Te dalesh me nje burre me te ri se vetja, pse dhe si...

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Dikur, te dilje perkrah nje partnereje dhjete vjet me te vogel, ishte privilegj vetem i meshkujve. Tani gjithnje e me shume femrat refuzojne bashkemoshataret e tyre para djemve me te rinj. Perse? Jua shpjegojme ne, se bashku me ndonje truk nese ju pelqen dikush dhe deshironi te martoheni.


Nese mendoni se eshte nje tendence e cila i perket vetem Hollivudit dhe rrethinave te tij, e keni gabim. Numri i femrave te medha ne moshe qe vendosin te krijojne nje lidhje me nje djale me te ri se vetja, po rritet dita-dites. Natyrisht qe shembujt me te mire jane Demi Moore, Mariah Carey, Halle Berry, Madonna, Lory Del Santo, Amanda Lear... Megjithate, nuk e kemi fjalen per VIP-at, por per grate e thjeshta. Ja disa nga arsyet qe ato preferojne te joshin djem te rinj.

30-vjeçaret, egoiste apo te parritur

Gjate moshes 30-vjeçare femrat perjetojne nje faze paksa delikate: jeta e tyre ndahet mes punes dhe karrieres, deshires se ngaterruar per te pasur (ose jo) nje femije dhe plakjes qe vjen ngadale... Dhe nese ne kete pjese perfshihen edhe meshkujt, atehere gjendja behet teper e veshtire. Meshkujt e sotem 30-vjeçare ndahen ne dy kategori: egoistet qe mendojne vetem per veten e tyre, pushimet, veshjet moderne, te jene sa me te terheqes, te kene nje makine luksoze, te dalin me miqte dhe te pijne pafund, te martohen dhe te mos mendojne per familjen; dhe pasaniket, ata qe jane gjithmone te vendosur te mos dalin nga guaska e tyre dhe te mos ju duan asnjehere juve aq sa duan nenen. 20-vjeçaret? اuditerisht jane me te pergjegjshem, me largpames (nuk preferojne te merren me vogelsira, si 40-vjeçaret qe festojne se bashku me studentet qe diplomohen), me te etur per te hartuar diçka te rendesishme dhe me te vendosur per te arritur qellimin qe duan.

Te rinjte, sa pozitive, aq edhe te hapur

اfare kane me shume te rinjte ne krahasim me 35-40 vjeçaret? Perveç menyres se te arsyetuarit teper te perparuar, i perkasin nje brezi qe ka mesuar vertet ç’eshte barazia mes gjinive. Nuk kane nevoje te ndihen meshkuj dominues, ta shohin femren me poshte se veten, te komandojne apo te kenaqin deshirat e tyre vazhdimisht. Nuk ndihen te kercenuar nga arritjet e nje gruaje, si ne pune, ashtu edhe nga ana profesionale, madje e admirojne partneren e tyre. A eshte e nevojshme te flasim per aspektin fizik dhe shendetesor? Nuk kane bark, e shmangin ne maksimum kolesterolin, nuk jane te thinjur, jane bukuroshe, ne kulmin e moshes dhe nuk te shqetesojne me pyetje pavend dhe kerkese llogarie te tepruar. Gjithashtu, djemte e rinj udhetojne pa “bagazh personal”: nuk kane ish te dashura, apo femije nga nje grua tjeter.

A nuk ju mjaftojne keto? Pse nje burre duhet te dale me nje grua me te vjeter ne moshe?

Pergjigjja vjen nga shume libra, video, sajte dhe blogje qe gjenden ne internet dhe mbledhin deshmite e verteta te zonjave dhe djemve te cilet dalin se bashku. Pse nje djalosh i ri terhiqet nga nje zonje me e madhe ne moshe? E para sepse eshte grua, eshte e sigurt ne vetvete, periudha e paranojave te tipit “jam e shendoshe/ e shemtuar/ pak seksi/ e tmerrshme ne shtrat” i ka kaluar prej kohesh. Pastaj eshte e pavarur, gje qe ka bukurine e saj. Ajo ka nje pune, nje karriere te kristalizuar dhe nje shtepi te gjithen per vete. Stabiliteti i jep jetegjatesi nje lidhjeje dhe kjo e ben çdo mashkull te ndihet i sigurt. Ne fund eshte lirshmeria dhe eksperienca ne shtrat. Ajo e di çfare do, eshte ne dijeni se çfare i pelqen nje mashkulli, por mbi te gjitha e di se çfare i pelqen asaj dhe nuk ka frike ta kerkoje. Keshtu lidhja edhe ne shtrat eshte me e nxehte dhe pa ndrojtje.

Po lidhja funksionon?

Per ate qe eshte e interesuar per nje lidhje te qendrueshme me nje burre me te ri ne moshe, ta dini qe pergjigjja eshte: Po, marredhenia funksionon. Pavaresisht historive te suksesshme te VIP-ave, motivet e çifteve normale mjaftojne dhe perparojne. Marredhenia eshte e qendrueshme dhe e lumtur per shume arsye: femra eshte e pjekur dhe e matur, por ne te njejten kohe e re, aventuriere dhe e shperqendruar, siç eshte shpesh nje 20-vjeçare. Gjithashtu nuk eshte e prirur te ndertoje nje te ardhme qe nje 30 ose 40-vjeçare e ka konsoliduar tashme. Nje nga arsyet e shumta qe ka zgjedhur nje djalosh me te ri eshte se kapriçot e pafundme te nje burri te pjekur e kane hedhur ne krahet e nje djaloshi, i cili di si t’i kerkoje gjerat. Ne shtrat te dy i kane idete e qarta: ne kete faze te jetes, te dy kane nevoje te zbaviten.

