Te ndihmosh dike per vetevrasje...

con_uk

Anëtar i Nderuar
kame lexuar ne gazete per nje djale te ri 23vjecar qe vajti ne nje klinike ne zvicer qe te jep ndihme te vetevritesh. policia po investigon familjen e tij e cila e dergoj aty per te kryer vetevrasjen.........pak histori per 23vjecarin. Qe i vogel kishte deshire te luante rugby por para disa vjetesh duke bere trajnim ai pesoi nje aksident qe e la per jete ne karrige invalidi.Prinderit e tij thone qe ai lutej qe te vdiste qdo dite, ai thoshte se nuk donte te jetonte si klasse e dyte njerzore. ''beri disa tentativa po prinderit nuk e lane por ne fund vendosen qe ta qonin tek klinika qe te ndihmone te vetevritesh........ai i arriti qellimit por pyetja ime eshte ..................
a duhet ti ndihmojme keta njerez??
 

ida angel

:)
V.I.P
Si ky rasti ka qen dhe nje djal nga vlora (fshat i vlores),ai kishte shtremberime te theksuara ne fytyre dhe operacioni kushtonte per te

Kishte tentuar shume here te vriste veten,ua kishte ber te ditur dhe prinderve kte gje,por ata asnjehere se lejuan.....gjithsesi ai beri sipas mendjes se tij........mbas nje nate ne diskotek ai shkon ne nje vend jasht qytetit dhe vret veten!

Te them te drejten pavarsisht dhimbjes qe mbajn ne shpirt prindrit, femija eshte ai qe e vuan drjetperdrejt problemin.....
...por vetvrasja po te erdhi ne mendje dhe i je i bindur se e ben nje akt te till....nuk e ndryshon dot mendiimin dhe duhet shume pune me femijen per t'ja kthyer mendjen...
...gjithsesi prindi eshte prind dhe pavarsisht se e shikon femijen tek vuan asnjehere nuk duhet ta pajtoj me vdekjen....!

Duhet shume force per ta perballuar por vdekjen nuk mund t'ja dhurosh asnjehere,ne te kundert do te vrasi ndergjegjia gjithe jeten !
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Une e perdor shpesh per batute kete lol

Te ndihmosh dike te vrase veten, nuk quhet me vetvrasje, por vrasje ne bashkepunim.

Tani ne raste specifike, doktorri duhet te zhvishet nga pergjegjesia e krimit.
Rasti yt eshte pak kapricioz, por ka edhe raste shume me ekstreme, kur individi i semure nuk ka as duar, madje qe te mbahet ne jete kushton aq sa edhe vete shteti nuk mund ta marre persiper.

Ne nje rast te tille ne itali, kisha e quante mekatar dhe nuk lejonte faljen e tij.
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
po kjo eshte cmenduri!
si i lejne keto lloj klinikash....ajo eshte vrasje me mirekuptim nga te 2 palet..e ka then dhe nostra....
jam komplet kundra...!
 

sensuu

sweet
V.I.P
shume bukur...........kush do te vdese, le te vdes............s'te lene as te vdesesh:(

une dua te vdes
 

Hostel

Anëtar i Nderuar
Une e perdor shpesh per batute kete lol

Te ndihmosh dike te vrase veten, nuk quhet me vetvrasje, por vrasje ne bashkepunim.

Tani ne raste specifike, doktorri duhet te zhvishet nga pergjegjesia e krimit.
Rasti yt eshte pak kapricioz, por ka edhe raste shume me ekstreme, kur individi i semure nuk ka as duar, madje qe te mbahet ne jete kushton aq sa edhe vete shteti nuk mund ta marre persiper.

Ne nje rast te tille ne itali, kisha e quante mekatar dhe nuk lejonte faljen e tij.


