Skandaloze:Greqia, nënshtetësi masive emigrantëve të krishterë shqiptarë.

vitk

Anëtar i Respektuar
ne rast se ti e fut veten ne kategorine e ketyre sojsezeve, qepe e mos fol.ndryshe permbaju temes dhe mos fol roma pertoma.nga pushtimi i perandorise otomane(mos e keqperdor fjalen turk)shqiperia nuk ka humbur asnje centimeter katror siperfaqe toke .shtete te tjera e kane gllaberuar shqiperine.konvertimi masiv i shqiptareve ishte nje zgjedhje e mencur e te pareve tane qe jo vetem i dha mireqenie shqiperise ,por edhe i ruajti shqiptaret nga politikat asimiluese te kishave ortodokse serbe dhe greke.

sipas teje skenderbeu ka qene injorante qe luftoi turkun,dhe 500 vjet sundim na paska siell me shume te mire ,kete nuk e dija
fol shqipe dhe leri sojzezat (e dime qe po iken per lesh gjuha shqipe por te pakten mos e kthe mbrapate gjithe e shikoje te ardhmen nga perendimi ti po iken nga lindja)tokat na i kane marre se nuk kemi qene te bashkuare dhe jua kemi dhene vete (sala dhe tani ja dha detin grekut,e ca pjese te tjera ne emer te natos)se kane pasur interesa nje pakice apo individe
 

gerrard73

Anëtar i ri
Ajo qe eshte duke ndodhur ne Greqi me shqiptaret eshte nje proçes i pakthyeshem te "kthimit ne orogjine". Ndonse me permasa te ndryshme dhe i ndryshem edhe ne aparence, i njejti fenomen eshte duke ndodhur edhe ne Itali. Ne Itali nuk ka presione dhe nuk perdoren lejet e qendrimit apo edhe shtetesia si nje presion per te ndryshuar besimin, por shqiptaret ne nje menyre te pavetedishem dhe automatike jane duke u asimiluar nga shoqeria italiane.
Ne Itali nuk ka konvertime te emigranteve shqiptar ne krishterim, por jane femijet shqiptar te lindur nga familje shqiptare qe asimilohen nga shoqeria duke kryer te gjitha ritet fetare si pagzimin apo krezmimin. Me pak fjale ne Itali nuk kemi konvertime por konvertohet e ardhmja e shqiptareve.
Po te shikojme historine paraosmane, dhe deri ne shekullin e XVII, Shqiperia ishte e ndare pothuajse pergjysem, ne jug te krishtere-ortodoks ne veri te krishtere-katolik. Si per ironi te fatit historia duket se do te perseritet. Emigrantet shqiptar qe jetojne ne Greqi kryesisht jane nga jugu i Shqiperise, ndersa emigrantet qe jetojne ne Itali jane kryesht nga veriu i Shqiperise. Flas per emigrantet ne Greqi dhe Itali sepse atje eshte numeri me i madh i tyre.
Deri ketu kemi anen pozitive te medaljes, ndersa ana tjeter e kesaje medalje, ajo negative eshte se ne nje fare menyre rrezikohet edhe identiteti. Nje proçes i tille mund te konsiderohet pozitiv deri atehere kur shqiptaret do te humbin vetem islamin, por nga momenti qe shqiptaret fillojne te humbin identitetin e tyre, dhe nuk konsiderohen me shqiptar, atehere ketu kalojme ne nje tragjedi kombetare.
Politika qe ndjek Greqia ndaj emigrantve eshte nje shkelje e hapur e te drejtave te njeriut, por duhet pranuar se ka qene e vetmja menyre qe greket te ruajne kulturen e tyre, dhe mos te asmilohen ata vet nga emigrantet. Si nje vend i vogel dhe me nje zhvillim me te vone se pjesa tjeter e kontinentit, ka pasur te gjitha mundesite te mesoje tek eksprienca e te tjereve. Po te shikojme vende te vogela si Hollanda apo Danimarka, ato rrezikojne te humbin kulturen dhe vendin e tyre ne favor te emigranteve musliman, per shkak te nje arme me dy teha siç eshte "demokracia". Dhe per t'u mbrojtur nga ky rrezik keta popuj kane filluar te votojne partite e djathta ekstreme.
Ky proçes eshte vetem ne fillimet e tije, dhe me antarsimin ne BE(nese do te vije ndonjehere) ky proçes eshte i destinuar te rritet, dhe jo vetem tek emigrantet por edhe te shqiptaret brenda territorit shqiptar.

