Te dalesh me nje burre me te ri se vetja, pse dhe si...

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: Titulli: Pe: Titulli: Te dashurosh nje me te ri ne moshe, arsyet?

Po ashtu gloom.

E po su dashurove pasi u martove cdo besh,do ndahesh??LOL
 
Re: Te dashurosh nje me te ri ne moshe, arsyet?

Supozojme qe nje femer dhe nje mashkull bijen ne dashuri ,,,nuk dine asnjeri moshen e vertet te njeri tjetrit...

Pasi e zbulojne moshen e vertet,,,si do rreagojne ???????

Do thone me fal po nuk te dua me ,,,Apo pse nuk me tregove pashaporten qe ne fillim?

Njeriu kur dashurohet, dashurohet ,,,ska rendesi mosha ...Ky eshte mendimi im ......
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Te dashurosh nje me te ri ne moshe, arsyet?

Ti po ''supozon '' kur te martohem te tregoj !


Hysen spo supozoj,ti vete u shprehe,do martohem njehere pastaj do dashurohem LOL...
Mesa di une njerezit dashurohen,pastaj martohen:)
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: Re: Te dashurosh nje me te ri ne moshe, arsyet?

Supozojme qe nje femer dhe nje mashkull bijen ne dashuri ,,,nuk dine asnjeri moshen e vertet te njeri tjetrit...

Pasi e zbulojne moshen e vertet,,,si do rreagojne ???????

Do thone me fal po nuk te dua me ,,,Apo pse nuk me tregove pashaporten qe ne fillim?

Njeriu kur dashurohet dashurohet ,,,ska rendesi mosha ...Ka eshte mendimi im ......

Kush eshte baza e lidhjes??Sinqeriteti...Ku ishte sinqeriteti ne kete mes??Askund...Leri menjane ndjenjat,sepse nuk mund ta duash dike sot e neser jo,ndjenjat nuk vdesin sot me neser,por ama martesa e lidhja nuk eshte vec dashuri e ndjenje,ka shume gjera te tjera ne mes...
 
Re: Pe: Re: Te dashurosh nje me te ri ne moshe, arsyet?

Kush eshte baza e lidhjes??Sinqeriteti...Ku ishte sinqeriteti ne kete mes??Askund...Leri menjane ndjenjat,sepse nuk mund ta duash dike sot e neser jo,ndjenjat nuk vdesin sot me neser,por ama martesa e lidhja nuk eshte vec dashuri e ndjenje,ka shume gjera te tjera ne mes...
Normale qe eshte sinqeriteti ...E zeme qe te dy duken si te ishin moshatare ,,,ndjenjat erdhen spontane,,,

Per moshen nuk u fol kurre se kishte gjera te tjera me te rendesishme per tu fol...

E pra si perfundim vendosin te vazhdojne lidhjen,,,E vemja qe i "shqeteson" eshte diferenca e moshes...

Si veprohet ne kete rast ?
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: Re: Pe: Re: Te dashurosh nje me te ri ne moshe, arsyet?

Normale qe eshte sinqeriteti ...E zeme qe te dy duken si te ishin moshatare ,,,ndjenjat erdhen spontane,,,

Per moshen nuk u fol kurre se kishte gjera te tjera me te rendesishme per tu fol...

E pra si perfundim vendosin te vazhdojne lidhjen,,,E vemja qe i "shqeteson" eshte diferenca e moshes...

Si veprohet ne kete rast ?

Enderra dashuria sado spontane te ishte,dashuria lind me njohje muhabetet e para behen per njohjen e njeri tjetrit,e njoha fillon me emrin,moshen origjinen...Nese e ke fjalen per ''one night stand'' nuk kerkon kush moshe ne keta raste,sepse eshte dicka pa interes...Por ne ne lidhje e ne dashuri cdo gje ka interes...E nese njeri nga ata ka genjyer e ka mbajtur te fshehte,duhet te kete disa arsye shume bindese,pasi me bindese se sa arsyeja qe ''ske qene i/e sinqerte'' besoj se duhet te mjaftojne...
 

