Teknologji jasht kohe.

Lauri

Anunnak
Nga miti deri tek realiteti, mistere te alkimise, magjia, religjoni, paranormale e mjaft mistere te tjera te pazgjidhura qe teorikisht mund te interpretohen ne qindra menyra te ndryshme ngelen akoma pa nje zgjidhje. Por kur behet fjale per objekte materjale qe arkeologjia na ofron here pas here, e kane nje pergjigje qe i jep drejtim zgjidhes. Me kryerjen e disa punimeve ne menyre perfekte vetem me anene makinerive moderne mund te ishin te mundur. Dhe kjo, do thoja, qe disa punime antike edhe sot do ishin mjaft te veshtira te realizoheshin.
Po cila do ishte nje pergjigje? Teknologji e avancuar dhe jasht kohes se evolimit te njeriut ne toke. Qe do thote, jo ndryshe pervec se civilizime jasht toksore kane vizituar planetin tone.

Per kete do behet fjale ne kete teme, me foto e shkrime antike qofte edhe fetare, qe do na ndihmojne ne kete teme-dritare mbi civilizimin antik te zhdukur.

Behet fjale per epokat qe ne, njerzit modern, i njohim si epoka e gurit, bakrit hekurit. Pra kur njeriu nuk kish as imagjinate le ma nje zhvillim teknologjik te tille qe te kryheshin punime te tilla si prerja, levigimi dhe lucidimi i mermerit, granitit apo gurve te tjere te forte si ne fotot e me poshtme..

 
  • Më pëlqen
Reactions: E3

Lauri

Anunnak
Titulli: Teknologji jasht kohe.

Imagjinoni piramidat e Egjyptit lisho ku riflektonte dielli si ne pasqyre

 

Lauri

Anunnak
Titulli: Teknologji jasht kohe.

Antiket e kishin merak precizionin..:)
Mos valle luanin edhe futboll..:p 

Lauri

Anunnak
Titulli: Teknologji jasht kohe.

Ne Kolombi, jane gjetur keta mjete fluturuese(...?!!) ne miniatuare. I perkasin shek II para Krishtit
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Teknologji jasht kohe.

Famozi "çekiçi London",(15X3 cm) eshte nje çekiç i vogel ne mes te gurit ( tuf-eshte rere e gursuar) formim i cili i perket 140 MILION me pare.
Ne kete perjudhe, nuk kish akoma kembe njeriu mbi toke..;) 

Lauri

Anunnak
Titulli: Teknologji jasht kohe.

Afrika jugore. Jane gjetur me qindra sfera me tre viza ne ekuadorin e tyre. Deri ketu nuk ka asgje interesante. C'ka i ben misterioze keta sfera metalike eshte ngjyra e disa perj tyre blu me disa vrima te mbushura me materjal elastik. Dhe i perkasin nje epoke kur mungonte nje jete inteligjente.
Nje gje eshte e qarte perballe ketyre sferave, qe ky metal i forte (limonite ) nuk punohet ne te as me mjete celiku, dhe te gjetura ne nje sit precambrian (perjudhe e formave te fosileve)qe i perket 2.8 miloin vite me pare..:) 

Lauri

Anunnak
Titulli: Teknologji jasht kohe.

Nje cope metali rreth 20X17 cm i gjetur ne Rumani bashke me disa kocka archeo-elefante qe ekzistonin 20 Milion vite me pare. Nuk dihet se c'eshte, por hipotizohet te jete nje pjese e nje sistemi funksional mekanik. C'ka e ben mmisterjoz kete objekt eshte lega minerale e saje:
89% Al alluminio
6,2% Cu baker
2,8% Si silic
1,8% Zn zink
0,4% Pb plumb etj

Alumini eshte zbuluar pas shek '18, gjindet mjaft ne natyre por jo alumin puro dhe i punuar si ky. Per te pas nje rizultat te tille te aluminit puro duhet nje proces i komplikuar industrial qe nuk e kalon vitin 1920..:)

 

Lauri

Anunnak
Titulli: Teknologji jasht kohe.

E kuptove apo jo? Ne Egjypt...4000 vjet nga sot..;)

Fabrika e telave ne Shkoder i bente me te trashe lol

 

Lauri

Anunnak
Titulli: Teknologji jasht kohe.

Shpella Vadathika ne Indi. Nuk po komentoj per punen se flasin vete lucidimi dhe prerja ne qoshet e punimeve ne menyre perfekte. Dhe jemi mes shek III-II para Krishtit..;)

 

Lauri

Anunnak
Titulli: Teknologji jasht kohe.

