Te jetosh ne mal apo ne fshat: te plak apo te rinon?

Darius

DENY IGNORANCE
Staf në FV.AL
1 pastruse dhe 1kopshtar jane mjaftueshem per mirembajten. Sidomos kur ti punon nga ora 8 e mjesit deri ne 8 te darkes.
Ne fakt, une i kam, dhe te jap te drejte. Ndryshe eshte pak e veshtire per ate qe punon jashte fshatit.
 

sofia

Antarë i Respektuar
Mjafton te jetosh aty ku e ndjen veten rehat dhe do ndihesh i ri perher

Normale qe fshati esht me e i veshtir se ka bujqesi blegtori por dikush qe jeton n fshat esht sa i shendetshen aq dhe i lodhur pasi jan kushtet e atilla !
Te jetosh ne fshat nuk do te thote qe nuk ke lidhje me qytetin, qe do te thote njerezit nuk hane/pine gjithemone ato qe prodhon natyra, po blejne shume produkte. Nga ana tjeter ne qyetet konsumohen po te njejtat produkte.
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
Staf në FV.AL
Sa pastruese do te deshiroje te kishe ?! ??
Haha jam i cik OCD (neqoftese mund te quhet keshtu) tek kjo pjese dhe s'do ja besoja pastrimin askujt tjeter perveç vetes time. Si kujdesem une per shtepine time s'do kujdesej asnje e huaj.
 

Xhelozi

Staf në FV.AL
Te jetosh ne fshat nuk do te thote qe nuk ke lidhje me qytetin, qe do te thote njereit nuk hane/pine ato qe prodhon natyra, po blejne shume produkte. Nga ana tjeter ne qyetet konsumohen po te njejtat produkte.
NUk e thash n'at kuptim
 

Marla

Quo Vadis!
Haha jam i cik OCD (neqoftese mund te quhet keshtu) tek kjo pjese dhe s'do ja besoja pastrimin askujt tjeter perveç vetes time. Si kujdesem une per shtepine time s'do kujdesej asnje e huaj.

ec se folim kur te kesh 1 shtepi 250 m2 ne kat dhe 3000 m2 oborr lool

Pastaj mjafton ta trajnosh 1 jave si e ke ti stilin tend te pastrimit dhe kaq

se dolem nga tema lol
 

Amara_La_Negra

Antarë i Respektuar
Se ke pa sa sexy esht lol
Te jemi realiste .Femijeria ne kohet e dikurshme besoj si ne fshat si ne qytet Kan qene shume improvizuese ,plot imagjinaten.Mbaj mend shume rreth femijerise time sikurse shumica nga ne .Cdo e mire ka dhe disavantazhet e saj por per prindrit tane sidomos ata qe Kan jetuar ne fshat besoj ka qene me e lodhshme sidomos x gjinen femerore.Ato x mua Jan burrnesha qe kur nuk ankoheshin .Ne ditet e sotme un pertoj te vendos dhe lavatricen e Jo me te bej Pune bujqesore apo blegtorale. Mendon qe femrat ne fshat kurojne paraqitjen e tyre??? Jo perkundrazi biles harrojne te hajne buke nga lodhja e perditshme.
 

Darius

DENY IGNORANCE
Staf në FV.AL
Haha jam i cik OCD (neqoftese mund te quhet keshtu) tek kjo pjese dhe s'do ja besoja pastrimin askujt tjeter perveç vetes time. Si kujdesem une per shtepine time s'do kujdesej asnje e huaj.
Punti di vista, thonte italionet ? por harroje punen jashte fshatit. Ose no bambini dhe burre ?
 

Amara_La_Negra

Antarë i Respektuar
Besoj se une skam pas jete tipike fshatit sic kane shumica ne Al .. pak a shume kam pas jetese sic e pershkruan @Marla .
Por une shoh mamane time qe akoma merret me ato mbjelljet dhe perkujdesjet e kopshtit per hoby .. se ka një shendet dhe pamje shume te mbajtur per moshen qe ka!
Nuk e vej ne dyshim kete qe thua por nuk vlen per te gjithe.Jane shume te pakte besoj ?
 

elle

Chill
Te jemi realiste .Femijeria ne kohet e dikurshme besoj si ne fshat si ne qytet Kan qene shume improvizuese ,plot imagjinaten.Mbaj mend shume rreth femijerise time sikurse shumica nga ne .Cdo e mire ka dhe disavantazhet e saj por per prindrit tane sidomos ata qe Kan jetuar ne fshat besoj ka qene me e lodhshme sidomos x gjinen femerore.Ato x mua Jan burrnesha qe kur nuk ankoheshin .Ne ditet e sotme un pertoj te vendos dhe lavatricen e Jo me te bej Pune bujqesore apo blegtorale. Mendon qe femrat ne fshat kurojne paraqitjen e tyre??? Jo perkundrazi biles harrojne te hajne buke nga lodhja e perditshme.
E di kte por mos kujto se ato qe jan ne qytet te kuruara kan fuqi e energji per nje jet optimale..jan mesuar te rrin ulur e kshu para screen forumeve si ne lol
 

Endrra

VIP
Nuk e vej ne dyshim kete qe thua por nuk vlen per te gjithe.Jane shume te pakte besoj ?
Une e kam mamane.. femine me te madh nder te gjithe te tjeret.. eshte marre me bujqesine qe femije.. e donte natyren edhe pse nuk e ka pas te nevojshme. Tja shtrosh me flori sjeton ne pallat apo nder qytetet me te bukura ku jetojm ne fmit e saj .
Ime me ka ber ate cka dashur.. pra gjithmone ka Formuar nje oaz te gjelber rreth saj ... asgje se permbush pervec punes me lulet apo kopeshtin.. pavarsisht qe krejt tjeter gje ka punuar.
Mua me shtohen 10 vjet jete kur shoh si perkujdeset dhe me sa dashuri krijon cdo gje rreth saj ... e gjithashtu me sa bujari i fal ato cka mbjell.... pra them se .. nese bejme ate cka vertet na ploteson si njerez... ather dhe vetem ather do jemi te kenaqur me veten .
 