 

sabah

Anëtar i Respektuar
sipas teje skenderbeu ka qene injorante qe luftoi turkun,dhe 500 vjet sundim na paska siell me shume te mire ,kete nuk e dija
fol shqipe dhe leri sojzezat (e dime qe po iken per lesh gjuha shqipe por te pakten mos e kthe mbrapate gjithe e shikoje te ardhmen nga perendimi ti po iken nga lindja)tokat na i kane marre se nuk kemi qene te bashkuare dhe jua kemi dhene vete (sala dhe tani ja dha detin grekut,e ca pjese te tjera ne emer te natos)se kane pasur interesa nje pakice apo individe
Qenke shume i indoktrinuar nga feja ne Angli a kudo qe te jesh dhe po mundohesh ti japesh ngjyra te kota fetare temes se hapur.Ketu po diskutohet per rrezikun e asimilimit te shqiptareve nga ana e shtetit grek dhe manovrat e ketij te fundit per ti perdorur shqiptaret kunder shqiptareve.Me sa shoh edhe ti si nje pjese e emigranteve ekonomike per ca dokumentave te qelbura qe u jep shteti ku punon arrin te poshterosh veten pastaj edhe bashkekombasit me ca arsyetime idiote se shqiperia dhe shqiptaret jane te tille e te atille.
 

vitk

Anëtar i Respektuar
Qenke shume i indoktrinuar nga feja ne Angli a kudo qe te jesh dhe po mundohesh ti japesh ngjyra te kota fetare temes se hapur.Ketu po diskutohet per rrezikun e asimilimit te shqiptareve nga ana e shtetit grek dhe manovrat e ketij te fundit per ti perdorur shqiptaret kunder shqiptareve.Me sa shoh edhe ti si nje pjese e emigranteve ekonomike per ca dokumentave te qelbura qe u jep shteti ku punon arrin te poshterosh veten pastaj edhe bashkekombasit me ca arsyetime idiote se shqiperia dhe shqiptaret jane te tille e te atille.

o sabah jo qe nuk po e kthej ne teme fetare se nuk ma ndien fare per pune fesh dhe po te kontrollosh ne te gjitha temat fetare po pe nje postim te vetem nga mua
ta kame then dhe me pare se nuk nai ka fajin as turku as greku etj etj por e kemi vete fajin qe shteti shqipetare asnjehere nuk e ka care Koken per popullin e vete si ne emigrim ashtu dhe ne shqiperi (po flas per keto 19 vitet e fundit)dhe kjo i ka detyruare njerzit qe te nderrojne fe ,emrin ,etj martohet me c te gjeje .
po dhe une jame nje nga ata qe kur ta marre nenshtetesin (nuk eshte shume large)do ta marre e ta hedhe ne hale pashaporten shqipetare sepse nga shteti ime jo ndihmen me te vogel qe nuk kame marre por na i veshtirson dhe me shume ,sa here i kane nderruare pashaportat
cfare poshterimi po me bene mua anglezi ne krahasim me shqiptarin se per nje certifikate do kapish lloj lloj miku,apo shkon ne ambasaden shqipetare dhe nje fjale me ty 20 min ne telefon
nuk e kame se greku eshte flori po qe se turku do ishte ne pozicionin e grekut d m th ne evrope dhe i pasur si greku do kisha te njejtin mendim
meqenese qenke dhe kaqe patriote shkruaje shqipe apo e kemi harruare ne
 

