Ti shqiptari im!

Ti, shqiptari im që do që të quajnë, ai, "shqiptari tjetër"!! E kam mësuar djalin që kur hapi gojën të fliste, të thoshte së është shqiptar, nëse e pyesnin. I kam mësuar himnin tonë edhe historinë e kombit tonë.i mësova të shkruajë , të lexojë shqip përpara se të futej në bankat e shkollës greke. I mësova dashurinë për Shqipërinë dhe respektin për Greqinë, në të cilin vend jemi ende emigrantë. Duke mësuar historinë, ai mësoi edhe për Greqinë si një fqinj me të cilin shpesh na ka lidhur gjaku, gjaku ynë i derdhur në ndihmë të tyre dhe prapë gjaku ynë i derdhur prej urrejtjes së tyre. E megjithatë, i mësova se historia u përket popujve t'a mësojnë edhe pse, është politika dhe jo populli ajo që krijon konflikte. Ishte nga të parët, të paktit shqiptarë në shkollë atëherë. I pari që e shau dhe që mori gjithë klasën t'a hidhte kundër djalit tim vetëm se ishte shqiptar, ishte shqiptari tjetër në klasën e tim biri. Ai e shau ( në mëndjen e tij kjo ishte sharje) "alvanoz"!! Frika e të rriturve përcillet tek fëmijët. Prindërit e shqiptarit tjetër nuk e kishin mësuar fëmijën e tyre të përgjigjej me të vërtetën e thjeshtë. Frika e fëmijës se mos bashkënxënësit merrnin vesh origjinën e tij ( administrata e shkollës e dinte sigurisht por djali rastësisht kishte emër e mbiemër që nuk dallohej për shqiptar),pra frika mos e identifikonin të tillë e bëri të sulmojë djalin tim. Ata sot janë shokë shumë të mirë, pasi që atëherë e sqaruam këtë incident. Disa si ky, të cilët vazhduan me këtë lloj diferencimi nga rraca e Kombi i tyre janë pjesë e Agimi i Artë. Ata, janë më të egër dhe më rraciste sesa vetë grekët. Një nga ata, shqiptar që kish turp që ish shqiptar pra, është autori i vargjeve famëkeqe me lëkurët për këpucë që do bëhen për grekë prej lëkurë shqiptarësh! Jo, t'i dini ca gjëra!!! Nëse njeriu yt tradhtar nuk i jep materialin e duhur armikut, ndoshta armiku edhe e humb shënjestrën. Hitleri ka thënë se vëndi ku kishte më shumë spiunë e bashkëpunëtorë me të kundër popullit të vet, ishte Shqipëria! Kemi shumë të tillë dhe po shtohen! Shihni rrotull!

Anna T.

Shiko fotografinë 1746881
 

Barnaba

Antarë i Respektuar
Ti, shqiptari im që do që të quajnë, ai, "shqiptari tjetër"!! E kam mësuar djalin që kur hapi gojën të fliste, të thoshte së është shqiptar, nëse e pyesnin. I kam mësuar himnin tonë edhe historinë e kombit tonë.i mësova të shkruajë , të lexojë shqip përpara se të futej në bankat e shkollës greke. I mësova dashurinë për Shqipërinë dhe respektin për Greqinë, në të cilin vend jemi ende emigrantë. Duke mësuar historinë, ai mësoi edhe për Greqinë si një fqinj me të cilin shpesh na ka lidhur gjaku, gjaku ynë i derdhur në ndihmë të tyre dhe prapë gjaku ynë i derdhur prej urrejtjes së tyre. E megjithatë, i mësova se historia u përket popujve t'a mësojnë edhe pse, është politika dhe jo populli ajo që krijon konflikte. Ishte nga të parët, të paktit shqiptarë në shkollë atëherë. I pari që e shau dhe që mori gjithë klasën t'a hidhte kundër djalit tim vetëm se ishte shqiptar, ishte shqiptari tjetër në klasën e tim biri. Ai e shau ( në mëndjen e tij kjo ishte sharje) "alvanoz"!! Frika e të rriturve përcillet tek fëmijët. Prindërit e shqiptarit tjetër nuk e kishin mësuar fëmijën e tyre të përgjigjej me të vërtetën e thjeshtë. Frika e fëmijës se mos bashkënxënësit merrnin vesh origjinën e tij ( administrata e shkollës e dinte sigurisht por djali rastësisht kishte emër e mbiemër që nuk dallohej për shqiptar),pra frika mos e identifikonin të tillë e bëri të sulmojë djalin tim. Ata sot janë shokë shumë të mirë, pasi që atëherë e sqaruam këtë incident. Disa si ky, të cilët vazhduan me këtë lloj diferencimi nga rraca e Kombi i tyre janë pjesë e Agimi i Artë. Ata, janë më të egër dhe më rraciste sesa vetë grekët. Një nga ata, shqiptar që kish turp që ish shqiptar pra, është autori i vargjeve famëkeqe me lëkurët për këpucë që do bëhen për grekë prej lëkurë shqiptarësh! Jo, t'i dini ca gjëra!!! Nëse njeriu yt tradhtar nuk i jep materialin e duhur armikut, ndoshta armiku edhe e humb shënjestrën. Hitleri ka thënë se vëndi ku kishte më shumë spiunë e bashkëpunëtorë me të kundër popullit të vet, ishte Shqipëria! Kemi shumë të tillë dhe po shtohen! Shihni rrotull!

