Suksesi, fat apo perkushtim?

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Vetem perkushtim sakrifica lodhje .si themi ne ketej beje yzmetin punes se ta shpreblen mundin
Per fat kisha ken pa kokerr leku ne xhep.
hajde marrim diplomat e bejme fresk nen hije te pishes se ku i dihet fatit , ka menu nai gjo :p
 

Ivy

Fakte ska,veç interpretime.
Qe te arrish me forcat e tua nje pozicion cfaredo,te duhet pune.Dhe te arrish dicka qe vertete mund ta quajme sukses duhet pune,perkushtim,lodhje e sakrifica Sigurisht te udhehequra dhe te bazuara ne zgjedhje te duhura dhe njohuri te gjera,por mos harroni se dhe fati duhet te jete bashkeudhetar me ne dhete gjitha keto i bejme pasi konsiderohemi te shendetshem?.
Nje here kur nje djale uroi te atin pasi u ndane,shendet dhe durim,ai Iu kunderpergjigj;me uro dhe fat bir sepse edhe te gjithe njerezit e Titanikut ishin te shendetshem ,por skishin fatin me vete.
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
Staf në FV.AL
Une fat s'kam, kshu qe ishalla po me shperblen puna, perkushtimi, sakrificat se me mori lumi :p
 

Lauri

Anunnak
Ne shqiperi suksesi varet tek : "rrofte partia" ciles parti i brohoret.
Ne perendim do thoja zgjuarsia, formimi personal. Jo gjithaq shkolla. Ka mjaft milioner te pashkolle.
 

Darius

DENY IGNORANCE
Staf në FV.AL
@Monique
Kavajsit thone: "O ZOT me jep 2 gram mend sa per te lidhur ushkurin e mbathjeve dhe pjesen tjeter ma jep fat".

Greket e lashte thonin: "Zoti do te te shpetoje nga stuhite e detit por edhe ti duhet te notosh nga pak, perndryshe Zoti do te te mbysi po nuk levize".

Besoj se qe te dyja jane kuptimplote dhe filozofike. Fat ka ai, qe di te kuptoje se fati i ka ardhur ne dere dhe di ta shfrytezoje e ta perdori.
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
@Monique
Kavajsit thone: "O ZOT me jep 2 gram mend sa per te lidhur ushkurin e mbathjeve dhe pjesen tjeter ma jep fat".

Greket e lashte thonin: "Zoti do te te shpetoje nga stuhite e detit por edhe ti duhet te notosh nga pak, perndryshe Zoti do te te mbysi po nuk levize".

Besoj se qe te dyja jane kuptimplote dhe filozofike. Fat ka ai, qe di te kuptoje se fati i ka ardhur ne dere dhe di ta shfrytezoje e ta perdori.
Aha besimi ne zot i miksuar me mitologji
Mgjth mendje mendje jemi :)
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Eshte fat, i caktuar nga Zoti, ndersa ne ketu ia bejme hyzmetin, i marrim parasysh sebepet apo shkaktaret.
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Suksesi eshte perkushtim ne radhe te pare,pastaj dhe fat..po ndodh te kesh fat ne nje gje.po mungon perkushtimi.
 

Ledia

ShKoDrAnE.4.eVeR
hajde marrim diplomat e bejme fresk nen hije te pishes se ku i dihet fatit , ka menu nai gjo :p
Po nuk punove dipllomat i varim ne banjo .ti kemi per clirim shpirti zemra.
Me thuaj nje ne Shqiperi, qe ka arritur aty ku eshte vetem nga dija, perkushtimi ?!
te sfidoj te me thuash nje emer
Une kam arrit ku kam dasht vetem nga puna dhe perkushtimi jem.kam mbaru per dizajn. Kam 15 vjet ne treg pa pas nevoj per asnji nderhyrje. Me sakrifica te medhaja me nga 12 apo 16 ore ne dite pune. Ja kam dal te jem ketu ku jam. Ska lidhje fati fare me mu. Dhe kur me bie puna ketu sakrifikoj shkoj punoj dhe jashte tek njerzit e mi.dhe kthehem investoj per dicka me te mire
Ku eshte fati ketu?
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
perkushtim pune dhe kryesorja zgjuarsi.

edhe keta qe kane sukses prej njohjeve ta zeme kane zgjuarsine e duhur me krijuar strategji. ?
 

