TEST / Sa e mirë jeni me njerëzit e tjerë?

AnaVie

Undisputed woman
Staf në FV.AL
Sa e mirë je me të tjerët? Më shumë apo më pak nga sa je me veten? Të jesh e mirë me të tjerët është edhe një mënyrë për të qenë natyrale, një dhuratë, por edhe një zgjedhje jete, e cila ndërtohet duke u rritur. Të mos silleni mirë, po ashtu varet nga karakteri, edukata, por edhe përvoja e jetës.


1) eshte ora 23.30, je shtrirë për të fjetur. Shoqja e ngushtë ju nis një mesazh ku shkruan se ka nevojë urgjente për ju. Çfarë bëni?

a. Vishem shpejt dhe për 10 minuta jam tek ajo.
b. E telefonoj menjëherë
c. Bëj sikur më ka zënë gjumi

2) Një i moshuar ka vështirësi dhe nuk po e kalon dot rrugën. Çfarë bëni?

a. E ndihmoj menjëherë
b. E ndihmoj, nëse kam mundësi dhe kohë
c. E ndihmoj, nëse ka dëshirë

3) Në autobuz hipën një nënë me dy fëmijët dhe një karrocë. Ju:
a. I liron vendin ku je ulur dhe e ndihmon me karrocën
b. I lë numrin e telefonit, duke e pyetur nëse ka nevojë për një dado
c. Inatosesh dhe mallkon autobuzët


4) Nje kolege ju kërkon që ta ndihmoni me një sërë punësh të prapambetura:

a. E ndihmon të përfundojë gjithë punët e prapambetura
b. Mundohesh ta ndihmosh në kohën e lirë
c. I thua se nuk është problemi yt dhe nuk e ndihmon

5) Motra ju kërkon lekë borxh. Ju:

a. Nuk dua të m’i kthejë, është motra ime!
b. E ndihmon, dhe i thua t’i kthejë lekët pak nga pak
c. I jep vetëm një pjesë të lekëve. Të besosh është mirë, të mos besosh akoma më mirë…

6) Shoqja e ngushtë ju rrëmben djalin e ëndrrave. Ju:

a. E kuptoj dashurinë e tyre dhe i fal
b. I uroj gjithë të mirat e botës, por e largoj që të mbroj veten
c. Me mua s’ka më punë: i shpall luftë

7) Zgjidhni një ngjyrë:

a. Rose
B. Blu
C. E gjelber

8) Nëse do të ishit një kafshë, jeni:
a. Nje milingone
b, nje buf
c nje luan

9) Cila nga këto shprehje ju pëlqen më shumë?

a. Zemra nuk komandohet
b, Nuk bindet i pabinduri
c. Familjarët ziliqarë janë si një fole nepërkash

10) Çfarë thonë për ju njerëzit që ju duan?

a. Që je altruiste
b. Që je e painteresuar
c. Që je cinike

P.s lexojeni numeroni keni me shume a, b apo c?
kush germe dominon e do ju sjell rezultatin .:p
 

Desa

Felix - Culpa
Gati të gjithat a. ?
Me përjashtim 8.b bufin zgjodha.
 

Desa

Felix - Culpa
Mos qesh mi se kush e di çfar kam shkretu ??
 

DeliriumMind

Antarë i Respektuar
1) eshte ora 23.30, je shtrirë për të fjetur. Shoqja e ngushtë ju nis një mesazh ku shkruan se ka nevojë urgjente për ju. Çfarë bëni?

a. Vishem shpejt dhe për 10 minuta jam tek ajo
.
Ajo eshte e vetmja qe ka celsat e shtepise time... do ishte minimumi per te.

