dhe ai do ta ndertoje ashtu sec e mendon dhe atje ku i pelqen.

E qe ne fund me pak fjal skandaloze mund te jet kur jeton per shume vite ne nje shtet dhe nuk te jipet nenshtetsia. Sepse nenshtetsia nuk ta ndrron kombesine, vetem te jep nje leter identifikimi qe te konsideron si banor i atij shteti.
Ta refuzosh nenshtetesine ne po ate shtet ku jeton, nuk eshte trimeri, po budallaki. Un jetoj nserbi dhe kam nenshtetsi. Qfar kisha fitu po mos ta pranoja ket ? Perveq qe kisha mbet pa shtet (dhe ne njefar menyre jam) , isha qujt dhe njeri pa identitet. Kjo nuk eshte ne favorin tim, e as te atij qe jeton ne Greqi.
Bile kjo as nuk eshte skandaloze. Ndersa ta refuzosh kete mundesi perveq qe ben nje skandal nkatror, tregohesh dhe njeri shume i ulet qe mohon te behesh qytetare me plot te drejta si gjithe te tjeret ne ate shtet.
 
Top