Thenie filozofike

Jeta

Anëtar i Respektuar
Thënie të Famshme nga Jim Morrison:

Për Jetën dhe Veten.....

1. Kam lindur duke qare kur te gjithe qeshnin. Do te vdes duke qeshur kur te gjithe do qajne!

2. Bej qe jeta jote te jete nje enderr por mos lejo qe endrra te behet jeta jote!

3. Jeta me dhuroi tre zgjidhje: seks, droge, dhe vdekje. Une zgjodha 2 te parat; e treta me zgjodhi mua.

4. Dielli qe perendon te prek ne shpirt vetem per te te kujtuar se te vodhi dhe nje dite.

5. Mos jeto me friken e vdekjes por vdis me gezimin se ke jetuar.

6. Me mire te humbasesh nje çast te jetes sesa jeten ne nje çast.

7. Ne nuk jemi ata qe jemi por vetem ajo qe te tjeret shohin tek ne.

8. Derisa ngjyra e lekures do te jete me rendesishme sesa ngjyra e syve, do te kete lufte.

9. Me mire nje fund i deshperuar sesa nje deshperim pa fund.

10. Te lindesh e pastaj te vdesesh. Ky eshte absurditeti i jetes. -Për Vdekjen, Trishtimin dhe Hidhërimet e Dashurisë...

11. Prapa çdo loje ekziston ideali i vdekjes.

12.Te gjithe kerkojne nje mik, por asnje nuk provon te behet i tille.

13. Po u zgjove ne mengjes dhe nuk e pe diellin ose dielli je ti, ose ke vdekur.

14. Perse nuk na lejojne te dashurojme ...X vjeç kur mund te vdesim ne çdo moshe?!

15. Nuk ju kerkova une te me lindni, ndaj me lini te jetoj. -

16. Dikush pret shiun per te mos qare vetem. -

17. Buzeqesh gjithnje edhe pse buzeqeshja jote eshte e trishtuar, sepse me i trishtuar se nje buzeqeshje eshte trishtimi qe nuk buzeqesh kurre. -

18. Jeta eshte veç nje enderr ne rrugen e vdekjes

19. Uroj qe kur te vdes te shkoj ne parajse, sepse ferrin e jetova ketu. -

20. Dashuria eshte gezimi i qenies 2, tmerri qe mbetesh 1, frika qe behesh 3. -

21. Nese juve ju mugon dikush ne bote, per mua jeni ju qe i mungoni botes. - YLL!

22. Mos qaj!!! Sepse ne bote ekziston gjithnje nje person qe jeton per buzeqeshjen tende. - Shume e vertete edhe per mua ne fakt dhe e di qe kam nje person te tille
 

Aurora

Anëtar Aktiv
Bota e ka zakon qe t’ua lirojë rrugën njerëzve, fjalët dhe veprat e të cilëve tregojnë se dinë nga po ia mbajnë - Napoleon Hill
 

WxP

Antarë i Respektuar
Thenie Filozofike

Thënie të Famshme nga Jim Morrison:

Për Jetën dhe Veten.....

1. Kam lindur duke qare kur te gjithe qeshnin. Do te vdes duke qeshur kur te gjithe do qajne!

2. Bej qe jeta jote te jete nje enderr por mos lejo qe endrra te behet jeta jote!

3. Jeta me dhuroi tre zgjidhje: seks, droge, dhe vdekje. Une zgjodha 2 te parat; e treta me zgjodhi mua.

4. Dielli qe perendon te prek ne shpirt vetem per te te kujtuar se te vodhi dhe nje dite.

5. Mos jeto me friken e vdekjes por vdis me gezimin se ke jetuar.

6. Me mire te humbasesh nje çast te jetes sesa jeten ne nje çast.

7. Ne nuk jemi ata qe jemi por vetem ajo qe te tjeret shohin tek ne.

8. Derisa ngjyra e lekures do te jete me rendesishme sesa ngjyra e syve, do te kete lufte.

9. Me mire nje fund i deshperuar sesa nje deshperim pa fund.

10. Te lindesh e pastaj te vdesesh. Ky eshte absurditeti i jetes. -Për Vdekjen, Trishtimin dhe Hidhërimet e Dashurisë...

11. Prapa çdo loje ekziston ideali i vdekjes.

12.Te gjithe kerkojne nje mik, por asnje nuk provon te behet i tille.

