Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Struga+

Antar Aktiv
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

"Ne kohen e renesanses europjane shumica e dijetareve munoheshin qe te vin deri ne nje perfundim,njeriu a ka nevoje per besim apo jo?
Dhe te gjithe njezeri thane PO."


E kuptoni ju sa qesharak jeni ju apo jo? Po leme pas te gjitha kundershtimet e fese nga disa nga mendjet me te ndritura te 5 shekujve te fundit ne europe dhe thjeshte po perqendrohemi tek kohezgjatja e Rilindjes Europiane; shekulli XIV - XIVII. Si ishte e mundur qe njerezit e shekullit te XIV te mund te takonin ato te shekujve pasardhes per te biseduar per kete c'eshtje?!

Pash zotin a e din cka po flet?
Kush permeni ktu shekuj apo vite.Une te ceka nje periudhe te renesanses dhe aty shumica e gjeten rrugen e vertete nga ata qe e kerkuan.
Per ty lali,pervec Branko qopiqve ose Ivo andriqeve nuk te shkoka nder men me u kthjellu.
Tjetra,si mund qe nje femije te jete i zoti i vetvetes,kur se pari nuk e ka elementin e pare-besimin ne Zot.
Ti alfonco,pervecse je nje marksist dhe komunist,je dhe urryesi me i modh i fese islame.
Nuk u cek te besohet patjeter ne islam,por te besohet ne Zot,e ti menjehere shigjeten tek islami.
Po sigurisht,te arsyetoj,se me shkop gjuhet tek pema e cila ka fryte,nuk gjuhet tek plepi,se vec glasa prej sorkadhes gjen aty.

"Allahu nuk ia ndryshon gjendjen e nje populli,perderisa ai popull nuk e ndryshon vete",pra ne nuk i trembim femijet tane nga Zoti,ne u japim shkas te mesojne te studijojne sepse Ka thene Allahu xh.sh.Lexo,meso.Allahu duhet respektuar dhe besuar,e jo te thuash te kemi frike,tek muslimanet thuhet sipas Kur'anit.
"Respekto Allahun,Pejgamberin dhe udheheqesit tuaj"pra nuk thuhet te kesh frike Allahun.
Nese vepron keq,atehere thuhet se vertete Allahu xh.sh. gjithcka sheh dhe degjon,pra ruaju nga ajo qe e ben,se do te denohen ata te cilet veprojne keq.
 

Hostel

Anëtar i Nderuar
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Me thenien tu tregonim,cka nenkupton?
Tu tregosh se njeriu eshte pasardhes i majmunit apo se feja eshte opium per popullin.
Marksi i ngrate ate e tha dhe nuk e tha ne venin e vete por ne rusi.
Ushtria e kuqe e juaja ishte ajo qe ftonte qe mos besohet ne fe ndersa nuk la cep te rusise pa kulte fetare.
Propaganda vetem per ta largu fene islame nga njerezit e ngritur.
Ne kohen e renesanses europjane shumica e dijetareve munoheshin qe te vin deri ne nje perfundim,njeriu a ka nevoje per besim apo jo?
Dhe te gjithe njezeri thane PO.
Besim,a ka fjale me te mire.
Cka ti msojm fmit,si piet droga,si luhet bixhozi apo si behet amoraliteti?
Po nuk ka fe ne bote qe e lejon,amoralitetin,bixhozin dhe opiumin,qofte droge qofte alkool.
Kush ka te drejt tani,ato qe te largojne rinine nga rruget e keqija apo ata qe i thuan rinise bej si te duash.
Rinia ka nevoje per edukim,bile edukim fetar.

Ka me mire se ti tregojne qe jemi nga majmunet. Cdo person ka te drejten te di cdo gje mbi boten qe e rrethon te njohe cdo teori dhe kur i ka njohur te gjatha atehere te beje zgjedhjen e tij. TI Struga ske pse vihesh ne merak nese feja te ciles ti i perket eshte kaq e drejte dhe e mencur ato do zgjedhin fene tende nese jo atehere do bejne zgjedhje te tjera. Pastaj te thashe gje markisist une ty apo cdo kujt tjeter me postimin tim, i drejtova gishtin ndonjerit nga besimtaret qe jane ketu? Jo sme duket pra nese une ty ste preka mbi bindjen tende politike asnjeri ste jep te drejte te besh te njejten gje. Edukim dhe edukim fetar dy fjale te ndryshme. Ska te beje edukimi fetar me edukimin personal ( ate qe te jep familja). Edukimi fetar eshte nje lavazh trurri qe e ben personin nje kukull ne dore te nje gjeje te jo konfirmuar dhe jo te sakte. Siç te thashe dhe siper ne postimin e pare cdo person eshte i lire te beje cdo zgjedhje qe do mbi jeten e tij.Fundja eshte jeta e tij dhe as une, as ti dhe kushdo tjeter ne kete forum ma merr mendja ska te drejte te shkoje tek nje person dhe ti jape mesime per jeten.Nese nje person ka zgjedhur nje menyre jetese e ka bere sepse ajo i eshte dukur me e drejte.
 

mirela

DODONA hajmali
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Sa per camerine qe te dhimset she ty!
Perderisa camet e ruajten fene islame ata egzistonin,bile edhe si vilajet,(Vilajeti i Janines),por kur iu larguan fese islame ,atehere ata filluan te amrtohen me orthodokset grek,dhe feja nuk ua ndaloi atyre martesen,duke harru se greket kan qene e keqja e ballkanit gjithmone.
e pas ata u asimiluan totalisht,sepse nuk kishin asgje per te humb.
E humben fene islame,e humben gjuhen,e humben pasurine dhe ja u shkri nje popull qe kur Kosova numeronte 700.000 banore,Cameria numeronte afro 500.000 banore.
Kosova e mbajti fene islame,e ruajti e kultivoi,nuk u lejonte feja islame qe te martohen me jomuslimane dhe mbeten te paster dhe egzistojne edhe sot si shtet bile.
Ata pak shqiptare qe u largun nga feja ,fillun te martohen me serbe dhe perfundun shum keqe.
rrahman Morina pervec tradhtar vdiq edhe nga dora e sllavit,se skishte cka i duhej me pushtetit.
Edhe gjith ata si morina shkun per asgje.
Pra feja mbron,gjuhen,mbron moralin dhe vatanin.
Ata pak Came qe nuk pranun asimilimin,iken ne shqiperi dhe vetem ata e din se cka ndjejne ne shpirtrat e tyre per gjith ata sene qe ia morei greqia orthodokse.

SA PER gishtin,nuk jam nga ajo dore,se Feja islame,e ka ndaluar futjen e gjerave neper vene qe nuk jan bere per te fut.
Nuk e di sa me kuptove.?
Une i nderuar te thash,ja fute vetes ne menyr alegorike,se dole Bllof ne shkrimet e tua.
Livaten e kane muslimanet te ndaluar.
Ti mun ta mbash si te duash.
Pershendetje.

Kam respekt per ato magjstraturat qe ke mnbaruar ne moshen 26 vjecare , se po te mos kisha ate respekt do mendoja qe je nje anadolllak dhe injoranti i pa vlere
Po duke ditur qe jeni me shkolle kam frike se e beni kinse qe shkruani keshtu
Si ste vjen turp qe shkruan keshtu , pse nuk e ka mesuar zotria juaj se ne shqipot u ndame ne fillim te shekullit kaluar vetem e vetem se kishim fene muzlimane dhe na ndane si trofe te shtetet fitiimtare qe fituan luften ndaj perandorise
PO si ste vjen turp qe shkruan keto rradhe meqe je dhe i shkoluar qe ne shiptaret negelm vetem e vetem ne saje te gjuhes unike qe kemi se po te ish per ate fene tende dhe te ketyre te tjereve do na kishin :kollofitur" e s'do na kish negel as nami as nishani
Degjova nje dite nje dokumentar ne tv se shqiptaret e maqedonise ishin asimiluar ne baeze fetare Ata qe ishinnte krishtere shiheshin me sy te keq nga shqiptaret muslimiane dhe ata u "detyruan " te nderrojne gjuhe apo dhe te martohen me te tjere si rasti qe keni sjell ju me martesat me serbe
E tashme jeni deshmimtare te vete eksaj skene qe po shikon cdo dite se shqiptaret po i hane koken njeri tjetrit
Turp t'ju vije kur per nje cope kuran e nje cope fe me dilni ketu e me mburreni se pse humbi Cameria e pse fitoi Kosova PO vazhduat keshtu ( me vjen keq qe po jua them ) po as Kosova s'do "ta kete te gjate " Ndoshta sektet fetare ( sidomos ato vehabiste ) ate duan qe te krijojne nje tjeter palestine ne bote
Po evropa nuk eshte naive sa te pranoje nje shtet dhe ca qyetetare idiote qe mendojne se kane shpetuar vetem nga islamizmi
TURP T"JU VIJE !
 