sabah

Anëtar i Respektuar
o sabah jo qe nuk po e kthej ne teme fetare se nuk ma ndien fare per pune fesh dhe po te kontrollosh ne te gjitha temat fetare po pe nje postim te vetem nga mua
ta kame then dhe me pare se nuk nai ka fajin as turku as greku etj etj por e kemi vete fajin qe shteti shqipetare asnjehere nuk e ka care Koken per popullin e vete si ne emigrim ashtu dhe ne shqiperi (po flas per keto 19 vitet e fundit)dhe kjo i ka detyruare njerzit qe te nderrojne fe ,emrin ,etj martohet me c te gjeje .
po dhe une jame nje nga ata qe kur ta marre nenshtetesin (nuk eshte shume large)do ta marre e ta hedhe ne hale pashaporten shqipetare sepse nga shteti ime jo ndihmen me te vogel qe nuk kame marre por na i veshtirson dhe me shume ,sa here i kane nderruare pashaportat
cfare poshterimi po me bene mua anglezi ne krahasim me shqiptarin se per nje certifikate do kapish lloj lloj miku,apo shkon ne ambasaden shqipetare dhe nje fjale me ty 20 min ne telefon
nuk e kame se greku eshte flori po qe se turku do ishte ne pozicionin e grekut d m th ne evrope dhe i pasur si greku do kisha te njejtin mendim
meqenese qenke dhe kaqe patriote shkruaje shqipe apo e kemi harruare ne

Nje gje te kesh parasysh ti anglez i ri.Si do qe te sillesh e sido qe te prezantohesh ajo peshtyma qe ti po hedh mbi vendin e origjines te ka krijuar ne fytyren tende te percudnuar nje stampe qe per ty eshte e padukeshme.Kudo qe te shkosh e ne cilat zyra shteterore apo edhe firmash private ne ate Angline qe per 300 dite te vitit qendron e mbuluar nga mjegulla te huajt do te shquajne pa veshtiresi stampen "made in albania"dhe se perpara tyre qendron nje shqiptar pa nder dhe dinjitet.Mos kujto se po hodhe poshte vendin e origjines dhe po ofendove bashkepatriotet e tu do te kesh respektin e te huajve.Origjinen shqiptare nuk mund ta fshehesh dot ,sado qe te mundohesh ajo do te te ndjeke kemba kembes kudo dhe kurdohere ne cdo vend dhe sa kohe do te besh hije mbi dhe'.Mundohu te krijosh nje imazh te mire per shqiperine aty ku je,vetem kjo do te beje te jesh i respektuar megjithse i huaj ne ate vend.
P.s.Ato padrejtesi qe ty te jane bere dhe te bejne te humbasesh arsyen jane disa persona te vecante me ndjenja jo atdhetare,por edhe me origjina te dyshimta me prejardhje jo te paster shqiptare.Persa i perket turkut,mos harro qe ne Turqi jetojne mbi 6 miljon shqiptare dhe askush nuk i ndalon te deklarohen e te flasin shqip.Turqia eshte nga te paktat vende qe shqiperise po i ofron doren e miqesise,lejon hyrjen e shqiptareve atje pa viza dhe eshte nje partner i fuqishem ushtarak ne mbrojtje te interesave shqiptare ne rajon.
 

vitk

Anëtar i Respektuar
Nje gje te kesh parasysh ti anglez i ri.Si do qe te sillesh e sido qe te prezantohesh ajo peshtyma qe ti po hedh mbi vendin e origjines te ka krijuar ne fytyren tende te percudnuar nje stampe qe per ty eshte e padukeshme.Kudo qe te shkosh e ne cilat zyra shteterore apo edhe firmash private ne ate Angline qe per 300 dite te vitit qendron e mbuluar nga mjegulla te huajt do te shquajne pa veshtiresi stampen "made in albania"dhe se perpara tyre qendron nje shqiptar pa nder dhe dinjitet.Mos kujto se po hodhe poshte vendin e origjines dhe po ofendove bashkepatriotet e tu do te kesh respektin e te huajve.Origjinen shqiptare nuk mund ta fshehesh dot ,sado qe te mundohesh ajo do te te ndjeke kemba kembes kudo dhe kurdohere ne cdo vend dhe sa kohe do te besh hije mbi dhe'.Mundohu te krijosh nje imazh te mire per shqiperine aty ku je,vetem kjo do te beje te jesh i respektuar megjithse i huaj ne ate vend.
P.s.Ato padrejtesi qe ty te jane bere dhe te bejne te humbasesh arsyen jane disa persona te vecante me ndjenja jo atdhetare,por edhe me origjina te dyshimta me prejardhje jo te paster shqiptare.Persa i perket turkut,mos harro qe ne Turqi jetojne mbi 6 miljon shqiptare dhe askush nuk i ndalon te deklarohen e te flasin shqip.Turqia eshte nga te paktat vende qe shqiperise po i ofron doren e miqesise,lejon hyrjen e shqiptareve atje pa viza dhe eshte nje partner i fuqishem ushtarak ne mbrojtje te interesave shqiptare ne rajon.

