Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Struga+

Antar Aktiv
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Jo vetem feja islame por te gjitha fete !!!!!Do jetonim me ne paqe dhe pa grindje,feja eshte politike e gjitha ska cduhet .........!

Ku e gjete ate se feja eshte politike?
Politika ngatrron njerez,feja bashkon dhe ndihmon njerez.
 

Struga+

Antar Aktiv
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Ateizmi ne xhamia e medrese?
Do ishte ma mir qe ne trojet Shqiptare xhamiave dhe medreseve tu vihet dryni.
Kombi Shqiptar qe te ec perpara, duhet patjeter te zhduk islamin.

Shume mire flet si nje kryqtar qe e urren fene islame.
Koha e kryqezatave shkoi,tani shiko ne evrope sa njerez pranojne islamin,aty e gjejne qetesine shpirterore.
Po ti me duket vuan nga dicka e ate do ta them kur ti te vetdijesohesh.
 

Iron_Leon

شيطان בעל זבוב
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Ti vertete paske qene shejtan e bir shejtani.
Une tu pergjigja per ata miliona njerez te cilet kane jetuar me pare dhe nuk eshte e vertete se nuk kane patur besim,fe.
Po ti menon ashtu se aq e ke frymen per te menduar.
Koeficienti yt dhe i ktyre qe menojn se islami i demton keni koeficientin nen zero.
Nese keni dicka per debat bujrum,e nese deshironi lojra nervash atehere pres.
Nuk keni ende takat intelektual qe te debatoni me njerez te profileve te ndryshme,ju mundeni vetem me profilet antifetare dhe antinjerzore.
Ha ha ha ore bir muxhahidini nuk doje te debatoje,pyetja eshte e qarte,apo per ju njerez jane vetem ata si ju, lekurverdhet nuk i quani te tille? Po te pyes edhe njehere budistet do te shkojne ne ferr apo parajse, kaq e veshtire eshte te me pergjigjesh ti si ekspert?Une ndaloj pas pergjigjes tende dhe te them edhe faleminderit madje.Une nuk mendoj se islami me demton i nderuar antar nuk e kam menduar kurre,une mendoj se demtojne ekstremizmat dhe ekstremistet te c''fardo rryme jane ata, fetare, politike, krahinore etj etj Nuk eshte faji im qe shume si ju hyne neper forume per te na treguar ne per zotin,besimi eshte nje ceshtje individuale dhe si i tille nuk duhet te propagandistohet .Po te pyes edhe njehere, budistet qe sipas manualit mund te quhen ateiste, pa zot apo hyjni qendrore,do te shkojne ne ferr apo parajse?
 

gafi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

meqe po e shoh qe debati po vjen duke u nxe do mundohem ta sqaroj kete problem aq sa kam dijeni.i nderuar iron qdo njeri qe vdes e qe nuk ka besu se ekzistone vetem nje Zot qe duhet te adhurohet e qe Ai eshte All-llahu s.w.t dhe qe nuk e beson Muhamedin a.s.si pejgamber sipas islamit eshte mohues dhe dihet se ku e ka vendin ne xhehenem po ku tjeter.kjo eshte sipas islamit dikuj mundet mos ti pelqej por kjo eshte nje e vertet dhe ne nuk kemi pse mos ta tregojme.ne jemi te thirrur qe te keshillojme aty ku keshilla ka dobi kaq.All-llahu e din mas miri
 

Iron_Leon

شيطان בעל זבוב
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

meqe poe shoh qe debati po vjen duke u nxe do mundohem ta sqaroj kete problem aq sa kam dijeni.i nderuar iron qdo njeri qe vdes e qe nuk ka besu se ekzistone vetem nje Zot qe duhet te adhurohet e qe Ai eshte All-llahu s.w.t dhe qe nuk e beson Muhamedin a.s.si pejgamber sipas islamit eshte mohues dhe dihet se ku e ka vendin ne xhehenem po ku tjeter.kjo hhste sipas islamit dikuj mundet mos ti pelqej por kjo eshte nje e vertet dhe ne nuk kemi pse mos ta tregojme.ne jemi te thirrur qe te keshillojme aty ku keshilla ka dobi kaq.

Ore gafi faleminderit per pergjigjen, me ty e gjej une, edhe eshte nje fakt qe e di, po pergjigjen e doja nga ky eksperti.
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Ha ha ha ore bir muxhahidini nuk doje te debatoje,pyetja eshte e qarte,apo per ju njerez jane vetem ata si ju, lekurverdhet nuk i quani te tille? Po te pyes edhe njehere budistet do te shkojne ne ferr apo parajse, kaq e veshtire eshte te me pergjigjesh ti si ekspert?Une ndaloj pas pergjigjes tende dhe te them edhe faleminderit madje.Une nuk mendoj se islami me demton i nderuar antar nuk e kam menduar kurre,une mendoj se demtojne ekstremizmat dhe ekstremistet te c''fardo rryme jane ata, fetare, politike, krahinore etj etj Nuk eshte faji im qe shume si ju hyne neper forume per te na treguar ne per zotin,besimi eshte nje ceshtje individuale dhe si i tille nuk duhet te propagandistohet .Po te pyes edhe njehere, budistet qe sipas manualit mund te quhen ateiste, pa zot apo hyjni qendrore,do te shkojne ne ferr apo parajse?