Struga+

Antar Aktiv
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Ka me mire se ti tregojne qe jemi nga majmunet. Cdo person ka te drejten te di cdo gje mbi boten qe e rrethon te njohe cdo teori dhe kur i ka njohur te gjatha atehere te beje zgjedhjen e tij. TI Struga ske pse vihesh ne merak nese feja te ciles ti i perket eshte kaq e drejte dhe e mencur ato do zgjedhin fene tende nese jo atehere do bejne zgjedhje te tjera. Pastaj te thashe gje markisist une ty apo cdo kujt tjeter me postimin tim, i drejtova gishtin ndonjerit nga besimtaret qe jane ketu? Jo sme duket pra nese une ty ste preka mbi bindjen tende politike asnjeri ste jep te drejte te besh te njejten gje. Edukim dhe edukim fetar dy fjale te ndryshme. Ska te beje edukimi fetar me edukimin personal ( ate qe te jep familja). Edukimi fetar eshte nje lavazh trurri qe e ben personin nje kukull ne dore te nje gjeje te jo konfirmuar dhe jo te sakte. Siç te thashe dhe siper ne postimin e pare cdo person eshte i lire te beje cdo zgjedhje qe do mbi jeten e tij.Fundja eshte jeta e tij dhe as une, as ti dhe kushdo tjeter ne kete forum ma merr mendja ska te drejte te shkoje tek nje person dhe ti jape mesime per jeten.Nese nje person ka zgjedhur nje menyre jetese e ka bere sepse ajo i eshte dukur me e drejte.

Asnjeri nuk eshte urdheruar nga une ose dikush tjeter qe ti bindet fese islame.
Pse nuk flisni per sektet kristiane qe shkojne dere me dere me fletushka dhe i tregojne per Jehovain ose dike tjeter.
Une disa here e kam cek ,hidhet gjithmon me gur ne pemen qe ka fryte.
Mire mbec!
 

Struga+

Antar Aktiv
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Kam respekt per ato magjstraturat qe ke mnbaruar ne moshen 26 vjecare , se po te mos kisha ate respekt do mendoja qe je nje anadolllak dhe injoranti i pa vlere
Po duke ditur qe jeni me shkolle kam frike se e beni kinse qe shkruani keshtu
Si ste vjen turp qe shkruan keshtu , pse nuk e ka mesuar zotria juaj se ne shqipot u ndame ne fillim te shekullit kaluar vetem e vetem se kishim fene muzlimane dhe na ndane si trofe te shtetet fitiimtare qe fituan luften ndaj perandorise
PO si ste vjen turp qe shkruan keto rradhe meqe je dhe i shkoluar qe ne shiptaret negelm vetem e vetem ne saje te gjuhes unike qe kemi se po te ish per ate fene tende dhe te ketyre te tjereve do na kishin :kollofitur" e s'do na kish negel as nami as nishani
Degjova nje dite nje dokumentar ne tv se shqiptaret e maqedonise ishin asimiluar ne baeze fetare Ata qe ishinnte krishtere shiheshin me sy te keq nga shqiptaret muslimiane dhe ata u "detyruan " te nderrojne gjuhe apo dhe te martohen me te tjere si rasti qe keni sjell ju me martesat me serbe
E tashme jeni deshmimtare te vete eksaj skene qe po shikon cdo dite se shqiptaret po i hane koken njeri tjetrit
Turp t'ju vije kur per nje cope kuran e nje cope fe me dilni ketu e me mburreni se pse humbi Cameria e pse fitoi Kosova PO vazhduat keshtu ( me vjen keq qe po jua them ) po as Kosova s'do "ta kete te gjate " Ndoshta sektet fetare ( sidomos ato vehabiste ) ate duan qe te krijojne nje tjeter palestine ne bote
Po evropa nuk eshte naive sa te pranoje nje shtet dhe ca qyetetare idiote qe mendojne se kane shpetuar vetem nga islamizmi
TURP T"JU VIJE !

E bere mire qe e tregove mllefin tend ne siperfaqe,mllefin qe e ke per islamin!
Permene disa here shkollen,nuk ka te beje ajo me profilin qe e kam,drejtimi im eshte dic tjeter.
Ti mi goc]
Mos harro se disa here e ke permen fjalen,ske turp,turp te te vije e dic te tille.
Ani,ajo eshte ne edukaten tende,nuk ta them familjare,mbase mun te kesh nje familje te mrekullushme,por ti e zgjedh tenden,se nje person i pjekur nuk i shkrun kto qe ti i shkrove.
Paske ndegju se shqiptaret e maqedonise jane asimilu ne baze fetare,ndersa ata qe nuk kan pranu fene shikoheshkan me sy urrejtes.
Cka flet mi dgoce?
Ne maqedoni,popullata shqiptare qe i takon besimit islam eshte 99 perqind.
Shqiptaret ortodoks dhe katolik ishin ata qe fituan benificionet e pushtetit sllav sepse kishin kryqin .
Ne Struge ka mbi 20 familje ortodokse shqiptare ne fshatin Radozhde,te cilet nuk e flasin asnje fjale shqip,pasi ashtu u ka thene pushteti sllav.Ata jane martuar me maqedone-ca,dhe ceshte me tragjikja,ata kan migru ne maqedoni nga fshati Lin i Pogradecit,kur dihet se aty jetuan si shqiptare e ne maqedoni i bene Maqedon.Statistikat e regjistrimit treguan se ne ate fshat nuk ka asnje shqiptar.

Askush nuk mburret per humbjen e camerise,por duhet te tregohet shkaku dhe rruga qe coi deri tek humbja e camerise.
Humbja eshte dicka e kryer.
Kur thua nje cope Kur'ani dhe feje,se pari e ke gabim se Kur'ani eshte emer i pervecem dhe shkruhet me germe te madhe ,pamarparasysh mllefin qe ke per te.
Kur'ani eshte imperativ per ata qe deshirojne te dine rreth Kur'anit,dhe nuk eshte per ata qe e shajne.
thate se as Kosova nuk d ta kete te gjate",ishalla do e kete,bile ajo eshte akt i kryer,kur mbi 70 shtete e pranuan si te pamvarur.
Ty dhe si puna yte nuk ju duhet nje popull i forte dhe i bashkuar fetar,ty te duhet te merresh me ate se a duhet te besoj apo jo,kur kjo para mijera vitesh perpara ka qene e rregulluar neper popujt e asaj kohe.
Ti je duke menduar tamam si aj Shoku Edvin Rama,per inat te PD,edhe shqipria mos hyje ne BE,mos ket liberalizim vizash etj etj.
Jo mi goc,shqiptaret jane me shumice apsolute muslimane dhe Europa si te tille edhe i pranoj dhe nuk eshte aspak naive.
Goce,zullumin duhet parandaluar para se te vjen deri tek paraqitja e pasojave nga ai zullum.
Pra duhet parandalu dukurin urrejtje per islamin,sepse askend nuk demton islami.
Sa per Vahabistet dhe palesine mos u ngut,se per ty ata jane "Fshati Spanjoll"ac i njeh ti.
Wahabistet jane dukuri e dy shekujve te fundit,te shtyre nga vendet perendimore per ta paraqitur islamin si dicka e prapambetur.
Wahabistet jane nje sekt i paraprire nga sherbime te ndryshme.
Kur e permen palestinen,atje mi goce nuk hyn ne pune wahabizmi,tek ata eshte Hamasi dhe Fatahu.
je e vecerr,kur te rritesh mesoj njehere keta gjera(ndarja ideologjike,politike dhe ndarja ne baze te bindjes fetare dhe shprirterore sic eshte ne Iranin e sodit).
Bej nani se te ben mir gjumi,dhe iki banaliteteve te tipit te kesh turp,se njeriut cka i mungon ne vete mundohet tua mveshe te tjereve!
 

Struga+

Antar Aktiv
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Per Alfoncin,Kitrren dhe mirelen,se te tre me duken ateiste!

TRE PYETJE PثR ATEISTثT (PABESIMTARثT)
1. Kush krijoi asgjënë (apo ajo ekzistonte gjithëherë?)
Sigurisht që një hapësirë aq e madhe siç është Universi duhet të ketë patur ndonjë paraardhës? Ose nuk pati aspak paraardhës? Sido që të jetë, hapësira e Universit nuk u gjet aty vetë, rastësisht.
Ne besimtarët besojmë që All-llahu e krijoi atë.

