Te gjithe u martuan....vetem ne te dy ngelem.

triumfuesja

Anëtar i Respektuar
Ok nuk behet fjale per nje lidhje dashurie qe nuk perfundoi ne martese.
Ne fakt do te flasim per prinderit dhe femijet e vegjel te familjes.
Tradita shqipetare duke kaluar brez pas brezi ende vazhdon te ruhet,megjithese jo ne te njejten mase.
Prinderit ,kush e ka per detyre te kujdeset per ta???
Kur femijet jane te pamartuar dhe jetojne ende ne shtepine e prinderve,apo edhe gjate kohes se studimeve, prinderit kujdesen njesoj per ta.
Pra si per te madhin ashtu edhe per te voglin.
Sakrifica nga me te ndryshmet.
Po kur ne tashme jemi martuar apo kemi marre nje drejtim ne jete,nuk jemi me afer prinderve kush do kujdeset per ta???
Po per motren e vogel ,e cila eshte ne prag martese kush do shpenzoje???
Vellai i vogel i pamartuar???
Mos valle e ka ai per detyre kete???
-Une kam shtepine time,le te bejne si te duan ata,ai qe i ka le t'u pergjigjet.
Pra behet fjale per prinderit,qe zgjedhin gjithmone te rrine me me te voglin e femijeve.
Nese prinderit kane bere kaq shume sakrifica per ne ,nese ata na jane pergjigjur per cdo gje ne kemi kerkuar sa ishim te vegjel,nxenes me pas studenta dhe deri ende beqare.
Perse kur martohemi menjanohemi nga detyrimet dhe ua leme vetem atyre qe i kane ne shtepi???
A nuk eshte kjo nje padrejtesi???
Po vajza sa duhet te shpenzoje ajo per prinderit pasi eshte martuar???
Si mund te biesh ne konsensus me familjen e burrit???
Eshte e mundur kjo???

Ju pershendes e ju ftoj ne diskutim,ka mjaft per te folur :)
Ps .jam frymezuar nga nje histori e vertete e viteve me pare ,e cila mu kujtua sot ne mengjes.
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Prind e ka dhe djali i madhe dhe motra me e vogel!
Ashu sic eshte kujdesur prindi per ter femijet ashu DUHET te kujdesen dhe femijet per prindrit...eshte nje lloje SHPERBLIMI per faktin qe kta prinder kan bere sakrifica [se jeta nuk eshte vetem lumturi dhe kenaqsi] per te ritur nje 2 5 ose 15 femije!
Nuk jam dakord me kete qe femija vogel te ngeli me prindrit ?! Pse? Te gjithe baraz duhet te jen e te bejne te njejtat gjera per prindrit e tu...me sa kan mundesi....
As nuk jan gjera per tu diskutuar keto....nqs prindrit tend nuk i sherben /ndihmon...atere ke vleren = me 0
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
kur martohen ua lene detyrimet te tjetereve,sepse te martuarit duhet te pergjigjen per familjen e tyre...pastaj edhe prinderit ashtu kane vepruar.me gjysherit tane
mendoj se prinderit duhet te jene te paret qe te thone shiko jeten tende tani!
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
je ne vete?
dmth u martove harrove qe ke prinder?
ca jan kto budalleqe?!

ca nqs je e martuar?? kjo sdo te thot qe smund te kujdesesh dhe per prindrit, qe duhet ti harosh apo duhet ti heqesh nga lista e prioriteteve....
prindi do ngeli gjithmon nr 1 :)

Besoj qe te kesh kujdes per prindrit qe ata mos ndihen as te abandonuar, as vetem, eshte nje gje esenciale dhe mese normale.
Ashu sic burri ka kujdes per prindrit e ti [e ne Shqiperi praktikohej kjo ideja qe djali i vogel e sillte nusen tek vjehra] ashu dhe femra duhet te ket te njetin kujdes per ata qe i kan dhene jete!