13. Po u zgjove ne mengjes dhe nuk e pe diellin ose dielli je ti, ose ke vdekur.

14. Perse nuk na lejojne te dashurojme ...X vjeç kur mund te vdesim ne çdo moshe?!

15. Nuk ju kerkova une te me lindni, ndaj me lini te jetoj. -

16. Dikush pret shiun per te mos qare vetem. -

17. Buzeqesh gjithnje edhe pse buzeqeshja jote eshte e trishtuar, sepse me i trishtuar se nje buzeqeshje eshte trishtimi qe nuk buzeqesh kurre. -

18. Jeta eshte veç nje enderr ne rrugen e vdekjes

19. Uroj qe kur te vdes te shkoj ne parajse, sepse ferrin e jetova ketu. -

20. Dashuria eshte gezimi i qenies 2, tmerri qe mbetesh 1, frika qe behesh 3. -

21. Nese juve ju mugon dikush ne bote, per mua jeni ju qe i mungoni botes. - YLL!

22. Mos qaj!!! Sepse ne bote ekziston gjithnje nje person qe jeton per buzeqeshjen tende. - Shume e vertete edhe per mua ne fakt dhe e di qe kam nje person te tille
 

WxP

Antarë i Respektuar
François de La Rochefoncauld

Tek gjelozia ka me shume dashuri per veten sesa dashuri

Sado e rralle qe eshte dashuria e vertete aq me e rralle eshte nje miqesi e vertete

Ka njerez qe nuk kishin dashuruar sikur mos te kishin degjuar per dashurine

Sikur mos te kishim difekte nuk do na jepte aq kenaqesi ti gjenim te tjeret

Vetem njerezit e medhenj mund te kene difekte te medha
 

WxP

Antarë i Respektuar
1. Shoku i vertete te preke ne plage, ne menyre qe ajo te sherohet me kohe.Ka shoke qe plaget t'mbulojn perderisa ato te behen ne trup,pastaj ai luan me ty,sepse kudo qe te prek,ti do te ndjesh dhimbje.-I.Dermaku
2. Fjalet e urta jane zbukurim i te folurit - Persiane
3. Bukuria e njeriut perbehet nga bukuria e fjales qe flet - (Sami Frasheri)
4.Mendimet e larta gjinden ne fjale te shkurtera-(Sami Frasheri)
5. Mencuria eshte arme e njeriut te kulturuar-(Herakliti)
6. Pasurine mund ta vjedhin, por diturine jo - (Hafiz Ali Korca)
7. Ai qe ta ruan te fshehten te do me shpirt - (Hafiz Ali Korca)
8. E vetmja rruge qe te con te dituria eshte puna - (B.Shoe)
9. Gjysma e punes eshte mbaruar kur ajo fillohet me deshire - (Naim Frasheri)
10. Nje pune e bukur eshte me e dobishme, se nje mije fjale te bukura - (Sami Frasheri)
11. Duhet te shfrytezohet mire koha, sepse jeta nga koha perbehet - (Sami Frasheri)
12. Mos u prish me vellane per pune te shokut, sepse shoqeria zhduket, vellazeria mbetet (Sami Frasheri)
13. Vetem puna i pengon njerezit qe te mos mendojne per gjera te keqija.
14. Me mire eshte te meritosh e mos te fitosh, sesa te fitosh e te mos meritosh - (Spenser)
15. Trupi sherohet me te punuar, mendja me te mesuar- (Naim Frasheri)
16. Me mire eshte te luftosh dhe ta humbesh betejen , sesa te mos luftosh asnjehere - (Hegel)
17. Politika s'eshte asgje tjeter, por mjeshteri e rrenes ne castin e duhur - (Volter)
18. Veprat flasin me shume se fjalet - (Angleze)
19. Dashuria mbin nga besimi, jeton nga shpresa, ndersa vdes nga meshira - (Monteskie)
20. Pa nderime s'ka dashuri - (Kant)
21. Nuk ka krijese pa dashuri, as dashuri te sinqerte pa xhelozi - (Mom)
22. Muzika eshte ushqim i shpirtit - (Shekspiri)
23. Vdekja eshte e bukur, kur jeta eshte e shemtuar - (Bah)
24. Ai qe nuk di dhe nuk di pse nuk di ; eshte i marre; largohu prej tij
Ai qe nuk di dhe e di se nuk di, eshte femije, mesoje; nese ti di, e nuk e meson ke bere gabim.
Ai qe di dhe nuk e di qe di, eshte i fjetur; mos e le te fleje por zgjoje nese nuk e zgjon ke bere mekat.
Ai qe di dhe e di se di eshte i mencur; andaj shko pas tij, nese shkon pas tij do te kesh udhen e ndricuar. (Mendime filozofike)
 