2. Kush krijoi materien (prej asgjësë?)
Po e supozojmë që hapësira që folëm në pikën e parë ka ekzistuar. Po prej saj si u krijua e gjithë ajo masë e materieve të ngurta që formojnë planetet, yjet dhe trupat tjerë qiellorë? Keni përgjigje për këtë?
3. Kush krijoi jetën e parë (a thua ajo u krijua nga materia e pajetë?)
A thua prej materies së pajetë do të mund të ngjallej jeta e parë? Cilat ishin qelizat e para që funksionuan? U bë veza ose pula e para?
Për ne besimtarët është shumë qartë. Kjo s’mund të ndodhte pa komandën e të Lartmadhëruarit Zot. Edhe diçka, përgjigja e "vezës ose pulës" gjendet në Kur'an:

35:11. All-llahu ju krijoi prej dheu, mandej prej një pike uji, e pastaj ju bëri çift.
42:11. Ai (Zoti) është Krijues i qiejve e i tokës. Ai nga lloji juaj krijoi për ju bashkëshorte, edhe nga kafshët krijoi çifte, ashtu që t'ju shumojë.

Pra, a nuk po mendoni???
 

Iron_Leon

شيطان בעל זבוב
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Per Alfoncin,Kitrren dhe mirelen,se te tre me duken ateiste!

TRE PYETJE PثR ATEISTثT (PABESIMTARثT)
1. Kush krijoi asgjënë (apo ajo ekzistonte gjithëherë?)
Sigurisht që një hapësirë aq e madhe siç është Universi duhet të ketë patur ndonjë paraardhës? Ose nuk pati aspak paraardhës? Sido që të jetë, hapësira e Universit nuk u gjet aty vetë, rastësisht.
Ne besimtarët besojmë që All-llahu e krijoi atë.

2. Kush krijoi materien (prej asgjësë?)
Po e supozojmë që hapësira që folëm në pikën e parë ka ekzistuar. Po prej saj si u krijua e gjithë ajo masë e materieve të ngurta që formojnë planetet, yjet dhe trupat tjerë qiellorë? Keni përgjigje për këtë?
3. Kush krijoi jetën e parë (a thua ajo u krijua nga materia e pajetë?)
A thua prej materies së pajetë do të mund të ngjallej jeta e parë? Cilat ishin qelizat e para që funksionuan? U bë veza ose pula e para?
Për ne besimtarët është shumë qartë. Kjo s’mund të ndodhte pa komandën e të Lartmadhëruarit Zot. Edhe diçka, përgjigja e "vezës ose pulës" gjendet në Kur'an:

35:11. All-llahu ju krijoi prej dheu, mandej prej një pike uji, e pastaj ju bëri çift.
42:11. Ai (Zoti) është Krijues i qiejve e i tokës. Ai nga lloji juaj krijoi për ju bashkëshorte, edhe nga kafshët krijoi çifte, ashtu që t'ju shumojë.

Pra, a nuk po mendoni???

Megjithese une jam shejtanist nuk mund te qendroja pa komentuar,A theos -pa zot jo pa besim sepse besimi eshte dicka tjeter dhe nuk lidhet detyrimisht me Zotin.
Ke harruar te shkruash per suren mbi yjet dhe te na thuash si i krijoi Zoti ato per te qelluar shejtanin.Per gjerat qe mendja njerezore sot nuk ka nje shpjegim konkrret ''pabesimtaret'' mendojne qe me kalimin e kohes do te kene nje shpjegim,ndersa ju keni zgjidhjen me te thjeshte, ja hidhni gjithe fajet Zotit .
Struga te te pyes une ty, meqense ju duket absurde qe gjithcka madje edhe asgjeja te jete vetkrijuar,pse ju duket e llogjikshme qe Zoti te jete vetkrijuar,nje qenie kaq e lavdishme qe mund te beje gjithcka vetkrijohet dhe qeniet jo komplekse nuk munden?
 

Struga+

Antar Aktiv
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Iron, ate pergjigje duhet ta kesh ditur me kohe!
Sepse shejtani me gjith ate qe nuk iu perkul njeriut,Allahun e beson.
Allahu egziston nga vetvetiu dhe ktu qendron ajo se nuk eshte i mvarun nga askush,ndersa krijesat jane te mvaruna.
Nuk ka lindur askend dhe nuk eshte i lindur.
Ti me ironine qe e bere per yjet,e ke shume gabim.
Kur Allahu xh.sh. thot se token e shtriu per njerezit qe ne te te jetojne,Ai gjithashtu e siguroi token nga sulmet te cilat i vijne nga planete te tjera nepermjet meteoteve ose edhe nga dic tjeter.
Pra tokes i vuri nje cati,qe mendja jote nuk do qe ta pranoje, por ne shkolle ke msu per ozonin ,galaktiken etj etj.
nese e lexon me vemendje do e shohesh cka gjuhet me yjet dhe per cka flitet.
 
Last edited by a moderator:

Struga+

Antar Aktiv
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Tash po te jap dicka nga shkrimtare dhe filosofe te ndryshem!
Orientalizmi dhe Problemi i Shoqërisë Civile në Islam
Bryan S. Turner
"Islami" dhe Orientalizmi
Gordon E. Pruett
Miti i Vargjeve Satanike
Abbas Bahmanpour
Qëllimi i arsimimit Islam
William C. Chittick
Mendime rreth artit sipas vështrimit tradicional
Frithjof Schuon
Islami dhe Pluralizmi fetar
Dr Muhammad Legenhausen

Lexoni lali dhe do ju ndihmoje
Ndersa sa per thirrje ne fe,Allahu xh.sh. e udhezon ate qe Ai deshiron,duhet ta kesh rrisk qe te besosh ne Zot!
 

kitrra 123

plak gjufurrak
V.I.P
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Ti logarite armik ke te duash,por mos i fut te tere ne nje thes.

Kete do ishte mire sa per fillim te ja mesoje vetes e sa per problemin e Greqise dhe Turqise kthehu e lexoje edhe i here shkrimin tim, dhe, mos harro hape atllasin, se nuk e ke kapur fare ama hiq fare ate cfare kam shkruar. :gjujpeshk:
 

halid

Antarë i ri
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Ua Struga, vertet?Po flet per imagjinate?Po besimi juaj ne perrallat per femije te moshes 6-7 vjecare lende quhet?Per sa kohe do te kete besimtare legjendash, per aq kohe do te kete edhe ateiste.Ore dua te te bej nje pyetje ,feja juaj kur ka lindur dhe deri atehere me ata miliona njerez qe kishin vdekur pa besuar ne ''Zot'' c''fare eshte bere, Zoti i ka derguar te virgjereshat apo ku i coi? Per temen; Behuni pak serioze se ne xhami nuk hyn dot po te kesh mjekren e majmunit te hequr jo te futesh ateizmin hahaha

teoria me e madhe si mbeshtetje e ateizmit ka qene ajo darwinit,e cila u hodh poshte nga vete shkencetaret me arsyen e vetme se ne permbajtjen e saj nuk ka asnje te vertete shkencore.porse e gjithe teoria eshte ngritur mbi nje fjale te vetme,"sikur te ekzistonte forma e ndermjetme".....Zoti e shpalli islamin rreth viteve 600,duke derguar profetin Muhammed qe tu transmetoje njerezve fene e vertete.ky ishte profeti i fundit qe Allahu dergoi ne toke dhe qe eshte per mbare njerezimin.para profetit Muhammed ka pasur shume te derguar dhe kane qene per nje popull te caktuar.keta te derguar te gjihe kane predikuar monoteizmin,besimin ne zotin nje,ne zotin e vertete qe krijoi qiejt dhe token dhe cka mes tyre,kush i pasoi keta te derguar shpetoi,kaq e thjeshte eshte pergjigja e pyetjes tende te "madhe".ne kete bote beso dy gjera,kur del para pasqyres ate qe shikon,dhe kur drejton shikimin tend nga qielli ate qe nuk shikon!!!
 

