Skulptura ndodhet mbrenda ne bllokun e mermerit.

PiNkY

Anëtar i Nderuar
Titulli: Skulptura ndodhet mbrenda ne bllokun e mermerit.

IMG_1177.jpg

prambanan_relief_by_cieloerde-d38oaof.jpg

statutes.jpg

1g.jpg

Vienna_Statue_by_DarkDeutsch.jpg
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Titulli: Skulptura ndodhet mbrenda ne bllokun e mermerit.

Hungarian artist Ervin Lorلnth Hervé’s new sculpture for Art Market Budapest literally rips out of the lawn at Széchenyi Square. The gigantic man, called “Popped Up,” seems to burst out from under the cover of the square’s lawn, shouting at passersby. The temporary sculpture combines art with nature, surprising visitors while welcoming them to the Eastern capital.

1897679_888719057834819_7593128773363303311_n.jpg


1395923_888719027834822_5524877732344350358_n.jpg


10846420_888719051168153_3823230789444124705_n.jpg


10492451_888721651167893_7237087068142106773_n.jpg


1521897_888719024501489_8190164776112654080_n.jpg
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Titulli: Skulptura ndodhet mbrenda ne bllokun e mermerit.

22587_919620328083463_3173851659123597305_n.jpg
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Titulli: Skulptura ndodhet mbrenda ne bllokun e mermerit.

Peter Demetz, 1969 ~ Figurative wood sculptor

Peter%2BDemetz%2BTutt'Art%40%2B(33).jpg

Peter%2BDemetz%2BTutt'Art%40%2B(1).jpg

Peter%2BDemetz%2BTutt'Art%40%2B(2).jpg

Peter%2BDemetz%2BTutt'Art%40%2B(3).jpg

Peter%2BDemetz%2BTutt'Art%40%2B(5).jpg

Peter%2BDemetz%2BTutt'Art%40%2B(6).jpg

Peter%2BDemetz%2BTutt'Art%40%2B(7).jpg

Peter%2BDemetz%2BTutt'Art%40%2B(8).jpg

Peter%2BDemetz%2BTutt'Art%40%2B(12).jpg

Peter%2BDemetz%2BTutt'Art%40%2B(15).jpg

Peter%2BDemetz%2BTutt'Art%40%2B(16).jpg

Peter%2BDemetz%2BTutt'Art%40%2B(20).jpg

Peter%2BDemetz%2BTutt'Art%40%2B(25).jpg


Peter%2BDemetz%2BTutt'Art%40%2B(32).jpg
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Skulptura ndodhet mbrenda ne bllokun e mermerit.

art1_zpsd825jhlj.jpg

art13_zpsejfjdy1q.jpg

art14_zpshri1oetb.jpg
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Skulptura ndodhet mbrenda ne bllokun e mermerit.

art6_zpsvlrje3pr.jpg


art15_zpsz3bb8gym.jpg


art12_zps14kc9w4i.jpg
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Skulptura ndodhet mbrenda ne bllokun e mermerit.

art11_zpstvawm0xm.jpg


art7_zpspkxccnxx.jpg


art5_zps01zorer7.jpg
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Skulptura ndodhet mbrenda ne bllokun e mermerit.

art9_zpsas63qycy.jpg


art8_zpsanybfu84.jpg


art10_zpshj6usv4e.jpg
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Skulptura ndodhet mbrenda ne bllokun e mermerit.

art2_zpso86iaaiq.jpg


art3_zpshbw1lcho.jpg


art4_zpslb3f3n0h.jpg
 

Malsi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Skulptura ndodhet mbrenda ne bllokun e mermerit.

Nga artet me te bukura . Fantastike veprat :)
 

PiNkY

Anëtar i Nderuar
Titulli: Skulptura ndodhet mbrenda ne bllokun e mermerit.

4302350683_edb6e796f9_b.jpg

San-Pietro-in-Vincoli_Moses-statue_6524.jpg

frvVersaillesPalaceStatue.jpg

NorthPortalCenterOldTestame.jpg


ALAIA-BORGHESE-11.png


napoleon-statue.jpg
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Skulptura ndodhet mbrenda ne bllokun e mermerit.

Krishti i veluar nga Giuseppe Sanmartino ne 1753. Nje nga skulpturat me me fame ne Bote me mijra vizitator ne cdo vit.
Ruhet ne Cappella Sansevero (Na)


kri1_zpsv2opufan.jpg

kri3_zpsmxtrsmsn.jpg

kri2_zpshrphzgpr.jpg

kri4_zpsyi2r62er.jpg
 

jana80

Super Moderator
Titulli: Skulptura ndodhet mbrenda ne bllokun e mermerit.

lauri ka te bej kjo skulptura me sindone??????
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Skulptura ndodhet mbrenda ne bllokun e mermerit.