Turp te kesh ti Zoti eshte nje dhe ska tjeter shpresoj te shkosh ne xhenem te gomerve ti tradhetar i islamit me thuaj ku jeton ti te dergoj dy nga kamikazet tane me te pergatitur te takosh krijuesin tend...Se si shume po ju lejojme ju pabesimtarve te flisni me nje liri sikur jetoni para se te krijoheshe feja jone heroike keto 1500 vitet e fundit se nuk na bje ndermend shume se ka fe te tera qe jane krijuar para 3000 mije viteve ata nuk dinin ne dime ne kemi diturine....Te mblidhemi te gjithe ne ekstremistet dhe ti tregojme driten pabesimtarve duhet te bejme te njejtat gjera si bejne vvellezrit tane ne Arabi (nuk ngjaj me ata po jemi vellezer nga krijuesi ) duhet te marrim masa se po na shtypin.....
 

*Linda*

Lost out in the desert
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

S'kuptoj dicka shume te thjeshte un: perse nuk mund te respektohet mendimi i tjetrit pa e ofenduar ate?
Pse nje qe s'beson ne "Zotin tend" duhet te jete nje idiot pa koeficent intelektiv? Kush je ti per te ofenduar tjetrin sepse ai nuk te perkrah? Personalishte s'kuptoj kaq thelle nga feja myslimane, por ju qe dini me mire se un, Allahu ju thot, shani dhe talleni ato qe s'ju perkrahin? Me qe po flasim per fe po e vej pyetjen ne kete aspekt. Eshte turp i madhe te lexosh gjithnje fryrje sepse tjetri ka idealet e veta qe ty ste perkasin. Madhesija e nje feje cfaredo feje te jete dhe dinjiteti i personit tregohet pikerishte duke dhene respekt dhe per ate qe eshte rrite me nje fryme tjeter, duke argumentuar me baza jo me te shara.
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

S'kuptoj dicka shume te thjeshte un: perse nuk mund te respektohet mendimi i tjetrit pa e ofenduar ate?
Pse nje qe s'beson ne "Zotin tend" duhet te jete nje idiot pa koeficent intelektiv? Kush je ti per te ofenduar tjetrin sepse ai nuk te perkrah? Personalishte s'kuptoj kaq thelle nga feja myslimane, por ju qe dini me mire se un, Allahu ju thot, shani dhe talleni ato qe s'ju perkrahin? Me qe po flasim per fe po e vej pyetjen ne kete aspekt. Eshte turp i madhe te lexosh gjithnje fryrje sepse tjetri ka idealet e veta qe ty ste perkasin. Madhesija e nje feje cfaredo feje te jete dhe dinjiteti i personit tregohet pikerishte duke dhene respekt dhe per ate qe eshte rrite me nje fryme tjeter, duke argumentuar me baza jo me te shara.

Ate themi dhe ne ;)
 

Struga+

Antar Aktiv
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

S'kuptoj dicka shume te thjeshte un: perse nuk mund te respektohet mendimi i tjetrit pa e ofenduar ate?
Pse nje qe s'beson ne "Zotin tend" duhet te jete nje idiot pa koeficent intelektiv? Kush je ti per te ofenduar tjetrin sepse ai nuk te perkrah? Personalishte s'kuptoj kaq thelle nga feja myslimane, por ju qe dini me mire se un, Allahu ju thot, shani dhe talleni ato qe s'ju perkrahin? Me qe po flasim per fe po e vej pyetjen ne kete aspekt. Eshte turp i madhe te lexosh gjithnje fryrje sepse tjetri ka idealet e veta qe ty ste perkasin. Madhesija e nje feje cfaredo feje te jete dhe dinjiteti i personit tregohet pikerishte duke dhene respekt dhe per ate qe eshte rrite me nje fryme tjeter, duke argumentuar me baza jo me te shara.

Ti i goce jo qe se kuptove thelbin e shkrimit tim,por ti nuk do te dish pse ne ate menyre iu pergjigja ati me koeficient.
ti shum qart e din,nese e lexon pergjigjen e ati iron shejtanit.
Une nuk jam nga ata qe kthejne faqen nese i bie nje shuplake,une e mbroj timen dhe e respektoj edhe fene e tjetrit.
Budizmi nuk eshte fe,nga e nxorret kete.
Te besosh ne njeri qenka fe.ose te besosh ne vic dhe lope qenka fe?
 

Struga+

Antar Aktiv
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Ha ha ha ore bir muxhahidini nuk doje te debatoje,pyetja eshte e qarte,apo per ju njerez jane vetem ata si ju, lekurverdhet nuk i quani te tille? Po te pyes edhe njehere budistet do te shkojne ne ferr apo parajse, kaq e veshtire eshte te me pergjigjesh ti si ekspert?Une ndaloj pas pergjigjes tende dhe te them edhe faleminderit madje.Une nuk mendoj se islami me demton i nderuar antar nuk e kam menduar kurre,une mendoj se demtojne ekstremizmat dhe ekstremistet te c''fardo rryme jane ata, fetare, politike, krahinore etj etj Nuk eshte faji im qe shume si ju hyne neper forume per te na treguar ne per zotin,besimi eshte nje ceshtje individuale dhe si i tille nuk duhet te propagandistohet .Po te pyes edhe njehere, budistet qe sipas manualit mund te quhen ateiste, pa zot apo hyjni qendrore,do te shkojne ne ferr apo parajse?