Une se kuptoj pse prindrit qe kan pasur vajza kan qen te defavorizuar keshtu....pse vetem vajza duhet te ikte te shpija djalit...te vinte dhe djali tek shpia vajzes mos ngelnin as prindrit e saj vetem :p
 
ne Shqiperi nuk ka ndonje ligj ne lidhje me kujdesin qe duhet ndaj prindrit,pra nuk percaktohet se kush femij do kujdeset per ta.Ndersa sipas tradites shqiptare apo zakonit detyrimi per te mar kujdestarin mbi prindrit ii takon djalit te vogel,por sot po te vesh re cdo familje shqiptare ka si mbeshtetje ate femij qe ka mundesi financiare me shume.
menyra e duhur do te ishte financimi bashkarisht i te gjithe femijve jo vetem material por edhe moral!
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
po pse duhet te ket ligj te te DETYROJ te kesh kujdes per prindrin tend?!

secili te ndihmoj sipas mundesive;)

thjesht prezenca dhe kujdesi moral vlen per prindrit sh me sh se sa nje femije qe i dergon 1000 euro ne muaj e as kujtoheet as ti vizitoj e as ti japi nje telefon;)
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
je ne vete?
dmth u martove harrove qe ke prinder?
ca jan kto budalleqe?!

ca nqs je e martuar?? kjo sdo te thot qe smund te kujdesesh dhe per prindrit, qe duhet ti harosh apo duhet ti heqesh nga lista e prioriteteve....
prindi do ngeli gjithmon nr 1 :)

Besoj qe te kesh kujdes per prindrit qe ata mos ndihen as te abandonuar, as vetem, eshte nje gje esenciale dhe mese normale.
Ashu sic burri ka kujdes per prindrit e ti [e ne Shqiperi praktikohej kjo ideja qe djali i vogel e sillte nusen tek vjehra] ashu dhe femra duhet te ket te njetin kujdes per ata qe i kan dhene jete!

Une se kuptoj pse prindrit qe kan pasur vajza kan qen te defavorizuar keshtu....pse vetem vajza duhet te ikte te shpija djalit...te vinte dhe djali tek shpia vajzes mos ngelnin as prindrit e saj vetem :p

se kam patur aspak ne ate sens.kam fjalen qe kur martohesh ke shume pergjegjesi,se do punosh ne fillim epr familjen tende,pastaj per prinderit.prinderit mbesin gjithmone nr 1,nuk e mohoj e skam per ta bere kurre.por me ata nuk je me si perpara.do sdo nuk i kushton me po t enjejten perkujdesje..nuk ke me po aq shume kohe.
kjo nuk perfshin faktin qe duhet ti abandonosh.absolutisht jo.
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
brazilu une sjam dakord me ty.....

te martohem nuk do te thot qe skam me kohe per prindrit e mi!

psh para disa ditesh ishte ne spital nje plake [goxha plake dukej qe e kishte shpirtin e mire, njeri i zgjuar dhe jam me se e sigurt qe ka qen nje mama excepcionale] ashu kishte bere nje operacion ne zemer..... djali i saj nuk erdhi ta vizitoj per nje jave te tere edhe pse rine te njetin qytet e bente te them 60 min deri ne spital....

Une si njeri ta dija qe e kam mamane ne spital, e mos kishte asgje te rendesishme [jo me nje operacion ne zemer] sme mbante vendi larg saj....

Prandaj sjam dakord as me keto ndarjet qe cuni madh e cuni vogel.....po prindrit e mi qe skan cun kush do i ket kujdes sipas tradites?
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
brazilu une sjam dakord me ty.....

te martohem nuk do te thot qe skam me kohe per prindrit e mi!

psh para disa ditesh ishte ne spital nje plake [goxha plake dukej qe e kishte shpirtin e mire, njeri i zgjuar dhe jam me se e sigurt qe ka qen nje mama excepcionale] ashu kishte bere nje operacion ne zemer..... djali i saj nuk erdhi ta vizitoj per nje jave te tere edhe pse rine te njetin qytet e bente te them 60 min deri ne spital....