Jo aspak, sindone ndodhet ne torino. Pastaj ky eshte vetem nje art i shprehur ne fantazine e skulptorit, pasi sindone eshte sipas nje menyre palosje tjeter qe konsiderohet nga kisha si origjinale..:)
 

jana80

Super Moderator
Titulli: Skulptura ndodhet mbrenda ne bllokun e mermerit.

Jo aspak, sindone ndodhet ne torino. Pastaj ky eshte vetem nje art i shprehur ne fantazine e skulptorit, pasi sindone eshte sipas nje menyre palosje tjeter qe konsiderohet nga kisha si origjinale..:)

hmmm lauri pytja ime ishte pak intuitive dhe mbase sh guxuse po te shpjegoj motivin...
kjo skulpture paraqet krishtin me nje cop mbules..(per me shume te vdekur)....verejta une..... mbase shikim i guxuar e krahasim i pavend thjesht mendoja mos kishte lidhje qe skulptori ne 1750 te njihej me sindone e gjitha ketu...(me ngjau sikur ka dashur te gdhend ate njohuri ..si nje gjurme lenese)
 
Redaktimi i fundit:

PiNkY

Anëtar i Nderuar
Titulli: Skulptura ndodhet mbrenda ne bllokun e mermerit.

monumento-pienovi.jpg

Cimitero_di_Staglieno-Genova-DSCF8977.jpg

FA1_6147d.jpg


Statue_Duomo-600x450-600x450.jpg
 

PiNkY

Anëtar i Nderuar
Titulli: Skulptura ndodhet mbrenda ne bllokun e mermerit.

163829489_10b8dcddcd_b.jpg

11%20marchesi-venere.jpg


b03d859508_987978_med.jpg

este_18135643_20100.jpg
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Skulptura ndodhet mbrenda ne bllokun e mermerit.

La Cappella Sansevero è uno dei luoghi più misteriosi e affascinanti di Napoli che racchiude capolavori scultorei di grande pregio tra i quali il Cristo velato realizzato da Giuseppe Sanmartino nel 1753, su commissione del Principe Raimondo di Sangro, alchimista e grande sperimentatore. La perfezione e il realismo del velo aderente al corpo, realizzato da un unico blocco di marmo, supera ogni immaginazione

 
Last edited by a moderator:

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Titulli: Skulptura ndodhet mbrenda ne bllokun e mermerit.

Momenti i gdhendjes se nje vepre arti eshte nje moment sublim. E kam patur gjithnje ender t'a kem shtepine me hapesire te gjere e vepra arti gjithandej! :)
Ndoshta nje dite...
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Arian Kalari - Toscana

Arian Kalari - Skulpture 2.jpgArian Kalari - Skulpture.jpg
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Si prej teli duken!?
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Loy ashtu Jane,nje grusht tela qe marrin jete.
 

Lauri

Anunnak
Antonio Cavova, "Tre Grazie" ne mermer 182cm (1813-16), Muzeum San Pieterburg.
Keta tre femra jane vajzat e Zeus ne mitologjine greke, Aglaia, Eufrosine e Talia qe shoqeronin Perendeshen Afrodite.

gra2_zpsy6krcwmm.jpggra4_zps8e2fb2pw.jpggra1_zpskojtpo2d.jpg
 

Lauri

Anunnak
“Rrëmbimi i Proserpinas” mëton në vetvete shprehjen e komunikimit artistik që trashëgojmë nga baroku. Kjo skulpturë e artistit italian Giovanni Lorenzo Bernini, është e realizuar në periudhën ndërvitase, 1621-1622. Bernini asokohe ishte vetëm 23 vjeç, kur nxori nga mermeri dhe e kredhi për kundjen këtë kryevepër. Përshkrimorja i kësaj vepre zanafillon nga mitologjia dhe kumton aktin e rrëmbimit nga Plutoni i Proserpinas.

proserpina-da-sotto.jpgdettaglio-proserpina.jpgproserpina-dita-plutone-carne.jpg
 

Lauri

Anunnak
Art eshte materjalizimi i mendimit dhe i prijeve qe ka nje person, ne vizatim, skulpture, muzike etj. Por art eshte edhe vezhgimi i artit, ta ndjekesh, ta degjosh..!

20942282-focus-on-details-of-famous-sculpture-of-david-by-michelangelo-florence-italy-europe.jpg
 
Top