Thenie filozofike

Violetta

>> KS- AL. etnike <<

Rruga drejt lumturisë nuk është e drejtë...... Ka shumë kthesa të quajtura "gabime".


 

jana80

Super Moderator
Themelues
Enderrat dhe deshirat jane ato qe ndryshojne boten......Karl Popper
 

VIP

V.I.P
Në çdo moment, ne kemi dy zgjedhje: të bëjmë një hap përpara drejt rritjes, apo të bëjmë një hap prapa drejt sigurisë”
Abraham Maslow
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
"Macet janë si gratë , vetëm çjerrin; qentë janë si burrat, vetëm kafshojnë.Kështu thonë disa , por në botën moderne ka gra që kafshojnë dhe ka burra që çjerrin."
Dritëro Agolli
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
21078796_1480730842005270_2956252108176256234_n.jpg
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Me mire nje mik se nje çiflik!
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<

Forca gjithnjë i tërheq njerëzit me moral të ulët....

 

VIP

V.I.P
'..Kur transferohemi tek shtëpia e re, me vete nuk marrim veçse gjërat me vlerë, duke lënë pas ato të vjetrat. Meqe sot është një ditë e re, mos sill në mendje veçse kujtimet më të bukura të djeshmes..!!
 

Behgjeti

Anëtar i Respektuar
Dështimi është themeli i suksesit.
Suksesi është vendi ku është fshehur dhe rri në pritje dështimi.

(Laozi - 600 p.e.s.)
 

Endrra

VIP
V.I.P
“Merrni dikë që nuk pret vetëm rezultatin tuaj, por që është në kërkim të pasurisë shpirtërore për vete. Merrni dikë që nuk i frikësohet humbjeve, dikë që nuk ka interes të vogël për jetën, dhe që në personalitetin e tij: është i/e lirë.”
 

Behgjeti

Anëtar i Respektuar
"Njerëzit e zgjuar dinë se çfarë duan.
Njerëzit e mençur dinë se çfarë nuk u duhet."

Xhek Ma (presidenti i kompanisë Alibaba)
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Nje kafshe po te dinte te fliste, do te thoshte:

Njerezimi eshte nje paragjykim, nga i cili te pakten ne kafshet tjera nuk vuajme...
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<

te gjitha qeniet njerezore kan 3-jetë: publike, private, sekrete...
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<

dhe nëqoftëse trupi nuk është atje ku mendja udhëton..... shiko se çfarë shkon gabim? ....
 

KAON

Anëtar Aktiv
Gjithë shpirtrat e njerëzve janë të pavdekshëm, por shpirtrat e të drejtëve janë edhe të pavdekshëm, edhe hyjnorë.

SOKRATI
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Janë dy arsye pse nuk duhet t’iu besoni njerëzve:

E para: nuk i njeh.
E dyta: fillon t’i njohësh.
 

VIP

V.I.P
Ndonjehere eshte me e thjeshte te hapesh zemren me nje te huaj. Kushedi perse. Ndoshta sepse nje I huaj na sheh per ate qe jemi ne te vertete, e jo si duam te tregojme se si jemi.
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Kur shfaqet një personalitet i madh, mbi të gjitha pyesni veten se ku ndodhet dhimbja e tij.

| Léon Bloy |.

Nuk mund të ketë Miqësi pa Virtyt, sepse Virtyti s'është gjë tjetër veçse e kundërta e Egoizmit, i cili është pengesa kryesore për Miqësinë.

| Giacomo Leopardi |.
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<

Kur shkruani historinë e jetës suaj, mos lejoni që dikush të mbaj penën.
 

VIP

V.I.P
“Disa njerëz vdesin që 25 vjeç, por nuk varrosen deri kur mbushin 75” – Benjamin Franklin
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<

Ne kalojmë jeten tone duke kerkuar lumturinë….

Ndonjëher kerkojm në menyrë te vazhdueshme saqe harrojm se jemi te lumtur...
 

jana80

Super Moderator
Themelues
Nese do te fluturosh hiq cdo gje qe te rendon.... buddha...
 

VIP

V.I.P
Kush ka provuar dhimbjen ka mesuar dy gjera:te mbrohet prej saj,si edhe te rrespektoj dhimbjen e te tjereve.
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<

Pyeti të diturit…. Qëndro me të urtët…. dhe shoqërohu me të varfërit…….

Profeti Muhammed
 
Redaktimi i fundit:
Top