epo edhe koeficienti ste beka pune!
Budistet dhe te gjithe ata qe nuk besojne ne nje Zot e kane shume veshtire te perputhen me kete bote.
Gjithcka rrjedh nga feja!
Budizmi mo lale nuk eshte fe Hyjnore,por eshte dicka e shpikur nga njerez per perfitime personale,qe deshirojne ta bejne nje filosof dhe ushtar i mire i arteve marciale sic ishte buda dhe ti binden idese se budes.
Buda nuk ka kerkuar qe ti besojne,por njerezit jane specie e prirur per gjera te shemtuara.
Sikur esdhe brusliut ti besohet ,ose djallit sic je ti njeri nga ata,perseri je nje krijese qe duhet ta lesh kete bote dhe te kalosh ne nje bote tjeter,sepse jeta e kesaj bote do ishte pa kuptim sikur mos kishte jete tjeter.
Budistet sa per kuriozitet nuk mun te hyjne ne parajse sepse ata nuk e besojne egzistimin e parajses.

Sa per muxhahedinllek duhet te dish dicka!
Muxhahedin eshte ai i cili e lufton te keqen,duke filluar nga vetja e tij,pra ta luftoje te keqen nese e ka,ti luftoje epshet negative personale,pastaj te mbroje vatanin e tij,fene dhe familjen e vete.
Nuk eshte muxhahedin ai qe deshiron te vrase njerez te pafajshem qe nuk besojne,sepse besimi eshte dicka e lene e lire nga Allahu fuqiplote.
 
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Sipas ketij cunit shqiptarizmi qenka "ateizem" hahah. A mos deshe qe edhe gjuhen serbe ta fusim ne xhamia? Nese diku ne boten demokratike mesohet ateizmi ne Xhami apo ne Medrese apo edhe ne Shkolla, atehere OK, por kjo nuk ndodh askund! Vetem ne mendjen tende lauri.


Të respektuar ateistë, arsyet pse po e kërkojmë futjen e lëndës “Ateizmi” nëpër xhamitë e republikës janë të shumta, por ndër të tjera do t’i theksojmë disa:

- Dëshirojmë që rinia jonë të jetë një rini e shëndoshë, e edukuar në bazë të parimeve shqiptare dhe jo atyre arabe.
 

Iron_Leon

شيطان בעל זבוב
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

epo edhe koeficienti ste beka pune!
Budistet dhe te gjithe ata qe nuk besojne ne nje Zot e kane shume veshtire te perputhen me kete bote.
Gjithcka rrjedh nga feja!
Budizmi mo lale nuk eshte fe Hyjnore,por eshte dicka e shpikur nga njerez per perfitime personale,qe deshirojne ta bejne nje filosof dhe ushtar i mire i arteve marciale sic ishte buda dhe ti binden idese se budes.
Buda nuk ka kerkuar qe ti besojne,por njerezit jane specie e prirur per gjera te shemtuara.
Sikur esdhe brusliut ti besohet ,ose djallit sic je ti njeri nga ata,perseri je nje krijese qe duhet ta lesh kete bote dhe te kalosh ne nje bote tjeter,sepse jeta e kesaj bote do ishte pa kuptim sikur mos kishte jete tjeter.
Budistet sa per kuriozitet nuk mun te hyjne ne parajse sepse ata nuk e besojne egzistimin e parajses.

Sa per muxhahedinllek duhet te dish dicka!
Muxhahedin eshte ai i cili e lufton te keqen,duke filluar nga vetja e tij,pra ta luftoje te keqen nese e ka,ti luftoje epshet negative personale,pastaj te mbroje vatanin e tij,fene dhe familjen e vete.
Nuk eshte muxhahedin ai qe deshiron te vrase njerez te pafajshem qe nuk besojne,sepse besimi eshte dicka e lene e lire nga Allahu fuqiplote.

Degjo djale se gjithmone qe hap faqen e forumit do te me dale perpara kjo teme edhe postimet e tua.Si fillim ketu nuk jemi ne bastore per te matur koeficentet,sepse nuk eshte as e nevojshme, fshati qe duket nuk do kallaus thone pleqte .Te gjithe ju ''besimtaret'' keni nje gabim qe mbase me kalimin e kohes do ta korrigjoni,qendra per ju mbetet besimi edhe kete e pranoj dhe e miratoj,por ju nuk keni anesore aspak, vertiteni vetem ne nje rreth dhe gjithmone takoheni atje ku niset,per cudi jeni te sigurt qe ''rruga'' juaj eshte gjithmone e drejta.Atehere duke te shfletuar fije per fije nje fjali bazuar edhe ne koeficentin tend po te pyes, lidhur vetem mbi besimin tend si musliman. Deri perpara shpalljes se Kuranit te madherueshem duke marre parasysh qe njerezit ishin analfabete, kishin nje zhvillim mendor me te kufizuar [ jo se tani nuk ka te tille] dhe shfaqjet apo shenjat e Allahut ishin minimale dhe besimi e shumta ishte tek ndonje lope apo gomar [jo per faj te njerezve po per faj te Allahut qe u vonua te dergoje librin e famshem][ besoj qe te dy biem dakord mbi pasjen e nje boshlleku kohor midis Ademit edhe Kuranit]miliona njerez ishin edhe kane vdekur si ''atheos'' ateiste [ pa zot] [e perseris jo per faj te tyre por per faj te kufizimeve mendore] mund te me pergjigjesh ti si ''besimtar'' se ku i ka cuar Allahu keta njerez,ne ferr apo parajse? Dhe te lutem mos me thuaj qe ka qene gjithmone fjala e Allahut ne toke,ose nese po, me shpjego ne c''fare forme ju vertetonte ai njerezve egzistencen e tij.Edhe te lutem te me flasesh per ate qe sot eshte besimi tend, per muslimanizmin [Islamin hajt ta themi edhe Aldabisht].
 