Une si njeri ta dija qe e kam mamane ne spital, e mos kishte asgje te rendesishme [jo me nje operacion ne zemer] sme mbante vendi larg saj....

Prandaj sjam dakord as me keto ndarjet qe cuni madh e cuni vogel.....po prindrit e mi qe skan cun kush do i ket kujdes sipas tradites?

:eek:hh: u qyqa mi goce....po spe moj krimninela do behemi ne qe sdo vizitojme prinderit....asnje arsye nuk ehst e vlefshme ne te tilla raste.
kam fjalen qe ske shum koh epr ti gatuar,per ti ndihmuar ne pune shtepie,pazar.keto gjera..........
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
une te dhash nje rast...e mund te te jap raste deri neser po deshe....
por te gjitha keshtu fillojne...

psh ti kur ben pazar per vete smund te blesh dhe per prindrit e tu?
se di pse duhen konsideruar prindrit si nje penges kur nuk jan....

edhe nje gje tjeter.... per ciftet e reja qe vendosin te jetojne ne shpine e tyre eshte mire kur vjera ose mami i rit femine?!

une si e martuar si e pamartuar sdo them kur skam kohe per juve!
 

eldi

trafikante
tani sa jemi beqar jemi ne shtepin e prinderirve dhe jemi nen kujdesin e tyre ashtu sikurse kemi qene te vogla. u martove shkon tek shpia e burrit, detyrimisht qe do kem une kujdes per ta, une dhe gjithashtu motra ime. po ju them nje rast:
nje dite po pija kafe me nje shok dhe duke diskutuar per martesen, ne diskutim e siper me pyet, po u martove sa here ke per te shkuar tek prinderit, dhe une i pergjigjem, po u martova ne tirane, do shkoj dite per dite, ne mos dite per dite pakten nje her ne dy dite. jo me tha e ke gabim kete pike, sepse nuk duhet mund te shkosh nje here ne jav. une per vete, kam nje kujdes total per to, se ashtu sikurse jan kujdes ato per ne , qe na sollen deri ketu ku jemi, ashtu kam dhe une pergjegjesit e mia, karshi ketyre prinderve, ashtu si kan sakrifikuar ato tek une, te njejten gje do bej dhe une per ato. kuptohet nga ana financiare do ti ndihmoj aq sa kam une mundesi.
persa i perket dasmesh eshte pak larg per ta menduar, por nje gje di te them, perderisa jam ne pune, nuk mendoj se kam per ti sjell shum shpenzime, dua qe cdo gje ta bej vet dhe me djersen time dhe me mundin tim. te pakten per dasmen nuk dua ti "vras" nga ana ekonomike.
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
ti kesh prindrit ne nje qytet me ty e mos fusesh kohen nje cerek ore per dite? sado i lodhur te jesh...me duket absurde
 

xhebrail

Mangup me Licenc
Goxha tem zhgenjy...

Qfare te them kujdesin ndaj prinderve e kem per obligim nese nuk dojme qe ndergjegja te na gjykoj pasi ata qe nuk do te jen me...

E kam degjuar nje barcolet diku moti edhe do te jav tregoj...

Plaket njoni edhe kur plaket e behet i bajatshem djalit te tij ja mbush mendjen gruaja qe ta qet plakin nga shtepia ta humb dikund edhe djali e merr baben e vet edhe niset me humb ne nje mal po kur e afron afer malit plaku i thote djalit te vet mos um hup bash ne qete vend se edhe une qetuu e pata hup baben tem...