degjo po te isha anglez dhe te mos krenohem se jame shqipetare nuk me shikoje ne forume ,por debati ishte se perse shqipetaret pranojne te marrin nenshtetesi tjeter vetem e vetem qe te ngelen ne cdo aspekt shqipetare
jo une por dhe brezin tjeter do jene puro shqipetare dhe do jemi krenare por me pashaporte shqipetare nuk rri ,shqipetare me pashaporte te huaje ka lezet nuk e hape fare vetem kapkun tregon dhe te nderojne
ti me thua mua mos e pranoje pashaporten angleze apo cfaredo shteti sepse sdo keme me dinjitetin dhe nderin e duhure (me kujton thenien e enverit bar do hame dhe doren armikut nuk ja shtrijme)por te mbaje kete shqipetaren qe te tallin leshet qeveritaret shqipetare ti nderrojne kur te duan dhe sa here te duan dhe nuk jane disa sic thua ti por kemi 20 vjet dhe te shikojme se sa do zgjase ,dhe po na detyrojne qe te bejme cmos qe ta nderrojme neshtetesin
saper kohen ketu ne angli kjo ma neverite me teper pasi kemi nje klime fantastike si per dimer dhe per vere por perseri ngelem duke bredhure neper bote ,kjo tregone aftesite qe kemi si popull (pasi politikanet vendas i kemi apo jo)

nuk kame ndonje gje kundra turkut dhe i di marrdheniet midis 2 vendeve ,ne e shesim vete vendin tone
 

sabah

Anëtar i Respektuar
degjo po te isha anglez dhe te mos krenohem se jame shqipetare nuk me shikoje ne forume ,por debati ishte se perse shqipetaret pranojne te marrin nenshtetesi tjeter vetem e vetem qe te ngelen ne cdo aspekt shqipetare
jo une por dhe brezin tjeter do jene puro shqipetare dhe do jemi krenare por me pashaporte shqipetare nuk rri ,shqipetare me pashaporte te huaje ka lezet nuk e hape fare vetem kapkun tregon dhe te nderojne
ti me thua mua mos e pranoje pashaporten angleze apo cfaredo shteti sepse sdo keme me dinjitetin dhe nderin e duhure (me kujton thenien e enverit bar do hame dhe doren armikut nuk ja shtrijme)por te mbaje kete shqipetaren qe te tallin leshet qeveritaret shqipetare ti nderrojne kur te duan dhe sa here te duan dhe nuk jane disa sic thua ti por kemi 20 vjet dhe te shikojme se sa do zgjase ,dhe po na detyrojne qe te bejme cmos qe ta nderrojme neshtetesin
saper kohen ketu ne angli kjo ma neverite me teper pasi kemi nje klime fantastike si per dimer dhe per vere por perseri ngelem duke bredhure neper bote ,kjo tregone aftesite qe kemi si popull (pasi politikanet vendas i kemi apo jo)