Ado

FISEBILIL-LAH
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Degjo djale se gjithmone qe hap faqen e forumit do te me dale perpara kjo teme edhe postimet e tua.Si fillim ketu nuk jemi ne bastore per te matur koeficentet,sepse nuk eshte as e nevojshme, fshati qe duket nuk do kallaus thone pleqte .Te gjithe ju ''besimtaret'' keni nje gabim qe mbase me kalimin e kohes do ta korrigjoni,qendra per ju mbetet besimi edhe kete e pranoj dhe e miratoj,por ju nuk keni anesore aspak, vertiteni vetem ne nje rreth dhe gjithmone takoheni atje ku niset,per cudi jeni te sigurt qe ''rruga'' juaj eshte gjithmone e drejta.Atehere duke te shfletuar fije per fije nje fjali bazuar edhe ne koeficentin tend po te pyes, lidhur vetem mbi besimin tend si musliman. Deri perpara shpalljes se Kuranit te madherueshem duke marre parasysh qe njerezit ishin analfabete, kishin nje zhvillim mendor me te kufizuar [ jo se tani nuk ka te tille] dhe shfaqjet apo shenjat e Allahut ishin minimale dhe besimi e shumta ishte tek ndonje lope apo gomar [jo per faj te njerezve po per faj te Allahut qe u vonua te dergoje librin e famshem][ besoj qe te dy biem dakord mbi pasjen e nje boshlleku kohor midis Ademit edhe Kuranit]miliona njerez ishin edhe kane vdekur si ''atheos'' ateiste [ pa zot] [e perseris jo per faj te tyre por per faj te kufizimeve mendore] mund te me pergjigjesh ti si ''besimtar'' se ku i ka cuar Allahu keta njerez,ne ferr apo parajse? Dhe te lutem mos me thuaj qe ka qene gjithmone fjala e Allahut ne toke,ose nese po, me shpjego ne c''fare forme ju vertetonte ai njerezve egzistencen e tij.Edhe te lutem te me flasesh per ate qe sot eshte besimi tend, per muslimanizmin [Islamin hajt ta themi edhe Aldabisht].


Njerzt qe kan lexu edhe prap nuk kan kuptu Okay i kuptojm disi sepse skan mend , por njerzt qe nuk kan lexu lidhje me fe asnjeher dhe dojn me na dhon mesim neve kjo na qudit , edhe para se mu shpall KUR'AN-i ka pas profet ( te derguar tjere ) dhe libra te shejta tjera qe kan thirr njerzit ne rrug te All-llahut edhe kan thon qe me besu vetem 1 ZOT , po tjeter send eshte qe ata nuk kan desht me besu si sot qe kem , edhe tjeter send eshte qe ato libra te shejta dhe ata profet i kan ndryshu njerzt tash i kan kthy si tjeter send kejt qe nuk kan qen ashtu si ne fillim , pra lexo ma shum edhe eja pastaj jepna mesim neve .
 

mirela

DODONA hajmali
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Shkollat edhe ashtu kane qene laike deri ne shembjen e komunizmit.
Kane qene me tipare ateiste.
Fjalen e fese se eshte opium per popullin,eshte ideja e Marksit,mbase mun te keni nostalgji,por shkoi vapa me gushtin.
ne te gjitha shkollat ne lenden e bielogjise eshte mesuar se njeriu ka prejardhjen nga majmuni.
Sot e tere bota eshte e vetedijshme se njeriu nuk e ka prejardhjen nga majmuni.
Vertet speciet e hershme kan evoluar,po r bretkosa mbeti bretkose,majmuni majmun,njeriu njeri.
Ne Kur'an thuhet:Vertete e kam krijuar njeriun ne formen me te bukur:

Po lexoni mo lexoni.

