Suksesi, fat apo perkushtim?

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Kam vënë re se, sa më shumë punojme, aq më shumë fat kemi dhe jo rralle mendojme se njerezit e suksesshem nuk merren me ceshtjet e fatit apo urime boshe,
ah sikur?...
Per dike qe ka patur sukses , i eshte dashur nje pune e palodhshme dhe rezultatet i ka ndjere pas nje investimi te madh qe ka kryer.
Nuk besoj se ka sekrete per suksesin pervec perkushtimit dhe pasionit
Mendoni se njerezit e suksesshem nuk kane deshtuar kurre?
Deshtimet behen mesime por, si mendoni ju?....
Cfare te ben te suksesshem?
 
Redaktimi i fundit:

Hope

◕‿◕
Nuk ka sukses pa pune konstante nga mbrapa sic dhe sakrifica (dhe jo paga ne natyre, por e kam fjalen psh perkushtim, kohe e investuar, formim, etc).
E kur them sukses e kam fjalen per sukses te paster, te filluar nga 0 e i fituar me forcat personale... sepse mund te behesh kollaj dikush i suksesshem kur rrugen se fillon nga shkalla me e poshtme, por nga nje nivel superior ( shif ketu te ardhmurat e pasurite e prinderve). Por ky eshte sukses i "blere".
Ekzistojne dhe ata pak njerez ultra te talentuar ne nje fushe X qe kane sukses fale talentit dhe artit qe mund te bejne. Por jane pak, shume pak te tille...

Pjesa tjeter, pune e pune, nate e dite, qe te shohesh pak drite:)
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Nuk ka sukses pa pune konstante nga mbrapa sic dhe sakrifica (dhe jo paga ne natyre, por e kam fjalen psh perkushtim, kohe e investuar, formim, etc).
E kur them sukses e kam fjalen per sukses te paster, te filluar nga 0 e i fituar me forcat personale... sepse mund te behesh kollaj dikush i suksesshem kur rrugen se fillon nga shkalla me e poshtme, por nga nje nivel superior ( shif ketu te ardhmurat e pasurite e prinderve). Por ky eshte sukses i "blere".
Ekzistojne dhe ata pak njerez ultra te talentuar ne nje fushe X qe kane sukses fale talentit dhe artit qe mund te bejne. Por jane pak, shume pak te tille...

Pjesa tjeter, pune e pune, nate e dite, qe te shohesh pak drite:)
Po si cdo medalje qe ka dy ane , une mora ne peshore vetem pjesen e atyre qe suksesin e kane atribut te punes se tyre, pjesen tjeter ne fakt se kisha fare ne llogari :)
Sepse ajo nuk hyn me tek Suksesi ,por zgjedhje individuale per te qene ne qender te vemendjes
 

Vajza

Kupa me kapak, kupa pa kapak.
Staf në FV.AL
Cdo gje varet nga vet neve. Deshira dhe passioni jane me kryesoret.
Njeriu kur ka vullnet e arrin ate qe do.
Nga deshtimet nuk merzitet por vetem meson. Rruga e dijes vetem te ndricon mendjen. Nuk eshte kurre vone per te hapur nje faqe te re ne jeten tone. :)
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Nga eksperienca ime modeste e jeteses mbi kete planet, kam arritur ne perfundimin, se me fat, arrin atje ku dituria nuk te dergon.
elaboroje cik , mos u be i cunguar ne te shprehur
se per diskutim e hapa jo me bo like :p

Dhe skam folur per diturine , por perkushtimin dhe pasionin per te arritur ate qe ti e konsideron sukses
 

Endrra

VIP
Kam ca kushe une qe kan ngel nja 5 here ne klase .
Mesiç din te shkruajn , por me shume zell e perkushtim kane nja dy restorante , 5 pallate e nje resort me pamje nga deti .
Ndersa kusheriri tj qe ka kryer per kimi molekulare, mesic arriti ti bej letrat ne Florida ?
Kshu pra dhe puna e fatit .. qe mos ti hy me thell se cfare njeriu i perkryer esht ky qe jeton ne Florida ?
 

Darius

DENY IGNORANCE
Staf në FV.AL
Psh:
LB eshte kryetar partie nga dituria, zgjuarsia apo fati qe u njoh me familjen Berisha?! Po sa denokrate te tjere ka te zgjuar apo te rritur me kulturen e djathte edhe nuk e paten fatin te jene ne nje post te tille.
ER eshte kryetar partie nga dituria apo sepse e mori FN nga Franca ku shiste ikona te vjedhura neper rrugicat e Parisit, i palare, i rrenuar, i paarsimuar, me pak fjale nje majmun, pra Fati.
IM eshte president sepse eshte i ditur, apo fati e mori perpara si rrjedha e momentin qe ishte student....
GS guvernatori eshte aty nga dituria apo si rrjedhoje e pazareve politike, fati qe kishte te njohur IM
...etj se akoma po eci me makine ?
 

Darius

DENY IGNORANCE
Staf në FV.AL
Une qe jam aty ku jam, mendon ngaqe kisha mbaruar studimet jashte ?!
Apo fati im...., per mua çdo gje eshte fat dhe vetem fat.
 

