• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Thesari i vërtetë

C3nI

Anëtar i Nderuar
Thesari i vërtetë

Ai ishte fukara në kulm dhe kishte 30 vite që qëndronte i ulur në qoshe të rrugës, duke lypur. Një ditë, pranë tij kaloi një njeri i huaj. Menjëherë, lypësi ngriti kapelën e tij të vjetruar dhe i tha:”Na fal diçka o rob i Zotit!”
I huaji ia ktheu:”Nuk kam asgjë për të të dhënë.”
Mandej, i huaji ndaloi dhe e pyeti:”اfarë është ajo mbi të cilën je ulur?”
Lypësi iu përgjigj:”Asgjë, është një sënduk i vjetër dhe i pavlerë. Ka tridhjetë vite që ulem mbi të.”
I huaji i tha:”A nuk e ke hapur dhe ta shohësh çfarë ka brenda?”
Lypësi iu përgjigj:”Jo, e çfarë mund të ketë brenda tij?! Ta them unë, një hiç të madh.”
I huaji insistoi që ta hapte sëndukun, duke i thënë:”Mirë, por le t’ia hedhim një sy të dy bashkë. Kushedi çfarë mund të fshihet brenda tij.”
Lypësi u ngrit dhe me duart që i dridheshin, mezi e hapi sëndukun e vjetër. Ai mbeti pa fjalë kur pa se sënduku ishte plot me monedha ari.
Unë nuk kam asgjë për të të dhënë, por po përpiqem të të them që të kërkosh brenda sëndukut tënd të brendshëm, brenda vetes tënde.
Fukarenj të vërtetë janë ata që nuk e kanë zbuluar pasurinë e vërtetë të tyre, ata që nuk i njohin çfarë kapacitetesh kanë, çfarë energjish gëzojnë brenda tyre, çfarë talentesh fshehin dhe nuk i dinë.
Dikush mund të ketë miliona e miliarda, e megjithatë, mbetet fukara, sepse nuk e njeh akoma veten e tij, ai ka kërkuar kudo jashtë, por asnjëherë nuk është orvatur të kërkojë brenda vetes.
/ao/
 
Top