Sot, Dita Ndërkombëtare e Fëmijëve

Arfenilla

Themelues i Forumit

children-620x310.jpg


Data 1 Qershori është Dita Ndërkombëtarë e fëmijëve. Fëmijët e të gjitha moshave kërkojnë sot vëmendjen e prindërve dhe shtetit tek ata.
Kjo ditë është jo vetëm një ditë festive, por edhe në një ditë sensibilizimi, për t’i thënë jo dhunës dhe abuzimit ndaj fëmijëve. ثshtë dita kur vetë fëmijët ngrenë zërin për të drejtat e tyre, por në ndryshim nga të rriturit, protesta e tyre bëhet me lojra festive.
Еdhe në Shkup si në mbarë botën, kjo ditë u kushtohet fëmijëve, me aktivitete dhe ngjarje të larmishme arsimore dhe kulturore.
Ne fakt 1 Qershori e ka origjinën nga SHBA-ja dhe Kina. Në vitin 1925 konsulli i përgjithshëm kinez në San Francisko mblodhi së bashku një numër të konsidesueshëm fëmijësh jetim kinezë të celebronin në festivalin e Anijes së Dragoit.
Kjo gjë koncidoi të ishte në të njëjtën ditë me konferencën në fjalë. Festa e 1 Qershorit filloi të festohet pas dy vitesh. Shumë vende të botës e kanë pranuar atë si festën ndërkombetare të fëmijëve dhe realizojnë festime të cilat kanë si qëllim të rrisin vëmendjen në drejtim të mirëqenies së tyre. B LAJMI
 

cent

...Lontano
Titulli: Sot, Dita Ndërkombëtare e Fëmijëve

Gezuar 1 qershorin kalamaja :)
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Titulli: Sot, Dita Ndërkombëtare e Fëmijëve

Gezuar vete .....u rritsh sa me bukur dhe mos u mplaksh kurre!
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Titulli: Sot, Dita Ndërkombëtare e Fëmijëve

Edhe ajo pak femijeri qe me ka ngel i them : mos u rritsh kurre!
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Sot, Dita Ndërkombëtare e Fëmijëve

Gezuar 1 Qershorin!
Mos ua prishni lumturine. Te gjithe prinderit e kemi obligim tua krijojme nje shtet funksional, ligjor ne te cilin respektohen Lirite dhe te drejtat e njeriut si elementi baze per funksionimin normal te nje shoqerie.

Kalamajat e mi ne aktivitete:

11145211_10204559025435364_2035129863281989751_n.jpg


11035538_10204559033475565_8455156416389117382_n.jpg


1549555_927564540635010_6501771896064136934_n.jpg


1978805_927562680635196_1536210316209526557_n.jpg 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Sot, Dita Ndërkombëtare e Fëmijëve

Gezuar 1 qershori gjith femijeve te mbare botes dhe gjith atyre se po plaken me men te fmive :kafeja:
 

lovely

Anëtar i ri
Titulli: Sot, Dita Ndërkombëtare e Fëmijëve

:po:gezuar 1 qershorin yjeve qe jane drite e larget per syte e mij
 
Top