Tolerimi fetar ne komunizem!

albgrl

GIRLICIOUS
Gjate kohes se komunizmit, nuk u lejonte besimi ne asnje lloj feje. Ideja ishte qe kur njeriu vdes, trupi degjenerohet e shperbehet....dhe kaq.
Doja te dija mendimin e anetareve rrethe kesaj pyetje:
Mendoni se ishte i drejte ky rregull i komunizmit?? (Te gjithe e dine se komunizmi ka patur shume padrejtesi, por ishte e rendesishme qe njerezit te mos besonin ne fe qe shteti tu quante shtet komunist tamam??)
 

baby-angel

Thpilt
Gjate kohes se komunizmit, nuk u lejonte besimi ne asnje lloj feje. Ideja ishte qe kur njeriu vdes, trupi degjenerohet e shperbehet....dhe kaq.
Doja te dija mendimin e anetareve rrethe kesaj pyetje:
Mendoni se ishte i drejte ky rregull i komunizmit?? (Te gjithe e dine se komunizmi ka patur shume padrejtesi, por ishte e rendesishme qe njerezit te mos besonin ne fe qe shteti tu quante shtet komunist tamam??)

Komunizmi(flas per ne Shqiperi) e ka ngulitur aq thelle kete gje (mosbesimin) tek disa sa dhe sot zor eshte tia mbushesh mendjen..

A eshte gje e mire? Sigurisht qe jo. Feja eshte bindje dhe si e tille duhet respektuar, per aq kohe sa nuk bie gjera te keqija tek njerezit (me kete nenkuptoj disa lloje sektesh te cilat jane kunder njerezve.). Ka shume, shume per te folur per fete ne menyre qe te kuptohen si duhen..

Gjths ka shume gjera, ane te komunizmit qe ende snjihen (per mendimin tim)..dhe heqja e fese (ose me mire ndalimi i tij eshte nje nga keto). Por nuk besoj se praktikimi i fese, apo dhe besimi prishnin ndonje gje tek berja e komunizmit,perkundrazi, kam vene re se shume nga ligjet e komunizmit perkojne me ligjet e fese. :)
Mjafton vetem te mendosh pak mbi to. ;)
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Natyrisht qe jo, sepse komunizmi ishte nje shkence (filozofi) qe merrej me sferen fizike dhe ideologjike , ndersa feja merret me sferen shpirterore:)
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
cdokush duhet te jete i lire te shprehe mendimin e tij.qofte ky i drejte apo i gabuar!
Ska pse idete te cungohen nga sisteme te kalbura......qe dihet deri ne cgrade i kane cuar shtetet qe i kane praktikuar(shembulli konkret shqiperia)

jam plotesisht kunder ketij fakti.........!
 

baby-angel

Thpilt
Per ate si e shikoj une, komunizmi qe nje perpjekje (qe deshtoi) per te vendosur globalizmin..i cili sot po vendoset me rruge te tjera (me inteligjente) :)
Ndersa ligjet (qe une do thoja te huazuara nga feja) u perdoren me qellim terheqjen e njerezve (dmth pelqimin nga ana e njerezve).
Te mos harrojme qe i jati i Enverit ka qene hoxhe (te pakten per aq sa thuhet). :D
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
Per ate si e shikoj une, komunizmi qe nje perpjekje (qe deshtoi) per te vendosur globalizmin..i cili sot po vendoset me rruge te tjera (me inteligjente) :)
Ndersa ligjet (qe une do thoja te huazuara nga feja) u perdoren me qellim terheqjen e njerezve (dmth pelqimin nga ana e njerezve). Te mos harrojme qe i jati i Enverit ka qene hoxhe (te pakten per aq sa thuhet). :D

po si mund te terhiqeshin njerezit kur behej fjale per mohimin e te drejtave te tyre..............te pengosh dike te besoje ne zot,ti ndalosh ti lutet asaj qe sipas tij eshte fryma e shenjte nga e cila buron jeta!!!!!!!!!!!!!
 

baby-angel

Thpilt
po si mund te terhiqeshin njerezit kur behej fjale per mohimin e te drejtave te tyre..............te pengosh dike te besoje ne zot,ti ndalosh ti lutet asaj qe sipas tij eshte fryma e shenjte nga e cila buron jeta!!!!!!!!!!!!!