Ka edhe nga ato femra te cilave u pelqejne meshkujt e moshuar ne moshe...

Efekti “baba” te jep siguri. Ai eshte i pjekur, fjalepake, i sigurt, serioz, me nje shtepi te madhe, nje pozicion te ngritur ne vendin e punes. Natyrisht qe keta lloj burrash ne pjesen me te madhe te rasteve jane te martuar, u vijne pas avazit grave te tyre, ndersa ju jeni thjesht e dashura. Ose mund te jete i divorcuar, ka gjashte femije te medhenj dhe eshte i vendosur per te mos bere te tjere. Pastaj ka mendimet e veta, qe me kalimin e viteve jane shnderruar ne bindje te patolerueshme. Nje burre me i ri ne moshe eshte me i hapur, nuk mendon se çfare do te beje ne te ardhmen, nuk gjykon ashper, eshte i epshem, ka deshire te provoje dhe te ndryshoje. Ndersa nje burre te thyer ne moshe nuk mund ta “zhvishni nga veset e tij” dhe do te keni telashe nese i propozoni diçka te re.

Si t’i beni per vete te rinjte

E keni gjetur “gjahun” tuaj? Ai eshte i bukur, i ri dhe ka gjithçka nen kembe. Arsyeja qe ju mban larg tij dihet dhe shpesh mendoni me vete: “Ah sikur te isha dhjete vjet me e vogel...”. Por gaboheni. Rregulli numer nje: guximi. Hidhuni menjehere ne sulm dhe bejini te ditur se jeni e interesuar per te. Djemve te rinj u pelqejne femrat qe dine te marrin iniciativen dhe pasi ai te marre vesh qellimin tuaj, nuk do te terhiqet, madje ai qe do ta shtyje me shume eshte kurioziteti (A keni pare ndonjehere nje mashkull te refuzoje nje aventure falas?). Ne kete menyre e keni bere te gjithin per vete. Rregulli numer dy: e rendesishme eshte te ndiheni te reja ne shpirt. Mos u perpiqni te vishni minifunde dhe te lyheni rende per t’u dukur sikur jeni 20 vjeçe.

Te gjithe meshkujt qe kane dale me gra me te medha ne moshe se ata, kane thene se jane terhequr shume nga klasi i tyre i sofistikuar. Shpirti i ri tregohet te mendimet, propozimet, iniciativat, ne deshiren per te udhetuar, per te dale dhe per te takuar njerez te rinj. Rregulli numer tre: vleresojeni veten. Pika e forte eshte eksperienca dhe pervoja erotike qe ka nje grua, ne krahasim me nje vajze. Gjeni menyren per ta nenvijezuar kete aspekt ne momentin e duhur. Rregulli numer kater: jini vetvetja. Nuk duhet te ndryshoni medoemos karakterin per t’i pelqyer djaloshit te pare qe takoni ne nje lokal. Aspekti me terheqes te nje femer eshte siguria ne vetvete. Trukohuni dhe vishuni mire, ne menyre qe t’i pershtateni dhe moshes, dilni dhe shijoni momentin, pa u trembur nga ajo qe mendojne te tjeret. Jeni simpatike dhe spontane. Nese do te jete dashuri, do t’ju bjere ne gjunje.
Shqiperia
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Te dalesh me nje burre me te ri se vetja, pse dhe si...

Interesant , shume interesant , sidomos ajo e burrit te moshur ne moshe.
 

Iron_Leon

شيطان בעל זבוב
Titulli: Te dalesh me nje burre me te ri se vetja, pse dhe si...

Te shkretet ne pleqte,te rejat nuk na duan,te rriturat duan te rinj,ne...............
 
  • Më pëlqen
Reactions: 3R1

3R1

rremujaxhije:P
Titulli: Te dalesh me nje burre me te ri se vetja, pse dhe si...

dmth me duhet te pres dhe ca qe tme bije ne rrjete nje me i ri se une:D:D
eh mire,nderkohe po pregatis listenLOL
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
Titulli: Te dalesh me nje burre me te ri se vetja, pse dhe si...

Tani gjithnje e me shume femrat refuzojne bashkemoshataret e tyre para djemve me te rinj

me duket paksa absurde...ndoshta ato trularaskat e papjekura,por nje femer me mend ne koke partnerit e zgjedh perhere me te madh se vetja...
 

Bambolita

Reborn!!!
Titulli: Te dalesh me nje burre me te ri se vetja, pse dhe si...

kam puthur me te vegjel se mu....por vetem 1 vit me te vegjel ... POR....jo ..nuk me pelqen ...mashkulli duhet te jet gjithmon me i madh se femra.. me burr
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Te dalesh me nje burre me te ri se vetja, pse dhe si...