HYSEEN

Anëtar i ri
Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Te dashurosh nje me te ri ne moshe, a

Hysen spo supozoj,ti vete u shprehe,do martohem njehere pastaj do dashurohem LOL...
Mesa di une njerezit dashurohen,pastaj martohen:)

Mua kur me pelqen nje qike 'kam simpati per ate ' nuk do te thote se jame i dashuruare ne ate! Por intersohem per ata ne rruge te tjera 'e athere mbasi jemi te pajtimit per te ardhmen ton '.Behet kontrata e pastaj dashuria.

E siq i quajn tjerte dashuri ne shikim te pare 'ato jane djenja mashtruse !
 

ReNdEx

Interist Forever
Titulli: Te dashurosh nje me te ri ne moshe, arsyet?

3. Konkurrenca me e vogel

Vajzat e reja mund te kene shume admirues, ndersa grate e pjekura ofrojne alternativen. Ka gjithnje e me shume gra terheqese beqare ose te divorcuara qe jane te hapura per eksperienca me djem te rinj. “Gjueti” te tilla gjejne vend ne internet dhe ne baret e qyteteve te medha..Ku jan kto grat beqare qe qenkan ne gjueti te djemve te rinj se spo i shikoj :p :p :p :p

Me kan terrheq dhe akoma me terrheqin femrat ne mosh me te medha nga vetja se di pse por me pelqejn :D Jo se femrat ne mosh time apo me te vegola sme pelqejn por thjesht me pelqejn ..:) :) :)
 
Redaktimi i fundit:

Iron_Leon

شيطان בעל זבוב
Titulli: Te dashurosh nje me te ri ne moshe, arsyet?

Dashuria nuk njeh moshë por njeh interesin :) Dashuritë reale midis njerëzve me diferenca moshe shumë të mëdha janë pothuajse të pamundura.Sigurisht ka raste që ndodh por, në përgjithësi më parë paramendohet dhe shihen interesat para se të ''dashurohesh'' Nuk kemi pse e idealizojë kaq shumë dashurinë kur realisht edhe në mosha normale një ndër arsyet kryesore është interesi.
 

HYSEEN

Anëtar i ri
Titulli: Te dashurosh nje me te ri ne moshe, arsyet?

Martesa behet per kater arsye ose njerzit martohen per keto asrsye
1 .Per bukurin e vjzes- siq e bejne shumica e njerzve.
2.Per pasuri.
3.Per emer-fame dhe
4 Per moral -fe te cilen e possedojn

Une te 4 e zgjedhi sepse te do te jem me i sigurte dhe o te jeme i lumtur ne kete martese.
Sepse njeriu pasurin se ka gjithe ' pasuria po shkoi 'shkoi edhe dashuria .
Ashtu edhe bukuria 'femra gjithe e bukur nuk rrin -pas nje kohe i humb ajo bukuri pataj ku mbet dashuria.
Aashtu edhe me emrin .
Po feja -morali i mbet gjithe prandaj martesa ne kete baze eshte zgjidhja me e preferuar.
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Te dashurosh nje me te ri ne mosh

Mua kur me pelqen nje qike 'kam simpati per ate ' nuk do te thote se jame i dashuruare ne ate! Por intersohem per ata ne rruge te tjera 'e athere mbasi jemi te pajtimit per te ardhmen ton '.Behet kontrata e pastaj dashuria.

E siq i quajn tjerte dashuri ne shikim te pare 'ato jane djenja mashtruse !


Kontrata??...Martese me kontrate??
 

ReNdEx

Interist Forever
Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Te dashurosh nje me te ri ne moshe, a

Mua kur me pelqen nje qike 'kam simpati per ate ' nuk do te thote se jame i dashuruare ne ate! Por intersohem per ata ne rruge te tjera 'e athere mbasi jemi te pajtimit per te ardhmen ton '.Behet kontrata e pastaj dashuria.

