Te jetosh ne mal apo ne fshat: te plak apo te rinon?

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
Staf në FV.AL
Jo @sofia jane shtepi te thjeshta ne Suedi.
Ka njerez plot, pothuaj 70%, investojne ne shtepi te tilla te dyta, i perdorin per vete dhe njekohesisht i leshojne ne airbnb me qera.

Jo pa qellim thash : varet se si e bejme jeten, nuk kam se çfare te flas per një vend ne tranzicion 40 vjecar...

Por di qe fshati dhe katundi kishte tjeter jete dikur.
Per te gjykuar duhen lene menjane nostalgjite,
sot koncepti i fshatit është kthyer ne një nevoje nostalgjike me shume sesa një menyre jetese, per mentalitetin Shqipetar.
@Endrra mos shif shume filma se nuk është si thua ti... NY është 1 nga metropolet e globit jo vetem te USA, normal ka edhe njerez qe fluturojne nga 4 ore me avjon per te shkuar ne pune ne NY...
Por nuk jam dakord kur thua duhet te besh 2-3 pune per te mbajt një standard, 2-3 pune mund te jene punet e rendomta dhe sigurisht nuk behet fjale per standarde por per mbijetese. Ne NY ka edhe njerez, Shqipetar qe punojne sa ju do qejfi paguhen sa ju do qejfi dhe jetojne ne fshat sa ju do qejfi!
Shiko fotografinë 1740321Shiko fotografinë 1740324

Nuk ka vend per dramatizim! Ja pershembull ti @Endrra si fshatare sa autobuz e metro nderron ?! Nuk ma do mendja se vuan, perkundrazi ben një jete mbi normalen perderisa ke kohe e horizont per te shpenzuar ne forum :p
Thjesht jane 2 menyra te ndryshme jetese, seicila ka anet pozitive dhe negative, por pa dyshim qe mund te nderthuren. Persa i perket diferences mes njerezve ne fshat dhe qytet, fatkeqsisht ne Shqiperi pervec fshatrave rreth Tiranes, dhe disa zonave ku ka emigracion masiv, gjith pjesa tjeter kan mentalitet te prapambetur.
Ka edhe dicka thelbesore qe lidhet me gjith kete, ekonomia dhe arsimi ! Sot ne Shqiperi ka familje ne fshat qe nuk perballojne dot qendrimin ne konviktet shteterore te një femije student!
Keshtu dite pas dite, vit pas viti është thelluar hendeku, nuk është thjesht djalekt kur themi katund dhe fshat, katundar dhe fshatar.

Nuk kane te krahasuar puna fizike dhe hallet e perditshme te një njeriu qe jeton ne fshat me punet dhe hallet e një njeriu qe jeton ne qytet (siguria e punes, stresi, ndotja e ambjentit, rremuja sociale, krimi etj)

Per ta mbyllur po ju citoj shprehjen : “qumeshtin dhe gjalpin ja doni fshatit, por djemte nuk ja pelqeni...”

Ndoshta e keni harruar fshatin ku Beni mesoi te hecte vete...

Fshati te rinon fizikisht dhe menderisht, qyteti te plak, kjo është statistikore.
Duaaaa dhe une te jetoj ktu tek shtepia e Heidit! :love:
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Nuk e kisha imagjinaur ndonjehere veten time te jetoja ne fshat por ja qe tani qe e provova sdua te kthehem me ne qytet. Cilesia e ajrit natyra larg zhurmave te duket sikur je me pushime. Kjo vlen kur i ke mundesite financiare ta perballosh. Punon ne mes te metroploit dhe jeton pjesen tjeter ne mes te natyres është fantastike.

Spo flas ketu per fshataret qe zgjohen ne 5 shkojne kullosin dhi lope punojne token dhe shkojne ne qytet te shesin ato pak prodhime te tyre te mbajne familjen. Dmth per fshatarin shqiptar është e veshtire jeta e tyre.
shyqyr qe doli 1 dhe tregoi realitetin e fshatit shqiptar se po m'dukej vetja jo okay. ??

Une jam rrit ne qytet ama ne fshat kam patur te afermit e babit, xhaxhallaret/gjyshen. Cdo vere shkoja per pushime. U kenaqja. Pale dhe kur mblidhja luleshtrydhe te kopshti nenes qe i ruante per mbesen nga qyteti.