Ishte nje burre i cili ishte ne gjendje te rende,dmth ai kishte vdekur vetem disa makineri e mbanin ne jete,ai me shume vuante sesa shijonte jeten.Une nese do arrija ne ate gjendja do kerkoja me gjithe qejf qe te me hiqnin jeten sesa te "jetoja" i vdekur.
 

krutonja

Anëtar Aktiv
Keto jane debate etike qe mundojne njerez, sidomos kemishat e bardha me kohe.

Nuk besoj se mund te jap nje gjykim pa qene ne situaten kur dikush qe po perjeton ferrin me kerkon ndihmen perdrejt prehjes, kur do jem nje njeri i afert i dikujt qe vuan dite per dite dhe kerkon nje fund te asaj dhimbjeje, ose kur te jem une ajo qe do te ndjeje dhimbje pa fund.
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
shume bukur...........kush do te vdese, le te vdes............s'te lene as te vdesesh:(

une dua te vdes

Degjome mua futi nje te degjuare asaj kenges dua te vdes te Elita 5 edhe do jesh ne rregull....pastaj ne e ke vendosur kam metoden me te mire me dy tre granata futu ne Parlament do bejme te pamunduren ti japim nje rruge emrin tend....edhe nje park do ta quajme sensuu nuk te garantoj se do hysh ne librat shkollor te historise po besoj se dicka do thote dhe atje.......
 
Nuk di kam pare nje film te tille me nje boksiere qe i lutet trajnerit te saj qe ta ndihmoje te vdese se mbeti e gjymtuar.fitoi Oscar ky filmi sme kujtohet titulli per momentin.....Kjo vertet quhet vrasje sic thote Nostra por me mire ta ndihmosh te vdese nje njeri qe vuan sesa te jesh bashkepuntor ne nje vdekje te ngadalte e plot vuajtje...
 

alfonci

Veri investigatio
Kjo eshte ndihme qe do ti kushtoje te dy personave te perfshire ne akt.

Qofte si akt moral apo ligjor kjo do te quhej vrasje ne bashkpunim dhe si rezultat nuk kemi vetvrasje por vrasje ne bashkpunim. Cmimin me te larte do ta paguante "ndihmesi" i cili do te kerkoje te jetoje, por qe vertete do te ndiqet me ligje si vrases.

Kjo eshte ndihme per ti bere keq tjetrit dhe vetes.
 

shantal

Anëtar i ri
ata qe e kane be me mendje te vrasin veten ska nevoje ti ndihmosh se ne mos sot neser do e vrasin .. pastaj mendoj se keta njerez jane ne fazen e fundit te ikjes se trurit ahahah....po po te me jepet mundesia edhe mund ta ndihmoj ndonjerin se jam fiks per kete pune ,,sa me pak njerez ne kte bote aq me mire apo jo !!!!!!!!! hahahahah
 

xhebrail

Mangup me Licenc
qfare nuk ndegjon njeriu te ndihmosh ne vetevrasje..
Sa te paturp jemi ne raca njerezore...

mendimi im do e kisha kalbur ne burg ate tipin qe do i ndihmonte dikuj te vetvritej..

Nuk mjafton nje qyqar pse duhet te behen dy..
 

krutonja

Anëtar Aktiv
Nuk di kam pare nje film te tille me nje boksiere qe i lutet trajnerit te saj qe ta ndihmoje te vdese se mbeti e gjymtuar.fitoi Oscar ky filmi sme kujtohet titulli per momentin.....Kjo vertet quhet vrasje sic thote Nostra por me mire ta ndihmosh te vdese nje njeri qe vuan sesa te jesh bashkepuntor ne nje vdekje te ngadalte e plot vuajtje...

MILLION DOLLAR BABY, film fantastik me Clint Eastwood dhe Hillary Swank, dhe regjine e Eastwood gjithashtu. Edhe ky, nje film tejet i arrire diskuton rreth problemit te euthanasias. Trajneri nuk ishte i keq, nuk ishte kriminel, nuk ishte vrases, ai e donte ate si vajzen e tij te humbur...por me lote ne sy i plotesoi deshiren e saj te fundit.
:(
 

krutonja

Anëtar Aktiv
qfare nuk ndegjon njeriu te ndihmosh ne vetevrasje..
Sa te paturp jemi ne raca njerezore...

mendimi im do e kisha kalbur ne burg ate tipin qe do i ndihmonte dikuj te vetvritej..