O zemra po ne nje popull ka shume jobesimtare, plus qe per to adoptimi i disa ligjeve fetare (duke mohuar fene) do ishte me i pranueshem apo jo? :)
Pastaj feja ka ligje aq te mira dhe te drejta sa do pranoheshin nga shume jobesimtare, vetem po te mos dinin qe jane te fese. :D

Gjths ky eshte mendimi im, seshte e thene te jete i sakte. ;)
 

ida angel

:)
V.I.P
cdo njeri lind me liri te plota nga natyra,nuk eshte e drejt qe lirit e tij te kufizohen apo te pengohen.
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
O zemra po ne nje popull ka shume jobesimtare, plus qe per to adoptimi i disa ligjeve fetare (duke mohuar fene) do ishte me i pranueshem apo jo? :)
Pastaj feja ka ligje aq te mira dhe te drejta sa do pranoheshin nga shume jobesimtare, vetem po te mos dinin qe jane te fese. :D

Gjths ky eshte mendimi im, seshte e thene te jete i sakte. ;)

Po nese po flitet per periudhen e komunizmit..............ose pak para se te vinte ai,shqiptaret nuk kane qene ateiste,per shkak dhe te shumta.ishte nje shqiperi e ndare ne tre fe kryesore ortodokse/myslimane/katolike...........dhe ishte krim ti mohoje te drejten per te besuar e per te shpetuar shpirtin nga gjynahet.duke i hequr te drejten e besimit ne fe!!!!!!!!!!

ps:dhe ky eshte mendimi im,seshte e thene te jete i sakte:)
 

TIGRI

Anëtar i ri
edhe pse ishte rregjimi komunist shume vete besonin dhe festonin festat fetare fshehurazi kjo nuk diskutohet sidomos fshatrat dhe zonat malore
kte e dinin mire dhe qeveria e bac enverit dhe ditet kur ishte feste fetare benin aksione qe askush mos te kishte mundesi ta festonte edhe pse fshehurazi
 

baby-angel

Thpilt
Po nese po flitet per periudhen e komunizmit..............ose pak para se te vinte ai,shqiptaret nuk kane qene ateiste,per shkak dhe te shumta.ishte nje shqiperi e ndare ne tre fe kryesore ortodokse/myslimane/katolike...........dhe ishte krim ti mohoje te drejten per te besuar e per te shpetuar shpirtin nga gjynahet.duke i hequr te drejten e besimit ne fe!!!!!!!!!!

ps:dhe ky eshte mendimi im,seshte e thene te jete i sakte:)

Une nuk thashe qe kane qene ateiste, por ka pasur shume ateiste.
Pastaj ka pasur shume te tjere( si ka dhe sot) qe fene e kane thjesht te trasheguar ( e kur i pyet : ca je? Thone : muslimane, ortodokse, katolike etj) por qe mungesen e fese dhe praktikimin e saj ne nje forme tjeter (me ane te ligjeve) do e pranonin gjithsesi. Plus qe komunizmi nuk perdori vetem pelqimin por edhe forcen..prandaj...:)
 
shyqyr qe nuk arrritem ne komunizem se me zbor se cna beri ai regjim sbesoj se do na bente komunizmi...sa per besimin secili eshte i lire te besoje edhe kur nuk i lejonin njerezit besonin e i kryenin ritet fetare ne fshehtesi....besimin smundet qe ta heqe asnje sistem nga mendja e njeriut...
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
shyqyr qe nuk arrritem ne komunizem se me zbor se cna beri ai regjim sbesoj se do na bente komunizmi...sa per besimin secili eshte i lire te besoje edhe kur nuk i lejonin njerezit besonin e i kryenin ritet fetare ne fshehtesi....besimin smundet qe ta heqe asnje sistem nga mendja e njeriut...