As me burre me te ri dhe as me te vjeter dhe as moshatar ,
por vetem me femra te etura shume te etura per ....
se paska dhe rime.
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Te dalesh me nje burre me te ri se vetja, pse dhe si...

me duket paksa absurde...ndoshta ato trularaskat e papjekura,por nje femer me mend ne koke partnerit e zgjedh perhere me te madh se vetja...
nuk ekziston fjala "perhere" ... nuk eshte asnje tragjedi te dalesh me dike me te ri se sa ty....
nuk eshte turp
aq kohe sa pershtateni si karaktere, shpresa jete, ideale dhe shije... jeni te lumtur...ska cfare t'ju ndaloj
Mbase ekziston mendimi qe mashkulli piqet me vone...e prandaj mer femren me te vogel si mosh...qe ne kete menyre te barazohet pjekuria :)P)
Por mosha eshte gjeja e fundit per te cilen duhet te bejme problem...
rendesi ka njeriu dhe lumturia jote...jo cfare thone komshinjte....

KUR DO MESOJME TE JETOJME PER NE...DHE JO PER TE TJERET?!
 

Karamele Zana

Anëtar i Nderuar
Titulli: Te dalesh me nje burre me te ri se vetja, pse dhe si...

Ka femra qe e shikojne veten si te re, dhe gjejne ate qe duan tek nje djale i ri. Pastaj ne fund te fundit, po pati dashuri, po u moren vete me njeri tjeterin, cte keqe ka?

Zizina, sa kam qeshur me pjesen e fundit te postimit tend. Do i pergjigjesha ketu asaj pyetjes tende: Nje dite do mesohen dhe shqipetaret te shikojne punen e tyre, por akoma nuk dine ta kthejne gishtin nga vetja, me gishte ia bejne te tjereve ("ai keshtu" e "kjo ashtu").
 

sabah

Anëtar i Respektuar
Titulli: Te dalesh me nje burre me te ri se vetja, pse dhe si...

Te dalesh me nje burre me te ri se vetja do te ishte sikur del nje nje burre me nje vajze me te re se ai.Deri ketu nuk ka ndonje gje te keqe dhe per tu shqetesuar,por ceshtja eshte qe cfare qellimi ka ne vetvete kjo lidhje.Pergjithesisht keto jane praktika lidhjesh seksuale te njerezve te pasur me femra te bukura dhe me me te reja ne moshe se ata.Ne shumicen e rasteve keto jane lidhje ilegale dhe jo shume te njohura per publikun.Por fokusit te paparaceve jo ralle u kane shpetuar keto raste pa i fotografuar deri ne mardhenie intime.Jane foto te ish presidentit amerikan J.Kenedi,kryeministrit italian Berluskoni etj.te cilat nepermjet faqeve te internetit i kane bere me dije publikut te tilla lidhje .Sigurisht keto lidhje ne qender kane kenaqesine e mardhenieve seksuale dhe jo ate te nje dashurie te vertete.E njejta gje ka ndodhur edhe po ndodh me femra te njohura.Ne shumicen e rasteve ato jane VIP-a nga bota e artit.Do te vecoja Madonen,kengetaren e famshme e cila sot ne moshen 50 vjecare ka bere martesa me meshkuj me te rinj se ajo ,por edhe pas shume divorceve akoma pretendon te beje martesa me partnere me te rinj se veten.E theksova edhe me lart se keto lidhje ne esence kane terheqjen seksuale qe shkakton partneri ose partnerja me e re ne moshe dhe jo ndjenjat e nje dashurie dhe mirkuptimi te vertete.Realisht ne keto lidhje partneri me i ri ne moshe futet ne loje per interesa te caktuara.Pergjithesisht partneri ose partnerja e re jane persona te varfer dhe per te perfituar dicka nga pasuria e partnerit me te vjeter ne moshe pranojne me gjysem zemre lidhje te tilla.Jo ne pak raste keta partnere i tradhetojne keto lloj lidhjesh me persona te tjere,ne menyre te fshehte por edhe hapur.Pra per mendimin tim keto lloj lidhjesh me partnere me te rinj ne moshe sidomos kur diferencat e cifteve jane mbi 10 vjet jane afat shkurtera.Deri me sot eksperienca ka treguar deshtime te ketyre lidhjesh dashurore apo martesore.
 

abstraction

Carpe Diem
Titulli: Te dalesh me nje burre me te ri se vetja, pse dhe si...

c'ja ke fut kot ti Sabah.

Me vjen me qesh, sepse te gjithe niseni me shembuj, nga jeta e artisteve , ku dhe jeta e tyre eshte nje biznes. Mos flas per dashurite.

Pse nuk na jep raste te njerezve te thjeshte dhe jo famous ? Sdi apo ska ? Lol

Sic kemi thene me qindra here dashuria nuk njeh moshe. Jane gjera qe ndodhin dhe do ndodhin, as long as te dy jane ne moshe madhore per te marre vendime prape prej kokes se tyre. Mos jene under age e kisha fjalen.
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Te dalesh me nje burre me te ri se vetja, pse dhe si...

Dashuria nuk njeh moshe vetem atehere kur dashurin dhe seksin i kuptojme si ndjenja te ndara. Psh. Dashuria ndaj gjyshes, gjyshit, halles, dajes, femijeve, shtazeve, atedheut, ....... nuk njeh moshe. :gjujpeshk:
 

abstraction

Carpe Diem
Titulli: Te dalesh me nje burre me te ri se vetja, pse dhe si...

