ثshtë zyrtare, gratë në timon janë më të rrezikshme

eGo0sTyle

System Engineer
aksident1-300x225.jpg


Shkencëtarët amerikanë thonë se gratë në timon janë më të prirura për të bërë aksidentet. Ata kanë kërkuar mbi 6.5 milion aksidente makinash dhe kanë zbuluar se femrat bëjnë më shumë aksidente. Por befasuese në këtë studim është se femrat përplasen më shpesh me femrat e tjera në timon. Ata kishin menduar se kjo shifër ishte e ulët, por 20.5 përqind e aksidenteve përfshijnë dy femra. Sipas të dhënave, meshkujt i japin makinës 60 përqind të kohës, femrat 40. Po ashtu, studimi tregon se femrat bëjnë më shpesh aksidente në kryqëzime, duke u kthyer majtas ose djathtas.


Burimi : Tema.
 

Elushe

Vogëlushe
Pe: ثshtë zyrtare, gratë në timon janë më të rrezikshme

Me vjen keq por nje studim i tille nuk tregon gje :)
 

eGo0sTyle

System Engineer
Pe: ثshtë zyrtare, gratë në timon janë më të rrezikshme

Me vjen keq por nje studim i tille nuk tregon gje :)

Tregon e shume edhe eshte e vertetuar... mvje habi qe ka akoma femra qe se pranojn :)
 

Elushe

Vogëlushe
Pe: ثshtë zyrtare, gratë në timon janë më të rrezikshme

Tregon e shume edhe eshte e vertetuar... mvje habi qe ka akoma femra qe se pranojn :)

Nuk tregon asgje te vertete...keta studime jane thjeshte nje menyre per te "manipuluar" mendimet e njerezve apo apo justifikime te perdorura nga kompanite e siguracionit per te rritur tarifen e siguracionit - pra, thene shkurt, eshte nje menyre e ligjshme per te diskriminuar.
 

eGo0sTyle

System Engineer
Pe: ثshtë zyrtare, gratë në timon janë më të rrezikshme

Nuk tregon asgje te vertete...keta studime jane thjeshte nje menyre per te "manipuluar" mendimet e njerezve apo apo justifikime te perdorura nga kompanite e siguracionit per te rritur tarifen e siguracionit - pra, thene shkurt, eshte nje menyre e ligjshme per te diskriminuar.

Sbesoj qe eshte vetem dicka e tille... Femra ne timon perben rrezik :)
 

eGo0sTyle

System Engineer
Pe: ثshtë zyrtare, gratë në timon janë më të rrezikshme

ا'rrezik??

Jan te pakujdesshme femrat ne timon.. flasim realen tani :)
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: ثshtë zyrtare, gratë në timon janë më të rrezikshme

Jan te pakujdesshme femrat ne timon.. flasim realen tani :)

Mjafton te beje dikush nje sondazh,nje ankete apo dicka te tille dhe njeriu gati te besoje..Mesa di une femrat i kane te zhvilluara instiktet me shume se meshkujt,ndaj jane me te shkatheta ne veprime e ne reagime....Ne timon dine shume mire te manovrojne,por ky studim nuk tregon asgje,pasi femrat nuk perbejne rrezik aspak...
 

Elushe

Vogëlushe
Pe: ثshtë zyrtare, gratë në timon janë më të rrezikshme

Jan te pakujdesshme femrat ne timon.. flasim realen tani :)

Pikerisht, tek realiteti duhet te perqendrohemi. Aftesite e nje personi jane individuale dhe jo te bazuara ne seksin e tyre. Ke meshkuj shume te zotet ne timon, ke dhe nga ato qe nuk ja thone fare, e njejta gje vlen edhe per femrat.

Aftesia ne timon varet tek mosha, eksperienca, konfidenca, etj etj. Jane keto faktoret dhe jo gjinia. :)
 

eGo0sTyle

System Engineer
Pe: ثshtë zyrtare, gratë në timon janë më të rrezikshme

Mjafton te beje dikush nje sondazh,nje ankete apo dicka te tille dhe njeriu gati te besoje..Mesa di une femrat i kane te zhvilluara instiktet me shume se meshkujt,ndaj jane me te shkatheta ne veprime e ne reagime....Ne timon dine shume mire te manovrojne,por ky studim nuk tregon asgje,pasi femrat nuk perbejne rrezik aspak...

Po me po aty mbahu ti, femrat te zhvilluara per ket te zhvilluara per ket edhe per ket po edhe per ket... amon....
 

eGo0sTyle

System Engineer
Pe: ثshtë zyrtare, gratë në timon janë më të rrezikshme

Pikerisht, tek realiteti duhet te perqendrohemi. Aftesite e nje personi jane individuale dhe jo te bazuara ne seksin e tyre. Ke meshkuj shume te zotet ne timon, ke dhe nga ato qe nuk ja thone fare, e njejta gje vlen edhe per femrat.

Aftesia ne timon varet tek mosha, eksperienca, konfidenca, etj etj. Jane keto faktoret dhe jo gjinia. :)

Ja qe ju jeni me te pakujdesshme... femrat flas ne pergjithesi....
Kjo pune esht si puna jone dmth shqiptarve qe ikin jasht... 10 bejn pislliqe e 1000 e hajn.. kshu dhe femrat por nuk esht diferenca kaq e madhe vec se :)
 

Morena

...Δʝɛя...
Pe: ثshtë zyrtare, gratë në timon janë më të rrezikshme

Po tashi pyll pa derra ska.
Por edhe 1 s'eshte si 100.
Ia tek ai studim maskilist kane qelluar femrat qe kane bere me sh aksidente :p
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Pe: ثshtë zyrtare, gratë në timon janë më të rrezikshme

Po tashi pyll pa derra ska.
Por edhe 1 s'eshte si 100.
Ia tek ai studim maskilist kane qelluar femrat qe kane bere me sh aksidente :p


Mir e ke then, ka ndodh ne meksis nuk do thot se ne gjith vendet e botes femrat jan te prira per aksident me shum se meshkujt ,perkundrazi femrat jan shum te kujdeseshme gjat vozitjes kurr te gjorat nuk kalojn shpejtesin mbi 90
 

ERA_VL

missing you....
Pe: ثshtë zyrtare, gratë në timon janë më të rrezikshme

e cuditshme ne fakt :) se ne jemi sh te kujdesshme ne timon ne pergjithesi....:)
 

LoSsT

VIP
Pe: ثshtë zyrtare, gratë në timon janë më të rrezikshme

Bo bo... le mos te flasim per femrat ne timon..., po se deshe jeten udheto me nje femer..., rrall noi nji tek tuk eshte qe si bo syu drite ( e di mire dmth )
 

Quku

Marakli Krapit
Titulli: ثshtë zyrtare, gratë në timon janë më të rrezikshme


ahahahahahhaahhahahahahahahhahahaa
 
Top