• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Trahanaja, nje ushqim i persosur

Moonlight

Shine like a Moon!
Staf në FV.AL
Tani une them si behen e ku ndryshojne , ti merresh me gugullime....

Si te duash ti e leme
 

Moonlight

Shine like a Moon!
Staf në FV.AL
Nuk e di se kujt i thonki trahana ju, por une vetem k’te njoh. ( nuk ka asnje lloj perzierje , ne te )

Trahana eshte kjo , por eshte pa salce .

Gjirokastra, Permeti e bejne me salce sic e kam shpjeguar une dhe eshte shume e mire... :)
 

Moonlight

Shine like a Moon!
Staf në FV.AL
Ok kjo qenka orgjinalja dmth ... se besoj qe ne kohen e trahanase , Nuk ka pasur salce?!
Domate ka patur :)

Tani se kur u shpik trahanaja sja kemi idene, por une di qe ne kohe te hershme gatuhet ne menyra te ndryshme.
Eshte ceshtje krahinash ...
 

Zana1

Braveheart
Germo nje here andej nga krahina e jote,germo .... se pastaj I bien trahana me domate te grira, e perfundojme tek corbat e ricky-it . : p
 

ricky_ch

******
Tani une them si behen e ku ndryshojne , ti merresh me gugullime....

Si te duash ti e leme
Po ku ndryshojnë s'është me rëndësi, është me rëndësi
se flitet për të njëjtën gjë. Si bëjnë shqipetarët, si e bëjnë
grekët, si e bëjnë boshnjakët e turqit nuk është me rëndësi,
është me rëndësi se flitet për të njëjtën gjellë!
E ty të nëse të duket gugullimë është problem i yti.

Ndërsa ti këmbëgul se çfarë bëjnë shipëtarët është ndryshe nga.....,
ndërsa unë them se ka varianta të ndryshme, por në esencë është e njëjta gjellë!
Lexo pakëz, dhe të kthjellët truri!

ثshtë gjellë orientale...., shumë thjesht!
 
Last edited:

Moonlight

Shine like a Moon!
Staf në FV.AL
PO cte te them ty aman....

Mire qe sdi po ben edhe si eksperte

E dashur amsive , trahanaja qe ne berjen e saj (pregatitjen si zahare e dimri)

me poshte ke dy menyrat e pergatitjes

Trahana me kos

Për 1 kg miell përdoren dy gota kos dhe një lugë e gjysmë gjelle me kos.

Procesi i përgatitjes është i njëjtë si përgatitja e trahanasë me qumësht.


Trahana me Domate

Dy gota me lëng domatesh të shtrydhura, dy lugë gjelle gjalpë, një lugë e gjysmë gjelle kripë.

Edhe kjo recetë përgatitet si trahanja me qumësht, në këtë rast në vend të qumështit hidhet lëngu i domateve.

Cit - Trahanaja Me e Mire - Tre Receta Tradicionale Plot Shije dhe Vlera - AgroWeb

Ke edhe trahana si supe qe thote richi
 

Zana1

Braveheart
Atehere paskemi versione Te ndryshme ... une vetem ate qe solla njoh . E ne kohen e trahanase qe perdorej ne dimer e per shkak te epidemise se varferise , harroji domatet e lengun e tyre. Por me kalimin e kohes sic duket , njerezit kane/paskan avancuar ne trahana lluksoze.

Por k’to me qepe te grira, djathe, domate etj etj .. paska qene ne rregull, ricky . Loool
 

Guest20

Antar i ri
Sa te rrosh,do mesosh..nuk e dija qe paska trahana me salce,apo domate..kam nje jete qe njoh vetem nje version te trahanas,ajo e bere me uje dhe buke te grire,dhe vaj ulliri.
 

Moonlight

Shine like a Moon!
Staf në FV.AL
Sa te rrosh,do mesosh..nuk e dija qe paska trahana me salce,apo domate..kam nje jete qe njoh vetem nje version te trahanas,ajo e bere me uje dhe buke te grire,dhe vaj ulliri.
:) ta thashe zona e Permetit dhe Gjirokastres e ben te kuqe.... Me salce dmth

Shqiperia e mesme e veriu e hane te bardhe , por e kuqe eshte me e mire me beso....
 

Zana1

Braveheart
Nuk ka si trahanaja e stergjysheve/gjysheve : )

Nejse mamaja e ime Nuk e gatuan dot , ate tepsine e ka gatuar komshija ne Albania ( e gatuan kur vete une andej) fenomenale shijeja , plus tradicionale : )
 
Top