Ama ato njerez atje qe u percellonin ne ara, dhe vinin ne qytet me i shit me 100-200 lek kilen patatet, e dinin vec ata cfare u hiqte shpirti. Dilnin pa gdhire e ktheheshin me nate me dhente. E gjithe familja nga femi te medhenj duhet te punonin gjate gjithe dites dhe ne fund cfare mblidhnin?! Asnje lek. pale djali xhaxhai qe kalonte ne fshat tjeter ne kembe per shkollen, ama vellai tij meqe ishte mesatar u detyrua te qendroje ne shtepi per pune bahceje e are.
S'e di per fshatrat e qyteteve tjera ama ne Tirane fshatrat kane qene varferi e madhe.
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
sote perveqe ne zonat e thella,nuk gjen kund fshat?gjitha kan zbrit ne qytet...disa fshatra madje jane edhe me te ndertuara se disa qyteze.

Flase per fshatrat e kosoves dhe te maqedonis jan fshatra pothujse qyteze..se andej nga shqiperia sidomos nga kuksi shum dopt.
 

ForumiVirtualJR

Anëtar i ri
Ne gjithe evropen fshati te rinon, vetem ne shqiperi te pleqeron para kohe.
Rruge makine te hajrit gjysma e fshatrave skane.
Tokat shumica i punojne akoma me mjete rrethanore, shat, lopate, mzat lol
Qendren me te afert shendetesore e kane 2-3 ore larg.
Dhe ushqimin Bio qe prodhojne e shesin t'shkretit nqytet per dy lek.
Ndersa vete hane gjithe dimrit groshe, patate e pasterma, e nga mos plakesh kshu lol.

I vetmi fshat qe te rinon ne Shqiperi eshte rolling hills (tiron), ska damote dhe speca tmush aty por vetem kaviar nga fshatar te zbritur mbas viteve 90 qe su ka thon njeri deri msot pune e mbare.
 

Landa 1

Antarë i Respektuar
Varet me çfare syri e sheh , por une mendoj që të rinon , flas per ne kete vend ku ndodhem une , edhe se une jetoj ne qytet them fshati te rinon , sigurisht jashte vëndit tim te lindjes .Nese flasin per fshatrat e shqiperisë plakesh brenda 5 viteve .
 

Desa

Felix - Culpa
Edhe unë si do tjerë prodhim fshati ? Por kam qenë nga ata me fat.
1- sepse vij nga zona veri perëndimore e MV ku të ardhurat kanë qenë europiane perëndimore.
2- fëmija më i vogël, ska nevojë të shkruaj më shumë ?
3- koha e komunizmit ku mirëqenia ka qenë standarde.

Tani jam dakord me disa forumist se ka jetë të vështirë në fshat, por në qytet nuk ka?
Shumë vite të jetës i kam frymuar në qytet disa kilometra afër metropoleve. Dhe të them të drejtën, zhurmën e qytetit e dua vetëm për fundjavë me shoqërinë.
Nuk do ndrroja fshatin me qytetin kurrë ?
 
Redaktimi i fundit:

Ledia

ShKoDrAnE.4.eVeR
Mu sme pelqen fshati qe te jetoj atje. E pelqej hajt te shkoj 1 dit .vetem kaq.me pelqen re jetoj ne qytet
 

sofia

Antarë i Respektuar
Puna eshte se nuk po krahasohet fshati me qytetin, tema eshte: Jetesa ne fshat/mal te plak apo te rinon
 
Ne gjithe evropen fshati te rinon, vetem ne shqiperi te pleqeron para kohe.
Rruge makine te hajrit gjysma e fshatrave skane.
Tokat shumica i punojne akoma me mjete rrethanore, shat, lopate, mzat lol
Qendren me te afert shendetesore e kane 2-3 ore larg.
Dhe ushqimin Bio qe prodhojne e shesin t'shkretit nqytet per dy lek.
Ndersa vete hane gjithe dimrit groshe, patate e pasterma, e nga mos plakesh kshu lol.