Anna T.

Shiko fotografinë 1746881

@Marla, ku e ke marre kete shkrim? Duket si shkrim i kurdisur per te n'a nxjerr si popull i poshter.

Hitleri nuk e ka pasur idene se cfare ndodhte ne Gjermani dhe ne frontet e mirefillta te luftes, jo me te njihte detaje te imta ushtarake ne Shqiperi. Nuk eshte e vertet qe ka pasur nivel te lart bashkepunetoresh te ne. Lufta nacional clirimtare e partizaneve n'a vendos ne krahun e duhur te historise, sepse luftuam edhe pa pasur nje ushtri te rregullt. Ndersa strehimi dhe shpetimi i hebrejve ka qene nje veprim historik ndoshta i pakrahasueshem ne gjithe Europen. Krenohuni me keto fakte. Kjo tingellon kryekeput si propagand greke, qe duan te n'a nxjerrin si bashkepunetor te nazisteve, qe te justifikojn masakrat dhe spastrimin etnik ne Cameri. Perpiqen te shperndajn pikepamjet e tyre te neve, duke i maskuar si fjale te thena nga vete shqiptaret.

Edhe deklarata se vargjet antishqiptare qe kendoheshin nga forcat greke qenkan shkruar nga shqiptar tingellon shume e pavertet. Poashtu, ne Agimin e Arte mund te kete ndonje shqiptar, por jo pjesemarrje masive sepse shume deg te organizates jane ultrarraciste dhe s'do i pranonin edhe sikur ndonje gjakeprishur te donte te hynte.

Ngela duke thene te njejten gje: kujdes me shkrime portalesh qe denigrojn historine shqiptare dhe qe sulmojn krenarine kombetare.

Meqenese kemi ca antar te forumit te cilet ngjasojn shume me morrat shqipfoles te Omonias, po shtoj dicka per ju: e di qe jeni duke u zgerdhire ndersa shperndani propagand percarese dhe denigruese, por te jeni te bindur se Shqiperia po ndryshon, dhe te vertetat historike kane filluar te botohen. Europa e kuptoi se sa politike mashtruese ndiqni, kur zbuloi se ju manipuluat te dhenat financiare kur hyte ne monedhen e perbashket te Euros. E kuptuan poashtu sa fashista jeni kur Agimi i Arte doli partia e trete ne Greqi. Do e kuptojn se shpejti se cfare krimesh keni bere ndaj shqiptareve dhe minoriteteve te tjera.
 

Barnaba

Antarë i Respektuar
p.s. shumica e shqiptareve qe bashkepunuan me nazistet gjerman nuk e kane pasur idene se cfare ishte nazismi. Disa e benin per nje rroge, disa se i shikonin si armiq te sllaveve, dhe disa thjesht per te marre nje pushke gjermane dhe pastaj iknin ne shtepi. Ndersa Greqia e ka pershendetur fashizmin/nazizmin ne nivel politik/qeveritar para se te pushtohej.
 

Delirium

No description ...
Marko from Tropozha :p
Ishte e vetmja menyre ti tregonin botes se kush jane vertete Shqiptaret, cfare jane te afte te bejne , por , qe ata inteligjentet, te gjejne edhe ne vrime te miut .
Beri gabimin e jetes loku me sheqerin , edhe kur pija kafe une aty ne lagje ma boshin ato arabet o çeçer ???
Fabula e filmit sipas nje gazete franceze ?

