Të jetosh dhe punosh në Antarktidë!

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Një ekspozitë paraqiti disa projekte të arkitektëve nga e gjithë bota, që do i ndihmojnë shkencëtarët të jetojnë dhe punojnë në Antarktidë , një nga mjediset më ekstreme në tokë.
Për një kohë të gjatë ka qenë e pamundur të mbash struktura të përhershme në kontinentin e akullt. Disa ndërtesa u zhdukën nën akull dhe borë, ndërsa disa të tjera ishin të paqëndrueshme. Dizajni i këtyre projekteve të reja mendohet se mund ta përmbushë detyrën, dhe tu rezistojë kushteve ekstreme në këtë planet.

timthumb.php


timthumb.php


timthumb.php


timthumb.php


timthumb.php


timthumb.php


timthumb.php


timthumb.php


timthumb.php


timthumb.php


/panorama
 
Last edited by a moderator:

princesha

Warrior Princess
Titulli: Të jetosh dhe punosh në Antarktidë!

Wow, cfare fotoje ajo me aurora
 

Didi

C'est la vie.
Titulli: Të jetosh dhe punosh në Antarktidë!

Ndersa une pash nje dokumentar ku fliste per bazen italiane ne Antarktide, ja disa foto..

MZSbase.jpg

Baya%20Terra%20Nova%20Base%201996.jpg


571e89a88ad1d74ce1fcb81d7a9f6527.jpg

base_dome_concordia.jpg

Base_Tundo.JPG


base-concordia.jpg
 

xhebrail1

INTERIST
Titulli: Të jetosh dhe punosh në Antarktidë!

do me pelqente te shkoja pse joo qef bore vetem kuptohet te kete edhe femraa se pastaj do te duket si guantanamo
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Titulli: Të jetosh dhe punosh në Antarktidë!

Se di cf kenaqesie mund te provohet duke punuar aty..
 

MasteR

I'm offline
Titulli: Të jetosh dhe punosh në Antarktidë!

Antraktida me sa di une eshte e pa panuar dhe lejohet vetem disa baza per eksplorime te ndryshme
 
Top