2) Një i moshuar ka vështirësi dhe nuk po e kalon dot rrugën. Çfarë bëni?

a. E ndihmoj menjëherë
Me buzeqeshje dhe nje nga batutat e mia... shpesh here te moshuarit e ndjejn shum vetmine

3) Në autobuz hipën një nënë me dy fëmijët dhe një karrocë. Ju:
a. I liron vendin ku je ulur dhe e ndihmon me karrocën
Pikat e tjera me duken absurde...
Dhe une vet, nga qe skam patent, me ka ndodh shpesh te ngrej karrocen ne autobuz dhe te ndihmohem nga burra me nenshtetsi te huaj (indian, indonezian, marokien etj etj) pa i kerkuar asgje. Nje xhentilec shum spontane qe kurr nje italjan nuk e ka ber.

4) Nje kolege ju kërkon që ta ndihmoni me një sërë punësh të prapambetura:

a. E ndihmon të përfundojë gjithë punët e prapambetura
As qe nuk diskutohet. E kam bo per 'armiqt' ne pune e jo mo per x person. Te ndihmoj te tjeret me ben te ndihem mire... eshte kenaqesi.

5) Motra ju kërkon lekë borxh. Ju:

a. Nuk dua të m’i kthejë, është motra ime!
Eshte shum krenare me kerku lek ama dollapin dhe bizhuterite moooo.... mi boshatis.

6) Shoqja e ngushtë ju rrëmben djalin e ëndrrave. Ju:

a. E kuptoj dashurinë e tyre dhe i fal
Perderisa eshte 'djale i endrrave' pse te nderhy nese duhen? Dhe kujt ti bej dem?! Shoqes time te ngusht? No way.
Nuk e them vetem me fjale... e kam ber realisht shum vite me para dhe nuk pendohem dhe pse sot nuk flitemi mo.

7) Zgjidhni një ngjyrë:

a. Rose
? roz perfundimisht roz.
Po urrej veten qe hodha kto rroba shum vite me para sepse dikush me tha qe dukesha si femije
17-07-08_0949-jpg.17750438) Nëse do të ishit një kafshë, jeni:

c nje luan
Ska nevoj per koment.
foto (8).JPG
9) Cila nga këto shprehje ju pëlqen më shumë?

a. Zemra nuk komandohet
Un jam e gjitha zemer dhe ehe ca rremuje aty.

10) Çfarë thonë për ju njerëzit që ju duan?

a. Që je altruiste
Ne pergjithsi, ato pak njerez me te cilet jam hapur, me kan than trroc drejt per drejt ne sy qe "sei una testa di €4zzo perché non ragioni e pensi che le persone siano tutte buone e genuine come te."
 

AnaVie

Undisputed woman
Staf në FV.AL
Per mu and @Desa dhe @DeliriumMind qe dominojme germen A .


Je zemerarte.

Jeni një njeri shumë i mirë me të tjerët. Ëmbëlsia juaj nuk manifestohet gjithmonë ose vetëm me një gjest fizik ose e shprehur vetëm me fjalë, por më shumë me praninë tuaj, me shqetësimin dhe gjestet që i bëni për njerëzit që doni dhe i keni për zemër. Jeni nga ata njerëz që ndaloni për të ndihmuar një të moshuar që të kalojë rrugën, që i dërgon përshëndetjet e mëngjesit një mikeshe që është e trishtuar dhe jeni gjithnjë është e pranishme për të gjithë. Jeni mirësia vetë. Por kujdes, duhet të jeni e mirë dhe e dashur edhe me veten tuaj.
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Sa e mirë je me të tjerët? Më shumë apo më pak nga sa je me veten? Të jesh e mirë me të tjerët është edhe një mënyrë për të qenë natyrale, një dhuratë, por edhe një zgjedhje jete, e cila ndërtohet duke u rritur. Të mos silleni mirë, po ashtu varet nga karakteri, edukata, por edhe përvoja e jetës.