Ndersa sipas analizes time , ne film shfaqet vetem 2 % e asaj qe bejne shqiptaret ne France .
Ta msoj ky kau bojsi qe vret 200 shqiptar.me tek pistolete ???
 
@Marla, ku e ke marre kete shkrim? Duket si shkrim i kurdisur per te n'a nxjerr si popull i poshter.

Hitleri nuk e ka pasur idene se cfare ndodhte ne Gjermani dhe ne frontet e mirefillta te luftes, jo me te njihte detaje te imta ushtarake ne Shqiperi. Nuk eshte e vertet qe ka pasur nivel te lart bashkepunetoresh te ne. Lufta nacional clirimtare e partizaneve n'a vendos ne krahun e duhur te historise, sepse luftuam edhe pa pasur nje ushtri te rregullt. Ndersa strehimi dhe shpetimi i hebrejve ka qene nje veprim historik ndoshta i pakrahasueshem ne gjithe Europen. Krenohuni me keto fakte. Kjo tingellon kryekeput si propagand greke, qe duan te n'a nxjerrin si bashkepunetor te nazisteve, qe te justifikojn masakrat dhe spastrimin etnik ne Cameri. Perpiqen te shperndajn pikepamjet e tyre te neve, duke i maskuar si fjale te thena nga vete shqiptaret.

Edhe deklarata se vargjet antishqiptare qe kendoheshin nga forcat greke qenkan shkruar nga shqiptar tingellon shume e pavertet. Poashtu, ne Agimin e Arte mund te kete ndonje shqiptar, por jo pjesemarrje masive sepse shume deg te organizates jane ultrarraciste dhe s'do i pranonin edhe sikur ndonje gjakeprishur te donte te hynte.

Ngela duke thene te njejten gje: kujdes me shkrime portalesh qe denigrojn historine shqiptare dhe qe sulmojn krenarine kombetare.

Meqenese kemi ca antar te forumit te cilet ngjasojn shume me morrat shqipfoles te Omonias, po shtoj dicka per ju: e di qe jeni duke u zgerdhire ndersa shperndani propagand percarese dhe denigruese, por te jeni te bindur se Shqiperia po ndryshon, dhe te vertetat historike kane filluar te botohen. Europa e kuptoi se sa politike mashtruese ndiqni, kur zbuloi se ju manipuluat te dhenat financiare kur hyte ne monedhen e perbashket te Euros. E kuptuan poashtu sa fashista jeni kur Agimi i Arte doli partia e trete ne Greqi. Do e kuptojn se shpejti se cfare krimesh keni bere ndaj shqiptareve dhe minoriteteve te tjera.
Prap lool lool

Ok une jap doreheqjen nga keto tema. Sqaroj situaten per te tjeret qe sjam pjese e qarqeve keqdashese greke lol

Nese eshte teme denigruese per shqiptaret lutem moderatoreve fshijeni temen.
 
Redaktimi i fundit:

ForumiVirtualJR

Anëtar i ri
Ne greqi mu m'shqetso me shume kjo ndenja inferioritetit qe kane shqiptaret n'pergjithesi. Jane me qindra e mijera shqiptar qe kane nderru emer dhe fe per tu asimiluar dhe pershtatur sa me mire ne shoqerine greke. Dhe jane nder te vetmit emigrante nga diaspora jone qe edhe ne memedhe kur vijne per pushime flasin vetem greqisht. Me duken aq te trembur ndonjehere sa edhe kur levizin neper vende tjera evropiane duken sikur i ndjek hija grekut mbrapa.
 
Ne greqi mu m'shqetso me shume kjo ndenja inferioritetit qe kane shqiptaret n'pergjithesi. Jane me qindra e mijera shqiptar qe kane nderru emer dhe fe per tu asimiluar ne shoqerine greke. Dhe jane nder te vetmit emigrante nga diaspora jone qe edhe ne memedhe kur vijne per pushime flasin vetem greqisht. Me duken aq te trembur ndonjehere sa edhe kur levizin neper vende tjera evropiane duken sikur i ndjek hija grekut mbrapa.
Kjo ishte ideja ime kete mesazh doja te percillja, kur solla kete shtrim te asaj vajzes ketu. :)
 

Delirium

No description ...
Ne greqi mu m'shqetso me shume kjo ndenja inferioritetit qe kane shqiptaret n'pergjithesi. Jane me qindra e mijera shqiptar qe kane nderru emer dhe fe per tu asimiluar dhe pershtatur sa me mire ne shoqerine greke. Dhe jane nder te vetmit emigrante nga diaspora jone qe edhe ne memedhe kur vijne per pushime flasin vetem greqisht. Me duken aq te trembur ndonjehere sa edhe kur levizin neper vende tjera evropiane duken sikur i ndjek hija grekut mbrapa.
Po ti shash Shqip , direkt thon , ti me save mua ???
 