E kam thene dhe te nje teme tjeter, dashuria si ndjenje nuk njeh moshe. Arsye-ja pastaj Po. Analizon, qysh, ku, pse-te . lol

Dashuria nuk njeh moshe vetem atehere kur dashurin dhe seksin i kuptojme si ndjenja te ndara. Psh. Dashuria ndaj gjyshes, gjyshit, halles, dajes, femijeve, shtazeve, atedheut, ....... nuk njeh moshe. :gjujpeshk:
 

Bianca SK

Anëtar i Nderuar
Titulli: Te dalesh me nje burre me te ri se vetja, pse dhe si...

Kohet e fundit te gjithe bukuroshet qe shikoj e me pelqejne , jane me te vegjel se une. :p
 

sabah

Anëtar i Respektuar
Titulli: Te dalesh me nje burre me te ri se vetja, pse dhe si...

c'ja ke fut kot ti Sabah.

Me vjen me qesh, sepse te gjithe niseni me shembuj, nga jeta e artisteve , ku dhe jeta e tyre eshte nje biznes. Mos flas per dashurite.

Pse nuk na jep raste te njerezve te thjeshte dhe jo famous ? Sdi apo ska ? Lol

Sic kemi thene me qindra here dashuria nuk njeh moshe. Jane gjera qe ndodhin dhe do ndodhin, as long as te dy jane ne moshe madhore per te marre vendime prape prej kokes se tyre. Mos jene under age e kisha fjalen.
Nuk e kuptoj se ku do te dalesh perderi sa perkrah lidhje te tilla.Lidhje te tilla eksperienca ka treguar qe jane te deshtuara qe ne fillim.Vertet dashuria nuk njeh moshe por ajo eshte edhe e gershetuar edhe me ndjenjat seksuale te njeriut.Do te me thuash se si do te ndiheshe ti ne moshen 40 vjecare kur prane teje ndodhet partneri yt me diference moshe 20 vjec me i madh.Nje femer ne moshen 40 vjecare eshte plot deshira seksuale qe nje 60 vjecar nuk mund tja plotesoje kursesi.Te njejten gje do te thoja per nje mashkull 40 vjecar kur perkrah ka nje "gjyshe" 60 vjecare.Do apo sdo ti koha ben te veten.
 

abstraction

Carpe Diem
Titulli: Te dalesh me nje burre me te ri se vetja, pse dhe si...

Dua te dal aty, qe ka larshmeri njerezish dhe lidhjesh ne kete bote. Duke filluar, pa dallim seksi, moshe, rrace apo feje.

Me shume te citova, se permende disa raste nga njerez milioner qe skane cte bejne me jeten e tyre.

Pse nuk permend psh Michael Douglas me Katherina Zeta Jones. Sa diference moshe kane, po pyete njehere ate te shohim cdo te thote ty ? :D


Nuk e kuptoj se ku do te dalesh perderi sa perkrah lidhje te tilla.Lidhje te tilla eksperienca ka treguar qe jane te deshtuara qe ne fillim.Vertet dashuria nuk njeh moshe por ajo eshte edhe e gershetuar edhe me ndjenjat seksuale te njeriut.Do te me thuash se si do te ndiheshe ti ne moshen 40 vjecare kur prane teje ndodhet partneri yt me diference moshe 20 vjec me i madh.Nje femer ne moshen 40 vjecare eshte plot deshira seksuale qe nje 60 vjecar nuk mund tja plotesoje kursesi.Te njejten gje do te thoja per nje mashkull 40 vjecar kur perkrah ka nje "gjyshe" 60 vjecare.Do apo sdo ti koha ben te veten.
 

sabah

Anëtar i Respektuar
Titulli: Te dalesh me nje burre me te ri se vetja, pse dhe si...

Dua te dal aty, qe ka larshmeri njerezish dhe lidhjesh ne kete bote. Duke filluar, pa dallim seksi, moshe, rrace apo feje.

Me shume te citova, se permende disa raste nga njerez milioner qe skane cte bejne me jeten e tyre.

Pse nuk permend psh Michael Douglas me Katherina Zeta Jones. Sa diference moshe kane, po pyete njehere ate te shohim cdo te thote ty ? :D

Mos valle u keni mbajtur pishen ketyre njerezve qe po na i reklamon.Keta jane artiste hollywoody qe luajne vazhdimisht teater kudo ndodhen.Nuk mund te barazohemi me ta kursesi.Ata edhe martesat i bejne me kontrate.Me thuaj sa familje ka prishur dhe ka ndertuar rishtas Majkell Dagllas?Pastaj per ne shqiptaret eshte ende heret sepse pavaresia ekonomike e partnereve ndaj njeri tjetrit eshte ende nje ender e parealizuar.Gjithsesi ne kete ceshtje cdo njeri ka kendveshtrimin e vet dhe vendos te beje si i duket me mire.Une personalisht jam kunder ketyre lidhjeve me diferenca te theksuara moshe.
 

Bellatrix

Love , Peace & Happiness
Titulli: Te dalesh me nje burre me te ri se vetja, pse dhe si...