nuk kame ndonje gje kundra turkut dhe i di marrdheniet midis 2 vendeve ,ne e shesim vete vendin tone
Zoti vitk!Tema e hapur ska te beje me nenshtetesine angleze qe ti pretendon te marresh .Ketu diskutohet per marrje te nenshtetesise greke nga nje pjese emigrantesh ekonomike shqiptare.Sic dihet marrja e nenshtetesise shoqerohet me nje sere detyrimesh qe nenshtetasi ka karshi shtetit qe i jep nenshtetesine.Kjo per rastin e fundit paraqet nje sere rreziqesh per shtetin shqiptar.Greqia sic dihet mban akoma ne fuqi ligjin e luftes me shqiperine aprovuar nga parlamenti grek qe ne vitin 1940.Greqia ka pushtuar me forcen e armeve teritore shqiptare para shpalljes shqiperia shtet i pavarur.Se fundi ne vitin 1944-1945 ajo kreu spastrim etnik ne krahinen shqiptare te Camerise.Ne vazhdimesi ka krijuar incidente dhe provokacione per te plotesuar harten e MEGALIDESE GREKE.Edhe ne vitin 1997 greqia perseri u pergatit per pushtimin e shhqiperise se jugut dhe ne kushtet e renimit te shtetit shqiptar ajo do ta kish realizuar planin e saj.Ishte kundershtimi amerikan dhe kercenimi i shtetit mik Turk qe ndaloi invazionin grek ne 97'.Shteti grek me mbeshtetjen e pakursyer te kishes ortodokse greke dhe filialit te saj ne shqiperi me ne krye Janullatosin po bejne ceshte e mundur per te realizuar politikat asimiluese greke ndaj shqiptareve.Nje nga keto eshte dhe paisja e emigranteve fatkeq shqiptare te cilet per nje kore buke qe fitojne atje jane kthyer ne lepe-peqe te politikave armiqsore greke ndaj shqiperise.Greqia i ka detyruar emigrantet me identitet musliman te ndrojne emrat dhe te vendosin emra me permbajtje dhe tingellim grek ne zyrat e gjendjeve civile shqiptare si dhe te deklarohen "vorioepirote".Kjo perkon pikerisht me pretendimet greke se ne shqiperi jeton nje popullsi e madhe greke.Pra pretendimi per te marre nje pasaporte greke rrit ne menyre artificiale numrin e "grekeve"ne teritorin shqiptar.Mos te shkojme me larg greqia ne vitin 1994 ne masakren e repartit ushtarak ne Peshkepi te gjirokastres kish rekrutuar ne komandot e saj shume emigrante shqiptare dhe i perdori si ushtare kunder shqiptareve.Nga kjo manover greke tremben atdhetaret shqiptare,sepse do tu duhet te luftojne kunder vllezerve te tyre.Urgjentisht shteti shqiptar duhet te ndaloje identitetin e personave me shtetesi te dyzuar,Ata nenshtetas shqiptare qe deshirojne te marrin nenshtetesi greke duhet te çrregjistrohen nga rregjistrat e gjendjeve civile shqiptare.Jane te pakta ato shtete ne bote qe pranojne persona ne neshtetesi te dyzuar.
 

vitk

Anëtar i Respektuar
nuk po te citoje me se u bem si bajat
une e kuptoje se ku e ke hallin ti qe eshte dhe i imi apo te gjitheve atyre qe e quajne veten shqipetare (nuk po flas per nacionalizem)por e keqja eshte o byrazer nga vete ne ,qe ketu fuse drejtusit e shtetit shqipetare per arsye se kane jo 19 por 60apo 70 vjete qe vjedhin (se prape komunistat jane ne krye)dhe per popullsine qe po e mbane gjalle ate vend nuk po bene percapjen me te vogel qe te siguroje pune dhe stabilitet ne vendin tone ne radhe te pare dhe e dyta qe te mbroje te drejtat e tyre kur shkelen ne vendin qe kane emigruare (qe me e keqja eshte greqia pasi kame jetuare dhe vete nja 6-7 vjete)jo vetem kaqe por eshte ky sali fasllici apo dhe dje nano janaqis qe ju lepijne Faqen njeri serbit dhe tjetrit grekut dhe na ka dale nje bythe bollano mu ne zemer te shqiperise dhe bene si i do suma qe dhe kushtetuten e shkelin dhe nuk ka dale ndonje ti thote ndale sa kame degjuare se n q se ti si mysliman hape biznes ne himare direkt te vjen policia bashkiake dhe te detyron ta mbyllesh ,dhe ti e une grindem se perse nje fshatare (nuk po e them me ofendime pasi fut dhe veten ketu)qe mbiell token ne vendin e vete dhe malli i kalbet dhe nuk i shitet dhe tani ka dale ligji qe po mos e mbolli ta sekuestron token,perse nderron emer dhe behet nenshtetas greke ,ta kame thene dhe me siper qe eshte vendi dhe vete shqipetaret (fuse politikanet,hajduta apo cfardo ti quajme )qe po i detyrojne ta bejne kete gje dhe po te them dhe kete se kur ky myslimani shqipetare i shartuare ne emer dhe nenshtetesi greke kur te vije ne shqiperi do kete te drejta dhe ligji apo shteti greke do interesohet me shume per te sesa shteti shqipetare per ty apo mua si shtetasin e vete qe na kane
shpresoje te jemi marre vesh dhe nuk eshte personale apo fetare thjeshte nje debat kur nga pikpamja ime me duket sic jame shprehur me siper
 

