Tekstet te perkethyera ne shqip nga anetaret e FV

Kur kam degjuar kete kenge per here te pare mbeta pa fjale nga interpretimi i Lara Fabian dhe gjeja e pare qe bera ishte ta perktheja:Nuk mund ti rezistoja deshires per ta perkthyer e pershtatur ne shqip.Mbetet gjithnje nje kenge qe e degjoj me shume deshire.

Jam i semure…… (nga dashuria)


Nuk enderroj me,
Nuk pi me cigare,
Nuk kam as te kaluar,
Jam i zhgrryer pa ty,
Jam i shemtuar pa ty.
Si nje jetim ne jetimore,
Nuk kam me as deshire te jetoj,
Jeta ime vdes kur iken ti,
Jam i pajete pa ty.
Dhe krevati im shnderrohet
Ne binare shinash
Kur iken ti….
Jam i semure,
Totalisht i semure,
Si atehere kur nena me linte vetem me deshperimin tim
Jam i semure,
Teresisht i semure,
Se di kurre kur e nga vjen
E kur iken se di kurre ku shkon.
Ka kohe qe ndjehem keshtu
E ty nuk ta ndjen fare…..
Njelloj si shkembi,
Ashtu si mekati
Jam i ngjitur pas teje
Jam i lodhur, i sfilitur,
Nuk dua te luaj komedi
Me asnjeri…
Dehem nate per nate,
Por tere whiskyt
Per mua kane te njeten shije,
Ashtu si me te njejtin flamur me duket cdo anije.
Nuk di ku te shkoj…ti je gjithandej…
Jam i semure
Totalisht i semure,
Derdhet gjaku im mbi trupin tend
E une ndjehem si nje zog i ngordhur
Kur ti fle larg meje…
Jam i semure,
Teresisht i semure,
Me ke vjedhur kenget e mia,
Me ke zbrazur fjalet e mia,
E une qe e dija veten te zotin
Para se te te njihja ty…..
Kjo dashuri po me vret
Nese vazhdon do vdes i vetem me vetveten,
Prane radios time si nje idiot
Duke degjuar zerin tend qe kendon:
Jam i semure,
Totalisht i semure,
Si atehere kur nena me linte vetem me deshperimin tim
Jam i semure…po po ….i semure
Me ke vjedhur kenget e mia,
Me ke zbrazur fjalet e mia,
Zemra ime eshte teresisht e semure
Rrethuar me barrikada….
Me degjon?...Jam i semure…
 
Pe: Tekstet te perkethyera ne shqip nga anetaret e FV

Carla Bruni - Quelqu'un m'a dit

Me thone qe jetet tona nuk kane shume vlere
Ato ikin shpejt sic thahen dhe trendafilat,
Me thone qe koha fluturon e iken vjedhurazi
Dhe me pikellimet tona zbukuron pallton e saj

Prapeseprape dikush me ka thene
Qe ti me do
Eshte dikush qe me ka thene se ti me do
A eshte e mundur kjo?

Me thone qe fati tallet me ne
S`na jep asgje edhe pse na premton gjithcka
Duket sikur lumturine e kemi ne maje te gishtave
Zgjasim doren ta kapim e cmendemi fare.

Prapeseprape dikush me ka thene
Qe ti me do
Eshte dikush qe me ka thene se ti me do
A eshte e mundur kjo?

Po kush me tha qe ti gjithmone me ke dashur?
Nuk me kujtohet, ishte naten vone
E degjoj akoma zerin qe me thote
``Ai te do, eshte sekret, mos i thuaj qe ta thashe une``

E shikon pra
Qe dikush me ka thene se ti me do
A eshte e mundur kjo?

Me thone qe jetet tona nuk kane shume vlere
Ato ikin shpejt sic thahen dhe trendafilat,
Me thone qe koha fluturon e iken vjedhurazi
Dhe me pikellimet tona zbukuron pallton e saj


Prapeseprape dikush me ka thene
Qe ti me do
Eshte dikush qe me ka thene se ti me do
A eshte e mundur kjo?
 
Pe: Tekstet te perkethyera ne shqip nga anetaret e FV

Ne te gjithe mund te fluturojme,
Te gjithe kemi lindur per te dashuruar,
Mengjeseve cdokush ka qejf te rrije shtrire
Edhe pse shume syresh tjeter gje te thone!

Ti jeto jeten tende
Perndryshe jeta ben me ty c`te doje
Ti mund te kapercesh gjithcka
E nese ti fluturon gjithcka qetesohet!

