Teknologji jasht kohe.

Lauri

Anunnak
Titulli: Teknologji jasht kohe.

Energji gradis per te gjithe, pa linje tenconi me tel. Kete e kishte projeketuar Telsa, por doli menjehere "jasht mode". Sepse, natyrisht, Edison kishte shpenzuar miliona $$ ne nje sistem tjeter qe perdorim edhe sot me shtrirje kabulli e linje telash neper shtylla, e cila kontrollohet sasia e konsumit tek cdo konsumator qe do paguaj nje fatyre $$.
Nikola Tesla emigroj ne USA me pak qindarka ne xhep, dhe vdiq ne hotel po me aq qindarka te mbetura nga nje pencion i vogel qe merrte nga Beogradi. Biles, ky gjen i shek '19, u harrua fare nga shkenca dhe shkenctaret e kohes duke e konsideruar si nje fol- i cmendur. Ne fakt, nje gjen jashte kohe, konsiderohet gjithmone i cmendur sepse njerzit nuk te kuptojne.
Energjia falas eshte ne te vertete nje cmenduri? Me sa duket falas ishte edhe ne antikitet, ishin te cmendur faraonet e Egjyptit te jepnin energji gradis?

 

Aki

misfit
Titulli: Teknologji jasht kohe.

Keto tregimet fantastiko shkencore perhere me kane terhequr shume aq sa thelle thelle kam dadhur te jene te verteta, ehh sikur te kisha ndonje gjen prej ndonje specie tjeter :D
 

ricky_ch

******
Titulli: Teknologji jasht kohe.

Energji gradis per te gjithe, pa linje tenconi me tel. Kete e kishte projeketuar Telsa, por doli menjehere "jasht mode". Sepse, natyrisht, Edison kishte shpenzuar miliona $$ ne nje sistem tjeter qe perdorim edhe sot me shtrirje kabulli e linje telash neper shtylla, e cila kontrollohet sasia e konsumit tek cdo konsumator qe do paguaj nje fatyre $$.
Nikola Tesla emigroj ne USA me pak qindarka ne xhep, dhe vdiq ne hotel po me aq qindarka te mbetura nga nje pencion i vogel qe merrte nga Beogradi. Biles, ky gjen i shek '19, u harrua fare nga shkenca dhe shkenctaret e kohes duke e konsideruar si nje fol- i cmendur. Ne fakt, nje gjen jashte kohe, konsiderohet gjithmone i cmendur sepse njerzit nuk te kuptojne.
Energjia falas eshte ne te vertete nje cmenduri? Me sa duket falas ishte edhe ne antikitet, ishin te cmendur faraonet e Egjyptit te jepnin energji gradis?


Dituria është fuqi, e të lejosh të zhdukesh...., atëherë kujt i ngjan???

Të kesh gjithë atë dituri, dhe të pësosh kolaps?

Tek ne, me dituri fantastike kanë qenë edhe pleqët e katundit:
shumë kohë pa u zbuluar sendet, e kanë dijtur që kanë për tu
zbular.

Një civilizm, me dituri sikur që është rryma, e sidomos rreth valëve
elektromagnetike
, dhe kur atë e trashëgon nga alienët,
të pësojë një zhdukje? - Atëherë, shtrohet pyetja: çfarë nuk kanë
dijtur, apo ku kanë gabuarë?
Por, mnë primitivja, është se atë çfarë dijnine shkronin (e vizatonin) në mure?
Kurse në anën tjetër aftësi marramendëse ne matematikë e shkencë?

Ndërsa në Kosove e ca vende, para disa kohëve e kanë parë
elektricitetin për herë të parë....
 
Redaktimi i fundit:

Lauri

Anunnak
Titulli: Teknologji jasht kohe.

Eshte e kote te flitet me shoqin tend. Duhet te keshe njohuri per kulturat antike me pare se te hyshe ne meriten e diskutimit.
Ai civilizim dhe avancim shkencor i humbur nuk na perket ne si qenje te sotme, por te atyre qe jane ne temen Ata jane ne te vertete ketu?.
Dhe nuk eshte aspak fantazi por nje realitet qe gjindet te te gjitha dokumentet e vjetra.