Endrra

VIP
Qe te jemi serioz.. edhe pse populli yne jo fort i shkruar dhe i lexuar.
Them se nga vezhgimi dhe pervoja e kane len fjalen paç fat .. jo paç zell .
Se zell mund te ken shume Kurse fati eshte nje Faktor i domosdoshem te jesh i suksesshem .
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Te dyja kombinohen.
Por ka nje ndryshim,fati mund te buzeqesh ne nje moment,por nese s`ke zotesine dhe perkushtimin per ta trajtuar `fatin` ne formen dhe menyren e duhur.
Fati shenderrohet shume shpejte, ne nje kujtim,dhe jo ne nje arritje dhe sukses i gjate ne jete.
 

Endrra

VIP
Te dyja kombinohen.
Por ka nje ndryshim,fati mund te buzeqesh ne nje moment,por nese s`ke zotesine dhe perkushtimin per ta trajtuar `fatin` ne formen dhe menyren e duhur.
Fati shenderrohet shume shpejte, ne nje kujtim,dhe jo ne nje arritje dhe sukses i gjate ne jete.
Epo kur Zotesia nuk eshte e pranishme as fati nuk vihet Re... prezdispozohet qe ne start jane njerez me ambicje .. te gjith starten njeheresh ..dhe fituesi eshte jo gjithmon me i miri.
 

The-Cook

Ne Mal me Keca
Pun sakrifice Vendi I duhur e momenti I duhur e perkushtimi te sjellin sukses
Ama si ka ardh koha sot me kte Covid 19 e 19.1 e an upcoming upgrade to covid 20.0 nje zot e di puno e sakrifiko sa te duash smerret vesh gje
 

Frank

Mysybet Anëtar. :D
Ne nje % te madhe (rreth 95%, mendimi im) suksesi vjen si pasoje e dijes, punes dhe perkushtimit.

Do thoni ju po tek 5% kush hyn?

Tek 5% nuk eshte vetem fati por shume faktore.
1-Fati-Jane kto llotarite ne shifra marramendese por qe zene nje % shume te ulet.
2-Trashegimia, dikush trashegon diçka te sukseshme nga paraardhesit. (mund te konsiderohet edhe si fat i mirfillte por qe une nuk e mendoj ashtu sepse eshte lodhur fort dikush para atij qe e trashegon).
3-Lepirja, sa ndeshim ne jeten e perditshme qe arrijne sukses ne pune apo biznes duke u lepire lart e poshte, politikes por edhe me gjere?
 

Mogli

Be good or be good at it
50%me 50% menoj une...puna,perkushtimi,dija e kane shume te veshtire pa fatin me vete
 

The-Cook

Ne Mal me Keca
Trashigimin mund ta marresh ama 80% e atyre (qe njof un) kan marr trashigimi por mrena nje kohe te shkurtur kan dal borxh
Dmth po sju perkushove e humb edhe at trashigimi !
Puna te sjell sukses e suksesi do me shum pun per ta mbajt se kur ja fillo
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Une qe jam aty ku jam, mendon ngaqe kisha mbaruar studimet jashte ?!
Apo fati im...., per mua çdo gje eshte fat dhe vetem fat.
Nuk e pres nga ty kete lloj niveli diskutimi
Ti po ngaterron arsimimin me perkushtimin
Une nuk fola askund per arsimimin sepse nuk ka lidhje kualifikimi i individit per nje gushe te caktuar , me te qenurin i suksesshem

Merr nje shembull fare minimalist

merr persiper te mesosh nje gjuhe te huaj
te duhet fat apo perkushtim?
dhe ne fund e konkludon me sukses per ate qellim i vure vetes!
 

Frank

Mysybet Anëtar. :D
Trashigimin mund ta marresh ama 80% e atyre (qe njof un) kan marr trashigimi por mrena nje kohe te shkurtur kan dal borxh
Dmth po sju perkushove e humb edhe at trashigimi !
Puna te sjell sukses e suksesi do me shum pun per ta mbajt se kur ja fillo
Po ashtu ka raste plot ama e permenda si start ne sukses, se ca ndodh me pas pastaj eshte tjeter mesele.
 

Frank

Mysybet Anëtar. :D
Po nuk punove edhe me ato trashigimi sa as fat e as sukses apo jo ?
Ne vazhdimesi po, por nese dikush trashegon miliarda dhe prona pafund me thon te drejten sduhet pune fare se edhe 200 vjet te jetosh te dalin. :p
 

Darius

DENY IGNORANCE
Staf në FV.AL
Nuk e pres nga ty kete lloj niveli diskutimi
Ti po ngaterron arsimimin me perkushtimin
Une nuk fola askund per arsimimin sepse nuk ka lidhje kualifikimi i individit per nje gushe te caktuar , me te qenurin i suksesshem

Merr nje shembull fare minimalist

merr persiper te mesosh nje gjuhe te huaj
te duhet fat apo perkushtim?
dhe ne fund e konkludon me sukses per ate qellim i vure vetes!
Me thuaj nje ne Shqiperi, qe ka arritur aty ku eshte vetem nga dija, perkushtimi ?!
te sfidoj te me thuash nje emer
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Me thuaj nje ne Shqiperi, qe ka arritur aty ku eshte vetem nga dija, perkushtimi ?!
te sfidoj te me thuash nje emer
Prape shkon te dija
hiqe dijen o njeri se e kam sqaruar me siper
Patjeter qe po , pse ti si i shkove ne maje biznesit pervec investimit ne lek?
Me perkushtim dhe njohuri specifike
marketing , cilesi etj
fatin lere se ka plot qe kane hapur restorante e sia shkel njeri...pse?
Sepse duhet te dish pa te kesh!
 
Top