Ne shpirtin tim je e rrethuar nga dashuria
Kur te shoh ty ndjehem i rrethuar prej teje edhe une!

Nderhyrje e shpejte quhet dashuria jote
Shume efektive,
Mbi zerat shperndahet dashuria jote
Shume atraktive

Lejo dashurine te te perjetoje
Sepse dashuria nuk pyet shume
E nese dashuria kenge kendon
Nuk e ndal dot as ti e as une!

Ne shpirtin tim je e rrethuar nga dashuria
Kur te shoh ty ndjehem i rrethuar prej teje edhe une!

Perkthyer dhe shqiperuar By LeVoyageur :)
 

Endrra

VIP
Titulli: Tekstet te perkethyera ne shqip nga anetaret e FV[*]Une mud te tregoja per ty me dite te tera,
[*] pa permendur emrin tend as edhe nje here
[*] Midis lotesh emri yt do te me sherbente si mjekim..
[*]
[*]
[*] Cdo levizje e jotja ja vlen ta ndjekesh
[*]
[*] cdo ore me ty ja vlen te jetosh
[*]
[*]
[*]
[*] asgje ,nuk krahasohet me ty
[*] Ate cfare ti jep, ate cfare ti tregon
[*] Si ti dashuron!
[*]
[*] Une nuk njoh asgje
[*]
[*] asgje me te bukur se ty
[*]
[*] Ditet e bukura me ty jane te Cmuara
[*] te cmuara si rruga per tek Ylii i mengjesit
[*] une i celebroj ato si nje dite feste
[*] Ne te cilat une gjithnje dicka te re rreth teje mesoj
[*]
[*] Per momentin eshte gjeja me e bukur te te njoh ty
[*] te te njoh ty si gjene me te mire qe une kam
[*] ndjese por kete e them dhe nje here
[*] Emrin tend ta pershperis eshte pra gjeja me e bukur qe une them
[*]
Une snjoh asgje
Une snjoh asgje
Qe kaq e bukur eshte sa ty :)


Nder tekstet me te bukura !
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Titulli: Tekstet te perkethyera ne shqip nga anetaret e FV

Dernière Danse (Vallezimi i fundit)

Oh dhimbja ime e embel
perse fillon te sulmosh
Une sjam gje tjeter vec se nje qenie e pavlere
Pa te une sjam mire ( ne frengjisht eshte perdorur fjala Paro qe i pershtatet me mire termi..jo gjendje e mire shpirterore)
Ec e vetme ne metropolitane (ec pa nje destinacion)
Per nje vallezim te fundit
Per te harruar dhimbjen time te madhe
Dua qe gjithcka te rifilloje
Oh dhimbja ime e embel

Ngrita qiellin, diten , naten
Kercej me eren, shiun
pak dashuri e pakez mjalte
e une vallezoj, vallezoj vallezoj, vallezoj (mund te perdoret edhe termi kercej, gjithmone ne kuptimin qe ''vallezoj vetem'')
E nga zhurma une vrapoj, kam frike
Eshte turni im?
Po vjen dhimbja..
Per gjithe Parisin une humbem
Dhe vallezoj, vallezoj, vallezoj

Fluturoj larg kesaj dhimbje te embel
I kam shlyer te gjitha gabimet e mia (kam paguar per te gjitha gabimet e mia)
Degjoje se si zemra ime eshte e madhe (ndjeje..)
Une jam nje bije e botes

Ngrita qiellin, diten , naten
Kercej me eren, shiun
pak dashuri e pakez mjalte
e une vallezoj, vallezoj vallezoj, vallezoj (mund te perdoret edhe termi kercej, gjithmone ne kuptimin qe ''vallezoj vetem'')
E nga zhurma une vrapoj, kam frike
Eshte turni im?
Po vjen dhimbja..
Per gjithe Parisin une humbem
Dhe vallezoj, vallezoj, vallezoj

Cfare shprese
Ne kete rruge-ecje ne mungesen tende
Po lodhem, po e perballoj pa ty
Jeta ime eshte vetem nje diamant i dekoruar, bosh pa domethenie.Tekstin e kam perkthyer nga italishtja, dhe jo nga origjinali keshtuqe sdi nese ka humbur gje rruges :D
 