Struga+

Antar Aktiv
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Kete do ishte mire sa per fillim te ja mesoje vetes e sa per problemin e Greqise dhe Turqise kthehu e lexoje edhe i here shkrimin tim, dhe, mos harro hape atllasin, se nuk e ke kapur fare ama hiq fare ate cfare kam shkruar. :gjujpeshk:

A don qe te dalesh nga balta qe e bere apo do qe te na flasesh per pulat e detit.
Dihet ujerat e turqise dhe greqise kur u ndane dhe kush i ndau,por ti fol a eshte e vertete se turqia dhe greqia kane patur perplasje per qipron dhe turku e mori per nje ore qipron,e greku slevizi prap nga vendi,sepse skish cka te beje.
Nuk kan qene asnjeher miq ata lali.
Tash bjeri historise rreht qarkut dhe futi duart ne prizmen e realitetit.
 

kitrra 123

plak gjufurrak
V.I.P
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

A don qe te dalesh nga balta qe e bere apo do qe te na flasesh per pulat e detit.
Dihet ujerat e turqise dhe greqise kur u ndane dhe kush i ndau,por ti fol a eshte e vertete se turqia dhe greqia kane patur perplasje per qipron dhe turku e mori per nje ore qipron,e greku slevizi prap nga vendi,sepse skish cka te beje.
Nuk kan qene asnjeher miq ata lali.
Tash bjeri historise rreht qarkut dhe futi duart ne prizmen e realitetit.

Me vjen keq te ta them, por, ju duhet te ktheheni ti lexoni shkrimet nga disa here per ti kuptuar ato. te kam thene se per politike globale nuk bene te bisedojme se nuk naj ngrehe traktori as mua e as ty. Por meq kerkon fakte ja ku i ke: ''Me 1959 nenshkruhet Marreveshja e Zyrih-Londres, ku Britania njeh nje Qipro te pavarur dhe me nje administrate te perzier mes grekeve dhe turqve ne masen 60% - 40%. Pra ne cdo funksion shteteror apo zyre duhej ruajtur ky raport. Ne merreveshje thuhej se ne rast rreziku te Status quo-s secili nga tre vendet mund te ndrhyne per rinormalizimin e situates''. Pas kesaj greket tentuan qe ta pervetsonin Qipron por forcat Turke nderhyne dhe moren 37 % ne vend te atij 40% qe i takonte ne letra sipas konventave nderkombtare.

*Sipas ca shenimeve diku diku thuhet se Qipro ishte pazari turko-grek ne kurriz te Camerise.

Pra te lutem kthehu lexoj mire e mire shkrimet e mia dhe kuptoj ato nese mundesh sepse une kam shkruar se turqit dhe greket ne kurrize te Shqiptareve edhe beheshin miq. Dhe kjo eshte shume e vertete po aq sa eshte e vertete se kufiri detar grek eshte para hundeve te turqise dhe po aq e vertete sa edhe problemi i Qipros. Per ta vertetuar kete analizoje ceshtjen se ne Shqiperi ne kohen e pushtimit turke, turku lejonte shkolla greke e serbe nme Shqiperi e Kosove. I kishte apo si kishte miq?
Per ta trashur miqesin turku me grekun dhe serbin gjithnje ne kurrize te Shqiptareve merr librat dhe lexo:

1. Marreveshjen turko - serbe per shitblerjen e shqiptareve
2.
Marreveshjen e 30 Janar te vitit 1923 ku u nenshkrua ne Lozan konventa Turko -Greke mbi shkembimin e popullsise

Pa i analizuar mire e mire keto dy mos shkruaj me! :gjujpeshk:

 
Redaktimi i fundit:

Struga+

Antar Aktiv
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Me vjen keq te ta them, por, ju duhet te ktheheni ti lexoni shkrimet nga disa here per ti kuptuar ato. te kam thene se per politike globale nuk bene te bisedojme se nuk naj ngrehe traktori as mua e as ty. Por meq kerkon fakte ja ku i ke: ''Me 1959 nenshkruhet Marreveshja e Zyrih-Londres, ku Britania njeh nje Qipro te pavarur dhe me nje administrate te perzier mes grekeve dhe turqve ne masen 60% - 40%. Pra ne cdo funksion shteteror apo zyre duhej ruajtur ky raport. Ne merreveshje thuhej se ne rast rreziku te Status quo-s secili nga tre vendet mund te ndrhyne per rinormalizimin e situates''. Pas kesaj greket tentuan qe ta pervetsonin Qipron por forcat Turke nderhyne dhe moren 37 % te atij 40% qe i takonte ne letra sipas konventave nderkombtare.

*Sipas ca shenimeve diku diku thuhet se Qipro ishte pazari turko-grek ne kurriz te Camerise.

Pra te lutem kthehu lexoj mire e mire shkrimet e mia dhe kuptoj ato nese mundesh sepse une kam shkruar se turqit dhe greket ne kurrize te Shqiptareve edhe beheshin miq. Dhe kjo eshte shume e vertete po aq sa eshte e vertete se kufiri detar grek eshte para hundeve te turqise dhe po aq e vertete sa edhe problemi i Qipros. Per ta vertetuar kete analizoje ceshtjen se ne Shqiperi ne kohen e pushtimit turke, turku lejonte shkolla greke e serbe nme Shqiperi e Kosove. I kishte apo si kishte miq?
Per ta trashur miqesin turku me grekun dhe serbin gjithnje ne kurrize te Shqiptareve merr librat dhe lexo:

1. Marreveshjen turko - serbe per shitblerjen e shqiptareve
2.
Marreveshjen e 30 Janar te vitit 1923 ku u nenshkrua ne Lozan konventa Turko -Greke mbi shkembimin e popullsise

Pa i analizuar mire e mire keto dy mos shkruaj me! :gjujpeshk:


Sa per marveshje mos fol mo lali se kan pas kto qellime.
Ti nuk e kupton ende marveshjen sala-meta,as pdk-ldk ne kosove.
Kur na dole analist dhe te tregosh cfar qellimi kan patur.
Turku ka qene dhe do te jete gjithmone mik i shqiperise.
Ishte shteti i pare pas renies se komunizmit ne shqipri qe i dhuroi 40 aeroplane luftarak,ndihmoi per rimekembjen e ekonomise me investimet e saja,e jo si puna e italise dhe greqise qe dhuronin pako ne popullate dhe brenda saj nga nje bible dhe nga nje kryq.
Ajt lali ,mesohu qe ti pranosh edhe ata gjera qe nuk i ke per qejfi.
Selame!
 

kitrra 123

plak gjufurrak
V.I.P
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Sa per marveshje mos fol mo lali se kan pas kto qellime.
Ti nuk e kupton ende marveshjen sala-meta,as pdk-ldk ne kosove.
Kur na dole analist dhe te tregosh cfar qellimi kan patur.
Turku ka qene dhe do te jete gjithmone mik i shqiperise.
Ishte shteti i pare pas renies se komunizmit ne shqipri qe i dhuroi 40 aeroplane luftarak,ndihmoi per rimekembjen e ekonomise me investimet e saja,e jo si puna e italise dhe greqise qe dhuronin pako ne popullate dhe brenda saj nga nje bible dhe nga nje kryq.
Ajt lali ,mesohu qe ti pranosh edhe ata gjera qe nuk i ke per qejfi.
Selame!

Mos i bishtero debatit me ironizime. Se paku une po pretendoja te mesoja dic nga nje magjister shkence! Se cfare qellime kishin ato marreveshje i ka dalur kahere ngjyra asaj pune. Madje ne kurriz te Shqiptareve kishte edhe nje marreveshje edhe me te turpshme qe beri Turqia e famshme. Marreveshja e Shen Stefanit ku per te shpetuar Faqen e saj u fali sateliteve te Rusise cariste te drejten mbi tokat Shqiptare. Kaq sa per momentin o njohes i famshem i marrreveshjeve sala-meta. Kjo ishte Truqia yne mike qe nuse shtepie kishte princeshat serbe. :gjujpeshk:Sa per ndihmat me bibel eshte shume e vertete po aq sa e vertete per ndimhat me para dhe Kuran qe jane shume te shpeshta ne Kosove por edhe trojet tjera. Eshte koha te flasim hapur.

Akoma si ke analizuar marreveshjet. Te eshte shtuar edhe nje!
 

Struga+

Antar Aktiv
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Mos i bishtero debatit me ironizime. Se paku une po pretendoja te mesoja dic nga nje magjister shkence! Se cfare qellime kishin ato marreveshje i ka dalur kahere ngjyra asaj pune. Madje ne kurriz te Shqiptareve kishte edhe nje marreveshje edhe me te turpshme qe beri Turqia e famshme. Marreveshja e Shen Stefanit ku per te shpetuar Faqen e saj u fali sateliteve te Rusise cariste te drejten mbi tokat Shqiptare. Kaq sa per momentin o njohes i famshem i marrreveshjeve sala-meta. Kjo ishte Truqia yne mike qe nuse shtepie kishte princeshat serbe. :gjujpeshk:Sa per ndihmat me bibel eshte shume e vertete po aq sa e vertete per ndimhat me para dhe Kuran qe jane shume te shpeshta ne Kosove por edhe trojet tjera. Eshte koha te flasim hapur.

