Te rejat me te fundit nga Shahu

Pogradecari

Anëtar Aktiv
Te rejat me te fundit nga Shahu
 

Pogradecari

Anëtar Aktiv
Franc Ashiku, talenti i katroreve

Shkoder ? Shahu shkodran vazhdon te kete arritje mjaft te mira, sidomos ne veprimtarite kombetare, ndersa keshtu, ne qytetin me te madh verior, eshte duke u kthyer tradita e hershme e katroreve bardh e zi. Per zhvillimin e masivizimin e ketij sporti ne Shkoder nje merite te vecante ka dhe shefi i klubit shumesportesh Vllaznia, Gezim Mema, si dhe trajneri i skuadres Benard Leka. dhe suksesin e sportit te shahut ne SHkoder, nje merite kryesore ka klubi shumesportesh Vllaznia nen drejtimin e shefit te klubit Gezim Mema, por dhe punen mjaft te mire qe ben trajneri Benard Leka. E ne klubin kuq e blu, duke verejtur zhvillimet me ritme te shpejta te shahut, prane skuadres se skakieres eshte afruar dhe nje trajner tjeter si Muhamet Gradeci. E, duke llogaritur punen e palodhur te dy trajnereve shkodrane Leka e Gradeci, rezultatet ne shahun shkodran vazhdojne te jene ne rritje. Mjafton te permenden dy aktivitetet e fundit, ku shahistet shkodrane bene nje paraqitje te pelqyeshme. Keshtu ne kampionatin kombetar individual per meshkuj Elvis Pjalmi, mes 70 shahisteve, arriti te renditej nder te paret dhe me 6.5 pike u kualifikua per ne finale. E Federata Shqiptare e Shahut, po ne Tirane, zhvilloi dhe kampionatin kombetar individual per te rinj. Dhe i riu shkodran Franc Ashiku, pas nje lufte te forte sportive, duke u renditur i dyti ne kete aktivitet ka lene gjurme ne aktivitetin e te rinjve. Arritja e shahistit Ashiku, i cili eshte nenkampion per te rinj, eshte nje sukses i madh jo vetem per te si individ, por, ne teresi, edhe per shahun shkodran. Madje nje sukses eshte dhe per trajnerin e tij Bernard Leka, i cili me shahistin 14?vjecar Franc Ashiku jep garanci per nje te ardhme te mbare te shahut ne klubin Vllaznia. Duke lene menjane shahun, Ashiku eshte zoterues i mire i dy gjuheve te huaja, anglisht dhe italisht. Duhet theksuar dhe zgjuarsia e tij ne shkolle, teksa Ashiku, qe nga klasa e pare e deri ne perfundim te nentevjecares, nuk i eshte ndare notes dhjete. Pra nje nxenes shembullor, por mbi te gjitha dhe nje shahist i talentuar, sukses i madh per Vllaznine. Nikolin Gjuraj (32)
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Kush luan tek flyordie, kur tu dale perpara nofka nostradamus_22, kursejini piket. :D
 

Pogradecari

Anëtar Aktiv
hahahha vetem dile ti pa.
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
hahahha vetem dile ti pa.

Nuk dua te te tremb, por kam pothuajse 18-vjet qe luaj :brrr

Nese ke kohe, me thuaj dhomen ku je dhe per 5 min mbyllet loja shpejt e shpejt :D
 

Pogradecari

Anëtar Aktiv
Une nuk mar vesh se bej shaka.
 

Sara

Antar Aktiv
Franc Ashiku, talenti i katroreve

Shkoder ? Shahu shkodran vazhdon te kete arritje mjaft te mira, sidomos ne veprimtarite kombetare, ndersa keshtu, ne qytetin me te madh verior, eshte duke u kthyer tradita e hershme e katroreve bardh e zi. Per zhvillimin e masivizimin e ketij sporti ne Shkoder nje merite te vecante ka dhe shefi i klubit shumesportesh Vllaznia, Gezim Mema, si dhe trajneri i skuadres Benard Leka. dhe suksesin e sportit te shahut ne SHkoder, nje merite kryesore ka klubi shumesportesh Vllaznia nen drejtimin e shefit te klubit Gezim Mema, por dhe punen mjaft te mire qe ben trajneri Benard Leka. E ne klubin kuq e blu, duke verejtur zhvillimet me ritme te shpejta te shahut, prane skuadres se skakieres eshte afruar dhe nje trajner tjeter si Muhamet Gradeci. E, duke llogaritur punen e palodhur te dy trajnereve shkodrane Leka e Gradeci, rezultatet ne shahun shkodran vazhdojne te jene ne rritje. Mjafton te permenden dy aktivitetet e fundit, ku shahistet shkodrane bene nje paraqitje te pelqyeshme. Keshtu ne kampionatin kombetar individual per meshkuj Elvis Pjalmi, mes 70 shahisteve, arriti te renditej nder te paret dhe me 6.5 pike u kualifikua per ne finale. E Federata Shqiptare e Shahut, po ne Tirane, zhvilloi dhe kampionatin kombetar individual per te rinj. Dhe i riu shkodran Franc Ashiku, pas nje lufte te forte sportive, duke u renditur i dyti ne kete aktivitet ka lene gjurme ne aktivitetin e te rinjve. Arritja e shahistit Ashiku, i cili eshte nenkampion per te rinj, eshte nje sukses i madh jo vetem per te si individ, por, ne teresi, edhe per shahun shkodran. Madje nje sukses eshte dhe per trajnerin e tij Bernard Leka, i cili me shahistin 14?vjecar Franc Ashiku jep garanci per nje te ardhme te mbare te shahut ne klubin Vllaznia. Duke lene menjane shahun, Ashiku eshte zoterues i mire i dy gjuheve te huaja, anglisht dhe italisht. Duhet theksuar dhe zgjuarsia e tij ne shkolle, teksa Ashiku, qe nga klasa e pare e deri ne perfundim te nentevjecares, nuk i eshte ndare notes dhjete. Pra nje nxenes shembullor, por mbi te gjitha dhe nje shahist i talentuar, sukses i madh per Vllaznine. Nikolin Gjuraj (32)

ME vjen keq qe po ta them po je nje vit me vones..kjo qe ke shkruar ti esht e 2007 se ket vit me sa kam lexuar un Elvis pjalmi ska marr pjes fare
 

Sara

Antar Aktiv
Ekipet Perfaqesuese te shahut/Dresden 2008
Delegacioni zyrtar i shahisteve te Shqiperise (Meshkuj dh Femra) pjesemares ne Olimpiaden e 38-te boterore te shahut ne Dresden/Gjermani qe zhvillohet me 12-25 Nentor 2008.Delegacioni zyrtar i shahisteve Shqiptar

Drezden 2008


Gjika Vasil President/Shef Delegacioni

Bejleri Sabri Sekretar i pergjithshem

Lazaj Shkelqim Gjyqtar nderkombetar


Ekipi i meshkujve


1-Dervishi Erald GM 11-10-1979

2-Mehmeti Dritan M 02- 02-1978

3-Paci Aleksander 17- 10-1958

4-Rama Lorenc F 28- 01-1964

5-Guxho Clirim 13- 11- 1969


Pustina Ylvi Trainer 19-02-1935


Ekipi i Femrave


1-Pasku Roela 30-01-1990

2-Shabanaj Eglantina 27-03-1979

3-Shabanaj Alda 03-12-1983

4-Cima Rozana 17-09-1975

5-Driza Arta 11-03-1968


Cela Shkelqim Trainer 18-11-19562008-07-30 13:57:25

keto jan te fundit nga shahu
 
Top