:eek:hh::eek:hh::eek:hh:
Ne jemi nje nga vendet me besnik te komunizmit!
 
:eek:hh::eek:hh::eek:hh:
Ne jemi nje nga vendet me besnik te komunizmit!
Besnik ??...ishim socializem ne kohe te "xhaxhit'' na duhej dhe pak te arrinim ne komu nizem....komunizmi parashikonte barazi per te gjithe ne nuke e arritem kete se vdiq 'xhaxh' e la punen gjysem...nocioni komunizem eshte shume i gjere e sbesoj se jemi aq besnike..:)
Nuk jam dakort as me hapesen e temes qe e quan ate periudhwe KOMUNIZEM..,komunizmi nuk ishte arritur...shqiperia ka qene vend socialist dhe jo komunist...
 
Redaktimi i fundit:

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Besnik ??...ishim socializem ne kohe te "xhaxhit'' na duhej dhe pak te arrinim ne komu nizem....komunizmi parashikonte barazi per te gjithe ne nuke e arritem kete se vdiq 'xhaxh' e la punen gjysem...nocioni komunizem eshte shume i gjere e sbesoj se jemi aq besnike..:)

Ncuq, ncuq, ncuq....Asnje ideologji e dashur nuk mund te plotesohet plotesisht!
Barazia nuk ekziston!
Dhe s'ka teori qe mund ta beje nje gje te tille...
Megjithate, e di ti pse xhaxhi yne enver i prishi lidhjet me Krushovin???

P.S. nuk ishte socjalizem gjithesesi!
 
Ncuq, ncuq, ncuq....Asnje ideologji e dashur nuk mund te plotesohet plotesisht!
Barazia nuk ekziston!
Dhe s'ka teori qe mund ta beje nje gje te tille...
Megjithate, e di ti pse xhaxhi yne enver i prishi lidhjet me Krushovin???

P.S. nuk ishte socjalizem gjithesesi!
jooooooooooooo..ne nuk quheshim komunizem ...ne ishim vend socialisT jo komunist....komunizmi qe kerkonte te arrinte xhaxhi ky ishte,....e di pse i prishi marrdheniet me krushovin por ne nuk kemi qene kurre komunizem i mirefillte....pse e drejtonte vendin PKSH e quheshim komunist....?ne benim pjese ne grupin e vendeve socialiste si Kina BS apo vendet e tjera qe vetequheshin socialiste.:)..
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
jooooooooooooo..ne nuk quheshim komunizem ...ne ishim vend socialisT jo komunist....komunizmi qe kerkonte te arrinte xhaxhi ky ishte,....e di pse i prishi marrdheniet me krushovin por ne nuk kemi qene kurre komunizem i mirefillte....pse e drejtonte vendin PKSH e quheshim komunist....?ne benim pjese ne grupin e vendeve socialiste si Kina BS apo vendet e tjera qe vetequheshin socialiste.:)..

Kina????
Nje tjeter vend me te cilen u prishen marredhenjet...Se shume "libertà" per xhaxhin Enver..
Sinqerisht, nuk eshte emri qe ben thelbin apo esencen, eshte e kunderta!
Xhaxhi mund ta kishte quajtur edhe PDSH partine, por kjo nuk do te thote qe ndiqte programin e shteteve demokratike.
Ai ishte "skllav" i betuar i ideologjise staliniane (komuniste).

Marredhenjet me Krushovin ne kongresin e 20, pasi ky i fundit denoncoi politiken e keqe staliniane, dhe hodhi poshte gjithe punen e stalinit, me pak fjale tha qe Stalini ishte pak fare KRIMINEL (po pak fare eeeeeee, sa vrau nje popullate te tere).
Me Kinen po ashtu marredhenjet u prishen se Kina hapi dyert e tregut te lire, edhe i tha xhaxhit: "Shqiperia eshte vend agrumesh, mbillni sa me shume agrume!"