E siq i quajn tjerte dashuri ne shikim te pare 'ato jane djenja mashtruse !


Ku po shkon ore vlla te besh ndo nje kontrat pune LOL Mos do per vec kontrates qe ben te nxjerrsh dhe nje akt perdorimi se mos te kapin pa dokumentin e aktit te perdorimit dhe ta bllokojn mjetin pastaj LOL LOL LOL LOL
 

HYSEEN

Anëtar i ri
Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Te dashurosh nje me te ri ne moshe, a

Ku po shkon ore vlla te besh ndo nje kontrat pune LOL Mos do per vec kontrates qe ben te nxjerrsh dhe nje akt perdorimi se mos te kapin pa dokumentin e aktit te perdorimit dhe ta bllokojn mjetin pastaj LOL LOL LOL LOL

Martesa eshte kontrata me e rendesishme ne jeten tane!
Mos me thuaj se kurre ske ndegju per kete fajle kontrate martesore.
 

ReNdEx

Interist Forever
Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Te dashurosh nje me te ri ne moshe, a

Martesa eshte kontrata me e rendesishme ne jeten tane!
Mos me thuaj se kurre ske ndegju per kete fajle kontrate martesore.


Ore une mund te kem degjuar por nuk esht kjo lloj kontrate qe te me bind mua qe te dua nje person nse une e dua dhe dua te martohem e te jetoj me te sme duhet fare kontrata ....

Cmendon ti se duke perdor nje kontrat te till lidhja nepermjet mashkullit dhe femers do forcohet me shum apo do tregoj qe nepermjet ksaj kontrate une e dua shum partneren time ....
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Te dashurosh nje me te ri ne mosh

Martesa eshte kontrata me e rendesishme ne jeten tane!
Mos me thuaj se kurre ske ndegju per kete fajle kontrate martesore.

Ehe kjo behet e tille,nese ndahemi ti ke pronat buxhetin tend,ti heq dore nga femijet,ti gjate marteses me mua premton se do derdhesh ne llogari bankare kete shume te caktuar per cdo muaj etj etj gjera te tilla...

Martesa i nderuar Hysen,nuk eshte biznes apo marreveshje,por eshte bashkejetese,ku i perfshin ndjenjat dhe gjerat materiale...Jeton me nje person tjeter duke ndare cdo gje emocionale dhe materiale,merr titullin i/e martuar nga nje nenshkrim apo firmosje e jotja qe lidhesh ne martese me ate personin qe do...Para ligjit jeni burr e grua,tani se ca flet ti,per keta lloje martesash,shihet qarte qe ka interes ne mes...Une se quaj martese nje lidhje nje kurorezim per interes,mua martesat me kontrate me ngjallin neveri,pasi i humb sensi bashkejeteses edhe mireqenies,e deshires per krijimin e nje familjeje...
 

diku diku

Anëtar i Respektuar
Pe: Te dashurosh nje me te ri ne moshe, arsyet?

Ishalla nuk ju ban vaki sikur me ka ba mua vaki te dashurohem me nje te thyer ne moshe se ve bast se do ju thyje ne mes :predru:
 
Re: Pe: Re: Pe: Re: Te dashurosh nje me te ri ne moshe, arsyet?

Enderra dashuria sado spontane te ishte,dashuria lind me njohje muhabetet e para behen per njohjen e njeri tjetrit,e njoha fillon me emrin,moshen origjinen...Nese e ke fjalen per ''one night stand'' nuk kerkon kush moshe ne keta raste,sepse eshte dicka pa interes...Por ne ne lidhje e ne dashuri cdo gje ka interes...E nese njeri nga ata ka genjyer e ka mbajtur te fshehte,duhet te kete disa arsye shume bindese,pasi me bindese se sa arsyeja qe ''ske qene i/e sinqerte'' besoj se duhet te mjaftojne...