Liza

Anëtar i Respektuar
Mendo si nje person qe vepron,vepro si nje person qe mendon:)
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
Thënie Filozofike

- Të kuptosh të vërtetën e diçkaje, është fillimi i të kuptuarit.
- Koha është sikur shpata, nëse nuk e pret, të prenë
- Nëna e të këqijave; pijet dehese, kur je i dehur bën çdo të keqe.
- Nuk është i lumtur ai qe ka, por i kënaquri me atë që ka.
- Njeri i mirë është ai që do për tjetrin atë që do për vete.
- Bujaria dëshmohet kur je nevojtar.
- Pasuria nuk i përket atij që e ka, por atij qe di ta gëzojë atë.
- Pasuria është si uji i kripur; sa më shumë pi, aq më shumë ke etje për të.
- Në gjumë dhe në errësirë çdo gjë është e bukur.
- Jeta është një libër i hapur, ku çdo ditë lexon një flete.
- Drurin e bren krimbi,njeriun hidhërimi.
- Njerëzit që kafshojnë dorën e atij që i ushqen, zakonisht lëpijnë këpucët e atyre që i godasin.
- Bukuria e shpirtit nuk vdes (bukuria nuk matet në trup)
- Turpi (marrja) është fortifikatë
- Mendja e pastërt në zemër të shëndosh.
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
Një nga principet me te larta te moralit te vërtetë shprehet ne respektin për dinjitetin njerzore te secilit prej nesh pa dallim , para se gjithash sepse ai është njeri dhe pastaj për dinjitetin e tij vetjak.
Bjellinski


Nëse te gjithë mendojnë për vetveten-atëherë është menduar për te gjithë.

Një optimist beson se kjo është bota dhe koha me e mirë për te jetuar. Një pesimist frigohet se kjo është e vërtetë.

Ec pas atyre qe e kërkojnë te vërtetën. Ik nga ata qe e kanë gjetur atë.

Gabimin me të madh qe mund ta besh ne këtë jetë është - friga qe mos të gabosh.

Nëse me te vërtetë deshiron te njohësh te vërtetën mbi vetveten dhe jetën, atëherë kohe pas kohe duhet te dyshosh ne gjithçka.
Rene Decartes


Njeriu nuk genjen kurrë me shumë se sa pas një gjuetie, gjatë luftës dhe para zgjedhjeve.

Otto von Bismarck


Ai/ajo qe gjatë te 20-ve nuk është i/e bukur, ne te 30-at nuk është i/e fortë, afër te 40-ve nuk është i/e mencur, ne te 50-at jo i/e pasur - nuk duhet te shpresoje me.

Martin Luther


Mbase do të besh marrezira, por beji me entuziazem.

Colette


Teori është kur njeriu din gjithçka por asgjë nuk funksionon. Praktike është kur gjithçka funksionon e kush s`e din përse.Të ne, teoria dhe praktika janë bashke - asgjë nuk funksionon e askush nuk e din përse.

Nëse gjërat mbrapsht te duken, shiko botën mbrapsht dhe gjërat i ke ne rregull.
I.B.

Nevojiten 3 sekonda të thuash: Të dua ty, 3 ore te sqarosh se c`deshe të thuash me ato fjale dhe e gjithë jeta te vertetosh ato 3 fjale.

Mbase i frigohem te ardhmes; por e ardhmja? kjo është edhe dita e neserme te cilës unë ne fakt i gezohem!
Kim Larsen.
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
Një njeri i cili s'ka jetuar ferrin e ndjenjave te pasionit te tij, nuk mund te thuhet se është sheruar ...
Carl Gustav Jung

Perpara se te veprosh, mendo se do të reagosh ndaj një konkluzioni, perfundimi i te cilit do të bjere direkt ose indirekt mbi gjurmet e koshiences tënde te imponuar nga kohezgjatja e tepruar e një logjike te shfrenuar.

