Strazburg, emigranti shqiptar fiton çështjen ndaj shtetit grek

Love

βeℓℓe â๓e
Emigranti shqiptar ka fituar betejën ndaj shtetit grek në Strazburg, në lidhje me dëbimin e padrejtë që iu bë nga ky vend.
Gjykata Evropiane për të Drejtat e Njeriut i dha të drejtë shtetasit shqiptar, Arben Lisa, dhe vendosi gjobitjen për shtetin Helen ne 12 mijë euro. Shteti grek duhet të paguajë këtë shumë tek emigrant shqiptar si dëmshpërblim për shkeljen e të drejtave të njeriut si dhe 1.500 euro për shpenzime .

strazburg.gif


Emigranti kishte jetuar ligjërisht për disa vite në Greqi me leje të rregullt qëndrimi, që i kishte rinovuar radhazi midis viteve 2003 dhe 2010.

Ndërsa, në 20 prill 2010 kishte bërë kërkesë për rinovim të lejes, gjë që nuk iu mundësua.
Emigranti shqiptar u arrestua nga autoritetet greke me pretendimin se kishte një leje qëndrimi të skaduar dhe pastaj u dërgua në Shqipëri.
I ndodhur në këtë situatë, emigranti shqiptar ka ngritur një padi në Gjykatën e Strazburgut, ndaj shtetit grek. Pasi janë marrë në shqyrtim të gjitha dokumentacionet dhe provat që dispononte Arben Lisa, ka rezultuar se ai ka pasur të drejtë dhe shteti helen kishte shkelur të drejtat e tij.

Ditë më parë një raport të organizatës Human Rights Wahtch theksohej se sulmet ksenofobie ndaj emigrantëve dhe refugjatëve po kthehen në një fenomen shqetësues në Greqi, ndërsa theksohej se gjykatat greke dhe policia nuk kanë marrë asnjë masë ndëshkimi.

Burimi: shekulli
 

jana80

Super Moderator
aq pak pasja kerkuar i gjori
 

lovely

Anëtar i ri
aq pak pasja kerkuar i gjori
[/QUOTE .
nuk eshte puna me kerku por me bashkpunu e mirekuptu pastaj shifra eshte dytesore,,,
fundja GREQIA ka qene e mbingarkuar me emigrate ,kot sjane kapur me kte tipin qe pska pas b me fituar te drejten per te qendruar ne greqi si nje individ me te drejta absolutisht te pranueshme.
pastaj dhe neve sna gjindet karari .Ai paska qene boss
 

Ivy

Fakte ska,veç interpretime.
Teme 2012 e ti pergjigjesh sot eshte njelloj sikur :Na ishte njehere....
 

Ivy

Fakte ska,veç interpretime.
nuk e dija qe kishte dae skadence
nuk thote gje qe eshte e mbyllur si teme
Nuk te citova dhe as te gjykova e dashur.Gola per vete duke e menduar qe ka aq shume ngarje te diteve te sotme sa skam nerva me lodh per ato qe kane kaluar.
Edhe nese do kish date skadence ti e di qe ne jemi mjaft te Zote ne korrigjimin e tyre😉
 

Daisy

Anëtar i Respektuar
Greqia eshte shtet bastard kur vjen puna tek emigrantat sidomos ata shqipetare!
 

Ivy

Fakte ska,veç interpretime.
Greqia eshte shtet bastard kur vjen puna tek emigrantat sidomos ata shqipetare!
Nuk dua ti futemi historirave dhe ngarjeve te ngelura ne histori dhe memorje,por une nga cdo eksperience qe me ka lidh me shtetin grek nuk mund ta them kete
 

Daisy

Anëtar i Respektuar
Nuk dua ti futemi historirave dhe ngarjeve te ngelura ne histori dhe memorje,por une nga cdo eksperience qe me ka lidh me shtetin grek nuk mund ta them kete

Une nuk kam absolutely asnje experience te keqe
Vetem ndonje ishull per pushime me lidh me ate vend.
Sidoqofte nuk mund te flasim vetem per experincat Tona personale.... aq me teper ne nje teme te tille

E sa per historine
Mire eshte te dime nga kemi ardhur, kjo na ndihmon to look forward to the future
 
Top