Ketu vlen ajo thenja qfare mbjell korr...
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Une mendoj se nese prinderit jane te drejte, ata i mesojne femijeve te tyre displinen dhe te jene te drejte, kjo do te influencoje ne sjelljen e femiut per t'i trajtuar prinderit e tij me kendshmeri ne te ardhmen. Keshtu nese ne jemi te pabindshem dhe te pakendshem ndaj prinderve tone, ne mund te marrim trajtmin e njejte nga femijet tone ne moshen tone te thyer. Me te vertete respektimi i prinderve eshte nje gje shume me rendësi.:)

Bindja ndaj prinderve, sherbimi dhe kujdesi per ta ne moshen e tyre te thyer eshte obligiim mbi femiun ashtu sic prinderit e kane rritur ate me dashuri dhe kujdes ne femijerine e tij. Pa marre parasysh se cfare moshe arrijme, ne duhet te sillemi mire me prinderit. Nese njerin prej tyre, ose te dy, i ka kapur pleqeria prane kujdesit tone, nuk duhet t'ju themi as "of-oh!", as mos te behemi te vrazhde ndaj tyre, por t'u themi fjale te mira (te buta, respektuese). Dhe ne shenje meshire, ta shtrijme prane tyre krahun perules e respektues dhe te themi: "Zoti im ! Meshiroji ata te dy, sic me rriten mua kur isha i vogel."
Duhet t'i shikojme ata me sy te mbushur me meshire, mos ta ngrehim zerin tone mbi zerin e tyre, as doren tone mbi duart e tyre, e as kembet tona mbi kembet e tyre.

Une kam bindjen se me i pakti veprim me ane te te cilit njeriu mund te shprehe “mosrespektin” ndaj prinderve te tij eshte qe te thote “uf!”
Pra, ai qe i zemeron prinderit e tij, vertet eshte mosrespektues. Ka raste qe mosrespektimi arrin deri ne graden delikate kur prinderit i bejne ndonje padrejtesi femiut te tyre. Por, edhe ne kete rast, femiu nuk duhet t’i shohe prinderit me vrazhdesi a me perbuzje.

Fatkeqsisht :(..., Ne sot ne ditet tona jo vetem qe shohim qe njerezit iu pergjigjen prinderve me shprehje si "of-oh !", por... edhe me teper me fyerje, sharje, ofendime, braktisjen e tyre, debimin e tyre nga shtepia duke i lene ne mes te kater rrugeve ose dergimin e tyre neper azile, madje krenohen me kete veprim. Ndersa te disa njerez , qe s'e meritojne kete emer...ka arritur gjendja deri sa te rrahin apo te vrasin prinderit e tyre.:(

Pastaj...shume njerez sa i kane te gjalle prinderit ne kete bote i torturojne ata, ndersa kur vdesin... çirren dhe qajne per ta sikur i kane dashur me gjithe zemer dhe interesohen per ta ber sa me te mire ceremonine e varrimit apo t'iu rregullojne varrin. A ka vlere kjo ceremoni per te vdekurin, nderkohe qe ia kishe mohuar te gjitha te drejtat ne kete bote? Pse duhet te çirresh dhe te qash per te kur vdes? Nderkohe sa ishin gjalle i lendoje ata me edukaten, komunikimin dhe sjelljet tuaja ndaj tyre? I vdekuri nuk ka nevoje qe t'i rregullosh varrin, pasi ta kesh varrosur per se gjalli duke e lene ne meshiren e fatit apo ne azilen e pleqve. E njerez te tille ka shume sot :(
 