Sinqerisht e urrej ate shprehjen qe dashuria nuk njeh moshe.[kur flasim per lidhje dashurore} Mendoj se kjo shprehje nuk ekziston kur flasim per diferenca te medha moshe sidomos kur femra eshte me e madhe se mashkulli. Ajo qe mund te ekzistoje mes nje mashkulli shume te ri ne moshe me nje femer te moshuar eshte thjesht pelqim , asgje me shume. ose me sakt gjithcka do ishte pervec DASHURI
Po te verejme lidhjet midis cifteve te tilla dhe te shikojme afatgjatsine e tyre do shikojme se lidhjet te tilla nuk zgjasin shume. Pse? E supozojme se nje cun i ri bie ne dashuri me mje mami{hihihi] nje grua te moshuar dhe kane nje lidhje , madje ata martohen bashk. ajo shkon ne nje moshe 50 vjec e siper nje moshe ku mardhenie seksuale nuk kryen dot si me perpara[sepse cdo gje eshte me moshe dhe 2 nese mashkulli mundet deri ne moshe 70 vjec ose me sakt ka deshir akoma ne kte moshe , femra jo.]2 ai eshte i ri dhe ka deshira, 3 mashkulli do lodhet nga 'plaka' ose 'dashuria e jetes se tij' sepse nuk ka asgje te perbashket me te, dhe si rrejedhoje ai mashkulli i ri do ta tradhtoje ate me dike qe eshte po aq e re sa ai apo me dike shume me te re sesa 'dashuria e tij'
Gjerat jane zinxhir dhe prandaj nje lidhje e tille nuk funksionon asnjiher.

persa i perket te kundertes kur mashkulli eshte shume her me i madh sesa femra. 1 ose ajo martohet me te per lek
2 ose sepse i ka ardh koha me u martu dhe ska nga tia mbaje [ kjo ne shqipri}

Perfundimi 'Dashuria nuk njeh moshe'? aspak dashuria nuk njeh moshe per aq kohe sa ekziston terheqja shume e madhe fizike.

dicka tjeter qe doja te thoja pse sjam dakord me kete eshte se nuk duhet te jete femra qe te rrise mashkullin po mashkulli femren. Ne ckuptim? Ne nje lidhje ose duhet te jene nje moshe , ose mashkulli pak me i madh se femra, ku kane te perbashkata , kane interesa te perbashketa, kane te perbashket madhe dhe 'rinin'. dhe si rrijedhoje o rriten bashk ose mashkulli rrit femren. hhihiihhihihi

Thjesht mendoj se lidhje te tilla nuk zgjasin fare dhe do sdo vjen nje moment ku do shihet ndryshimi misdis tyre.
 

fight_cllub_al

demton_rende_shendetin
Titulli: Te dalesh me nje burre me te ri se vetja, pse dhe si...

ore njerez .... te rinjt sot spo duan gjyshet e gjysherit e tyre ... do dashurojne gjyshet apo gjysherit e botes
 

sabah

Anëtar i Respektuar
Titulli: Te dalesh me nje burre me te ri se vetja, pse dhe si...

Sinqerisht e urrej ate shprehjen qe dashuria nuk njeh moshe.[kur flasim per lidhje dashurore} Mendoj se kjo shprehje nuk ekziston kur flasim per diferenca te medha moshe sidomos kur femra eshte me e madhe se mashkulli. Ajo qe mund te ekzistoje mes nje mashkulli shume te ri ne moshe me nje femer te moshuar eshte thjesht pelqim , asgje me shume. ose me sakt gjithcka do ishte pervec DASHURI
Po te verejme lidhjet midis cifteve te tilla dhe te shikojme afatgjatsine e tyre do shikojme se lidhjet te tilla nuk zgjasin shume. Pse? E supozojme se nje cun i ri bie ne dashuri me mje mami{hihihi] nje grua te moshuar dhe kane nje lidhje , madje ata martohen bashk. ajo shkon ne nje moshe 50 vjec e siper nje moshe ku mardhenie seksuale nuk kryen dot si me perpara[sepse cdo gje eshte me moshe dhe 2 nese mashkulli mundet deri ne moshe 70 vjec ose me sakt ka deshir akoma ne kte moshe , femra jo.]2 ai eshte i ri dhe ka deshira, 3 mashkulli do lodhet nga 'plaka' ose 'dashuria e jetes se tij' sepse nuk ka asgje te perbashket me te, dhe si rrejedhoje ai mashkulli i ri do ta tradhtoje ate me dike qe eshte po aq e re sa ai apo me dike shume me te re sesa 'dashuria e tij'
Gjerat jane zinxhir dhe prandaj nje lidhje e tille nuk funksionon asnjiher.

persa i perket te kundertes kur mashkulli eshte shume her me i madh sesa femra. 1 ose ajo martohet me te per lek
2 ose sepse i ka ardh koha me u martu dhe ska nga tia mbaje [ kjo ne shqipri}

Perfundimi 'Dashuria nuk njeh moshe'? aspak dashuria nuk njeh moshe per aq kohe sa ekziston terheqja shume e madhe fizike.

dicka tjeter qe doja te thoja pse sjam dakord me kete eshte se nuk duhet te jete femra qe te rrise mashkullin po mashkulli femren. Ne ckuptim? Ne nje lidhje ose duhet te jene nje moshe , ose mashkulli pak me i madh se femra, ku kane te perbashkata , kane interesa te perbashketa, kane te perbashket madhe dhe 'rinin'. dhe si rrijedhoje o rriten bashk ose mashkulli rrit femren. hhihiihhihihi

Thjesht mendoj se lidhje te tilla nuk zgjasin fare dhe do sdo vjen nje moment ku do shihet ndryshimi misdis tyre.