Jo, mos e fshini. Lereni si shembull per te pare se sa e rrafinuar eshte propaganda greke.

Pa dashur te nxis replika te kota pasi u kuptua drejt mesazhi, kjo vajza qe e ka shkruar eshte poete jeton ne greqi por sme duket nga postimet qe ben ne FB te jete pjese e propagandes greke mgjate ca sben vaki. Lojen e grekut ne shqiperi e bejne profesoret historianet politikanet bollano me gjithe palikaret e vet kshu qe une jam shume e pafajshme.

Do te te mundesoja nje takim me kreun e shish nese je i interesuar.

/me fold perfundimisht nga keto tema.
 

Barnaba

Antarë i Respektuar
Pa dashur te nxis replika te kota pasi u kuptua drejt mesazhi, kjo vajza qe e ka shkruar eshte poete jeton ne greqi por sme duket nga postimet qe ben ne FB te jete pjese e propagandes greke mgjate ca sben vaki. Lojen e grekut ne shqiperi e bejne profesoret historianet politikanet bollano me gjithe palikaret e vet kshu qe une jam shume e pafajshme.

E zeme se eshte personi qe pretendon te jete, dhe me qellime te mira. Perseri mbetet mundesia qe ajo vete ka rene preh e propagandes greke alla Bollano-Dule. Une do bindem per deklaraten e Hitlerit vetem nese e lexoj nga burime te sigurta. Madje, edhe nese e ka thene, mbetet thjesht nje burim qe duhet te krahasohet me burime te tjera dhe te analizohet ne kontekstin e duhur.


Lojen e grekut ne shqiperi e bejne profesoret historianet politikanet bollano me gjithe palikaret e vet kshu qe une jam shume e pafajshme.

Disa politikan, dhe ndonje historian. Gjerat kane ndryshuar per mire vitet e fundit, si nga qeveria poashtu edhe nga akademia.


/me fold perfundimisht nga keto tema.

S'ke pse e ben. Askush s'po te akuzon ty per qellime te keqia. Bisedat e sinqerta dhe pa sulme vulgare jane dicka e nevojshme per shoqerine shqiptare, madje shume te domosdoshme.
 

Barnaba

Antarë i Respektuar
Ne greqi mu m'shqetso me shume kjo ndenja inferioritetit qe kane shqiptaret n'pergjithesi. Jane me qindra e mijera shqiptar qe kane nderru emer dhe fe per tu asimiluar dhe pershtatur sa me mire ne shoqerine greke. Dhe jane nder te vetmit emigrante nga diaspora jone qe edhe ne memedhe kur vijne per pushime flasin vetem greqisht. Me duken aq te trembur ndonjehere sa edhe kur levizin neper vende tjera evropiane duken sikur i ndjek hija grekut mbrapa.

E the vete shkakun ne fund te paragrafit, vlla. Eshte presioni fashist qe i detyron te bejn ato gjera per t'u pershtatur, per mbijetes. Me emer mysliman, per shembull, eshte teper e veshtire te gjesh pune. Shteti te veshtireson jeten ne cdo aspekt, ndersa policia edhe te rreh sipas qejfit. Greket jane rritur me nje sistem shkollor dhe politik ku shqiptaret i kane pare si vllezer te turkut dhe si pushtues te tokave greke. Lavazh truri 2 shekullor. Mjere ata shqiptar qe jetojn atje.
 

ForumiVirtualJR

Anëtar i ri
E the vete shkakun ne fund te paragrafit, vlla. Eshte presioni fashist qe i detyron te bejn ato gjera per t'u pershtatur, per mbijetes. Me emer mysliman, per shembull, eshte teper e veshtire te gjesh pune. Shteti te veshtireson jeten ne cdo aspekt, ndersa policia edhe te rreh sipas qejfit. Greket jane rritur me nje sistem shkollor dhe politik ku shqiptaret i kane pare si vllezer te turkut dhe si pushtues te tokave greke. Lavazh truri 2 shekullor. Mjere ata shqiptar qe jetojn atje.