Duket qarte ne keta video qe nuk eshte pune çekiçi dhe dalte, por nje pune dale fale makinerive dhe teknologjije jasht kohe per epoken.
 
Redaktimi i fundit:

Lauri

Anunnak
Titulli: Teknologji jasht kohe.

Po nga arti i disa shekujve me pare, cfare mund ti bashkangjisim kesaj teme mbi teknologjine jashte kohe?
Hipotezat interprtimi mbi domethenjen mund te jene nga me te ndryshmet, por ngelet NJE fakti i objekteve fluturuese qe per kohen e berjes se ketyre pikturave ishte jashte imagjinates. Nryshe sot ne kohet moderne i quajme "objekte te pa identifikuara"= UFO. .:)

"Madona me S. Gjovanin"
pikture e shek-15.
Ne sy te lire nuk dallohet nje person pas kurrizit te Madones, por vetem me lente zmadhuese, i cili po veshtron i habitur nje disk fluturues dhe ndriques
"Pagzimi i Krishtit"
pikture e shek 17
Nje objekt ne forme disku ndriqon Profetin Gjovani Batista qe pagzon Jezusin.

 

Lauri

Anunnak
Titulli: Teknologji jasht kohe.

-Tito Livio, ne librin "Storia di Roma"
Ne kohen e mbretit te dyte te Romes Numa Pompilio, shek 7-6 para Krishtit, ishte vete deshmitar okular i fenomeneve ne qiell si nje "mburoje fluturuese".
-Cicerone, tek "De Divinatione", kap:43 flet per "diellin noturn" qe ndriqon si diten. Disa sfera dhe zhurma te forta.
-Plinio il Vecchio, "Historiae Naturales", kap:25 e 36. Behet fjale per "Scudi di fuoco"(mburoje zjarri), "torce"(pishtar), "più soli"(disa Diell), "più lune" (disa Hena), "ruote luminose" (rrota ndriquese) etj etj 

Lauri

Anunnak
Titulli: Teknologji jasht kohe.

Kemi dy templare. "Annales Laurissenses" (libra historie mbi evente religjoze) shkruar ne shek.8 pas Krishtit.
Behet fjale ne momentin e nje beteje ne keshtjellen e Sigiburg ne vitin 776 (France) te rrethuar nga sasoni. Te dy po luftonin kur papritmas shohin nje grup disk fluturues ("mburoje" fluturuese-pershkrim i formes se nje mburoje)mbi kishen. Sasonet kujtuan qe francezet jane te mbrojtur nga keta objekte dhe lene rrethimin duke u terhequr. 

Lauri

Anunnak
Titulli: Teknologji jasht kohe.

Pershkrim i "mburojes te zjarrte" .shek-9 Japoni

 

Lauri

Anunnak
Titulli: Teknologji jasht kohe.

"Kryqzimi i Krishtit" shek-13-14 GJINDEN NE KOSOVEN TONE
Dy objekte me persona mbrenda ne te dy krahet e Krishtit
Objektet e zmadhurara
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Teknologji jasht kohe.

Ne kete afresk te shek-17 qe gjindet ne Katedralen Svetishoveli Mtskheta, Georgji, shohim dy objekte fluturuese ne krahet e Krishtit.
Ne zmadhimin e tyre duket qarte qe permbajne fetyra njerzish ne mbrendesi te objektit


 

Lauri

Anunnak
Titulli: Teknologji jasht kohe.

Akoma rrota fluturuese. Hamburg, Gjermani 4 Nentor 1697."Madona me femijen"
-viti 1480.


Vetem ne zmadhimin e nje pjese te kuadrit ne krahun e djathte mund te dadhohen objekte te misterjoze per kohen, qe i ngjajne avioneve modern..:)
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Teknologji jasht kohe.

Kronika e vitit 1608, 15 gusht -Gjenova – Ne port u shfaqen 3 karroca qe terhiqeshin nga 6 figura te flakta njesoj si dragoj-(forma gjarperi) qe leshonin ulurima te frikshme.

Burime te tjera kronike: gusht 1608 – Genova-Nica –Ne detin e Gjenoves jane pare qenje me figura humane nga kerthiza e siper, e krahe te mbuluar me liska si te peshkut qe mbanin ne dore dy gjarperinje fluturues. Te shtenat e topave nga toka nuk u bene asnje efekt. Jane pare ne te njejten kohe edhe ne Nica keta objekte te quditshme qe vjellnin gjak mbi toke.
(Katalogu Ligure M. E. Parodi)

 

Lauri

Anunnak
Titulli: Teknologji jasht kohe.

