Sofra Lezhjane

Me sa di une malesoret kane shitur e kane blere me njeri-tjetrin ate periudhe nga kakarriqi deri ne Adriatik, kudo bregut detit Sepse vetem malesore ka pasur aso kohe ndaj pyeta.
Ne jemi te ram.. llogjikisht qe dikush ka qen para nesh aty... per sykajt tregohet qe kane ardh me nje dele syke..ndaj edhe emri.... per pllumajt psh .. tregohet qe edhe ne petrel paten shku kodra te buta e pjellore... deri sa zune vend ne mal te kakarriqit.. te bum nga lufta.. e semundjet...pra ne kodra jetonin malsort se dikur e permbyste Drini dhe Mati ate vend.
Ksi soj permenden dhe sot bjeshket qe shkojn deri ne Guci.
Kane shetit me gjet kullota per bageti.. aty pastaj dhe kane formu jetesen
 

Frank

Try!
Ne jemi te ram.. llogjikisht qe dikush ka qen para nesh aty... per sykajt tregohet qe kane ardh me një dele syke..ndaj edhe emri.... per pllumajt psh .. tregohet qe edhe ne petrel paten shku kodra te buta e pjellore... deri sa zune vend ne mal te kakarriqit.. te bum nga lufta.. e semundjet...pra ne kodra jetonin malsort se dikur e permbyste Drini dhe Mati ate vend.
Ksi soj permenden dhe sot bjeshket qe shkojn deri ne Guci.
Kane shetit me gjet kullota per bageti.. aty pastaj dhe kane formu jetesen
Ajo ishte ideja ne fakt.
Aty ktu e 300 vjet vetem malesore ka pasur, pastaj se ca ndodhi pas 90’ dihet.
 
Ajo ishte ideja ne fakt.
Aty ktu e 300 vjet vetem malesore ka pasur, pastaj se ca ndodhi pas 90’ dihet.
Te vijn kush dojn tash.. se vet e kena leshu... por eshte interesant qe kur shkoj andej sa ne mal te kakarriqit a ma poshte. Permenden furrat e Nik leks ( pra eshte toponim) qe nuk e ndryshon as koha... dmth babdaja im
 

Frank

Try!
Te vijn kush dojn tash.. se vet e kena leshu... por është interesant qe kur shkoj andej sa ne mal te kakarriqit a ma poshte. Permenden furrat e Nik leks ( pra është toponim) qe nuk e ndryshon as koha... dmth babdaja im
Shenjat do ngelen gjithmone.
Kakarriq-gocaj skane leshuar asnje pellembe, edhe nese shesin vetem malesor-malesor.
Lezha dihet si eshte bere.
Ishull-Shengjin me shume kane zaptuar por edhe kane shitur.
Ishull-Lezhe kane shitur vete, edhe pse nje pjese e madhe e tyre erdhen qe me reformen agrare aty nga komunizmi.(fermat)
Me pas thirren njeri-tjetrin.
Bregamatasit shiten dhe u’a leshuan per sevape por Edhe zaptuan.
Gurez-fushe kuqe Edhe aty nepermjet sistemit te athershem Sepse asnje pellembe skane shitur.
Kshu dmth, por kur thua: vete u’a leshuam ke te drejte.
Le ti gezoje Lezha tashme.
 
Shenjat do ngelen gjithmone.
Kakarriq-gocaj skane leshuar asnje pellembe, edhe nese shesin vetem malesor-malesor.
Lezha dihet si është bere.
Ishull-Shengjin me shume kane zaptuar por edhe kane shitur.
Ishull-Lezhe kane shitur vete, edhe pse një pjese e madhe e tyre erdhen qe me reformen agrare aty nga komunizmi.(fermat)
Me pas thirren njeri-tjetrin.
Bregamatasit shiten dhe u’a leshuan per sevape por Edhe zaptuan.
Gurez-fushe kuqe Edhe aty nepermjet sistemit te athershem Sepse asnje pellembe skane shitur.
Kshu dmth, por kur thua: vete u’a leshuam ke te drejte.
Le ti gezoje Lezha tashme.
Une kur takova njerez ne NY qe kane shit token e shpin me jetu me cdo lloj rrace ne pallat.. zemra mu ngushtu... mjek e profesoresha qe mbyllen gjith diten brenda se u shkun mbrapa femijeve... nuk di dmth.. kaq eshte vorfnu ai vend e sidomos Lezha..
 

Marla

S∩IɹIS
Me shume pune te internuarve e kthyem ne oaz.. ka oas me keq .. mund te kishim perfunduar ne kampin e Tepelenes .
Ai ishte tmerr gjynaf.

Ket luften e klasave dhe eleminimin e kundershtareve ju krhye ne paranoje endhjerit por ndryshe skishte si ta mbante aq gjate pushtetin. Mund te kishte aplikuar komunizem te moderuar sic beri fidel kastro po vari lesht dmth ca iku iku. Gjynaf ata njerez qe vuanten pasojat e tmerrshme por gjynaf dhe ata qe mbajten gojen mbyll kur kishin shume per te thene. :)
 
Ai ishte tmerr gjynaf.

Ket luften e klasave dhe eleminimin e kundershtareve ju krhye ne paranoje endhjerit por ndryshe skishte si ta mbante aq gjate pushtetin. Mund te kishte aplikuar komunizem te moderuar sic beri fidel kastro po vari lesht dmth ca iku iku. Gjynaf ata njerez qe vuanten pasojat e tmerrshme por gjynaf dhe ata qe mbajten gojen mbyll kur kishin shume per te thene. :)
Na cove larg se Fideli ska qen me pak gjakatar.. si Titoja te pakten.. qe ska njeri nga cdo republik e asaj kohe qe se qa me lot mirqenjen e atyre viteve .
 

Marakli^Krapit

Antarë i Respektuar
Ah ashtu na thone ne qe jemi le e rrit e katolik aty .. a je e ardhun ? ?
Un e maj men shengjinin me nji rresht pallate ne rruge dhe shpiat private mrapa, ku e ke pas shpin ti ?
 
Top