Kjo qe thua ti eshte po aq e vertete aq edhe kontradiktore ndonjehere me cfare kemi pare e degjuar.
Provoje shaja grekun emigranteve tane atje shife si hidhen e i mbrojne direkt ?. E bejne nga frika apo nga ndjenja inferioritetit?
Nuk jemi vetem ne emigrant atje, ka dhe pakistanez, kurd, turq, arab, moldav e ku di une, por cuditerisht vetem Shqiptaret pranojne te nderrojne emra dhe fe.

E pashpjegueshme.
 

Delirium

No description ...
Kjo qe thua ti eshte po aq e vertete aq edhe kontradiktore ndonjehere me cfare kemi pare e degjuar.
Provoje shaja grekun emigranteve tane atje shife si hidhen e i mbrojne direkt ?. E bejne nga frika apo nga ndjenja inferioritetit?
Nuk jemi vetem ne emigrant atje, ka dhe pakistanez, kurd, turq, arab, moldav e ku di une, por cuditerisht vetem Shqiptaret pranojne te nderrojne emra dhe fe.

E pashpjegueshme.
Vetem ne na e imponojne !
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Ahaa e paska keput ne palc analizen Sakte,shume shume sakte.
 

Barnaba

Antarë i Respektuar
Kjo qe thua ti eshte po aq e vertete aq edhe kontradiktore ndonjehere me cfare kemi pare e degjuar.
Provoje shaja grekun emigranteve tane atje shife si hidhen e i mbrojne direkt ?. E bejne nga frika apo nga ndjenja inferioritetit?
Nuk jemi vetem ne emigrant atje, ka dhe pakistanez, kurd, turq, arab, moldav e ku di une, por cuditerisht vetem Shqiptaret pranojne te nderrojne emra dhe fe.

E pashpjegueshme.

Pakistanezet dhe arabet e kane me te lehte te vdesin se sa te nderrojn fene, sepse jane teper me fetar se neve. Dhe islami e ndeshkon ne menyre ekstreme braktisjen e fese. Ndersa shqiptaret kane qene historikisht pak te lidhur me fene. Poashtu, fenomeni i ndryshimit te fese dhe emrit ka ndodhur ne menyre masive ne vitet '90, kur sapo dolem nga komunizmi dhe ishim cope cope ekonomikisht. Ndaj, motiv i shtuar per te ulur koken dhe te pershtateshim.

Edhe pse me siper e pershkrova si vend fashist, ishte sigurisht nje pergjithesim. Une vete kam njohur grek teper te sjellshem, dhe aspak rracista. S'jane te gjithe si policet antar te Agimit te Arte. Por per keta te fundit kam degjuar qe fatkeqesisht kane nje prezence te madhe ne polici dhe ushtri. Prezenca eshte mese e mjaftueshme qe te bej mijera shqiptar te thone ""me mire pershtatem se sa te me grisin letrat dhe te me kthejn ne Shqiperi".
 

Baboon

FALEMINDERIT!
Ishte e vetmja menyre ti tregonin botes se kush jane vertete Shqiptaret, cfare jane te afte te bejne , por , qe ata inteligjentet, te gjejne edhe ne vrime te miut .
Beri gabimin e jetes loku me sheqerin , edhe kur pija kafe une aty ne lagje ma boshin ato arabet o çeçer ???
Fabula e filmit sipas nje gazete franceze ?

Ndersa sipas analizes time , ne film shfaqet vetem 2 % e asaj qe bejne shqiptaret ne France .
Ta msoj ky kau bojsi qe vret 200 shqiptar.me tek pistolete ???
The thing is simple...
No one knows us. (Don't give a....)

Ne qofte se i thu ENVER HOXHA

forget about it than u r not fom Dukagjini egër ????

Aaaaa you not... Aaaaaa

ENVER HOXHA!!

Really?!
 

Baboon

FALEMINDERIT!
Shqiptarë ene i mirë ene prap Shqiptar!?

Sa jena tashi?! 2 800 ? Më duket aq kom lind unë 2 kg e tetëqind grom... Apo tre e tetëqind?!

Forget about it...

Ça duhet me tregu mo?!
 