Me sy te lire nuk ka dicka te vecante, por misteri ndodhet ne detaje pas zmadhimit te kuadrtit.
"Shpallja" per lindjen e Jezusit tek Maria. Nuk eshte Dielli dhe as nje rreze dielli cfare bije mbi Marien.
Pas zmadhimit dalin qe eshte "shpirti i shenjet" qe zbret nga nje objekt i rrumbullaket. Ndonse trajtimi eshte qeshtje besimi qe i perket ndjenjave shpirterore, ketu kemi te bejme me objekt. 

Lauri

Anunnak
Titulli: Teknologji jasht kohe.

Piktura e Ventura Salimbeni ne shek-15. ne kishen San Pietro Montalcino. cfare eshte ky Objekti mistrjoz ne duart e Krishtit dhe te Atit me Shpirtin e Shenjet siper? Eshte "pagzuar" si sateliti i Montalcino
Ate e Bir mbajne ne dore dy antena te lidhura me sferen qe i ngjajne antenave te radiove apo tv. Njera perfundon ne maje me nje kryq dhe tjetra me nje sfere. Sfera perfshihet me nje fasho qe krijon ekuadorin e sferes. Ka nje ngjashmeri me satelitet qe Ruset leshuan ne orbite ne 1972..:)

Zyrtarisht njihet si Triniteti ne sferen Celeste po c'mister fshihet pas nuk dihet(publikisht)


[/U]Dhe gjinden mjaft vizatime te tjera me kete sfere misterjoze. 

Lauri

Anunnak
Titulli: Teknologji jasht kohe.

Shamir, ose "lazer i profetit Mojsiut"

Ka mjaft versete ne Testamentin e Vjeter (Bibel), qe i riferohen keti mjeti miosterjoz qe disa personazhe biblik e perdornin per te prere gure te forte per ndertimin e objekteve, tempuj apo edhe per te shkruar ligje ne pllaka guri.
Eshte emruar ndryshe edhe si "krimbi qe pret", per shkak te formes se nje krimbi qe priste edhe mineralet me te forta. Per kete arsye thirret edhe si "krimbi diamant" i Mojsiut. E, po bejme fjale per mbi 3000 vjet nga sot..:)

Eshte koha e eksodit te ebrejve nga Egjypti, dhe njohim mjaft objekte ne Egjypt punime te cilat jane si rezultat i nje teknologjie ne te vertete misterjoze.
Tempulli i Jeruzalemit eshte ndertuar me gure te prere, dhe ne Talmud citohet pikerisht mungesa e zhurmes se daltes e çekiçit gjate ndertimit te tempullit.

Cfare ka ne dore Profeti Mojsiu, kush ja dhuroj..?

 

Lauri

Anunnak
Titulli: Teknologji jasht kohe.

Efod eshte nje mjet radiokomunikacioni qe gjejme ne Bibel. Profeti David ne mungesen e prezences Zotit (Elohimi Yahweh), kish nevoje pikerisht per EFOD per te folur me te per kshilla urgjente.

psh tek I° Samueli kap 23:9-12 lexojme:
-Kur Davidi mësoi që Sauli po kurdiste të keqen kundër tij, i tha priftit Abiathar: "Sille këtu efodin".
-Pastaj Davidi tha: "O Zot, Perëndi i Izraelit, shërbëtori yt e ka kuptuar qartë që Sauli.....

Pra duket qarte qe Prodeti David i kerkon prfitit nje objekt me emrin Efod per te komunikuar me Zotin per kete rast urgjent qe kish (per nje komplot qe po i kurdiste Mbreti Saul) Dhe ne asnje menyre nuk kemi te bejme ketu me nje lutje spirituale per te komunikuar me Zotin.

Efod eshte pjese e veshjes se klerit (eskluzivisht persona te autorizuar) ebrej. Dhe e gjejme edhe sot ne veshjet Papale te Vatikanit.
E nuk ju duket kurjoz ngjashmeria, ne forme dhe funksion me I-pad ..;)


 

Lauri

Anunnak
Titulli: Teknologji jasht kohe.