1) eshte ora 23.30, je shtrirë për të fjetur. Shoqja e ngushtë ju nis një mesazh ku shkruan se ka nevojë urgjente për ju. Çfarë bëni?

a. Vishem shpejt dhe për 10 minuta jam tek ajo.
b. E telefonoj menjëherë
c. Bëj sikur më ka zënë gjumi

2) Një i moshuar ka vështirësi dhe nuk po e kalon dot rrugën. Çfarë bëni?

a. E ndihmoj menjëherë
b. E ndihmoj, nëse kam mundësi dhe kohë
c. E ndihmoj, nëse ka dëshirë

3) Në autobuz hipën një nënë me dy fëmijët dhe një karrocë. Ju:
a. I liron vendin ku je ulur dhe e ndihmon me karrocën
b. I lë numrin e telefonit, duke e pyetur nëse ka nevojë për një dado
c. Inatosesh dhe mallkon autobuzët


4) Nje kolege ju kërkon që ta ndihmoni me një sërë punësh të prapambetura:

a. E ndihmon të përfundojë gjithë punët e prapambetura
b. Mundohesh ta ndihmosh në kohën e lirë
c. I thua se nuk është problemi yt dhe nuk e ndihmon

5) Motra ju kërkon lekë borxh. Ju:

a. Nuk dua të m’i kthejë, është motra ime!
b. E ndihmon, dhe i thua t’i kthejë lekët pak nga pak
c. I jep vetëm një pjesë të lekëve. Të besosh është mirë, të mos besosh akoma më mirë…

6) Shoqja e ngushtë ju rrëmben djalin e ëndrrave. Ju:

a. E kuptoj dashurinë e tyre dhe i fal
b. I uroj gjithë të mirat e botës, por e largoj që të mbroj veten
c. Me mua s’ka më punë: i shpall luftë

7) Zgjidhni një ngjyrë:

a. Rose
B. Blu
C. E gjelber

8) Nëse do të ishit një kafshë, jeni:
a. Nje milingone
b, nje buf
c nje luan

9) Cila nga këto shprehje ju pëlqen më shumë?

a. Zemra nuk komandohet
b, Nuk bindet i pabinduri
c. Familjarët ziliqarë janë si një fole nepërkash

10) Çfarë thonë për ju njerëzit që ju duan?

a. Që je altruiste
b. Që je e painteresuar
c. Që je cinike

P.s lexojeni numeroni keni me shume a, b apo c?
kush germe dominon e do ju sjell rezultatin .:p

A me shume
 

DeliriumMind

Antarë i Respektuar
Qeka test vec per grate


Ja ta boj un nje test tani shpejt e shpejt:

Ne mengjes, sa koh te duhet me gjet 2 corape cift?

A. Dal pa corape fare sepse kam la njerin dhe tjetrin sdi nga eshte.
B. Direkt. Boll ti fishkellej kapos te shtepise (mami/gruja)
C. Vesh te djeshmet pa e rrujt fare
 

Mogli

Be good or be good at it
1.a me shtese komenti qe ndoshta e ka lan i dashuri dhe do 1 krah ku te derdhi lotet ????????
 

AnaVie

Undisputed woman
Staf në FV.AL
Un ne fakt i baj vepra dhe si diskutoj kurr miresjelljet ose obligimet nda miqve shokve ose te afermve.
Kush po i diskuton ? Eshte me shume ne forme humori se jam e sigurte Qe pjesa me e madhe i pergjigjet germes a sepse Eshte normal . E di qe ekzistojne njerez qe skan pike humaniteti po mendoj qe dominuese jan pozitive.
Sidoqoft nese e ben dicka te mire e ben per shpirtin tend dhe pa prit asgje ne kembim.
Te pakten un e tille jam ..:)
 

AnaVie

Undisputed woman
Staf në FV.AL
E embêl dhe e kripur

Jeni nga ata njerëz të shkëputur: ndonjëherë jeni shumë e mirë dhe shumë altruiste, por pastaj mund të kaloni në ekstremin tjetër dhe të jeni e dashur po aq sa kripa mbi plagët e hapura. Me pak fjalë, në përgjithësi jeni një njeri i mirë me të tjerët, por nuk jeni nga ato që jepeni 100% për të gjithë dhe ndoshta është më mirë kështu. I mbroni hapësirat tuaja dhe mundoheni gjithmonë të kushtëzoni nivelin tuaj të “negativitetit” po aq sa dhe atë të “mirësisë”: të paktën jeni e sigurt se nuk keni mëkatuar shumë.
 
Top