Stuhia e Jupiterit ( Great Red Spot )

Empire

Antarë i Respektuar
Pika e Madhe e Kuqe e Jupiterit: Stuhia më e famshme e sistemit tonë diellor

YrXfB4LHEoo8HLzorBNpYV-1024-80.jpg

Kur mendoni për Jupiterin, mund të mendoni për madhësinë e tij masive, ose shiritët shumëngjyrësh të gazrave që shtrihen në të gjithë sipërfaqen e tij. Ose mund të mendoni për stuhinë ikonike, atë stuhi të madhe të kuqe të ndezur dy herë më të madhe se Toka që mbetet një nënshkrim i planetit më të madh të sistemit tonë diellor që prej më shumë se një shekulli. Kjo është Pika e Madhe e Kuqe e Jupiterit dhe ajo ka mahnitur njerëzit për breza të tër.

Pika e Kuqe e Madhe e Jupiterit u vërejt për herë të parë në 1831 nga astronomi amator Samuel Heinrich Schwabe, kështu që ne e dimë që stuhia ka ekzistuar për të paktën 150 vjet. Por mund të jetë edhe më e vjetër se kaq. Disa astronomë spekulojnë se, në 1665, kur astronomi Gian Domenico Cassini ( nga emri i të cilit ka marrë emrin misionini NASA's Cassini) shkroi për një "Stuhi të Përhershme", ai iu referua Spotit të Madh të Kuq.

desktop-picture-of-jupiter-from-earth.jpg

Pika e Kuqe e Madhe e Jupiterit është një stuhi gjigande që është gati dy herë më e gjerë se Toka, e cila ndodhet në hemisferën e tij jugore. Në qendër të stuhisë, erërat janë relativisht të qeta, por në skajet e saj, shpejtësia e erës arrin në 270-425 mph (430-680 km / h). Kjo është më shumë se dyfishi i shpejtësisë edhe të uraganeve më të fortë në Tokë, të cilat mund të gjenerojnë shpejtësi të erës deri në 175 mph (281 km / h).

Stuhia përmbahet nga një rrymeë atmosferike që lëviz drejt lindjes në veri të saj dhe një rrymeë që lëviz drejt perëndimit në jug të saj. Ato rryma lëvizëse janë gjithashtu ato që formuan stuhinë në radhë të parë dhe e kanë mbajtur stuhinë të rrotullohet për më shumë se një shekull, tha Glenn Orton, një anëtar i ekipit kryesor të misionit Juno dhe shkencëtar planetar në Laboratorin e Propulsionit Jet të NASA-s.


Jetëgjatësia e Stuhise pjesërisht shpjegohet me faktin se Jupiteri nuk ka një sipërfaqe të fortë. "Qielli" i Jupiterit është i thellë 70 km (44 milje), dhe përbëhet nga shtresa resh të bëra nga akulli i amoniakut, hidrosulfidi i amonit ose akulli i ujit dhe avullit. Shkencëtarët besojnë se nën këto shtresa ekziston një oqean i hidrogjenit të lëngshëm. Dhe nën atë oqean është thelbi i planetit - por shkencëtarët nuk janë akoma të sigurt se nga se është bërë Jupiteri. Në Tokë, uraganet fillojnë të ngadalësohen dhe copëtohen kur arrijnë në tokë të ngurtë, por Pika e Kuqe e Madhe nuk është vërejtur të ngadalësohet.


"Ne mendojmë se çfarë ndodh nëse stuhia godet një baze të qëndrueshme, dhe kjo është kur fillon të ndalojë , përveç nëse ka diçka që nuk e ndalon atë," tha Amy Simon, një shkencëtar i vjetër në Qendrën e Fluturimeve Hapësinore të NASA-s Goddard.

Dhe Pika e Madhe e Kuqe në të vërtetë mund të ndalet . Meqenëse shkencëtarët filluan të vëzhgonin rregullisht stuhinë në 1850, ata kanë vërejtur se stuhia herë pas here zvogëlohet dhe rritet, por aktualisht është në një fazë të tkurrjes. Ajo dikur ishte tre herë më e madhe se diametri i tokës tani është vetëm dy herë më e madhe se diametri i planetit tonë.


Që nga viti 1878, vëzhguesit kanë mbajtur një rekord të fortë të vëzhgimeve të Stuhisë. Në një studim të kohëve të fundit, një ekip shkencëtarësh analizoi vëzhgimet e vjetra dhe i ndërthuri ato me të reja nga anije kozmike të ndryshme moderne, si misionet Voyager dhe Teleskopi Hapësinor Hubble.

"Ka dëshmi në vëzhgimet e arkivuara që Pika e Madhe e Kuqe është rritur dhe është zvogëluar me kalimin e kohës," tha Reta Beebe, një profesore e njohur në Universitetin Shtetëror të New Mexico në Las Cruces, në një prononcim nga NASA .. "Megjithatë, stuhia është mjaft e vogël tani, dhe ka kaluar një kohë e gjatë që kur u rrit e fundit ".


Ndërsa stuhia kontraktohet, ajo gjithashtu rritet më gjatë dhe ndryshon ngjyrën, duke u bërë një ngjyrë portokalli më e fortë. Shkencëtarët nuk janë të sigurt akoma pse po ndodh kjo, por kjo mund të jetë për shkak të reaksioneve kimike pasi materiali i ri është sjellë nga poshtë.

Që nga Prilli 2017, stuhia mati 10,159 milje (16.350 km) të gjera. Kjo është rreth një e treta e përmasave të vërejtura në vitet 1800, tha Orton. Ai tha se stuhia mund të vazhdojë të zvogëlohet për 10-20 vitet e ardhshme, dhe madje edhe mund të zhduket.

IMG_20191019_200426.jpg
IMG_20191019_200459.jpg
 
Redaktimi i fundit:

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Interesante.
Por kur mendon qe nuk pushon asnjehere,dhe se cfare rrymash kimikate e kush e merr vesh perberjen e stuhis,te ngjan pak me "ferrin"qe pershkrujne toksoret ahahahahah.
 
Top