Akoma si ke analizuar marreveshjet. Te eshte shtuar edhe nje!
Cka duhet analizu?
A te duket dikushi ne kete forum analist?
Ne debatojme dhe me argumente te qarta,ti me flet per marveshje te cilat vetem jane sajuar nga kuzhinat sllave.
Nese ne kosove ndihmohen me Kur'ane atje jane 90 perqind muslimane,por tu cosh familjeve muslimane ne shqiperi kryqin dhe biblen cka thua.
Leri djale muhabetet dhe garat tona.
Nga mua mund te perfitosh shume,sikur qe edhe une mund te perfitoj shume nga ty,por me gjera reale dhe jo me historira te sajuara.
Selame!
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Kiterr, shembujt qe i merr nganjehere vertet jane qesharak. Tu ipet Kur'ani ndihme/dhurate, muslimaneve, cfare te keqe sheh ketu ? Mos valle te krishtereve po u ipet Kur'ani si dhurate? Ketu po shkembehen dhuratat/ndihmat ndermjet muslimaneve. Perderisa te tjeret dhurojne Biblen tek muslimanet. Kjo nuk pin uje.
 

kitrra 123

plak gjufurrak
V.I.P
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Cka duhet analizu?
A te duket dikushi ne kete forum analist?
Ne debatojme dhe me argumente te qarta,ti me flet per marveshje te cilat vetem jane sajuar nga kuzhinat sllave.
Nese ne kosove ndihmohen me Kur'ane atje jane 90 perqind muslimane,por tu cosh familjeve muslimane ne shqiperi kryqin dhe biblen cka thua.
Leri djale muhabetet dhe garat tona.
Nga mua mund te perfitosh shume,sikur qe edhe une mund te perfitoj shume nga ty,por me gjera reale dhe jo me historira te sajuara.
Selame!

Ato nuk jane marreveshje te sajuara ne kuzhina sllave por jane marreveshje te bera ne nivele ministrash turk-serb. Madje dihet personat qe moren pjese, ora e fillimit te bisedimeve, bisedat qe u zhvilluan dhe te gjitha ceshtjet tjera. Kjo eshte nje fakt i vertete.
Po mire meq qenkan 90 % musliman pse duhet joshur me para dhe sherbime tjera per te shkuar ne xhami! Pse duhet prishur xhamit e vjetra qe ishin edhe monumente historike dhe ne vend te tyre te ndertohen xhami me financime te dyshimta, nga njeres te dyshimt dhe cfare eshte me e keqja te nje forme i cik me ndryshe. :gjujpeshk:

Cila ka qene histori e sajuar qe e kam shkruar deri me tani apo ikja nga faktet ty te duken sajesa. Jo miku im per mua armiku mbetet armik si serbi si greku si turku. Po ta kisha mik turkun do u lejonte shkollim ne gjuhen amtare 5 milin shqiptareve qe ke atje e une e ti per 50000 turq qe kemi u kemi bere gjuhe zyrtare dhe shkollim ne gjuhen e tyre deri ne nivelet me te larta. Kjo nuk eshte miqesi. :gjujpeshk:

Por, kemi devijuar fare nga tema dhe nuk e kam dhene akoma mendiomin tim mbi lenden e ateizmit ne xhami dhe medrese. Nje gje e tille nuk munde te lejohet assesi sepse eshte kunder normave humane per lirin e besimit. :gjujpeshk:
Ketu e perfundoj ne kete teme. Kaloni bukur
 

Hostel

Anëtar i Nderuar
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Asnjeri nuk eshte urdheruar nga une ose dikush tjeter qe ti bindet fese islame.
Pse nuk flisni per sektet kristiane qe shkojne dere me dere me fletushka dhe i tregojne per Jehovain ose dike tjeter.
Une disa here e kam cek ,hidhet gjithmon me gur ne pemen qe ka fryte.
Mire mbec!

Une nuk hodha gure tek asnje fe dhe asnje peme thashe nje mendim timin te cilit ti i dhe interpretimin tend personal mbase sepse te preku ajo cfare une thashe sjam ketu tek kjo teme te flase per sekret e asnje feje sepse une fete nuk i konsideroj. Jam ketu te flas per te drejten qe duhet te kete cdo individ te zgjedhe dhe jo si tek nje video qe dha fiks fare para disa ditesh ku vajzave 9 vjec i viheshe shamija mbi koke dhe i ati i thoshte thuaj po je dakort. Ky eshte krim femijet ne ate moshe sduhet te lexojne bibel e kuran por nje liber te bukur me tregime me perralla dhe jo libra te cilat duhet ti lexojne kur jane me te medhejne
 

Alko71

Anëtar Aktiv
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Pse duhet prishur xhamit e vjetra qe ishin edhe monumente historike dhe ne vend te tyre te ndertohen xhami me financime te dyshimta, nga njeres te dyshimt dhe cfare eshte me e keqja te nje forme i cik me ndryshe.

Per ta vertetuar kete analizoje ceshtjen se ne Shqiperi ne kohen e pushtimit turke, turku lejonte shkolla greke e serbe nme Shqiperi e Kosove. I kishte apo si kishte miq?

Po ta kisha mik turkun do u lejonte shkollim ne gjuhen amtare 5 milin shqiptareve qe ke atje e une e ti per 50000 turq qe kemi u kemi bere gjuhe zyrtare dhe shkollim ne gjuhen e tyre deri ne nivelet me te larta.


Cila xhami u prish e ne vend te saj u ndertua nje tjeter se nuk paskam degjuar une!?

Serbet e greket kishin alfabet ndersa shqiptaret nuk kishin alfabet deri ne kongresin e Manastirit. Mos t'i kish lene shkollat shqipe, as Manastirin s'do ta kishin lene ta mbajne si kongres, as Buden te shkruaj shqip! Deri sa erdhi turku, ne s'patem as shkolla as shkrim shqip. Shkollimin sefte shqiptaret e bene ne Stamboll, edhe ate me shkrim arab e pers ngase nuk kishin alfabet te tyre jo se turku nuk i ka lene. Po te ishte turku kunder gjuhes shqipe, sot do te kishim folur me "bylymysim", e jo shqip. As gjyshi im e as babgjyshi nuk e kan folur turqishten edhe pse kane qene ne kohe te turkut. Problemi eshte qe sikur te kishin pasur alfabet dhe gjuhe te shkruar, Turqise nuk i behej vone a hap shkolla apo jo. Nga disa dokumente del qe shkollat e para shqipe ne disa vende jane hapur gjate kohes se turkut ne Shkoder psh ne te 700-tat.. Me cfare shkrimi nuk e di, latin apo cfare, por kjo eshte deshmi qe nuk ishte turku ai qe i pengonte por dembelia shqiptare.

Ndersa per arsimin e shqiptareve sot ne Turqi. A ka bere kerkese ministria shqiptare qe te hap shkolla shqipe ne Turqi dhe Turqia i ka thene jo apo si eshte puna? A kemi derguar ndnjehere mesues per ti mesuar femijet e tyre shqip? A na ftuan ndonjehere shqiptaret e Turqis qe tu dergojme mesues? A e flasin ende shqipen femijet e tyre? Sa e di une asnjehere nuk eshte ndermarre nje iniciative e tille nga pala shqiptare. Ma merr mendja qe nuk eshte faji i gjithi i Turqis por prap i mosangazhimit dhe dembelise shqiptare.

Ps. Po mendohem ta hap nje teme ne vete dhe gjithe keto shkrime tuajat t'i bart atje pasi siç tha edhe Kitrra tema eshte devijuar shume dhe po me dhimbsen ti gjuaj ne kosh. Problem e kam çfare titulli t'i ve se ka gjera interesante ne kete debat mes jush.

Si thoni ta titulloj Debat mbi marreveshjet serbo- greko -turke?
 