I vetmi fshat qe te rinon ne Shqiperi është rolling hills (tiron), ska damote dhe speca tmush aty por vetem kaviar nga fshatar te zbritur mbas viteve 90 qe su ka thon njeri deri msot pune e mbare.
Puna është se nuk po krahasohet fshati me qytetin, tema është: Jetesa ne fshat/mal te plak apo te rinon

Po normal te plak qyteti prej ndotjes se ambjentit, te rinon fshati prej ajrit ujit dhe ushqimit te paster.
 

Desa

Felix - Culpa
Të rinon nëse flasim në përgjithësi dhe bazuar në hulumtime shkencore.
 

sofia

Antarë i Respektuar
Thashethemet te mplakin dmth? Ketu dole...?
Jo, e kisha fjalen qe thashethemet jane faktor qe cojne ne plakje dhe dhashe si shembull kete: Njerezit mendojne se te vraposh eshte jetike, po te medhenjte e fshatit nuk e kuptojne perse te vrapoje njeriu kur nuk ka ndonje pune keshtu qe i ndrydh lirine. Nga ana tjeter thashethemet jane ato qe nuk e lejojne individin te marri kujdesin e duhur ndaj vetes si ate shendetesor, si ate estetik sepse nqs shkon tek mjekja e lagjes, nje informacion qe deshiroon ta mbash personale, ajo e shnderron ne teme diskutimi e nga ana tjeter nqs ke nje problem shendetesor nuk shkon dot ne spital pa u intervistuar ku po shkon, prandaj edhe semundje agravojne. nqs dikush trajtohet estetikisht, e quajne tradhetare.
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Jo, e kisha fjalen qe thashethemet jane faktor qe cojne ne plakje dhe dhashe si shembull kete: Njerezit mendojne se te vraposh është jetike, po te medhenjte e fshtit nuk e kuptojne perse te vrapoje njeriu kur nuk ka ndonje pune keshtu qe i ndrydh lirine. Nga ana tjeter thashethemet jane ato qe nuk e lejojne individin te marri kujdesin e duhur ndaj vetes si ate shendetesor, si ate estetik sepse nqs shkon tek mjekja e lagjes, një informacion qe deshiroon ta mbash personale, ajo e shnderron ne teme diskutimi e nga ana tjeter nqs ke një problem shendetesor nuk shkon dot ne spital pa u intervistuar ku po shkon, prandaj edhe semundje agravojne. nqs dikush trajtohet estetikisht, e quajne tradhetare.
Ke te drejte Sofi.
 

Endrra

VIP
Jo, e kisha fjalen qe thashethemet jane faktor qe cojne ne plakje dhe dhashe si shembull kete: Njerezit mendojne se te vraposh është jetike, po te medhenjte e fshatit nuk e kuptojne perse te vrapoje njeriu kur nuk ka ndonje pune keshtu qe i ndrydh lirine. Nga ana tjeter thashethemet jane ato qe nuk e lejojne individin te marri kujdesin e duhur ndaj vetes si ate shendetesor, si ate estetik sepse nqs shkon tek mjekja e lagjes, një informacion qe deshiroon ta mbash personale, ajo e shnderron ne teme diskutimi e nga ana tjeter nqs ke një problem shendetesor nuk shkon dot ne spital pa u intervistuar ku po shkon, prandaj edhe semundje agravojne. nqs dikush trajtohet estetikisht, e quajne tradhetare.
Ku jeton ti mi xhane?
 

Endrra

VIP
3.8km nga qendra e qytetit ose 1 km nga një """autostrade""" e rendesishme
Une e kuptoj kete pjesen e paragjykimit... por kjo eshte pjese e njerezimit.. ska te bej me fshatin . Perkundrazi paragjykimet me te medha i kam hasur ne qytet si dhe ne emigrim. Ku prisja qe njerezit te jene openminde. Lufto per ate cka do...askund sdo e gjesh shtruar. Bind veten qe po ben te drejten dhe goo!
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Une e kuptoj kete pjesen e paragjykimit... por kjo është pjese e njerezit.. ska te bej me fshatin . Perkundrazi paragjykimet me te medha i kam hasur ne qytet si dhe ne emigrim. Ku prisja qe njerezit te jene openminde. Lufto per ate cka do...askund sdo e gjesh shtruar. Bind veten qe po ben te drejten dhe goo!
Besoj se Sofit i mungon kjo,dhe mbase mbeshtetje edhe nga jashte.
 
Top