Arma e tmerrshme e Mojsiut. E ndertuar sipas urdherit te vete Zotit-Jahweh. Ai i jep urdher per ndertimin e kesaj arke per dimencione dhe menyra mjaft percizo (Eksodi 25:10). Dhe Mojsiu e nderton sipas urdherit. 125 cm gjatesi, 75 cm te larte dhe te gjere, dhe te veshur komplet me ar safi.
Po cfare eshte kjo arke? Profetet ne te mbanin ligjet qe jepte Zoti Jahweh, kuptohet sa e shenjte ishte arke per ebrejte. Kish mjaft funksione te tjera, si edhe per dialog mes Profeteve e Jahweh.
Kjo arke nuk ishte vetem nje kontenitor shkrimesh, por nje arme e tmerrshe qe vriste kedo qe i afrohej pa ditur manexhimin e saje. Kuptohet edhe kjo qe e perdornin eskluzivisht persona te autorizuar e adestruar mire. Eshte perdorur nga mjaft Profet ebrej ne harkun e disa shekujve te mevonshem deri ne shek '6, kohe e cila eshte edhe zhdukur nga qarkullimi.(aktualisht mendohet te jete ne Etiopi)

Mes dy kerubineve qe qendrojne siper me krah te hapur krijohej ne disa monete te vecanta nje grumbull drite te fuqishme e scila mund te zhdukte mira njerez me nje here. Ka mjaft versete biblike qe ben fjale per prezencen e kesaj arke ne fushe-beteja te ebrejve. Shume qarte flet libri i Profeti Josue ku Zoti urdheron: "silleni rreth kalase per 6 dite, diten e shtate tu bini fuqishem burve dhe muret do renohen", ashtu u be dhe ashtu ndodhi.
Misteri thellohet me menyren e perdorimit, personat qe ju afroheshin duhej te kishin nje veshje te veqante, dhe duhej ti afroheshin zbathur. Nje prodhuese elektriciteti qe mund te shkarkonte energji 5-700 vot ne momentin e komanduar?
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Teknologji jasht kohe.

Një reaktor nuklear 2 miliard vjet i vjetër në Afrikë

Dy miliard vite më parë pjesë të një depozite afrikane të uraniumit papritur dolën të jenë bomba me bërthamë atomike

Më 1971, një punëtor në një impiant me karburante nukleare kishte vërejtur diçka dyshuese dhe pas një analize rutinë të uraniumit ku u arrit në përfundim se ai vjen nga një burim normal mineral në Afrikë. Pasi që rasti ishte se kemi të bëjmë vetëm për uranium natyral, materiali në studim përmbante tri izotope – apo tri forma me masa të ndryshme atomike: uranium 238, lloji më i pasur i tij; dhe uranium 234, që është i rrallë dhe uranium 235, izotop që është i konvertuar sepse mund të mbështet reaksionin e zinxhirit nuklear. Për disa jave, specialistet e Komisionit francez për Energjinë Atomike (CEA) mbeten të hutuar.

Përpos kësaj koreja e tokës, edhe në hënë madje edhe në meteorë, mund të gjendet uranium me 235 atome që përmban sasinë prej 0.720 për qind të totalit. Por në shembujt që u analizuan, e të cilit vinin nga depozita Oklo në Gabon, një ish koloni franceze në Afrikën Perëndimore, uraniumi 235 formohet me 0.717 për qind. Dallimi i vogël ishte i mjaftueshëm për të vënë në alarm shkencëtarët francez pasi që kishte diçka të habitshme me këto minerale. Këto detale të vogla dërguan në hulumtime të mëtutjeshme të cilat treguan që se paku një pjesë e minierës nën nivel kishte sasi normale të uraniumit 235: rreth 200 kilogram duket se janë shkëputur në një largësi të kaluar, që sot, është një sasi e mjaftueshme për të bërë një gjysmë dyzine të bombave nukleare. Së shpejti, hulumtueset dhe shkencëtarët nga e tërë bota u mblodhën në Gabon për të gjurmuar se çfarë po ndodh me uraniumin nga Oklo.

اfarë u zbulua në Oklo befasoi të gjithë ata që ishin aty, harta arkeologjike ku e kishte origjinën uraniumi kishte për origjinë një reaktor të përparuar nuklear që shkon shumë më larg kapaciteteve dhe njohurive tona shkencore. Hulumtuesit besonin që ky reaktor antik nuklear është i vjetër rreth 1.8 miliard vjet dhe kishte operuar së paku 500 000 vite në të kaluarën. Shkencëtarët kanë bërë edhe një numër të tërë hulumtimesh në minierën e uraniumit dhe rezultatet u bën publik në konferencën për Agjencinë e Energjisë Atomike. Sipas agjencive të lajmeve nga Afrika, hulumtuesit kishin gjetur gjurmë të produkteve të bombave atomike dhe mbeturina të karburanteve në vende të ndryshme brenda zonës së minierës.