Ja nje pergjigje e pjekur prej nje femre qe te pakten ka respekt per jeten e saj.Parja shkon e vjen,ndersa pasojat e lidhjeve te tilla me diferenca te theksuara moshe krijojne pasoja te pariparueshme ne jeten e njeriut.
 

Love

βeℓℓe â๓e
Titulli: Te dalesh me nje burre me te ri se vetja, pse dhe si...

Ja nje pergjigje e pjekur prej nje femre qe te pakten ka respekt per jeten e saj.Parja shkon e vjen,ndersa pasojat e lidhjeve te tilla me diferenca te theksuara moshe krijojne pasoja te pariparueshme ne jeten e njeriut.

C'ja keni futur me top si ti dhe ajo ne rregull te dashuroke nje femer qe eshte femija jot gje qe ka ndodhur gjithmone tek meshkujt shqiptar nuk qenka problem moshe dhe nuk duket diferenca kurse kur dashuron nje mashkull me te ri duket per ju sa mire gjykoni ore nejrez bravo ... Ju ngelet duke thene i marrim te vogla sepse i mesojme, i logjikojme i rritim vete etj etj se jane shume qe kam degjuar dhe qe me jane neveritur si pretekste apo fjale .... Te dashurosh nje mashkull me te vogel se vetja qenka krim sipas disave, kur nuk ka te beje ne mes as paraja as interesi as asgje kur dy persona duhen duhen dhe PIKE pa patur dallime moshe apo mendimi apo me the te thashe ... Ka shume e shume raste qe keto lidhje te tilla kane rezistuar me shume sesa ato te kundertat (mashkulli me i madh se femra) ....
Shoh akoma gjykime si gjithmone ... normale eshte me lehte te gjykosh te tjeret ne mendime sesa veten .... do doja qe tu binte ne pjese nje gje e tille ketyre personave dhe pastaj ti shikoja cdo flisnin dhe si do gjykonin te tjeret .....
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: Te dalesh me nje burre me te ri se vetja, pse dhe si...

Vertet qe thone qe dashuria nuk njeh moshe,tabu e gjera te tilla,por te pakten te njohi llogjike...Tani duke mos dashur ti hyjme thelle,por ta shohesh thjesht me idene e nje llogjike te shendoshte,femra pjeket me shpejt se nje mashkull...Nqs ajo eshte 35 vjec dhe ai 25 ka nje diference ne te menduar dhe llogjikuar te gjerave...Femra eshte ne nje mohse ku pjekuria e saj dhe pervoja kane arritur kulimin,ndersa ai??Ai eshte akoma ne evolim,ne kuriozitetet qe i ofron jeta,(pa perjashtuar qe kemi meshkuj shume te pjekur nen 20 vjec e kemi meshuj te papjekur edhe 50 vjec)...Por idea eshte kjo qe nje femer e pjekur dhe me e madhe ne moshe do ishte koka e asaj lidhjeje,ajo do drejtonte ndjenja per te ''dy'',e thash per te dy jo pa arsye...Pasi femra ne ate moshe ka nje stabilitet te ndjenjave dhe di cfare kerkon nga jeta,per mashkullin sdo thoja ashtu...Zakonisht keta lidhjet qe kirjohen me femra shume vite me te medha se meshkujt gjithmone kane je hije dyshimi,pasi femra vertet qe pjeket me shpejt por edhe bie me shpejt,dhe rrezikon te humbase edhe interesi i mashkullit per kete femer...ndersa keta meshkuj qe pelqejne femrat e medha ne moshe,duan siguri ne nje lidhje dhe e dine qe nje femer e pjekur ja jep kete gje,e dine qe me nje femer te pjekur skane shume probleme kapricosh,problematika te ketyre tipave,dmth i duken gjerat me te thjeshta ne aparence...Une nuk mund ti paragjykoj keta njerez qe formojne lidhje te tilla pasi sjam askush,por se besoj se keta lidhje kane jetegjatesi,pasi do lindin problematika nga me te dnryshmet,njera nga keta do jete dhe xhelozia e femres,sepse ajo e di qe eshte me e madhe se mashkulli,do ndihet pak inferiore ndaj tij(persai perket moshes)...Une per vete sdo e merrja nje mashkull mbi 10 vite me i vogel se une max i te gjithave ndoshta do e merrja deri ne 5 vite me i vogel,por nqs ka nje pjekuri dhe nje shkalle intelekti sa te arrije te perballoje cdo gje ai...Ndaj thash qe ne dashuri duhet pak llogjike jo veprim me ndjenja...Sjemi kafshe ti pergjgjemi instikteve...
 

London

carpe diem
Pe: Te dalesh me nje burre me te ri se vetja, pse dhe si...

Ne fakt dashuria eshte dashuri dhe jo iluzjon dashuria dhe fjala te dua vjen nga thellesia e zemres se po te ishte ashtu kush te kalonte rruges do i thonim te dua dhe do qanim po ca flisni o femija dashuria eshte djenje e pa arritur me azgje tjeter dhe kur deshiron apo dashuron dashuron sepse te komandon zemra :(
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Pe: Te dalesh me nje burre me te ri se vetja, pse dhe si...