*Mia*

Slave To The Rhythm
Per fatin e tyre te keq, vjen nje moshe qe na e kane nevojen, e nuk po flas ketu vetem per nevoje ekonomike. Varet dhe c'raport ke me prinderit, por nuk e besoj dot qe dashuria dhe deshira per t'u qendruar prane qenka e ndare me thike. Femer a mashkull, i vogli apo i madhi i femijeve.. ne te njejtin qytet apo ne qytete te ndara - c'rendesi ka? Prindi ngelet prind, edhe kur ti vete behesh prind. Ndoshta nuk do kene perparesine kundrejt familjes qe krijon ti, por kjo nuk ben qe ata te ngelen nen hije. Thjesht kane vendin e tyre, jo paresor, por jo pak te rendesishem. Une jam e fundit e femijeve, kam si moter dhe vella. Por asnjehere nuk e kam cuar neper mend te pres nga te tjeret per te qene prezente. Bej cfare ndjej dhe ne masen qe e ndjej, me aq sa ma lejojne mundesite. Pasi u largohemi, ata kane me shume nevoje se kurre per ne. Eshte si nje nderrim rolesh, me pare te fortet ishin ata dhe ne femijet kishim nevojen e tyre.. me pas ndodh e kunderta. Duhet te jete dicka natyrale.. Madje mund te them qe, personalisht, raportin me ta e kam me te ngushte tani qe jam larg tyre, se sa me pare kur jetonim ne te njejten shtepi. Ndonjehere mjafton fare pak, per t'ua mbushur zemren plot. E nuk eshte ndonje pune qe kerkon sforcime te medha.
 
Redaktimi i fundit:

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Eshte si nje nderrim rolesh, me pare te fortet ishin ata dhe ne femijet kishim nevojen e tyre.. me pas ndodh e kunderta. Duhet te jete dicka natyrale.. Madje mund te them qe, personalisht, raportin me ta e kam me te ngushte tani qe jam larg tyre, se sa me pare kur jetonim ne te njejten shtepi. Ndonjehere mjafton fare pak, per t'ua mbushur zemren plot. E nuk eshte ndonje pune qe kerkon sforcime te medha.
tamam, ke vene piken mbi i....

Prindi as qe pret leke nga femija, sikur me sh i mbushet zemra kur te shef ty te realizuar dhe te lumtur, dhe sic thash me siper eshte 1 milion x me i lumtur kur te ka afer [edhe per 10-15 minuta per dite] se sa nje boshllek ne shtepi,
Vetmia te ha, edhe njerez te till kan tendenca te hyn ne depresion....se fundja per ca i rrite femite?! Ku eshte satisfakcioni i sakrifices qe ke bere nje jete te tere ...nqs ne pleqeri prap vetem ngel?!
 

fragolina

Anëtar Aktiv
tamam, ke vene piken mbi i....

Prindi as qe pret leke nga femija, sikur me sh i mbushet zemra kur te shef ty te realizuar dhe te lumtur, dhe sic thash me siper eshte 1 milion x me i lumtur kur te ka afer [edhe per 10-15 minuta per dite] se sa nje boshllek ne shtepi,
Vetmia te ha, edhe njerez te till kan tendenca te hyn ne depresion....se fundja per ca i rrite femite?! Ku eshte satisfakcioni i sakrifices qe ke bere nje jete te tere ...nqs ne pleqeri prap vetem ngel?!

po nuk besoj se prinderit na bejne neve dhe na rrisin me qellimin qe kur te plaken te kene dike qe te kujdeset per ta ose qe te mos rrine vetem.
kjo do ishte shume egoiste.
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
po nuk besoj se prinderit na bejne neve dhe na rrisin me qellimin qe kur te plaken te kene dike qe te kujdeset per ta ose qe te mos rrine vetem.
kjo do ishte shume egoiste.
Jo nqs e shtron keshtu problemen del si nje mendim egoist, ben femije sepse eshte gjeja me e bukur qe mund te besh ne jete, dhurata me e mbrekullueshme qe na e kan lene ne Toke....
Ama per kete femije , do sdo dhe do sakrifikosh disa gjera, e nese jo prap do meresh me te, do e edukosh, do i dedikohesh me pak fjale...dhe jo se ti si prind ke ndo nje detyrim....por thjesht sentimenti maternal dhe paternal "ta imponojne" kte gje, te kesh kujdes per femine tende eshte nje gje natyrale....