Shume mire e ke qe thua Lexoni mo Lexoni , po me mire eshte tja thuassh dhe vetes kete gje se ti pervec kuranit s'ke lexuar asgje
 

Iron_Leon

شيطان בעל זבוב
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese


Njerzt qe kan lexu edhe prap nuk kan kuptu Okay i kuptojm disi sepse skan mend , por njerzt qe nuk kan lexu lidhje me fe asnjeher dhe dojn me na dhon mesim neve kjo na qudit , edhe para se mu shpall KUR'AN-i ka pas profet ( te derguar tjere ) dhe libra te shejta tjera qe kan thirr njerzit ne rrug te All-llahut edhe kan thon qe me besu vetem 1 ZOT , po tjeter send eshte qe ata nuk kan desht me besu si sot qe kem , edhe tjeter send eshte qe ato libra te shejta dhe ata profet i kan ndryshu njerzt tash i kan kthy si tjeter send kejt qe nuk kan qen ashtu si ne fillim , pra lexo ma shum edhe eja pastaj jepna mesim neve .
Oh miku im, mire se erdhe!Une nuk po jap mend po perpiqem te kuptoj .Besoj se e ke idene ndopak se kurr nisen njerezit te shkruanin?Besoj se di qe profetet me mushka edhe gomare mund te udhetonin,por jo mjaftueshem sa per te shperndare fjalen e Allahut ne cdo cep te globit Apo ka pasur aq shume profete sa e kane cuar fjalen e Allahut ne cdo cep te globit?Domethene me kete qe ke llogjikuar ti i bie qe bibla eshte fjala e allahut dhe quheshin muslimane njerezit jo te krishtere,po e vodhen historine.Ok po e marr per te qene,prandaj qenkan edhe kaq te ngjashme deri edhe emrat vetem qe disa i kane Arabe disa i kane Hebraike ,ok faleminderit per mesimin.
 

Aleksandër

Imperator
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Nuk je larg te vertetes por librat ne fjale nuk jane mitologjike!
Mitologjia dhe librat fetare nuk kane asngje te perbashket.
Mite jane lugjeterit,divfi etj etj.
Fete jane fenomene te lindura bashke me njeriun.
pershendetje!
I nderuar, librat në fjalë janë mitologji e pastër arabo-çifute. Nëse për ju nuk përbën mitologji çarja e detit në dysh, çarja e hënës në dysh, lufta e buburrecave me milingonat, ecja mbi ujë, kthimi i njerzve në derra dhe majmuna si dhe shumë histori të ngjashme me to atëherë do kërkoja nga ju se çfarë konceptoni me fjalën mitologji. Fetë janë fenomene që kanë lindur me injorancën e njeriut, paaftësinë e tij për të spjeguar fenomene natyrore në dukje madhështore, si dhe nga egoja e tij për pushtet pasi fetë janë një nga armët më të forta të gjeopolitikës dhe metodës së saj të sundimit.

Të përshëndes gjithashtu.
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Ne fakt e mira eshte qe kalamajt te mos mesojne broçkulla si fetara ashtu dhe jo te tilla ,
por te mesojne gjera praktike , gjera logjike dhe apsolutisht te verteta .
Aty ku hyn fantazia njerzore , ky kofiçenti i saktesis eshte teper i ult , me mire te apstenosh se sa ta mesosh.
Ne shkolle por dhe ne familje femijeve duhet tu japim pika referimi praktike ,
dhe jo ti gufosim me ideale dhe imagjinata , duke mesuar tekste permendesh te çdo lloji qofshin.
Ne kete prizm , nqs u mesohet bibla , kurani apo leshi , pse te mos ju mesohet dhe darvinizmi , ateizmi apo preshi!!!!!!!!
 

mirela

DODONA hajmali
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Nuk je larg te vertetes por librat ne fjale nuk jane mitologjike!
Mitologjia dhe librat fetare nuk kane asngje te perbashket.
Mite jane lugjeterit,divfi etj etj.
Fete jane fenomene te lindura bashke me njeriun.
pershendetje!

MR Struga se pari te kerkoj ndjese qe dhe une te kam klikuar per te bere kundershtimin e rradhes, pasi ka mjaft ketu qe po ju kundershtojne
Se dyti , mora guximin t'ju kundershtoj , per t'ju sqaruar ( meqe pretendoni se keni lexuar shume , perderisa ne beni thirje dhe ne te tjereve te lexojme ) ne ate c'ka ju keni shkruar se "FETE JANE FENOMENE TE LINDURA BASHKE ME NJERIUN "
Nuk kam deshire te zgjatem fare ne kete pike por druaj se e keni jo gabim , po tmerresisht shume gabim ,pasi lindja e feve daton shume, shume, shuuuuume vone me lindjen e njeriut , pra qe me ben te mendoj se ju s'keni lexuar asnje liber tjeter vec atyre fetare
Nese ju paganizmin e quani fe gaboheni ! Jam dakort qe fete ne te cilat ti dhe shume te tjere mbi planet aderoni dhe besoni jane mbeshtetur mbi paganizmin, por paganizmi ne vetevete nuk quhet fe

Se treti , meqe te gjithe te thone se e ke gabim , pranoje i dashur se s'behet hataja , tek e fundit ne nje shkolle me shume do shkonte nje liber Atesit se nje liber fetar
Nese ka njerez palenti qe duhet te bertasin sa kane ne koke , jane ateistet !
Nese ka njerez qe duhet te respektohen ne planet , jane ateistet.
Mos u habitni nese do dale ndonjehere ndonje lende ateiste se asgje nuk eshte per t'u cuditur
Kush e mendonte ne vitet 70 se celulari sot do ishte gati gati ne mode deri dhe femijete vegjel jane perdorus te tij
Po internetin e mendonte njeri ...?
Dhe nje liber ateistesh neper shkolla fetare perpiquni ta imagjinoni se ju ben mire per shendetin mendor
 
Redaktimi i fundit:

