Top 11 e Boterorit sipas Arsene Wenger – Loew eshte trajneri me i mire

E3

Anëtar i Nderuar
V.I.P
Futbolli eshte kenaqesi, argetim, raste dhe gola. Ndaj duhet t’ja dime per nder atij qe eshte ne gjendje te na dhuroje keto ndjesi ne nje fushe futbolli.

Keto dite Eurosport ka hapur nje kanal komunikimi me publikun e tij, dicka qe eshte mjaft e zakonshme dhe qe e ben kete kanal nje laborator idesh dhe nderveprimi mes atyre qe e perjetojne futbollin, duke i lejuar publikut te percaktoje formacionin me njembedhjeteshen me te mire Top 11 te ketij Boterori. Ne kete moment ku jane percaktuar 4 me te mirat, lojtaret me te votuar nga publiku i Eurosport jane... Neuer; Boateng (Gjermani), Mertesacker, Friedrich, Lahm; K.P Boateng (Gana), Schweisteiger, Shnajder, Forlan, Muller dhe Klose.

Sa per te shuar kureshtjen: kemi 10 lojtare ne keteo gjysemfinale, dhe i vetmi Kevin Prince Boateng qe perfaqeson skuadrat e perjashtuara nga kater me te mirat. Plot 9 lojtare ne 11 jane europiane dhe 8 ne 11 jane gjermane. Sic duket ne Gjermani Eurosporti eshte shume i ndjekur...Por persa i perket zgjedhjeve personale te Wenger ka pak ndryshime. Mbrojtja me 4 dhe mesfusha me 5. Portieri mendohet te jete Casillas sepse ka qene vendimtar, si beri kunder Paraguajit. Konfirmohet Lahm ne te djathte te mbrojtjes me kilenin Ponce dhe paraguajanin Alcaraz. Eshte pelqyer shume edhe japonezi Nagatomo. Ne mesfushe nuk ka dyshime per kollonen qendrore te perbere nga Muller dhe Schweinsteiger, qe perben absolutisht zinxhirin me te mire te turneut, me pas kemi Xavi dhe Shnajder dhe Ozil, qe mund te luaje si ne te majte ashtu edhe ne qender. Persa i perket sulmuesve Wenger beson se nuk mund te kete dyshime mbi te vetmin David Villa.
thumbnail.php

Tekniku qe ka bindur me shume ne absolut eshte Loew sepse ka treguar futbollin me sulmues nga te gjithe te tjeret. Ka qene trajneri me kurajoz, me i afte per te diversifikuar lojen e skuadres se tij. Stili i tij ka bere per vete Wenger, si edhe shifrat (duke marre parasysh golat e shenuar dhe rastet e krijuara) nuk genjejne asnjehere.

Futbolli eshte kenaqesi, argetim, raste dhe gola. Ndaj duhet t’ja dime per nder atij qe eshte ne gjendje te na dhuroje keto ndjesi ne nje fushe futbolli.
infoal
 
Top