ForumiVirtualJR

Anëtar i ri
Pakistanezet dhe arabet e kane me te lehte te vdesin se sa te nderrojn fene, sepse jane teper me fetar se neve. Dhe islami e ndeshkon ne menyre ekstreme braktisjen e fese. Ndersa shqiptaret kane qene historikisht pak te lidhur me fene. Poashtu, fenomeni i ndryshimit te fese dhe emrit ka ndodhur ne menyre masive ne vitet '90, kur sapo dolem nga komunizmi dhe ishim cope cope ekonomikisht. Ndaj, motiv i shtuar per te ulur koken dhe te pershtateshim.

Edhe pse me siper e pershkrova si vend fashist, ishte sigurisht nje pergjithesim. Une vete kam njohur grek teper te sjellshem, dhe aspak rracista. S'jane te gjithe si policet antar te Agimit te Arte. Por per keta te fundit kam degjuar qe fatkeqesisht kane nje prezence te madhe ne polici dhe ushtri. Prezenca eshte mese e mjaftueshme qe te bej mijera shqiptar te thone ""me mire pershtatem se sa te me grisin letrat dhe te me kthejn ne Shqiperi".

Kam njohur dhe une grek shume te mire, por kane qene me shume mardhenie siperfaqesore ku eshte realisht e veshtire te percaktohet se sa i mire ishte ky greku apo anasjelltas per ate se sa realisht i mire isha une. Njerzit npergjithesi njihen ne jeten e perditcme, aty ku tperplas puna, shoqeria etj. Greket ne na shohin si shtrese injorante, e paarsimuar mjaftueshem dhe me nje nivel te dobet kulturor. E ndjejne veten si rrace shume superiore dhe shqiptaret gjithmone i kane nenvlersuar dhe perçmuar. Sigurisht ne sjemi engjej, por urrejtja karshi shqiptarve eshte shume here me e madhe se urrejtja jone karshi grekve.
 

Baboon

FALEMINDERIT!
Nqf se je brez i enverit mbi 3kg dilshe nlajme ?

Zakonisht ke 2.2 , 2.5kg ishin shumica lol
???? Po pra thash me vete s'më dalin llogaritë ???

Hjat të ja pellcasim grekve lol kjo që na prish punë (800 gr) apo edhe s'po lindin Shqipe gjithkund kudosi janë ??
 

Baboon

FALEMINDERIT!
Po kush guxonte te thoshte se lindi nje komunist sa nje gogel , mbi 3kg , po po ky i shendetshem , te gjitha mamite ne kor ?
Ejj e Forte fare lale më duket vetja si ke filmi bastardet pa lavdi....
?????
I Kuq flakë mo po kur ne s'ta dikan sh problem!

O traktor i kuq kinez, o të nez o të nez! ( Se kaken ta kom bo me kohë)
 

Delirium

No description ...
???? Po pra thash me vete s'më dalin llogaritë ???

Hjat të ja pellcasim grekve lol kjo që na prish punë (800 gr) apo edhe s'po lindin Shqipe gjithkund kudosi janë ??
Lindin jashte kufijve , as shqip nuk din as gje , femije diaspore , skan lidhje fare me Shqiperine e vizitojne si turist , i cojne prinderit ne fshatin ku kan lindur vet , dmth germadhe se as gure ska qe ta quash fshat , edhe atyre jo vetem u shpifet vendlindja e prinderve , por edhe Skiperia , kshu qe nuk vijne me kurre .
 

Delirium

No description ...
Ejj e Forte fare lale më duket vetja si ke filmi bastardet pa lavdi....
?????
I Kuq flakë mo po kur ne s'ta dikan sh problem!

O traktor i kuq kinez, o të nez o të nez! ( Se kaken ta kom bo me kohë)
Donte takat dhe bythe ai , se maniveli te merr shpirtin dhe te qit krahun vendit , ose me litar me gongel ??
 

Baboon

FALEMINDERIT!
Lindin jashte kufijve , as shqip nuk din as gje , femije diaspore , skan lidhje fare me Shqiperine e vizitojne si turist , i cojne prinderit ne fshatin ku kan lindur vet , dmth germadhe se as gure ska qe ta quash fshat , edhe atyre jo vetem u shpifet vendlindja e prinderve , por edhe Skiperia , kshu qe nuk vijne me kurre .
So what?

Ti Shqiptari im fëmijëve?!
It's not fair to the children.

Pastaj Shqiptaret, skan nevojë me fol edhe kjo prap më e dhëmbshme.