Empire

Antarë i Respektuar
E lexova me shum vemendje si tem , edhe opinionet ishin nga me te ndryshmet edhe mese normale sepse cdo kush e percepton suksesin sipas asaj dickaje qe e ben te ndihet mir , sepse cdo kush ka nje koncept te tjeter soj te suksesit , sipas meje sukses eshte kur arrin nje synim ose kur ndiesh mir me dicka qe ke arritur edhe pse njeriu kur nuk mjaftohet kollaj me dicka e kerkon gjithmon me shum , nese rolin kryesor e luan fati apo perkushtimi , nuk jam i sigurt se kush luan rolin kryesor , por i sigurt jam se fati nuk eshte asgje me shum sesa nje ngushellim qe njeriu i jep vetes kur nuk ka arritur synimin qe ka patur ( dmth i bje shkurt , 'nuk ishte fat per tu ber' e nuk kerkon arsyet e shkaqet )
 

Baba nga Durrsi

Antarë i Respektuar
Mendoj qe eshte fat, biles me mire te thuhet "Rrisk" .
Njoh shume njerez qe i perkushtohen seriozisht punes, familjes, objektivave te perditshmerise se tyre, por mezi arrijne te mbyllin muajin, hallet dhe problemet i kane pa hesap dhe te pandara, (si ai garrumlli rones se llacit mbas deres tek shpijat private, qe nuk te ndahet asnjihere mbas deres kryesore- kush ka shpija private te ulta e kupton se per cfar flas :)) por nga ana tjeter shohim shume njerez te tjere qe edhe pse nuk kane punuar asnje dite apo kan mend sa ka nji puldetje, kane standart jetese te kenaqshem dhe jetesen e kane me te lehte.
Jo me kot edhe populli ka nxjerre shprehjet e mocme :
- qellova/isha me fat, pata rriskun e mire, me pa Zoti lart, fati e mire e solli qe..., ishte dite me fat, etj etj
ose te kunderten per te keqen :
- mos e pacim rrisk, mos e pacim ate fat, mos e dhente Zoti, ku qe ai fat i zi, etj etj etj
Veshtire ta gjesh te verteten, por besoj qe me e mira dhe me e drejta do te ishte nje kombinim i duhur ndermjet ketyre dy faktoreve, pa nenvleftesuar asnjerin prej tyre.
 

Darius

DENY IGNORANCE
Staf në FV.AL
Po nuk punove dipllomat i varim ne banjo .ti kemi per clirim shpirti zemra.

Une kam arrit ku kam dasht vetem nga puna dhe perkushtimi jem.kam mbaru per dizajn. Kam 15 vjet ne treg pa pas nevoj per asnji nderhyrje. Me sakrifica te medhaja me nga 12 apo 16 ore ne dite pune. Ja kam dal te jem ketu ku jam. Ska lidhje fati fare me mu. Dhe kur me bie puna ketu sakrifikoj shkoj punoj dhe jashte tek njerzit e mi.dhe kthehem investoj per dicka me te mire
Ku eshte fati ketu?
Ne radhe te pare te uroj suksese ne profesionin tend.
Ledia nese njerezit do te dinin te gjitha "sekretet e njerezimit", ata nuk do te besonin me ne fat, pasi çdo femonen qe do te hasnin do te dinin te kuptonin shkakun e tij.
Gjerat ndodhin ne jete dhe kur na gezojne, i themi vetes se na trokiti fati i mire ne der. Kur na hidherojne, ngushellohemi me faktin se ishte thjeshte "nje fat i keq".

Dija te ben te ditur por eshte e nderthurur me dosmosdo me fatin.
 