Njeiru eshte me i prire te besoje sot nje genjeshter te madhe se nje te vertete te vogel te vjeter.
 

ricky_ch

******
Titulli: Teknologji jasht kohe.

Eshte e kote te flitet me shoqin tend. Duhet te keshe njohuri per kulturat antike me pare se te hyshe ne meriten e diskutimit.
Ai civilizim dhe avancim shkencor i humbur nuk na perket ne si qenje te sotme, por te atyre qe jane ne temen Ata jane ne te vertete ketu?.
Dhe nuk eshte aspak fantazi por nje realitet qe gjindet te te gjitha dokumentet e vjetra.

Njeiru eshte me i prire te besoje sot nje genjeshter te madhe se nje te vertete te vogel te vjeter.

Po me siguri nuk meriton...
por harron se edhe shqiptarët kanë bluar grurin!
Athu me çka?

Njerëzit dijnë shumë më tepër se sa ta merr mendja ty!

Sa për dokumentat e vjetra, varet se si i kupton....
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Teknologji jasht kohe.

Njeriu qe po mendon ti jetonte akoma ne shpella aso kohe kur eshte prere e leviguar ky granit qe shikon neper foto. Nje gje e tille mund te behet vetem me anen e nje tekonologjie te avancuar, disk apo kavo celiku te veshur me diamant.
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Teknologji jasht kohe.

Rishikoje postimin n 28, ata blloqe graniti te atyre koheve antike, jane prere me nje mjet te ngjashem me kete ne video te koheve moderne..;)
 

ricky_ch

******
Titulli: Teknologji jasht kohe.

Njeriu qe po mendon ti jetonte akoma ne shpella aso kohe kur eshte prere e leviguar ky granit qe shikon neper foto. Nje gje e tille mund te behet vetem me anen e nje tekonologjie te avancuar, disk apo kavo celiku te veshur me diamant.

Po more, por kjo se dëshmon se kanë qenë aleienët që ia kanë dhënë mësimin.
E kupton.


Prej se ekziston Toka, njerëzimi ka mundur jo një herë,
por shumë herë të shkatërrohet, dhe prap të ngritet në këmbë,
çfarë edhe e dëshmon vetë koha....

Si dhe mund të kenë pasur teknikë të avansuarë....dhe çka?

Na tregon përralla këtu?

Pse diçka nuk ta kap, do ta lidhësh menjëherë me alienë ti?


Për miliarda vite gjithëçka mund të përparojë, sikurse që nga hiqi është krijuar
dhe ka bërë hapat e parë....

O ti njeri, kapirate njëherë e përgjithmonë, se gjithçka që ka
qenë e vogël,
është rritur...
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Teknologji jasht kohe.

Po more, por kjo se dëshmon se kanë qenë aleienët që ia kanë dhënë mësimin.
E kupton.


Prej se ekziston Toka, njerëzimi ka mundur jo një herë,
por shumë herë të shkatërrohet, dhe prap të ngritet në këmbë,
çfarë edhe e dëshmon vetë koha....

Si dhe mund të kenë pasur teknikë të avansuarë....dhe çka?


Pse diçka nuk ta kap, do ta lidhësh menjëherë me alienë ti?


Për miliarda vite gjithëçka mund të përparojë, sikurse që nga hiqi është krijuar
dhe ka bërë hapat e parë....


Miresehyre ne teme. Po thua qe ka pasur nje civilizim me nje teknologji te avancuar kohe me pare, dhe eshte zhdukur? Dhe nje rikamje per disa here (...?)ne evolucionin tone ?
ka mundesi te me tregosh pak burimet baze te tuat, ku bazohesh per kete? Une po sjell ca prova me gjurme arkeologjike e shkrime te vjetra si deshmi, dhe ti po i quan pradha.
 

ricky_ch

******
Titulli: Teknologji jasht kohe.

Miresehyre ne teme. Po thua qe ka pasur nje civilizim me nje teknologji te avancuar kohe me pare, dhe eshte zhdukur? Dhe nje rikamje per disa here (...?)ne evolucionin tone ?
ka mundesi te me tregosh pak burimet baze te tuat, ku bazohesh per kete? Une po sjell ca prova me gjurme arkeologjike e shkrime te vjetra si deshmi, dhe ti po i quan pradha.