Redaktimi i fundit:

Struga+

Antar Aktiv
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Une nuk hodha gure tek asnje fe dhe asnje peme thashe nje mendim timin te cilit ti i dhe interpretimin tend personal mbase sepse te preku ajo cfare une thashe sjam ketu tek kjo teme te flase per sekret e asnje feje sepse une fete nuk i konsideroj. Jam ketu te flas per te drejten qe duhet te kete cdo individ te zgjedhe dhe jo si tek nje video qe dha fiks fare para disa ditesh ku vajzave 9 vjec i viheshe shamija mbi koke dhe i ati i thoshte thuaj po je dakort. Ky eshte krim femijet ne ate moshe sduhet te lexojne bibel e kuran por nje liber te bukur me tregime me perralla dhe jo libra te cilat duhet ti lexojne kur jane me te medhejne

Po ku e gjete ate muhabet,se une jam kunder zgjedhjes se individit ate cka deshiron?
Po gjerat qe i reklamon dhe trumbeton Fiksi i doktorit dhe sajmirit,a nuk e din ti se jane programet e ati grekut i cili udheheq me kete program,qe gjithcka sajon ne baze te interesit.
Ai beri nje turp qe e akuzoi nje minister per gjera te pabera e ku tash doli shamia.
Po a paska mbet problemi i te drejtave te njeriut tek shamija e vajzes.
Po shihni ne cfar halli ka ran shqiptaria,ti me flet per perralla e jo per Kur'anin.
Ti sikur ta kishe lexu te pakten njehere Kur'anin nuk do kishe folur asnjehere kesisoj.
Shih lexo ne kur'an per te drejtat e gruas cka thot Kur'ani,shiko per edukimin,per dashurine etj etj.
Nuk ka asnjeven ku thuhet merruni me amoralitet,me vjedhje,thashetheme,komplote .
Lali ne fun te funit ti mba tenden ne do e mbajme tonen.
 

SempreBarca

Anëtar i Respektuar
Nuk eshte nevoja qe te kesh frike zotin per te mos u bere keq te tjereve, jane instiktet natyrale te njeriut qe i thone atij/asaj "JO" ne raste te tilla.

Edhe per ata qe bejne keq e qe futen ne burgje per X vepra kriminale apo kunder ligjit, nuk duhet te tremben nga Zoti, sepse per ata kujdeset feja katolike
Ne Zvicerr gjat viteve 90-ta cdo i pa fe, aq me teper musliman qe denohej para se te transmetohej ne qeline e tij e futnin ne nje dhome ku e priste nje prift i cili i premtonte se nese pranon fene katolike do ti pergjysmohej denimi.
Un njoh njeri me emer e mbiemer qe e shoh per dit i cili nuk njeh as fe e as zot, dhe nga 6 vjet qe ishte i denuar feja katolike e kthehu ne shtepi pak para se ta "festonte" 3 vjetorin e tij ne burg.
Pra, nuk jan vetem instiktet natyrale ato qe te nxjerrin ne drite ateher kur ti je aq fajtor sa vet e shpien veten ne terr mes kater mureve. Perveq instikteve, ekzistojne edhe disa menyra tjera qe vendosin per fatin e njerzve. Jan disa faktore qe shumica nuk i dijne, ata pak qe i dijne i mbrojne. Ata qe i mbrojne nuk jan thjest njerz te rendomte me tru te vogel si puna yte por jan qeveri e perandori ne vete si Vatikani i cili mbron edhe prifterinjte qe abuzojne, dhe denojne dy femna te reja amerikane qe publikisht deklarojne abuzmin dhe kerkojne denimin e atij prifti qe ia prishi dhe shkatrroi jeten qe ne moshe te mitur. Por ama Papa ia mbylli deren ktyre viktimave qe i mallkoi duke i quajtur dy krijesa te se keqes qe po zbehin imazhin e se mires, e asaj feje qe per ty mund te jet drita e dillit, por kjo nuk e mohon faktin qe drejtesia dhe pastertia e saj mund ta ken vleren dhe peshen e barabart me lotet e krokodillit.
Ti duke lexuar libra dhe mund te duket vetja intelektual, por eshte instikti ai qe te thot Po ose Jo aty ku duhet te jesh real. Qe dmth, ti alfonc je shume i vogel per te fut hunden aty ku kerkohet sinqeritet i madh. Njeri nga qellimit e jetes eshte ta synosh pjekurine per aq sa te rrosh. Ti ne kete aspekt do te vdesesh i virgjer.
 

Hostel

Anëtar i Nderuar
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Po ku e gjete ate muhabet,se une jam kunder zgjedhjes se individit ate cka deshiron?
Po gjerat qe i reklamon dhe trumbeton Fiksi i doktorit dhe sajmirit,a nuk e din ti se jane programet e ati grekut i cili udheheq me kete program,qe gjithcka sajon ne baze te interesit.
Ai beri nje turp qe e akuzoi nje minister per gjera te pabera e ku tash doli shamia.
Po a paska mbet problemi i te drejtave te njeriut tek shamija e vajzes.
Po shihni ne cfar halli ka ran shqiptaria,ti me flet per perralla e jo per Kur'anin.
Ti sikur ta kishe lexu te pakten njehere Kur'anin nuk do kishe folur asnjehere kesisoj.
Shih lexo ne kur'an per te drejtat e gruas cka thot Kur'ani,shiko per edukimin,per dashurine etj etj.
Nuk ka asnjeven ku thuhet merruni me amoralitet,me vjedhje,thashetheme,komplote .
Lali ne fun te funit ti mba tenden ne do e mbajme tonen.

Me behet shume qejfi qe ti mban tenden ke nje ideal nje bindje mbroje te lumte per kete gje. Ku e gjeta e pashe ate video me syte e mi ishte nje turp ashtu si eshte turp per te krishteret qe marrin femijet qe te vegjel i cojne neper kisha.Femija mbetet femi dhe ka te drejte te jete i tille dhe jo ti futet fe ne nje moshe aq te vogel ne koke,nese ai femi arrin nje moshe 15 vjec dhe me i madh dhe me thot une jam muslman,katolik apo dhe budist une skam si ta kundershoj eshte ajo qe ai zgjodhi por mua nese me vjen nje person dhe me thot une jam musulman ose katolik sepse me bene te tille une kete e quaj krim. Jam ketu te flas per te drejten qe duhet te kete cdo individ te zgjedhe dhe jo si tek nje video qe dha fiks fare para disa ditesh ku vajzave 9 vjec i viheshe shamija mbi koke dhe i ati i thoshte thuaj po je dakort. Lexoje mire ste kam drejtuar ty gishtin qe je kunder te drejtave te zgjedhjes se cdo personi,ti mbase u ndjeve i prekur dhe nga ky postim po une ty ste drejtova gje!. Pastaj e di ti si thot populli kujt ti djegi le ta mbaje ty te dogji mbaje me gjithe qejf ;)
 

alfonci

Veri investigatio
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Edhe per ata qe bejne keq e qe futen ne burgje per X vepra kriminale apo kunder ligjit, nuk duhet te tremben nga Zoti, sepse per ata kujdeset feja katolike
Ne Zvicerr gjat viteve 90-ta cdo i pa fe, aq me teper musliman qe denohej para se te transmetohej ne qeline e tij e futnin ne nje dhome ku e priste nje prift i cili i premtonte se nese pranon fene katolike do ti pergjysmohej denimi.
Un njoh njeri me emer e mbiemer qe e shoh per dit i cili nuk njeh as fe e as zot, dhe nga 6 vjet qe ishte i denuar feja katolike e kthehu ne shtepi pak para se ta "festonte" 3 vjetorin e tij ne burg.
Pra, nuk jan vetem instiktet natyrale ato qe te nxjerrin ne drite ateher kur ti je aq fajtor sa vet e shpien veten ne terr mes kater mureve. Perveq instikteve, ekzistojne edhe disa menyra tjera qe vendosin per fatin e njerzve. Jan disa faktore qe shumica nuk i dijne, ata pak qe i dijne i mbrojne. Ata qe i mbrojne nuk jan thjest njerz te rendomte me tru te vogel si puna yte por jan qeveri e perandori ne vete si Vatikani i cili mbron edhe prifterinjte qe abuzojne, dhe denojne dy femna te reja amerikane qe publikisht deklarojne abuzmin dhe kerkojne denimin e atij prifti qe ia prishi dhe shkatrroi jeten qe ne moshe te mitur. Por ama Papa ia mbylli deren ktyre viktimave qe i mallkoi duke i quajtur dy krijesa te se keqes qe po zbehin imazhin e se mires, e asaj feje qe per ty mund te jet drita e dillit, por kjo nuk e mohon faktin qe drejtesia dhe pastertia e saj mund ta ken vleren dhe peshen e barabart me lotet e krokodillit.
Ti duke lexuar libra dhe mund te duket vetja intelektual, por eshte instikti ai qe te thot Po ose Jo aty ku duhet te jesh real. Qe dmth, ti alfonc je shume i vogel per te fut hunden aty ku kerkohet sinqeritet i madh. Njeri nga qellimit e jetes eshte ta synosh pjekurine per aq sa te rrosh. Ti ne kete aspekt do te vdesesh i virgjer.