sabah

Anëtar i Respektuar
Zoti vitk!Une te jap te drejte per revolten qe cfaq persa u perket padrejtesive qe u behen dhe pengesave qe u krijohen emigranteve shqiptare nga administrata shteterore ne shqiperi,por kjo pune nuk zgjidhet brenda dites.Vijme nga nje shtet komunist totalitar qe i ka bere shumicen e shqiptareve pa moral dhe pa personalitet.I takon rinise e cila eshte me emancipuar persa i perket kultures demokratike,i takon intelektualeve qe shqiptaret te kene informacionin e duhur se cndodh rreth tyre,per tu a hequr friken dhe ndrojtjen karshi personave te veshur me pushtet.Keshtu do te evoluojme edhe ne persa i perket zgjedhjes se personave ne drejtimin e shtetit.Ne kete menyre do ta largojme kete te keqe qe e ka kapur popullin shqiptar.
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Dini gje ndahen akoma keto pasaporta ??? apo kot aplikova per keto biologjiket biometriket gjeometriket si e kane emrin.....
 

PetritKola

Anëtar Aktiv
Titulli: Skandaloze:Greqia, nënshtetësi masive emigrantëve të krishterë shqiptarë.

Eshte thike me dy presa per Greqine,

Fakt eshte se minoritaret banonin ne kufi ne kohen e Enverit dhe nuk ajne arratisur tek atdheu "i tyre".

Sot 27% e minoritareve dalin ne votime.

Neser do te dalin 5% sepse nuk ka interes te kthen nga Greqia per votime.
...

Ne vitin 2010 Greqia si shtet pritet te shpalli falimentimin....Fukarallek-Maskarallek pas saj...
 

Bilderberg

Anëtar i ri
Titulli: Skandaloze:Greqia, nënshtetësi masive emigrantëve të krishterë shqiptarë.

Eshte thike me dy presa per Greqine,
Fakt eshte se minoritaret banonin ne kufi ne kohen e Enverit dhe nuk ajne arratisur tek atdheu "i tyre".
Sot 27% e minoritareve dalin ne votime.
Neser do te dalin 5% sepse nuk ka interes te kthen nga Greqia per votime....

Ne vitin 2010 Greqia si shtet pritet te shpalli falimentimin....Fukarallek-Maskarallek pas saj...

Falimentimin e ka shpallur prej muajsh por ska per ta hedhur njeri jashte BE sepse hedhja jashte e Greqise do deshmoje hapur edhe vet Falimentimin e Bashkimit Europjan si 1 konglomerat fallco dhe i pavlere.

Problemi me falimentimin ekonomik te greqise do veshtirsoje dhe keqsoje ekonomine shqiptare. Ne çmenyre? do pyesi dikush.

Ne Shqiperi kemi per ta ndier rritjen e borxheve te shtetit grek, dhe kemi per ti paguar ne Shqiptaret interesat e larta te borxheve te tyre!!
Po i shpjegoj me poshte disa aspekte ne menyre te thjeshte qe te jete e kuptueshme per te gjithe!!