Laur,

për me ti shkurtuar dhembjet:

Ku janë egjiptasit?
Ku jane romakët?
Ku janë sumerët?

Ku janë majat e actekët?

Ku është Pompeji?

Po para ketyre?

E tani, më thuaj ti ku janë këto kultura
që patën kontakt me alienët?

Sinqerisht, janë përralla, pasi që ti këtë teknologji
e bazon vetëm me ca gurë të prere e lëmuar, kurse asgjë
tjetër nuk kanë pasë!

اfarë civilizimi na qenka ai që orientohet vetëm në gurë,
ndërsa mirëqenia na qenka zero?

Si dhe po e përsëris: aq të përparuar dhe shkruajnë në murë e gurë?


Thjesht, nuk ke asgje përveç gurëve, gurëve dhe gurëve!
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Teknologji jasht kohe.

E tani, më thuaj ti ku janë këto kultura
që patën kontakt me alienët?

Kalo ne faqen e pare se ke ca argumente e fakte, ose te pakten te sjellin dyshimin dhe kuriozitetin qe te shtyhesh me tej. Dhe te sjell akoma te tjera.
Alien-ufo, jane fjale moderne. Aso kohe quheshin Kavod, kerubin, Elohim, Helel, Anunnaki...

Kavod = lavdi??
 

ricky_ch

******
Titulli: Teknologji jasht kohe.

Kalo ne faqen e pare se ke ca argumente e fakte, ose te pakten te sjellin dyshimin dhe kuriozitetin qe te shtyhesh me tej. Dhe te sjell akoma te tjera.
Alien-ufo, jane fjale moderne. Aso kohe quheshin Kavod, kerubin, Elohim, Helel, Anunnaki...

Kavod = lavdi??

Hajde pra po e përfundoj unë këtu këtë diskutimin tim,
se ti akoma me ato fantazitë e tua.

Une për lisa ti per fshesa.

Fakte konkrete sjell o Laur, jo çfarë shkruan dhe si interpreton
dikush gjërat sipas qejfit.

Kemi një periudhë psh 6000 vjeçare apo edhe 10000,
dhe kjo kulturë nuk shkoi përpjetë por tatëpjetë, me një
fjalë u zhdukë (u zhdukën).

Dhe tani pasë gjithë asaj, gjërat i nisëm nga fillimi
dhe pas aq kohë të gjatë zbuluam teknologjinë
që ne sot posedojmë.


Pra më shkurt, njerëzimi po bën bum brenda 100 viteve
fundit, kurse disa për 10000 vjet e ndoshta më shumë shkojnë
në fund të pusit.

Për mua do të ishte njësoj sikur dikush të gjente monumente e kukulla
të dinosaurusëve, dhe të tentonte të na bindte se diçka e tille ka ekzistuar,
por për fat të mirë jane gjetur skeletet, dhe nuk ka pasur nevojë
për shumë diskutim.
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Teknologji jasht kohe.

Po pra, hipotizojme qe do shkatrrohet bota pas pak. Pas 10'000 viteve ne nje menyre po tjeter do ta kuptojne qe civilizimi mes 2- 3000 vjecarit komunikonin dhe udhtonin nga nje kontinent ne tjetrin. Sepse do ngelen gjurme te industrise te degeve te ndryshme, infrastruktura e rrjetit rrugor, hekurudhore, detar e airor etj. Gje qe do deshmoje qe jane produkt i civilizimit tone.

Tani, nje pyetje qe ja bejne vetes sot studiuesit arkeologet &co, se kjo teknologji qe eshte perdorur aso kohe (per te cilat po flitet ne kete teme)nuk la asnje gjurme me te vogel pervec se punes se kryer. Dhe, nuk mund te dyshohet qe edhe ata komunikonin mes tyre njesoj si ne sot.