Nuk mjafton nje qyqar pse duhet te behen dy..

Mendohu mire.
Ka njerez qe kane tere jeten ne koma dhe jane ne gjendje vegjetative, doktorret s'japin shpresa...cfare do beje?
Ka njerez te tjere qe kalben neper shtratet e spitaleve, gjymtyre pas gjymtyri; njehere i pritet nje kembe nga mungesa e levizjes, pastaj tjetres...dhe ata ne dhimbjen e paimagjinueshme per ne gjykuesit kerkojne nje shpetim. Ti ke fuqine per t'i hequr dhimbjen atij personi, ai ta kerkon, por ndergjegja s'te lejon se fundi i dhimbjes shenon fundin...cfare do te beje? Ndergjegja te vret edhe sikur mos te besh asgje, edhe sikur ta ndihmosh, te heqesh kabllin e tubave qe e mbajne te gjalle pashprese.
 

ida angel

:)
V.I.P
Kjo eshte ndihme qe do ti kushtoje te dy personave te perfshire ne akt.

Qofte si akt moral apo ligjor kjo do te quhej vrasje ne bashkpunim dhe si rezultat nuk kemi vetvrasje por vrasje ne bashkpunim. Cmimin me te larte do ta paguante "ndihmesi" i cili do te kerkoje te jetoje, por qe vertete do te ndiqet me ligje si vrases.
Kjo eshte ndihme per ti bere keq tjetrit dhe vetes.

Alfonci ...nuk diskutohet ligji,se ja dhe u zbatua ligji ne kte rast dhe u fute ne burg..kjo s'do te thote se mori ate qe meritonte..por ajo qe eshte me kryesorja eshte sepse do ta vrasi NDERGJEGJIA gjithe jeten,nuk do ta heq asnjehere nga mendimet,cdo nate do ta mendoj dhe asnjehere nuk do ta bej gjumin e qete qofte prindi qofte mjeku qe ndihmuan ne pershpejtimin e vdekjes.
 

fragolina

Anëtar Aktiv
ca ehste ky makabritet aman. sma ha mednja kurrsesi te ekzistoje nje klinike e tille, as qe mund t emendohet.
do te vrasi veten robi, le ta vrasi vete.
üale e paskan cuar dhe prinderit vete djalin e tyre qe te vetevritet.

ca jane keto mo aman
 
ahahahhahahahahahahahah te me kishte thene mua ai djali, do shkonte ne parajse se do e vrisja une :p pse te hyje ne gjynaf e te shkoje ne ferr :D
ncncncn ca njerezish ndihme per vetvrasje
 

con_uk

Anëtar i Nderuar
ca ehste ky makabritet aman. sma ha mednja kurrsesi te ekzistoje nje klinike e tille, as qe mund t emendohet.
do te vrasi veten robi, le ta vrasi vete.
üale e paskan cuar dhe prinderit vete djalin e tyre qe te vetevritet.

ca jane keto mo aman

vertete makaber se nuk mund ta beje asnje kete gje ............por sa per egzistencen e ke linkun ketu poshte qe te shpjegon se eshte e ligjshme te besh kete gje ne zvicer edhe ketu ku jame une ha 14vjet burg per kete gje ......per me shume lexo
HTML:
http://www.buzzle.com/editorials/12-3-2004-62473.asp
 

krutonja

Anëtar Aktiv
Mesa kam kuptuar ketu behet fjale per EUTHANASIA!

ps. dhe kjo teme do te ishte me mire tek nenforumi i mjekesise.
 
Redaktimi i fundit:
Top