Thjesht teologji

bella

Anëtar i Nderuar
Perse kam nevoje per te besuar ne Zot? Nuk mjaftojne yjet (shkenca) per te me thene gjithcka qe duhet t edi? Besoj ne Nenen Toke. Ajo eshte Zoti im. Jam padrone e jetes time. Nuk kam nevoje te besoj ne Zot. Do me pelqente te besoja ne Zot; por si i behet te besoj nese shoh kaosin qe ka neper bote? Eshte vertet e mundur te njohesh Zotin?
Pjesa me e madhe e njerzve sot beson ne dicka ose ne dike qe eshte me i madh se ta. Shume do u pelqente te besonin ne Zot, por e shohin si gje shume te veshtire kete.Zoti atyre u duket se eshte shume larg dhe si i painteresuar kundrejt jetes tone te perditshme.
Prej 2000 mije vjetesh te krishteret mbeshtesin faktin se njohjes se Zotiti nepermjet Jezu Krishtit dhe se eshte e mundur te besosh tek Ai ne kohe dhe ne perjetesi.

C'fare eshte besimi ne fe?Do me pelqente te kisha besim si tuajin. Si mund ta gjej besimin?
Ne tregojme cdo dite se kemi besim. Cdo here qe nisemi me tren ose aeroplan, tregojme se kemi besim tek shoferi ose tek piloti, ashtu si dhe tek inxhinieret dhe ndertuesve qe i kane bere. Nuk shkojme tek piloti dhe i kerkojme te na tregoje patenten e tij sa here qe ne fluturojme. Kemi besim tek ai. Dhe as nuk shkojme te kuptojme sesi funksionoje gjerat per te besuar. Sigurisht qe smund te dime shume nga energjia elektrike, por ushtrojme nje besim cdo here qe ndezim driten. Mund te mos dime si funksionon nje automobil,por kemi besim se duke rrotulluar celsin. Ne kemi besim tek te tjeret ne cdo moment: jeta do te ishte e pamundur pa kete besim, sepse nuk mund te behet asgje pa patur besim. Presim te kemi ndihme nga personat, qe ne te shumten e rasteve nuk i njohim: si psh, kush na furnizon me ushqime(buke,mish etj),energji elektrike,uje,lek, sherbime te tjera te cdo lloji...Ndoshta une mund te jem nervoze te hipi ne avion, por jam e ndergjegjshme qe po i besoj jeten time ne duart e pilotit.
Te Krishtere jane ata qe ka besim ne Zot,ata qe besojne se Ai eshte prezent dhe absolutisht i besueshem. Nje zonje e moshuar ishte e njohur per besimin e saj te madh tek Zoti.<<Kush eshte sekreti i besimit tend tek Zoti?>> ju pyet nje njehere. <<Jam nje grua qe ka nje besim te vogel ne nje Zot te madh>> u pergjigj.
Duke u rikthyer ne imazhin e fillimit: e zeme se doni te shkoni ne nje qytetet tjeter me tren. Shkoni tek stacioni i trenit. Dhe shoferi i trenit(si thone more aman :p) ju siguron qe ky eshte treni i duhur. Por thjesht fakti qe besoni se ky tren shkon ne qytetin qe ju do te shkoni nuk do te thote qe sidoqofte do arrij: e megjithate do hipni dhe do niseni! Te besosh ne Zot, e te dish qe Ai eshte prezent, eshte nje gje. Ti dorezoheni Atij eshte tjeter gje, dhe pikerisht ketu lind feja,besimi.
Pse te besojme ne Zot.
Kush eshte ky Zoti ne te cilen besojne te krishteret? Cfare pamje ka? Cfare do te thote besim (fe)?
Zoti eshte emri i krijuesit te jetes. Ne fakt ose besojme ne Zotin krijues ose duhet e besojme se gjithcka erdhi rastesisht. Nuk eshte e lehte te provohet egzistenca e Zotit me arsye te paster, gati sikur egzistenca e Zotit te jete konkluzioni i nje arsyetimi llogjik. Por ne te njejten menyre ne smund te sjellim nje prove llogjike te dashurise, e prap kjo sdo te thote se dashuria nuk egziston! I mrekullueshmi sistemi diellor dhe menyra ne te cilen jetojme,kerkojne nje modulues ekspert,nje arkitekt, nje inxhinier dhe nje afarist..... Dhe kete qenie te madhe ne e quajme Zot.
Ne qeniet njerezore jetojme ne kohe, kemi nje fillim dhe nje fund. E duke qene se jemi keshtu, kjo na ben te mendojme se edhe per Zotin eshte e njejta gje. Por Bibla na thote se Zoti nuk ka as fillim e as fund. Ai nuk eshte nje subjekt I kohes ashtu sic jemi ne. Hapsira nuk ka fillim dhe as fund, sepse shtrihet pa limit. Eshte e veshtire ta kuptojme kete koncept sepse mendjet tona jane te limtiuara. Mund te kuptojme vetem ate qe shohim dhe qe njohim, dhe mendojme se kjo eshte gjithcka qe mund te jete. Por Zoti eshte me i madh se ajo cka mendjet tona mund te kuptojne.
Nuk mund ta shohim Zotin, edhe pse gjithcka rreth nesh tregon shenje te prezences se tij....si,mbjellim nje fare dhe e shohim te behet nje peme me fruta....nje veze e vogel ne trupin e gruas,fekondohet dhe ja zhvillohet nje femije.
Nuk mund ta shohim Zotin edhe pse perreth nesh ka shenje te prezences se tij operuese. Por ka shume gjera ne jeten tone te perditshme qe smund ti shohim,si elektricitetin,ajrin,valet e nje radio e megjithate e dime qe jane. Nuk mund te shohim dashurine e megjithate e dime qe eshte tek personat qe shqetesohen per ne. Nuk mund te shohim Zotin me syte tane,por e dime qe ne thellesi te vetes tone qe Ai eshte. Zoti nuk ka trup njerezor si yni. Kjo nuk do te thote qe nuk ka personalitet. Jezusi ka thene:<< Zoti eshte shpirtt>>. Ai eshte plot me force aktive dhe plot me jete, pa limite te kohes apo te hapsires. Edhe ne kemi nje shpirt. Shpirti eshte burimi i te gjithe idealeve,shpresave dhe mendimive tona. Zoti eshte gjithe kjo,por ne menyre perfekte..
 
Top