Arkeologji na e ben te mundur kete komunikim nepermjet ndertimeve te ngjashme, jane librat dhe te gjitha kulturat e botes qe flasin per vizitor nga qielli.

maja_zps47382010.jpg

egjypt4_zps47fbbe6f.jpg

piste_zps824e4c4d.jpg
 

Attachments

 • maja_zps47382010.jpg
  maja_zps47382010.jpg
  30.8 KB · Shikime: 0
 • piste_zps824e4c4d.jpg
  piste_zps824e4c4d.jpg
  44.2 KB · Shikime: 0
 • egjypt4_zps47fbbe6f.jpg
  egjypt4_zps47fbbe6f.jpg
  53.3 KB · Shikime: 0
 • maja_zps47382010.jpg
  maja_zps47382010.jpg
  30.8 KB · Shikime: 0
 • piste_zps824e4c4d.jpg
  piste_zps824e4c4d.jpg
  44.2 KB · Shikime: 0
 • egjypt4_zps47fbbe6f.jpg
  egjypt4_zps47fbbe6f.jpg
  53.3 KB · Shikime: 0

Lauri

Anunnak
Titulli: Teknologji jasht kohe.

Ne nje mal te Indonezise qe quhet Gunung Padang (mali i drites), dhe qe eshte mal i shenjet per vendasit, arkeologet ne 2011 nxjerrin ne drite disa punime qe i perkasin mbi 22'000 para Krishtit.

antik2_zpsn450pphc.jpg

antik1_zpsctgft3ur.jpg
 

Attachments

 • antik1_zpsctgft3ur.jpg
  antik1_zpsctgft3ur.jpg
  28.7 KB · Shikime: 0
 • antik2_zpsn450pphc.jpg
  antik2_zpsn450pphc.jpg
  47.4 KB · Shikime: 0
 • antik1_zpsctgft3ur.jpg
  antik1_zpsctgft3ur.jpg
  28.7 KB · Shikime: 0
 • antik2_zpsn450pphc.jpg
  antik2_zpsn450pphc.jpg
  47.4 KB · Shikime: 0

Lauri

Anunnak
Titulli: Teknologji jasht kohe.

Bombe atomike 4000 vjet me pare?


Duket vertete qe koha kthehet dhe rikthehet. Kjo stampe mbi argjil flat mjaft qarte.

atom_zpskpcwfivw.jpg
 

Attachments

 • atom_zpskpcwfivw.jpg
  atom_zpskpcwfivw.jpg
  50.2 KB · Shikime: 0
 • atom_zpskpcwfivw.jpg
  atom_zpskpcwfivw.jpg
  50.2 KB · Shikime: 0

Lauri

Anunnak
Titulli: Teknologji jasht kohe.

Munde te hipotizojme mjaft teori se si spostonin gure gjigant deri ne 150 ton, nga nje vend te tjetrin deri ne lartesine 3700m ne Peru psh. Por si do mendojme se keta gure perputhen me mes tyre ne menyre perfekte sikur te ishin derdhur si beton mes njeri-tjetrit. Ekziston nje teroi mjaft duartrokitese ku thuhet qe antiket ishin ne gjendje ta zbusnin gurin deri ne ate grade sa ti jepnin forme me lehtesi. Po si, ne c'menyre, me c'mejete perdornin??
E njejta enigme mbetet edhe per skulpturat qe kane nje levigim te persosur.