Me duket se analizon vetem rastet ideale...

Se po te rrime e te flasim per sinqeritetin do perfundojme duke vertetu teorine e Einstein-it...

Me vjen ndermend nje thenje : ne LUFTE e DASHURI eshte gjithcka e lejushme...

Konkluzionin nxirre vete nga kjo e fundit....
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Pe: Te dashurosh nje me te ri ne moshe, arsyet?

po dhe ndoodh... ama une per vete do lejoja burri deri ne 10 me i madh se gruaja, ndersa ne rastin kur eshte burri me i madh do thoja deri ne 5 vjet edhe haet.. ama me shume, s'do me pelqente hic, po hic ama... gjthss qefe qefe kjo dynja....
 
Pe: Te dashurosh nje me te ri ne moshe, arsyet?

po dhe ndoodh... ama une per vete do lejoja burri deri ne 10 me i madh se gruaja, ndersa ne rastin kur eshte burri me i madh do thoja deri ne 5 vjet edhe haet.. ama me shume, s'do me pelqente hic, po hic ama... gjthss qefe qefe kjo dynja....

Thuj ca te duash po keta dy pellumbat shkojne me njeri tjetrin :) ahaahha

Nga halli e ka dhe kjo lol
 

HYSEEN

Anëtar i ri
Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Te dashurosh nje me te r

Ehe kjo behet e tille,nese ndahemi ti ke pronat buxhetin tend,ti heq dore nga femijet,ti gjate marteses me mua premton se do derdhesh ne llogari bankare kete shume te caktuar per cdo muaj etj etj gjera te tilla...

Martesa i nderuar Hysen,nuk eshte biznes apo marreveshje,por eshte bashkejetese,ku i perfshin ndjenjat dhe gjerat materiale...Jeton me nje person tjeter duke ndare cdo gje emocionale dhe materiale,merr titullin i/e martuar nga nje nenshkrim apo firmosje e jotja qe lidhesh ne martese me ate personin qe do...Para ligjit jeni burr e grua,tani se ca flet ti,per keta lloje martesash,shihet qarte qe ka interes ne mes...Une se quaj martese nje lidhje nje kurorezim per interes,mua martesat me kontrate me ngjallin neveri,pasi i humb sensi bashkejeteses edhe mireqenies,e deshires per krijimin e nje familjeje...
Martesa eshte marrevesshje e cila ne vete permban perveq tjerash dashurin ne mes bashkesshorteve ' meshiren'perkujdesjen'berjen e femijeve' perkujdesjen materiale mes bsshkshorteve ' e me e rendesishmja ruajtja e moralit etj

Martesa esshte e shenjte e nuk duhet ti lejohet te bej qfare don me ty djali i cili ti pretendon te doje ty! Por eshte Shoqeria-familja-ligji 'ai qe perkujdesset me aktet ligjore te rregullura .

Dhe mendoj po te mungojshsin keto mekanizma si do te ish gjendja e juaaj?Po boni lume JU qe e keni nje Fuqi MadhesHtore qe perkujdest per juve ' e qe ka vene rregulla qe ju bene qe te mos nenqmoheni nga te tjerte.
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Te dashurosh nje me te ri ne moshe, arsyet?

Po ato cifte nuk i kan keto kompleks sa ne ketu! po nese eshte dashuria ne mes te gjitha kalojn ne planin e dyt.hajt sukses atyre cifteve me diferenc ne mosh....
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: Re: Pe: Re: Pe: Re: Te dashurosh nje me te ri ne moshe, arsyet?

Me duket se analizon vetem rastet ideale...

Se po te rrime e te flasim per sinqeritetin do perfundojme duke vertetu teorine e Einstein-it...

Me vjen ndermend nje thenje : ne LUFTE e DASHURI eshte gjithcka e lejushme...

Konkluzionin nxirre vete nga kjo e fundit....