E pabesueshme, por nëse krahasohet me një reaktor të madh nuklear të ditëve të sotme, në të vërtetë nuk janë të krahasueshëm as në dizajn as në funksion. Sipas studimeve, ku reaktor antik nuklear është disa kilometra më i gjatë. Interesante, për reaktor të mëdhenj sikurse ky, impakti termal drejt ambientit ishte i kufizuar vetëm në 40 metra në të gjitha anët. Ajo çfarë zbuluan studiuesit ishte e mahnitshme, a janë këto mbetje radioaktive që ende nuk kanë lëvizur jashtë kufijve të hartës pasi që në ato ende ka të vendosura cisterna që janë gjetur në gjenealogjinë e zonës.

اfarë është befasuese për këtë reaktor nuklear është mënyra se si është përdorur plutoniumi, nënprodukt që është krijuar që reagimi nuklear vetvetiu të kontrollohet nga diçka që konsiderohet si “grali i shenjtë” në shkencat atomike. Mundësia për ta moderuar reaksionin do të thotë që së pari pasi reaksioni fillon, është e mundshme që me anë të sistemit të levave të kontrollohet shpërthimi i bombës, me mundësinë që të ndalojmë eksplodimet katastrofike të tyre apo lëshimin e energjisë në një herë të vetme.

Hulumtuesit mendojnë që reaktori nuklear i Oklos është një “reaktor natyral nuklear”, por e vërtetë është më shumë se sa një kuptim normal i situatës. Disa nga hulumtuesit që kanë marrë pjesë në testimin e reaktorit nuklear kanë konkluduar që mineralet kanë qenë të pasuruara në një të kaluare të largët, rreth 1.8 miliard vite më parë, që më vonë kanë prodhuar një reaksion zinxhiror. Ata po ashtu kanë konkluduar që uji është përdorur për të kontrolluar dhe moderuar reaksionin në të njëjtë mënyrë sikurse tek reaktorët modern nuklear që përdoren për të ftohur duke përdorur boshtet grafike të kadiumit që mbron reaktorin nga gjendje kritike dhe eksplodimi. E tërë kjo “të quhet proces natyror”.

Megjithatë, Dr. Glenn T Seaborg, ish shef i Komisionit për Energji Atomike në ShBA dhe fitues i çmimit Nobel për studimet e tij në fizikë në sintezë me elementet e rënda, thekson që uraniumi për t’u “djegur” në një reaksion, kushtet duhet të jenë shumë të sakta. Për shembull, uji që përdoret në një reaksion nuklear duhet të jetë jashtëzakonisht i pastër. Madje edhe pak pjesën në miliona do të “helmojnë” reaksionin, duke e sjell atë në një ndalim të tij. Problemi është se nuk ka ujë kaq të pastër që ekziston në natyrë diku në Botë.

Disa specialist kanë folur për reaktorin e jashtëzakonshëm nuklear në Oklo, duke theksuar që në asnjë kohë në historinë gjeologjike të Oklos nuk ka pasur depozita të mjaftueshme me uranium të pastër 235, ku mund të thuhet se kemi të bëjmë me një reaksion natyral nuklear. Kur këto depozita ishin formuar në të kaluarën e largët, në saj të ngadalësimit të kalbjes redioaktive U-235, një material bombardues që mund ta përmban rreth 3 për qind të depozitave totale – që është shumë e ulët nëse flasim matematikisht për një shpërthim nuklear në një vend. Megjithatë, një shpërthim ka ndodhur në këtë vend në mënyrë misterioze, që tregon që uraniumi origjinal ishte shumë më i pasur sesa Uraniumi 235 se sa është një formacion natyral.
/Express/
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Teknologji jasht kohe.

Antikytera eshte nje mekanizem misterjos per kalkolimin e nje kalendari astronomik. E gjetur mes Greqise dhe Kretes ne nje anije te mbytur para 2000 viteve. Ky menkanizem eshte mjaft i komplikuar, shpjegimin e te cilit mund ta ndiqni ne video.
 
Redaktimi i fundit:

Lauri

Anunnak
Titulli: Teknologji jasht kohe.

Egjypt. Ne nje varr graniti gjinden disa prerje rrethore, te cilat duken qarte eshte perdorur nje force mekanike si trapon. O ne fotot me poshte me sharre per prerje lineare perfekte te granitit. 

Lauri

Anunnak
Titulli: Teknologji jasht kohe.

Provat e tekonologjise se avancuar ne antikitet jane ketu..:)

 

Lauri

Anunnak
Titulli: Teknologji jasht kohe.

Bombe atomike 4000 vjet me pare?

 
Top