Mendoj se nje gje e tille thuajse perbene nje ngjashmeri mes dashurise ne ciftin e kundert, kur femra eshte me e re dhe mashkulli me i moshuar, por mendoj se problematika qendron ne ate se sa eshte diferenca. Kur flasim per diferencen nuk duhet te marrim shembuj abstrakt jo dikush nuk piqet kurre, jo ca piqen me heret e ca piqen me vone sepse keto dukuri ne fakt ne nje eprqindje sillen ne suaza te njejta te dy gjinite. Nese e ndajme dashurine vetem si nje ndjenje momenti edhe ndoshta do isha pajtuar se ajo deri diku nuk njef moshe por nese ate e kuptojme me tere kompleksin e saj gershetues per tu bere funksionale them se dallimet e medha shkaktojne jofunksionalitet. Nuk mendoj se meshkujt e rinje terhiqen nga femra me te moshuara vetem nga arsyeja e e ndjenjes se sigurise ngase ne cdo cift asku nuk kemi nje barazim te te dhenave nga ato qe pranojme. Pra nuk kemi cifte ne bote ku secili nga partneret investojne te njejtat energji per mbarvajtje dhe se ne secilin cift sipas mendimit tim dikush dhuron me shume se tjetri por kjo eshte e qendrueshme nese kjo diference e investimeve nuk ka ndryshime drastike.
Pra, ajo qe mendoj eshte se ne te dy rastet lidhja munde te jete funksionale ne ndryshim moshash te pranuara, por ne suaza te nje zhvillimi normal fizik, fiziologjik dhe mental mendoj se ne dashuri diferenca me shume se 6,7 apo me shume vite munde te perfaqesoj shumcka tjeter, por me se paku dashuri
espulsione.gif
espulsione.gif
pasi qe besoj se do egzistonte nje kombinim i pamundshem mes nevojave dhe mundesive
zz.gif
 

Quku

Marakli Krapit
Pe: Te dalesh me nje burre me te ri se vetja, pse dhe si...

lezet bolll me t'kap kto 30 vjecaret besa
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Te dashurosh nje me te ri ne moshe, arsyet?

sitemgr_photo_3773.jpgNje femer qe lidhet me nje mashkull me te ri ne moshe komentohet shpesh si lulja qe po vyshket dhe ka nevoje per t’u ujitur.
Ndersa partneri i saj me i ri shihet shpesh nga shoqeria si i dashuri-loder, Piter Pani qe refuzon te rritet apo nje “shkencetar” qe zbavitet me subjektin e eksperimentit te tij.

Rastet e marredhenieve te tilla i shohim perdite sidomos ne media. Yjet e Hollivudit, ilustruesit me te mire te ketyre raporteve, po krijojne dita-dites bindjen se mosha nuk eshte me kriter kur vjen puna te çeshtjet e zemres.
Prej shekujsh jane te njohura te ashtuquajtura faktet shkencore te cilat provojne se meshkujt kerkojne femra te moshes se tyre apo me te reja per qellime riprodhimi, ndersa femrat duan meshkuj te moshes se tyre ose me te medhenj per mbeshtetjen financiare dhe emocionale.


Pra, çfare e “ndez” mekanizmin qe krijon lidhjet mes femrave te pjekura me djem me te rinj ne moshe.


Disa shprehen se femrat e pjekura e kerkojne shoqerine e meshkujve me te rinj se vetja per shkak te energjise qe ata kane. Djemte e rinj jane pergjithesisht te kendshem dhe spontane. Ata mund te jene me fleksibel ne marredhenie dhe nuk kane egon e nje burri te moshes mesatare.
Duke lene menjane interesin financiar, i cili ne disa raste shihet si arsyeja kryesore qe mban ne kembe keto lloj marredheniesh, le te ndalemi ne shkaqet qe i shtyjne meshkujt e rinj drejt femrave me te medha ne moshe.


1. Pjekuria.

Femrat me te medha ne moshe kane me shume eksperience dhe kjo i ben meshkujt te ndihen me rehat ne marredhenien me to. Vajzat e reja jane me pak te qendrueshme ne mendime ne krahasim me grate e pjekura, te cilat e dine se çfare duan dhe jane me te pergjegjshme ne marredhenie.


2. Te qenit tabu

Njihet tendenca e njeriut per te deshiruar ate qe eshte e ndaluar. Te qenet “molle e ndaluar” i ben shume terheqese femrat me te medha ne moshe.


3. Konkurrenca me e vogel

Vajzat e reja mund te kene shume admirues, ndersa grate e pjekura ofrojne alternativen. Ka gjithnje e me shume gra terheqese beqare ose te divorcuara qe jane te hapura per eksperienca me djem te rinj. “Gjueti” te tilla gjejne vend ne internet dhe ne baret e qyteteve te medha.