Jetmira

Antarë i Respektuar
Fat.
Fati eshte i padrejte per disa :):).
Kam pare njerez qe jane perkushtuar me mund,vullnet studimeve per te arritur aty ku duhet;);).
E ka njerez qe vetem me hapjen e gojes:p:p,kane arritur aty ku nuk duhet.
Po nuk pate fat,nuk ecen sot.
Mundohu sa te duash,fokusohu sa te duash.
Qendro e mbi 10 ore ne libra,po kshu eshte kjo bote sot;);).
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Fat.
Fati eshte i padrejte per disa :):).
Kam pare njerez qe jane perkushtuar me mund,vullnet studimeve per te arritur aty ku duhet;);).
E ka njerez qe vetem me hapjen e gojes:p:p,kane arritur aty ku nuk duhet.
Po nuk pate fat,nuk ecen sot.
Mundohu sa te duash,fokusohu sa te duash.
Qendro e mbi 10 ore ne libra,po kshu eshte kjo bote sot;);).
Nuk e di pse lidhet cdo gje me shkollimin
po ja zeme nje shembull

Marrim rastin e nje individi qe kualifikohet per histori gjeografi , me te tera 10 , i shkelqyer ne ate cfare ka mbaruar.
Cfare do ti ofrohet?
Historian? Pedagog? Arshivist?

Pra qe ne zanafille personi qe eshte lodhur aq shume dhe munduar aq shume , zgjodhi nje dege ku me shume se sa opsionet me siper smund te perfitoj.
Ndoshta ai individ duke qene kaq studioz dhe kaq i zgjuar , nuk duhet te shihte tregun dhe te vendoste te arsimohej apo perfeksionohej per nje dege e cila neser do ishte ne funksion te tij?

Une mendoj se ne rastet e shkollimit, problemi jemi ne ..sepse zgjedhim ne funksion te moshes dhe jo nevojes :)

Nderkohe ajo cfare une quaj sukses lidhet me shume me arritjen e nje objektivi.
Edhe rasti qe te solla ka qene i suksesshem ne llojin e tij , fal punes e mundit
ndryshe do kish qene nje ngeles :p
pra shiheni cik me gjere si tematike , e jo kush beri lek
 

Hope

◕‿◕
@Monique
Une mendoj se ne rastet e shkollimit, problemi jemi ne ..sepse zgjedhim ne funksion te moshes dhe jo nevojes
Kur zgjedhim per shkollimin, zgjedhim dicka ideale ca besojme qe na pershtatet, sepse sic thash ne menyre ideale do ishte mire te benim ate zanat per nje periudh te gjate kohe (30-40 vj).
Kur thua "sipas nevojes" e ke fjalen per cfare kerkon tregu ne momentin e caktuar apo per zanatet qe jane leke-prurse: doktor, avokat, noter e bankier?
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
@Monique

Kur zgjedhim per shkollimin, zgjedhim dicka ideale ca besojme qe na pershtatet, sepse sic thash ne menyre ideale do ishte mire te benim ate zanat per nje periudh te gjate kohe (30-40 vj).
Kur thua "sipas nevojes" e ke fjalen per cfare kerkon tregu ne momentin e caktuar apo per zanatet qe jane leke-prurse: doktor, avokat, noter e bankier?
Po meqe te gjithe e lidhin shkollimin me suksesin = lek
Flas mbi opinionet e me siperme , atyre i referohem
 

