Starton “Euro 2016”, ceremoni madhështore në “Stade de France”

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Starton “Euro 2016”, ceremoni madhështore në “Stade de France”

1465587299hape.jpg


Kampionati Europian i futbollit ka nisur këtë mbrëmje me një ceremoni madhështore në “Stade de France”, që i ka paraprirë ndeshjes së parë të turneut, Francë-Rumani.

Muzikë nën tingujt e DJ-it David Guetta, balet dhe performanca të tjera kanë shënuar nisjen e këtij eventi të shumëpritur.

Gjithashtu, një skuadrilje e aviacionit francez përshkoi qiellin e Parisit, duke fluturuar edhe mbi stadium e duke lëshuar ngjyrat blu, e bardhë e të kuqe, të flamurit të vendit pritës.

Ndërkohë, masat e sigurisë në hyrje të “Stade de France” në Saint Denis kanë qenë shumë të rrepta.

Të gjithë u janë nënshtruar kontrolleve personale, ndërsa të gjitha makinat janë ndaluar dhe kontrolluar në mënyrë shkencore. Edhe hyrjet për gazetarët e parkingjet zyrtare nuk i kanë shpëtuar kontrollit të policisë.

Disa orë para fillimit, edhe zyra e shtypit e stadiumit u evakuua për një kontroll anti-eksploziv. Gazetarët u ftuan që të braktisnin sallën për një mbikëqyrje sa më të imtësishme.

Ndërkohë, përreth impiantit ndodhen të parkuara disa dhjetëra autoblinda të policisë, ndërsa trupa ushtarake anti-turmë patrullojnë çdo perimetër të stadiumit.

/ Top Channel

1465582222_tumblr_o8kgjfULiL1vqb7ufo1_1280.jpg


1465582243_607466045_AG_3430_D3ECA223074778278D2BE35D9A5E5763_3194.JPG


1465582254_607466045_AG_3457_5671C697CC03F134AD6E220E34B01DF3_3194.JPG


1465582267_GettyImages-539248118.jpg


1465582280_GettyImages-539252928.jpg


1465582291_607466045_AG_3436_2BD8100EFCABA6DB78B76A588E3C3B7B_3194.JPG


1465582304_GettyImages-539251644_20160610_180647.jpg


1465582315_GettyImages-539251752.jpg


1465582330_GettyImages-539248898.jpg


1465582641_607466045_AG_3444_936FA73DBF9F6694FFFE3B2A052CA419_3194.JPG


1465582880_2373805_w1.jpg


1465584241_GettyImages-539257652.jpg


1465584252_607466045_PG_6849_68E36FD9A88156DFDF0BE6364B9883C4_3194.JPG


1465584278_607466045_MH_6322_9A5E227B83180B58DEC25529DDED8B26_3194.JPG


1465585173_3522CD6A00000578-3635812-image-a-61_1465584705721.jpg


1465585221_35223A7400000578-0-image-a-19_1465582031700.jpg
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Titulli: Starton “Euro 2016”, ceremoni madhështore në “Stade de France”

Euro 2016, Franca mposht 2-1 Rumaninë në ndeshjen hapëse

1465590133607466045_PG_7338_13B2373B4EC136A8FDF2E116FAF1D198_3194.JPG


“Gjelat” e Deschamps e kanë nisur ashtu siç pritej, duke triumfuar me rezultatin 2-1 ndaj Rumanisë në ndeshjen hapëse të Europianit të organizuar pikërisht në Francë, edhe pse ndeshja nuk ishte edhe aq e lehtë në fushën e lojës.

Pjesa e parë nisi më mirë për rumunët, të cilët edhe pse konsideroheshin si jofavoritë në këtë përballje, arritën ta vinin në vështirësi të parët Francën e yjeve që në minutën e katërt të lojës. Stancu pati një rast të artë për të shënuar, por gjuajtja e tij nga një distancë e afërt me portën kundërshtare u bllokua nga portieri Hugo Lloris.

Megjithatë, “gjelat” e Didier Deschamps janë kundërpërgjigjur menjëherë me anë të Giroud, në minutën e 12, pas krosimit të Payet nga e majta, por sulmuesi i Arsenalit nuk arriti të mposhtte portierin rumun Tatarusanu. Vetëm dy minuta më vonë ishte finalisti i Champions League me Atleticon e Madridit, Antoine Griezmann, ai që tronditi shtyllën për francezët me një gjuajtje me kokë, por vetëm kaq.

45 minutat e para u mbyllën në barazim 0-0, ndërsa në të dytën ishte një panoramë krejt e ndryshme e sfidës, pasi gjatë saj pati plot 3 gola. Të parët ishin francezët që zhbllokuan rezultatin e takimit me anë të Olivier Giroud në minutën e 58 të takimit, pasi arriti të përfitonte nga një dalje jo e mirë e portierit rumun për të devijuar topin me kokë në katërkëndësh.

Rumania nuk u dorëzua kaq shpejt dhe në minutën e 64-t fiton një 11-metërsh, që do të ekzekutohej dhe do të shndërrohej në gol nga sulmuesi Stancu.

Megjithatë, zëvendësimet e 45-minutëshit të dytë rezultuan më efikase për Deschamps përballë rivalit të tij Iordanescu. Aktivizimi i Coman në vend të Griezmann dhe Martial në vend të Pogba i dhanë më shumë gjallëri sulmit francez, që e gjetën golin vetëm një minutë nga fundi i takimit me një supergol të shënuar nga Dimitri Payet. Sulmuesi mori një top nga jashtë zonës së rreptësisë dhe, pasi e kontrolloi mirë atë, lëshoi një të majtë “vrastare” duke e dërguar topin në trekëndëshin e djathtë të portës së mbrojtur nga Tatarusanu.

Mbrojtja më e mirë është sulmi, Rumania e provoi këtë gjë, por sërish nuk ia doli dot përpara superyjeve të Francës që ngjiten kështu vendin e parë në grupit A me 3 pikë, në pritje të takimit të dytë në grup që do të zhvillohet ditën e shtunë, asaj mes Shqipërisë dhe Zvicrës.

1465590824_607466045_PG_7014_C94B1B1085BE903D23DA0BB4EDA0E14C_3194.JPG


1465590885_607466045_PG_7481_F6795E1E8C1B1E6A0240F2E8D5BF4DC3_3194.JPG


1465590898_607466045_MH_4750_B93C75271A1EAB09DB05897DAC20D823_3194.JPG


1465591059_607466045_MH_4713_9DAE4EFE489E8050AA07189D5E191A51_3194.JPG


1465592632_607466045_PG_7728_0E4D6169DC1D5CE9D59A1BB07FEBCB1C_3194.JPG


1465592643_607466045_PG_7798_6AA860263E77437776346F6470B4154A_3194.JPG
 
Top