"Jo jo i tha xhaxhi, se ne bar do hame e gjak do derdhim, e doren nuk ja hapim askujt per te lypur, ne i prodhojme te gjitha gjerat vete! Skemi nevoje per ju!:lexim::eek:hh:"

Socjalizmi mos harro qe ka baza te lira, jo kushtezuese!
 
Kina????
Nje tjeter vend me te cilen u prishen marredhenjet...Se shume "libertà" per xhaxhin Enver..
Sinqerisht, nuk eshte emri qe ben thelbin apo esencen, eshte e kunderta!
Xhaxhi mund ta kishte quajtur edhe PDSH partine, por kjo nuk do te thote qe ndiqte programin e shteteve demokratike.
Ai ishte "skllav" i betuar i ideologjise staliniane (komuniste).

Marredhenjet me Krushovin ne kongresin e 20, pasi ky i fundit denoncoi politiken e keqe staliniane, dhe hodhi poshte gjithe punen e stalinit, me pak fjale tha qe Stalini ishte pak fare KRIMINEL (po pak fare eeeeeee, sa vrau nje popullate te tere).
Me Kinen po ashtu marredhenjet u prishen se Kina hapi dyert e tregut te lire, edhe i tha xhaxhit: "Shqiperia eshte vend agrumesh, mbillni sa me shume agrume!"

"Jo jo i tha xhaxhi, se ne bar do hame e gjak do derdhim, e doren nuk ja hapim askujt per te lypur, ne i prodhojme te gjitha gjerat vete! Skemi nevoje per ju!:lexim::eek:hh:"

Socjalizmi mos harro qe ka baza te lira, jo kushtezuese!
kjo puna e barit me kujtohet....dakort me ty por kampi ku ishim futur ne ate kohe quhej kamp socialist dhe jo komunist....me komuniste kishim lidhje me Fidel Kastron me duket..kam pare ca emisione te explorere e sdi pse me eshte tipos keshtu....nejse naten Briciolo....
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Gjate kohes se komunizmit, nuk u lejonte besimi ne asnje lloj feje. Ideja ishte qe kur njeriu vdes, trupi degjenerohet e shperbehet....dhe kaq.
Doja te dija mendimin e anetareve rrethe kesaj pyetje:
Mendoni se ishte i drejte ky rregull i komunizmit?? (Te gjithe e dine se komunizmi ka patur shume padrejtesi, por ishte e rendesishme qe njerezit te mos besonin ne fe qe shteti tu quante shtet komunist tamam??)

Gjate komunizmit ne u shpallen shteti i pare laik ne bote. Per mua kjo eshte e vetme gje pozitive qe na solli komunizmi.

Po te shikosh video te disa viteve me pare, do shohesh sesi shqiptaret duken me shume si turq fanatike te shperfytyruar dhe aspak si shqiptare. Femra te mbuluara, fanatizem, degradim i rolit te femres ne shoqeri.
Pa thene qe historikisht te dyja fete e medha kane qene armiqte e shqiptarizmit (kujtojme qe e kane quajtur gjuhen shqiptare te mallkuar)

Dhe komunizmi ndaloi praktikimin e besimit, ate qe ndjen nuk ta ndalon dot askush. Dhe nuk eshte ideja e laicitetit qe kur njeriu vdes trupi i tij degjenerohet, eshte shprehje shume vulgare dhe e ceket ne transmetim.

Perpara se te flasesh per komunizmin, do ishte mire te kishe disa njohuri te pergjithshme rreth tij, programit dhe historikut te tij.
 

BeniT

Donatorë
.
Pa thene qe historikisht te dyja fete e medha kane qene armiqte e shqiptarizmit (kujtojme qe e kane quajtur gjuhen shqiptare te mallkuar)

B]

Pershendetje ne rralle te pare miku im Nostra .
Ma shpjego se ne cfare rastesh paska qene feja e Krishtere kuindra Shqiptarizmit.
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Pershendetje ne rralle te pare miku im Nostra .
Ma shpjego se ne cfare rastesh paska qene feja e Krishtere kuindra Shqiptarizmit.