Dy kundërshti:ëndrra dhe realiteti,jeta dhe vdekja.
Dy kalime:fjetja dhe zgjimi,vdekja dhe ngjallja.
Sokrati

Kush deshiron te mbroje te paverteten ka arsye te veproje i qete dhe me sjellje "njerëzore", por kush e di se e vërteta është ne anën e tij, duhet te veproje ashper, pa ndikim.

Mundet te genjesh disa nga njerëzitë përreth, gjithë kohës. ثshtë e mundur, nganjeher, te genjesh the gjithë ata qe ke përreth. Po është e pa mundur ti genjesh te gjithë e gjithmon.
Abraham Lincoln

Kur ke eliminuar te pamundshmen. ajo qe ngelet, sado e pabesueshme te jetë, duhet te jet e vërteta.
arthur Conan Doyle

Asgje me e lehtë se genjimi i vetvetes ...
اdo njeri enderon ...se ajo është e vërteta e tij.
Demosthenes

Kontrollimi i te arsyetuarit nga logjika e purifikuar e një shoqerie, është djepi i ngazellimit te njerezimit.

E pamundur ta kerkosh duke u menduar, e pamundur ta gjesh pa u menduar.

''Beso ne enderrat sepse brenda tyre qëndron fshehur dera e perjetesise.'' ~ Khalil Gibran

''Ato qe enderrojne gjatë ditës janë me ne dijeni te gjerave sesa ata qe enderrojne vetëm gjatë nates.'' ~ Edgar A.Poe


çdo njeri mund te mërzitet - kjo është e leht. Por qe te merzitesh me personin e duhur, ne gradën e duhur, ne kohën e duhur, për arsyet e duhura, dhe ne mënyrën e duhur - kjo nuk është e leht.
Aristoteli

Guximi nuk është mungesa e frikes, por vendimi se diçka tjetër është me e rëndësishme se frika.
(Ambrose Redmoon)

Mos shko ku te te nxjerre rruga. Shko andej ku nuk ka rrugë dhe ler pas një vazhde.
(Ralph Waldo Emerson)

Mos u perpiq te ndjekesh gjurmat e te diturve, por kërko çfare kerkuan ata.
(Matsuo Basho)

Jeta mund te kuptohet vetëm duke pare mbrapa, por mund te jetohet vetëm duke pare përpara.''
Soren Kierkegaard

Një i mençur flet atëherë, kur te gjithë ata qe flasin heshtin..
 

Pse_

Antarë
"qielli me yje siper meje dhe ligji i moralit brenda meje'" keto jane prova per mua se ka nje zot mbi mua dhe nje zot brenda meje KANTI
 

Aum

Anëtar i ri
- Të kuptosh të vërtetën e diçkaje, është fillimi i të kuptuarit.
- Koha është sikur shpata, nëse nuk e pret, të prenë
- Nëna e të këqijave; pijet dehese, kur je i dehur bën çdo të keqe.
- Nuk është i lumtur ai qe ka, por i kënaquri me atë që ka.
- Njeri i mirë është ai që do për tjetrin atë që do për vete.
- Bujaria dëshmohet kur je nevojtar.
- Pasuria nuk i përket atij që e ka, por atij qe di ta gëzojë atë.
- Pasuria është si uji i kripur; sa më shumë pi, aq më shumë ke etje për të.
- Në gjumë dhe në errësirë çdo gjë është e bukur.
- Jeta është një libër i hapur, ku çdo ditë lexon një flete.
- Drurin e bren krimbi,njeriun hidhërimi.
- Njerëzit që kafshojnë dorën e atij që i ushqen, zakonisht lëpijnë këpucët e atyre që i godasin.
- Bukuria e shpirtit nuk vdes (bukuria nuk matet në trup)
- Turpi (marrja) është fortifikatë
- Mendja e pastërt në zemër të shëndosh.

Nëna e te kqijave alkoholi por prap se prap duhet ta respektosh se e ke nëne :)
 

Dëbora

Prizrenase
Eshte e pamundur edhe te dashurosh, te jesh i urt edhe i mencur.
(Bekon)

Ka shum menyra qe njeriu te pasurohet dhe keto jan kryesisht te keqija .
(Bekon)


Zemra e njeriut ka kufi ne dashuri, por jo edhe ne urretje.
(Balzak)
 

Gazolina

Moskokecarese
Asnje arsyetim nuk eshte ne gjendje t'i tregoje njeriu rrugen, te cilen ai nuk do qe ta shohe.