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Degjo djale se gjithmone qe hap faqen e forumit do te me dale perpara kjo teme edhe postimet e tua.Si fillim ketu nuk jemi ne bastore per te matur koeficentet,sepse nuk eshte as e nevojshme, fshati qe duket nuk do kallaus thone pleqte .Te gjithe ju ''besimtaret'' keni nje gabim qe mbase me kalimin e kohes do ta korrigjoni,qendra per ju mbetet besimi edhe kete e pranoj dhe e miratoj,por ju nuk keni anesore aspak, vertiteni vetem ne nje rreth dhe gjithmone takoheni atje ku niset,per cudi jeni te sigurt qe ''rruga'' juaj eshte gjithmone e drejta.Atehere duke te shfletuar fije per fije nje fjali bazuar edhe ne koeficentin tend po te pyes, lidhur vetem mbi besimin tend si musliman. Deri perpara shpalljes se Kuranit te madherueshem duke marre parasysh qe njerezit ishin analfabete, kishin nje zhvillim mendor me te kufizuar [ jo se tani nuk ka te tille] dhe shfaqjet apo shenjat e Allahut ishin minimale dhe besimi e shumta ishte tek ndonje lope apo gomar [jo per faj te njerezve po per faj te Allahut qe u vonua te dergoje librin e famshem][ besoj qe te dy biem dakord mbi pasjen e nje boshlleku kohor midis Ademit edhe Kuranit]miliona njerez ishin edhe kane vdekur si ''atheos'' ateiste [ pa zot] [e perseris jo per faj te tyre por per faj te kufizimeve mendore] mund te me pergjigjesh ti si ''besimtar'' se ku i ka cuar Allahu keta njerez,ne ferr apo parajse? Dhe te lutem mos me thuaj qe ka qene gjithmone fjala e Allahut ne toke,ose nese po, me shpjego ne c''fare forme ju vertetonte ai njerezve egzistencen e tij.Edhe te lutem te me flasesh per ate qe sot eshte besimi tend, per muslimanizmin [Islamin hajt ta themi edhe Aldabisht].

Qe nga Ademi a.s. deri tek profeti Muhammed a.s. ka pasur te derguar njeri pas tjetrit. Nuk ka pasur popull qe s'ka pasur te derguar. Misioni i te gjithe profeteve ka qene i njejte, pra, te besosh ne ZOTIN NJE, dhe te pashoq, i cili eshte i vetmi qe meriton te adhurohet. Pra, s'ka pasur asnje moment qe ateizmi te mbreterore tek nje popull, e ne mesin e atij populli te mos jete nje i derguar nga Zoti, qe t'i therras ata per ne rrugen e drejte, pasiqe devijonin kohe pas kohe, deri me ardhjen e vules se profeteve, Muhammedin a.s., i cili erdhi meshire per mbare njerezimin, njeherazi shkuli dhe crrenjosi idhujtarizmin njehere e pergjithmone atekohe nga zemrat e popujve arabe dhe jo-arabe (me pastaj rrezimi i perandorive me te medha, ajo bizante, persiane edhe romake).

I nderuar, librat në fjalë janë mitologji e pastër arabo-çifute. Nëse për ju nuk përbën mitologji çarja e detit në dysh, çarja e hënës në dysh, lufta e buburrecave me milingonat, ecja mbi ujë, kthimi i njerzve në derra dhe majmuna si dhe shumë histori të ngjashme me to atëherë do kërkoja nga ju se çfarë konceptoni me fjalën mitologji. Fetë janë fenomene që kanë lindur me injorancën e njeriut, paaftësinë e tij për të spjeguar fenomene natyrore në dukje madhështore, si dhe nga egoja e tij për pushtet pasi fetë janë një nga armët më të forta të gjeopolitikës dhe metodës së saj të sundimit.

Të përshëndes gjithashtu.

Ketu pajtohem me ju. Ka shume fe sot qe jane pjelle mendjes se njeriut. Cdo fe qe konsiderohet fe monoteiste apo politeiste, emertohet ne baze te themeluesit apo te ndonje njeriu (Konfucionizmi=Konfucio; Budizmi=Buda; etj etj).
 

Burrel1924

Anëtar i Respektuar
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Futja e lendes ateiste ne per xhpijat e Zotit eshte qafirllek i qafirllekeve,

askush nuk duhet te mendoje nje gje te tille sepse Islami eshte nje fe qe nuk i duron pabesimtaret dhe ato pak besimtar jo mysliman dhe te pa fe duhet te kthehen ne rruhen e Zotit dhe kjo eshte fjala e fundit e myslimaneve te denje qe jan besnike dhe mbrojtes te fese myslimane.
 

kitrra 123

plak gjufurrak
V.I.P
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Qe nga Ademi a.s. deri tek profeti Muhammed a.s. ka pasur te derguar njeri pas tjetrit. Nuk ka pasur popull qe s'ka pasur te derguar. Misioni i te gjithe profeteve ka qene i njejte, pra, te besosh ne ZOTIN NJE, dhe te pashoq, i cili eshte i vetmi qe meriton te adhurohet. Pra, s'ka pasur asnje moment qe ateizmi te mbreterore tek nje popull, e ne mesin e atij populli te mos jete nje i derguar nga Zoti, qe t'i therras ata per ne rrugen e drejte, pasiqe devijonin kohe pas kohe, deri me ardhjen e vules se profeteve, Muhammedin a.s., i cili erdhi meshire per mbare njerezimin, njeherazi shkuli dhe crrenjosi idhujtarizmin njehere e pergjithmone atekohe nga zemrat e popujve arabe dhe jo-arabe (me pastaj rrezimi i perandorive me te medha, ajo bizante, persiane edhe romake).