tek1_zpsoqoiqnbk.jpg

tek2_zpskipzw3oi.jpg

tek3_zpsio5qzruf.jpg


tek4_zpstdvocxya.jpg

tek6_zpszsbara6v.jpg

tek5_zpsgwdimbt3.jpg
 

Attachments

 • tek6_zpszsbara6v.jpg
  tek6_zpszsbara6v.jpg
  56.8 KB · Shikime: 0
 • tek5_zpsgwdimbt3.jpg
  tek5_zpsgwdimbt3.jpg
  53.2 KB · Shikime: 0
 • tek4_zpstdvocxya.jpg
  tek4_zpstdvocxya.jpg
  61.8 KB · Shikime: 0
 • tek3_zpsio5qzruf.jpg
  tek3_zpsio5qzruf.jpg
  91.5 KB · Shikime: 0
 • tek2_zpskipzw3oi.jpg
  tek2_zpskipzw3oi.jpg
  72.6 KB · Shikime: 0
 • tek1_zpsoqoiqnbk.jpg
  tek1_zpsoqoiqnbk.jpg
  82.4 KB · Shikime: 0
 • tek5_zpsgwdimbt3.jpg
  tek5_zpsgwdimbt3.jpg
  53.2 KB · Shikime: 0
 • tek6_zpszsbara6v.jpg
  tek6_zpszsbara6v.jpg
  56.8 KB · Shikime: 0
 • tek4_zpstdvocxya.jpg
  tek4_zpstdvocxya.jpg
  61.8 KB · Shikime: 0
 • tek3_zpsio5qzruf.jpg
  tek3_zpsio5qzruf.jpg
  91.5 KB · Shikime: 0
 • tek2_zpskipzw3oi.jpg
  tek2_zpskipzw3oi.jpg
  72.6 KB · Shikime: 0
 • tek1_zpsoqoiqnbk.jpg
  tek1_zpsoqoiqnbk.jpg
  82.4 KB · Shikime: 0

Monique

With or Without u
Titulli: Teknologji jasht kohe.

Hajde pra po e përfundoj unë këtu këtë diskutimin tim,
se ti akoma me ato fantazitë e tua.

Une për lisa ti per fshesa.

Fakte konkrete sjell o Laur, jo çfarë shkruan dhe si interpreton
dikush gjërat sipas qejfit.

Kemi një periudhë psh 6000 vjeçare apo edhe 10000,
dhe kjo kulturë nuk shkoi përpjetë por tatëpjetë, me një
fjalë u zhdukë (u zhdukën).

Dhe tani pasë gjithë asaj, gjërat i nisëm nga fillimi
dhe pas aq kohë të gjatë zbuluam teknologjinë
që ne sot posedojmë.


Pra më shkurt, njerëzimi po bën bum brenda 100 viteve
fundit, kurse disa për 10000 vjet e ndoshta më shumë shkojnë
në fund të pusit.

Për mua do të ishte njësoj sikur dikush të gjente monumente e kukulla
të dinosaurusëve, dhe të tentonte të na bindte se diçka e tille ka ekzistuar,
por për fat të mirë jane gjetur skeletet, dhe nuk ka pasur nevojë
për shumë diskutim.

Keto jane fakte , i gjen kudo.
Ti nderkohe flet ne teori si mendon ti se eshte apo duhet te jete. Ndonje argument per te kundershtuar cka sjelle Lauri ke?
Nga cfare lexoj jam me e prirur te besoj cthone materialet qe Lauri sjell sesa "argumentat" e tua boshe.
 

ricky_ch

******
Titulli: Teknologji jasht kohe.

Keto jane fakte , i gjen kudo.
Ti nderkohe flet ne teori si mendon ti se eshte apo duhet te jete. Ndonje argument per te kundershtuar cka sjelle Lauri ke?
Nga cfare lexoj jam me e prirur te besoj cthone materialet qe Lauri sjell sesa "argumentat" e tua boshe.

Fakti që ka sjellë Lauri është se ne nuk kuptojmë dhe nuk dijmë kush i ka bërë,
por prej nga logjika se është teknologji jashtë kohe?
Edhe interesant, këta që i kanë bërë këto, paska pasur interesim vetëm
në përpunim të gurit, ndërsa sferat e tjera të jetës ZERO!

Pra, Lauri ka sjellë diçka që nuk dihet kush i ka bërë dhe si i ka bërë.
Te ne thonë çysh e ki hallin edhe fallin. Pra, puna flet vetë.

Në fakt më vjen mirë që ke prirje për të kuptuar çfarë sjell Lauri....
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Teknologji jasht kohe.

I vetmi mekat eshte qe keta fakte i sjell Lauri. Pse nuk mbane distance nga keto argumente, se e mbushe temen me dallavere te pakuptimta.
Ne post 41 te ftova te lexosh temen Kavod. + ke edhe dy faqe te tjera ketu. (aa.. jane gjera qe nuk gjinden ne Kuran, si do besosh)
 

Monique

With or Without u
Titulli: Teknologji jasht kohe.