"ti alfonc je shume i vogel per te fut hunden aty ku kerkohet sinqeritet i madh."

- Kjo eshte shume ofenduese per mua, megjithate eshte kompliment kur behet nga mediokerra si ju. Se kuptoj se c'kishte ajo te bente me sinqeritetin aq sa kishte te bente me realitetin. Nuk te duhet sinqeritet per te thene nese dicka eshte e bardhe kur ajo eshte e tille, thjeshte te mjafton te jesh realist dhe inteligjent per te kuptuar dhe identifikuar ate ngjyre.

Argumenti im ka qene thjeshte logjik i pa lidhur me asnje fe apo besim fetar. Megjitahte ju thjeshte arrini te shihni cdo gje ne kontekstin e fese sepse s'ke si ben ndryshe kur kerkon qe te shpjegosh cdo proces te jetes me ane te studimit te nje libri te vetem qe gjithsesi arrin te tregoje vetem njeren ane te se vertetes.

Instikti i njeriut eshte ai qe i ka sjellur botes te mirat qe egzistojne sot. Nese sot shohim driten e zjarrit eshte sepse nje njeri ka patur mendje per te zhvilluar dicka aq te mrekullueshme sic eshte drita apo zjarri. Se mos po thoni se ishte besimtar ai qe zbuloj zjarrin apo shkrimin.

"Njeri nga qellimit e jetes eshte ta synosh pjekurine per aq sa te rrosh. Ti ne kete aspekt do te vdesesh i virgjer."
- Nese quan pjekuri te qenurit besimtar apo aq me teper musliman kjo eshte me se e vertete. Por sikur ju po gaboni shume i nderuar, une asnjehere nuk kam thene dhe as qe do ta them se jam i zgjuar. Arsyeja qe nuk jam i tille tregon qe une akoma shkoj ne shkolle dhe studjoj. Paguaj shume per kete. Deri tani ka dhene rezultate dhe keto jane njohur nga njerez te nivelit te larte, persona te kulifikuar dhe me emer. Vleresimi juaj eshte i panevojshem dhe i pavlere per mua. Arsyeja qe jam anonim ketu tregon me se miri se une ketu nuk jam per te arritur vleresim, por per te mesuar dhe edukuar gjate procesit te argumentimit.

Lere fene menjane i nderuar, Papa eshte shume i pasur per te qene shembull i krishtit ne toke> Prandaj nuk eshte nevoja per te me treguar mua se doktrina dhe njerezit qe identifikohen me fene qofte ajo katolike apo ndonje tjeter fe bejne nje gabim te madh sepse jane zakonisht me larg sesa afer te qenurit ato qe pretendojne te jene.

Njeriut nuk i duhet feja apo mesimet e saj per te qene njeriu i dobishem per komunitetin, per te qene i arsyeshem, i rrespektueshem dhe i dashur. Feja ne fakt i shemton shume prej virtyteve te verteta te karakterit te njeriut. Jo me kot ato udheheqes qe jane fetare kane me te ngjare qe te jene ne mbeshtetje te luftes.
 

Struga+

Antar Aktiv
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Me behet shume qejfi qe ti mban tenden ke nje ideal nje bindje mbroje te lumte per kete gje. Ku e gjeta e pashe ate video me syte e mi ishte nje turp ashtu si eshte turp per te krishteret qe marrin femijet qe te vegjel i cojne neper kisha.Femija mbetet femi dhe ka te drejte te jete i tille dhe jo ti futet fe ne nje moshe aq te vogel ne koke,nese ai femi arrin nje moshe 15 vjec dhe me i madh dhe me thot une jam muslman,katolik apo dhe budist une skam si ta kundershoj eshte ajo qe ai zgjodhi por mua nese me vjen nje person dhe me thot une jam musulman ose katolik sepse me bene te tille une kete e quaj krim. Jam ketu te flas per te drejten qe duhet te kete cdo individ te zgjedhe dhe jo si tek nje video qe dha fiks fare para disa ditesh ku vajzave 9 vjec i viheshe shamija mbi koke dhe i ati i thoshte thuaj po je dakort. Lexoje mire ste kam drejtuar ty gishtin qe je kunder te drejtave te zgjedhjes se cdo personi,ti mbase u ndjeve i prekur dhe nga ky postim po une ty ste drejtova gje!. Pastaj e di ti si thot populli kujt ti djegi le ta mbaje ty te dogji mbaje me gjithe qejf ;)
Cdokujt qe e ndjen veten e tij si besimtar ndjehet i fyer.
Ti pse merresh me kete gje.
Pse nuk thot se eshte mekat qe te krishteret jan duke vrare femije te pafajshem ne avganistan ose ne iraq.
Pse nuk thua eshte mekat qe nje prift pedofil ne gjermani i keqperdor femijet.
Per kto te te vije keq e jo per femijet qe e ndjejne veten e tyre si musliman ose dic tjeter.
Selame!
 

alfonci

Veri investigatio
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese


Cila xhami u prish e ne vend te saj u ndertua nje tjeter se nuk paskam degjuar une!?

Serbet e greket kishin alfabet ndersa shqiptaret nuk kishin alfabet deri ne kongresin e Manastirit. Mos t'i kish lene shkollat shqipe, as Manastirin s'do ta kishin lene ta mbajne si kongres, as Buden te shkruaj shqip! Deri sa erdhi turku, ne s'patem as shkolla as shkrim shqip. Shkollimin sefte shqiptaret e bene ne Stamboll, edhe ate me shkrim arab e pers ngase nuk kishin alfabet te tyre jo se turku nuk i ka lene. Po te ishte turku kunder gjuhes shqipe, sot do te kishim folur me "bylymysim", e jo shqip. As gjyshi im e as babgjyshi nuk e kan folur turqishten edhe pse kane qene ne kohe te turkut. Problemi eshte qe sikur te kishin pasur alfabet dhe gjuhe te shkruar, Turqise nuk i behej vone a hap shkolla apo jo. Nga disa dokumente del qe shkollat e para shqipe ne disa vende jane hapur gjate kohes se turkut ne Shkoder psh ne te 700-tat.. Me cfare shkrimi nuk e di, latin apo cfare, por kjo eshte deshmi qe nuk ishte turku ai qe i pengonte por dembelia shqiptare.

Ndersa per arsimin e shqiptareve sot ne Turqi. A ka bere kerkese ministria shqiptare qe te hap shkolla shqipe ne Turqi dhe Turqia i ka thene jo apo si eshte puna? A kemi derguar ndnjehere mesues per ti mesuar femijet e tyre shqip? A na ftuan ndonjehere shqiptaret e Turqis qe tu dergojme mesues? A e flasin ende shqipen femijet e tyre? Sa e di une asnjehere nuk eshte ndermarre nje iniciative e tille nga pala shqiptare. Ma merr mendja qe nuk eshte faji i gjithi i Turqis por prap i mosangazhimit dhe dembelise shqiptare.

Ps. Po mendohem ta hap nje teme ne vete dhe gjithe keto shkrime tuajat t'i bart atje pasi siç tha edhe Kitrra tema eshte devijuar shume dhe po me dhimbsen ti gjuaj ne kosh. Problem e kam çfare titulli t'i ve se ka gjera interesante ne kete debat mes jush.

Si thoni ta titulloj Debat mbi marreveshjet serbo- greko -turke?

Ju intereson te thuhet keshtu apo e keni nga panjohurite e asaj qe ka ndodhur kur flisni per arsimimin ne shqiperi?

Shqipetaret ishin me te diskriminuarit persa i perket gjuhes, jo me kot vendi i fundit per te arritur "leshime" ne mundesine e perdorimit te gjuhes. Eshte logjike e cdo sistemi shypes sic ishte ai i pushtuesit Osman kerkon qe te minimizoje sa me shume grupimet apo faktoret kundershtues te regjimit te tij. Menyra te ndryshme jane perdorur gjate gjithe historise per te futur ne sherr popullin e pushtuar mes tyre ne menyre qe ato te mos bashkohen dhe te kundershtojne pushtuesin. Turqit ishin shume te afte per ta bere kete per shume arsye, nder me kryesoret pasi ato gjeten nje popull te percare ne krahina dhe principata te vogla kunder njera tjetres.