Gjemajli

Antarë
Titulli: Tekstet te perkethyera ne shqip nga anetaret e FV

Kenga ime e preferuar!Ndoshta jam une - Sting

Nese nata behet e ftohte
Edhe yjet shikojne poshte
Ti perqafon veten
Ne token e ftohte
Zgjohesh ne mengjes
Ne xhaketen e te panjohurit
Asnje nuk sheh
Dhe pyet veten “kush eshte aty per mua?”
Shoku im I vetem, kush mund te jete?
Eshte e veshtire ta them
E urrej ta them
E urrej ta them
Por ndoshta jam une


Kur barkun e ke bosh
Edhe uritja eshte e vertete
Dhe je shume krenar per tu lutur
Dhe budalla te vjedhesh
Ti kerkon qytetin
Per shokun tend te vetem
Asnje nuk sheh
Dhe pyet veten “kush eshte aty per mua?”
Nje ze I vetmuar to flase dhe te me cliroje
E urrej ta them
E urrej ta them
Por ndoshta jam une

Nuk je personi me I veshtire qe une kam njohur
Dhe eshte e veshtire per ne te dy te flasim per ndjenjat
Disa thone qe te te le te ikesh ne rrugen tende
Ti do me besh te qaj
Nese eshte nje njeri, vetem nje njeri
Qe do japi jeten per ty
E urrej ta them
E urrej ta them
Por ndoshta jam une


Kur bota eshte cmendur dhe asgje ska me kuptim
Dhe eshte vetem nje ze qe ty te mbron
Dhe gjykimi po vendoset
Syte e tua kerkojne
nje fytyre miqesore eshte gjithcka qe do
Nese eshte nje njeri, vetem nje njeri
Qe do japi jeten per ty
E urrej ta them
E urrej ta them
Por ndoshta jam une
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Titulli: Tekstet te perkethyera ne shqip nga anetaret e FV

Po eshte keshtu, une besoj
qe nje dite do jem pikerisht aty ku isha
pikerisht aty, prane teje
dhe eshte e veshtire, ditet duken aq te erreta
hena , yjet nuk kane domethenie pa ty
prekja jote, lekura jote, nga tia filloj?
nuk ka fjale per te shpjeguar
menyren se si me mungon
nata, ky boshellek qe kam, kjo vrime qe kam brenda meje
keto lote tregojne historine

Ti me ke thene te mos qaj kur ike
por kjo ndjenje me shtyp, eshte shume e forte
Mund te shtrihem brinje teje, prane teje, teje?
Dhe te sigurohem qe je mire?
Do te kujdesem per ty, e sdua te rri ketu
nse smund te rri me ty sonte

Po mbaj duart drejt teje
Mund ta degjosh thirrjen time?
Kush mund te thote qe ti sdo te me degjosh
Kete dhimbje qe kam kaluar
Me mungon, me mungon cmendurisht

Ti me ke thene te mos qaj kur ike
por kjo ndjenje me shtyp, eshte shume e forte
Mund te shtrihem brinje teje, prane teje, teje?

Sam Smith
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Titulli: Tekstet te perkethyera ne shqip nga anetaret e FV

Sia Fire meet Gasoline

Te dashurohesh eshte e rrezikshme
Por sonte dua te digjem me ty
Beme keq
Jemi ne 2
Jemite sigurte per deshiren tone
Kenaqesia eshte e bere nga zjarr e dhimbje
Digjme

Kurajo(guxim)
Do te sfidoj, sfidoj
Dhimbsem per dashurine,dhimbsem per ne te dy
Pse nuk vjen
Te vish pak me afer

Nje flake qe digjet mbi mua
Zjarr e benzine
zjarr e benzine
Po digjem e gjalle
Gati nuk arrij te marr fryme
Kur je ketu te me duash
zjarr e benzine
Zjarr e benzine
Kam pasur cdo gje per te cilen kisha nevoje
Kur me ndoqe
Zjarr e benzine
Po digjem e gjalle
Gati nuk arrij te marr fryme
Kur je ketu duke me dashur
Zjarr dhe benzine
sonte digjet me ty

E do fluturojme
si shkendije te vogla ne ajer
Dmth, dua te tentoj
E te jap nje kafshim

eja tani
Ndize shkrepesen , ndize tani
Jemi nje cift perfekt ne nje menyre perfekte
Ishim te bere njeri per tjetrin
Eja pak me afer

Por eshte nje vdekje e keqe
Nje vdekje e sigurte
Por duan ate qe dua
Dhe e mora
Dhe kur zjarri shuhet
I zine sfodin e qiellit
I nxehte si nje shkrepese
Qendron vetem tymi
Por eshte nje vdekje e keqe...
...
..Ref


 
Redaktimi i fundit:

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Titulli: Tekstet te perkethyera ne shqip nga anetaret e FV