E sic na kan pasur ata kujdes nje jete te tere , ne pleqeri mund ti "kthejme" dhe ne 1 pjes te vogel ne shejn fandelerimi.

Ama si te duket ty rasti qe te kesh femije e te perfundosh ne nje azil per pleq?
 

vitk

Anëtar i Respektuar
o zhgenjim per historin qe gjasme tu kujtua na genjeve se paska plasure thashe e themi qe ne pike te sabaut tek ty
saper temen une mendoje se nuk eshte e drejte qe i vogeli i cunave i heqe te gjitha hallet dhe shpenzimet jo vetem per kujdesjen apo n q se ke motra me te vogla qe duhen martuare por dhe shpenzimet e tjera pasi ke gjithmone miqe kur ke pleqet
une personalishte (vete jame i vogli por hallet ben qe prinderit te rrine me te mesmin d m th kurbeti)vertet qe vellai ka barre vetem perkujdesjen larjen gatim e te tilla gjerash por aman nga ana financiare e financojme ne te tjeret
 

triumfuesja

Anëtar i Respektuar
o zhgenjim per historin qe gjasme tu kujtua na genjeve se paska plasur thashethemi qe ne pike te sabaut tek ty
saper temen une mendoje se nuk eshte e drejte qe i vogeli i cunave i heqe te gjitha hallet dhe shpenzimet jo vetem per kujdesjen apo n q se ke motra me te vogla qe duhen martuare por dhe shpenzimet e tjera pasi ke gjithmone miqe kur ke pleqet
une personalishte (vete jame i vogli por hallet ben qe prinderit te rrine me te mesmin d m th kurbeti)vertet qe vellai ka barre vetem perkujdesjen larjen gatim e te tilla gjerash por aman nga ana financiare e financojme ne te tjeret

Ku e di ti qe une jetoj me njerez,me te cilet mund te bej thashetheme???
Apo e the sa per shaka e kuptova ha-ha-ha
Fiksim i keni keto konkluzionet :)

Ps .Qe mos te jem jashte temes sime, mire ben qe i financon ti ke vellai qe mban prinderit :dong:
 

eldi

trafikante
ti kesh prindrit ne nje qytet me ty e mos fusesh kohen nje cerek ore per dite? sado i lodhur te jesh...me duket absurde

o lali une e kuptoj kete dashuri kaq te zjarrte qe ke per prinderit, por ashtu si e ke ti e kemi te gjithe. dikush e shpreh me shum dhe dikush me pak. por mos u bej kaq shum kembengulese duke thene qe te jem ne nje qytet dhe te mos kthehem te takoj prindin qofte dhe 15min. sepse jo cdo dite do jesh aq shum e ngeshme sa mund ta gjesh kete 15min. qofte dhe ore te vona te nates po te shkosh, duke supozuar qe diten e ke shum te ngjeshur. prandaj po them qe do shkoj njeher ne dy dite, duke patur parasysh mundesin per te mos shku dite per dite.
 

vitk

Anëtar i Respektuar

Ku e di ti qe une jetoj me njerez,me te cilet mund te bej thashetheme???
Apo e the sa per shaka e kuptova ha-ha-ha
Fiksim i keni keto konkluzionet :)

Ps .Qe mos te jem jashte temes sime, mire ben qe i financon ti ke vellai qe mban prinderit :dong:

normal qe per shaka e thashe sic e the vete kur ste njohe nuk kame te drejte te shaje
 
Kjo eshte nje teme shume delikate per tu shtjelluar. Sepse ka shume faktore qe ndikojne ne realizimin apo jo te qellimit qe ti si femije ke kundrejt prinderve, per ti ndihmuar ata, per ti vizituar sa here ke mundesine. Une mendoj se nuk ka rendesi je femija i madh apo i vogel, je vajze apo je djale, prindi ngelet prind dhe ti si femije do besh aq sa ke mundesi. Sepse eshte e lehte te flasesh keshtu pa provuar, por do vij nje dite dhe do martohesh do krijosh familjen tende, ke obligime per te permbushur, kohen e ke shume te kufizuar. Prinderit e tu i ke 3 ore large qytetit ku ti banon.
Pastaj sikurse e ka then dhe Fragola, kur hyn ne mes varferia nuk ka femije te shkaterroj familjen e vet per te mbajtur ate te prinderve, dhe asnje prind gjithashtu nuk do ja lejonte.