Shteti Grek ka per te bere prerje nga buxheti ne sektoret e sherbimeve, shendetsise, masave mbrojtese sociale, asitencen socilale, sektorin shteteror, arsimin, kulturen, etj. Kjo politike do shoqerohet me pushime nga puna ne mase te gjere ne cdo nderrmarje ku shteti do ket dhe nuk do ket aksione dhe bashkepronesi, do shoqerohet me ulje te rrogave dhe pensioneve, me ngritje te taksave per popullin dhe nderrmarrjet dhe me rritjen e cmimeve te konsumit te gjere perfshih ketu edhe ushqimin.
Pas ngritjes se taksave nderrmarrjet e vogela dhe te mesme do jene te detyruara te bejne zgjedhje drastike, se ato te medhajat duke qene multinacionale nuk i ndiejne krizat dhe peshen e taksave. Ato te voglat rrezikojne pas ngritjes se taksave te mbyllen dhe te falimentojne ndersa te mesmet do detyrohen ose te futen ne borxhe me bankat ose ti spostojne selite dhe fabrikat e tyre offshore (pra jashte greqise). Shteti grek dhe investitoret grek per te perballuar krizen dhe per te gjetur menyra te tjera per te patur te ardhura jo te taksuara do i nxjerrin firmat e tyre jashte greqise.
E ku mendon se do ti çojn?? Ne Shqiperi e cila nuk eshte pjese e BE dhe si e tille eshte nje zone shfrytezimi ku kontrolli i taksave te shtetit Grek dhe taksave te BE mungon totalisht.
Gjith kjo situate do beje qe shume grek te ngelur pa pune te emigrojne ne vende me te zhvilluara te europes ose te botes. Ndersa ata qe do ngelen aty do derdhen rrugeve neper protesta te stimulua nga qarqet ekstremiste te se djathtes dhe te majtes qe do kerkojne largimin e emigranteve nga greqia dhe shtimin e ligjeve rraciste kunder emigranteve (konkretisht kunder shqiptareve).

Duke marre parasysh faktin se:
1-70% e bankave ne shqiperi jane greke, dhe kjo do sjelle rritjen e komisioneve bankare dhe uljen e interesave te llogarive dhe investimeve financiare qe qytetaret shqiptare mund te kene bere ne keto banka.

2-shume firma dhe nderrmarje ne shqiperi kane pronare dhe aksionere grek (edhe pse ne leter sa per sy e faqe mund te rezultoje emri i ndonje shqiptari) ,kjo ka per te bere uljen e rrogave te puntoreve shqiptar dhe ritjen e cmimeve te produkteve te ketyre nderrmarrjeve (qe shiten ne Shqiperi) plus kesaj edhe ndryshimin e shume aseteve te tjera brenda nderrmarrjeve: pensioni, sigurimet etj.

3- pra kriza ne Greqi ka per te sjelle rritjen e numrit te firmave te tjera greke offshore ne shqiperi te cilat nuk do paguajne taksa dhe dogana as greke dhe as te bashkimit europjan por do paguajne ato mizerabel te shqiperise. Me fjale te tjera do rriten akoma me shume investimet per hegjemonine e ekonomise dhe politikes shqiptare derisa te humbase komplet autonomine e saj!
Nuk mjafton qe shfrytezojne krahun e punes se shiptareve atje ne greqi duke e paguar SHUME LIRE dhe ne te ZEZE shume poshte standarteve europjane, por tani do spostohen ne shumice edhe ne Shqipri per ta shfrytezuar kete krahe pune me çmim akoma me te ulet se ne greqi dhe njehkohesisht duke shfrytezuar edhe legjislacionin dhe sitemin taksapagues shqiptar qe eshte bernut!!!!
mad.gif

Homoseksualet e politikes shqiptare kete aspekt kane per ta konsideruar dhe propaganduar si fitore te politikave te tyre ekonomike duke genjyer popullin se po rrisin mireqenien ne vend duke hapur vende te reja pune!!!
mad.gif
:eek:hh:

Zgjidhja eshte bojkotimi i produkteve dhe firmave greke dhe krijimi i firmave dhe nderrmarrjeve prodhuese me kapital dhe aksioner shqiptar qe te ardhurat te ngelen brenda ne vend ne shqiperi dhe te mos shkojne ne greqi per te paguar borxhet e tyre!
Prandaj shqiptar skllever ishit dhe skllever do mbeteni akoma edhe per shume vite te tjera!!
Shqiptar vazhdoni ti bini te njetes muzike se hjarin keni per tia pare budadalliqeve dhe idiotsise tuaj! :viola:
 
Redaktimi i fundit:
Top