4. Marrja e pergjegjesise

Djemte e rinj nuk kane shume eksperience me femrat dhe mund te mos e dine çfare duhet te presin prej tyre. Ata ua lene komanden partnereve te tyre me te medha, te cilat jane gjetur me pare ne situata te tilla. Nje gje e tille duket se vlen edhe per anen seksuale. Shumica e njerezve mendojne se seksi behet me cilesor me kalimin e moshes dhe nje partnere me eksperience konsiderohet si element plus. Femrat e pjekura e dine se çfare duan dhe dine te kenaqin nje mashkull ne shtrat.


5. Inteligjenca dhe besimi ne vetvete

Njerezit fitojne me shume besim ne vetvete me kalimin e viteve. Shume prej meshkujve te rinj ne moshe terhiqen nga gra ne moshe, pasi i gjejne ato me pak siperfaqesore. Per ta, nje bisede me nje grua te tille mund te jete shume me interesante dhe e zgjuar sesa me bashkemoshataret e tyre, shpesh te papjekura dhe te ceketa.


6. Pavaresia financiare

Shumica e femrave te pjekura jane financiarisht te pavarura dhe kane karriera te suksesshme. Meshkujve u pelqejne partneret qe dine te mbajne veten dhe nuk kane nevoje qe dikush te kujdeset financiarisht per to.


7. Nevoja per figuren e nenes

Thuhet se meshkujt kane femijen brenda vetes. Nje grua e madhe ne moshe di ta plotesoje shume mire kete nevoje.


8. Terheqja dhe dashuria

Disa meshkuj çuditen se si shoket e tyre te rrethuar nga vajza te reja terheqese joshen nga gra me te medha ne moshe. Por faktet tregojne se shume femra te pjekura jane terheqese dhe ne lidhjet me to mund te gjendet romanca apo dashuria. Cilet djem mund t’u rezistojne 40-vjeçareve, si: Uma Turman, Xhenifer Aniston, apo Salma Hajek?

B;gjithcka.al

JU si mendoni..ne te vertet cfare e shtyn nje femer/apo mashkull tek nje partner/re,,shume me i ri ne moshe,.?
Lidhjet me diferenc moshe,.mendoni qe gjithmone njeri nga partneret ka ndjenjen dhe tjetri interesin,.si ai fizik/ekonomik/fitimi i pozicioneve shoqerore,.etj..etj,..apo munde te gjejme dashuri dhe ne nje lidhje..ku diferenca eshte mbi 25-30 vjet,.?
Ju do pargjykonit nje shok/shoqe po tu thoshte qe do martoj nje partner/e me nje diference te madhe moshe..?


PS:te me falni ne qofte se ekziston nje teme e till,.ju lutem moderatorve ta bashkojn..:)
 
Titulli: Te dashurosh nje me te ri ne moshe, arsyet?

Kto pergjigje besoj se ju takon meshkujve ti japin, por duke i pare rastet e dashurive te tilla mendoj se arsyet me siper jane reale.

ps.Teme e tille nuk egziston, ose ndoshta po por jo e trajtuar ne forme te tille :D
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Te dashurosh nje me te ri ne moshe, arsyet?

Rasti beri, qe sot po tregonte nje koleg nje gallat, pikerisht per kete subjekt. Nga viti 2 i fakultetit, nje shok i tij, kishte te dashur nje 40 vjecare ( ai vete 20 vj), dhe me rastin e 20 vjetorit, vendosi te bej nje fest ne shtepine ku jetonte. Kur erdhen shoket per ditelindje, dhe i hapi e dashura deren, keta e besuan sikur te jete mamaja " mirembrema zonje, t'ju jetoj djali, t'ju behet 100 vjec", ajo ngeli ....:eek:hh::eek:hh::lufte:.

Gjithsesi, cdo mosh ka bukurine e vete, tani nqs plakesh ( iii sa fjale e shemtuar:p, nqs ritesh me mire thene), duhet te verdallosesh ne shoqeri qe ka perafersisht moshen tende , duke qene se ndani te njejtat interese dhe asnjeri nuk duhet te risi tjetrin, ose te mbaj pergjegjesi per cfare ben "vogelushi".
 

HYSEEN

Anëtar i ri
Titulli: Te dashurosh nje me te ri ne moshe, arsyet?

Se pari une dashsuri para martese snjohe apo ajo nuk ka mundesi te une te ndodhe. Se dyti per mua kriter per ta zgjedhure femren-shokun e jetes' nuk eshte mosha'ngjyra 'pasuria' emri apo fama.
Por ssi kriter per ta dashuruar dikend mas kontrates eshte '' mORali i mire'' edhe po te jete 10 vite diferenc nga une !
Pastaj mbas moralit vin te tjerat ssi bukuria ' gjendje e arsimite etj.
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: Titulli: Te dashurosh nje me te ri ne moshe, arsyet?

Se pari une dashsuri para martese snjohe apo ajo nuk ka mundesi te une te ndodhe. Se dyti per mua kriter per ta zgjedhure femren-shokun e jetes' nuk eshte mosha'ngjyra 'pasuria' emri apo fama.
Por ssi kriter per ta dashuruar dikend mas kontrates eshte '' mORali i mire'' edhe po te jete 10 vite diferenc nga une !
Pastaj mbas moralit vin te tjerat ssi bukuria ' gjendje e arsimite etj.

Se pari une dashsuri para martese snjohe apo ajo nuk ka mundesi te une te ndodhe.
Do martohesh ne fillim pastaj do dashurohesh??
 
Top