Moslejimi i shkollimit eshte nje tjeter metode shume efikase pasi i pengon popullit qe te kete mendje te ndricuara, popull te organizuar dhe edukuar qe jane pakundershtueshmerisht te doemosdoshem per te krijuar nje lidership qe do te udheheqte popullin. Gjuha shqipe humbi edhe ato pasuri qe i kishte sepse Turqit nuk lejuan perdorimin e saj. Shkollat e para shqipe u hapen shume me heret sesa pretendohet nga komunizmi ne shqiperine veriore si rrjedhoje e mbeshtetjes se perdandorive qe ishin ne kundershtim me Osmanet sic eshte rasti i Austro-Hungarise. Ne c'fare gjuhe shkruajti Budi, Bardhi, apo Kostandin Kristoforidhit?

Dokumenta te shqipes se shkruar jane te shumte: Arnold Fon Harf (fjalori shqip 1497), Perikopeja e Ungjillit të Pashkës ( fundi i sh.XV-fillimi sh.XVI), Dorëshkrimi i Teodor Shkodranit viti 1210, "Prof.Eqerem اabej, që ishte marrë gjerësisht me veprën e Gjon Buzukut, ka arritur në përfundimin, se gjuha e saj “nuk është një arë fare e papunuar”. “Duke e shkruar me një vështrim më objektiv këtë tekst – pohon ai – nga gjuha e rrjedhëshme që e përshkon fund e majë atë dhe nga mënyra, me gjithë lëkundjet e shpeshta, mjaft konseguente e shkrimit, arrin të bindet njeriu, se në Shqipëri ka qenë formuar që më parë, së paku që në mesjetën e vonë, një traditë letrare me shkrime liturgjike”. Kjo tezë, sipas autorit, gjen mbështetje edhe nga gjendja kulturore e Shqipërisë mesjetare; “shkalla e kulturës së popullit shqiptar në atë kohë nuk ka qenë ndryshe nga ajo e vendeve perreth, sidomos e atyre të brigjeve të Adriatikut”.
Për nje traditë të shkrimit të shqipes para shekullit XV, flasin edhe disa dëshmi të tjera të tërthorta.
Kleriku francez Gurllaume Adae (1270-1341), i cili shërbeu për shumë kohë (1324-1341), si Kryepeshkopi i Tivarit dhe pati mundësi t’i njihte mirë shqiptarët, në një relacion me titull “Directorium ad passagium faciendum ad terrom sanctam”, dërguar mbretit të Francës Filipit VI, Valua, studiuan ndër të tjera: “Sado që shqiptarët kanë një gjuhë të ndryshme nga latinishtja, prapësëprapë, ata kanë në perdorim dhe në të gjithë librat e tyre shkronjën latine”. Pra, ky autor flet për libra në gjuhën e shqiptarëve, duke dhënë kështu një dëshmi se shqipja ka qenë shkruar para shekullit XV.

Edhe humanisti i shquar Marin Barleti, në veprën e tij “De obsi dione scodrensi” (Mbi rrethimin shkodran), botuar në Venedik, më 1504, duke folur për qytetin e Shkodrës, bën fjalë për fragmente të shkruara in vernacula lingua, dmth në gjuhën e vendit, të cilat flasin për rindërtimin e qytetit të Shkodrës.

Këto dëshmi të G.Adae dhe të M.Barletit, dy njohës të mirë të shqiptarëve dhe të vendit të tyre, janë në pajtim edhe me të dhënat historike për këtë periudhë, të cilat flasin për një nivel ekonomik e kulturor të zhvilluar të viseve shqiptare në shekullin XIV dhe në fillim të shekullit XV. Në atë periudhë, në veri dhe në jug të Shqipërisë, lulëzuan ekonomikisht Durrësi, Kruja, Berati, Vlora, të cilat u bënë qendra të rëndësishme tregtare, zejtare dhe kulturore.

Këto janë dëshmi që e bëjnë të besueshme ekzistencën e një tradite më të herëshme shkrimi të shqipes, megjithatë, deri sa kërkimet të mos kenë nxjerre në dritë ndonjë libër tjetër, “Meshari” i Gjon Buzukut do të vijojë të mbetet libri i parë i shkruar në gjuhën shqipe dhe vepra e parë e letërsisë shqiptare." - http://abcshqip.com/2009/09/historia-e-gjuhes-shqipe/

Faleminderit"shpetuesve" tuaj (Pushtuesve Osmane), shume prej veprave te rendesishme qe mund te kene egistuar jane djegur dhe shkaterruar ndersa perpjekja e tyre per te shuar nje komb dhe per ta humbur ate ne harrese ishte e pafundme dhe e vazhdueshme.
 

Alko71

Anëtar Aktiv
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Alfonc, krejt mire e qove deri sa fillove te bertasish me shkronja te medha dhe shprehe mendimin tend ne fund. U befasova me menyren e sjelljes debatuese me rrespekt pa personalizime deri sa erdha aty.


Me thuaj ti se pari, ke ndonje teme aty te historia per kete subjekt ne menyre qe ti bartim atje tek ti keto shkrime? Pasi qe nuk e kane vendin ketu dhe nuk dua te hap teme ne vete nese ka teme per kete.

Artikulli me pelqeu por ka shume zbrazetira ne informim. Eshte i gjeneralizuar pa dhene detaje dhe info te dokumenteve (virmaneve) mbi ndalimin e hapjes se shkollave. Nejse e vazhdojme diku te historia kete debat.
 

alfonci

Veri investigatio
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Alfonc, krejt mire e qove deri sa fillove te bertasish me shkronja te medha dhe shprehe mendimin tend ne fund. U befasova me menyren e sjelljes debatuese me rrespekt pa personalizime deri sa erdha aty.


Me thuaj ti se pari, ke ndonje teme aty te historia per kete subjekt ne menyre qe ti bartim atje tek ti keto shkrime? Pasi qe nuk e kane vendin ketu dhe nuk dua te hap teme ne vete nese ka teme per kete.

Bertita me shkronja te medha?! :kercim: :D

Me duket shume qesharake kjo, mbi te gjitha se kuptoj sesi po bertas ndersa po shkruaj, por ato nuk jane shkronja te medha, jane thjeshte te nje ngjrye dhe madhesie tjeter. Shkronja te medha ju referohet shkronjave te shtypit.

Gjithsesi, nuk jam ne dijeni te nje teme te tille. Por nuk duhet shume per te kuptuar se Turqit kane bere cdo perpjekje per te ndaluar shkollimin e shqiptareve, mjafton te informohesh per shkaterrimin e zemres se dijes Shqiptare te rilindjes, Voskopojen.
 

Ado

FISEBILIL-LAH
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Bertita me shkronja te medha?! :kercim: :D

Me duket shume qesharake kjo, mbi te gjitha se kuptoj sesi po bertas ndersa po shkruaj, por ato nuk jane shkronja te medha, jane thjeshte te nje ngjrye dhe madhesie tjeter. Shkronja te medha ju referohet shkronjave te shtypit.

Gjithsesi, nuk jam ne dijeni te nje teme te tille. Por nuk duhet shume per te kuptuar se Turqit kane bere cdo perpjekje per te ndaluar shkollimin e shqiptareve, mjafton te informohesh per shkaterrimin e zemres se dijes Shqiptare te rilindjes, Voskopojen.


veq edhe jon turqit qe sot i thoni vetes shqiptare se po mos te ishin ata sot do ishit grek .
 

Struga+

Antar Aktiv
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Bertita me shkronja te medha?! :kercim: :D

Me duket shume qesharake kjo, mbi te gjitha se kuptoj sesi po bertas ndersa po shkruaj, por ato nuk jane shkronja te medha, jane thjeshte te nje ngjrye dhe madhesie tjeter. Shkronja te medha ju referohet shkronjave te shtypit.

Gjithsesi, nuk jam ne dijeni te nje teme te tille. Por nuk duhet shume per te kuptuar se Turqit kane bere cdo perpjekje per te ndaluar shkollimin e shqiptareve, mjafton te informohesh per shkaterrimin e zemres se dijes Shqiptare te rilindjes, Voskopojen.
Po kisha a ishte kundershtari me i madh i arsimit ne bote.
Mos e harro inkvizacionin qe digjeshin te gjalle dijetaret.Edhe librat u digjeshin pse thonin se toka rrotullohet.Sipas msimeve te kishes,toka nuk rrotullohet,nuk leviz,dhe shkruaj ca si u dogjen ata te mjeret dijetare.
 
Top