Per ta shtyre me tutje debatin dua te te plotesoje:


  1. Idhujtarizmi ne kohet e sotme eshte me shume i perhapur se ne cdo kohe. Kete mundesh ta vertetosh kudo andaj pretendimi yt se eshte zhdukur eshte enderr njeher per njeher.
  2. Historia e njerezimit ka njohur perandori e perandori. Sa binte njera ngrihej tjetra. Edhe sot i kemi madje perkunder kesaj asnjera nuk eshte me rrenje Islame.
  3. Ate devijimin qe e quan ti eshte me shume se kurre sot i perhapur, madje edhe te verbeirt kete e kane pare tanime andaj ai konluzioni yt se profeti i fundit pati suksese nuk ka pire e as qe pin uje. Pritet ardhja e nje tjetri me vellimin e VI- te librit me radhe! Kur erdhen 10, 20, 30, .....pse mos te vije edhe nje? Se paku e kane mesuar rrugen dhe erresiren per te vepruar e kan ngado.:gjujpeshk:
 

Aleksandër

Imperator
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Ketu pajtohem me ju. Ka shume fe sot qe jane pjelle mendjes se njeriut. Cdo fe qe konsiderohet fe monoteiste apo politeiste, emertohet ne baze te themeluesit apo te ndonje njeriu (Konfucionizmi=Konfucio; Budizmi=Buda; etj etj).
Budizmi nuk ndodhet brënda kornizave klasike të ideologjive tradicionale më të përhapura në botë. ثshtë më shumë një filozofi natyraliste. Zoti mund të konceptohet në miliona mënyra përpos atyre që semitët imponojnë.

Gjithsesi të gjitha fetë janë themeluar nga qëniet njerëzore.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Loverboy:

Qe nga Ademi a.s. deri tek profeti Muhammed a.s. ka pasur te derguar njeri pas tjetrit. Nuk ka pasur popull qe s'ka pasur te derguar. Misioni i te gjithe profeteve ka qene i njejte, pra, te besosh ne ZOTIN NJE, dhe te pashoq, i cili eshte i vetmi qe meriton te adhurohet. Pra, s'ka pasur asnje moment qe ateizmi te mbreterore tek nje popull, e ne mesin e atij populli te mos jete nje i derguar nga Zoti, qe t'i therras ata per ne rrugen e drejte, pasiqe devijonin kohe pas kohe, deri me ardhjen e vules se profeteve, Muhammedin a.s., i cili erdhi meshire per mbare njerezimin, njeherazi shkuli dhe crrenjosi idhujtarizmin njehere e pergjithmone atekohe nga zemrat e popujve arabe dhe jo-arabe (me pastaj rrezimi i perandorive me te medha, ajo bizante, persiane edhe romake).

Lexoje me mire kiterr !!!Per ta shtyre me tutje debatin dua te te plotesoje:


  1. Idhujtarizmi ne kohet e sotme eshte me shume i perhapur se ne cdo kohe. Kete mundesh ta vertetosh kudo andaj pretendimi yt se eshte zhdukur eshte enderr njeher per njeher.
  2. Historia e njerezimit ka njohur perandori e perandori. Sa binte njera ngrihej tjetra. Edhe sot i kemi madje perkunder kesaj asnjera nuk eshte me rrenje Islame.
  3. Ate devijimin qe e quan ti eshte me shume se kurre sot i perhapur, madje edhe te verbeirt kete e kane pare tanime andaj ai konluzioni yt se profeti i fundit pati suksese nuk ka pire e as qe pin uje. Pritet ardhja e nje tjetri me vellimin e VI- te librit me radhe! Kur erdhen 10, 20, 30, .....pse mos te vije edhe nje? Se paku e kane mesuar rrugen dhe erresiren per te vepruar e kan ngado.:gjujpeshk:

Ishte i vetem. Filloi misionin i vetem, pa shpate ne dore. Shpata e tij ishte gjuha. Shiqo sot sa jane. Quaje ndaq sukses ndaq deshtim. :lexim:

Aleksander: Mendimi yt eshte ai, ne rregull.
 

kitrra 123

plak gjufurrak
V.I.P
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Loverboy:
njehere e pergjithmone atekohe nga zemrat e popujve arabe dhe jo-arabe (me pastaj rrezimi i perandorive me te medha, ajo bizante, persiane edhe romake).

Lexoje me mire kiterr !!!
Ishte i vetem. Filloi misionin i vetem, pa shpate ne dore. Shpata e tij ishte gjuha. Shiqo sot sa jane. Quaje ndaq sukses ndaq deshtim. :lexim:


Pse po e ngaterron o lover? Skam cfare lexoje se edhe ne ate kohe edhe ne keet kohe ka dhe kishte idhujtarizem sa te duash. Pastaj mos harro se edhe para Muhamedit njerezia besonin ne nje zot, apo deshe te thuash arabet. Pse thua ti se te tjeret e filluan nga dy e nga tre o me shume.te gjithe filluan vetem me paqe e pastaj ja mbeshteten edhe me shpat ngapak. Edhe sote eshte e njejta gje. Te gjitha filozofite qe bene bum boterorer filluan te vetme. Kete munde ta vertetosh nese lexon me shume se tri libtra.
 