Ti mund te flasesh ndersa ecen
Ajo ecen qe eshte vajza ime
Ti mund te thuash ndersa ecen qe ajo thote qe : dominon boten
Ti mund te shohesh ne syte e saj qe nuk eshte asnje ne te tijin Kush
Ajo eshte vajza ime. Super vajza ime
E pastaj ajo do donte te thoshte qe cdo gje eshte ok ,une kam humbur rrugen
Por jam nje super vajze dhe super vajzat nuk qajne
E pastaj ajo do donte te thoshte qe cdo gje eshte ok,jam kthyer vone naten e kaluar
Por jam nje supervajze, e supervajzat fluturojne
E pastaj do donte te thoshte qe asgje smund te ece keq
Kur ti je i dashuruar cfare mund te ece keq?
E pastaj ajo do donte te qeshte gjithe naten deri ne mengjes
Duke shtyre sa me tutje frikat e saj
-
Ref.E pastaj ajo do donte te thoshte qe cdo gje eshte ok ,une kam humbur rrugen
Por jam nje super vajze dhe super vajzat nuk qajne
E pastaj ajo do donte te thoshte qe cdo gje eshte ok,jam kthyer vone naten e kaluar
Por jam nje supervajze, e supervajzat fluturojne

Pastaj ajo do donte te me bertiste e te me thosh qe ska me kohe
Por jam nje super vajze dhe super vajzat nuk qajne
Pastaj ajo do donte te me bertiste e te me thosh te braktisimin kete vend
Por jam nje super vajze, dhe super vajzat fluturojne

Ajo eshte nje super vajze, nje supervajze
Ajo po qep fara,e djeg pemet
ajo po qep fara dhe djeg peme
ajo eshte nje super vajze
Nje super vajze, super vajza ime

 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Titulli: Tekstet te perkethyera ne shqip nga anetaret e FV


Qiellgervishtese

1.
Qiejt po qajne, dhe une kundroj
Lotet mbledh ne duart e mia
Vetem qetesi ,nderkohe fundi erdhi
Sikur kurre nuk patem nje mundesi
Thua asgje nga une ska mbetur me…?

2.
Mund te marresh cdo gje nga une
Mund te thyesh cdo gje une jam
Sikur te isha nje cope xhami
Sikur te isha nje cope leter
Vazhdo dhe coptome
Do te cel nga toka serish
Sikur nje qiell gervishtese
Sikur nje qiell gervishtese


3.

Nderkohe pamja qartesohet
E ne rizgjimin tim te largoj
Ndoshta kjo do te te bej te ndihesh me mire
Te me shohesh teksa gjakosem
Te gjitha dritaret e mia jane te thyera
Por une ende qendroj ne kembe4.
Shko vrapo vrapo vrapo
Une do te qendroj ketu
Te shoh ty si zhdukesh
Oh po
Shko vrapo vrapo vrapo
Eshte rruge e gjate per atje poshte
Por une jam me prane reve ketu lart
 
Nje nga kenget legjendare te chanson francaise shkruar e interpretuar nga Joe Dasin.
Me poshte versioni i fundit nga Helene Segara me pjesemarrjen post mortem te Joe Dasin.Nëse nuk do të ekzistoje ti,
thuamë, përse duhet të ekzistoja unë?
Për t’u sorollatur nëpër botë, pa ty?
Do të isha i pashpresë,
Qetësi s’do të gjeja askund
nëse nuk do të ekzistoje ti,
do të orvatesha të trilloja dashurinë
si një piktor që sheh përmes gishtave
lindjen e ngjyrave të ditës
dhe mrekullohet rreth e rrotull tyre
duke vendosur telajon.

Përse duhet të ekzistoja unë
nëse nuk do të ekzistoje ti?
Vajza të shumta do më flinin mbi supe
pa fituar kurrë dashurinë time,
nëse nuk do të ekzistoje ti
do të isha si një krijesë e kësaj bote
që ashtu e përhumbur vjen e shkon,
oh, sa shumë do të kisha nevojë për ty…

Nëse nuk do të ekzistoje ti,
më thuaj, si do të isha ky që jam?
Atëherë do të ishte një tjetër njeri
i shtirur sikur është unë.
Por nëse vërtet nuk do të ekzistoje,
do ta gjurmoja jetën me sekretet e saj
pastaj do ta gjeja psenë i zhytur thellë,
gjithçka do të bëja vetëm e vetëm
të të krijoj ty dhe të sodis fare pranë…
 
Top