Tri ndryshimet e mëdha që ndodhin kur ndaloni të hani bukë të bardhë

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Tri ndryshimet e mëdha që ndodhin kur ndaloni të hani bukë të bardhë

1579551610809.png

Buka është një ushqim i preferuar për shumë pa të cilën nuk mund të imagjinohet dita.


Por, gjithashtu, kjo ‘bombë’ vjen në forma të ndryshme, disa prej të cilave janë të dëmshme për trupin dhe linjën tonë, ndërsa të tjerët meritojnë vetëm fjalë lavdërimi.

Zbuloni se çfarë ndodh me trupin tuaj nëse eliminoni plotësisht bukën e bardhë nga dieta juaj:

1. Do të humbni peshë të shkaktuar nga uji

Buka është plot me karbohidrate, dhe nxjerrja e papritur e këtyre nga zakonet tuaja të ngrënies është e dukshme pothuajse menjëherë në trupin tuaj në formën e humbjes së peshës. Por nuk ka të bëjë me humbjen e peshës, por bëhet fjalë për humbjen e ujit që ndërtohet në trupin tuaj.

Trupi ruan karbohidratet në formën e glikogjenit, një acid laktik që mbledh ujë. Çdo gram karbohidrate të ruajtura në trup, ruan dhe lidh tre deri në katër herë më shumë ujë sesa pesha e tij në trup.

2. Ju nuk do të jeni më të uritur gjatë gjithë kohës

Karbohidratet e përpunuara, siç është buka e bardhë, bëjnë që trupi juaj të rritet shpejt dhe të rritet sheqeri në gjak, i cili më pas bie shumë shpejt. Këto ndryshime të çmendura në tru dërgojnë sinjale të paqarta që rrisin urinë dhe mallin për ushqimin që na bën të humbim peshë.

Sidoqoftë, kjo nuk do të thotë që ju duhet të eliminoni plotësisht bukën nga dieta juaj, por të zëvendësoni kaloritë boshe dhe bukën e bardhë me ato të bëra nga drithëra të plota që rregullojnë dhe ekuilibrojnë sheqerin në gjak.

3. Energjia juaj do të rritet dhe tretja do të përmirësohet

Për dallim nga integrale ose e zezë, buka nuk përmban fibra që janë shumë të domosdoshme për funksionimin normal të zorrëve dhe tretjes. Ushqime të tilla shkaktojnë kapsllëk dhe probleme të tretjes

Pasi të largoni bukën e bardhë nga menyja dhe përfshini drithëra të plota në dietën tuaj ditore, tretja fillon funksionimin normal dhe të lehtë, transmeton KosovaPress.Top Channel
 
Top