Empire

Antarë i Respektuar
Po meqe te gjithe e lidhin shkollimin me suksesin = lek
Flas mbi opinionet e me siperme , atyre i referohem
Jam i mendit te hapet nje tem posacerisht per te percaktuar kuptimin e termit si Sukses edhe termit Fat!!!!!(((( Sa i perket pjeses qe nese dikush ka ven pasuri pa patur shkollim ose edhe shkollim apo me servilizem etj etj sidoqofte menyra qe e ka ven pasurin , nuk i erdhi nga qielli apo nga fati , thjesht ai investoj me servilizem , shkollim , pun , etj , pra nje arritje suksesi jan edhe keto e ska lidhje fati , thjesht varet nga menyra si investon edhe ku investon , fati eshte nje ngushellim per ata qe nuk pranojn gabimet e menyres se cfare investuan edhe ku investuan edhe i fusin nje ishte fati apo rrisku apo kshu e ka shkruar zoti , cili zot ? , Nese ky zoti e shkruan fatin per cdo njeri te ndryshem ateher i bje qe eshte i padrejte , edhe jo i drejte sic pretendohet , me lart lexova qe rrisku ' fati' na qenka i shkruar para se te lindim , supozohet qe njeriu eshte i lir sipas zotave apo feve , si mund te jet i lir ne besim e cdo gje kur fati na qenka i shkruar ? Pra i bje qe cdo gje qe te bejm eshte e shkruar nga zoti si te jemi nje robot i programuar nga zoti , kjo per parafolesit qe ngatertojn realitetin me enderrimet ))))))
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
Staf në FV.AL
Fat.
Fati eshte i padrejte per disa :):).
Kam pare njerez qe jane perkushtuar me mund,vullnet studimeve per te arritur aty ku duhet;);).
E ka njerez qe vetem me hapjen e gojes:p:p,kane arritur aty ku nuk duhet.
Po nuk pate fat,nuk ecen sot.
Mundohu sa te duash,fokusohu sa te duash.
Qendro e mbi 10 ore ne libra,po kshu eshte kjo bote sot;);).
Ne fakt per te ecur sot pervec punes, duhen edhe connections/njohje me shume se sa fat.
 

Baba nga Durrsi

Antarë i Respektuar
Jam i mendit te hapet nje tem posacerisht per te percaktuar kuptimin e termit si Sukses edhe termit Fat!!!!!(((( Sa i perket pjeses qe nese dikush ka ven pasuri pa patur shkollim ose edhe shkollim apo me servilizem etj etj sidoqofte menyra qe e ka ven pasurin , nuk i erdhi nga qielli apo nga fati , thjesht ai investoj me servilizem , shkollim , pun , etj , pra nje arritje suksesi jan edhe keto e ska lidhje fati , thjesht varet nga menyra si investon edhe ku investon , fati eshte nje ngushellim per ata qe nuk pranojn gabimet e menyres se cfare investuan edhe ku investuan edhe i fusin nje ishte fati apo rrisku apo kshu e ka shkruar zoti , cili zot ? , Nese ky zoti e shkruan fatin per cdo njeri te ndryshem ateher i bje qe eshte i padrejte , edhe jo i drejte sic pretendohet , me lart lexova qe rrisku ' fati' na qenka i shkruar para se te lindim , supozohet qe njeriu eshte i lir sipas zotave apo feve , si mund te jet i lir ne besim e cdo gje kur fati na qenka i shkruar ? Pra i bje qe cdo gje qe te bejm eshte e shkruar nga zoti si te jemi nje robot i programuar nga zoti , kjo per parafolesit qe ngatertojn realitetin me enderrimet ))))))
Jo plotësisht I saktë konstatimi yt!
Ka lakuna dhe mbivendosje konceptesh, tjetër gjë është Religjioni pra besimi në Zot, dhe tjetër gjë është përditshmëria jonë njerezore e mbushur me dëshira, ambicje, objektiva dhe rrjedhimisht në arritjen e suksesit individual apo progresit të përgjithshëm
shoqëror.
Çka është hyjnore dhe e shkruar nga Lart, mbetet e tillë dhe pranohet sepse nuk ka arsye ta shpjegojë, ndërsa çfarë është njerëzore është thjesht shkak/pasojë, aksion /reaksion, etj më radhë.
- Njëherë po ecnin rrugës Arsyeja dhe Fati.
Pasi kishin bëre goxha rrugë në këmbë, Fati i thotë Arsyes:
Jam shumë I lodhur, po shtrihem këtu në rrugë të pushoj ca...
Arsyeja e habitur I thote:
Jo jo, ti nuk mund ta besh këtë gjë sepse të shtriheshin në mes të rrugës është shumë e rrezikshme, eja të ulemi në anë të rrugës ku janë hijet e atyre pemëve dhe pushojmë sa të duash!
Jo, jo, u përgjigj Fati,- shko vetë po deshe sepse unë jam mirë ktu ku jam shtrirë.
Ashtu ngeli, Fati u shtri në mes të rrugës të shplodhej ndërsa Arsyeja shkoi te pushonte jashtë rrugës, në hijen e pemëve.
Pas pak kohësh, vjen një makinë dhe sheh Fatin të shtrirë përdhe në mes të rrugës, frenon menjëherë dhe manovron për ta evituar, mirëpo nga manovra shkon dhe përplaset direkt me pemën ku po pushonte Arsyeja!!!
Morali: Aty ku ndërhyn Fati, nuk ka arsye shpjegimi, gjithçka del jashtë kapaciteteve njerëzore.
Duket si diskutim me doza religjioze, por në thelb përmban pikërisht binomin që ka shoqëruar njerëzimin qysh në lashtësi, pra atë të lidhjes midis Fatit dhe Njerëzores. ??️
 