Tani ka shume e shume raste, une po te permend vetem te fundit. Ne Vatikan ruhen ( me sakte fshihen) vepra te gjuhes shqipe, ta pa nxjerra ne publik, shkrimi i Teodor Shkodranit mos gaboj tek emri, qe daton viti 1200 nderkohe qe ne shkrimin e pare ne shqip njohim shume te mevonshem. (1555)

Ka shume e shume arsye pse katolicizmi eshte kundra gjuhes shqipe. Mua me mjafton qofte vetem ky fakt.

Megjithate, nuk eshte kjo thelbesorja per mua ne kete teme.

Te pershendes miku im, mire qe te ngacmova te ngjallesh njehere :D
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Une do shtoja qe komunizmi u perhap si ideologji mbas renies se Mbreterive dhe Perandorive te medhaja, sovranet e te cilave kishin mbajtur pushtetin sepse konsideroheshin "te zgjedhur nga Zoti"...
Feja kishte kohe qe sundonte, dhe si cdo udheheqes apo proces drejtues edhe ajo arriti kulmin e gabimeve te saja:)(duke drejtuar ne emer te Zotit)

Mos harrojme gjithashtu "germadhat shoqerore" qe solli revolucjoni industrial.

Pra Komunizmi ishte nje ideologji qe u perhap dhe denonconte kontekstin e pergjithshem te asaj kohe dhe ndoshta nuk e kishte dhe aq gabim per ate perjudhe.:)

C'do ideologji eshte e mire nese nuk merret si dogme:)
 

BeniT

Donatorë
Tani ka shume e shume raste, une po te permend vetem te fundit. Ne Vatikan ruhen ( me sakte fshihen) vepra te gjuhes shqipe, ta pa nxjerra ne publik, shkrimi i Teodor Shkodranit mos gaboj tek emri, qe daton viti 1200 nderkohe qe ne shkrimin e pare ne shqip njohim shume te mevonshem. (1555)

Ka shume e shume arsye pse katolicizmi eshte kundra gjuhes shqipe. Mua me mjafton qofte vetem ky fakt.

Megjithate, nuk eshte kjo thelbesorja per mua ne kete teme.

Te pershendes miku im, mire qe te ngacmova te ngjallesh njehere :D

Thelbin edhe une e kuptova , por mnqs nuk isha dakort me ate qe the me siper te citova. me shkrimet e pa publikuara ska te beje me Katoliket e e Shqiperise por me Vatikanin dhe as une dhe as ti nuk e dime sesi kane perfunduar ne duart e tyre , mbase jane derguar atje per tu mbrojtur nga sundimi turk , me vjen keq Nostra qe hedh poshte figura si ajo e Gjergj Fishtes dhe shume te tjerve, qe mos te ishte per ato sot do te ishe duke shkuar nje alfabet arabik.

Dhe sa per temen ky eshte Komunizmi , perderisa nuk ke te drejten e fjales nuk ke as te drejten e besimit dhe te shprehurit .
Gjithsesi nuk duhen hedhur poshte te mirat qe kishte Komunizmi.
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Benit, une nuk mundem kurrsesi (eshte utopike) te hedh poshte te gjitha figurat e shquara katolike te Shqiperise duke e njohur shume mire atdhedashurine dhe ate qe ata ben per shqiptarizmin.

Megjithate edhe ketu duhet thene dicka ( te veshur si prifterinj, por jo me shume prifterinj sesa shqiptare dhe me mision jo me teper fene sesa atdheun)
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Benit, une nuk mundem kurrsesi (eshte utopike) te hedh poshte te gjitha figurat e shquara katolike te Shqiperise duke e njohur shume mire atdhedashurine dhe ate qe ata ben per shqiptarizmin.