Hajde t'ja mbysim fajin prindërve se ata e kan fajin që u zvarriten për mo mire...

Mire ja dolën po kur ngrejn leckat nga e para se greku aftoqi kriza....

Noooo mjaft jena sakatu!gjakun nuk e dhanë ca burra e gra të mençur për të ja marr atij apo këtij...
 

Barnaba

Antarë i Respektuar
Kam njohur dhe une grek shume te mire, por kane qene me shume mardhenie siperfaqesore ku eshte realisht e veshtire te percaktohet se sa i mire ishte ky greku apo anasjelltas per ate se sa realisht i mire isha une. Njerzit npergjithesi njihen ne jeten e perditcme, aty ku tperplas puna, shoqeria etj. Greket ne na shohin si shtrese injorante, e paarsimuar mjaftueshem dhe me nje nivel te dobet kulturor. E ndjejne veten si rrace shume superiore dhe shqiptaret gjithmone i kane nenvlersuar dhe perçmuar. Sigurisht ne sjemi engjej, por urrejtja karshi shqiptarve eshte shume here me e madhe se urrejtja jone karshi grekve.

Rracizmi ndaj shqiptareve ne nje fare mase ka qene i institucionalizuar, sidomos ne shekullin e 19-te dhe te 20-te, si nje prej metodave per te asimiluar shqiptaret ortodoks te Camerise (perfshi rrethin e Janines) dhe arvanitet. Ndersa ne nuk kemi pasur kurre strategji asimilimi.

Me sa di une, Greqia eshte i vetmi shtet ne BE qe nuk lejon identifikimin e pakicave etnike. Kane uzurpuar shume toka jo-greke, dhe ne vend te tolerances etnike kane zgjedhur asimilimin si strategji kombetare. Provinca e Atikes ka qene shumice Arvanite. Peloponezi ka pasur shume Arvanit poashtu. Provinca e Maqedonise me sa di une ka qene kryesisht popullsi qe fliste gjuhen sllave, por ky rajon ka histori te nderlikuar. Epiri i Jugut (Cameri dhe Janine), dhe Akarnania kane qene thjesht Shqiperia e Jugut. Sa me shume te denigrosh kombet e huaja, ne sistemin shkollor, ne shtyp, etj., aq me i lehte behet asimilimi sepse femijeve te atyre etnive do i vij turp te identifikohen me kombesine e prinderve kur mesuese dhe shtypi i shajn dite e nate etnite jo-greke.

Atyre u duket vetja superior ndaj nesh, por faktet e tregojn qart se kush eshte me i kulturuar: u'a kemi plotesuar te gjitha kushtet grekeve te Dropullit. Kemi pasur edhe ministra/zevendesministra grek. Kjo, nga nje minoritet diku te 1% e popullsise. Kurse ata kane nje popullsi masive me origjine shqiptare, dhe ASNJE te drejte nuk u kane dhene, nderkohe nje parti naziste si Agimi i Arte arriti te dali partia e trete. Nuk n'a japin dot asnje leksion mbi kulturen. Edhe ne kohen kur jemi udhehequr nga gjakpiresa si Enveri apo nga njerez primitiv si Saliu, kur shteti ka qene terror apo kaos, perseri jemi treguar me bujar dhe Europian se Greqia ne ditet me te mira te saj.

Eshte e vertet se kemi pasur probleme me kriminalitetin e larte pas renies se komunizmit sepse ish-sigurimsa plehra kane udhehequr. Njerez pa kultur dhe pa integritet, si Saliu & co. Por kur shteti bje dhe ekonomia eshte zero, dhe armet jane sheshit, sigurisht qe bandat dhe krimi do bejn namin. Ndersa ata kane qene ne kushte shume me te mira ekonomike dhe kane vjedhur aq shume - korrupsion dhe evazion fiskal - sa ekonomia e tyre u fut ne kolaps.

Thene keto, duhet te perseris se po flas kryesisht per shtetin grek dhe jo per popullin grek ne teresi. E them me bindje se nje pjese shume e madhe e tyre jane njerez shume te mire. Madje edhe ata qe n'a urrejn jane viktim e nje propagande antishqiptare. Sigurisht qe shume prej tyre do n'a urrejn kur ne shkolle kane mesuar se u kemi marre Epirin e Veriut, apo kemi qene servila te turkut.

I kam shkruar me nxitim mendimet e mesiperme, dhe me mjaft pergjithesime.
 
Redaktimi i fundit:
Top