elle

Chill
Une e kam mamane.. femine me te madh nder te gjithe te tjeret.. është marre me bujqesine qe femije.. e donte natyren edhe pse nuk e ka pas te nevojshme. Tja shtrosh me flori sjeton ne pallat apo nder qytetet me te bukura ku jetojm ne fmit e saj .
Ime me ka ber ate cka dashur.. pra gjithmone ka Formuar një oaz te gjelber rreth saj ... asgje se permbush pervec punes me lulet apo kopeshtin.. pavarsisht qe krejt tjeter gje ka punuar.
Mua me shtohen 10 vjet jete kur shoh si perkujdeset dhe me sa dashuri krijon cdo gje rreth saj ... e gjithashtu me sa bujari i fal ato cka mbjell.... pra them se .. nese bejme ate cka vertet na ploteson si njerez... ather dhe vetem ather do jemi te kenaqur me veten .
Nje kiss per ur mom :)
 

Imp4cT

Antarë i Respektuar
Une e kam mamane.. femine me te madh nder te gjithe te tjeret.. është marre me bujqesine qe femije.. e donte natyren edhe pse nuk e ka pas te nevojshme. Tja shtrosh me flori sjeton ne pallat apo nder qytetet me te bukura ku jetojm ne fmit e saj .
Ime me ka ber ate cka dashur.. pra gjithmone ka Formuar një oaz te gjelber rreth saj ... asgje se permbush pervec punes me lulet apo kopeshtin.. pavarsisht qe krejt tjeter gje ka punuar.
Mua me shtohen 10 vjet jete kur shoh si perkujdeset dhe me sa dashuri krijon cdo gje rreth saj ... e gjithashtu me sa bujari i fal ato cka mbjell.... pra them se .. nese bejme ate cka vertet na ploteson si njerez... ather dhe vetem ather do jemi te kenaqur me veten .
Kjo puna e fshatit eshte shume e thelle. Si fillim varet se ku jeton ne fshat se ka fshatra qe skane as rruge e jane nga 3-4 ore large qyteteve.
Te kesh nje kopesht e te jesh diku ne periferi te qytetit nuk quhet "jetese ne fshat". Jetesa e vertete full time ne fshat dhe me jete reale fshati e sigurt qe nuk te rinon njehere.
 

Endrra

VIP
Kjo puna e fshatit është shume e thelle. Si fillim varet se ku jeton ne fshat se ka fshatra qe skane as rruge e jane nga 3-4 ore large qyteteve.
Te kesh një kopesht e te jesh diku ne periferi te qytetit nuk quhet "jetese ne fshat". Jetesa e vertete full time ne fshat dhe me jete reale fshati e sigurt qe nuk te rinon njehere.
Asnje pune e stermundimshme ste rinon.. kjo vlen dhe per fshatin... por kam njerez qe jetojn full time fshat.. dhe ska njerez me te bukur se ata .. mvaret me cfare shpirti e syri e sheh !
 

Imp4cT

Antarë i Respektuar
Asnje pune e stermundimshme ste rinon.. kjo vlen dhe per fshatin... por kam njerez qe jetojn full time fshat.. dhe ska njerez me te bukur se ata .. mvaret me çfarë shpirti e syri e sheh !
Ky eshte muhabeti se punet e fshatit jane te lodhshme.
Kendveshtrimi pastaj eshte ceshtje tjeter. Nese flasim me kuptimin e pare te rinon a jo e sigurte qe jo, te pakten jetesa ne fshatrat shqiptare me 100 halle dhe stermundime ku ne shumicen prej tyre luftohet per te mbijetu.
 

Endrra

VIP
Ky është muhabeti se punet e fshatit jane te lodhshme.
Kendveshtrimi pastaj është ceshtje tjeter. Nese flasim me kuptimin e pare te rinon a jo e sigurte qe jo, te pakten jetesa ne fshatrat shqiptare me 100 halle dhe stermundime ku ne shumicen prej tyre luftohet per te mbijetu.
Cfare ndryshimi ka lufta per mbijetese ne fshat me ate ne qytet ? ... se shkon me tej pastaj .. pse e lame vendin e morem emigrimin etj etj...
Plakja ska te bej me fshatin a qytetin... por me ate cka ndjen te besh .. e per fat te keq ne kemi nje konflikt me fshatin.. si dhe me identitetit tone ... i ka rrenjet shume thelle kjo gje . Nejse...
 

sofia

Antarë i Respektuar
çfarë ndryshimi ka lufta per mbijetese ne fshat me ate ne qytet ? ... se shkon me tej pastaj .. pse e lame vendin e morem emigrimin etj etj...
Plakja ska te bej me fshatin a qytetin... por me ate cka ndjen te besh .. e per fat te keq ne kemi një konflikt ne fshatin.. si dhe me idebtitetin tone ... i ka rrenjet shume thelle kjo gje . Nejse...
Dikur nuk ka pasur qyetete keshtu qe paraardhesit tone te perbashket kane jetuar ne nje vend qe nuk quhej qytet. Krize identiteti per mua eshte mbulimi ne sy te te tjereve( ne kete rast), por kjo nuk do te thote qe i mbulon dot rrudhat. Sigurisht qe ka elemente te thelle si gjenetika, por menyra e jeteses eshte baze e asaj qe fytyra shfaq. Nje stres i shton rrudhat, po edhe nje lodhje rraskapitese ne diell ka stres.
 
Top