Empire

Antarë i Respektuar
Jo plotësisht I saktë konstatimi yt!
Ka lakuna dhe mbivendosje konceptesh, tjetër gjë është Religjioni pra besimi në Zot, dhe tjetër gjë është përditshmëria jonë njerezore e mbushur me dëshira, ambicje, objektiva dhe rrjedhimisht në arritjen e suksesit individual apo progresit të përgjithshëm
shoqëror.
Çka është hyjnore dhe e shkruar nga Lart, mbetet e tillë dhe pranohet sepse nuk ka arsye ta shpjegojë, ndërsa çfarë është njerëzore është thjesht shkak/pasojë, aksion /reaksion, etj më radhë.
- Njëherë po ecnin rrugës Arsyeja dhe Fati.
Pasi kishin bëre goxha rrugë në këmbë, Fati i thotë Arsyes:
Jam shumë I lodhur, po shtrihem këtu në rrugë të pushoj ca...
Arsyeja e habitur I thote:
Jo jo, ti nuk mund ta besh këtë gjë sepse të shtriheshin në mes të rrugës është shumë e rrezikshme, eja të ulemi në anë të rrugës ku janë hijet e atyre pemëve dhe pushojmë sa të duash!
Jo, jo, u përgjigj Fati,- shko vetë po deshe sepse unë jam mirë ktu ku jam shtrirë.
Ashtu ngeli, Fati u shtri në mes të rrugës të shplodhej ndërsa Arsyeja shkoi te pushonte jashtë rrugës, në hijen e pemëve.
Pas pak kohësh, vjen një makinë dhe sheh Fatin të shtrirë përdhe në mes të rrugës, frenon menjëherë dhe manovron për ta evituar, mirëpo nga manovra shkon dhe përplaset direkt me pemën ku po pushonte Arsyeja!!!
Morali: Aty ku ndërhyn Fati, nuk ka arsye shpjegimi, gjithçka del jashtë kapaciteteve njerëzore.
Duket si diskutim me doza religjioze, por në thelb përmban pikërisht binomin që ka shoqëruar njerëzimin qysh në lashtësi, pra atë të lidhjes midis Fatit dhe Njerëzores. ??
Tani po tregon perralla ? Njeriu e ka lidhur fatin me perditshmerin nga mungesa e diturise te jap nje shpjegim perse ndodhi dicka , poashtu edhe fen edhe i bie shkurt ishte fati rrisku apo deshi zoti ?
 

Ridexxx

Antarë i Respektuar
Sukseset me te medha vijne nga deshtimet e para.
Flas nga eksperienca me biznesin. Ditet e para ishte deshtim total, pastaj avash avash fillova te permisoj disa gjera, gradualisht me perkushtim puna rritej dhe pata me shume sukses. Por mos harrojme pervec perkushtimit, mbi te gjitha eshte vendosmeria.
 

Ridexxx

Antarë i Respektuar
Fati mund te te ndihmoje por menyren se si mund ta ndertosh suksesin varet prirja qe ke dhe cilesite qe thashe mesiper.
 

Desa

Felix - Culpa
Nuk besoj në fat edhe pse më intrigon thënia: fortes fortuna adiuvat. Do thoja një kombinim i vendimmarjeve të duhura, në lidhje me kompetencat që për atë moment posedon. Shtoja kësaj edhe vullnetin, përkushtimin dhe punën e palodhshme, voila suksesin.
 
  • Më pëlqen
Reactions: Ivy
Top