Ju tregoj nje rast konkret ketu ne kompanine ku une aktualisht punoj. Nje kolege e imja e punes jeton bashke me burrin femijen e saj 4 vjecar vjehrrin dhe vjehrren. Ajo eshte vajze e vetme, prinderit jetojne ne Vlore. Babin e ka te paralizuar, mamin e ka te papune.
Kolegia ime ka nje rroge mesatare sa me mbajt familjen e saj. Qindra here thote me lot ne sy, "i kam pike ne zemer ata prinder, por une s'po ja dal dot te mbaj familjen time, bej llogarite edhe per nje qindarke." Per ti takuar nuk ka mundesi te shkoj shpesh.
Cfare mund te bej?

E solla kete si shembull per te vetmen arsye sepse dua te tregoj se nje femije duhet te bej per prinderin aq sa ka mundesi. Ti vizitoje sa here ata te kene nevoje sepse prindi syte i ka nga femija. Nje dite do jemi vet prinder dhe vetem atehere do ta kuptojme thelle se cdo te thote te jesh prind!
 

mirela

DODONA hajmali
Une mendoj se nese prinderit jane te drejte, ata i mesojne femijeve te tyre displinen dhe te jene te drejte, kjo do te influencoje ne sjelljen e femiut per t'i trajtuar prinderit e tij me kendshmeri ne te ardhmen. Keshtu nese ne jemi te pabindshem dhe te pakendshem ndaj prinderve tone, ne mund te marrim trajtmin e njejte nga femijet tone ne moshen tone te thyer. Me te vertete respektimi i prinderve eshte nje gje shume me rendësi.:)

Bindja ndaj prinderve, sherbimi dhe kujdesi per ta ne moshen e tyre te thyer eshte obligiim mbi femiun ashtu sic prinderit e kane rritur ate me dashuri dhe kujdes ne femijerine e tij. Pa marre parasysh se cfare moshe arrijme, ne duhet te sillemi mire me prinderit. Nese njerin prej tyre, ose te dy, i ka kapur pleqeria prane kujdesit tone, nuk duhet t'ju themi as "of-oh!", as mos te behemi te vrazhde ndaj tyre, por t'u themi fjale te mira (te buta, respektuese). Dhe ne shenje meshire, ta shtrijme prane tyre krahun perules e respektues dhe te themi: "Zoti im ! Meshiroji ata te dy, sic me rriten mua kur isha i vogel."
Duhet t'i shikojme ata me sy te mbushur me meshire, mos ta ngrehim zerin tone mbi zerin e tyre, as doren tone mbi duart e tyre, e as kembet tona mbi kembet e tyre.

Une kam bindjen se me i pakti veprim me ane te te cilit njeriu mund te shprehe “mosrespektin” ndaj prinderve te tij eshte qe te thote “uf!”
Pra, ai qe i zemeron prinderit e tij, vertet eshte mosrespektues. Ka raste qe mosrespektimi arrin deri ne graden delikate kur prinderit i bejne ndonje padrejtesi femiut te tyre. Por, edhe ne kete rast, femiu nuk duhet t’i shohe prinderit me vrazhdesi a me perbuzje.

