• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Tre rregullat e arta për të mësuar fëmijët të kursejnë

cent

Banned
Sa shpesh e keni dëgjuar një prind të thotë se koha kalon shumë shpejt dhe se fëmija e tyre rritet sa hap e mbyll sytë? Në fakt, kështu është vërtet, sidomos në një botë dixhitale si kjo e sotmja ku edhe 3-vjeçarët janë në gjendje të përdorin lap-top dhe iPad me një lehtësi të habitshme.

Prandaj, natyrshëm ngrihet pyetja se kur është momenti i duhur që t’u flasësh fëmijëve rreth kursimeve dhe rëndësisë që ka paraja? Përgjigja? Sa më shpejt, aq më mirë. Sepse është shkencërisht e provuar se ata kuptojnë shumë më tepër seç perceptohet nga të rriturit. Por, si t’ua shpjegojmë më lehtë konceptin rreth parasë dhe kursimit? Janë tre mënyra që rekomandohen pasi kanë rezultuar të suksesshme.

Së pari, bëjeni argëtuese. Për çdo detyrë shtëpie që përton ta bëjë, stimulojeni duke i thënë se në rast se i përgatit mirë dhe shpejt, do të shpërblehet me pak para’ ose ndonjë argëtim që nuk kushton shumë. Kështu, mëson që kur punon, shpërblehesh.

Rregulla e dytë e artë: mos u blini gjithçka duan, edhe në rast se i keni mundësitë financiare. Gjëja më e mirë që mund të bëni, është t’u mësoni fëmijëve vlerën që ka diçka që fitohet me mund dhe jo që mund ta kenë menjëherë dhe pa lodhje. Kur ju kërkon një lodër apo ju shpreh dëshirën për të blerë, ju shfrytëzoni mundësinë për t’i folur rreth kursimit.

Dhe së treti, mësojini zinxhirin: të shpenzosh, të kursesh dhe të falësh. Sa herë që u jepni një sasi parash fëmijëve, theksoni faktin se një pjesë do ta shpenzojnë, një pjesë duhet ta kursejnë dhe një pjesë ta japin për bamirësi ose për fëmijët në nevojë.

E nëse e nisni nga këto tre gjëra, jeni në rrugën e duhur...

“Cufo dhe Tipi në kërkim të verdhushkave”

Ai është personazhi më i njohur dhe i dashur për fëmijët e viteve ‘80-‘90. ثshtë derrkuci Cufo aq i lezetshëm dhe trazovaç, i cili me miqtë e tij, Bubin Kaçurrel dhe Arushin Tipi argëtoi breza të tërë fëmijësh, të cilët i bënte aq shumë të qeshnin me ndodhitë dhe aventurat e tij.

Personazhi aq i dashur për fëmijët, derrkuci Cufo, krijuar dekada më parë nga autori i librave për fëmijë Gaqo Bushaka, është edhe sot aktual. Madje, sot është në kërkim të verdhushkave.

Aventurat e Cufos dhe Tipit, të cilët prej muajsh janë edhe pjesë e paketës mësimore “1, 2, 3... derrkuci Cufo mëson të kursejë”, janë përshtatur edhe në Teatrin e Kukullave, në skenën e të cilit dy personazhet shkaktojnë ende të qeshura.

Por, kësaj here argëtimi nuk është i vetmi qëllim i Cufos. Nëpërmjet tij, fëmijët mësojnë rreth punës, parasë dhe kursimeve, e mbi të gjitha rreth idesë që pa punuar dhe pa fituar para’, ata nuk mund të blejnë asnjë mollë dhe as biçikletën e tyre të dashur.

/Top Channel
 
Top