I vetmi mekat eshte qe keta fakte i sjell Lauri. Pse nuk mbane distance nga keto argumente, se e mbushe temen me dallavere te pakuptimta.
Ne post 41 te ftova te lexosh temen Kavod. + ke edhe dy faqe te tjera ketu. (aa.. jane gjera qe nuk gjinden ne Kuran, si do besosh)

Po kuranin me fal kush e shkroi? Kush e perpiloi? Kush ishte muhamedi? A ka ende njerez qe vertetojne se ka ekzistuar?
Tani po i hyme ketyre pyetje si ne qorrsokak jemi...
E kisha per rikin o laur...edhe pse te kam citu ty
 

ricky_ch

******
Titulli: Teknologji jasht kohe.

Po kuranin me fal kush e shkroi? Kush e perpiloi? Kush ishte muhamedi? A ka ende njerez qe vertetojne se ka ekzistuar?
Tani po i hyme ketyre pyetje si ne qorrsokak jemi...
E kisha per rikin o laur...edhe pse te kam citu ty

Kësaj i thonë të kërcesh kodrinave. Hape një temë dhe shtro pyetje
për çfarë të doje qejfi.


Sa i perket temës mos ta zgjas: fakt ështe se ka enigma (mistere) që ne
sot s'i kuptojmë, por askund se kemi faktin se alienët i ndërtuan.
Fantazia e njeriut është pakufijshme, dhe çdoherë ka prodhuar edhe gjëra
nga imagjinata kur nuk ka patur skjarimin e duhur.
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Teknologji jasht kohe.

@Rick ke Bibel ne shtepi ti? Nqs jo, kerkoje ne net dhe lexoje librin e Ezekiele, qe te shpjegon gjera qe i ka pare vete Ai me syte e tij. Mbi keta shpjegime eshte riprodhuar nepermjet nje video.
Tani une nuk po them qe jane autoret e gurve gjigant dhe te lemuar, por qe krijesa te tjera kane vizituar token nuk mund te mos i besosh. Te pakten duke ju riferuar cfare shkruhej ne nje kohe kur njeriu sapo kishte dale nga epoka e broxit. Pra nuk mund te quhet nje fantazi e njeriut sepse nuk kishte ate nivel fantazioz.

 

ricky_ch

******
Titulli: Teknologji jasht kohe.

@Rick ke Bibel ne shtepi ti? Nqs jo, kerkoje ne net dhe lexoje librin e Ezekiele, qe te shpjegon gjera qe i ka pare vete Ai me syte e tij. Mbi keta shpjegime eshte riprodhuar nepermjet nje video.
Tani une nuk po them qe jane autoret e gurve gjigant dhe te lemuar, por qe krijesa te tjera kane vizituar token nuk mund te mos i besosh. Te pakten duke ju riferuar cfare shkruhej ne nje kohe kur njeriu sapo kishte dale nga epoka e broxit. Pra nuk mund te quhet nje fantazi e njeriut sepse nuk kishte ate nivel fantazioz.O Laur, më së paku në botë mundet t'i besohet njeriut, kupton?
Sa për videon, Ezekiele e inçizoi?

Po hajde ta lidhim pak me logjikën: këta të huajtë (alienët) kur erdhën këtu në Tokë,
vetëm për gurët patën ineteresim dhe për të na krijuar ne nga majmunët?

Por, kur shoh në vizatime çfarë tregohet dhe si janë dukur, logjikisht mendoj se
një dërrasë e kanë pasur mangut. Po çfarë pamje kishin? Logjikisht një qenie
e perparuar do të duhej të ishte me e pashme dhe hijshme, e jo aq e shëmtuar.
Apo ndoshta skanë pasur pasqyrë të shikohen?

Thjesht, këto janë pallavra që s'kapërdihen assesi, sidomos sipas asaj që shkruhej aso kohe,
po në çfarë shkruhej se?!
 

Lauri

Anunnak
Lauri une e kam provuar tek nje tem tjeter dhe kur hoqa njeren fshiheshin te dya.
Me nje fjale personalisht nuk e rregulloj dot.
Më kaloni akses se i fshij komplet dhe i vendos të reja.
Ndodh kjo mbase pse janë më link ng pfotobocket.
E kanë kthyer me pagesë fotot në atë sit
 
Top