Fatkeqsisht :(..., Ne sot ne ditet tona jo vetem qe shohim qe njerezit iu pergjigjen prinderve me shprehje si "of-oh !", por... edhe me teper me fyerje, sharje, ofendime, braktisjen e tyre, debimin e tyre nga shtepia duke i lene ne mes te kater rrugeve ose dergimin e tyre neper azile, madje krenohen me kete veprim. Ndersa te disa njerez , qe s'e meritojne kete emer...ka arritur gjendja deri sa te rrahin apo te vrasin prinderit e tyre.:(

Pastaj...shume njerez sa i kane te gjalle prinderit ne kete bote i torturojne ata, ndersa kur vdesin... çirren dhe qajne per ta sikur i kane dashur me gjithe zemer dhe interesohen per ta ber sa me te mire ceremonine e varrimit apo t'iu rregullojne varrin. A ka vlere kjo ceremoni per te vdekurin, nderkohe qe ia kishe mohuar te gjitha te drejtat ne kete bote? Pse duhet te çirresh dhe te qash per te kur vdes? Nderkohe sa ishin gjalle i lendoje ata me edukaten, komunikimin dhe sjelljet tuaja ndaj tyre? I vdekuri nuk ka nevoje qe t'i rregullosh varrin, pasi ta kesh varrosur per se gjalli duke e lene ne meshiren e fatit apo ne azilen e pleqve. E njerez te tille ka shume sot :(
:dong::dong:
 

Bianca SK

Anëtar i Nderuar
Per fatin e tyre te keq, vjen nje moshe qe na e kane nevojen, e nuk po flas ketu vetem per nevoje ekonomike. Varet dhe c'raport ke me prinderit, por nuk e besoj dot qe dashuria dhe deshira per t'u qendruar prane qenka e ndare me thike. Femer a mashkull, i vogli apo i madhi i femijeve.. ne te njejtin qytet apo ne qytete te ndara - c'rendesi ka? Prindi ngelet prind, edhe kur ti vete behesh prind. Ndoshta nuk do kene perparesine kundrejt familjes qe krijon ti, por kjo nuk ben qe ata te ngelen nen hije. Thjesht kane vendin e tyre, jo paresor, por jo pak te rendesishem. Une jam e fundit e femijeve, kam si moter dhe vella. Por asnjehere nuk e kam cuar neper mend te pres nga te tjeret per te qene prezente. Bej cfare ndjej dhe ne masen qe e ndjej, me aq sa ma lejojne mundesite. Pasi u largohemi, ata kane me shume nevoje se kurre per ne. Eshte si nje nderrim rolesh, me pare te fortet ishin ata dhe ne femijet kishim nevojen e tyre.. me pas ndodh e kunderta. Duhet te jete dicka natyrale.. Madje mund te them qe, personalisht, raportin me ta e kam me te ngushte tani qe jam larg tyre, se sa me pare kur jetonim ne te njejten shtepi. Ndonjehere mjafton fare pak, per t'ua mbushur zemren plot. E nuk eshte ndonje pune qe kerkon sforcime te medha.

Dakord me ty,ne cdo pike presje...:kiss
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Shume e dhimbshme. Psh im ate ka bere dhe ben shume me teper nga vellezerit e tij, per babain e vet edhe pse eshte me i madhi.

Por besoj qe varet edhe nga gjendja ekonomike, mundesite. Por por por mbi te gjitha varet nga edukimi qe prinderit i kane dhene femijes. Une e ka sterthene qe cfare tu mesoni femijeve, ashtu do iu sillen, ata jane produkti i edukimit dhe dashurise se prinderve.

Mos te harrojme qe ka edhe prinder qe azilin e kane pak, edhe pleq dhe nuk u rri b** e goja rehat, ketyre as shpirti nuk u del..

Psh nje shoku im ka jetuar me gjyshen tere jeten, dhe me plake e lige nuk ben me planeti, por qe i shoqeroi gjithe pleqte e tjere te pallatit ne varr, vete e mban ligesia gjalle.
 
Top