Ruaju atij qe nuk ju pergjigj goditjes tende.

Madheshtia e vertete ngrihet mbi njohjen e forcave te tua, e genjeshtra mbi njohjen e dobesive te te tjereve

Zemra, kjo eshte leve e vertete e cdo vepre te madhe
 

Gazolina

Moskokecarese
Pervoja eshte teresia e zhgenjimeve tona.

Nje "sot" vlen sa per "dy" neser.

Njeriu eshte e ardhmja e njeriut.
 

sabah

Anëtar i Respektuar
"Tendenca e taksimit ka për qëllim të krijojë një klasë personash, të cilët nuk punojnë, të marrë nga ato që punojnë prodhimin e asaj pune dhe t'ua japë atyre që s'punojnë".
William Cobbett
 

sabah

Anëtar i Respektuar
"Janë thënë shumë gjëra për politikën; disa prej tyre janë thjesht mikluese, ndërsa pjesa më e madhe janë të vërteta".
Eric Idle
 

sarandjot-i-keq

Shpirti Saje
Titulli: Thenie Filozofike

Mënyra më e mirë për ti realizuar ëndrrat është të zgjohesh!- Marfi

Ajo që mendon, u përket të gjithëve; vetem ajo që ndien, është jotja.---Shiler
 

El'Mejor

Daja
Titulli: Thenie Filozofike

Eshte e pamjaftueshme te percaktosh moralin mbi besimin e bindjeve tuaja.Duhet akoma te zgjosh te vetja pyetjen:A jane te verteta bindjet e mia?...DOSTOJEVSKI
 

El'Mejor

Daja
Titulli: Thenie Filozofike

Cdo njeriu i eshte dhene nje virtyt:aftesia per te zgjedhur.Per ate qe nuk perdor kete virtyt,shnderrohet ne mallkim-dhe te tjeret do te zgjedhin gjithmone per te...PAOLO CUELHO
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Titulli: Thenie Filozofike

Firma ime...
 

El'Mejor

Daja
Titulli: Thenie Filozofike

Dinakeria eshte ceshtje e instiktit,qe e ka edhe dhelpra,kurse mencuria eshte cilesia me e larte e njeriut...R.QOSJA
 

El'Mejor

Daja
Titulli: Thenie Filozofike

Nese do te pranojme se gjendemi ne rrjedhen e Zhvillimit,duhet te marrim parasysh te gjitha rrethanat ne te cilat ndodhemi jane te drejta per ne...H.P BLAVATSKI
 

El'Mejor

Daja
Titulli: Thenie Filozofike

Dashuria eshte nje sakrifice e madhe dhe nje lumturi e madhe njekohesisht,eshte ajo qe te mban shpirtin lart per ta mbrojtur nga ndotjet e kesaj bote te mbushur me vese dhe prapaskena interesash...
 

El'Mejor

Daja
Titulli: Thenie Filozofike

Ndjenja me e dhimbshme qe mund te ekzitoje eshte te zbulosh se je vleresuar me shume nga cje ne te vertete...F.NIETZCHE
 

El'Mejor

Daja
Titulli: Thenie Filozofike

Nevoja per te folur,sikleti kur ske asgje per te thene dhe deshira(epshi)per tu shfaqur intelektual jane tre gjera qe mund te bejne qesharak edhe njeriun me te "madh"...VOLTAIRE
 

El'Mejor

Daja
Titulli: Thenie Filozofike

Ka gjithnje nje grimce cmendurie ne dashuri ashtu si ka nje grimce logjike ne cmenduri...
 

El'Mejor

Daja
Titulli: Thenie Filozofike

Njerezit e zgjuar vleresojne te gjithe njerezit,pasi ata shohin te miren te secili dhe e dine se sa e veshtire eshte te besh dicka te mire...BALTAZAR GRACINI
 

El'Mejor

Daja
Titulli: Thenie Filozofike

Bota eshte nje shesh i ekspozuar shiut dhe eres;ai qe ne kete shesh e ruan driten e perpjekjes e te kuptimit dhe nuk e shuan,eshte filozof i vertete...
 
Top