E para sinqeriteti ne nje lidhje nuk eshte rast ideal,eshte dicka reale Enderra,ndryshe pse rrine bashke ato dy??...E dyta ajo shprehja qe ke dhene ti,nuk ka lidhje me ceshtjen...Sepse sipas asaj shprehje ti duhet te me mashtrosh,te me genjesh qe te me fitosh mua??...Kjo nuk eshte dashuri,eshte egoizem,dashuria ska lidhje me njerezit egocentrik...Une di nje shprehje tjeter : Nese do besimin tim,me jep sinqeritetin tend...


Dhe meqe dolen dhe beme nje devijim nga tema,per tju pergjigjur temes,nese dy persona jane ne dijeni te asaj qe po bejne,puna e tyre,kane 20-30 vjec ndermejt dine vete se cbejne,gjithmone flasim per njerez te pjekur...Dashurite me diference moshe,kane gjithmone nje interes ne mes,nuk i besoj shume...
 

MasteR

I'm offline
Pe: Te dashurosh nje me te ri ne moshe, arsyet?

Sjam kundra....!
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Pe: Te dashurosh nje me te ri ne moshe, arsyet?

Personalishte,..jam kundra,,dhe me duket jashte llogjike dhe aspake normale qe nje femer 40 vjece te kete lidhje me nje 20 vjecar,.
Keto tip femrash pa dashte ti pargjykoj me duken si "vamipre",.
NUk munde te kuptoj se si nje femer munde te shofi ne forme erotike,,nje mashkull qe per nga mosha munde te ishte djali i saj.
Se di, por ne kete pike ,,ndoshta jame pake e prapambetur ne mentalitet,.:p..
Besoj qe dashuria,,do pershtatje,,dhe nje nder keto parametra eshte dhe mosha..
C'fare munde te bashkoj nje 40 vjecare me nje djal 20 vjecar, pervec se krevati,..nuk besoj qe ka dashuri ne keto lloj lidhjesh,,ka thjeshte epsh,.dhe terheqje seksuale.
Gjithesesi qofsha e gabuar,,dhe te gjitha femrat ,qe kane lidhje me meshkuj me te rinje se vetja,,qofshin te lumtura
 

sensuu

sweet
Titulli: Te dashurosh nje me te ri ne moshe, arsyet?

mua psh sdo me pelqente edhe po te ishte 1 muaj me i vogel se une....:D
pastaj sbesoj se nje me i vogel do te ""dashuronte"" ,vetem sa do kerkonte nje eksperience ...edhe kaq..tpakten kshu e kuptoj une.
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Te dashurosh nje me te ri ne moshe, arsyet?

mua psh sdo me pelqente edhe po te ishte 1 muaj me i vogel se une....:D
pastaj sbesoj se nje me i vogel do te ""dashuronte"" ,vetem sa do kerkonte nje eksperience ...edhe kaq..tpakten kshu e kuptoj une.

Haha, per 1 muaj do e lije te te ikte rasti jetes tende, njeriu me perfekte e ideal ( per ty:p)?

Gjithsesi, per temen jam dakord me diferencat e medha te moshes qe nuk "haen", sado dashuri te jete ne fillim, kur e njeh me mire, e kalon euforia fillimit, zbulon qe secili ka interese sipas moshes dhe jo gjithcka eshte aq roz. Jo te 2 kane te njejten energji per te bere aktivitete te ndryshme ose jo te 2 kane te njejtin interes per te krijuar dicka ( nje me i moshuar qe i ka bere femijet, shtepine, etj, ska me interes ta mari nga e para)>
 

con_uk

Anëtar i Nderuar
Titulli: Te dashurosh nje me te ri ne moshe, arsyet?

Po ku di dashuria moshe aman diferenca mbase egziston por me kujtohet nje interviste qe i bene nje komediani tha qe mund te dashurohet me nje vajze nga mosha 18vjec deri ne ''death'' ky ishte limiti i tij :pLOLLOLLOL
 
Top