Megjithate edhe ketu duhet thene dicka ( te veshur si prifterinj, por jo me shume prifterinj sesa shqiptare dhe me mision jo me teper fene sesa atdheun)

Nostra, ne fakt te njejten gje qe ke thene ti mesiper, po mundohet te beje dhe Papa Benedikti XVI.
Ne programin e tij papal, ai po shtyn prifterinjte te predikojne dashurine ndaj familjes, atdheut, jetes qe njerezit te afrohen sa me shume me Zotin.
E di qe ndonjeri tani do me hidhet kundra, por me gjithe keto ndryshime qe po behen dhe vete Vatikani po ve ne dyshim figuren ne Perendise, ne kuptimin qe sipas tyre qellimi i botes se perjetshme, ka kuptim nese ti sillesh mire ne te tashmen.
Qellimi i tyre tani nuk eshte me te predikojne fene per te shkuar ne parajse, por per ti qendruar sa me prane njerezve ne toke dhe per te sjelle moral ne shoqerine e sotme.
Sipas tij Perendia eshte E MIRA, domethene eshte vetem nje koncept per te shprehur ate qe eshte pozitive, dhe per te arritur pozitivitetin njerezit duhet te luftojne sa me shume ne jete, te bejne sakrifica dhe te sillen mire.
Feja e krishtere eshte shume e lire, sipas bibles njeriu duhet te zgjedhi vete c'eshte me e mire per te dhe nese do te afrohet afer "Zotit"...
Asnje prift (me plot kuptimin e gojes, se tani cfare nuk degjon) nuk do te te mallkoje nese ti nuk i afrohesh fese se krishtere, asnje prift nuk do te te thote qe ti do shkosh ne ferr nese je ateist; cdo prift do te te thote qe do shkosh ne parajse nese sillesh mire ( i cfare do feje apo bindjeje qofsh:))
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Vetem per tolerance fetare qe nuk mund te flitet per ne ate kohe .
Ka qene zero fare .

"Feja e krishtere eshte shume e lire"!!!!!!!!!!!!
Ku je Galile perpara turres se druve!!!!!!!
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
kjo puna e barit me kujtohet....dakort me ty por kampi ku ishim futur ne ate kohe quhej kamp socialist dhe jo komunist....me komuniste kishim lidhje me Fidel Kastron me duket..kam pare ca emisione te explorere e sdi pse me eshte tipos keshtu....nejse naten Briciolo....

Lexo, lexo, lexo se vetem keshtu do arrish te gjesh te verteten tende:)
 

albgrl

GIRLICIOUS
Gjate komunizmit ne u shpallen shteti i pare laik ne bote. Per mua kjo eshte e vetme gje pozitive qe na solli komunizmi.

Po te shikosh video te disa viteve me pare, do shohesh sesi shqiptaret duken me shume si turq fanatike te shperfytyruar dhe aspak si shqiptare. Femra te mbuluara, fanatizem, degradim i rolit te femres ne shoqeri.
Pa thene qe historikisht te dyja fete e medha kane qene armiqte e shqiptarizmit (kujtojme qe e kane quajtur gjuhen shqiptare te mallkuar)

Dhe komunizmi ndaloi praktikimin e besimit, ate qe ndjen nuk ta ndalon dot askush. Dhe nuk eshte ideja e laicitetit qe kur njeriu vdes trupi i tij degjenerohet, eshte shprehje shume vulgare dhe e ceket ne transmetim.

Perpara se te flasesh per komunizmin, do ishte mire te kishe disa njohuri te pergjithshme rreth tij, programit dhe historikut te tij.

Une mendimin tim se kam dhene akoma kshuqe perpara se te me thuash mua qe te kem disa njohuri per komunizmin, lexoje mendimin tim njehere....kur ta shkruaj. Deri tani as se kam share dhe as se kam mbrojtur jo-tolerimin fetar sepse nuk jam e sigurte nese me verte ishte apo nuk ishte i nevojshem.
Sa per shprehjen e laicitetit, ajo ishte shprehje te cilen e perdorte xhaxhi per te mbrojtur ligjin e tij kundra feve, sado vulgare apo e ceket te kete qene ne transmetim, populli e ka besuar sepse populli besonte se xhaxhi ua donte te miren.
Une e shtrova kete pyetje sepse doja mendimiet pikerisht te atyre qe jane ateist dhe te atyre qe jane besimtare.
 
Redaktimi i fundit:
Top