Te njohim shkrimtaret e medhenj...

scorpione29

Anëtar i Respektuar
E hapa kete teme, per te njohur personalitete te njohur ne te gjithe boten ne fushen e letrave,....
gjithkush nga ju te sjelli dicka per shkrimtarin e tije te preferuar, duke na bere te ditur per biografine, dhe disa nga veprat e shkrimtarit qe ai preferon......
.....Une doja te flisja per nje shkrimtar te njohur qe beri jehone ne te gjithe boten, per fantazine unike ne veprat e tije, ky quhej Jules Verne(Zhyl Verni)....
.....Jules verne lindi ne 8 shkurt 1828 ne qytetin bregdetar te Nantes ne Franc. Kur ishte vetem 11 vjeç , iku nga shtepia duke u imbarkuar ne nje anije qe nisej per ne Indi. Studioi retorik dhe filozofi ne liceun e Nantes, i detyruar nga i jati mbaroi studimet per avokati ne Paris, edhe pse vokacioni i tije ishte letersia.
Karrieren si shkrimtar e filloi ne vitin 1848. Botimet e tije bene jehone ne gjithe boten, ai i referohej ne pergjithesi shkences dhe botes ekzotike, duke i nderthurur me aventura te kendeshme te personazheve te romaneve te tije. Ai eshte quajtur si shkrimtari qe i ka paraprire realitetit, sepse ne romanet e tije , me fantazine e tije ai arriti te kuptonte nje shekull me pare se çfare do te ndodhte nje shekull me vone , persa i perkete zhvillimit te teknologjise...p sh. nendetsja , anija kozmike, apo aeroplani jane bere protagoniste ne romonet e tije edhe pse akoma nuk ishin shpikur, keto shpikje ndodhen nje shekull me vone......doja te permendja disa nga romanet e tij:............
...........1- Nga toka ne Hene...
...........2-Udhetim ne qender te tokes
...........3-Bijte e kapitenit Grant
...........4-Udhetim rreth botes per 80 dite
...........5-Nje qytet qe pluskon
...........6-Aventurat e kapitenit Hatteras
...........7-Perreth Henes
...........8-Ishulli misterioz
...........9-gy vjet pushime
..........10-20 mije lega nen det
..........11-Bota e kthyer permbys
...Romanet e tije ishin te shumte , ai vazhdoi te shkruante deri ne funde te jetes se tije , duke na lene nje trazhgimi te çmuar. Vdiq ne vitin 1905 ne moshen 77 vjeçare. Me pas djali i tije Michel shkruajti ne emer te te atit, dhe per habine e te gjitheve , pati te njejtin sukses si i ati............
 

scorpione29

Anëtar i Respektuar
Titulli: Te njohim shkrimtaret e medhenj...

Nje tjeter shkrimtar i kesaj kategorie eshte Emilo Salgari, veprat etij jane te njohura per fantazine karakteristike, ka jetuar ne nje kohe me Jules Verne, ai lindi ne Verone me 2 gusht 1862, studioi ne istitutin teknik te nautikes pa mundur te diplomohet. Ai ishte njeri qe e donte detin, ai filloj te adestrohej dhe merrte njohuri ne anijet e portit te Venecias per tu bere me vone capiten anije.Capiten Salgari ndermori nje udhetim neper adriatik duke vizituar bregdetin e Dalmacise ne Kroacine e sotme deri ne portin e Brindizit.Ne kete periudhe filloi te tregonte aventurat qe kishte hasur ne udhetimet e tij. ne vitin 1888 shkruajti romanin e pare te quajtur Tay-see, qe me vone u stampua me titullin " La Rosa del Dong-Giang", po ate vit shkruajti " La tigre della Malesia".Romanet e tij paten nje sukses te madh tek lexuesi. Salgari ishte nje shkrimtar me rendiment mjafte te larte , ai arriti te shkruaje jashtezakonishte shume romane.Nga veprat e tije jane ispiruar me shume se 50 filma te suksesshem, Deri kohet e fundit mjafton te permendim realizimin e shkelqyeshem me protagonist Johnny Depp Piratet e Karaibeve,Ne kufijte e botes.....
........po permende disa nga veprat e tij:.......
........1-Misteret e xhungles se zeze
........2-Piratet e Malezis
........3-Sandokan
........4-Korsari i zi
........5-Mbreteresha e Karaibeve
........6-Jolanda e bija e korsarit te zi
........7-Korsaret e Bermudes
........8-Kapitan Tempesta
........9-Lulja e perles
......10-Kontinenti misterioz
......11-Mali prej floriri
......12-Thesari i malit te kalter
......13-Shpellat e diamanteve
......14-Aventurat e Far-west
......15-Sekretet e Saharase
.......Ky shkrimtar pati shume sukses sidomos ne lexuesit e rinje, une mendoj se eshte nje bote fantastike ajo e Salgarit qe meriton te eksplorohet, megjithese ka jetuar ne nje tjeter epoke, vizioni dhe mesazhet qe percjellin veprat e Salgarit do te kene gjithmone vemendjen e lexuesit ne cdo kohe.....Faleminderit.....
 
Top