Iron_Leon

شيطان בעל זבוב
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Qe nga Ademi a.s. deri tek profeti Muhammed a.s. ka pasur te derguar njeri pas tjetrit. Nuk ka pasur popull qe s'ka pasur te derguar. Misioni i te gjithe profeteve ka qene i njejte, pra, te besosh ne ZOTIN NJE, dhe te pashoq, i cili eshte i vetmi qe meriton te adhurohet. Pra, s'ka pasur asnje moment qe ateizmi te mbreterore tek nje popull, e ne mesin e atij populli te mos jete nje i derguar nga Zoti, qe t'i therras ata per ne rrugen e drejte, pasiqe devijonin kohe pas kohe, deri me ardhjen e vules se profeteve, Muhammedin a.s., i cili erdhi meshire per mbare njerezimin, njeherazi shkuli dhe crrenjosi idhujtarizmin njehere e pergjithmone atekohe nga zemrat e popujve arabe dhe jo-arabe (me pastaj rrezimi i perandorive me te medha, ajo bizante, persiane edhe romake).Ketu pajtohem me ju. Ka shume fe sot qe jane pjelle mendjes se njeriut. Cdo fe qe konsiderohet fe monoteiste apo politeiste, emertohet ne baze te themeluesit apo te ndonje njeriu (Konfucionizmi=Konfucio; Budizmi=Buda; etj etj).
Ore Lover ti fyen inteligjencen time apo tenden qe ta kuptojme?Rreth para nje- dy vjetesh eshte zbuluar prape nje tribu indigjene ne Amazone midis Peruse edhe Brazilit,njerez qe nuk kishin pasur kurre kontakt me pjesen tjeter te njerzimit, te mendosh qe gjuanin me shigjeta helikopterin. Me thuaj kishte derguar edhe atje profete Allahu per ta perhapur fjalen e tij?Shume e thjeshte ishte pyetja ime, pas nje thesi me postime ju prape thoni qe Allahu e ka shperndare fjalen e tij kudo, ok si te thoni.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Nuk po e ngaterroj kiterr, por ti s'ke njohuri sa duhet, andaj te duken gjerat e ngaterruara kur i lexon per here te pare. Per nje periudhe 23 vjecare sa zgjati zbritja e Kur'anit Famelarte, tek arabet nuk mbeti asnje idhujtar, kete duhet ta dish. Mekka se fundi ra ne duar te muslimaneve, edhe ate pa pike gjaku, dhe te gjithe u falen, pra idhujtaret. Nqfs gjen ndonje dokument apo artikull te sakte rreth perhapjes se Islamit nga ana e Muhamedit a.s. me shpate, ju lutem postojeni, do t'isha kurreshtar ta lexoja, ngase deri me tani nuk kam lexuar, madje as nga historiane jo-musliman me fame boterore. Shpata kurre nuk eshte perdorur nga ana e muslimaneve per ta perhapur Islamin. Kjo eshte vetem nje shpikje nga armiqte e Islamit, asgje tjeter.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Iron_Leon:

Cdo popull ka pasur te derguar, eshte tjeter muhabet kur ata kane devijuar me kalimin e kohes :)
 

Iron_Leon

شيطان בעל זבוב
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Iron_Leon:

Cdo popull ka pasur te derguar, eshte tjeter muhabet kur ata kane devijuar me kalimin e kohes :)

Ok Lover ti ke te drejte, por duhet te dish qe ofendon inteligjencen edhe ndergjegjien tende jo timen.
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Nuk je i informuar mire per ate muhametin tend lol
Keta jane betejat e tij te bera me shpate ne dore

1. Waddan, sulmi ne al-Abwa
2. Buwat, drejt Radwa
3. Ushayra, ne fushen e Yanbu
4. Peleshja e pare ne Badr ne ndjekjen e Kurz b. Jabir
5. Lufta ne Badr
6. Banu Sulaym, deri ne mrritjen e al-Kudr
7. Al-Sawiq, ne ndjekjen e Abu Sufyan b. Harb
8. Ghatafan
9. Bahran, a mine in the Hijaz
10. Perleshja e Uhud
11. Hamra'u'l-Asad
12. Banu Nadir
13. Hatu'l-Riqa of Nakhl
14. Last battle of Badr
15. Dumatu'l-Jandal
16. Al-Khandaq
17. Banu Qurayza
18. Banu Lhyan of Hudhayl
19. Dhu Qarad
20. Banu'l Mustaliq di Khuza'a
21. Tratati i Hudaybiyyah
22. Perleshja e Khaybar
23. Pelegrinazhi i fundit.
24. Pushtimi ne qytetin Mecca
25. Perleshja Hunayn
26. Ta'if
27. Perleshja ne Tabuk.
Nuk kemi c’te themi tjeter, nje shembull personal i Profetit Muhamet. Nje model i vecante per te rritur gjeneracione te reja ne ditet e sotme.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Ne rregull, ky eshte mendimi juaj, respekte ! Mirembetshi =)
 
Top